Rezidentiat psihiatrie

de ce ?
User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Rezidentiat psihiatrie

Postby Alfa_omega » Tue Nov 17, 2015 3:38 pm

Care e diferenta intre a lucra pe o sectie clinica de psihiatrie sau a lucra intr-un centru de sanatate mintala? Sau mai bine spus, care ar fi avantajele si dezavantajele uneia si alteia?
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

Anabela76
Posts: 3
Joined: Sat Feb 20, 2016 2:52 pm

Re: Rezidentiat psihiatrie

Postby Anabela76 » Sat Feb 20, 2016 3:07 pm

Alfa_omega wrote:Care e diferenta intre a lucra pe o sectie clinica de psihiatrie sau a lucra intr-un centru de sanatate mintala? Sau mai bine spus, care ar fi avantajele si dezavantajele uneia si alteia?


Buna! Intr-o sectie de psihiatrie ai contact cu psihiatria adevarata, adica vezi cazuri "grele", complicate - deci poti deveni un psihiatru adevarat, care te poate ajuta sa lucrezi intr-un centru privat sau de stat, unde patologia este mai "usoara".

Anabela76
Posts: 3
Joined: Sat Feb 20, 2016 2:52 pm

Re: Rezidentiat psihiatrie

Postby Anabela76 » Sat Feb 20, 2016 3:09 pm

Am o intrebare: pana la ce medie (punctaj) s-a luat pshihatria, respectiv medico-legal, anulu 2015? Multumesc

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Rezidentiat psihiatrie

Postby Phat Skidz » Fri May 13, 2016 12:53 pm

Mda, așa credeam și eu în studenție, până m-am confruntat cu realitatea. În spital e mult mai ușor ca în ambulator. Da, cazurile sunt (mai) grave, dar nu e ca și cum ai munci mai mult la ele. De fapt, cu cât e mai grav, cu atât muncești mai puțin: pacientul stă încuiat în salonul de supraveghere și tu îșl vizitezi când și când și mai bibilești tratamentul. În ambulator sunt cazurile „sălbatice”, plus cele de mult mai mare finețe, mai apropiate de nuanțele infinite de gri ale vieții de zi cu zi.

Când tragi linia, în centrul de sănătate mintală munca e mai diversă, mult mai interesantă dar și mai grea, singurul avantaj e că nu ai gărzi. Gărzile în spital sunt de obicei foarte ușoare, excepție Obregia unde pot fi oribile.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
burlan
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Mar 02, 2007 1:52 pm

Re: Rezidentiat psihiatrie

Postby burlan » Wed Mar 11, 2020 2:26 pm

Bai bombicilor ,aveți grijă să nu ajungeți diliibli ,sandilăi la bătrânețe.
In alta ordine de idei, v a zis cineva până acum că sunteți doar niște amărâți de dealeri de droguri? Ia pastila ,da pastila ,neamule ))))
Multi vă duceți aici pentru spor...

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Rezidentiat psihiatrie

Postby M_Dan » Thu Mar 12, 2020 2:31 pm

Domnule doctor Phat Skidz, mai sunteti in depresie ?

Pana la urma ati descoperit cauzele nebuniei si cum s-ar trata corect aceasta boala? Pentru vindecare, nu legumizare.

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Rezidentiat psihiatrie

Postby mihai_525 » Thu Mar 12, 2020 6:25 pm

mai dar chiar asa putin respect fata de un doctor se poate
intri asa ca porcu-n cucuruz in intimitatea omului nu ti-e rusine pamantului asa putin
stai de vorba cu un doctor mai
America first

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Rezidentiat psihiatrie

Postby M_Dan » Fri Mar 13, 2020 7:45 pm

Domnul doctor @Phat Skidz este printre putinii pe care ii consider cu preocupari intelectuale (baiat de oras), de asta il tachinez. A gresit cand si-a ales specializarea, s-a bagat acolo unde ai satisfactii minime pentru ca nu exista tratament care sa vindece bolile la cap.

malkovich1987
Posts: 2
Joined: Thu Sep 03, 2020 3:39 pm

Re: Rezidentiat psihiatrie

Postby malkovich1987 » Thu Sep 03, 2020 4:22 pm

Mi-a plăcut să citesc postarea ta. Are informații frumoase, am idei bune de la această postare. Caut mereu acest tip de postare pe blog.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Rezidentiat psihiatrie

Postby Melania » Wed Sep 09, 2020 2:27 pm

Phat Skidz wrote:Când tragi linia, în centrul de sănătate mintală munca e mai diversă, mult mai interesantă dar și mai grea, singurul avantaj e că nu ai gărzi. Gărzile în spital sunt de obicei foarte ușoare, excepție Obregia unde pot fi oribile.

Nush de ce dar eu credeam ca majoritatea urgentelor sunt drogati, alcoolisti si decompensati.


Return to “Rezidentiat”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests