Pe voi nu va deranjeaza aceste facultati de moase si de asistente cu "studii superioare" ?

de ce ?
M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Pe voi nu va deranjeaza aceste facultati de moase si de asistente cu "studii superioare" ?

Postby M_Dan » Mon Sep 26, 2016 4:57 pm

Nu sunt medic si sunt si cam batran (fizician, 59 de ani), asa ca aparent n-ar trebui sa ma afecteze ce se intampla cu medicii. Insa ma enerveaza teribil mascarada cu diplome de "studii superioare" date la misto de niste smecheri pusi pe capatuiala, de la asa-zise universitati. Ce trebuie sa faca o asistenta cu "studii superioare" in plus fata de o asistenta cu liceul sanitar si cu experienta intr-un spital mare ? Si de ce ne trebuie facultate pentru moase, cand la tara femeile oamenilor fatau cu asistenta de la dispensar ? Ce porcarie mai este si asta? Suim scroafa in copac (scuzati-mi exprimarea) ? Adica nu se mai stie care e cal si care e magar ? Obraznicim personalul cu studii medii, ii dam nas, ni-l suim in cap ? Ce invata aceste asistente cu "studii superioare" care se studentesc pe la Sibiu si prin alte centre universitare de trei parale ? Ca "studiaza" la fara frecventa, dau pe acolo din joi in Pasti, la sfarsit de saptamana, mai mult sa dea spaga sau sa faca spagatul cu vreun smecher de acolo (cele tinere, ca ele se studentesc).
Nu sunt de acord nici cu acele cursuri de reconversie profesionala care s-au facut in trecut (se pare ca au fost sistate). Profesori de chimie, cu norme incomplete pe la tara, se "reconverteau" sa predea si matematica sau fizica, uneori si alte discipline. Dar reconversia era o fenta, nimic serios (nici nu avea cum), doar o sursa de venituri ilicite pentru universitari.
Trebuie ca medicii sa-si apere statutul profesional, izvorat din anii de munca din timpul facultatii. Sa nu se uite pasivi cum vin si altii cu pretentii la salariu marit, pe scurtatura, cu educatie nexam si cu obraznicie. In Anglia nu poti nici sa bei o bere la un club de elita, daca nu esti membru al clubului.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Nu va deranjeaza aceste facultati de moase si de asistente cu "studii superioare" ?

Postby M_Dan » Sun Oct 09, 2016 1:24 pm

Nu comentati ?
Sunteti de acord cu aceste smecherii cu diplome facute de universitari ? Normal trebuie sa se plateasca munca efectuata, nu diploma (rangul nobiliar, blazonul). Ce calificare in plus au asistentele cu "studii superioare" si ce ar trebui sa faca ele diferit de cele cu liceul sanitar ? De ce au salariul mai mare, daca fac aceleasi munci ca si asistentele obisnuite ?
Adica ne cumparam un "carton" si beneficiem de salariu marit ?
Muncitorii, in fabrica, au lucrarile pe categorii de calificare. Un muncitor cu categoria a II-a nu are voie sa efectueze lucrari de categorie superioara (sa zicem a VI-a), pentru ca nu este calificat la nivelul respectiv. Dar si daca un muncitor cu categorie superioara efectueaza lucrari de categorie inferioara lui, este platit la nivelul lucrarii. Altfel spus, daca asistentele cu "studii superioare" duc termometrul la patul bolnavului si fac injectii, ca si asistentele obisnuite, atunci sa primeasca salariul ca si celelalte. Numai cand fac ceva special sa primeasca bani in plus.

De cine va este teama, de nu ziceti nimic ?

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Nu va deranjeaza aceste facultati de moase si de asistente cu "studii superioare" ?

Postby andy gavrilescu » Sun Oct 09, 2016 2:03 pm

M_Dan wrote:Nu comentati ?
Sunteti de acord cu aceste smecherii cu diplome facute de universitari ? Normal trebuie sa se plateasca munca efectuata, nu diploma (rangul nobiliar, blazonul). Ce calificare in plus au asistentele cu "studii superioare" si ce ar trebui sa faca ele diferit de cele cu liceul sanitar ? De ce au salariul mai mare, daca fac aceleasi munci ca si asistentele obisnuite ?
Adica ne cumparam un "carton" si beneficiem de salariu marit ?
Muncitorii, in fabrica, au lucrarile pe categorii de calificare. Un muncitor cu categoria a II-a nu are voie sa efectueze lucrari de categorie superioara (sa zicem a VI-a), pentru ca nu este calificat la nivelul respectiv. Dar si daca un muncitor cu categorie superioara efectueaza lucrari de categorie inferioara lui, este platit la nivelul lucrarii. Altfel spus, daca asistentele cu "studii superioare" duc termometrul la patul bolnavului si fac injectii, ca si asistentele obisnuite, atunci sa primeasca salariul ca si celelalte. Numai cand fac ceva special sa primeasca bani in plus.

De cine va este teama, de nu ziceti nimic ?


noi de aici nu suntem asistente.
sa ne apucam noi sa comentam despre alta categorie e sub demnitatea noastra de medici. ar fi barfa, pur si simplu.
tu poti sa o faci, asteptarile sunt altele.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Nu va deranjeaza aceste facultati de moase si de asistente cu "studii superioare" ?

Postby M_Dan » Sun Oct 09, 2016 2:18 pm

Plata incorecta, pe baza de "rang" (carton smecherit) se face in multe sectoare din domeniul bugetar. De ex. daca doi universitari, un lector si un prof, corecteaza la un examen acelasi set de lucrari, sunt platiti diferit (proful ia de 3 ori mai multi bani), desi fac aceeasi munca. Si profii de liceu au salariul diferit, in functie de gradul didactic (luat pe bani, pe portbagajul masinii profului umplut cu damigene si cu mancare, etc). Adica au acelasi numar de ore, predau la clase similare, dar la plata sunt diferiti. Cred ca si la medici se practica sistemul asta, cu plata diferita la munca egala.

Am discutat cu un muncitor de la Daewoo - Craiova (in prezent Ford), care mi-a povestit cum era in Coreea de Sud, la fabrica Daewoo. A fost acolo o jumatate de an, la specializare. Muncitorii aveau niste norme de lucru foarte mari, in comparatie cum se lucra in Romania (la Oltcit). Ce se facea la Olcit intr-o luna, la Daewoo se facea intr-o saptamana. Din cauza asta se lucra numai cu muncitori tineri (pana in 35 de ani), ca cei batrani nu rezistau. Trageau tare, strangeau cam 200 de mii de dolari, dupa care trageau pe dreapta, se apucau de munci mai usoare. Inginerii aveau salariu mic, mai mic ca al muncitorilor. Asta daca frecau menta prin hala de productie si doar ii supravegheau pe muncitori. Dar daca proiectau ceva si veneau cu imbunatatiri care sa creasca profitul fabricii, atunci primeau prime consistente, Adica nu se tinea seama de diploma si se platea munca efectiva.
Tot asa ar trebui sa se faca si la noi.
De ex. sa nu mai existe grade didactice la profii din invatamantul mediu si toti sa primeasca acelasi salariu (dupa ce si-au luat examenul de definitivat si beneficiaza de contract de munca pe durata nedeterminata). Sa nu se mai tina seama nici de vechime, pentru ca de multe ori profii tineri fac treaba mai serioasa (se implica mai mult) decat bosorogii. Sa se dea premii mari (adevarate - cat costa o masina) celor care au rezultate deosebite (premii nationale si internationale la concursurile levilor). Adica sa se aplice sistemul din Coreea de Sud.
Cred ca si la medici se aplica acest sistem de salarizare aberant. Adica bosorogi cu sertarul plin cu "cartoane" primesc pe ora lucrata de X ori mai multi bani decat medicii tineri, desi fac lucrari de aceeasi dificultate.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Nu va deranjeaza aceste facultati de moase si de asistente cu "studii superioare" ?

Postby M_Dan » Sun Oct 09, 2016 2:48 pm

@andy gavrilescu

Nu este vorba de barfa, ci de lasitatea voastra si de modul individualist in care va manifestati. Nu sunteti principiali, dar va convine cand altii se baga sa aduca in discutie ceea ce voi nu aveti curajul.
Fondul de salarii este acelasi si daca asistentele cu "studii superioare" vin cu pretentii la bani in plus, atunci se reduc sansele de majorare a salariilor medicilor. Ca fabricile sunt inchise si utilajele s-au dat la fier vechi. Muncitorii, aia prosti care cotizau la cabinetele particulae, sunt in somaj sau sunt pensionati anticipat. Grosul pacientilor vine prin CNAS. Adica nu se kaka magarul bani si aia putini care sunt trebuie sa fie folositi cu cap, sa nu se arunce cu ei in toti astia care se dau smecheri si isi trag diplome de pe unde apuca. Ca daca acele asistente ar fi trecut printr-o pregatire serioasa, cu frecventa si prezenta in spitalul (unitatea) unde se studenteau, mai era ceva. Dar la FF, in excursie pe la Sibiu, e de toata jena.
Si mai trebuie sa va aparati pozitia in societate, sa nu permiteti sa se degradeze statutul celor cu pregatire superioara. Ca acum se dau diplome la toti idiotii, pentru ca finantarea universitatilor se face dupa numarul de studenti si profii ii promoveaza pe toti imbecilii, ca sa-si ia salariul si sa nu treaca in somaj.
Asa este politica actuala, sa-i tina pe tineri cat mai mult prin scoli, chiar daca sunt de forma, pentru ca nu sunt locuri de munca. Este calmant social, opium cu diplome.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Nu va deranjeaza aceste facultati de moase si de asistente cu "studii superioare" ?

Postby M_Dan » Sun Oct 09, 2016 2:55 pm

Este titlul prea lung si nu-l accepta severul.
In loc de:
Re: Pe voi nu va deranjeaza aceste facultati de moase si de asistente cu "studii superioare" ?
sa puneti
Re: Nu va deranjeaza aceste facultati de moase si de asistente cu "studii superioare" ?
Asta in casuta titlului.
Asa va permite sa postati.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Nu va deranjeaza aceste facultati de moase si de asistente cu "studii superioare" ?

Postby M_Dan » Sun Oct 09, 2016 4:49 pm

Sa vedeti ce smecheri erau patronii de la Daewoo din Coreea de Sud (in anii '90).
Daca un muncitor nu se adapta la ritmul de lucru, de rupere totala de oase, si incepea sa faca gat, nu-l dadeau imediat afara, ca sa nu se produca miscari printre ceilalti muncitori (sindicatul, etc). Il trimiteau cateva luni la specializare in Japonia, la Toyota. Acolo ritmul de lucru era de doua ori mai intens decat in Coreea, demolare completa. Cand se intorcea la Daewoo, cracanat si fara vlaga, il lasau cam o saptamana cu sarcini usoare, sa-si mai revina, si dupa asta il treceau din nou la banda. Daca si atunci facea galagie, il trimiteau doua saptamani intr-o statiune de-a lor, o nasoleala de relief, niste dealuri, nu ca pe la noi. In final, daca tot nemultumit era, il concediau si il lasau din brate.
E dibacie si in modul cum te folosesti de sclavi. Sclavi au existat dintotdeauna si vor fi cat va fi omenirea. Ca unii e smecheri si altii e prosti.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Nu va deranjeaza aceste facultati de moase si de asistente cu "studii superioare" ?

Postby andy gavrilescu » Sun Oct 09, 2016 5:14 pm

eu pot posta.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Nu va deranjeaza aceste facultati de moase si de asistente cu "studii superioare" ?

Postby M_Dan » Sun Oct 09, 2016 5:18 pm

Initial nu mergea. Am taiat eu cateva cuvinte din titlul initial si cred ca de asta iti merge.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Nu va deranjeaza aceste facultati de moase si de asistente cu "studii superioare" ?

Postby andy gavrilescu » Sun Oct 09, 2016 5:47 pm

neah, nu de asta. titlul e la fel.
stiu eu o smecherie.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Nu va deranjeaza aceste facultati de moase si de asistente cu "studii superioare" ?

Postby M_Dan » Sun Oct 09, 2016 6:29 pm

In sistemul bugetar salariile angajatilor nu ar trebui sa fie confidentiale si ar trebui sa fie vizibile pe Internet. Pentru salariatii bugetari sunt platiti din banii contribuabililor. Sa existe reguli clare de salarizare si sa se precizeze care sunt atributiile pentru fiecare post.

In mediul privat salariile se tin ascunse ca sa nu stie angajatii cat castiga colegii lor mai slab pregatiti. Ca patronii mai prostesc pe cate unul pregatit serios, cu un salariu de mizerie, pentru ca n-a stiut sa negocieze la angajare. Si au pe altii, mai cu tupeu, care au cerut salariu mare de la inceput, iar patronul i-a acceptat pentru ca avea nevoie de ei si asa.


Return to “Rezidentiat”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests