Rezidentiat cetatean strain casatorit cu cetatean roman

de ce ?
cri_p
Posts: 4
Joined: Tue Nov 04, 2014 6:15 pm

Rezidentiat cetatean strain casatorit cu cetatean roman

Postby cri_p » Tue Nov 04, 2014 7:07 pm

Salut, sunt cetatean roman, iar sotia mea este din R. Moldova (Nu are cetatenia romana si nici acte doveditoare a etniei romane) unde a si terminat facultatea din Medicina din Chisinau.

Cum poate sa faca rezidentiatul in Ro (Bucuresti) fara a fi nevoita ca sa plateasca acei cateva mii de euro pe an?

Intreb asta pentru ca informatiile pe care le-am obtinut de la MS si de la ME sunt contradictorii. La MS unde am si sunat si am foas si personal mi s-a spus - inclusiv de catre Directoarea biroului de Resurse umane (invocând Art. 370 din Legea 95/2006) ca fiind sotia unui cetatean roman poate sa sustina examenul de Rezidentiat in acelasi conditii ca si un cetatean roman (deci fara plata acelei taxe anuale) si m-a trimis la ME ca sa fac echivalarea diplomei de licenta. Pe de alta parte, la ME, la Centrul de recunoastere a diplomelor, mi s-a spus ca ei nu fac echivalare / recunoastere pentru Rezidentiat si la fel nmi s-a zis si la biroul Romanii de pretutindeni, din cadrul aceluiasi minister!?! si m-a trimis inapoi la MS. Mai mult chiar, la Biroul studenti straini de la Faculatea de medicina Carol Davila, mi s-a spus ca trebuie sa plateasca acea taxa daca vrea sa faca rezidentiatul (fiind cetatean non-UE, necontând faptul ca e sotia uni cetatean roman). Insa de la facultatea de medicina din Iasi (am si sunat si am si rugat pe cineva din familie ca sa se duca personal ca sa se interesesze) am aflat ce de fapt se poate sa faca Rezidentiatul fara taxa, insa o sa concureze pe locurile dedicate celor din R Moldova. In plus Art. 370 face referire la exercitarea profesiei de medic, in timp ce Rezidentiatul este definit ca o forma de Invatamant postuniversitar... O mare harababura!

Multumesc anticipat pentru lamurire, banuiec ca nu sunt singurul in situatia asta.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat cetatean strain casatorit cu cetatean roman

Postby Chingachgook » Tue Nov 04, 2014 7:11 pm

faptul ca poate sa sustina sau nu examenul de rezi nu are nicio legatura cu casatoria. nu este un avantaj.
esential este sa isi echivaleze diploma. pe baza ei se inscrie la examen. certificatul de casatorie ajuta la chestii neimportante (alta clasa de impozit, obtinerea de loc in camin, eventual transfer acolo unde e si sotzul) dar nu la chestii esentiale cum e intrarea in rezi.

deci pe echivalare concentreaza-te
bafta
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

cri_p
Posts: 4
Joined: Tue Nov 04, 2014 6:15 pm

Re: Rezidentiat cetatean strain casatorit cu cetatean roman

Postby cri_p » Tue Nov 04, 2014 7:24 pm

kooksee wrote:faptul ca poate sa sustina sau nu examenul de rezi nu are nicio legatura cu casatoria. nu este un avantaj.
esential este sa isi echivaleze diploma. pe baza ei se inscrie la examen. certificatul de casatorie ajuta la chestii neimportante (alta clasa de impozit, obtinerea de loc in camin, eventual transfer acolo unde e si sotzul) dar nu la chestii esentiale cum e intrarea in rezi.

deci pe echivalare concentreaza-te
bafta


Multumumesc pt raspuns, insa ziceam ca tocmai la echivalare / recunoastere m-am impotmolit, MS ma trimite la ME ca sa fac asta, ME zice ca ei fac echivalare / recunoastere pt orice altceva, insa Nu pt Rezidentiat.
Cat despre a fi casatorita cu un cetatean roman am inteles (asa cum mi-a zis si la MS) ca e ceva esential, ca asta ii confera dreptul de a da examenul de rezidentiat in aceleasi conditii ca si un cetatean roman (in baza Art. 370, Lit. c, din Legea 95/2006). Si dupa cate stiu eu, înscrierea la examen presupune neplata taxei (cei care platesc rezidentiatul nu dau examen).

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat cetatean strain casatorit cu cetatean roman

Postby Chingachgook » Tue Nov 04, 2014 7:31 pm

ME nu are cum sa echivaleze o diploma de studiu.
Mai bine mai intrebi o data la MS, e posibil ca cineva (tu sau ei) sa fi inteles ceva gresit.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

cri_p
Posts: 4
Joined: Tue Nov 04, 2014 6:15 pm

Re: Rezidentiat cetatean strain casatorit cu cetatean roman

Postby cri_p » Tue Nov 04, 2014 7:49 pm

kooksee wrote:ME nu are cum sa echivaleze o diploma de studiu.
Mai bine mai intrebi o data la MS, e posibil ca cineva (tu sau ei) sa fi inteles ceva gresit.


Echivalarea se face la Centrul Naţional de Recunoaştere şi Echivalare a Diplomelor care functioneaza in cadrul Ministerului Educației Naționale.

Si nu cred ca persoana de la biroul Rezidentiat, inclusiv Directoarea biroului de Resurse umane, de la MS au vorbit in necunostinta de cauza... Si nici nu cred ca au inteles gresit situatia, pt ca m-a intrebat explicit daca sotia mea (cetatean al R. Moldova) este casatorita cu mine, caz in care mi-a spus sa ma duc la ME pt echivalare (repet, invocând acel articol mentionat de mine in prima postare). Si raspunsul lor a fost ferm si fara echivoc, deci imposibil de a fi inteles gresit :)

cri_p
Posts: 4
Joined: Tue Nov 04, 2014 6:15 pm

Re: Rezidentiat cetatean strain casatorit cu cetatean roman

Postby cri_p » Fri Nov 07, 2014 2:06 pm

Alte pareri, va rog, e urgent.

petarslatina
Posts: 1
Joined: Tue Jun 21, 2016 4:02 pm

Re: Rezidentiat cetatean strain casatorit cu cetatean roman

Postby petarslatina » Tue Jun 21, 2016 4:21 pm

Salut, sunt in situatie similara...eu fiind cetatean non UE,casatorit cu o romanca, detinator de permis de sedere cu drept de munca ca membru al familiei unui cetatean roman...termin facultatea acum in Romania si as vrea sa dau rezi in noiembrie ca si cetatenii romani (am citit legea respectiva de unde am inteles ca un sot non cetatean al unui cetatean roman are dreptul de a exersa profesia de medic pe teritoriul Romaniei,dar fara sa fie specificat daca e vba si de medic rezident ) am fost la rectorat sa ma interesez cam de ce acte voi avea nevoie,etc...dar nu stiau sa mi spuna multe si m-au indrumat sa ma duc la MS,insa inca nu am ajuns pana acolo...cautand pe net am dat de postul acesta...
Sunt curios daca ati reusit sa rezolvati problema? Mi ar fi de mare ajutor orice info, cum se procedeaza, daca sunt posibilitati,etc...
p.s. Personal mi se pare logic sa am dreptul, mai ales ca se plang autoritatile de aici ca tot pleaca medicii, ar fi culmea sa fie o problema ca unii sa vina/ramana :)...multumesc anticipat


Return to “Rezidentiat”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests