Salarii si bani pe garzi

viata in spitatele de dincolo - coltul diasporei
User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Salarii si bani pe garzi

Postby Chingachgook » Thu Jun 13, 2013 7:00 pm

ioio stii care e problema? :P
ca noi toti venim din sistemul romanesc si putem face comparatii cu asta nemtesc. la colegii nemti merge sa povestesti vitejii despre cum e in ro cand munceai 48 de ore in garda si apoi program normal de lucru.

medicina nu e minerit. nu e vorba numai de cantitatea de lucru mecanic mai e si chestia ca iei niste decizii care te consuma nervos.
cand o sa incepi sa faci garzi de noaptrea aici o sa intelegi despre ce zic :P

eu nu am facut garzi de noapte :P dar am vazut la prieteni. :P si nu la 1 sau 2, ci la toti.

si cu toata simpatia mea pentru tine nu cred ca ca ai o abweichung prea mare de la medie.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Salarii si bani pe garzi

Postby harciogu » Thu Jun 13, 2013 7:01 pm

Kuxi era ironic, stiai, nu? :rightblinky:
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Salarii si bani pe garzi

Postby Calico » Thu Jun 13, 2013 7:07 pm

Harciogu, legatura era ca asa am fost obisnuita in Ro si tocmai de aia mi se pare ciudat cum e aici.

bine, omul se obisnuieste cu orice

eu eram obisnuita sa nu-mi plateasca garzile in anii mici de rezi, dar nu mi se pare ciudat faptul ca acum mi le-au platit :)

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Salarii si bani pe garzi

Postby Iepurita » Thu Jun 13, 2013 7:36 pm

Harciogu, nu am prins ironia pt ca in Romania chiar munceam mai mult in garzi decat aici.Mai exact, eram treaza mai mult timp, aici am nopti in care dorm linistita.
Kooks, garzi de noapte fac. De-aia si zic. Apreciez ironia insa.


Muma, e vorba despre ideea din Ro, cum ca trebuie sa te sacrifici pt popor. Cu garzile neplatite si manusi si altele cumparate de tine, ca pozitia ghiocel in fata sefului samd. acolo daca indrazneai sa spui ca ai vrea acasa dupa garda te si scuipa cel caruia ii spuneai, daca trebuia sa stai pana la 9 seara stateai fara sa zici nimic, ca deh, esti rezident. Si daca era alt medic mare care nu ramanea, spuneau toti ce porc nesimtit e. Aici und sunt eu e normal sa pleci chiar daca raman 2 oameni pe sectie. De-aia spun ca eu m-as simti aiurea stiind ca sunt doar 2 ramasi-sa plec acasa. Pt ca sunt invatata din Ro asa.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Salarii si bani pe garzi

Postby harciogu » Thu Jun 13, 2013 7:58 pm

orice invat are si dezvat. si mie mi se parea anormal la inceput sa nu primeasca asistenta bani pt pansament (cu metoda palmatului hartiei in buzunarul halatului) dar mi-a trecut dupa cateva saptamani. grow up, ioio! :mrgreen:

daca te plictisesc garzile din spitalul tau poti gasi altul in care nu iti vezi camera in care ar trebui sa dormi. si poti sa te lupti cu pacientii sinucigasi care nu se lasa cusuti. sau altii care te roaga sa mai pui trei fire "in gol" pentru ca le place acul. sau poti sa dai cu CTul in de HWS in toti spanzuratii si sa te holbezi la pixelii ce formeaza c1 si c2 intrebandu-te ce cauti tu, noaptea, acolo... :lol:
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Salarii si bani pe garzi

Postby Chingachgook » Thu Jun 13, 2013 8:37 pm

harciogule ioio lucreaza in rehaklinik nu in zertifiziertes traumazentrum ca tine
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Salarii si bani pe garzi

Postby Iepurita » Thu Jun 13, 2013 8:54 pm

Nu ma plictiseste deloc spitalul, e extrem de bine. :)
Nu inteleg ce e cu grow up ala, da' ma rog :)))))
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Salarii si bani pe garzi

Postby vmc » Thu Jun 13, 2013 10:22 pm

Ioio, eu un singur sfat am: vezi-ti de viata! Seful ala minunat nu da doi lei pe tine daca ai o problema, colegii aia pe care-i ajuti dupa garda nu-ti vor ridica statuie. Daca orele de dupa garda ti se platesc si vrei sa-ti iei motor mai repede, atunci da, stai (e un interes personal)! In rest, viva la liberta, du-te si fa cumparturi dimineata cu casnicile, bucura-te de un somn bun si planifica-ti concediul. In maxim doi ani o sa-mi dai dreptate.
nicht wahr?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Salarii si bani pe garzi

Postby Calico » Thu Jun 13, 2013 10:34 pm

Muma, e vorba despre ideea din Ro, cum ca trebuie sa te sacrifici pt popor. Cu garzile neplatite si manusi si altele cumparate de tine, ca pozitia ghiocel in fata sefului samd. acolo daca indrazneai sa spui ca ai vrea acasa dupa garda te si scuipa cel caruia ii spuneai, daca trebuia sa stai pana la 9 seara stateai fara sa zici nimic, ca deh, esti rezident.


Dar de ce atitudinea asta atat de dispretuitoare fata de un sistem in care te-ai integrat fara sa cracnesti? Daca in Germania ar fi trebuit sa stai dupa garzi pana la 9 seara, ai fi stat. Doar ai avut noroc ca au venit altii inainte si au schimbat lucrurile ca tu si restul rezidentilor din anii urmatori sa profitati de asta.

Nu inteleg ce ti se pare ciudat. In doua sisteme diferite cu legislatii diferite, te comporti diferit.

E normal sa ramai dupa garda intr-un sistem in care legea nu-ti acorda o zi libera dupa. Ai vrea sa-l pupe seful pe unu' care pretinde sa plece acasa dupa garzi cand ar trebui sa aiba o zi normala de lucru? Vrei sa schimbi sistemul, nu ti se pare corect, actionezi pe alte cai.

La fel cum e normal sa pleci dupa garda intr-un sistem in care ai dreptul asta, chiar daca raman 2 oameni pe sectie. Daca se presupune ca sectia poate functiona cu 2 oameni, inseamna ca poate functiona cu doi oameni. Daca nu, sa se mai angajeze altul, cum zicea kooksee. Si nimeni n-o sa-ti ridice statuie, cum zicea vmc.
Insa nu mi se pare ok ca in cazuri punctuale, cand nu exista astia doi oameni din x motive, sa pleci orice-ar fi si "dupa mine potopul". Cati timp e o exceptie si nu un obicei, nu mi se pare o tragedie sa ramai dupa o garda daca e neaparat nevoie de tine, nu ca "te sacrifici pentru popor", ci ca nu esti bulangiu.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Salarii si bani pe garzi

Postby Iepurita » Thu Jun 13, 2013 10:40 pm

Nu e nici urma de dispret fata de nici un sistem.

Vmc, da, probabil ii voi da dreptate. Cu mentiunea ca la fiecare problema seful m-a ajutat. Si nu numai el . :D
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Salarii si bani pe garzi

Postby harciogu » Thu Jun 13, 2013 11:02 pm

tu cu seful tau ai o relatie speciala :P :green:
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Salarii si bani pe garzi

Postby vmc » Thu Jun 13, 2013 11:30 pm

Ioio, nu problemele alea care il ajuta pe el sa aiba sclavi, problemele tale. La alea n-o sa te ajute, garantat!
nicht wahr?

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Salarii si bani pe garzi

Postby Iepurita » Fri Jun 14, 2013 5:30 pm

Da, de problemele celelalte vb.
Harciogu, da, pana acum e șeful ideal, sa vedem mai încolo :mrgreen:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Salarii si bani pe garzi

Postby Iepurita » Fri Jul 05, 2013 4:08 pm

Mi-a amintit Obstetrix de ceva: am fost la un seminar unde m-am intalnit inevitabil cu multi romani.
Discutand cu un baiat am ajuns la concluzia ca el, angajat la Asklepios sau Helios, are acelasi salariu ca mine, angajata la spital bisericesc, spital care are cele mai mici salarii din zona. Si ora de garda se plateste tot ca aici...imi scapa mie ceva? Nu trebuie sa fie mai mare salariul la privat? Si el e tot in est, dar in sachsen anhalt sau in niedersachsen.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Salarii si bani pe garzi

Postby Chingachgook » Fri Jul 05, 2013 4:35 pm

nu conteaza spitalul. practic si spitalul ala al bisericii tot privat e.
salariile de baza sunt f asemanatoare in toata germania.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Salarii si bani pe garzi

Postby vmc » Sun Jul 07, 2013 12:45 am

Niedersachsen e foarte in vest.
nicht wahr?

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Salarii si bani pe garzi

Postby Iepurita » Sun Jul 07, 2013 11:19 am

Thüringen era. Multumesc, vmc!
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara


Return to “Cu lumea-n cap”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests