Ce specialitati va alegeti?

de ce ?
User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Ce specialitati va alegeti?

Postby Freyja » Mon Nov 26, 2012 5:47 pm

Incep eu cu lista urmatoare:
-gineco
-cardio
-medicina interna
-oftalmo
NU mai schimbati avatarul!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Chingachgook » Mon Nov 26, 2012 6:03 pm

Cata dezorientare.

Cum sa iti placa la fel de mult si oftalmo si cardio?? Sau toate sunt din categoria "iese banu"?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby obstetrix » Mon Nov 26, 2012 6:04 pm

zici k ai peste 800 si eu te felicit, alege gineco. verifica-ti pm.
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

oldboy
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Nov 23, 2011 8:39 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby oldboy » Mon Nov 26, 2012 6:06 pm

kooksee wrote:Cata dezorientare.

Cum sa iti placa la fel de mult si oftalmo si cardio?? Sau toate sunt din categoria "iese banu"?


:allright:

User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Freyja » Mon Nov 26, 2012 6:11 pm

Heeey, nu am deschis topic nou ca sa ma besteliti pe mine, ci ca sa posteze fiecare candidat la rezidentiat o lista de preferinte, sa ne facem o parere, ceva.

Kooksee, m-am gandit sa-mi aleg si radiologie , ok? :green: Acum ma lasi?
NU mai schimbati avatarul!

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby sms_mihai » Mon Nov 26, 2012 7:27 pm

Se vor lua primele (ca si anul trecut) tot cardio (pana in 70-80), apoi gastro, oftalmo, ATI, gineco, dermato, diabet, anapat
Putin mai apoi se termina si chirurgia, pediatria.

Da, de unde iese banu' ce va tot mirati/sclifositi atat nu stiu. Conteaza cat se preteaza pt lucrul la privat, cate manevre poti face, ce viata personala ai, raportul munca/beneficii, ce poti invata la noi.

De ex anul trecut pe la 400 nimeni nu se atinsese de oncologie - de ce - pt ca cercetare in Ro = ) si atunci iti ramane de manageriat cancere in stadiul IV. Cui ii place?...

Ca si de multe altele - o sa vedeti ca se vor termina 7-8-10 specialitati si de celelalte nici nu se atinge mai nimeni pana tarziu de tot, dupa 4-500. Adioca tendintele sunt destul de clare...

Cameron
junior
junior
Posts: 56
Joined: Thu Oct 07, 2010 3:23 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Cameron » Mon Nov 26, 2012 7:36 pm

stiti cumva ce spitale sunt pt rezi pe medicina interna?...eventual unde sa si inveti ceva...

Bazin
junior
junior
Posts: 48
Joined: Sun Sep 30, 2012 5:33 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Bazin » Mon Nov 26, 2012 7:45 pm

De radiologie ce ziceti? Eu am facut 864 si ma gandesc la radio.....

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Chingachgook » Mon Nov 26, 2012 8:09 pm

Bazin wrote:De radiologie ce ziceti? Eu am facut 864 si ma gandesc la radio.....

Cea mai buna specialitate daca nu iti plac astea cu stetoscopul
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby obstetrix » Mon Nov 26, 2012 8:13 pm

cea mai buna e gineco, evident. nici mie nu mi-a placut stetoscopul, doar cel monoauricular. :)
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

Bazin
junior
junior
Posts: 48
Joined: Sun Sep 30, 2012 5:33 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Bazin » Mon Nov 26, 2012 8:29 pm

Nu suna rau gineco....dar mi se pare grea....si ca femeie mi se pare dificil sa faci o specialitate solicitanta, tinand cont ca vreau si timp mai mult pt familie etc....si nu stiu ce sa mi aleg....ce sfaturi mi-ati putea da?

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby obstetrix » Mon Nov 26, 2012 8:31 pm

daca se poate, ia gineco!
eu sunt pe gineco si femeie si evident ca multumita; poti sa ma intrebi orice si iti raspund cu mare drag. fie aici, fie pm. (retin k noi am mai vb.)
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

andre_m
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Sep 21, 2012 4:40 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby andre_m » Mon Nov 26, 2012 8:37 pm

la craiova ce specialitati sunt la moda? Eu as vrea oftalmo...

ana_c
junior
junior
Posts: 66
Joined: Sat Jan 21, 2012 7:14 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby ana_c » Mon Nov 26, 2012 8:41 pm

andre_m wrote:la craiova ce specialitati sunt la moda? Eu as vrea oftalmo...

ce punctaj ai>

andre_m
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Sep 21, 2012 4:40 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby andre_m » Mon Nov 26, 2012 8:45 pm

820 la inceput am fost multumita de nota, dar apoi am tot auzit ca multi au punctaje mari si acum deja imi este frica...

ana_c
junior
junior
Posts: 66
Joined: Sat Jan 21, 2012 7:14 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby ana_c » Mon Nov 26, 2012 8:51 pm

eu cred ca o sa prinzi
anul asta o sa fie mare bataie pe posturi
anul trecut s-a luat oftalmo si cu 700 si
dc nu ma insel
in ce sala ai fost?si dc ai auzit care a fost nota cea mai mare >

veronika19
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Jul 18, 2008 12:15 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby veronika19 » Mon Nov 26, 2012 9:05 pm

Daca iti place radio, ia radio. Iti ramane timp si pt familie. Doar sa nu iti lipseasca partea clinica

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Chingachgook » Mon Nov 26, 2012 9:09 pm

Bazin wrote:Nu suna rau gineco....dar mi se pare grea....si ca femeie mi se pare dificil sa faci o specialitate solicitanta, tinand cont ca vreau si timp mai mult pt familie etc....si nu stiu ce sa mi aleg....ce sfaturi mi-ati putea da?


Ca femeie e cea mai proasta alegere sa faci gineco. Sau orice fel de chirurgie.

Daca vrei sa faci gineco din aia de cabinet atunci e ok


Obstretix iti da sfaturi din postura de rezident de an mic, nici ea nu stie inca ce implica specialitatea asta.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Bazin
junior
junior
Posts: 48
Joined: Sun Sep 30, 2012 5:33 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Bazin » Mon Nov 26, 2012 9:15 pm

veronika19 wrote:Daca iti place radio, ia radio. Iti ramane timp si pt familie. Doar sa nu iti lipseasca partea clinica


Ideea e ca nu stiu exact ce mi place...mi-ar fi placut mai mult sa fac ceva chirurgical, dar mi se pare ca in RO daca esti femeie ti se cam blocheaza totul...sau cel putin asta am constat eu...dezavantajul de a fi femeie..:)
Probabil ca nu sunt singura in situatia asta....nu am idee ce ceea ce implica exact specialitatea...asa, din exterior si din stagiile la spital, pare interesant si fara multe implicatii( cel putin asa mi se pare mie), de asta m am gandit la asta..... Insa, e trist ca dupa 6 ani de faculta sa ajung sa nu stiu ce sa mi iau pe mai departe....si ca mine mai sunt o gramada in situatia asta....trist dar adevarat....

oldboy
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Nov 23, 2011 8:39 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby oldboy » Mon Nov 26, 2012 9:25 pm

Bazin wrote:
veronika19 wrote:Daca iti place radio, ia radio. Iti ramane timp si pt familie. Doar sa nu iti lipseasca partea clinica


Ideea e ca nu stiu exact ce mi place...mi-ar fi placut mai mult sa fac ceva chirurgical, dar mi se pare ca in RO daca esti femeie ti se cam blocheaza totul...sau cel putin asta am constat eu...dezavantajul de a fi femeie..:)
Probabil ca nu sunt singura in situatia asta....nu am idee ce ceea ce implica exact specialitatea...asa, din exterior si din stagiile la spital, pare interesant si fara multe implicatii( cel putin asa mi se pare mie), de asta m am gandit la asta..... Insa, e trist ca dupa 6 ani de faculta sa ajung sa nu stiu ce sa mi iau pe mai departe....si ca mine mai sunt o gramada in situatia asta....trist dar adevarat....


cardio/gastro/endocrine/derma/pediatrie? chirurgicale...oftalmo

Bazin
junior
junior
Posts: 48
Joined: Sun Sep 30, 2012 5:33 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Bazin » Mon Nov 26, 2012 9:28 pm

oldboy wrote:
Bazin wrote:
veronika19 wrote:Daca iti place radio, ia radio. Iti ramane timp si pt familie. Doar sa nu iti lipseasca partea clinica


Ideea e ca nu stiu exact ce mi place...mi-ar fi placut mai mult sa fac ceva chirurgical, dar mi se pare ca in RO daca esti femeie ti se cam blocheaza totul...sau cel putin asta am constat eu...dezavantajul de a fi femeie..:)
Probabil ca nu sunt singura in situatia asta....nu am idee ce ceea ce implica exact specialitatea...asa, din exterior si din stagiile la spital, pare interesant si fara multe implicatii( cel putin asa mi se pare mie), de asta m am gandit la asta..... Insa, e trist ca dupa 6 ani de faculta sa ajung sa nu stiu ce sa mi iau pe mai departe....si ca mine mai sunt o gramada in situatia asta....trist dar adevarat....


cardio/gastro/endocrine/derma/pediatrie? chirurgicale...oftalmo


Cardio nu inteleg eu mare lucru din ea, m am chinuit cu ea mult ca sa o invat pt rezi, deci iese din calcul :))) pediatrie nu am rabdare cu copiii :))) gastro, suna interesant la fel ca si dermato....oftalmo...asa si asa...mai mult as fi vrut orl decat ofta:))) dar deja intru in categoria chirurgicale....si e complicata treaba....la un moment dat, ma gandeam la anestezie dar cred ca e super dificl.....

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby obstetrix » Mon Nov 26, 2012 9:36 pm

kooksee wrote:Ca femeie e cea mai proasta alegere sa faci gineco. Sau orice fel de chirurgie.

Daca vrei sa faci gineco din aia de cabinet atunci e ok
.



cocojambo asta, misogin pare-se, desi la conversatiile particulare ce le-am avut era foooarte curios sa cunoasca femeia din obstetrix, fara jigniri cum ca ca femeie e cea mai proasta alegere, misogin ma repet, ii spun: femeie ginecolog, vindecand femei fiind si ea femeie, nu se poate, ca nu il lasa mintea de mascul sa conceapa asa ceva: asa ceva, dragi colegi nu s-a mai pomenit de la Geneza incoace; femeie urolog cu siguranta ca nu ne lasa sa devenim, ba mai mult, chirurgie, dragele mele aspirante la bisturiu, nu aveti voie pentru ca tot mintea lui iluminata intens in aceasta seara nu il lasa sa vada femeia cu mana in greierii lui, ci doar la cratita, pare-se.
cum o suna gineco aia de cabinet, la un mare misogin: pot sa pun valvele macar, avorturi am voie sa fac? ma pot apropia de echograf? sa nu mai mentionez de reteta, aia e next level :)
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

oldboy
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Nov 23, 2011 8:39 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby oldboy » Mon Nov 26, 2012 9:39 pm

@ Bazin: Daca gastro si dermato ti se par interesante, atunci ATI..nu prea e de acolo. Depinde cum esti si tu ca persoana, cum te vezi si peste 10-20 de ani :) Mult succes si sa alegi bine! Dupa intrarea in rezidentiat, sa mai intri pe imed sa-i sfatuiesti pe cei mai tineri :allright:

andre_m
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Sep 21, 2012 4:40 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby andre_m » Mon Nov 26, 2012 9:42 pm

ana_c wrote:eu cred ca o sa prinzi
anul asta o sa fie mare bataie pe posturi
anul trecut s-a luat oftalmo si cu 700 si
dc nu ma insel
in ce sala ai fost?si dc ai auzit care a fost nota cea mai mare >

eu am fost in amfiteatrul de la etajul 2 din cladirea veche. 2 persoane au luat peste 900 si cativa peste 800...am inteles ca si pin alte sali au fost note mari.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Chingachgook » Mon Nov 26, 2012 9:42 pm

Obstretix mai subtire.
Avem un coleg comun care m-a lamurit ce fel de ginecoloaga esti. Si altele, motiv pentru care ti ai luat flit.

Tu nu stii inca nimic despre ce inseamna o specialitate chirurgicala asa ca nu te mai baga sa dai sfaturi.

Ginecologia inseamna mai mult decat sa faci ecografii.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby sms_mihai » Mon Nov 26, 2012 9:48 pm

Bazin wrote:
veronika19 wrote:Daca iti place radio, ia radio. Iti ramane timp si pt familie. Doar sa nu iti lipseasca partea clinica


Ideea e ca nu stiu exact ce mi place...mi-ar fi placut mai mult sa fac ceva chirurgical, dar mi se pare ca in RO daca esti femeie ti se cam blocheaza totul...sau cel putin asta am constat eu...dezavantajul de a fi femeie..:)
Probabil ca nu sunt singura in situatia asta....nu am idee ce ceea ce implica exact specialitatea...asa, din exterior si din stagiile la spital, pare interesant si fara multe implicatii( cel putin asa mi se pare mie), de asta m am gandit la asta..... Insa, e trist ca dupa 6 ani de faculta sa ajung sa nu stiu ce sa mi iau pe mai departe....si ca mine mai sunt o gramada in situatia asta....trist dar adevarat....


Ai idee ce inseamna o operatie de (macar) 2-3 ore? Sa transpiri cu tot aerul conditionat, sa te stergi de margine etc Ai intrat in plaga, ca mana a 2-a? Ai stat de garda? Ai operat la 1 noaptea? Ai incercat sa operezi si a 2-a zi, dupa garda?
E greu si pt un barbat. Prin natura lucrurilor nu suntem toti la fel. Per ansamblu, barbatii sunt mai rezistenti. Pana mai acum 2-3 generatii au facut lucruri pentru care rezistenta fizica si psihica erau o necesitate.

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby obstetrix » Mon Nov 26, 2012 9:52 pm

kooksee wrote:Obstretix mai subtire.
Avem un coleg comun care m-a lamurit ce fel de ginecoloaga esti. Si altele, motiv pentru care ti ai luat flit.

Tu nu stii inca nimic despre ce inseamna o specialitate chirurgicala asa ca nu te mai baga sa dai sfaturi.

Ginecologia inseamna mai mult decat sa faci ecografii.


1. EU nu am niciun coleg comun cu tine. singurul lucru comun cu tine e imedul, atata tot, de aici ma cunosti si la nivelul asta o sa ramai! daca vorbesti de colegul la care ma gandesc, singurul care a luat flit (o fi spray de tantari?) a fost el, fiind putin "prins" cu o sotie, sa zicem.
2. sunt rezidenta pe gineco, nu vb. de viata mea privata aici, doar dam sfaturi celor curiosi ce ne intreaba de diferite: nu mi se pare normal, ei dorind ajutor din partea noastra (ca tot cum vor ei speram ca vor proceda), sa fie de la bun inceput influentati de idei idioate preconcepute de catre barbatii misogini care deseori nu vad intr-o femeie un medic ci doar un obiect sexual si atat!
3. eu SUNT pe o spec. chirurgicala, spre deosebire de tine, care dai sfaturi de chirurgie, tu nefiind pe una: nici macar nu esti in tara, ei cauta ajutor, sfaturi intre cei din RO, nu din Strainezia, plecati dupa bani, dupa cateva bucati de Examene Nationale de Rezidentiat putin cam picate...nu vreau sa te jignesc, vb. la mod general valabil.
the end, cocojumbo.
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

crocopuff
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Wed Jul 22, 2009 12:26 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby crocopuff » Mon Nov 26, 2012 9:54 pm

Eu as vrea neurologie sau neurochirurgie. Dacă nu prind niciuna, mă multumesc si cu psihiatrie.

andre_m
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Sep 21, 2012 4:40 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby andre_m » Mon Nov 26, 2012 9:55 pm

eu cred ca fiecare are un plan al lui in care sunt incluse niste specialitati cu regim preferential, fara sa tina cont de ce spune unul sau altul referitor la acele specialitati. fiecare are inclinatiile si aptitudinile lui...nu se alege o specialitate pentru ca altul o face cu placere...si in acelasi timp nu excludem una pe care o doream pana mai ieri pentru ca un coleg mai mare spune ca nu este tocmai potrivita. in functie de ce parametrii da acest sfat? fiecare este diferit. ce af fi daca ne-am face toti cardiologi (care stiu ca este cea mai dorita-si sper sa fie si anul acesta ;), sau ginecologi, sau medici internisti, etc.)? fiecare a facut facultatea in felul lui si si-a facut o oarecare parere despre ce inseamna o specialitate, si, mai zic eu, si cartea aceasta a cuprins o arie destul de variata de specialitati pentru a avea o ultima viziune a lor.

veronika19
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Jul 18, 2008 12:15 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby veronika19 » Mon Nov 26, 2012 9:56 pm

Cred ca nu e neaparat ce iti place, ci ce ti se potriveste. Mai cere pareri, in special de la familie, prieteni, cam ce te vad ei facand...ce te vezi tu facand...te vezi vorbind cu pacientii, te vezi facand radio... Sau altceva..
Trebuie sa mearga cu caracterul tau, cu cat vrei sa te implici
La radio nu e lejer intotdeauna... Cateodata trebuie sa mai dai si un diagnostic in urgenta...

oldboy
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Nov 23, 2011 8:39 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby oldboy » Mon Nov 26, 2012 9:57 pm

crocopuff wrote:Eu as vrea neurologie sau neurochirurgie. Dacă nu prind niciuna, mă multumesc si cu psihiatrie.


Un om hotarat! Bravo! Dar neurochirurgie sau neurologie sau psihiatrie? Chirugie grea (dar te felicit pentru alegere, la modul seros si sincer) sau ramuri medicale? Exista o diferenta maricica

oldboy
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Nov 23, 2011 8:39 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby oldboy » Mon Nov 26, 2012 9:59 pm

veronika19 wrote:Cred ca nu e neaparat ce iti place, ci ce ti se potriveste. Mai cere pareri, in special de la familie, prieteni, cam ce te vad ei facand...ce te vezi tu facand...te vezi vorbind cu pacientii, te vezi facand radio... Sau altceva..
Trebuie sa mearga cu caracterul tau, cu cat vrei sa te implici
La radio nu e lejer intotdeauna... Cateodata trebuie sa mai dai si un diagnostic in urgenta...


:allright: Logic! Daca esti informat, cunosti detalii despre fiecare specialitate ce implica, cum e, cat te solicita real, poti alege in cunostinta de cauza!

kriss1
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sat Oct 13, 2012 12:12 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby kriss1 » Mon Nov 26, 2012 10:01 pm

1. oftalmo
2. orl
3. psihiatrie
4.nu mai conteaza, mai dau si anul viitor :mrgreen:

crocopuff
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Wed Jul 22, 2009 12:26 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby crocopuff » Mon Nov 26, 2012 10:06 pm

oldboy wrote:
crocopuff wrote:Eu as vrea neurologie sau neurochirurgie. Dacă nu prind niciuna, mă multumesc si cu psihiatrie.


Un om hotarat! Bravo! Dar neurochirurgie sau neurologie sau psihiatrie? Chirugie grea (dar te felicit pentru alegere, la modul seros si sincer) sau ramuri medicale? Exista o diferenta maricica


Mie nu mi se pare așa de mare diferența. Toate se ocupa in mare parte cu creierul.

veronika19
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Jul 18, 2008 12:15 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby veronika19 » Mon Nov 26, 2012 10:07 pm

Ideal este sa iti placa si sa si ti se potriveasca si sa ai o oarecare pricepere/experienta :)
Uita-te pe Youtube :))
Vazusem un filmulet despre chirurgii BMF (OMS in engleza) si eram like WOW vreau si eu sa fac asta!!! Dar inca 3 ani de stoma, dupa 6 ani de medicina...no way!! Plus ca...la noi nu e chiar ca la ei.. Dar mi se pare o chestie ffff misto! Mi s-ar potrivi, sa zicem, dar nu ma pricep sa fac noduri.. Deci nu pot sa imi aleg asta. Si nu vreau chirurgie pt ca nu imi place sa stau atatea ore in picioare. Si mai sunt si scunda :))
Cica inaltimea nu ar fi o pb, dar am fost in sala la ortopedie, toti aveau peste 1,80...m-am simtit cam aiurea

ana_c
junior
junior
Posts: 66
Joined: Sat Jan 21, 2012 7:14 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby ana_c » Mon Nov 26, 2012 10:08 pm

ce parere aveti de reumato?
poti sa faci ceva ,cu specializarea asta,sau risti sa ramai pe bara?

Bazin
junior
junior
Posts: 48
Joined: Sun Sep 30, 2012 5:33 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Bazin » Mon Nov 26, 2012 10:08 pm

Are mare dreptate veronika...nu intotdeauna ceea ce visezi ti se si potriveste....ca degeaba te vrei mare chirurg si ai 2 pe stanga, de stai 3 ore pana faci 3 noduri....sau te vrei mare cardiolog da nu vezi in infarct pe ekg.... Facultatea asta e facut asa sa-ti faci o parere daca se poate despre anumite specialitati, nicidecum sa stii EXACT despre ce e vb in ele ( si chiar de te duci tu in garzi si stai mii de ore eventual acolo iti faci o parere dar nu stii daca te si vei descurca pe specialitatea respectiva)..... Si nu stiu, cel putin asa mi se pare mie ca barbatii chirurgi sunt un pic mai misogini...sau poate e doar parerea mea si ma insel dar din cate am vazut in diverse sali de op...nu cred...cum e posibil sa i zici unei rezidente pe chir ca auzi, dar tu de ce nu stai acasa? Si sa stea ca mobila in sala si instrumentara sa faca noduri?:) trist dar adevarat....

oldboy
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Nov 23, 2011 8:39 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby oldboy » Mon Nov 26, 2012 10:10 pm

andre_m wrote:eu cred ca fiecare are un plan al lui in care sunt incluse niste specialitati cu regim preferential, fara sa tina cont de ce spune unul sau altul referitor la acele specialitati. fiecare are inclinatiile si aptitudinile lui...nu se alege o specialitate pentru ca altul o face cu placere...si in acelasi timp nu excludem una pe care o doream pana mai ieri pentru ca un coleg mai mare spune ca nu este tocmai potrivita. in functie de ce parametrii da acest sfat? fiecare este diferit. ce af fi daca ne-am face toti cardiologi (care stiu ca este cea mai dorita-si sper sa fie si anul acesta ;), sau ginecologi, sau medici internisti, etc.)? fiecare a facut facultatea in felul lui si si-a facut o oarecare parere despre ce inseamna o specialitate, si, mai zic eu, si cartea aceasta a cuprins o arie destul de variata de specialitati pentru a avea o ultima viziune a lor.


:) Cartea??? Ce te-a invatat cartea despre fiecare specialitate? Glumesti, sper! Viata reala conteaza, clinica e cea care iti spune concret ce inseamna medicina. Teoretic, toate specialitatile sunt frumoase, au partea lor de atractie, dar nu toti suntem facuti (cum ai si mentionat mai sus) sa stam ore in sala sau sa facem chirugie de finete sau sa tratam dermatite sau sa ne uitam ore in sir la microscop sau....etc. DAR din carti ai viziune asupra ceva teorie, "practica ne omoara". Deseori si diagnosticul e dificil de pus ca deh...lucram cu bolnavi, nu cu bolile din carti

oldboy
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Nov 23, 2011 8:39 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby oldboy » Mon Nov 26, 2012 10:13 pm

crocopuff wrote:
oldboy wrote:
crocopuff wrote:Eu as vrea neurologie sau neurochirurgie. Dacă nu prind niciuna, mă multumesc si cu psihiatrie.


Un om hotarat! Bravo! Dar neurochirurgie sau neurologie sau psihiatrie? Chirugie grea (dar te felicit pentru alegere, la modul seros si sincer) sau ramuri medicale? Exista o diferenta maricica


Mie nu mi se pare așa de mare diferența. Toate se ocupa in mare parte cu creierul.


:D Good! :D Succes

oldboy
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Nov 23, 2011 8:39 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby oldboy » Mon Nov 26, 2012 10:14 pm

ana_c wrote:ce parere aveti de reumato?
poti sa faci ceva ,cu specializarea asta,sau risti sa ramai pe bara?


not bad


Return to “Rezidentiat”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests