Ce specialitati va alegeti?

de ce ?
User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby obstetrix » Mon Nov 26, 2012 10:14 pm

veronika19 wrote:Vazusem un filmulet despre chirurgii BMF (OMS in engleza) si eram like WOW vreau si eu sa fac asta!!! Dar inca 3 ani de stoma, dupa 6 ani de medicina...no way!! Plus ca...la noi nu e chiar ca la ei.. Dar mi se pare o chestie ffff misto! Mi s-ar potrivi, sa zicem, dar nu ma pricep sa fac noduri.. Deci nu pot sa imi aleg asta. Si nu vreau chirurgie pt ca nu imi place sa stau atatea ore in picioare. Si mai sunt si scunda :))
Cica inaltimea nu ar fi o pb, dar am fost in sala la ortopedie, toti aveau peste 1,80...m-am simtit cam aiurea


spec. pe maxilo parca e 5 ani, celelalate fiind 3 (endodontie, ortodontie, parodonto, protetica, chiru dento-alveolara); dar trebuie sa echivalezi med. dentara, intr-adevar. e misto, da :). NU zi ca nu te pricepi, asta nu ai de unde sa stii daca nu incerci, eu te incurajez; inaltimea nu are nicio legatura :).
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby sms_mihai » Mon Nov 26, 2012 10:17 pm

Bazin wrote:Are mare dreptate veronika...nu intotdeauna ceea ce visezi ti se si potriveste....ca degeaba te vrei mare chirurg si ai 2 pe stanga, de stai 3 ore pana faci 3 noduri....sau te vrei mare cardiolog da nu vezi in infarct pe ekg.... Facultatea asta e facut asa sa-ti faci o parere daca se poate despre anumite specialitati, nicidecum sa stii EXACT despre ce e vb in ele ( si chiar de te duci tu in garzi si stai mii de ore eventual acolo iti faci o parere dar nu stii daca te si vei descurca pe specialitatea respectiva)..... Si nu stiu, cel putin asa mi se pare mie ca barbatii chirurgi sunt un pic mai misogini...sau poate e doar parerea mea si ma insel dar din cate am vazut in diverse sali de op...nu cred...cum e posibil sa i zici unei rezidente pe chir ca auzi, dar tu de ce nu stai acasa? Si sa stea ca mobila in sala si instrumentara sa faca noduri?:) trist dar adevarat....


Stai tu linistita, ca sunt si chirurgi care ii fac in toate felurile pe rezidenti. Chiar nume mari. Si nu la ureche, ci in gura mare, ba chiar sa se auda si de pe hol. Si de injurat asa, ca pe strada, 80% injura, e si stresul de vina si nu iti mai pasa. Numai sa stai 3 ore intr-o pozitie, sa nu poti sa pui mana pe nimic nesteril (deci nici sa te scarpini la nas), va dati seama. Evident nici la pipi nu te poti duce, decat daca schimbi manusile. Evident, anestezistii vor sa plece la ora 3 chiar daca tu mai ai de operat. Evident, nu exista orar. Evident, trebuie sa intri mancat in sala, ca daca nu, nu sta nimeni dupa tine. Pentru orice miscare gresita trebuie sa schimbi manusile. Si nu o poti face prea des, doarece manusile costa ;) Chiar se respecta regulile de asepsie. Ai atins cum nu trebuie o asistenta care iti da un ac? Schimbi manusile. Bine, ca asta e ceva firesc, e de fapt ultima grija.

andre_m
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Sep 21, 2012 4:40 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby andre_m » Mon Nov 26, 2012 10:20 pm

oldboy wrote:
andre_m wrote:eu cred ca fiecare are un plan al lui in care sunt incluse niste specialitati cu regim preferential, fara sa tina cont de ce spune unul sau altul referitor la acele specialitati. fiecare are inclinatiile si aptitudinile lui...nu se alege o specialitate pentru ca altul o face cu placere...si in acelasi timp nu excludem una pe care o doream pana mai ieri pentru ca un coleg mai mare spune ca nu este tocmai potrivita. in functie de ce parametrii da acest sfat? fiecare este diferit. ce af fi daca ne-am face toti cardiologi (care stiu ca este cea mai dorita-si sper sa fie si anul acesta ;), sau ginecologi, sau medici internisti, etc.)? fiecare a facut facultatea in felul lui si si-a facut o oarecare parere despre ce inseamna o specialitate, si, mai zic eu, si cartea aceasta a cuprins o arie destul de variata de specialitati pentru a avea o ultima viziune a lor.


:) Cartea??? Ce te-a invatat cartea despre fiecare specialitate? Glumesti, sper! Viata reala conteaza, clinica e cea care iti spune concret ce inseamna medicina. Teoretic, toate specialitatile sunt frumoase, au partea lor de atractie, dar nu toti suntem facuti (cum ai si mentionat mai sus) sa stam ore in sala sau sa facem chirugie de finete sau sa tratam dermatite sau sa ne uitam ore in sir la microscop sau....etc. DAR din carti ai viziune asupra ceva teorie, "practica ne omoara". Deseori si diagnosticul e dificil de pus ca deh...lucram cu bolnavi, nu cu bolile din carti



mi-a povestit un rezident la un stagiu ca o colega de-a lui si-a luat oftalmo si cand a ajuns pe sectie a aflat si ea ca acolo se si opereaza...credea ca se pun doar ochelari (daca ar fi dat acum poate ar fi stiut). si am parerea mai multor rezidenti care au dat din vechea tematica, aceea se baza doar pe cateva teme mari...poate nu sunt toti de aceeasi parere si nu spun ca a fost o carte excelenta, dar a punctat o gama variata de teme...

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby obstetrix » Mon Nov 26, 2012 10:24 pm

sms_mihai wrote:Stai tu linistita, ca sunt si chirurgi care ii fac in toate felurile pe rezidenti. Chiar nume mari. Si nu la ureche, ci in gura mare, ba chiar sa se auda si de pe hol. Si de injurat asa, ca pe strada, 80% injura, e si stresul de vina si nu iti mai pasa. Numai sa stai 3 ore intr-o pozitie, sa nu poti sa pui mana pe nimic nesteril (deci nici sa te scarpini la nas), va dati seama. Evident nici la pipi nu te poti duce, decat daca schimbi manusile. Evident, anestezistii vor sa plece la ora 3 chiar daca tu mai ai de operat. Evident, nu exista orar. Evident, trebuie sa intri mancat in sala, ca daca nu, nu sta nimeni dupa tine. Pentru orice miscare gresita trebuie sa schimbi manusile. Si nu o poti face prea des, doarece manusile costa ;) Chiar se respecta regulile de asepsie. Ai atins cum nu trebuie o asistenta care iti da un ac? Schimbi manusile. Bine, ca asta e ceva firesc, e de fapt ultima grija.


eh, injura, ei si? :)la inceput te sperii, dup'aia incepi sa injuri in rand cu ei (vezi topicul injuraturi preferate :) ). se scarpina pe nas, nu in nas, lol, folosindu-se de alt coleg, umar etc: chiar stranuta :) daca le vine;daca iesi din sala evident ca nu schimbi doar manusile, ci si halatul, o iei de la capat. nu ii mai speria asa, ca toate astea ii invata in Rezidentiat, se familiarieaza ei :).
nu va speriati, ca nu e chiar asa crunt :).
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

oldboy
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Nov 23, 2011 8:39 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby oldboy » Mon Nov 26, 2012 10:29 pm

@ andre_m

Mda...nasol, altceva nu prea pot comenta! Nu din carti afli ca oftalmo e ramura chirugicala. Pe vremea mea asta aflai de la stagiul din facultate, ca doar de asta mergi la scoala, ma gandesc eu. Oricum, daca un om e interesat, afla din timp din viata reala, nu din carti! Mult succes la repartitie!
Last edited by oldboy on Mon Nov 26, 2012 10:31 pm, edited 1 time in total.

Bazin
junior
junior
Posts: 48
Joined: Sun Sep 30, 2012 5:33 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Bazin » Mon Nov 26, 2012 10:30 pm

obstetrix wrote:
sms_mihai wrote:Stai tu linistita, ca sunt si chirurgi care ii fac in toate felurile pe rezidenti. Chiar nume mari. Si nu la ureche, ci in gura mare, ba chiar sa se auda si de pe hol. Si de injurat asa, ca pe strada, 80% injura, e si stresul de vina si nu iti mai pasa. Numai sa stai 3 ore intr-o pozitie, sa nu poti sa pui mana pe nimic nesteril (deci nici sa te scarpini la nas), va dati seama. Evident nici la pipi nu te poti duce, decat daca schimbi manusile. Evident, anestezistii vor sa plece la ora 3 chiar daca tu mai ai de operat. Evident, nu exista orar. Evident, trebuie sa intri mancat in sala, ca daca nu, nu sta nimeni dupa tine. Pentru orice miscare gresita trebuie sa schimbi manusile. Si nu o poti face prea des, doarece manusile costa ;) Chiar se respecta regulile de asepsie. Ai atins cum nu trebuie o asistenta care iti da un ac? Schimbi manusile. Bine, ca asta e ceva firesc, e de fapt ultima grija.


eh, injura, ei si? :)la inceput te sperii, dup'aia incepi sa injuri in rand cu ei (vezi topicul injuraturi preferate :) ). se scarpina pe nas, nu in nas, lol, folosindu-se de alt coleg, umar etc: chiar stranuta :) daca le vine;daca iesi din sala evident ca nu schimbi doar manusile, ci si halatul, o iei de la capat. nu ii mai speria asa, ca toate astea ii invata in Rezidentiat, se familiarieaza ei :).
nu va speriati, ca nu e chiar asa crunt :).


Daca injura nu ii bai, pb e sa si faci ceva nu sa fii mobila si sa te dai mare ca faci x specialitate pompoasa, doar asa ca suna bine :)

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby obstetrix » Mon Nov 26, 2012 10:32 pm

trebuie sa fii foarte mobila, chiar flexibila :).
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

Bazin
junior
junior
Posts: 48
Joined: Sun Sep 30, 2012 5:33 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Bazin » Mon Nov 26, 2012 10:36 pm

:peace:

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby sms_mihai » Mon Nov 26, 2012 10:37 pm

Bazin wrote:
obstetrix wrote:
Daca injura nu ii bai, pb e sa si faci ceva nu sa fii mobila si sa te dai mare ca faci x specialitate pompoasa, doar asa ca suna bine :)


Daca voi credeti ca e usor sa tipe la tine ditamai proful/conful/doctorul: "Du-te dracu! Esti prost/proasta!" si in sala sa mai fie 8 oameni (asistenti, studenti/etc), in conditiile in care trebuie sa fii calm - ai de operat, nu mai esti invatacel, e OK. Nota bene. nu poti lasa totul balta, trebuie sa continui si inca bine. Poate ca e si asta un test. Si cand zic tipa, apai tipat este. Nota bene: poti face multe prostii, nu ai voie sa tremuri, treci la 2 cm pe langa aorta etc

Evident, poti face ceva mai soft. Sigur ca la inceput faci numai noduri - ata la piele, capitonaj etc De fapt de lucrat mai serios, mai spre sfarsit.
Last edited by sms_mihai on Mon Nov 26, 2012 10:40 pm, edited 1 time in total.

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby obstetrix » Mon Nov 26, 2012 10:39 pm

da. se poate. vrei nume, concret?
Bazin stie la cine ma refer.
cand te lasa pe langa aorta, nu mai esti influentat de nimic.
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

Bazin
junior
junior
Posts: 48
Joined: Sun Sep 30, 2012 5:33 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Bazin » Mon Nov 26, 2012 10:43 pm

sms_mihai wrote:
Bazin wrote:
obstetrix wrote:
Daca injura nu ii bai, pb e sa si faci ceva nu sa fii mobila si sa te dai mare ca faci x specialitate pompoasa, doar asa ca suna bine :)


Daca voi credeti ca e usor sa tipe la tine ditamai proful/conful/doctorul: "Du-te dracu! Esti prost/proasta!" si in sala sa mai fie 8 oameni (asistenti, studenti/etc), in conditiile in care trebuie sa fii calm - ai de operat, nu mai esti invatacel, e OK. Nota bene. nu poti lasa totul balta, trebuie sa continui si inca bine. Poate ca e si asta un test. Si cand zic tipa, apai tipat este. Nota bene: poti face multe prostii, nu ai voie sa tremuri, treci la 2 cm pe langa aorta etc


Cred ca daca unii sunt petarde si fac tampenii e logic, cred ca si omu are rabdare limita...si referitor ce ai zis tu mai sus daca am stat in sali de op, da am stat si inca bine, de asta poate mi am permis sa fac unele afirmatii....si sa fiu un pic nesigura;)

veronika19
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Jul 18, 2008 12:15 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby veronika19 » Mon Nov 26, 2012 11:10 pm

Noua la stagiul de oftalmo ne-a aratat filmulete cu operatii... Am facut la Lahovari. Mi s-au parut terifiante. Necesita multa manualitate, precizie si calm.
Eu vreau neuro, psihiatrie sau urgenta. Nu ma vad facand altceva.
Neuropsihiatria reprezinta un domeniu foarte interesant si se poate lega de cercetare. S-au facut multe progrese in ultima vreme in neuro - si din punct de vedere imagistic, farmacologic... Necesita atentie la detalii.
La psihiatrie exista o implicare emotionala destul de mare. Este foarte important sa stii cum sa vorbesti cu anumiti pacienti, cum sa ii ajuti. E mult de studiat. Nu prea seamana cu ce am facut in acesti 6 ani.
Imi place si urgenta. Am fost pe la Smurd, am vazut ce si cum... E stresant, dar exista si parti bune :)
Vezi rapid rezultatele tratamentului aplicat, vezi multe cazuri, colaborezi cu alti medici, ai o imagine de ansamblu asupra situatiei si nu prea ai timp sa te plictisesti pt ca sunt multe lucruri de facut. Si se apropie cu ce am facut in astia 6 ani :)
Neuropsihiatria face parte din planul meu pe termen lung, iar urgenta pe plan scurt si asta daca nu le prind pe primele 2 din cauza mediei.
Oricum, atata timp cat am un loc de munca in Bucuresti la una din aceste specializari, voi fi multumita.

Bazin
junior
junior
Posts: 48
Joined: Sun Sep 30, 2012 5:33 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Bazin » Mon Nov 26, 2012 11:13 pm

veronika19 wrote:Noua la stagiul de oftalmo ne-a aratat filmulete cu operatii... Am facut la Lahovari. Mi s-au parut terifiante. Necesita multa manualitate, precizie si calm.
Eu vreau neuro, psihiatrie sau urgenta. Nu ma vad facand altceva.
Neuropsihiatria reprezinta un domeniu foarte interesant si se poate lega de cercetare. S-au facut multe progrese in ultima vreme in neuro - si din punct de vedere imagistic, farmacologic... Necesita atentie la detalii.
La psihiatrie exista o implicare emotionala destul de mare. Este foarte important sa stii cum sa vorbesti cu anumiti pacienti, cum sa ii ajuti. E mult de studiat. Nu prea seamana cu ce am facut in acesti 6 ani.
Imi place si urgenta. Am fost pe la Smurd, am vazut ce si cum... E stresant, dar exista si parti bune :)
Vezi rapid rezultatele tratamentului aplicat, vezi multe cazuri, colaborezi cu alti medici, ai o imagine de ansamblu asupra situatiei si nu prea ai timp sa te plictisesti pt ca sunt multe lucruri de facut. Si se apropie cu ce am facut in astia 6 ani :)
Neuropsihiatria face parte din planul meu pe termen lung, iar urgenta pe plan scurt si asta daca nu le prind pe primele 2 din cauza mediei.
Oricum, atata timp cat am un loc de munca in Bucuresti la una din aceste specializari, voi fi multumita.


Pai nu mai e neuropsihiatrie, asta era acu multe vreme in urma, ca ram comun...acu e ori neuro ori psihi...:) neuro e frumoasa, dar grea si trista :)

veronika19
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Jul 18, 2008 12:15 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby veronika19 » Mon Nov 26, 2012 11:17 pm

Da, vreau ori neuro ori psihiatrie. Le-am zis si eu impreuna :D

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby laleaua neagra » Mon Nov 26, 2012 11:57 pm

1.neuro
2.oftalmo
3.reumato
4.interne

snm
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Oct 15, 2012 10:26 am

Ce specialitate sa alegem?

Postby snm » Tue Nov 27, 2012 12:19 am

Intrebarea e pentru cei mai mari si mai trecuti prin viata, daca binevoiesc sa dea un sfat:

-de ex eu nu as face dermato (ma refer la ea pentru ca vad ca ft multi si-o doresc desi sunt multi dermatologi... :?: )
-nici gineco (si ca o paranteza :) sunt absolut ijrfgiu**, nici nu stiu cum sa le zic alora care spun "banoasa":))))) )
-nici medicina urgenta nici neurologie nici oncologie, geriatrie, chirurgie, pediatrie, pssihiatrie nici medicina interna.

mi-as dori ceva a.i. sa pot lucra si-n privat in timpul rezidentiatului...si sa nu fie din lista de mai sus :)

ma gandeam ca nu stiu mare lucru despre recuperare.ce parere aveti?
nici despre oftalmo pt ca intr-un stagiu de 2 saptamani cu 2 serii si-n care nu se face mai nimic nu prea poti sa-ti faci nici macar o idee.

:help:

tiare
Posts: 1
Joined: Tue Nov 27, 2012 12:15 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby tiare » Tue Nov 27, 2012 12:56 am

Tot pentru "cei mari si trecuti prin viata" - sau nu neaparat :)

Eu imi doresc oncologie, insa ce am putut sa aflu se cam rezuma la: multa tristete, bani putini, ingustarea orizontului, lipsa alternativelor. Chiar asa e? E cu mult mai rea si lipsita de speranta decat alta specialitate nu foarte cautata? In acest moment, accept cu bucurie orice sfat sau sugestie.

User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Freyja » Tue Nov 27, 2012 12:58 am

veronika19 wrote:Ideal este sa iti placa si sa si ti se potriveasca si sa ai o oarecare pricepere/experienta :)
Uita-te pe Youtube :))
Vazusem un filmulet despre chirurgii BMF (OMS in engleza) si eram like WOW vreau si eu sa fac asta!!! Dar inca 3 ani de stoma, dupa 6 ani de medicina...no way!! Plus ca...la noi nu e chiar ca la ei.. Dar mi se pare o chestie ffff misto! Mi s-ar potrivi, sa zicem, dar nu ma pricep sa fac noduri.. Deci nu pot sa imi aleg asta. Si nu vreau chirurgie pt ca nu imi place sa stau atatea ore in picioare. Si mai sunt si scunda :))
Cica inaltimea nu ar fi o pb, dar am fost in sala la ortopedie, toti aveau peste 1,80...m-am simtit cam aiurea

:lol: Mai erau doua pe forum care nu stiau sa faca noduri!

Chiar, dupa ce criterii mature va alegeti specialitatile? Dupa YouTube? :lol: :lol:

Eu aleg gineco, stim noi pentru ce. Si cu bani... Cardio pentru ca sunt inimoasa, medicina interna pentru ca totul e ceva din interior si oftalmo pentru ca arat bine. Comentarii?
NU mai schimbati avatarul!

User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Freyja » Tue Nov 27, 2012 1:10 am

nheea wrote:
Freyja wrote:Incep eu cu lista urmatoare:
-gineco
-cardio
-medicina interna
-oftalmo

Foarte bine! Chiar si fara prea multe legaturi intre ele.
Mi se pare normal ca un om sa aiba cat mai multe optiuni, sa-i placa mai multe chestii deodata, chiar si diferite. E mai usor sa gasesti ceva pe placul tau in cazul in care, sa zicem, nu ai cel mai mare punctaj.
Si daca-s banoase e si mai bine! In Romania trebuie sa tii cont si de asta, ca pana la urma toata lumea are facturi de platit.

Vorbeste invidia din tine, complement multiplu cu 5 din 5!

Daca s-ar putea, la punctajul meu mi-as alege toate specialitatile si succesiv as tria care e pe masura mea, dupa talentul meu, care ma odihneste si ma optimizeaza la parametri inalti. Tu nu? Sau nu ai de unde, puntajul tau a fost cam putintel, asa... Nu-i nimic, facturile se pot plati si cu banii din alta profesie (fie si din cele mai vechi timpuri), importante sa nu fii pretentioasa sau sa te imbraci luxos din salariul de rezident, asa-i? Fiind femei, alternativa cu gasitul prostului cu bani e una inca viabila, :lol:
NU mai schimbati avatarul!

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby sms_mihai » Tue Nov 27, 2012 1:15 am

oncologie etc

Pai daca nu se face cercetare si tot romanu' vine in stadiul IV (ca nu-i pasa, ca MFul nu prea vede semnele unde-s de vazut etc), ce bucurie crezi ca e? ...

Guvernantii nu-si doresc sa aiba prea multi batrani, asta e trista realitate.

Asta cu romanii pun pe primul loc sanatatea, e ca aia cu "avem nevoie de cotori" adica un mare bullshit. Romanii ar pune sanatatea pe primnul loc, dar n-au chef, timp si bani. Si mai vor si niste distractie, ca, cinstit vorbind, dupa 40 de ani de comunism, parca ii mai dai cu un Mc...

Ne le pasa astora din guvern, majoritatea fondurilor se duc pt copii si pt persoane de varsta a 3-a, si atunci "de ce sa mai consume bugetul" etc

De doctori tara are nevoie, dar daca se poate pe gratis... Adica de fapt n-are nevoie. Tot asa cum multi dintre cei saraci ar avea nevoie de o masina, dar in finalm putin si-o vor cumpara.

La noi, se mrge si asa, se conteaza pe bunul simt al doctorului. ganditi-va ca oricum, multa lume de 50-60 de ani beneficiaza de tratamente la care acum 10-15 nici nu visai. aveti idee cum se tratatu bolile de inima acum 15 ani? Cu clase medicamnte ce nici nu se mai folosesc practic, nu erau IEC, statine etc Ecografe erau in cateva spitale, nici vorba ca acum sa fie peste tot. Deci: stetoscop, suglu, ECG, diuretic, mananca si dta fara sare (alergau batranii dupa paine fara sare ca la dracu - si o faceau degeaba pt ca oricum nu trebuia strict desodat si plus de asta bagau muraturi si altele). Si gata, ura si la gara.

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Lizz22 » Tue Nov 27, 2012 9:07 am

tiare wrote:Tot pentru "cei mari si trecuti prin viata" - sau nu neaparat :)

Eu imi doresc oncologie, insa ce am putut sa aflu se cam rezuma la: multa tristete, bani putini, ingustarea orizontului, lipsa alternativelor. Chiar asa e? E cu mult mai rea si lipsita de speranta decat alta specialitate nu foarte cautata? In acest moment, accept cu bucurie orice sfat sau sugestie.

la asta cu bani putini mai documenteaza!e adevarat ca e trist, dar poate ca la un moment dat ne vom alinia si noi unor standarde. in plus, orice lucru facut cu placere e mai usor de facut.
succes!

ateista
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sun Jun 19, 2011 5:57 am

Re: Ce specialitate sa alegem?

Postby ateista » Tue Nov 27, 2012 11:01 am

snm wrote:Intrebarea e pentru cei mai mari si mai trecuti prin viata, daca binevoiesc sa dea un sfat:

-de ex eu nu as face dermato (ma refer la ea pentru ca vad ca ft multi si-o doresc desi sunt multi dermatologi... :?: )
-nici gineco (si ca o paranteza :) sunt absolut ijrfgiu**, nici nu stiu cum sa le zic alora care spun "banoasa":))))) )
-nici medicina urgenta nici neurologie nici oncologie, geriatrie, chirurgie, pediatrie, pssihiatrie nici medicina interna.

mi-as dori ceva a.i. sa pot lucra si-n privat in timpul rezidentiatului...si sa nu fie din lista de mai sus :)

ma gandeam ca nu stiu mare lucru despre recuperare.ce parere aveti?
nici despre oftalmo pt ca intr-un stagiu de 2 saptamani cu 2 serii si-n care nu se face mai nimic nu prea poti sa-ti faci nici macar o idee.

:help:

Te-ai gandit la laborator? Specialitate mai linistita, garzi ok, posibilitatea de a lucra in privat de pe la sfarsitul anului 2, cu siguranta din 3 gasesti deja..O sa ai mult timp liber daca vrei sa te ocupi si de altceva..si nu uita ca o sa ai un oarecare spor la salariu fata de multe alte specialitati..ceea ce e ok, orice in plus la mizerul salariu de rezident e bun venit..
Si recuperarea e buna, la fel ca laboratorul, garzile sunt lejere, curatica specialitate, program omenesc, cat despre privat.. depine daca esti in oras mare cu recuperare in privat..in orasele mai mici cred ca e mai greu sa gasesti ca rezident ceva..dar niciodata nu se stie..oricum bafta multa!

drelen
Posts: 1
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:27 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby drelen » Tue Nov 27, 2012 11:17 am

medicina de laborator :)

ella13
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Nov 15, 2010 8:45 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby ella13 » Tue Nov 27, 2012 11:19 am

despre pneumo ce puteti spune? iti gasesti sa lucrezi si in privat?

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Iepurita » Tue Nov 27, 2012 11:19 am

Alegeti-va ce va place, nu ce ar scoate bani mai frumosi sau ce suna bine sau ce se cauta.

Desigur ca poti face chirurgie femeie fiind, dar in fctie de colegi va fi mai usor sau mai greu.
NU este normal ca medicul sa urle si sa isi injure rezidentii, asta doar in Romania e 'ok' si solutia e sa injuram si noi ca ei.
Sa fim seriosi.
Nu va alegeti o specialitate doar pt ca sunt salarii mai mari sau ca e 'cool'.Am avut o colega care si-a ales chirurgia si de cate ori a intrat in sala la inceput a lesinat.Sper ca acum a schimbat specialitatea.
Nu conteaza daca stii sau nu sa faci noduri ca asta se invata, de-aia faci un rezidentiat, ca sa inveti totul.
Conteaza sa va gasiti un indrumator ok, asta e cel mai important.care sa va lase sa invatati si practic, nu doar teoretic.
Din nou, numai in Romania se mira ceilalti cand aud ca in anul 1 operezi mana 1.Asta este normalitatea, sa te lase cat mai repede sa faci cat mai multe ca sa castigi experienta.Nu va multumiti sa ramaneti la un indrumator de rezi la care doar va uitati si care va lasa sa faceti 3 noduri la piele dupa 5 luni de tinut un departator.

Si cu gineco si chirurgie poti avea o familie, nu este un impediment.
Dar ganditi-va ca ce va alegeti se presupune ca veti face toata viata, deci sa fie ceva la care sa mergeti cu drag in fiecare zi si nu in scarba.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby 187.92a » Tue Nov 27, 2012 11:27 am

Eu n-as pune in baza in sfaturile cuiva care nu stie sa puna spatiu dupa punct.
Alegeti-va cu capul, nu va alegeti dupa placere, ca MURITI DE FOAME. o sa aveti niste ani de rezidentiat CHINUITI si va trebui sa emigrati ca toti ceilalti neadaptati. Si e pacat, daca ati avut punctaj bun la rezi.
Ioio wrote:Si cu gineco si chirurgie poti avea o familie, nu este un impediment.

cunosc FOATE multi chirurgi si ginecologi, TOTI au familiile destramate. TOTI.
lipsa timpului de calitate petrecut impreuna, inselatul in garzi etc.
Ioio nu are o viata de chirurg in spate, e abia rezident cu ochi.

Trebuie sa studiati piata, sa vedeti ce se cauta, ca E PLINA ROMANIA de chirurgi care au terminat si freaca menta si ginecologi care lucreaza 2 zile pe sapt la un cabinet amarat.

O sa aveti familie, nu veti putea sa le explicati copiilor de ce nu au ei bani prin "nu am studiat piata".

solutia e sa injuram si noi ca ei.


mda, PRIMITIVISM.

likurici
Posts: 3
Joined: Tue Nov 27, 2012 11:31 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby likurici » Tue Nov 27, 2012 11:46 am

Buna ! ca tot a venit,in sfarsit,vorba de clasamente personale:
1/2. gineco
1/2. chirurgie generala
2. chirurgie cardio-vasculara
3. chirurgie pediatrica
:))
l primele doua reflectez de ceva timp si tot nu reusesc sa ma hotarasc.Mi-as dori sa lucrez intr-un spital mare/universitar/de urgenta cu cazuistica variata, sa mi se ofere posibilitatea sa intru in operatii inca din primul an ,sa tratez pana la capat.
PS. am luat 873 puncte.Mi s-a spus ca pot sa sper :))

Voi, cei mari, ce parere aveti despre specialitatile enumerate?M-am documentat cu privire la curriculum de pregatire, toate-mi fac cu ochiul.Eu mi-am facut practica de vara pe chirurgie in anii mai mari si mi-a placut, dar nici stagiul de gineco nu m-a lasat indiferenta.Grea decizie... si vreau si un indrumator care sa-si dea interesul

snm
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Oct 15, 2012 10:26 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby snm » Tue Nov 27, 2012 11:58 am

nici med de lab :) nu mi s-ar potrivi, m-as plictisi teribil si nici nu mi-ar placea

pentru cine intreba de onco: eu nu stiu de bani putini, ba din contra, numai ca din anumite surse

snm
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Oct 15, 2012 10:26 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby snm » Tue Nov 27, 2012 12:00 pm

unde sa studiem piata? ce se cauta?

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Lizz22 » Tue Nov 27, 2012 12:04 pm

likurici wrote:Buna ! ca tot a venit,in sfarsit,vorba de clasamente personale:
1/2. gineco
1/2. chirurgie generala
2. chirurgie cardio-vasculara
3. chirurgie pediatrica
:))
l primele doua reflectez de ceva timp si tot nu reusesc sa ma hotarasc.Mi-as dori sa lucrez intr-un spital mare/universitar/de urgenta cu cazuistica variata, sa mi se ofere posibilitatea sa intru in operatii inca din primul an ,sa tratez pana la capat.
PS. am luat 873 puncte.Mi s-a spus ca pot sa sper :))

Voi, cei mari, ce parere aveti despre specialitatile enumerate?M-am documentat cu privire la curriculum de pregatire, toate-mi fac cu ochiul.Eu mi-am facut practica de vara pe chirurgie in anii mai mari si mi-a placut, dar nici stagiul de gineco nu m-a lasat indiferenta.Grea decizie... si vreau si un indrumator care sa-si dea interesul


gineco, chir gen si chiar chir ped poti sa faci si in spitale mai mici.pt chir cv trb sa fii musai intr-un spital cel putin judetean.(preferabil ar fi un spital clinic dar....)
personal as opta pt gineco pt ca as putea lucra si in tara. chir gen e cam prea vasta (eu prefer "bucatile") dar poti sa pleci in afara mai usor decat cu o "bucata". chir ped nu stiu cum mai sta cu recunoasterea in afara.

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Cactus » Tue Nov 27, 2012 12:26 pm

o sa ma avant si eu cu cateva intrebari, poate raspund cei mai mari :D intre optiunile mele se numara si dermatologia. Ma intereseaza sa stiu care sunt spitalele unde se fac stagiile in bucuresti (mai exista altele afara de elias, colentina si babes?). Apoi as vrea sa stiu care este demand-ul atat pe piata romaneasca cat si in strainatate sau macar unde m-as putea interesa. Incerc sa imi aleg ceva ce imi place foarte mult, insa sa fie si platit bine. Sunt persoane care spun ca piata e suprasaturata de oftalmologi, ginecologi, cardiologi si dermatologi. cat este de adevarat?

woody
senior
senior
Posts: 399
Joined: Fri Feb 23, 2007 10:02 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby woody » Tue Nov 27, 2012 12:49 pm

Cactus wrote:o sa ma avant si eu cu cateva intrebari, poate raspund cei mai mari :D intre optiunile mele se numara si dermatologia. Ma intereseaza sa stiu care sunt spitalele unde se fac stagiile in bucuresti (mai exista altele afara de elias, colentina si babes?). Apoi as vrea sa stiu care este demand-ul atat pe piata romaneasca cat si in strainatate sau macar unde m-as putea interesa. Incerc sa imi aleg ceva ce imi place foarte mult, insa sa fie si platit bine. Sunt persoane care spun ca piata e suprasaturata de oftalmologi, ginecologi, cardiologi si dermatologi. cat este de adevarat?

mai nou centrele de infrumusetare sunt obligate sa aibe medici specialisti nu generalisti conf unei directive europene care o sa intre in vigoare parca in 2014 , so.....
asa si cica medicina interna nu va mai fi o specialitate peste 1 sau 2 ani intrucat dupa ce sustin unii nu isi mai are sensul pt ca exista subspecialitati pt toate celulele :shock:

User avatar
M Creanga
senior
senior
Posts: 159
Joined: Fri Nov 23, 2012 10:24 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby M Creanga » Tue Nov 27, 2012 1:17 pm

obstetrix wrote:trebuie sa fii foarte mobila, chiar flexibila :).

dermatologie pt mine :D

valica2012
junior
junior
Posts: 77
Joined: Mon Nov 26, 2012 9:34 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby valica2012 » Tue Nov 27, 2012 3:08 pm

Ştie cineva dc s-au contestat grile? La Bucureşti

veronika19
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Jul 18, 2008 12:15 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby veronika19 » Tue Nov 27, 2012 4:33 pm

Chiar, dupa ce criterii mature va alegeti specialitatile? Dupa YouTube? :lol: :lol:

Eu aleg gineco, stim noi pentru ce. Si cu bani... Cardio pentru ca sunt inimoasa, medicina interna pentru ca totul e ceva din interior si oftalmo pentru ca arat bine. Comentarii?[/quote]


Freyja, se vede dupa postarile tale ce inimoasa esti :))
Dar ce parere buna ai despre felul in care arati :) Iti doresc sa iti imbunatatesti si alte aspecte...mai putin frumoase :D
Nu cred ca e treaba ta dupa ce criterii isi aleg altii specialitatea :))
Si You Tube poate sa iti ofere o idee asupra specialitatilor pe care ti le poti alege.
Pana una-alta la noi la Carol Davila nu s-a facut stagiul de chirurgie oro-maxilo-faciala si nu stiam mare lucru despre operatiile pe care le fac ei. Intamplator mi s-a propus de catre ortodont sa consult un astfel de chirurg pt o anumita operatie de care am nevoie. Nu ma interesam pt a face aceasta specializare, ci pt a vedea in ce consta operatia.

Si ca sa inchei, stii ce se zice de cei care mor de grija altora...
Iar daca razi de ceilalti, de fapt razi de tine.
Daca o sa iei peste picior si pacientele asa cum faci cu cei de pe forum...nu prevad un viitor prea bun pt tine.
Macar eu nu imi aleg specialitatea in functie de cati bani ies din acea specializare. Mi se pare un criteriu superficial.
Cred ca astept in zadar mai mult de la sinapsele tale :)

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Iepurita » Tue Nov 27, 2012 6:10 pm

Trident, tu nu esti capabil sa intelegi un mesaj :))))
Ti-am mai spus ca agitatul tau cu spatiul si punctul sunt egal cu zero atunci cand scrii cuvinte inventate de tine si la fiecare 3 cuvinte apar cate 3 litere care nu au ce cauta acolo.

Nu se alege in fctie de bani, ca nu e o oportunitate sa mergi la lucru injurand.
Cei care au plecat au plecat ca doreau ceva mai bun.
Daca toti giencologii si chriurgii pe care ii cunosti au familiile destramate, ce naiba sa mai spun?Ca argument mai puternic decat asta nu am intalnit. :lol:

Likurici, din lista ta vad ca sunt numai chirurgicale.Si eu am avut cama ceeasi lista, cu niste diferente si am ales gineco, ca era mai 'de fete' si ca se opereaza.Am plecat de pe gineco pt ca se opera mult prea putin si desi e frumoasa obstetrica si interesanta partea de eco, preferam sa stau in sala de op decat sa supraveghez gravide.
daca iti place si obstetrica, go for it.Daca vrei doar gineco mai gandeste-te.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21957
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Melania » Tue Nov 27, 2012 6:33 pm

Imi aleg ginecologie. Btw stie cineva cat e sporul de umiditate in specialitatea asta?

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby obstetrix » Tue Nov 27, 2012 6:43 pm

15% la fel ca pe altele superficiale unde nu faci nimic, nu ii vindeci si de aici frustrarile;
si fara rost, evident. nu poti compara "miracolul vietii" cu restul.
sala de nastere are 25%.
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21957
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Melania » Tue Nov 27, 2012 6:48 pm

Mi se pare normal, acolo se rup apele pe cand la gineco e suficient un Kleenex, hai doua.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Chingachgook » Tue Nov 27, 2012 6:59 pm

obstetrix wrote:
kooksee wrote:Obstretix mai subtire.
Avem un coleg comun care m-a lamurit ce fel de ginecoloaga esti. Si altele, motiv pentru care ti ai luat flit.

Tu nu stii inca nimic despre ce inseamna o specialitate chirurgicala asa ca nu te mai baga sa dai sfaturi.

Ginecologia inseamna mai mult decat sa faci ecografii.


1. EU nu am niciun coleg comun cu tine. singurul lucru comun cu tine e imedul, atata tot, de aici ma cunosti si la nivelul asta o sa ramai! daca vorbesti de colegul la care ma gandesc, singurul care a luat flit (o fi spray de tantari?) a fost el, fiind putin "prins" cu o sotie, sa zicem.
2. sunt rezidenta pe gineco, nu vb. de viata mea privata aici, doar dam sfaturi celor curiosi ce ne intreaba de diferite: nu mi se pare normal, ei dorind ajutor din partea noastra (ca tot cum vor ei speram ca vor proceda), sa fie de la bun inceput influentati de idei idioate preconcepute de catre barbatii misogini care deseori nu vad intr-o femeie un medic ci doar un obiect sexual si atat!
3. eu SUNT pe o spec. chirurgicala, spre deosebire de tine, care dai sfaturi de chirurgie, tu nefiind pe una: nici macar nu esti in tara, ei cauta ajutor, sfaturi intre cei din RO, nu din Strainezia, plecati dupa bani, dupa cateva bucati de Examene Nationale de Rezidentiat putin cam picate...nu vreau sa te jignesc, vb. la mod general valabil.
the end, cocojumbo.


Nu te mai inflama atat. Avem o cunostinta comuna care s-a terminat de ras cand a vazut ce imagine iti proiectezi tu pe aici.
Nu am contestat ca esti rezi pe gineco. Doar ca esti de prea putin timp ca sa ai vreo idee despre cum este specialitatea aia. Cate garzi ai facut?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Rezidentiat”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 64 guests