Limba

viata in spitatele de dincolo - coltul diasporei
User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Limba

Postby Iepurita » Sun Oct 13, 2013 10:39 pm

Vi s-a intamplat sa spuneti prostii sau chestii extrem de amuzante pt ceilalti in limba tarii adoptive?
Eu am confundat la inceput Zehe cu Zähne. Prin urmare i-am spus unui pacient care venise cu entorsa de glezna sa dea din dinti. A intuit insa ce doream eu de fapt :))))
Un pacient in varsta de pe sectie mi-a spus ca are arsuri la .....un cuvant pe care nu il stiam. M-am dus la asistenta care mi-a spus acelasi lucru. Am tot ridicat din sprancene si intrebat 'wie bitte' si dupa 2 repetari am intrebat ce naiba inseamna. Cica gland. Habar n-am insa care era cuvantul ala.
Inca una si ma duc: am crezut ca exista si la nemti expresia aceea 'i totally hate you' spusa cand invidiezi pe cineva, cum e la americani, englezi si la noi. Am aflat insa ca nu au asa ceva.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Limba

Postby Jerome » Mon Oct 14, 2013 12:09 am

Io i-am scris unui prieten acum 100 de ani in urma ca bunica-sa are fata de vierme. Am incurcat warm cu worm... :P

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Limba

Postby Iepurita » Mon Oct 14, 2013 7:20 am

:lol:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Limba

Postby Calico » Mon Oct 14, 2013 7:32 am

O, da.
Odata pe la inceput voiam sa zic ca vreau sa exprim nu stiu ce si am folosit "exprimir" in loc sa folosesc "expresar". "Exprimir" inseana a stoarce. Li s-a parut foarte amuzant.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Limba

Postby Phat Skidz » Tue Oct 15, 2013 12:53 pm

Aştept să o zică careva pe aia cu "je te baise".
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Limba

Postby vmc » Tue Oct 15, 2013 8:33 pm

Aici sunt mai multi francofobi decat francofili, cred ca ai mult de asteptat
nicht wahr?

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Limba

Postby Jerome » Tue Oct 15, 2013 11:57 pm

o fi o limba cu amiloidoza sau fara... :?:








+ un pahar de vin, daca nu era evident.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Limba

Postby Iepurita » Sat Nov 02, 2013 7:37 pm

Recent l-m intrebat pe CA daca ex. de FA e oral. Eaxct asa, oral. Dupa jumate de minut de tacere si stupefactie din partea lui, vazand ca sta sa izbucneasca in ras mi-am dat seama ca nu e cuvantul potrivit
.
Altadata l-am sunat la 4 si ceva dimineata cand stiam ca e singur acas, sa il intreb daca are chef de operat si fiind ferm convinsa ca pluralul de la pasare e cu 'n' la sfarsit l-am intrebat 'na, bin ich schneller als Ihre vögeln?' :)))))))) de ***.dupa o pauza de dezmeticire mi-a spus 'mnja, ungefähr gleichzeitig'.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Limba

Postby vmc » Wed Nov 06, 2013 11:02 am

Da ceeee CA de gascaaa aiiii. Umbla cu pasarici rapide, face orale,.... Numai bine. In alta ordine de idei ziceai ca ai inceput sa operezi repede nu?si de toate?
P.s. Daca il sunai cand stiai ca nu era singur in pat il mai intrebai de pasarica zbuciumata?

Scris si semnat de o clona de lu vmc pe nume Gigibecali, alias pk57 dupa ce sia perdut contu si nici un admin nui dadea parola. Uitasem ce distractiv e imedu, cum se spun micile secrete, daca le intelegine altceva
nicht wahr?

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Limba

Postby Iepurita » Wed Nov 06, 2013 6:20 pm

:allright:

Daca nu era singur asteptam pana la 7.
Nu umbla cu pasarica, si orale sper ca face, ca sa aiba o viata sexuala implinita.
Nu am operat de toate, spre ex. hemicolectomie si tiroida inca nu am facut.



P.S: la noi nu CA face programul operator, OA il fac. :devil:
Si da, CA e de gasca si asa, allgemein, e un vis devenit realitate.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Limba

Postby Chingachgook » Wed Nov 06, 2013 6:22 pm

pe ce perioada are ermächtigung
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Limba

Postby Iepurita » Wed Nov 06, 2013 6:36 pm

5
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Limba

Postby 187.92a » Tue Nov 12, 2013 2:20 am

vmc wrote: Daca il sunai cand stiai ca nu era singur in pat il mai intrebai de pasarica zbuciumata?

:roll:

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Limba

Postby Phat Skidz » Tue Nov 12, 2013 10:22 am

Aveam o coleagă pariziancă, la Metz. La un moment dat, îi este prezentat doctorul Cuny, internist. Tipa face niște ochi mari, nu zice nimica. Post-factum, se sufocă de chicoteli. Am aflat atunci că în dialectul parizian "cuny" înseamnă cunnilingus.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Limba

Postby Calico » Tue Nov 12, 2013 11:17 am

Heh.
P-ala il chema de fapt Dr. Pierre Moreau sau ceva, dar auzise ca e pe-acolo una din Paris, nu?


Return to “Cu lumea-n cap”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests