Schimbare rezi...

de ce ?
dragosstreh
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sat Nov 03, 2012 1:08 pm

Schimbare rezi...

Postby dragosstreh » Thu Nov 21, 2013 3:30 pm

Salut! Sunt rezident pe chirurgie generala si as vrea sa imi schimb specializarea (am sustinut examenul de rezidentiat si anul acesta), ma intereseaza cum procedez dupa ce imi aleg alta specializare, se face vreo cerere de renuntare la vechiul rezidentiat, dupa mai merg la reziul de chirurgie pana la sfarsitul anului( ma intereseaza daca voi mai fi platit)?

DrMed
junior
junior
Posts: 42
Joined: Sun Oct 27, 2013 12:27 pm

Re: Schimbare rezi...

Postby DrMed » Thu Nov 21, 2013 3:46 pm

dragosstreh wrote:Salut! Sunt rezident pe chirurgie generala si as vrea sa imi schimb specializarea (am sustinut examenul de rezidentiat si anul acesta), ma intereseaza cum procedez dupa ce imi aleg alta specializare, se face vreo cerere de renuntare la vechiul rezidentiat, dupa mai merg la reziul de chirurgie pana la sfarsitul anului( ma intereseaza daca voi mai fi platit)?


pfff, de ce vrei sa pleci de pe chirurgie? ce nu-ti place? ma gandesc ca atunci cand ai ales, ai crezut ca asta vrei sa faci, si ai ales pt ca asta ti-ai dorit, nu? sau ai ales ca "e la moda sa fii chirurg" ?

nush cum se procedeaza, sorry ! poate te ajuta altcineva. :allright:

dragosstreh
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sat Nov 03, 2012 1:08 pm

Re: Schimbare rezi...

Postby dragosstreh » Thu Nov 21, 2013 3:58 pm

DrMed wrote:
dragosstreh wrote:Salut! Sunt rezident pe chirurgie generala si as vrea sa imi schimb specializarea (am sustinut examenul de rezidentiat si anul acesta), ma intereseaza cum procedez dupa ce imi aleg alta specializare, se face vreo cerere de renuntare la vechiul rezidentiat, dupa mai merg la reziul de chirurgie pana la sfarsitul anului( ma intereseaza daca voi mai fi platit)?


pfff, de ce vrei sa pleci de pe chirurgie? ce nu-ti place? ma gandesc ca atunci cand ai ales, ai crezut ca asta vrei sa faci, si ai ales pt ca asta ti-ai dorit, nu? sau ai ales ca "e la moda sa fii chirurg" ?

nush cum se procedeaza, sorry ! poate te ajuta altcineva. :allright:


Mi-am dorit foarte mult sa fac asta, DAR pe parcurs am realizat ca nu sunt potrivit pentru aceasta specializare, ca realitatea din clinica este distrugatoare de vise ( cine a trecut prin asa ceva stie exact la ce ma refer ) si mai departe mi-am dorit cu orice pret sa scap de acolo...
Ms oricum pt raspuns!

valica2012
junior
junior
Posts: 77
Joined: Mon Nov 26, 2012 9:34 am

Re: Schimbare rezi...

Postby valica2012 » Thu Nov 21, 2013 4:06 pm

Salut. După ce alegi noua specialitate, te duci frumos la MS şi faci o cerere în care precizezi că renunţi la chirurgie şi rămâi în noua specialitate, iîncepând cu 01.01.2014. Dacă vrei salariul,normal ca tb să te duci. Îţi tb pontajul. Faci şi demisie la sp plătitor, iar în ian îţi vine salariul pe decembrie.

dragosstreh
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sat Nov 03, 2012 1:08 pm

Re: Schimbare rezi...

Postby dragosstreh » Thu Nov 21, 2013 4:09 pm

valica2012 wrote:Salut. După ce alegi noua specialitate, te duci frumos la MS şi faci o cerere în care precizezi că renunţi la chirurgie şi rămâi în noua specialitate, iîncepând cu 01.01.2014. Dacă vrei salariul,normal ca tb să te duci. Îţi tb pontajul. Faci şi demisie la sp plătitor, iar în ian îţi vine salariul pe decembrie.


Salut! Ms frumos pt raspuns

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Schimbare rezi...

Postby Chingachgook » Thu Nov 21, 2013 4:28 pm

de curiozitate pe ce te muti?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

dragosstreh
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sat Nov 03, 2012 1:08 pm

Re: Schimbare rezi...

Postby dragosstreh » Thu Nov 21, 2013 4:31 pm

kooksee wrote:de curiozitate pe ce te muti?


Anatomie patologica sau Psihiatrie

evrika
Posts: 4
Joined: Wed Nov 20, 2013 2:47 am

Re: Schimbare rezi...

Postby evrika » Fri Nov 22, 2013 12:21 am

Buna! Atunci cand vrei sa schimbi rezidentiatul de pe o specialitate pe alta, ti se echivaleaza ce ai facut in prima specialitate? De exemplu la dermato medicina interna e 3 luni, iar la gastro 7 luni jumatate. Cum se procedeaza?
Este cineva pe aici care a schimbat rezidentiatul?

valica2012
junior
junior
Posts: 77
Joined: Mon Nov 26, 2012 9:34 am

Re: Schimbare rezi...

Postby valica2012 » Fri Nov 22, 2013 1:00 am

Din ce ştiu eu da, se echivalează. Dar cel mai bine întrebi la centru, G. Vraca. Pt că nu ştiu cum e cu stagiile mai mici,versus cele mari.

evrika
Posts: 4
Joined: Wed Nov 20, 2013 2:47 am

Re: Schimbare rezi...

Postby evrika » Sat Nov 23, 2013 6:23 pm

Nu stiu de acest centru, G. Vraca. Probabil este din Bucuresti. Eu nu sunt de acolo. Oricum multumesc pentru raspuns!


Return to “Rezidentiat”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests