Concedii

viata in spitatele de dincolo - coltul diasporei
User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Concedii

Postby Dan » Tue Jan 29, 2013 3:20 am

Mah, voi astia care n-ar trebui sa aveti drept de vot ca nu platiti taxe in RO, pe unde va faceti concediile? ( daca ati ajuns la stadiul in care aveti concediu :D )
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Concedii

Postby Chingachgook » Tue Jan 29, 2013 4:14 am

dupa ce l-ai banat pe holidei o sa afli numai destinatii triste

eu mi le fac in tara (incerc sa evit prasila sau culesul de porumb)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Concedii

Postby 187.92a » Tue Jan 29, 2013 4:58 am

corect. in afara de H restul TOTI pe care ii stiu ca muncesc p-afara isi mananca de sub unghii, ceva genul ala turistul 2 stele, dar nu prea des.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Concedii

Postby darksunrise » Tue Jan 29, 2013 11:49 am

eu m-am dus de cateva ori in tara sa vad familionul si in rest am fost prin germania, daca tot sunt aici am zis sa vad Köln Hamburg Dresda etc. Am mai fost in Elvetia si Japonia.

dar cum am concediu 6 saptamani pe an ma gandeam sa mai dau o fuga prin Asia, inca nu m-am hotarat unde.

voi pe unde va mai duceti ?
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Concedii

Postby Iepurita » Tue Jan 29, 2013 7:56 pm

Mie mi-a trebuit ceva timp sa imi revin cad am vazut cat concediu am :lol:
pana acum 2 plus Craciunul le voi petrece in Ro, unul la Oktoberfest, unul neaparat undeva pe o plaja, ca nu se mai poate...sau 2 undeva pe o plaja...
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Concedii

Postby kcuf_di » Tue Jan 29, 2013 8:44 pm

Cu o zi dupa garda si un weekend prelungit se pot face mici escapade prin Spania. :)
cse kestie

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Concedii

Postby 187.92a » Tue Jan 29, 2013 8:47 pm

Frumos. Iata, germania este raiul timpului liber :)

Io cd am concediu ma car din oras in oras, p afara. Fara tinta. Un concediu intreg :)

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Concedii

Postby Iepurita » Tue Jan 29, 2013 8:49 pm

kcuf_di wrote:Cu o zi dupa garda si un weekend prelungit se pot face mici escapade prin Spania. :)



asa fac, dar pt Ro :mrgreen:
Se mai adauga si orele suplimentare, o garda joi sau miercuri si se rezolva.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Concedii

Postby alimori » Wed Jan 30, 2013 1:31 am

Imi place scandinavia, deocamdata am vazut doar Stockholm, Goteborg si Copenhaga.
Prin Spania m-am plimbat cam putin in ultimul timp (Barcelona, zaragoza, Santander, Sevilla, Burgos, Salamanca, Segovia, Cordoba, Gran Canaria, Valladolid, Ibiza, Formentera). Am vazut mai pe indelete sudul Portugaliei (nu ca ar fi mare lucru de capul lui: Portimao, Faro, Lagos) si pe langa capitala (Sintra, Obidos). Belgia (Bruxelles, Gante, Anwerp, Bruge), Amsterdam si Rotterdam. Revazut Parisul si Roma.
In fine, majoritatea destinatii turistice; bine, cica si sudul Pt ar fi turistic, da' mai de plaja... Prefer orasele.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Concedii

Postby 187.92a » Wed Jan 30, 2013 1:55 am

Sintra e misto de tot, Bruges la fel, Parisul e a doua mea viata, sunt ca acasa, cred ca puse cap la cap am stat vreo 8-9 luni acolo in ult ani (in uiltimii multi ani_.
in nicio limba nu se zice Bruge. ori Bruges, ori Brugge, ori mai bine esti sincera si zici Bruj, ca noi te stim si nu ne suparam.
si da, este bestial, frumos rau de tot. daca esti cu una sa te fta pe acolo, altfel nu are NICIUn sens. ba dar niciunul.
dar daca Bruges e de facut in 3 zile (chiar nu ai ce face, e infim), s spui "am vazut Parisul" sau alt mega oras este ca si cum ai spune "il citesc pe..", adica snobism.
Amsterdamul nu are NIMIC pt fete, ba dar chiar nimic. Si nu, casa lui Anne Franck aia nu se pune, si nici muzeu pictorului Vanguard. zero amsterdam pt fete.
eu sunt realmente consternat cand vad aviditatea consumatorului de rand pt turism. e fix ca aia care au colectii intregi frumos legate in biblioteca dar nu le citesc. nu am facut NICIODATA turism pt turism, ca turistul, si sper sa nu ma prostesc vreodata sa fac asa ceva.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Concedii

Postby alimori » Wed Jan 30, 2013 1:24 pm

:) cu Brujul ai dreptate; daca ziceam Brujas nu stiu daca se prindea cineva. Bruges asta e maximul snobism - un targusor de provincie care-si face multa reclama si de fapt e o nimica toata, mare dezamagire. asta e turism pe paine, turism de dragul turismului si ce mai vrei tu. fsssss

ce destinatii mai putin turistice din Europa v-au placut? pe unde ati ajuns din intamplare sau v-a recomandat un prieten...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Concedii

Postby Chingachgook » Wed Jan 30, 2013 4:35 pm

Split

ff misto
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Concedii

Postby 187.92a » Thu Jan 31, 2013 3:37 am

e misto trenul zagreb-split, ala de merge pe o singura linie deci un singur tren pe ruta


dar e spectaculos. pentru un tren, chiar e misto, curbe belea, peisaje, misto
altfel, split= zero

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Concedii

Postby Phat Skidz » Fri Feb 01, 2013 12:27 pm

Dar mâncarea, e bună?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

Schwartz Bartter
senior
senior
Posts: 103
Joined: Sun Oct 14, 2012 4:27 pm

Re: Concedii

Postby Schwartz Bartter » Sat Feb 09, 2013 2:37 pm

eu as vrea sa ajung in India sau Turcia anul asta, cred ca cel mai usor ajung in Turcia. In Anglia ma duc la aprilie si mai vreau sa ajung prin Italia in toamna. In Belgia, Franta, Olanda, Luxembourg, Germania am tot fost. si no Romania anul asta :D

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Concedii

Postby Iepurita » Sat Feb 16, 2013 1:10 pm

La anu' vreau in America, dar voi avea nevoie de 3 sapt atunci, ca pt 2 parca nu are rost sa ma mobilizez...
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Concedii

Postby 187.92a » Sun Feb 17, 2013 9:24 pm

pai mai multa munculita si pribabil si zile libere dupa. sunt curios ce gust au zilele libere cand stii ca le-ai obtinut prin munca. ma rog, pt cine e cerebrat enough sa nu uite :)

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Concedii

Postby harciogu » Sat Jun 15, 2013 12:15 am

eu vreau in vietnam. si sa vedem eventual un decembrie prin australia :peace: :mrgreen:
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Concedii

Postby Phat Skidz » Fri Jun 17, 2016 8:50 am

Unde plecați voi anul ăsta.
Eu plec 1 săptămână la Jupiter. La Jupiter, nu pe Jupiter.
După care, trebuie să îmi mai iau 2 săptămâni de concediu, pur și simplu pentru că nu am cu cine să las copiii în vacanță.

Chestia ciudată e că mă stresează că îmi iau atâta concediu. Nu cred că mi-am luat vreodată 15 zile în șir, cu excepția concediilor de paternitate. Știu că o să mă sune pacienții tot timpul, și cred că o să se supere și policlinica, că rămân fără făcători de fișe auto.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30270
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Concedii

Postby andy gavrilescu » Fri Jun 17, 2016 9:58 am

Yey, plec maine dimi pe o insula, sper sa nu se intample ceva.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Concedii

Postby alimori » Fri Jun 17, 2016 12:26 pm

2 saptamani in Canare, in 2 insule mai verzi asa, ma gandesc sa fac niste excursii prin parcuri naturale, ca la plaja nu pot sa stau sa ma coc.

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Re: Concedii

Postby adi » Tue Jun 21, 2016 9:36 pm

Cuba pentru o săptămână, ceva mai târziu Europa - Olanda? Încă nu am decis. Și închei anul cu vreo insula as well :)
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13025
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: Concedii

Postby Lii » Tue Jun 21, 2016 10:37 pm

Riviera poloneza
Fără profesie

Boss
elite
elite
Posts: 2887
Joined: Tue Mar 01, 2016 8:32 pm

Re: Concedii

Postby Boss » Wed Jun 22, 2016 1:09 pm

Rupt de oboseala. Mi-am luat 3 zile libere.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30270
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Concedii

Postby andy gavrilescu » Thu Jun 23, 2016 5:26 pm

Lii wrote:Riviera poloneza

ce e aia?

eu am facut insolatie pe aici. m-am bronzat cu pete, mai rau ca tractoristii. cand ma intorc ma duc la solar.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!


Return to “Cu lumea-n cap”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests