Pneumoftiziologie

de ce ?
andreeeeee
Posts: 1
Joined: Thu Apr 27, 2017 5:44 pm

Pneumoftiziologie

Postby andreeeeee » Thu Apr 27, 2017 5:59 pm

Buna ziua! Stie cineva care sunt pasii pe care ar trebui sa ii urmezi ca sa devii pneumoftiziolog? Trebuie sa fac rezidentiatul pe penumologie..? Ar fi posibil sa fac rezidentiatul intr-un spital de pneumoftiziologie? Multumesc! :?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Pneumoftiziologie

Postby Chingachgook » Fri Apr 28, 2017 10:16 am

ce clasa esti?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Pneumoftiziologie

Postby Phat Skidz » Fri May 12, 2017 8:44 am

Andreeeeeeeee, da, ca să devii pneumolog (nu prea se mai zice pneumoftiziolog) trebuie să faci rezidențiatul de pneumologie într-un spital de pneumologie dintr-un centru universitar, altă cale nu cred că există. Din fericire, nota la examenul de rezidențiat pentru a fi admis într-un rezidențiat de pneumologie nu trebuie să fie prea mare, cum e în cazul cardiologiei, endocrinologiei, ginecologiei, sau ale specialități bănoase și de elită.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Pneumoftiziologie

Postby andy gavrilescu » Fri May 12, 2017 10:04 am

Oftalmologia, psihiatria.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Pneumoftiziologie

Postby M_Dan » Fri May 12, 2017 10:32 am

Nici oftalmologia nu este o mare sfaraiala. Dai retete de ochelati si de Betoptic. La ochi este greu sa repari ceva, in general. Se castiga mai bine cu inlocuirea cristalinului si cu operatie de relipirea retinei, dar numai in spitale mari. Pentru unii mai comozi din fire, poate fi o alegere buna.
Psihiatria este o infundatura, te ingropi de viu daca optezi pentru specialitatea asta. Nu poti sa vindeci pe nimeni, doar ameliorari in cazurile usoare si "legumizari" in cazurile fara speranta. Ajungi ca domnul dr. Phat, sa te gandesti zilnic ca ai calcat intr-un mare *****. Doar escrocii, maestri in tromboneala si fara scrupule, fac avere pe seama bolnavilor psihic.
Bani multi fac cardiologii, desi ce fac ei este de nivel mediu (pot sa faca si asistentele). Stiu cateva denumiri de antihipertensive, iau tensiunea si pulsul. Au clienti de nu pot sa le faca fata.

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Pneumoftiziologie

Postby pc7 » Fri May 12, 2017 2:07 pm

M_Dan, chiar nu ai nicio treaba in lumea asta numa sa comentezi aiurea la fiecare post? Mergi si joaca sah in parc, numa bine, te mai aerisesti putin
Life's not fair, get used to it


Return to “Rezidentiat”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests