Rezidentii care au luat alta specialitate-cerere la minister

de ce ?
User avatar
dr_arici
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sat Jul 27, 2013 5:01 pm

Rezidentii care au luat alta specialitate-cerere la minister

Postby dr_arici » Wed Dec 04, 2013 1:38 pm

Am aflat ca rezidentii care au dat examenul anul acesta si au luat alta specialitate, pe care vor s-o pastreze, trebuie sa mearga la minister sa faca o cerere in acest sens.
De la centrul de perfectionare mi-au spus ca avem termen 2 saptamani de la repartitie (24 noiembrie 2013) pentru a depune aceasta cerere (care rezolva situatia de incompatibilitate in care suntem :shock: ).
Programul de lucru cu publicul la Resurse Umane la minister este Marti si Joi de la 11 la 14. Cererea este tip, ti se da de acolo, mai e nevoie de o copie dupa cartea de identitate. Se depun la registratura ministerului si primesti numar de inregistrare.
Si gata :D

Cred ca ar merge si trimise prin posta, pentru ca teoretic maine 5 decembrie ar fi ultima zi de program cu publicul in care poti depune hartiile. Iar in loc de cerere tip, faci una de mana in care precizezi: specialitatea curenta, spitalul unde esti angajat si nr. serie al carnetului de rezident; dupa aceea precizezi noua specialitate aleasa si spitalul unde te vei angaja si sesiunea de concurs (17 noiembrie 2013) in urma careia ai ales-o. La sfarsit spui ca vrei sa continui cu noua specialitate.

Mi se pare un exercitiu birocratic din moment ce in dosarul de inscriere la concurs ai depus adeverinta ca esti rezident eliberata de spitalul platitor. Iar daca te prezinti la repartitie pe clinici de indrumare e clar cu ce specialitate ramai...
Si pana la urma ce vrei sa faci cu viata ta? Lasi Medicina sa ti-o "devoreze" pe toata?...

geo_micutza
junior
junior
Posts: 29
Joined: Mon Aug 31, 2009 9:27 pm

Re: Rezidentii care au luat alta specialitate-cerere la mini

Postby geo_micutza » Thu Dec 05, 2013 1:04 am

Da, trebuie mers la Minister si completata o cerere tip pe care o vei lua de la parter de la D-na Chivu. Eu am fost marti, am luat cererea, am completat-o, am facut o copie de pe buletin (e bine sa ai tu una deja la tine, altfel mergi 2-3 min pana la un xerox) si apoi am mers la registratura unde am depus-o. Treaba a mers f repede. Maxim 20min cu totul.


Return to “Rezidentiat”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests