Ce specialitati va alegeti?

de ce ?
Bazin
junior
junior
Posts: 48
Joined: Sun Sep 30, 2012 5:33 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Bazin » Thu Nov 29, 2012 11:43 am

valica2012 wrote:
Bazin wrote:Eu ma voi rezuma doar la 2 specialitati....neurologie si ATI. Ambele sunt grele( cel putin din punctul meu de vedere) dar cred ca au perspective dupa...voi ce ziceti?


Ce punctaj ai avut?

864

veronika19
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Jul 18, 2008 12:15 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby veronika19 » Thu Nov 29, 2012 11:51 am

Intr-adevar, sunt grele, insa sunt si interesante si cu siguranta au multa perspectiva dupa :)

Cameron
junior
junior
Posts: 56
Joined: Thu Oct 07, 2010 3:23 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Cameron » Thu Nov 29, 2012 3:07 pm

Stie cineva cu cat s-a luat loc de cardio in Constanta anul trecut?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby 187.92a » Thu Nov 29, 2012 3:41 pm

Bazin wrote:Eu ma voi rezuma doar la 2 specialitati....neurologie si ATI. Ambele sunt grele( cel putin din punctul meu de vedere) dar cred ca au perspective dupa...voi ce ziceti?



Perspectivele sunt 1400 euro in franta
Si 2400 in Germania

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Cactus » Thu Nov 29, 2012 3:54 pm

Daca poate cineva sa imi spuna: care sunt perspectivele pt strainatate pt dermatologie, endocrinologie si psihiatrie.
Mersi :D

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Lizz22 » Thu Nov 29, 2012 4:06 pm

Cactus wrote:Daca poate cineva sa imi spuna: care sunt perspectivele pt strainatate pt dermatologie, endocrinologie si psihiatrie.
Mersi :D

psihiatria e deficitara in europa. in tara deficit zice-se ca exista dar posturi nu prea apar, asa ca daca te tenteaza incearca post de acum, mai ales ca ultimele 2 generatii de psihiatri au fost destul de numeroase.

valica2012
junior
junior
Posts: 77
Joined: Mon Nov 26, 2012 9:34 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby valica2012 » Thu Nov 29, 2012 10:54 pm

Băi fraţilor nici acum după afisare nu e spune ce se alege? Sau, or fi oamenii indecişi, mai ştii?

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby sms_mihai » Thu Nov 29, 2012 11:05 pm

Daca cineva spune aici, exista sansa ca din 20-30 care citesc, 2-3 sa inceapa sa se intereseze si sa vaneze pozitia respectiva la conferinta. Fiecare isi tine cativa asi in maneca.
Cei cu pozitii ft bune iau de obicei ce e mai vanat - si astea se stiu. Astea vin in principal fie cu posibilitate de lucru in privat, bani, posibilitatea de a pleca, sporuri, lifestyle etc

Sa-ti spuna cineva ca vrea oftalmo... ar trebui sa mai si spuna de ce?...

E clar ca factorii aia au un rol ft important in alegere, dovada fiind si faptul ca la conferinta locurile pe anumite specialitati (vreo 10) se duc ft rapid, de fapt se epuizeaza in timp ce la altele de abia se ocupa 2-3 pe la pozitia 400+. Oncologia era neatinsa la poz 400, parca, anul trecut si ca ea multe altele (MF, la fel)

jeremi
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sat Jan 01, 2011 1:30 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby jeremi » Thu Nov 29, 2012 11:40 pm

Recomand ATI mai ales ca anul acesta s-au scos posturi in spitalele mari EXEMPLU Oradea sunt 5 posturi ,Iasi 7 posturi ..... mACAR STII CA NU ESTI SOMER DUPA REZI :peace:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Chingachgook » Thu Nov 29, 2012 11:53 pm

Dar nici viata nu ai.
Si o sa fii toata viata frustrat de chirurgi

Stii bancul cu chirurgul in avion?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Bazin
junior
junior
Posts: 48
Joined: Sun Sep 30, 2012 5:33 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Bazin » Fri Nov 30, 2012 12:19 am

Koksee, la ce te referi exact la ce ai zis mai sus? Eu, nu stiu bancul :D
Trident, oricum perspectivele sunt mai bune decat in RO....in Germania, nu m as duce nici sa ma impusti, desi am diploma de b2 d l goethe, dar in Franta...DA!!:) mai prin sud asa:))) eu chiar sunt in dubii intre ATI si neuro...cred ca o sa dau cu banu la repartitie...:|

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Iepurita » Fri Nov 30, 2012 9:13 am

Neuro este fffff frumoasa, interesanta si captivanta, ATI-ul... poti face bani, in rest dpmdv nu are nimic interesant.
La anestezii sunt lasate de multe ori asistentele si medicul vine evident la inceput, si la sf, sa detubeze.Mai arunca un ochi din cand in cand dar asistentele de anestezie deja stiu medicatia si ce trebuie sa faca in caz de ceva.

Cu neuro poti face chiar ff multe.


Kooksee, fain bancul :lol:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

valica2012
junior
junior
Posts: 77
Joined: Mon Nov 26, 2012 9:34 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby valica2012 » Fri Nov 30, 2012 9:39 am

Ioio wrote:Neuro este fffff frumoasa, interesanta si captivanta, ATI-ul... poti face bani, in rest dpmdv nu are nimic interesant.
La anestezii sunt lasate de multe ori asistentele si medicul vine evident la inceput, si la sf, sa detubeze.Mai arunca un ochi din cand in cand dar asistentele de anestezie deja stiu medicatia si ce trebuie sa faca in caz de ceva.

Cu neuro poti face chiar ff multe.


Kooksee, fain bancul :lol:


Subscriu :allright:

User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Freyja » Fri Nov 30, 2012 11:05 am

Ioio wrote:Neuro este fffff frumoasa, interesanta si captivanta, ATI-ul... poti face bani, in rest dpmdv nu are nimic interesant.
La anestezii sunt lasate de multe ori asistentele si medicul vine evident la inceput, si la sf, sa detubeze.Mai arunca un ochi din cand in cand dar asistentele de anestezie deja stiu medicatia si ce trebuie sa faca in caz de ceva.

Cu neuro poti face chiar ff multe.


CUM poate fi neurologia "ffff frumoasa", nu stiu! Hai, interesanta dpdv stiintific, mecanisme, arta, recuperare, studii, dar frumoasa cu toti paraliticii si epilepticii aia, cum se poate sa spui "frumoasa"? Stai, concluzia vine de la ioio, o renumita multidisciplinara care nu ne poate convinge ca e altceva de capul ei decat un talmes-balmes medical, as zice ca nu e nici macar studeanta. :lol:

Daca poti face multe, inseamna sa-i incluzi pe toti suspectii in crize comitiale, le dai un clorazepam si asa-i ca viata e frumoasa pentru medicul neurolog, ioio? Pauza de cafeluta, barfa cu asistenta, nimic nu se compara cu, sa zicem, ginecologia unde ai invatat sa faci noduri, pana la urma? :lol:
NU mai schimbati avatarul!

ateista
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sun Jun 19, 2011 5:57 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby ateista » Fri Nov 30, 2012 11:53 am

Freyja wrote:
Ioio wrote:Neuro este fffff frumoasa, interesanta si captivanta, ATI-ul... poti face bani, in rest dpmdv nu are nimic interesant.
La anestezii sunt lasate de multe ori asistentele si medicul vine evident la inceput, si la sf, sa detubeze.Mai arunca un ochi din cand in cand dar asistentele de anestezie deja stiu medicatia si ce trebuie sa faca in caz de ceva.

Cu neuro poti face chiar ff multe.


CUM poate fi neurologia "ffff frumoasa", nu stiu! Hai, interesanta dpdv stiintific, mecanisme, arta, recuperare, studii, dar frumoasa cu toti paraliticii si epilepticii aia, cum se poate sa spui "frumoasa"? Stai, concluzia vine de la ioio, o renumita multidisciplinara care nu ne poate convinge ca e altceva de capul ei decat un talmes-balmes medical, as zice ca nu e nici macar studeanta. :lol:

Daca poti face multe, inseamna sa-i incluzi pe toti suspectii in crize comitiale, le dai un clorazepam si asa-i ca viata e frumoasa pentru medicul neurolog, ioio? Pauza de cafeluta, barfa cu asistenta, nimic nu se compara cu, sa zicem, ginecologia unde ai invatat sa faci noduri, pana la urma? :lol:


Tot citind post-urile din perioada pre dar mai ales post-rezidentiat am inceput sa ma gandesc ca s-ar putea sa fie ceva in neregula cu noi..nu cu toti, dar cu multi. Sa-mi fie cu iertare, dar cum poti afirma despre pacienti ca sunt "paraliticii si epilepticii aia"? Stiti ca nu doar noi citim post-urile? Nu e pacat sa ne turnam cenusa in cap singuri? Oricum o facem pentru ca din pacate noi doctorii suntem asi in a ne denigra unii pe altii, dar chiar sa etichetezi intr-un mod mizerabil si pacientii? Sau anstezistul care lasa asistenta in sala pe toata durata interventiei? Cum se simte un viitor pacient citind ceea ce scriem noi aici? Ajuta mult in a ne castiga increderea si respectul lui, ce sa zic..Daca noi nu ne respectam intre noi ca si colegi, cum sa o faca pacientii?
Imi permit sa spun ca cea mai frumoasa specialitate este cea facuta cel mai bine de un medic care iubeste ceea ce face si isi respecta pacientii. Este o parere personala si sa-mi fie cu iertare daca nu mi-o impartasesc toti colegii..dreptula la propria parere. Cred ca ma opresc aici cu scrisul ca s-ar putea sa nu prea merite sa purtam discutii daca nu suntem seriosi si nu ne ajutam impartasindu-ne ideile intr-un mod serios ( nu am zis sa nu glumim, dar nu sa fim cinici si ipocriti ).
Bafta tuturor colegilor duminica si sa ne alegem cea mai frumoasa specialitate!

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Cactus » Fri Nov 30, 2012 11:56 am

ateista wrote:
Freyja wrote:
Ioio wrote:Neuro este fffff frumoasa, interesanta si captivanta, ATI-ul... poti face bani, in rest dpmdv nu are nimic interesant.
La anestezii sunt lasate de multe ori asistentele si medicul vine evident la inceput, si la sf, sa detubeze.Mai arunca un ochi din cand in cand dar asistentele de anestezie deja stiu medicatia si ce trebuie sa faca in caz de ceva.

Cu neuro poti face chiar ff multe.


CUM poate fi neurologia "ffff frumoasa", nu stiu! Hai, interesanta dpdv stiintific, mecanisme, arta, recuperare, studii, dar frumoasa cu toti paraliticii si epilepticii aia, cum se poate sa spui "frumoasa"? Stai, concluzia vine de la ioio, o renumita multidisciplinara care nu ne poate convinge ca e altceva de capul ei decat un talmes-balmes medical, as zice ca nu e nici macar studeanta. :lol:

Daca poti face multe, inseamna sa-i incluzi pe toti suspectii in crize comitiale, le dai un clorazepam si asa-i ca viata e frumoasa pentru medicul neurolog, ioio? Pauza de cafeluta, barfa cu asistenta, nimic nu se compara cu, sa zicem, ginecologia unde ai invatat sa faci noduri, pana la urma? :lol:


Tot citind post-urile din perioada pre dar mai ales post-rezidentiat am inceput sa ma gandesc ca s-ar putea sa fie ceva in neregula cu noi..nu cu toti, dar cu multi. Sa-mi fie cu iertare, dar cum poti afirma despre pacienti ca sunt "paraliticii si epilepticii aia"? Stiti ca nu doar noi citim post-urile? Nu e pacat sa ne turnam cenusa in cap singuri? Oricum o facem pentru ca din pacate noi doctorii suntem asi in a ne denigra unii pe altii, dar chiar sa etichetezi intr-un mod mizerabil si pacientii? Sau anstezistul care lasa asistenta in sala pe toata durata interventiei? Cum se simte un viitor pacient citind ceea ce scriem noi aici? Ajuta mult in a ne castiga increderea si respectul lui, ce sa zic..Daca noi nu ne respectam intre noi ca si colegi, cum sa o faca pacientii?
Imi permit sa spun ca cea mai frumoasa specialitate este cea facuta cel mai bine de un medic care iubeste ceea ce face si isi respecta pacientii. Este o parere personala si sa-mi fie cu iertare daca nu mi-o impartasesc toti colegii..dreptula la propria parere. Cred ca ma opresc aici cu scrisul ca s-ar putea sa nu prea merite sa purtam discutii daca nu suntem seriosi si nu ne ajutam impartasindu-ne ideile intr-un mod serios ( nu am zis sa nu glumim, dar nu sa fim cinici si ipocriti ).
Bafta tuturor colegilor duminica si sa ne alegem cea mai frumoasa specialitate!

in sfarsit ceva cu care sunt de acord!

valica2012
junior
junior
Posts: 77
Joined: Mon Nov 26, 2012 9:34 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby valica2012 » Fri Nov 30, 2012 12:01 pm

:allright:

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Iepurita » Fri Nov 30, 2012 12:08 pm

Stai calm, e doar o clona.Nu te mai agita sa raspunzi. :))
Aia cu problemele cu noduri era Obstetrix, dar mi se pare dulce interventia.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby sms_mihai » Fri Nov 30, 2012 12:12 pm

Cum se simte un viitor pacient citind ceea ce scriem noi aici...

Dream on baby - singurii pacienti care mai vin "cu incredere si speranta" la medic sunt cei care n-au incotro (majoritatea), cei naivi sau cei cu probleme psihiatrice/degenerative (varsta a iii-a -sunt foarte frecvente, ma mir cum nu s-a dat la rezi) sau de IQ. Sau cei care n-au iesit din satul lor de acum 20 de ani si inca mai recomanda carnetul de CEC ca instrument de economisire.

Primo: nu va luati dupa mimica pacientului, ca nu tot ce-i in gusa e si in capusa.

Sau anstezistul care lasa asistenta in sala pe toata durata interventiei
-se intampla frecvent, se pare si alte state mult mai civilizate:
http://www.thelocal.se/43048/20120906/

ateista
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sun Jun 19, 2011 5:57 am

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby ateista » Fri Nov 30, 2012 12:37 pm

Stim foarte bine cum se practica medicina la noi, mai ales cei care suntem deja rezidenti. Nu contest ca ai mare dreptate dar sa nu uitam ca pacientii sunt de toate felurile, ca de altfel si noi..As face o mica paralela, nu stiu cat de potrivita, "familia nu ti-o alegi, restul da ". Fiindca ne-am ales medicina cu asta o sa ne ocupam. Pe de alta parte cred ca in strafundul nostru toti ne dorim sa lucram intr-un sistem medical ideal ( no way in Romania ) si daca asta nu se poate, macar in cabinetul nostru sau la o clinica privata. Recunosc ca asta mi-as dori eu chiar daca e o naivitate din partea mea. Sunt sigura ca multi gandim asa chiar daca nu o recunoastem. Si mai speram sa ne vina pacienti nu numai de varsta a 3-a, cu AVC-uri si dementi sau cu IQ de ridiche. Toti speram asta. Din pacate nu o sa fie chiar roz pentru toti. E greu sa gasesti placere in ceea ce faci cand te rup garzile, nu apuci sa inveti, completezi la fise de-ti sar capacele si apuci sa iti vari nasul in plaga doar dupa 2 ani de rezi..si culmea-culmilor pe un salariu jignitor care te incadreaza in categoria celor ce primesc ajutor social pentru caldura ( ca tare ti-am dat dreptate cu asta ). Cu toate astea cred sincer ca daca ne place cu adevarat ceea ce facem, pe langa ca o sa ne facem treaba foarte bine, o sa avem de castigat mai devreme sau mai tarziu ( a se vedea castigul asa cum si-l doreste fiecare ).
Si schimband un pic ideea de mai sus, pentru mine a fost foarte important cand am lucrat/comunicat/discutat/rezolvat problemele legate de pacient cu colegii de pe alte specialitati..satisfactia este enorma cand ajuti si esti ajutat pentru ca ii este bine si pacientului si tie.. Asta m-a uimit pe mine citind post-urile anterioare, a lovi in stanga si dreapta in specialitati si implicit in colegi. Un ateist o sa aprecieze cat de important e neurologul cand are de adormit o boala neuromusculara, la fel cum un neurolog o sa aiba nevoie de recuperator cand se ocupa de un accident rutier de 34 de ani paraplegic..
Daca gresesc ori sunt mult prea naiva atunci va rog treziti-ma! :D

veronika19
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Jul 18, 2008 12:15 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby veronika19 » Fri Nov 30, 2012 1:12 pm

Sunt de acord cu ateista

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby sms_mihai » Fri Nov 30, 2012 1:19 pm

culmea-culmilor pe un salariu jignitor care te incadreaza in categoria celor ce primesc ajutor social pentru caldura ( ca tare ti-am dat dreptate cu asta ). Cu toate astea cred sincer ca daca ne place cu adevarat ceea ce facem, pe langa ca o sa ne facem treaba foarte bine, o sa avem de castigat mai devreme sau mai tarziu ( a se vedea castigul asa cum si-l doreste fiecare ).

Tocmai aici gresim noi, medicii din Romania, ca breasla. Este foarte cinic ce spun eu, insa din pacate cred ca e adevarat.

E o vorba la americani:

Why buy a cow when you can get milk for free?

Tot asa, politicienii si populatia mizeaza tocmai pe straduinta noastra. Paradoxal, tocmai pt ca noi reusim sa ne facem cat de cat decent treaba, ei nu se vor deranja/sinchisi sa schimbe ceva in statutul medicului, incapand de la salarii pana la reglementarea orelor de garda.

Peste tot in lume lucrurile se gandesc economic. De ce ar investi guvernul in sist medical, cand nu doreste sa aiba oameni prea longevivi (pensii...)? Iata socoteala ce se face. Bineinteles ca oamenilor li se spun doar vorbe frumoase.

E cazul sa va treziti, sincer. Nici macar populatia nu constientizeaza conditia medicului tanar din Romania (deci nu e chirurguclui spagar), si ne arunca in spate tot felul de vini. Nu ma credeti? Citi forumurile, comentariile de pe paginile ziarelor.

Asadar eu zic ca tocmai atitudinea asta a noastra, "speranta ca se va schimba situatia" etc alimenteaza nepasarea din partea altora, guvern sau populatie deopotriva.
Pana cand, pt cativa ani la rand, concurenta pe Bucuresti la rezi nu va fi de 0.5/loc, guvernul nu se va uita la noi. "De ce sa le marim salariile, cand inca se bat la poarta fabricii?" Asa gandeste orice angajator, pragmatic. Daca gasesti om sa faca o treaba cu 3/lei pe luna, nu-i dai mai mult.

Nu ma credeti? Treaba voastra. :wink: Singura solutie e plecarea masiva in strainatate sau greva (pe care dl Astarastoae nu vrea s-o faca, vad)

De aia se si scot atat de multi medici pe cap de locuitor (dublu-triplu fata de vest) - tocmai pentru a nu putea sa faca mofturi. Statul stie ca, si de-ar pleca 30%, el tot va avea rezidenti.

Iar ca sa fie concurenta de 0.5/loc la rezi inseamna ca studentii sa constientizeze ca situatia nu, nu se va schimba, ca nimeni nu e de partea lor, ca profii mari cu influenta vor sa-si mentina pozitia (de-aia nici nu se face ca lumea rezi-ul si de fapt programa analitica e doar vorba in vant). In momentul in care vor termina cu visatul la cai verzi pe pereti, vor incepe sa caute alternative, care in acest caz se rezuma la plecarea in vest. Asta daca ai coloana sa nu pupi nu stiu unde. Oricum, daca ai coloana, si cu un salariu de 1000 si de euro ti se va face sila sa traiesti in Ro. Coruptia e peste tot - in invatamant, administratie, pe unde nici nu ganditi.

Vesticii (UE) nu au niciun interes sa schimbe situatia, nu stiu daca va dati seama de ce.

Asa ca asta e mesajul meu: treziti-va cat mai e timp. Facultatea in Romania e mult sub cea din vest (a se vedea romanii care dau in Franta si pica constant pe ultimele locuri). In plus suntem vazuti de hoti, s-a scris in presa lor cum se copiaza la noi, v-am dat si articolul scris de suedezi etc Nici dra*u nu se uita la tot sistemul nostru. Ei doar isi acopoera locurile lipsa, in vasta majoritate aceasta fiind cele nedorite de localnici (in localitati uitate de lume, pe specialitati grele/nedorite etc). Nu va faceti iluzii, nu va va astepta nimeni cu masina la poarta, concurand de la egal la egal cu vesticii. Sa spunem ca francezii au program pana la 6-7-8 seara (toti, nu numai chirurgii), noi de abia facem treaba 3-4 ore.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby sms_mihai » Fri Nov 30, 2012 1:38 pm

Vesticii (UE) nu au niciun interes sa schimbe situatia...

Orice medic intrat in vest (Franta) trebuie sa alerge dupa autorizatie de munca/etc Nu, nu-ti asigura nimeni nimic din oficiu. Si pentru amplasare tre' sa te bati "nitel", degeaba arati foaia cu rezultatul la examen. Si de fapt ei au si o lista cu meseriasii de trebuinta pt teritoriul lor (francez in acest caz).

Pentru restul... tout la misere du monde.

Asta asa, ca sa va faceti o idee, sa nu carecumva sa credeti ca cei din vest ne vor binele. A bon entendeur, salut :wink:

dr_wannabe
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Oct 31, 2012 11:10 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby dr_wannabe » Fri Nov 30, 2012 1:55 pm

sms_mihai wrote:Vesticii (UE) nu au niciun interes sa schimbe situatia...

Orice medic intrat in vest (Franta) trebuie sa alerge dupa autorizatie de munca/etc Nu, nu-ti asigura nimeni nimic din oficiu. Si pentru amplasare tre' sa te bati "nitel", degeaba arati foaia cu rezultatul la examen. Si de fapt ei au si o lista cu meseriasii de trebuinta pt teritoriul lor (francez in acest caz).

Pentru restul... tout la misere du monde.

Asta asa, ca sa va faceti o idee, sa nu carecumva sa credeti ca cei din vest ne vor binele. A bon entendeur, salut :wink:


Dude, da' prapastios mai esti. In vest nu, in tara nu, cu post nu, mai nimic nu-ti convine.
Eu inteleg ca e de tot rahatul conditia "tanarului medic" dar asa e peste tot, nicaieri in lume ca rezident nu faci avere, la noi mai sunt si conditiile din spital, e adevarat. Eu totusi nu inteleg, cand ai dat tu la medicina erau salariile rezidentilor de mii de euro si au intrat la apa constant de atunci? Nu. Era aceeasi situatie mizera. Deci stiai in ce te bagi. Toata lumea se plange da' nimeni nu face nimic si asteapta de la cel de sus sa mai pice cate ceva. E usor sa judecam, sa aruncam cu pietre in oamnenii care vor sa ramana in tara si sa se chinuie cu putinul pe care il au, dar poate ai sa fii recunoscator doctorului care o va trata pe mama ta cand va veni vremea, tu fiind la 12h cu avionul distanta.
Eu chiar am respect pentru oamenii buni care vor sa ramana aici, de la medicul din laborator la neurochirurg.

Ah si treaba cu 0.5 pe loc, poate ar trebui sa se inceapa cu rezidentii care dau examenul de 2-3 ori, sa vada si ei ce mai prind, nu zici?

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby sms_mihai » Fri Nov 30, 2012 2:12 pm

Pe scurt: In tara nu, in vest da.
Am spus ca nici acolo nu-i super roz, dar diferentele sunt nete.

dar asa e peste tot, nicaieri in lume ca rezident nu faci avere

Parca esti de la guvern, zau.
Nicaieri nu faci avere din salariul de rezident. Insa iti platesti mancarea, chiria si iti mai raman si un 2-3-500 de euro. Se intampla asta in Ro si nu stiu eu?
Asta s-ar intampla daca ai avea un 2500-300 de lei.
Cu 1500 de lei, te-ai descurca cat de cat.
Cu 800-1000 de lei nu te descurci, uneori nici la nivel basic. Priceput?

Si de ce te referi la rezidenti? Sa spunem ca si ca tanar medic specialist (daca prinzi post, o alta mare tevatura) tot faci foamea si timp de 10 ani tot nu iti permiti o chirie. De fapt de-abia spre sfarsitul carierei ai si tu un salariu cat de cat mai bunicel.

Da, eu stiam, dar am plecat (e lunga povestea), m-am intors numa' provizoriu (probleme personale, nu bullshit)
Sunt totusi putini care dau a 2-a oara. Multi din aia care asigura 3/loc nu au deja job.

dar poate ai sa fii recunoscator doctorului care o va trata pe mama ta cand va veni vremea
Da, si? Nu vad ideea. Eu n-am spus ca doctorii ar trebui sa nu-si faca treaba. Am spus numai ca ar trebui sa si ceara salarii normale (mai mult decat bani de alune) Sau, daca nu se poate, sa-si faca talpasita si sa plece.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby sms_mihai » Fri Nov 30, 2012 2:17 pm

"oamnenii care vor sa ramana in tara si sa se chinuie cu putinul pe care il au" n u e x i s t a, trust me! Mai ales dupa cativa ani de experienta in Ro, in care iti dai seama cum merg lucrurile. Lipsa aparaturii e numai unul din aspecte, ce deseori pica in subsidiar fata de celelalte (coruptie, nepotisme etc)

Exista oameni plangaciosi, care se complac, care pana la urma isi indoiae coloana, sau pe care ii tine sotul, mama, tata etc Exista intarziatii, cei care se autoiluzioneaza, vesnicele vulpi care tot spun ca strugurii sunt acri. etc etc

Sa mai spunem ca eu am mai multi anisori decat voi.
Last edited by sms_mihai on Fri Nov 30, 2012 2:19 pm, edited 1 time in total.

veronika19
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Jul 18, 2008 12:15 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby veronika19 » Fri Nov 30, 2012 2:19 pm

Eu cred ca un sfert din cei care au dat rezidentiatul anul acesta vor pleca in urmatorii ani (1-2..) Altii vor pleca dupa ce termina rezi.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Chingachgook » Fri Nov 30, 2012 2:21 pm

sms_mihai wrote:
Sa mai spunem ca eu am mai multi anisori decat voi.



In buletin.

Daca ne luam dupa coerenta cu care scrii pe aici pari cam de clasa a 10-a. Spre a 11 a.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby sms_mihai » Fri Nov 30, 2012 2:26 pm

Eu cred ca un sfert din cei care au dat rezidentiatul anul acesta vor pleca in urmatorii ani (1-2..) Altii vor pleca dupa ce termina rezi.

Iti faci iluzii... In general sunt foarte putini cei care pleaca (de ordinul sutelor maximum) dintr-o promotie. Cineva mai de sus mi-a spus cifrele (dandu-mi de inteles ca nu e un mare pericol)

Sistemul e de asa natura facut a.i. sa nu depinda prea mult de nr de rezidenti. Si de fapt nici de munca lor.

Se tot vantura ideea prin presa cum ca nu avem destui medici. Imi poate explica cineva cum de sistemul nu a clacat chiar si dupa ce atatia ani posturile au fost blocate? :wink:

Plus de asta ti-ai pus problema ca ei prevad un nr de plecari, incluse deja in nr de locuri, posturi?

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby sms_mihai » Fri Nov 30, 2012 2:27 pm

Daca ne luam dupa coerenta cu care scrii pe aici pari cam de clasa a 10-a. Spre a 11 a.

Sa inteleg ca un ditamai concursul de rezi poate fi luat si de catre un pustan? :wink:

daca ma intrebi pe mine, eu zic ca da, dar asta e partea a 2-a. :mrgreen:

dr_wannabe
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Oct 31, 2012 11:10 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby dr_wannabe » Fri Nov 30, 2012 2:31 pm

sms_mihai wrote:"oamnenii care vor sa ramana in tara si sa se chinuie cu putinul pe care il au" n u e x i s t a, trust me! Mai ales dupa cativa ani de experienta in Ro, in care iti dai seama cum merg lucrurile. Lipsa aparaturii e numai unul din aspecte, ce deseori pica in subsidiar fata de celelalte (coruptie, nepotisme etc)

Exista oameni plangaciosi, care se complac, care pana la urma isi indoiae coloana, sau pe care ii tine sotul, mama, tata etc Exista intarziati, cei care se autoiluzioneaza, vesnicele vulpi care tot spun ca strugurii sunt acri. etc etc

Sa mai spunem ca eu am mai multi anisori decat voi.


Trust you? Serios? :))) sigur...ca experienta noastra minima se rezuma la forumul asta. Am petrecut ultimii 4 ani jumate numai prin spitale. Cunosc rezidenti/specialisti din generatiile anterioare. Stiu sigur cativa foarte capabili care nu intentioneaza sa plece pentru ca si-au gasit locul. Pana si la facultate am intalnit asistenti foarte capabili, foarte buni in ceea ce fac si ne mai ziceau si noua una alta. Cum au ajuns acolo nu stiu si nu ma intereseaza atata timp cat isi fac treaba cu dedicatie. Inteleg nevoia de a pleca, dar mi se pare nerealist si cinic sa faci din asta un scop de pe bancile facultatii, sau sa spui ca aia care raman/isi iau post sunt fraieri.

Iar atitudinea asta zelefemitoare...e cumva trista. Daca intr-adevar, nu-ti gasesti locul, ok, pleci, dar nu pleci de bine sau cu zambetul pe buze, pleci pentru ca esti nefericit aici, si cauti sa fii mai putin nefericit. Nu e "the promise land" nici un vestul apropiat nici in cel indepartat(cu atat mai putin).

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby sms_mihai » Fri Nov 30, 2012 2:43 pm

Stiu sigur cativa foarte capabili etc

Cum i-ai masurat? Dupa cateva ore de seminar?

Stii cumva cum au ajuns pe acolo? Stii cumva cine i-a tinut prin rezi si cati ani?

Tu ai impesia ca toti oamenii iti spun tot? Mai, copii...

Cei care recunosc cum si ce sunt o minoritate, majoritatea sunt prea orgoliosi ca sa o faca. Daca am sotul lucrator in banca sau prin minister, imi convine si mie sa raman pe o leafa de 1000 de lei (poate imi convine)

Vorbim de aici oameni ambitiosi, self made, care nu vor sa depinda de altii. Si vorbim de "in general", nu ca ai vazut tu 4-5 asistenti (din 40) care ti-au placut. Sau de coilegul cutare care lucreaza intr-un cabinet pe 600 de euro si mai face si 200 de euro la spital. Ala e un caz fericit. Care putea fi de 5 ori mai "fericit" in vest, putea scoate lucrari. Intreaba-i pe fericiti cat de fericiti sunt dupa ce se chinuie sa ajunga la Predeal, se chinuie sa obtina o autorizatie pt casa, se chinuie sa isi dea copilul la scoala, se chinuie sa gaseasca o toaleta in plin centrul Bucurestiului.

Hai las-o, ca macane... Sigur ca la 30 de ani esti pasionat si poti sta si 12 ore la spital, cu timpul, dupa 10 ani, vrei si altceva, conditii de trai in tara ta. nNu poti sa iti traiesti viata numai in pasiunea ta, se intampla sa ai si o nevasta, un copil, o casa, o masa etc Si o viata in afara spitalului. Da, stiu, exista parcuri, exista cartiere decente. cate? Cateva?

Ca uitai.. vine pensia. In conditiile in care salariile sunt cum sunt si cum tipic romanu' de la rpivat ia bani pe PFA (si nu mai plateste contributie), nu mai spun de spaga etc, cum credeti ca o duce un medic pensinar? Stiti cum a ajuns vestitul Dr Setlacek? Think again.

dr_wannabe
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Oct 31, 2012 11:10 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby dr_wannabe » Fri Nov 30, 2012 2:58 pm

sms_mihai wrote:Stiu sigur cativa foarte capabili etc

Cum i-ai masurat? Dupa cateva ore de seminar?

Stii cumva cum au ajuns pe acolo? Stii cumva cine i-a tinut prin rezi si cati ani?

Tu ai impesia ca toti oamenii iti spun tot? Mai, copii...

Cei care recunosc cum si ce sunt o minoritate, majoritatea sunt prea orgoliosi ca sa o faca. Daca am sotul lucrator in banca sau prin minister, imi convine si mie sa raman pe o leafa de 1000 de lei (poate imi convine)

Vorbim de aici oameni ambitiosi, self made, care nu vor sa depinda de altii. Si vorbim de "in general", nu ca ai vazut tu 4-5 asistenti (din 40) care ti-au placut. Sau de coilegul cutare care lucreaza intr-un cabinet pe 600 de euro si mai face si 200 de euro la spital. Ala e un caz fericit. Care putea fi de 5 ori mai "fericit" in vest, putea scoate lucrari. Intreaba-i pe fericiti cat de fericiti sunt dupa ce se chinuie sa ajunga la Predeal, se chinuie sa obtina o autorizatie pt casa, se chinuie sa isi dea copilul la scoala, se chinuie sa gaseasca o toaleta in plin centrul Bucurestiului.

Hai las-o, ca macane... Sigur ca la 30 de ani esti pasionat si poti sta si 12 ore la spital, cu timpul, dupa 10 ani, vrei si altceva, conditii de trai in tara ta. nNu poti sa iti traiesti viata numai in pasiunea ta, se intampla sa ai si o nevasta, un copil, o casa, o masa etc Si o viata in afara spitalului. Da, stiu, exista parcuri, exista cartiere decente. cate? Cateva?

Ca uitai.. vine pensia. In conditiile in care salariile sunt cum sunt si cum tipic romanu' de la rpivat ia bani pe PFA (si nu mai plateste contributie), nu mai spun de spaga etc, cum credeti ca o duce un medic pensinar? Stiti cum a ajuns vestitul Dr Setlacek? Think again.


Singurul motiv pentru care mai raspund e pentru ca trece tare greu timpul pana duminica.

Pe PFA se plateste contributie la sanatate, si nu in functie de profit(ca ala de obicei se declara 0).

Nu judec oamenii dupa ce imi spun ei ci dupa cum ii vad in actiune, cum gandesc un caz, cum se poarta cu pacientii etc. Am fost si eu pacienta prin anu 3 deci stiu sa fac diferenta intre doctorul cu studentii dupa el si unul fara studentii atasati. Nu intru in polemica asta, nu-i vad rostul. Eu pentru parintii si bunicii mei(care din fericire inca mai traiesc) cunosc oamnei capabili catre care sa-i indrum si le sunt recunoscatoarea ca exista. Atat.

Nu mi se pare corect sa audaugam variabile random numai ca sa ne dea pe minus. Discutam despre conditia "tanarului medic" si tu vii cu argumente care tin de infrastructura: "nu avem autostrazi, scoli, gradinite sau parcuri". Pai asta e valabil pentru toata lumea, si asta nu mai tine de bani, oricat ai castiga, nu-ti poti face singur autostrada. Deci nu vad rostul. Cum au reusit ai mei sa ma creasca, sper sa fiu si eu capabila sa fac macar jumate pe atat.

Mie pur si simplu nu-mi place sa-mi plang de mila, inteleg ca e rau, stim ca e rau, vedem in fiecare zi ca e rau. Si tot ce facem e sa ne plangem, una-doua ne transformam in bocitoare. Daca atitudinea asta zici tu ca te ajuta la un job "in vest", mult succes!

veronika19
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Jul 18, 2008 12:15 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby veronika19 » Fri Nov 30, 2012 3:03 pm

Eu cred ca este o idee buna sa vrei sa pleci inca de pe bancile facultatii (chiar si pt experienta, nu neaparat din motive financiare)
Te prinzi cam care e treaba cu sistemul de aici si nu vrei ca cineva drag tie sa fie victima sistemului.
Daca doamne fereste face un cancer de exemplu - e mai greu sa obtina un tratament pe care intr-o tara civilizata il obtine imediat. Este neplacuta situatia si pt medic si pt pacient si pt familia sa. Exemplele sunt multe, le stiti si voi.
Acum cand suntem tineri este mai usor sa plecam decat la 40 de ani sa zicem. Multa lume ne incurajeaza sa plecam. Oare de ce?
Nu neg ca sunt lucruri care merg si aici, dar cand stii ca undeva ai mai multe sanse de a evolua decat aici, nu esti curios sa vezi cum e?
Daca nu iti place, poti sa te intorci. Daca iti place aici, poti sa ramai. Nimeni nu te obliga sa pleci sau sa ramai.
Fiecare decide cum e mai bine pt el

veronika19
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Jul 18, 2008 12:15 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby veronika19 » Fri Nov 30, 2012 3:16 pm

Imi place ce ai scris: "Oricat ai castiga, nu-ti poti face singur autostrada"
"Cum au reusit ai mei sa ma creasca, sper sa fiu si eu capabila sa fac macar jumate pe atat" - Cred ca o sa poti chiar mai bine decat atat.

Si despre asta e vorba. Iti ajung 1000 lei sa te intretii si sa ai si un copil? Bine, ca nu te obliga nimeni sa ai copil din rezidentiat, poate il faci fiind medic specialist si ai un salariu mai mare atunci. In principiu, sa cresti un copil nu presupune doar parte financiara, insa ai nevoie si de bani. Daca sotul are un salariu mai bun, atunci e ok. Dar daca e si el tot medic cu 1000 lei salariul sau profesor, e mai greu.
1000 lei iti ajunge sa te intretii singur stand cu parintii. Daca e sa platesti si chirie e mai dificil.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Iepurita » Fri Nov 30, 2012 3:38 pm

Ateista, nu am spus ca ATI-stul nu sta deloc in sala, ca ca (si) la nevoie vine.Cred ca minimalizezi cat stie asistenta care de ani buni face aceste lucruri. Nu e greu sa ii mai dai 2 ml de ceva, ca doar exista oricum protocoale.



Mihai, sa spui ca medicii care au ramas in tara nu sunt buni e la fel de tampit ca si cealalta afirmatie ca cei plecati sunt cei mai buni/prosti.
De la mine din an au plecat enorm de multi si continua sa plece. Inainte de rezi majoritatea celor care au plecat era formata din cei care nu au invatat bine in timpul facultatii. Dupa aceea au mai plecat incet dar sigur dintre fostii colegi.
Cand citesc pe net sau cand aud ca au plecat toti aia buni si au ramas ciurucurile ma apuca rasu.sa fim seriosi, ca sa faci asemenea generalizari trebuie sa ai un IQ mic.
Au plecat si medici buni si medici slabi, au ramas si medici buni si medici slabi.
Chair crezi ca unul care face 500 de euro pe o operatie si are cabinet ar pleca? Pt. ce???? Ca la cat face in Ro intr-o luna ar face in alta tara in mai multe.
Pt un incepator este mult mai usor sa plece, ca salariile sunt de toata jena. Desigur poti castiga pe langa, dar trebuie sa ai stomac pt asa ceva. Desigur ca cei care au bani de la familie sau partener nu vor pleca atata timp cat la lucru le convine situatia.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby sms_mihai » Fri Nov 30, 2012 4:29 pm

Chair crezi ca unul care face 500 de euro pe o operatie si are cabinet ar pleca?

Sigur ca nu. Cum il cheama? Irinel Popescu? Pe operatie? Cati sunt, macar la 35-40 de ani? 1 la mie? Cum ajungi sub acolo? Prin concurs? Ajungi ca esti cel mai buin dintr-o mie, sau pt ca sora lu' mamaia il cunoaste pe dl doctor sef de cabinet? Haide, mai, ca spui prostii...
Cu ce traiesti pana atunci, sunt 10-15 abni totusi? Si ce sanse ai?

Inainte de rezi majoritatea celor care au plecat era formata din cei care nu au invatat bine in timpul facultatii.
Desigur. Au plecat la misto, sa ia orice numa' sa fie in afara, cum se duc si in Franta si pica pe ultimele locuri (vezi clasamente).

au ramas ciurucurile
Nu, vai dar cum, cei buni raman pentru 20 de ani sa slujeasca patria. Sigur ca da. Si marmota...

Parerea mea:
Multi cei carepleaca din prima sunt cei care pleaca oricum, pe MF, la Cucuieti, oriunde, numai sa scape
Extrem de putini pleaca in primii ani, bine pregatiti
Multi dintre cei bunicei incep aici rezi-ul apoi se pierd, pt ca e ft greu sa placi, multi se complica cu masa, casa, se iau cu viata cum se spune. Odata facut rezi-ul esti din start in urma unui strain - sanse sa prinzi loc bun sunt minime.
Majoritatea celor buni care raman aici au o situatie net inferioara multor intelectuali de aici (nu indraznesc sa compar cu vestul), pierd proiecte in fata altora mai cu pile etc etc etc Pe scurt, nu merita. Desigur, foarte putin vor recunoaste, asta din orgoliu.

Exceptiile de oameni care mai prind un loc in privat sunt destul de rare si oricum ei se compara cu colegii lor. Daca 600 de euro e salariu mare.... Nu mai spun ca inghiti bullshitul pe care ti-l serveste tara, cu multa gratie.

Nu ma credeti, treaba voastra.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby sms_mihai » Fri Nov 30, 2012 4:37 pm

Inca ceva: admit ca anii astia (intre 2005-2010) si-or fi gasit destui tineri de licru la privat pe salarii bunicele.

Dar clinicile private nu se pot infiinta la nesfarsit, se adreseaza totusi unei elite financiare. Nu poti infiinta in fiecare an 10 cabinete de x, timp de zece ani, pt ca nu vor mai fi rentabile.

Cat crezi ca tine chestia asta? :wink:

Asta a mers pe o perioada de boom financiar, pe o piata a serviciilor emd private destul de virgina...

User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Freyja » Fri Nov 30, 2012 6:24 pm

ateista wrote:
Freyja wrote:
Ioio wrote:Neuro este fffff frumoasa, interesanta si captivanta, ATI-ul... poti face bani, in rest dpmdv nu are nimic interesant.
La anestezii sunt lasate de multe ori asistentele si medicul vine evident la inceput, si la sf, sa detubeze.Mai arunca un ochi din cand in cand dar asistentele de anestezie deja stiu medicatia si ce trebuie sa faca in caz de ceva.

Cu neuro poti face chiar ff multe.


CUM poate fi neurologia "ffff frumoasa", nu stiu! Hai, interesanta dpdv stiintific, mecanisme, arta, recuperare, studii, dar frumoasa cu toti paraliticii si epilepticii aia, cum se poate sa spui "frumoasa"? Stai, concluzia vine de la ioio, o renumita multidisciplinara care nu ne poate convinge ca e altceva de capul ei decat un talmes-balmes medical, as zice ca nu e nici macar studeanta. :lol:

Daca poti face multe, inseamna sa-i incluzi pe toti suspectii in crize comitiale, le dai un clorazepam si asa-i ca viata e frumoasa pentru medicul neurolog, ioio? Pauza de cafeluta, barfa cu asistenta, nimic nu se compara cu, sa zicem, ginecologia unde ai invatat sa faci noduri, pana la urma? :lol:


Tot citind post-urile din perioada pre dar mai ales post-rezidentiat am inceput sa ma gandesc ca s-ar putea sa fie ceva in neregula cu noi..nu cu toti, dar cu multi. Sa-mi fie cu iertare, dar cum poti afirma despre pacienti ca sunt "paraliticii si epilepticii aia"? Stiti ca nu doar noi citim post-urile? Nu e pacat sa ne turnam cenusa in cap singuri? Oricum o facem pentru ca din pacate noi doctorii suntem asi in a ne denigra unii pe altii, dar chiar sa etichetezi intr-un mod mizerabil si pacientii? Sau anstezistul care lasa asistenta in sala pe toata durata interventiei? Cum se simte un viitor pacient citind ceea ce scriem noi aici? Ajuta mult in a ne castiga increderea si respectul lui, ce sa zic..Daca noi nu ne respectam intre noi ca si colegi, cum sa o faca pacientii?
Imi permit sa spun ca cea mai frumoasa specialitate este cea facuta cel mai bine de un medic care iubeste ceea ce face si isi respecta pacientii. Este o parere personala si sa-mi fie cu iertare daca nu mi-o impartasesc toti colegii..dreptula la propria parere. Cred ca ma opresc aici cu scrisul ca s-ar putea sa nu prea merite sa purtam discutii daca nu suntem seriosi si nu ne ajutam impartasindu-ne ideile intr-un mod serios ( nu am zis sa nu glumim, dar nu sa fim cinici si ipocriti ).
Bafta tuturor colegilor duminica si sa ne alegem cea mai frumoasa specialitate!



Profilul unei ateiste aduce in prim-plan o individa cosmopolita/"in ton cu moda", care schimba barbatii din placeri nebanuite, fara o mustrare de constiinta morala, iar cand e luata in suturi de fostii/cei care au refuzat-o categoric/ lupi/ lupoaice moraliste, gata! se autodeclara ateista, domle! Ca dovada, isi mai fac si cont pe imed sa-si declare statutul care scuza mijloacele... Daca intre timp a trecut la un alt nivel, mult superior, de ateism, luand un neatent, pardon un barbat in casatorie, nu se mai numeste ateism! Cum zice trident, fostele arfe sunt acum la statutul de SOTII si MAME, ceea ce, prin gura lumii le descalifica din statutul anterior de... de ateiste.

Tinand cont de acest aspect esential, stau si ma intreb daca ti-ai depasit propriul nivel de cinism si ipocrizie manifestat, presimt, cu o fatza-lunga in fata monitorului si o spoliere mimata care cerseste mila noastra, cei care te citim, DACA ai tupeul nesimtit sa te legi de nivelul deontologic care ma caracterizeaza ca medic!!! Mie profesia nu-mi ofera satisfactie ca unei ftiste iritate, vezi-Doamne, de 2 cuvinte aruncate intampaltor in fraza! Mie profesia mi-e egala cu statutul celui care vine la mine, om sarac, om bogat, om inchipuit sau om cu un picior in groapa, nu are legatura! Toti imi sunt egali si niciunuia nu i-am permis sa plece de la usa mea cu sila! Ei, si daca m-as adresa unuia la vizita cu "bai, paraliticule, ce mai faci, taica?" sunt convins ca i-as smulge un zambet din haz de necaz, ceea ce nu mi-ar produce totusi SATISFACTIE mie care autoproclam the saivier in pathoneurology!

Stai asa, mucoaso! Voi, semi-doctele, la o cafelutza pe culoar, nu discutati despre cazuri cu jargoane! Voi elucubrati medical cu "hemipareza cu anopsie controlaterala" sau "status epilepticus, descarcari in focar de etiologie elevata", whatsoever ce mai vorbiti voi acolo, pe limba voastra! Ceea ce nici nu ma intereseaza, fiecare cu specialitatea lui!
Pur si simplu am folosit 2 termeni banali, coafand-o pe ioio care afirma ca neurologia e "frumoasa", domle! Ca o fata mare de frumoasa ce e!

Pacientii ne-o trag ei pe diverse pagini de internet, frustrati si obositi de fitzele unor paralelipipedice atotstiutoare! Nu noi lor, mai ales pe imed! Bai pacientului care esti si ne citesti, ti-ai luat doctoriile astazi sau vrei sa te internez sub supraveghere? :lol:

Sa-ti fie cu iertare, draga! Sau iertate sa-ti fie pacatele...
NU mai schimbati avatarul!

User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Re: Ce specialitati va alegeti?

Postby Freyja » Fri Nov 30, 2012 6:37 pm

veronika19 wrote:Eu cred ca este o idee buna sa vrei sa pleci inca de pe bancile facultatii (chiar si pt experienta, nu neaparat din motive financiare)
Te prinzi cam care e treaba cu sistemul de aici si nu vrei ca cineva drag tie sa fie victima sistemului.
Daca doamne fereste face un cancer de exemplu - e mai greu sa obtina un tratament pe care intr-o tara civilizata il obtine imediat. Este neplacuta situatia si pt medic si pt pacient si pt familia sa. Exemplele sunt multe, le stiti si voi.
Acum cand suntem tineri este mai usor sa plecam decat la 40 de ani sa zicem. Multa lume ne incurajeaza sa plecam. Oare de ce?
Nu neg ca sunt lucruri care merg si aici, dar cand stii ca undeva ai mai multe sanse de a evolua decat aici, nu esti curios sa vezi cum e?
Daca nu iti place, poti sa te intorci. Daca iti place aici, poti sa ramai. Nimeni nu te obliga sa pleci sau sa ramai.
Fiecare decide cum e mai bine pt el


Ma simt asa de influentat pozitiv sub auspiciile inteligentilor nostri utilizatori, incat nici la repartitie nu m-as duce! Ce rost mai are sa te zbati in Romania, cu rezidentiatul, cu repartitia, cu naiba sa-i pieptene, ce-ar fi sa aleg calea cea mai simpla si sa plec exact acum, inainte de ziua de duminica! :roll:

Veronika, lucrezi pentru Cariere in alb sau bleu? Ia sa vedem daca raspunzi corect.
NU mai schimbati avatarul!


Return to “Rezidentiat”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests