O discutie posibil constructiva

de ce ?
stupidBUThumble
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Jun 09, 2021 5:54 pm

O discutie posibil constructiva

Postby stupidBUThumble » Thu May 05, 2022 12:14 pm

O sa incerc sa trec direct la subiect.

Pe scurt, nu vi se pare ca a luat amploare fenomenul alegerilor la misto ale absolventilor care au promovat examenul de rezidentiat ?

Dau un exemplu practic. Persoana X a terminat facultatea in Timisoara si i-a placut foarte mult nefrologia si sectia de nefrologie din centrul sau universitar.

Insa, pentru ca nu vrea sa stea sa mai stea cu parintii si pentru ca mereu si-a dorit sa stea la mare, se gandeste sa ia ceva in Constanta.

In plus, persoana X a auzit ca se castiga mult mai bine pe oncologie si pentru ca oncologia se ia cu puntaje mai mari, se gandeste ca alegerea logica pentru el ar fi oncologia in Constanta.

Si dupa 2 luni de munca, rezidentul ajunge la concluzia ca nu i se potriveste deloc oncologia ca specializare si nici colectivul in care e incadrat nu ii place.

Si, in mod tragic, se complace situatiei si ramane acolo...

Si spun in mod tragic pentru ca ar fi avut optiunea de la inceput sa aleaga aleaga nefrologia in centrul sau universitar si totul ar fi fost mai bine pentru toata lumea.

Acum, sunt curios de opiniile voastre.

Nu credeti ca absolventii fac alegeri gresite ale rezidentiatului fiind inca in febra examenului ?

Eu personal am impresia ca majoritatea absolventilor chiar nu inteleg in ce se baga cand aleg la rezidentiat.

Vi se pare ok chestia asta sau numai mie mi se pare ciudat ?

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: O discutie posibil constructiva

Postby alimori » Thu May 05, 2022 12:53 pm

Mi se pare nasol să confunzi specialitatea cu locul muncii.
E destul de frecvent ca studentul sa nu știe exact in ce constă o specialitate sau cum e viața într-o anumită specialitate. Și nici nu exista orientare profesională să îl poată ajuta.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: O discutie posibil constructiva

Postby Calico » Thu May 05, 2022 7:01 pm

stupidBUThumble wrote:Nu vi se pare ca a luat amploare fenomenul alegerilor la misto ale absolventilor care au promovat examenul de rezidentiat ?
Dau un exemplu practic.
[...]
Acum, sunt curios de opiniile voastre.

Nu mi se pare un exemplu de "alegere la misto". Alegere "la misto" ar fi fost sa ia o specialitate intr-un centru unde n-avea niciun moment intentia sa se duca, pentru ca acolo a prins loc, ca apoi sa se transfere in centrul dorit cu adevarat.

Alegerea n-a fost luata la misto, chiar tu ai spus "se gandeste ca alegerea logica pentru el...", doar ca rationamentul a fost eronat. E un caz banal de definire gresita a prioritatilor.
Sa speram ca a invatat ceva din asta.


Return to “Rezidentiat”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests