Inceputul

viata in spitatele de dincolo - coltul diasporei
User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Inceputul

Postby Iepurita » Sat Dec 01, 2012 12:33 pm

Cum a fost inceputul la voi? Ma refer la primele garzi facute singuri, primele cazuri dictate, prima operatie samd.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

trusty
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Sep 06, 2010 10:51 am

Re: Inceputul

Postby trusty » Thu May 09, 2013 11:21 pm

Toata lumea a avut numai experiente bune?
Daca nu, ce n-a mers si cum ati manageriat situatia?
Poate asa incepatorii mai pot invata cate ceva de la cei care sunt mai de mult plecati!

shinkeigaku
senior
senior
Posts: 109
Joined: Fri Oct 09, 2009 1:23 pm
Location: Wilhelmshaven, Niedersachsen

Re: Inceputul

Postby shinkeigaku » Tue Jun 17, 2014 9:13 am

Prin februarie 2012, intr-o garda de noapte nu am apreciat corect gradul de pericol al situatiei. Politia imi adusese un turc beat, care inca de la inceput incepuse sa comenteze accentul meu si sa spuna ca el e mai german decat mine (desi avea pasaport turc la el). Mi se parea mie ca individul cam cauta cearta, dar inca nu aveam experienta.
Mi s-a parut si ca e cam necooperant. Greseala mea a fost ca nu am comandat atunci, in prezenta politistilor, sa fie legat de pat. Politistii au plecat, individul a devenit tot mai agresiv, la un moment dat m-a amenintat ca ma loveste, am ramas calm in fata lui, multumesc la Dumnezeu ca a renuntat in ultima clipa. Eram singur pe sectie, doar cu o sora si cu un infirmier. Abia a reusit sora sa fuga la telefon si sa cheme politia. A mai durat vreo 5-10 minute pana au ajuns efectiv la noi (la data aceea aveau sediul pe o strada vecina cu spitalul, pentru ca acum s-au mutat mai departe de spital intr-un sediu mult mai mare). Au venit si l-au legat.
De atunci m-am invatat ca in garda de noapte, daca imi aduce politia pe cineva si daca am cea mai mica banuiala ca nu e cooperant, ca pare cam nervos, pana a doua zi il tin legat de pat. In consecinta nu m-am mai aflat in pericol sa iau bataie in garda.
In schimb, alta data, pe chirurgie, au adus un betiv care a inghetat pe strada. Cum a dat de caldura, i-a luat la bataie pe cei de pe sectie, si a batut doi medici de acolo pana sa ajunga politia.

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Inceputul

Postby Festina » Thu Apr 09, 2015 8:27 am

shinkeigaku wrote:Prin februarie 2012, intr-o garda de noapte nu am apreciat corect gradul de pericol al situatiei. Politia imi adusese un turc beat, care inca de la inceput incepuse sa comenteze accentul meu si sa spuna ca el e mai german decat mine (desi avea pasaport turc la el). Mi se parea mie ca individul cam cauta cearta, dar inca nu aveam experienta.
Mi s-a parut si ca e cam necooperant. Greseala mea a fost ca nu am comandat atunci, in prezenta politistilor, sa fie legat de pat. Politistii au plecat, individul a devenit tot mai agresiv, la un moment dat m-a amenintat ca ma loveste, am ramas calm in fata lui, multumesc la Dumnezeu ca a renuntat in ultima clipa. Eram singur pe sectie, doar cu o sora si cu un infirmier. Abia a reusit sora sa fuga la telefon si sa cheme politia. A mai durat vreo 5-10 minute pana au ajuns efectiv la noi (la data aceea aveau sediul pe o strada vecina cu spitalul, pentru ca acum s-au mutat mai departe de spital intr-un sediu mult mai mare). Au venit si l-au legat.
De atunci m-am invatat ca in garda de noapte, daca imi aduce politia pe cineva si daca am cea mai mica banuiala ca nu e cooperant, ca pare cam nervos, pana a doua zi il tin legat de pat. In consecinta nu m-am mai aflat in pericol sa iau bataie in garda.
In schimb, alta data, pe chirurgie, au adus un betiv care a inghetat pe strada. Cum a dat de caldura, i-a luat la bataie pe cei de pe sectie, si a batut doi medici de acolo pana sa ajunga politia.

DUUUDE ! REAAALLY ??? WTF ???
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

TaylorRyland
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sat Oct 03, 2020 2:08 pm
Location: București
Contact:

Re: Inceputul

Postby TaylorRyland » Thu Jan 28, 2021 3:56 am

frumos de citit

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Inceputul

Postby M_Dan » Thu Jan 28, 2021 8:31 am

E nasol cand incepi serviciul, mai bine sa stai acasa si sa dormi cat vrei.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Inceputul

Postby andy gavrilescu » Thu Jan 28, 2021 8:53 am

daca nu traiesti din salariu.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!


Return to “Cu lumea-n cap”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests