Ce specialitati va alegeti?

de ce ?
User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Rasurbo » Fri May 24, 2013 7:37 pm

obstetrix wrote:Raspund eu: da, da, da la toate de mai sus.


:)) funny

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21962
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Melania » Mon Jul 01, 2013 5:13 pm

obstetrics n-a mai scos capul din fofo de vreo 10 luni de zile

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby obstetrix » Mon Jul 01, 2013 7:59 pm

love7.gif love5.gif love7.gif love5.gif love7.gif love4.gif love5.gif love7.gif love5.gif love5.gif peste chiar. e cel mai minunat lucru ce mi s-a intamplat vreodata. nu glumex, cine chiar a vb. cu mine stie ca sunt fermecata de.
e frumos, e interesant, e sublim pe lume. miracolul vietii love5.gif love4.gif love5.gif love4.gif
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Iepurita » Mon Jul 01, 2013 9:42 pm

In primul an de rezidentiat m-am intalnit la alt spital cu unul dintre fostii profesori care m-a intrebat ce am ales la rezi.I-am spus de gineco, si ca ma gandesc sa schimb specialitatea, iar el m-a intrebat ca orice posesor de copil ' dar ce poate sa fie mai frumos decat sa aduci copii pe lume?'.
-Sa scoti tumori din oameni! Dooh
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby obstetrix » Mon Jul 01, 2013 10:37 pm

da, poti scoate si ccat din om. E INALTATOR de-a dreptul.
si mucii sunt fascinanti, imi placea culoarea lor ca un tablou de primavara cu verde crud si umbre fine de galben scaldate de razele soarelui.
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Iepurita » Mon Jul 01, 2013 10:54 pm

Dap, buna comparatia. Se vede ca esti un medic bun :lol:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42591
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Calico » Tue Jul 02, 2013 7:49 pm

Tocmai s-a comparat nasterea cu scoaterea unei tumori?
Pentru ca gluma asta s-a mai facut.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Iepurita » Wed Jul 03, 2013 10:09 am

Nu, Obstetrix a comparat excizia unei tumori cu defecatul sau cu tuseul rectal cu golirea ampulei rectale, sau cu mulgerea intestinelor intraoperativ, nu stiu ca nu s-a exprimat concret. A zis si ceva de muci, pare-se ca ii place culoarea lor...dubios oricum.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42591
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Calico » Wed Jul 03, 2013 8:38 pm

Eu zic ca nu e un medic bun.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Chingachgook » Wed Jul 03, 2013 9:23 pm

E totusi cea mai buna de pe imed
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby 187.92a » Wed Jul 03, 2013 11:08 pm

respectul pe care il impune lui kooksee o persoana care a luat rezidentiatul nu este doar justificat, ci si, iata, ADMIRABIL! :)


mulgerea intestinelor intraoperativ :allright: :)

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Iepurita » Wed Jul 03, 2013 11:13 pm

Si eu am luat rezidentiatul, cand se dadea pe tara, nu pe centre, deci altul este motivul. dat fiind faptul ca obstetrix te asigura pe tine ca Kooks este un barbat adevarat...you do the math.

Iti place cum suna, nu? :))Dermatologii mulg doar in timpul liber
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30371
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby andy gavrilescu » Fri Jul 05, 2013 12:32 pm

De aia si-a schimbat atitudinea fata de mine de cand a iesit la iveala relatia. De parca pe imed nu s-ar afla tot.
Eu nu stiu ce mi-as alege daca as da iar rezidentiatul.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Iepurita » Fri Jul 05, 2013 1:12 pm

Deci nu te-a convins Trident ca dermatologia e regina?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30371
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby andy gavrilescu » Fri Jul 05, 2013 1:27 pm

Pai specialitatea e dermatovenerologie, ce ma fac cu a 2a parte?
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby obstetrix » Fri Jul 05, 2013 2:20 pm

Ioio wrote:Si eu am luat rezidentiatul, cand se dadea pe tara, nu pe centre, deci altul este motivul. dat fiind faptul ca obstetrix te asigura pe tine ca Kooks este un barbat adevarat...you do the math.


eu zic ca cam e irelevant rezi dat de tine pe tara cu cel din centre, cu asta nu ii vei atrage putina atentie lui, in conditia in care pe vest (Arad, Timisoara) s-au ocupat locurile de gineco supt nivelul oricarui centru din tara; ca clasamanet si ca punctaj la fel, in conditiile in care desi au fost subiecte diferite, vb. ca chestie unitara celorlalte centre, VESTUL E PRAF!!!
daca te gandesti sa spui k erau alte subiecte, alta comisie, nu te mai strofoca, pt. ca asta s-a intamplat 2 ani consecutiv, deci iar irelevant cu ce mai scoti tu din analele tale.

Si intai cu asta ar trebui sa incepi, dar lasa k iti aminteste obstetrix: ai plecat din tara, tradatoare si materialista mica, ai abandonat sublima obstetrica pt. bani ceva mai multi de la altii ce iti ofereau.
de unde, intrebarea mea offtopic ar fi: prostitutia in conceptiunea ta, ce inseamna?!


tu si aialalta sunteti maritate, asa ca :)
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Iepurita » Fri Jul 05, 2013 3:39 pm

Any, incerci sa te protejezi...invoci divinitatea...de-astea.


Obstetrix, eu nu am plecat pt bani, am plecat pt operatii. Ca bani puteam sa fac si in Romania chiuretand si asistand nasteri. Dar vreau altceva, si oricum nu am spirit de comerciant...sau stomac. Daca e de placere mai e prostitutie? :))))

Nu ma asteptam chiar sa te lansezi in discutii si statistici despre rezidentiat. Probabil pentru ca ai terminat o facultate privata unde stiu cum se iau examenele, ai o imagine distorsionata despre celelalte facultati din zona de vest, altfel nu imi explic, cum ai ajuns la concluzia ca vestul e praf. Desi daca citesc semnatura mea si imi amintesc discutiile despre medicina cu tine, chiar ma bucur cand spui asa ceva.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby obstetrix » Fri Jul 05, 2013 9:44 pm

compleCteaza si asta in semnatura: facultatea privata sau a ta de ccat din vest, e IDENTICA, doar in cazul in care la noi ieseau numeric mai putini incompetenti comparativ cu ai tai
eu am avut specimene ce erau repetenti in Timisoara si ajungeau la noi in fiecare an, in conditia in care examenele voastre se luau de la sute de euro, iar la noi erau reduceri maaari

ai plecat pt. bani, in conditia in care tu operai din anul intai, iti dai seama ce iesea din tine pe parcursul celorlati ani ca cururg?? chirurgie generala puteai face si in tara, atunci de ce ai plecat??

vestu e praf, Ioio, hai sa recunoastem, atat Arad cat si Timisoara

facultati BUNE de medicina este Bucuresti.
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Iepurita » Fri Jul 05, 2013 10:09 pm

:lol:
Deci repetentii de la noi erau absolventi la tine. Exact asta spuneam si eu.
Erau multi de la noi de la FKT care au mers la fac din Arad unde au facut inca 2 sau 3 ani, nu stiu exact, si au devenit absolventi de medicina generala. Mergeau doar in sesiune sa dea examenele, si o data pe saptamana la cate un stagiu la care trebuia neaparat sa fie prezenta.
Diferenta dintre facultati e ca eu a trebuit sa dau un examen si nu am platit-o.
Dar stai linistita, sa stii ca depinde mai mult de om decat de nivelul facultatii.

Am inteles nivelul tau, pt tine e ceva fenomenal si de neconceput sa faci in anul 1 o operatie, dar pt mine e invers: fantastic si de neconceput sa NU operezi mana 1 inca din primul an. E anormal!
Si repet, tinand cont de faptul ca in anul 1 am facut o cezariana in luna octombrie, in timp ce colegi sau cunoscuti plecati in Germania se laudau cum operau pe rupte, evident ca am vrut sa plec.
Chirurgie in Romania??? :)))))))) Tocmai de aia am ales gineco, ca pt Romania era singura specialitate chirurgicala (dintre cele care imi placeau) pe care putea sa o faca o femeie.
Desi am auzit si ca ginecologia nu este o ramura pt femei, ca nu ai timp sa te ocupi de familie. :))
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42591
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Calico » Fri Jul 05, 2013 10:57 pm

Deci amandoua ati facut facultati de cakt? :)

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Iepurita » Fri Jul 05, 2013 11:00 pm

Eu nu, Obstetrix da
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30371
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby andy gavrilescu » Fri Jul 05, 2013 11:22 pm

exista facultate privata de medicina in ro? :shock:
jur ca nu stiam.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Iepurita » Sat Jul 06, 2013 12:16 am

Da, cred ca si la ct e una dar nu sunt sigura.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42591
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Calico » Sat Jul 06, 2013 2:15 am

Eu nici nu stiam ca exista facultate de medicina in alt oras decat Bucuresti sau Cluj.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Iepurita » Sat Jul 06, 2013 8:27 am

Cred ca si in Spania sunt cateva facultati de medicina
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42591
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Calico » Sat Jul 06, 2013 8:53 am

Si?

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby obstetrix » Sat Jul 06, 2013 10:40 am

Ioio wrote::lol:
1. :| Deci repetentii de la noi erau absolventi la tine. Exact asta spuneam si eu.
Erau multi de la noi de la FKT care au mers la fac din Arad unde au facut inca 2 sau 3 ani, nu stiu exact, si au devenit absolventi de medicina generala. Mergeau doar in sesiune sa dea examenele, si o data pe saptamana la cate un stagiu la care trebuia neaparat sa fie prezenta.


2. Diferenta dintre facultati e ca eu a trebuit sa dau un examen si nu am platit-o.


3. Dar stai linistita, sa stii ca depinde mai mult de om decat de nivelul facultatii.


4. Am inteles nivelul tau, pt tine e ceva fenomenal si de neconceput sa faci in anul 1 o operatie, dar pt mine e invers: fantastic si de neconceput sa NU operezi mana 1 inca din primul an. E anormal!


5. Chirurgie in Romania??? :)))))))) Tocmai de aia am ales gineco, ca pt Romania era singura specialitate chirurgicala (dintre cele care imi placeau) pe care putea sa o faca o femeie.
Desi am auzit si ca ginecologia nu este o ramura pt femei, ca nu ai timp sa te ocupi de familie. :))



1. corect si trist
2. asemanarea dintre noi doua aici era k eu am intrat acolo si nu am platit niciun leu fiind sefa de promotie in liceu, iar dk verifici exista gratuitati din partea lor, oferind bursele respective absolvenilor de liceu cu media 10 la Bacalaureat, sefilor de promotie din liceu, olimpicilor de la natio.anale locurile 1, 2 si 3, insa eu am fost la teologie si ei nu o luau in consideratie etc. din comoditate am ales sa raman acolo si indeosebi din prostie, fiind la mine in oras. oricum, stai flex k nu ajungeam in timisoara ca e praf si ea, de asemenea. picatam in culori de pe atunci Bucuresti, insa o sa imi indeplinex moftul rezidenta
3. faptul k depinde si de om e adevarat in masura in care dk nu luam eu rezidentiatul, deveneam o tampita cu diploma de facultate de medicina pe care puteam sa mi-o indes in
insa, majoritatea colegilor mei au luat drumul germaniei cu ea in mana si atat. cei ce au ramas sustinand examenul in alte centre, spre ex. in Cluj, unul e chirurg, altul urolog si restul mefeisti; de unde si nivelul scazut la rezidentiat despre care am vb.
4. nu ai inteles deloc nivelul meu, nici dorintele mele de a deveni mama, insa tu te miri de mine, eu de tine: cum puteai opera in anul I cand nu puteai recunoaste o leziune de ureter, spre exemplu??
5. nimic mai fals aici, idei preconcepute, bine k cu chirurgia ai timp de familie.
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby 187.92a » Sat Jul 06, 2013 1:29 pm

exista Facultate de MEDICINA care este PARTICULARA in orasul arad?
OMG. it's ridiculous. deci astia din arad cu inventat o poarta de intrat in medicina prin dos... :)
si prin ea ghici cine a trecut? obstetrix.

am si eu niste intrebari: bai exista cadre universitare de medicina in arad? fara misto. ca daca e sa numaram materiile, si sa ne gandim ca bai tre sa aiba un prof un conf un asistent acolo deci vreo 3-4 cadre, ori vreo hai 8 materii pe an, 6 ani, ies spre 200 de cadre universitare,
dar TOT ARADUL nu cred ca are 200 de medici. sunt TOTI angajati la faculttatea privata de medicina? sau cate un prof era pe 4-5 materii?

e halucinant. wtf??!
romanica, frateeee

si asta cu rezi: eu presupun ca daca nu se intampla intamplarea ca ob sa ia reziul (o intamplare fara indoiala, ca doar stim cat duce..), cred ca facea MF, apoi baga a doua specialitate obgyn si ghici ce, ajungea obgyn, pasiunea vietii ei :D
frate e plina lumea de din astia care ar face orice sa ajunga si ei medici, fie iau doar MF apoi spec II-a, fie pleaca in afara unde nu ii testeaza nimeni sa se vada cat sunt de handicapati (gen germania), fie pica reziul si ;icreaza pe chf...

foarte interesant. cand medicina te avorteaza si statul roman nu are nevoie de tine, inca exista cai de a tine cu dintii sa fii medic.
nu inteeg de ce lumea nu e sincera cu ea insasi sa zica: ba, eu nu sunt de medicina, pot fi un bun vanzator in benzinarie, un bun zugrav...
nuntrebuie sa fiti toti medici, mai.

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby obstetrix » Sat Jul 06, 2013 1:41 pm

faci pe prostu tampix si te prinde foarte bine
in conditia in care am vb. si stiai fuarte bine acest lucru, atat de la mine cat si altele gen pc69 insa nu vreau sa o aduc in discutie
vrei sa dai in obstetrix, insa nu iti reuseste avand in vedere k eu insumi recunox k Arad e praf, pulbere fina de unde si eminentele care au iesit de acolo

alta intamplare, ca sa vezi fiindu-ti mirarea mare, e ca obstetrix a luat rezi din prima ghici pe ce, dar si aia stiai, avand in vedere k eu vorbeam cu unu ce nu vreau sa il aduc in discutie k zici k il iubex, visez si citez cu muzica lui in perioada aia

exista cadre evident, de la Prof. Conf. Sef lucrari As. Preparatori (ca sa vezi, k altii din lumea asta mare) si evident k are ghici si ce?! acreditare!!!! vai, o nenorocire trebuie sa ma crezi pe cuvant aici
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby 187.92a » Sat Jul 06, 2013 2:10 pm

inteleg sa te simti prost daca vii dintr-o facultate de medicina PARTICULARA printre noi, pe aici.nu e nimic personal, ma iau de toata lumea in egala masura.

permite-mi totusi sa fiu extrem de uimit:

tot nu am inteles ce somitati predau acolo?
nu inteleg, serios.

..de unde au ma aia in Arad atatea cadre universitare?

btw, un ginecolog calumea nu are timp de viata de familie.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30371
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby andy gavrilescu » Sat Jul 06, 2013 2:12 pm

dar un dermatolog? eu dau rezi anul asta.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby obstetrix » Sat Jul 06, 2013 2:14 pm

iti sexplic:
profi diversi, alungati de prin Timisoara spre ex. chiar aruncati in Bega, profi de la Cluj, Mircea
Ifrim de la Bucuresti
altii dk au intrat oau in facultate de la preparatori au ajuns asistenti (iti vine sa crezi?!), altii intre timp au devenit profi peste nuapte (eu recunox valorile si printre noi) etc
alte intrebari?
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby 187.92a » Sat Jul 06, 2013 2:21 pm

de aia nici nu mai spun, andy

obstetrix, deci tu spui ca profii la voi fac naveta? sunt convins ca vin de nu mai pot :D
ma rog, facultate PARTICULARA :D

si cu examenele cum este? cum sa te duci de la TM la arad sa dai examenele? intelg ca erau apa de ploaie din ce zice Ioio examenele de la arad, ca le treceau toti prostii, dar cum sa dai in alta parte examenele?

si in lumin asta, mi se pre normal sa te intreb daca ai avut restante la PARTICULARA :)

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby obstetrix » Sat Jul 06, 2013 2:25 pm

andy gavrilescu wrote:dar un dermatolog? eu dau rezi anul asta.


andy,
incep sa ii dau dreptate lu' kooksee pt. topicul dedicat, ori esti intr-adevar si nu vreau sa te jignex, ori iti place de el si nu stii cum sa te afirmi
nu dai rezi anu asta k ai dat anu trecut spec. pe ocii tai din cap, a doua o faci cu bani, ai si scris azi la topicul ala, deci care e sensul aici??
ca sa iti raspund, mare sa va fie mirarea k aveam ceva cadru de predat d-v acolo, atat la cursuri si lp, erau doi chiar, in conditia in care era materie de an 7 si aveam chiar si pacienti, spital si cazuri. bine, aici nu va mira, pt. ca oras de frontiera cum era, pe acolo intra sifilixul in tara.
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby 187.92a » Sat Jul 06, 2013 2:28 pm

cine intelege ce indruga obstetrix sa ne faca un rezumat

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby obstetrix » Sat Jul 06, 2013 2:30 pm

sau mai bine ignor-o pe obstetrix
cum face si ea cu tine.
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30371
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby andy gavrilescu » Sat Jul 06, 2013 2:31 pm

cica imi place de kooksee :shock:
si vreau sa i-o afirm.
cine ii dedica si lui obstetrix un topic din ala, eu sunt baiat cu bun simt.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Iepurita » Sat Jul 06, 2013 2:35 pm

Obstetrix, pe masura ce scrii lucruri legate de chirurgie imi dau seama ca tu chiar nu stii deloc. Bine, din moment ce obstetrica e pasiunea ta nu-i asa grav, ca ai timp da' cum mama naibii sa spui ca nu recunosti o leziune de ureter? Ai vazut vreunul? Ca altfel nu-mi explic. Si nu imi explic nici faptul ca tu in continuare gasesti motive ca sa NU operezi.


Ce legatura este intre dorinta ta de a deveni mama si ce discutam aici? Si de unde ai tras concluzia uimitoare ca eu nu te-am inteles? Asta chiar ca nu inteleg :))))) Crezi ca mi se pare ceva fenomenal ca tu, o femeie, vrei sa ai copii? :))))) jeez.
Nivelul tau l-am inteles, ma refer doar la partea medicala, ca in rest nu te cunosc. Dpdv medical, sau, ma rog, chirurgical, ca de obstetrica nu ai spus nimic, e praf. Sincer. Adica sa tot sustii ca nu poti opera ca nu stii sa faci un nod, sa ceri un instrument, ba ca nu poti deschide pensele, ba ca acul e prea rotund, ba ca ureterul e prea ascuns, sa fim seriosi. E normal sa operezi. Nu ca e normal, TREBUIE, ca altfel te trezesti specialista cu o diploma in buzunar si cand trebuie sa operezi tu ceva singura cu unul care nu stie ce sa ceara, cand sa ceara si cum sa tina nodurile in tensiune, atunci sa vezi. De-aia in Germania e un sistem destept, cand ti-ai facut numarul de operatii poti da examenul de specialitate. Daca nu l-ai facut, astepti pana reusesti. Nu ajungi medic specialist ginecolog cand tu ai o cezariana mana 1 facuta sau 3 morfofetale si in rest nimic.



Trident, in Germania te invata ei. Iar dovada este ca si colegii mei care chiar nu au invatat absolut deloc si care au plecat in Germania doar ca sa nu dea rezi, si ei au ajuns sa faca garzi singuri si sa se descurce singuri.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby obstetrix » Sat Jul 06, 2013 2:38 pm

Ioio,
tu vii la intalnirea umedului? tare as vrea sa vb. cu tine mai multe

pe fb nu-mi trebuiesti, dar in fata ti-as spune muuult mai multe decat pot scrie aici.
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Iepurita » Sat Jul 06, 2013 2:45 pm

:lol:
Nu vin, sorry.
Am ajuns la amenintari, wow :)))))))Sa nu imi spui ca vrei sa ma si bati :lol:
Daca te simti mai confortabil transmite-i lui kooks ce vrei sa imi spui si ma vad cu el.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara


Return to “Rezidentiat”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests