Rezidentiat a 2-a specialitate

de ce ?
Borisker
newbie
newbie

Rezidentiat a 2-a specialitate

Postby Borisker » Sat Feb 03, 2018 4:35 pm

Salut,
Imi poate spune cineva daca veste vreo diferenta intre rezidentiatul pe a 2-a specialitatee pe baza de dosar si cel prin sustinerea unui nou concurs, in afara de faptul ca daca aplici pe baza de dosar iti poti alege doar specialitati inrudite?
Merci.

Western
senior
senior

Re: Rezidentiat a 2-a specialitate

Postby Western » Sat Feb 03, 2018 9:19 pm

Diferenta consta in faptul ca Prima specialitate e “gratuita” dupa ce o alegi pe baza de concurs de rezidentiat si o termini in 4 sau cinci ani si a 2 -a specialitate nu mai e gratuita ci costa bani in functie de durata specialitatii chiar daca o obtii tot pe baza de concurs de rezidentiat sau pe baza de dosar ,INDIFERENT ca e o specialitate clinica sau paraclinica sau ca ai rezidentiat pe post sau pe loc DE exemplu ,dupa ce termini rezidentiatul pe radiologie sa presupunem ca - ti repugna ideea de a fi radiolog ( varia motive ,nu s posturi deblocate,mafia i mare peste tot))sau ca nu ti place si apoi te hotarasti si mai dai un concurs de rezidentiat din nou si iti alegi medicina legala ,ei bine ca sa fii primit la primele stagii de medicina legala trebuie sa achiti o taxa la caseria lor in cuanum de x Ron timp de cinci ani si apoi vei fi medic legist si bineinteles in cei cinci ani vii cu bani de acasa la toate stagiile de legala nu primesti salariu de rezident ca managerul de spital stie de la DSP ca ai terminat anterior o alta specialitate si pe a 2 a trebuie sa o platesti .
Numai in situatia in care renunti la prima specialitate IMPOTRIVA VOINTEI TALE se schimba ecuatia .mecanismul e foarte bine gandit si nu poate fi eludat decat foarte rar si nu de catre oricine. Voi alte diferente mai cunoasteti? )) Mi se pare foarte nashpa dar asta i legea rezidentiatului in Romania si asa va ramane din nefericire pentru saracutzii absolventi de Medicina. “Saracutzii rezidenti de Medicina ,daca i scuturam umpic numai euro iasa din ei” Am auzit aceasta expresie undeva de la managerul care impreuna cu un prof universitar urmarea traiectoria profesionala a unui rezident care nici macar nu intentiona sa si schimbe specialitatea medicala .Va dati seama ce malitiosi sunt unii profi universitari daca au fost in stare sa zica asa ceva ca pe o vorba de fumoar?

gabika
newbie
newbie

Postby gabika » Sun Feb 11, 2018 4:25 pm

Eu asa stiam , ca daca dai concurs ptr a doua specialitate vei lua salar si doar daca te inscrii cu dosar , nu iei salar.Taxa trebuie platita in ambele cazuri, desigur.

Western
senior
senior

Postby Western » Tue Feb 13, 2018 11:08 pm

Și dacă ne _ am “ lepădat” odată și pentru totdeauna de prima specialitate și luam din nou prin concurs de rezidențiat o alta mai atractiva ,plătim și atunci taxa, știe cineva?

Borisker
newbie
newbie

Postby Borisker » Wed Feb 14, 2018 12:24 am

Taxa o platesti oricum. Voiam sa stiu daca primesti salar sau nu.
Stie cineva sigur cum e? :?

dana_nitu
newbie
newbie

Postby dana_nitu » Wed Feb 14, 2018 2:24 pm

daca iei a doua specialitate prin rezi primesti salariu dar taxa trb platita :-(

Borisker
newbie
newbie

Postby Borisker » Sat Feb 17, 2018 3:47 am

Primesti salar indiferent de modul in care ai intrat in rezidentiat a doua specialitate?

dana_nitu
newbie
newbie

Postby dana_nitu » Sat Feb 17, 2018 5:52 pm

Nu, salariu iei doar cand iei a doua specialitate prin rezi.

Return to “Rezidentiat”