Cu lumea-n cap,dar incotro?

viata in spitatele de dincolo - coltul diasporei
User avatar
Sag3aTa
junior
junior
Posts: 88
Joined: Sat Jan 19, 2013 2:40 pm

Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Sag3aTa » Sat Aug 02, 2014 5:01 am

ce tara credeti ca va fi o buna optiune in 5 ani?

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby obstetrix » Sat Aug 02, 2014 6:20 am

Romania
poti face treaba si Aici
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Calico » Sat Aug 02, 2014 9:20 am

Si inca pe gratis!

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby andy gavrilescu » Sat Aug 02, 2014 9:59 am

Sierra Leone. in 5 ani va fi goala. eu ma gandesc
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Chingachgook » Sat Aug 02, 2014 1:05 pm

Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Sag3aTa
junior
junior
Posts: 88
Joined: Sat Jan 19, 2013 2:40 pm

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Sag3aTa » Sat Aug 02, 2014 7:20 pm

foarte adevarat kookse..Romania clar nu,dar oare inca va mai avea nevoie Germania de medici chiar si peste 5 ani?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Calico » Sat Aug 02, 2014 8:04 pm

ai dreptate, la cum merg lucrurile, poate Academia de Politie ar fi o alegere mai buna...

User avatar
Sag3aTa
junior
junior
Posts: 88
Joined: Sat Jan 19, 2013 2:40 pm

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Sag3aTa » Sun Aug 03, 2014 2:57 pm

detalieza,te rog:)

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Calico » Sun Aug 03, 2014 3:43 pm

Creste numarul de imigranti in Europa, creste infractionalitatea...

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Bogdan R. » Sat Aug 09, 2014 11:44 pm

Sag3aTa wrote:foarte adevarat kookse..Romania clar nu,dar oare inca va mai avea nevoie Germania de medici chiar si peste 5 ani?


Cica da:

http://www.capital.ro/mii-de-medici-de- ... itii-.html
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Im » Sun Aug 10, 2014 7:23 pm

Sag3aTa wrote:ce tara credeti ca va fi o buna optiune in 5 ani?

Înainte de a trai într-o tara, traiesti într-un cadru mult mai strâmt (un oras, un cartier, un spital, o sectie). Acesta variaza enorm în toate tarile si judetele si orasele si etc. Nu exista "cea mai buna optiune" pentru toata lumea, fiecare are afinitatile lui, blocajele lui, capacitatile lui, si îsi va gasi un cadru pe masura lui. Cum nu mai exista granite în UE, totul se rezuma la clasicul joc de organizare a carierei, a vietii, indiferent de ce limba folosesti.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Sag3aTa
junior
junior
Posts: 88
Joined: Sat Jan 19, 2013 2:40 pm

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Sag3aTa » Mon Aug 11, 2014 11:28 pm

ordinea e buna ,dar daca o pui in contextul topicului si a "clasicului joc de organizare"este exact invers ,inainte de a trai intr-o sectie,un spital,un cartier,un oras trebuie sa-ti alegi tara si poate o "cea mai buna optiune "pentru toata lumea nu exista ,dar o buna optiune exista si tind sa-i dau din nou dreptate lui kooksee ,dupa ce am mai citit pe aici pe forum, ca la momentul actual Germania este acea optiune...Eu cel putin,sper sa ramana asa lucrurile:D

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Calico » Mon Aug 11, 2014 11:38 pm

Bineinteles ca ordinea e exact invers, dar cand ai niste manierisme de anvergura celor pe care le are Im, nu se cade sa iesi din ele. Trebuie sa folosesti orice ocazie de a ti le etala, chiar fara legatura cu discutia.

edit: domnul de mai sus a editat, inainte scrisese ca ordinea e exact invers

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Aug 12, 2014 12:14 am

Când "îti alegi tara" nu-ti alegi deloc o situatie în care vei evolua concret. Sunt doar vise. Si în Ro exista situatii extraordinar de atractive, si în alte tari exista situatii aiurea. Sigur ca daca esti naiv o sa crezi ca o "tara reputata" îti garanteaza TIE o situatie concreta atractiva. A se sta de vorba cu cei care s-au întors, cu cei prinsi între doua lumi, cu nefericitii care chiar au facut topuri cu tari de ales si au tintit sus, ca doar ei nu aleg orice.
Când "îti alegi tara" nu schimbi cu nimic propriile-ti probleme.
Când "îti alegi tara" prin transfer liber pentru orice problematic, vei evolua în situatii concrete problematice.

Tara o alegi în functie de afinitatile culturale, de motivatii clare si personalizate, ca si judetul si orasul. Ca acum exista o gramada de habarnisti care sunt încarcati în basculanta de agentiile de recrutare si descarcati pe dâmburi prin pustiurile medicale straineze nu schimba cu nimic scala de valori.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Calico » Tue Aug 12, 2014 12:52 am

In spatele tuturor aceste truisme pe care le-ai spus: ca in orice tara poti excela, in orice tara poti esua...
... sigur ca exista tari care reprezinta o optiune mai buna pentru a emigra si tari care reprezinta o optiune mai putin buna.

Da, in orice tara poti lucra fie intr-un spital universitar, fie intr-un dispensar la sat. Dar pana atunci, trebuie sa ajungi acolo, sa inveti o limba, sa iti echivalezi niste diplome, sa treci niste probe.
Da, la sfarsit tu tragi linia si hotarasti in functie de afinitatile personale. Dar pana atunci trebuie sa cunosti "the facts".

Si datele obiective sunt ca tarile sunt diferite. Difera prin salariul mediu pe economie, prin clima, prin limba vorbita, prin oportunitatile pe care ti le ofera.


Sigur, poate veni oricand cineva sa spuna ca nu exista reteta succesului, ca el n-a reusit sa se descurce in Elvetia, asa ca a ajuns sa profeseze in Bora Bora si uite, e mult mai fericit si mai implinit asa. Dar noi, cei care stim sa purtam o discutie, intelegem ca asta nu e un argument pentru a nu putea sa dai un sfat obiectiv.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Chingachgook » Tue Aug 12, 2014 10:12 am

concret vorbind ai urmatoarele variante
anglia, franta, germania, spania, elvetia, tarile scandinave.

restul nu conteaza (canada, sua, australia etc), erau o alegere inainte de 2007. astazi doar daca esti inadaptat social te muti pe acolo.
anglia- limba foarte usor de invatat (daca nu o stii deja). sistem de rezidentiat varza, concurenta mare de la indieni si pakistanezi. vremea in 363 de zile pe ani de iti vine sa iti tai venele. pe lung.

franta- limba usor de invatat, trebuie sa fii rezident in tara ca sa poti ajunge pe acolo. vremea mai misto (mai ales prin sud). nu se omoara cu munca. salariu cam mic insa. se platesc autostrazile :).

germania - cea mai frumoasa tara :D . sistem de rezidentiat foarte lejer si bine implementat, nu dai examen. salariul e ok, mai mare ca in uk si franta dar mai mic decat in scandinavia. alt avantaj e ca sunt deja foarte multi romani (medici). dezavantaj major - limba. alt dezavantaj e ca sunt deja foarte multi romani (medici)

spania- limba invatabila. se da examen de intrare in rezi. vremea misto. salariul cred ca e comparabil cu ala din franta (deci printre cele mai mici)

elvetia- niste probleme in plus cu echivalarea actelor. nu se da examen. tara mica, mese putine. nitel xenofobi. tot trebuie sa inveti la un moment dat germana.

tarile scandinave - o sa te imprietenesti cu renii. frig ca dracu. salariu ok dar o sa il dai pe tot pe haine groase si bautura. limba grea rau.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby andy gavrilescu » Tue Aug 12, 2014 10:18 am

Si ro?
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Chingachgook » Tue Aug 12, 2014 10:54 am

ro - limba relativ usora, se da examen ca sa incepi rezi, program de munca relativ scurtutz, daca nu vrei sa te duci o zi iti iei invoire de la bec ca nu se supara nimeni. si daca se supara nu au ce sa iti faca. salariu e suficient cat sa nu-ti ajunga. ziua e mai scurta decat in germania- de cate ori vorbesc cu prietena mea din ro la ea e cu o ora mai tarziu
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Calico » Tue Aug 12, 2014 11:00 am

Da, sa se si scoala mai devreme.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Chingachgook » Tue Aug 12, 2014 1:00 pm

se scoala cand trebuie
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Calico » Tue Aug 12, 2014 1:16 pm

credeam ca se scoala cand vrea

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby jomil » Tue Aug 12, 2014 1:21 pm

Totusi depinde si ce vrei de la viata.

Uite, de ex eu vreau o casa faina cu 5 dormitoare si 4 bai, 10 hectare de pamant si o mica ferma cu animale. Si un salariu decent. Cateva capre, cateva vaci, cateva gaini. Un cal. Oceanul aproape. Capsuni, rosii, ceapa, pomi fructiferi.

Burkina era singura tara unde mi s-a parut ca e realist sa obtin asta in 5-10 ani.
Europa exclus.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

User avatar
Sag3aTa
junior
junior
Posts: 88
Joined: Sat Jan 19, 2013 2:40 pm

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Sag3aTa » Tue Aug 12, 2014 2:41 pm

Când "îti alegi tara" nu-ti alegi deloc o situatie în care vei evolua concret. Sunt doar vise. Si în Ro exista situatii extraordinar de atractive, si în alte tari exista situatii aiurea. Sigur ca daca esti naiv o sa crezi ca o "tara reputata" îti garanteaza TIE o situatie concreta atractiva. A se sta de vorba cu cei care s-au întors, cu cei prinsi între doua lumi, cu nefericitii care chiar au facut topuri cu tari de ales si au tintit sus, ca doar ei nu aleg orice.
Când "îti alegi tara" nu schimbi cu nimic propriile-ti probleme.
Când "îti alegi tara" prin transfer liber pentru orice problematic, vei evolua în situatii concrete problematice.

Tara o alegi în functie de afinitatile culturale, de motivatii clare si personalizate, ca si judetul si orasul.


Im si jomil,ce tara propuneti ?asa in general,exceptand partea personalizata.Intreb asta pentru ca sunt de parere ca la inceput nu ai cum sa-ti cunosti 100%"afinitatile culturale,motivatiile ,defapt ce vrei de la viata" ,notiuni care oricum se schimba cu anii,pleci la risc ca sa zic asa,dar un risc cu mult mai mic decat daca ai ramane in Ro, unde exceptia de la regula este sa reusesti sa faci cv,mai ales cand nu esti plin de bani si...lipsit de pile.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Thu Aug 14, 2014 4:20 pm

Eu explic pe-ndelete care-i treaba cu aiuritii si el întreaba în continuare ce tara sa-i propunem ...

Dar ce monument de întrebare : CE TARA ÎMI PROPUNETI ? :lol:

Gen ce masina îmi propuneti ? Ce specialitate îmi propuneti ? Ce locuinta îmi propuneti ? Ce partener îmi propuneti ? Ce socri îmi propuneti ?
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby jomil » Fri Aug 15, 2014 1:35 am

Saga, nu cred ca vreau sa imi iau responsabilitatea de a iti propune o tara fara sa te cunosc. Depinde de tine, ce vrei de la viata, ce limbi vorbesti, cat de multe si mari sacrificii esti dispus sa faci. Oricum, tarile le poti schimba la o adica.

Cand am plecat din Ro am plecat de foame, asa ca am ales: tara care imi ofera cel mai mare salariu si unde se vb una din cele 2 limbi straine pe care le stiam. A fost Elvetia deci. Incetul cu incetul mi-am dat seama ca, desi salariul imi permitea sa traiesc decent, sa ma snobesc uneori, sa imi ajut familia si nu numai....munceam cam mult si imi lipsea ceva. Ceva greu de definit.

One day, weekend, ma duceam de la un spital la altul, ca eram de garda la 2 spitale. Si trec pe langa casa unor oameni: frumusica, chocheta, ceva pamant in jur pe care pasteau niste mioare si niste vaci de ale lor superbe. Un peisaj de poveste. Si atunci mi-am dat seama ca vreau si eu sa traiesc asa ca oamenii aia. Vreau si medicina, dar cand ma intorc acasa vreau sa ma intorc la casa aia, nu la un apartament banal pe care platesti o chirie absurda. Imposibil in Elvetia daca esti strain sa iti cumperi casa si pamant, e absolut nesimtit de scump.

Evident, asta daca nu esti Borcea sau Adi Minune (nu glumesc, am auzit de un cocalar d'asta roman care e cumparat o vila/ proprietate superba la Montreux, n'am auzit de vreun doctor sa traiasca prin zona aia si in conditiile alea).

Atunci am facut un loooong gooogle search, si m-am dus mai departe. Poate am facut bine, poate ca nu. Michael (mentorul, supervisorul meu aici) imi spune ca el nu regreta ca a lasat SUA acu 10 ani pentru tara asta. Foarte multi docotori din SUA si Olanda pe aici. Cei din Olanda vin pentru spatiu, cei din SUA pentru lipsa de stress (nu e chiar lipsa, dar e clar mai putin).

Tu ce vrei de la viata Saga? Vreai sa stai in big city si sa faci top and best class medicine? Atunci trage tare tare si da STEPS si ia nota mare. Vrei sa impesionezi cu: "traiesc in Elvetia". OK, aplica pentru jobs acolo, daca nu s-au xenofobiat de tot intre timp o sa te ia. Vreai sa ai sanse maxime sa te angajeze careva, oricat ai fi de .... - Germania :D. Glumesc, de Grmania nu stiu nimic. Nici de Franta.

Drifters off to see the world. There is such a lot of world to see.
=====================

PS. recitind intrebarea ta imi dau seama ca K ti-a raspuns cel mai bine la ea.
Bine, el e un pic subiectiv si baga Australia si Canada la inadaptatii social ,sau ceva de gen. Australia are o calitate a vietii teribil de buna. In ultimii ani a urcat in top big time. Pen ca mai nou asta cauta lumea: LIFESTYLE. Ai tot ce vrei acolo- spatiu, super lifestyle, surf, natura, sports, civilizatie etc etc. Man, daca conditia de a trai in Australia e inadaptarea sociala....v-o doresc din inima. :)
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

User avatar
Sag3aTa
junior
junior
Posts: 88
Joined: Sat Jan 19, 2013 2:40 pm

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Sag3aTa » Fri Aug 15, 2014 3:29 am

ms jomil de feedack
Sigur ca daca esti naiv o sa crezi ca o "tara reputata" îti garanteaza TIE o situatie concreta atractiva.
si totusi cred ca prefer naivitatea

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Iepurita » Tue Aug 19, 2014 5:14 pm

poti sa mergi in mai multe tari, sa faci stagiile acolo daca nu esti hotarat sa pleci undeva de tot.
Te duci X luni in Franta, y luni in uk, Germania, italia, etc, in fctie de cat de bun esti la limbi :))
initial asa am vrut sa fac, dar apoi m-am hotarat sa plec in Germania. Iar chestia asta cu stagiile si lucratul aici si acolo o poti face cel mai bine ca rezident, sau cand inca nu ai familie si copii sa trebuiasca sa ii tarasti dupa tine.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Jerome » Wed Aug 20, 2014 3:29 pm

kooksee wrote:anglia- limba foarte usor de invatat (daca nu o stii deja). sistem de rezidentiat varza, concurenta mare de la indieni si pakistanezi. vremea in 363 de zile pe ani de iti vine sa iti tai venele. pe lung.

1.Limba - daca nu e accent britanic sau engleza perfecta dar cu ceva accent, englezii nu dau 2 bani pe tine. Singura companie va fi alcatuita din cei pe care ii numeste kuxi concurenti...
2.Cel mai fain sistem medical din lume, NHS. Da, e competitiv, dar nu din cauza indienilor sau a pakistanezilor, pe astia ii intreci rapid daca vorbesti o engleza curata, daca te adaptezi sistemului si cerintelor lor si ai ceva personalitate. Intr-o luna te adora daca e ceva de capul tau. Dar da, repet, e super competitiv TOCMAI pentru ca rezidentiatul e pe bune si inveti aici intr-o luna cat in 2 ani in ro. Plus ca sunt super relaxati, nimeni nu se grabeste si toti isi fac treaba.
Sistemul de invatare e "one-to-one", tu cu un Consultant, deci depinde numai de tine cat de mult vrei sa acumulezi. Dar "sky is the limit". N-am vazut nimic care sa echivaleze sistemul lor de invatamant in rezidentiat.
3.Tinand cont ca sunt 40 de grade in ro, aici e paradisul. Sunt fix 25 de grade, vara asta a plouat doar de 6-7 ori (si atunci cateva minute) si miroase a verde proaspat cand pleci dimineata de acasa, se aud pescarusii, iar apusurile sunt o minune. In ro am simtit nevoia sa-mi tai venele, aici nu.
4. Nu va luati dupa kuxi, el n-a reusit in UK.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Chingachgook » Wed Aug 20, 2014 4:00 pm

da asa e.
nu am mai dorit sa reusesc cand am aflat ca trebuie sa iti iei bocceluta ca rezident si sa te muti la fiecare stagiu (mutare care se face in urma unui proces complicat). jerome se contrazice ca in mediul rural. a vazut ca am scris ceva si a sarit sa zica si ea contra. pe urma a cautat argumentele.
mi se pare o mentalitate de tzoapa sa iti doresti sa "te adore" colegii respectiv angajatorul. aia te angajeaza ca sa faci treaba pentru care esti platit, nu ca esti simpatic. eu am zis ca dintre toate limbile, engleza e cea mai usor de invatat pentru ca e cea mai accesibila. dar nu se incurca jerome in asemenea fleacuri.
plus ca o fiinta sablonarda ca ea nu putea sa rateze tocmai cliseul proaspatului emigrant care crede ca "intr-o luna acolo inveti mai mult decta 2 ani in ro"
eu intr-o luna de uk am invatat cam cat in 1,8 ani in ro. intr-o luna de germania am invatat cat 2,3 ani in ro. franta inca nu am experimentat dar urmeaza.
mi-a placut aia cu nu a vazut nimic care sa echivaleze sistemul englezesc de rezidentiat. :) asta in conditiile in care experienta ei se rezuma la picat usmle si vizitat germania in scop turistic.
iti dai seama cand un om e nesincer sau nu il duce capul cand nu are nimic de rau de spus. pentru ca ea nu e in stare resintetizez eu-
anglia e perfecta doar ca vremea e cea mai naspa posibil din europa, sistemul de rezidentiat e complicat si concurenta e mare. ca in bancul cu crabul care e un mic peshte rosu care merge inapoi. definitie corecta in mare, cu 3 exceptii neglijabile: nu e peste, nu e rosu si nu merge inapoi.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Jerome » Wed Aug 20, 2014 5:30 pm

kooksee wrote: asta in conditiile in care experienta ei se rezuma la picat usmle

Daaa, le-am picat pe amandoua cu 93 si respectiv 95. :)
Cam atat de adevarat e si restul. Dar continua, e amuzant cum fabulezi.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Chingachgook » Wed Aug 20, 2014 5:41 pm

nu fi modesta.
poti sa declari si 193 si 195, tot aia e.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Jerome » Wed Aug 20, 2014 5:45 pm

Tu chiar ai impresia ca io am ceva de dovedit unuia care nu a fost in stare sa ia rezi in tara? Ma confunzi.

Si vezi ca alea cu 3 cifre sunt mai noi. Pe vremea cand am dat io, erau 2 cifre in rezultatul de la step-uri, alea cu 3 cifre reprezentau altceva.
Last edited by Jerome on Wed Aug 20, 2014 5:48 pm, edited 2 times in total.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Chingachgook » Wed Aug 20, 2014 5:47 pm

nu ai de dovedit dar ai pareri. in afara topicului si evidentei dar ai.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Jerome » Wed Aug 20, 2014 5:49 pm

kooksee wrote: in afara topicului si evidentei dar ai.

Ia mai citeste o data titlul topicului.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Calico » Wed Aug 20, 2014 8:10 pm

Nu va luati dupa kuxi, el n-a reusit in UK.
Lasand la o parte tenta, ahm, personala si rautacioasa a discutiei voastre si privind obiectiv, de ce sa nu ne luam?
Dimpotriva, asta mi se pare un argument in plus ca e naspa si greu.

Comentariul tau e din aceeasi gama cu alea pe care le facea Trident referitor la faptul ca doar loser-ii emigreaza si ca e o dovada de inadaptabilitate. Ca daca tu ai plecat din Romania, esti mai prost ca ala care a ramas si a reusit.

De ce m-ar interesa doar povestile de succes, daca as vrea sa emigrez?
Normal ca ma intereseaza toate povestile.
Asta e exact ca situatia aia cand intreba amaratul ala daca e ok sa inceapa medicina la 30 de ani. Da, hai sa-i prezentam doar povesti de succes si exceptii, nu o situatie reala.

Topicul asta e pentru toata lumea, cati de aici suntem genii in medicina sau vorbim o engleza fara accent?
E ca si cum as intreba eu daca e greu sa mergi cu bicicleta pana la mare, ar veni Andy si ar zice ca da, e greu, apoi vine altcineva si zice ca sa nu ne luam dupa Andy, ca ea n-a reusit. Pai pisicii mei, asta e un argument in plus.

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Jerome » Wed Aug 20, 2014 8:13 pm

MumaPadurii wrote:
Nu va luati dupa kuxi, el n-a reusit in UK.
de ce sa nu ne luam?
Dimpotriva, asta mi se pare un argument in plus ca e naspa si greu.
...pe bune? :D

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Calico » Wed Aug 20, 2014 8:15 pm

Da. Pe bune.

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Jerome » Wed Aug 20, 2014 8:18 pm

du-te mai de-aici, nu te cred! :lol:

PS Apropo de trident, stii cum e cu flora bacteriana normala din colon? Ei, daca te deranjeaza o bacterie din aia, intelegi ce rol avea dupa ce scapi de ea. Faci draq colita pseudomembranoasa... din cauza altei... bacterii, care era sub control inainte. :D
Last edited by Jerome on Wed Aug 20, 2014 8:22 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Calico » Wed Aug 20, 2014 8:22 pm

Nu inteleg de ce nu ma crezi.

Daca o persoana nu a reusit intr-o tara, dar a reusit in alta, in care dintre cele doua tari e mai usor sa emigrezi?
Daca unei persoane nu i-a placut din x motive sa stea intr-o tara, dar ii place in alta, in care e mai naspa?

Sigur ca vreau sa aud si o parere negativa.
Ar fi o tampenie colosala sa aud doar parerile pozitive.

Mi se pare muuuult mai relevant faptul ca kooksee a petrecut un timp acolo si apoi s-a razgandit, decat parerea unuia care de-abia a ajuns. Pentru ca nu e asa usor de luat decizia de a te intoarce, odata ce ai facut niste pasi intr-o directie. Sigur, mi se pare relevanta si parerea ta.
Last edited by Calico on Wed Aug 20, 2014 8:26 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Cu lumea-n cap,dar incotro?

Postby Jerome » Wed Aug 20, 2014 8:23 pm

mai, nene, nu poti sa-l iei pe kuxi drept etalon, pe bune!
In rest, discutam cat vrei.


Return to “Cu lumea-n cap”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests