Ce specialitati va alegeti?

de ce ?
User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby obstetrix » Tue Nov 27, 2012 7:05 pm

repet:
kooksee wrote:
obstetrix wrote:
kooksee wrote:Obstretix


1. EU nu am niciun coleg comun cu tine. singurul lucru comun cu tine e imedul, atata tot, de aici ma cunosti si la nivelul asta o sa ramai!

Cate garzi ai facut?


am facut mai multe garzi comparativ cu nr. de femei pe care le-ai avut tu.
dar totusi, atat de mult te-am frapat? vrei ceva, treci pe topicul creat mie sau poti sa imi dedici unul nou, ca vad ca te interesez.

on topic.
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30363
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby andy gavrilescu » Tue Nov 27, 2012 7:31 pm

Freyja wrote:
Eu aleg gineco, stim noi pentru ce. Si cu bani... Cardio pentru ca sunt inimoasa, medicina interna pentru ca totul e ceva din interior si oftalmo pentru ca arat bine. Comentarii?


intr-adevar, noi astia de la oftalmo aratam bine. cu toate ca, daca te uiti pe la congrese, nu prea, putini frumosi.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Chingachgook » Tue Nov 27, 2012 7:40 pm

Aia frumosi stau acasa, nu au nevoie sa mearga la congrese ca nemancatii ceilalti
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30363
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby andy gavrilescu » Tue Nov 27, 2012 7:43 pm

exact!
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Chingachgook » Tue Nov 27, 2012 7:55 pm

obstetrix wrote:
am facut mai multe garzi comparativ cu nr. de femei pe care le-ai avut tu.
dar totusi, atat de mult te-am frapat? vrei ceva, treci pe topicul creat mie sau poti sa imi dedici unul nou, ca vad ca te interesez.

on topic.


Nu trec pe niciun topic.
Tu dai niste sfaturi desi nu esti calificata sa.

Concluzionand - fetele care vreti sa va nenorociti viata personala faceti gineco.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Freyja » Tue Nov 27, 2012 8:26 pm

veronika19 wrote:Chiar, dupa ce criterii mature va alegeti specialitatile? Dupa YouTube? :lol: :lol:

Eu aleg gineco, stim noi pentru ce. Si cu bani... Cardio pentru ca sunt inimoasa, medicina interna pentru ca totul e ceva din interior si oftalmo pentru ca arat bine. Comentarii?


"Freyja, se vede dupa postarile tale ce inimoasa esti :))
Dar ce parere buna ai despre felul in care arati :) Iti doresc sa iti imbunatatesti si alte aspecte...mai putin frumoase :D
Nu cred ca e treaba ta dupa ce criterii isi aleg altii specialitatea :))
Si You Tube poate sa iti ofere o idee asupra specialitatilor pe care ti le poti alege.
Pana una-alta la noi la Carol Davila nu s-a facut stagiul de chirurgie oro-maxilo-faciala si nu stiam mare lucru despre operatiile pe care le fac ei. Intamplator mi s-a propus de catre ortodont sa consult un astfel de chirurg pt o anumita operatie de care am nevoie. Nu ma interesam pt a face aceasta specializare, ci pt a vedea in ce consta operatia.

Si ca sa inchei, stii ce se zice de cei care mor de grija altora...
Iar daca razi de ceilalti, de fapt razi de tine.
Daca o sa iei peste picior si pacientele asa cum faci cu cei de pe forum...nu prevad un viitor prea bun pt tine.
Macar eu nu imi aleg specialitatea in functie de cati bani ies din acea specializare. Mi se pare un criteriu superficial.
Cred ca astept in zadar mai mult de la sinapsele tale :)
[/quote]

Ioai, ce mi-a zis-o! Plang de 10 minute cu spasme si sughituri! M-am decis sa ma autoeduc din interior si sa devin mai buna. Veronika, cinetu castiga daca devin mai buna?
Esti in spm sau cum? Sau trident nu ti-a raspuns la pm? Naspa. E semn ca te doreste. :lol:


Va alegeti specialitatile in functie de profit si viata personala, (sau You Tube, whatsoever...) am inteles. Dar in functie de idealuri mai puteti? Sau va adaptati in timp?
Idealul meu este sa practic medicina, la patul pacientului. Pe anumite specialitati sau random, e pana la urma alegerea MEA, nu a comentatorilor obtuzi ca veronika!

TOTI oftalmologii barbati e urati! Am vazut eu!
NU mai schimbati avatarul!

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Iepurita » Tue Nov 27, 2012 8:33 pm

Boohoo, Kooksee, cum adica sa isi distruga viata? Astea's prostii.
In Romania se poate sa iti distrugi nervii, dar atat.

Obstetrix, spre binele imaginii tale sper ca domnul Kooksee a avut peste 60 de femei :lol:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Chingachgook » Tue Nov 27, 2012 8:34 pm

58 si o panarama dar ai fost aproape
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby obstetrix » Tue Nov 27, 2012 8:37 pm

incep sa il doresc pe acest kooksee. dar stai k sunt offtopic, o sa incerc sa il cuceresc in alta parte. stie el, unde ii place cel mai muuult.
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby obstetrix » Tue Nov 27, 2012 8:40 pm

eu intuiam un 69, ceva.
dar vai, am evoluat: stiu cum se scrie iuzarneimul lui. ii clar, il dorex!
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Iepurita » Tue Nov 27, 2012 8:50 pm

Hm, nu stiam ca ai fost cu Obstetrix :allright:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Chingachgook » Tue Nov 27, 2012 8:57 pm

Stiu ca par ca am standarde laxe dar nu am fost inca cu ob.

Hai sa ne intoarcem ontopic.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Iepurita » Tue Nov 27, 2012 9:16 pm

Glumeam si ez.Era la fileu si nu puteam sa ma fac, ca ploua.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby obstetrix » Tue Nov 27, 2012 9:18 pm

Ioio wrote:Glumeam si ez.Era la fileu si nu puteam sa ma fac, ca ploua.


lol, macar fa-te ca scrii corect. sau cel putin incearca.
offtopic, esti si tu blonda? kucsi: treci la somn.
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Iepurita » Tue Nov 27, 2012 9:28 pm

Alta care se leaga de cum scriu ceilali si mesajul ei e varza :)))))
Ia-te de mana( sau de ce vrei) cu Trident.


Gata, ultimul mesaj off topic!
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby obstetrix » Tue Nov 27, 2012 9:30 pm

eu scriu impecabil; eu m-as lua cu tine, te lasi?
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Calico » Wed Nov 28, 2012 12:44 am

EU scriu impecabil. Tu scrii cu litera mica la inceputul propozitiei.

User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Freyja » Wed Nov 28, 2012 4:55 am

Ca sa nu mai deschid alt topic: de pe care specialitati te poti transfera usor, daca nu alegi bine la repartitie si ulterior nu-ti mai ajunge, pardon nu ti se mai potriveste? Medicina legala? Medicina interna? Chirurgie generala? Se poate face transferul sau este doar un mit? Si de cate ori? Multumesc, intrebarea este una serioasa.


Veronika, care ai alte aranjamente cu propria viata , ce parere ai? Intrebarea nu e pe atat de serioasa ca cea de mai sus.
NU mai schimbati avatarul!

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby sms_mihai » Wed Nov 28, 2012 9:48 am

Freyja wrote:Ca sa nu mai deschid alt topic: de pe care specialitati te poti transfera usor, daca nu alegi bine la repartitie si ulterior nu-ti mai ajunge, pardon nu ti se mai potriveste? Medicina legala? Medicina interna? Chirurgie generala? Se poate face transferul sau este doar un mit? Si de cate ori? Multumesc, intrebarea este una serioasa.


Veronika, care ai alte aranjamente cu propria viata , ce parere ai? Intrebarea nu e pe atat de serioasa ca cea de mai sus.


Se poate raspunde, dar numai pe privat. Vad ca la tine e dezactivat.

Cameron
junior
junior
Posts: 56
Joined: Thu Oct 07, 2010 3:23 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Cameron » Wed Nov 28, 2012 11:38 am

sms_mihai wrote:
Freyja wrote:Ca sa nu mai deschid alt topic: de pe care specialitati te poti transfera usor, daca nu alegi bine la repartitie si ulterior nu-ti mai ajunge, pardon nu ti se mai potriveste? Medicina legala? Medicina interna? Chirurgie generala? Se poate face transferul sau este doar un mit? Si de cate ori? Multumesc, intrebarea este una serioasa.


Veronika, care ai alte aranjamente cu propria viata , ce parere ai? Intrebarea nu e pe atat de serioasa ca cea de mai sus.


Se poate raspunde, dar numai pe privat. Vad ca la tine e dezactivat.


Incearca la mine pe privat... :)

likurici
Posts: 3
Joined: Tue Nov 27, 2012 11:31 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby likurici » Wed Nov 28, 2012 1:07 pm

Ioio wrote:

Likurici, din lista ta vad ca sunt numai chirurgicale.Si eu am avut cama ceeasi lista, cu niste diferente si am ales gineco, ca era mai 'de fete' si ca se opereaza.Am plecat de pe gineco pt ca se opera mult prea putin si desi e frumoasa obstetrica si interesanta partea de eco, preferam sa stau in sala de op decat sa supraveghez gravide.
daca iti place si obstetrica, go for it.Daca vrei doar gineco mai gandeste-te.


Mda, am vazut si eu la stagiul de gineco doar rezidenti de an mare >3 care operau pe langa proful mare sau mana 2 la cezariene...cei mici ori erau pe sectie sa faca foi ori la sala de nasteri asistand din departare. Ma atrage oprtunitatea de a lucra si in privat la gineco, pe cont propriu, pe cand chirurgiile sunt in echipa si depinzi de altii...mai mult la stat.Inca sunt in dilema...

salmonela
junior
junior
Posts: 54
Joined: Sat Apr 01, 2006 2:04 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby salmonela » Wed Nov 28, 2012 1:26 pm

M-am uitat in arhiva rezidentiatului 2011 si vad ca anu trecut clasificarea finala a fost publicata vinerea....oricum in metodologie scrie ca se va anunta intr-un comunicat ziua in care se va publica clasificarea Data afişării clasificărilor pe domenii, este anunţată în timp util prin massmedia şi pe paginile de internet ale universităţilor de medicină şi farmacie din
România şi pe site-ul www.rezidentiat.info

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Lizz22 » Wed Nov 28, 2012 1:51 pm

salmonela wrote:M-am uitat in arhiva rezidentiatului 2011 si vad ca anu trecut clasificarea finala a fost publicata vinerea....oricum in metodologie scrie ca se va anunta intr-un comunicat ziua in care se va publica clasificarea Data afişării clasificărilor pe domenii, este anunţată în timp util prin massmedia şi pe paginile de internet ale universităţilor de medicină şi farmacie din
România şi pe site-ul http://www.rezidentiat.info

in 48h dupa terminarea timpului pt contestatii sa afiseaza rezultatul acestora.anul trecut, la craiova listele s-au afisat la cateva ore dupa afisarea rezultatului contestatiilor.

valica2012
junior
junior
Posts: 77
Joined: Mon Nov 26, 2012 9:34 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby valica2012 » Wed Nov 28, 2012 3:45 pm

Nici o veste de nicăieri?

User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Freyja » Wed Nov 28, 2012 5:57 pm

sms_mihai wrote:
Freyja wrote:Ca sa nu mai deschid alt topic: de pe care specialitati te poti transfera usor, daca nu alegi bine la repartitie si ulterior nu-ti mai ajunge, pardon nu ti se mai potriveste? Medicina legala? Medicina interna? Chirurgie generala? Se poate face transferul sau este doar un mit? Si de cate ori? Multumesc, intrebarea este una serioasa.



Se poate raspunde, dar numai pe privat. Vad ca la tine e dezactivat.

Habar nu aveam, dar nu stiu cum am setat asta. :?
NU mai schimbati avatarul!

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Iepurita » Wed Nov 28, 2012 6:21 pm

Cei mici nu asistau nasteri singuri?!?!!?

Depinde de cate ori ai fost in garzi sau pe sectie, ca se poate sa fie si ceilalti lasati sa opereze, dar iti dai seama ca nu la ordinea zilei.ca peste tot de altfel, ca nicaieri nu operezi mana 1 zilnic, rezident de an mic fiind.
Important este sa te lase sa faci si tu practic:nasteri naturale, chiuretaje, ecografii, sa intri in OP.
Din discutie vad ca vrei gineco :mrgreen: Asa ca bafta, si daca asta iti place, alege-ti asta.Ai oricum posibilitatea dupa terminarea rezidentiatului ca macar un cabinet al tau s aiti deschizi, sau sa colaborezi cu spitalul la care ai lucrat, daca iti place obstetrica poti din eco sa traiesti linistita si f bine.
Daca iti place partea de gineco e mai greu, dar poti sa te axezi cand termini pe senologie.In Ro asta fac chirurgii, ginecologii nu prea, dar cu cateva cursuri te aranjezi bine.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Chingachgook » Wed Nov 28, 2012 6:23 pm

3 sferturi dintre astia care isi fac planuri ce specialitate sa ia acum vor oracai peste 2-3 ani pe topicele despre cum pleci din tara.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Iepurita » Wed Nov 28, 2012 8:26 pm

daca tot asa ramane sist sanitar din Ro...dooooooh :lol:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby 187.92a » Wed Nov 28, 2012 10:00 pm

Am mai intalnit ce zice Ioio
Se numeste "sindromul FÂTZÃ"
Un dr e cucerit de farmecele unei fatze si o lasa sa faca ce vrea aia p-acolo
Dar nu putem generaliza ce face ioio, nu toti drii sunt disperati incobstienti ilegali iresponsabili etc :)

Sa va explic: entuziasmul scade si dispare dupa 35 respectiv 45 de ani
Chiar si in vest, nu aveti unde sa progresati (nu va lasa strainii), adica va pensionati tot acolo, sclavi plictisiti

Asa ca luati-va o spec lejera. Trece viata pe langa voi. Si terminati cu prosteala

De ex il stiti pe renumitul gabi diaconu, mare psihiatru pai ala toata ziua doar pe teve il vezi in ziare
Vlad s, numai pe blogosfera
ASTA specialitate frumoasa si lejera
Si amuzanta

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Iepurita » Wed Nov 28, 2012 10:15 pm

Trident, tu esti ceva aparte. Lucrezi in Romania, nu ai lucrat in alta tara, dar stii cum se lucreaza peste tot prin lume, cum sunt priviti medicii in spitale samd.

Ca teoria ta sa fie adevarata ar fi trebuit sa cuceresc prea multi medici de pe prea multe sectii, si eu sunt mai degraba un copil dragut si cuminte decat o bunaciune care da din fund pt o sutura.

Vezi ca poate te asculta cei noi si se gasesc cateva fete care sa faca fericiti cativa medici pt cateva operatii care nu vor veni.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Freyja » Wed Nov 28, 2012 10:31 pm

Ioio wrote: Ca ... ar fi trebuit sa cuceresc prea multi medici de pe prea multe sectii, si eu sunt mai degraba un copil dragut si cuminte decat o bunaciune care da din fund pt o.


:lol: Ce prostitutie PE FATA!
NU mai schimbati avatarul!

User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Freyja » Thu Nov 29, 2012 12:03 am

nheea wrote:
Freyja wrote:
Ioio wrote: Ca ... ar fi trebuit sa cuceresc prea multi medici de pe prea multe sectii, si eu sunt mai degraba un copil dragut si cuminte decat o bunaciune care da din fund pt o.


:lol: Ce prostitutie PE FATA!

Scrii dubios de asemanator cu trident. sa fii oare o clona?


Gramatica se mai uita la nehehea, odata cu ramolirea in timp...
NU mai schimbati avatarul!

dr_viki
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sat Jul 26, 2008 6:50 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby dr_viki » Thu Nov 29, 2012 12:38 am

Eu am facut 894 puncte la Bucuresti.

Nu ma intereseaza post momentan ca nu imi este clar ce mai ajunge pana la punctajul meu si eu vreau disciplina chirurgicala, sa nu mai zic de incertitudinea asta cu banii care trebuie sa nu sa ii dai inapoi daca nu termini rezidentiatul sau daca parasesti postul...daca azi 3000 de euro/ an ca sa ii dai inapoi pentru unii pare o suma ok nu stii ce valoare au maine (in general mult mai mare) ca asa e economia de piata.

Ca sa nu o mai lungesc am sa va prezint algoritmul meu de alegere:

1) oftalmo (perspective bune in privat, daca nu faci operatii macar prescrii ochelari deci slabe sanse sa ramai muritor de foame chiar daca te angajezi si la optiblu din colt, nu mai zic de disciplina complexa si eleganta);

2) ginecologie (cam aceleasi motive ca la oftalmo plus atu-ul ca sunt fata eu personal nu m-as duce la consultatie la un barbat...nu stiu parca asa imi este rusine)

3) chirurgie plastica (in spital se ocupa mai ales cu traumatologia dar recunosc mie imi plac lucrurile de migala si de aceea nu ma sperie si este si atractiva posibilitatea privatului fie si macar sa faci niste injectii cu botox)

4) ORL (este pe locul 4 pentru ca este la interfata dintre o chirurgie hard si operatii instrumentate endoscopic pe care le poate face oricine are rabdare si atentie la detalii, privatul in prima faza merge ca ambulator - toata lumea a facut macar o data o otita sau o rinita, apoi cu ceva banuti ajungi sa faci si rinoplastii etc. dar nu esti muritor de foame)

Si lista poate continua pana epuizam toate specialitatile chirurgicale sper sa nu trebuiasca sa trec de numarul 4. Oricum la coada se afla ORTOPEDIE ca la constitutia pe care o am mai bine as lua orice medicala decat orto, neurochirurgie sau urologie sa ia baietii in loc de fineco astea 3 mai ales ca s-au scos si posturi in Bucuresti pe ele.

Sugestii comentarii, sa ma arunc pe un post de ORL chiar daca nu sunt in Bucuresti doar ca sa nu trec la numerle 5,6,7 din lista?

woody
senior
senior
Posts: 399
Joined: Fri Feb 23, 2007 10:02 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby woody » Thu Nov 29, 2012 2:09 am

stiu ca stresu e maxim si la cotele cele mai de sus o intrebare cu 725 mai poti spera la ceva nu mf, laborator, genetica epidemio, spm ms :(

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby 187.92a » Thu Nov 29, 2012 3:34 am

dr_viki prezinta un pseudoalgoritm. sigur, sunt alegerile ei, de acord
dar:
accentul cade pe "specialitatea X este complexa", etc. de parca nu TOATE ar fi complexe :)

sa nu mai zic de chirurgia plastica aparent care se ocupa cu traumatologia :D (o fi vrut sa zica "reparatorie")

sau aia cu gineco la barbati sau femei. pai daca esti femeie NU e un atu, ca sunt putini barbati si astia pot aronda o gramada de paciente femei etc.

in toate specialitatile "macar faci ceva" si nu mori de foame deci in fine. ciudate consideratii. :)

adica ori alegi pe criterii obiective (indicatori masurabili-venituri, ore de munca, etc) ori pe criterii subiective (imi place/nu imi place).
nu poti sa bazezi o alegere pe non-criterii si sa numesti asta "algoritm" :) (specialitatea X e complexa este un non-citeriu)

valica2012
junior
junior
Posts: 77
Joined: Mon Nov 26, 2012 9:34 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby valica2012 » Thu Nov 29, 2012 8:32 am

Dintre cei care sunteţi deja rezidenţi şi aţi mai dat şi anul acesta, pe ce specialităţi sunteti?

woody
senior
senior
Posts: 399
Joined: Fri Feb 23, 2007 10:02 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby woody » Thu Nov 29, 2012 8:44 am

stiu ca stresu e maxim si la cotele cele mai de sus o intrebare cu 725 mai poti spera la ceva nu mf, laborator, genetica epidemio, spm ms

Bazin
junior
junior
Posts: 48
Joined: Sun Sep 30, 2012 5:33 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Bazin » Thu Nov 29, 2012 11:33 am

woody wrote:stiu ca stresu e maxim si la cotele cele mai de sus o intrebare cu 725 mai poti spera la ceva nu mf, laborator, genetica epidemio, spm ms


Eu cred ca da ;)

Bazin
junior
junior
Posts: 48
Joined: Sun Sep 30, 2012 5:33 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Bazin » Thu Nov 29, 2012 11:37 am

Eu ma voi rezuma doar la 2 specialitati....neurologie si ATI. Ambele sunt grele( cel putin din punctul meu de vedere) dar cred ca au perspective dupa...voi ce ziceti?

valica2012
junior
junior
Posts: 77
Joined: Mon Nov 26, 2012 9:34 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby valica2012 » Thu Nov 29, 2012 11:40 am

Bazin wrote:Eu ma voi rezuma doar la 2 specialitati....neurologie si ATI. Ambele sunt grele( cel putin din punctul meu de vedere) dar cred ca au perspective dupa...voi ce ziceti?


Ce punctaj ai avut?


Return to “Rezidentiat”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 55 guests