De ce se tem sa posteze?

Apocalypse NOW
User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

De ce se tem sa posteze?

Postby Freyja » Mon Nov 26, 2012 6:40 pm

Din 50 de vizitatori pe "rezidentiat 2012", doar 4-5 utilizatori "noi" se incumeta sa scrie si sa comenteze. De ce? Acum, cand toata lumea are un punctaj si o parere, de ce anume ne-am mai teme sa discutam? Oricum, sansa de a ocupa un post/ loc e 1:1, ori da , ori ba!
NU mai schimbati avatarul!

vio21
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:32 pm

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby vio21 » Mon Nov 26, 2012 6:44 pm

[quote="Freyja"]Din 50 de vizitatori pe "rezidentiat 2012", doar 4-5 utilizatori "noi" se incumeta sa scrie si sa comenteze. De ce? Acum, cand toata lumea are un punctaj si o parere, de ce anume ne-am mai teme sa discutam? Oricum, sansa de a ocupa un post/ loc e 1:1, ori da , ori ba![/quot
la cluj va rog punctaje
..

User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby Freyja » Mon Nov 26, 2012 6:45 pm

:)
NU mai schimbati avatarul!

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby sms_mihai » Mon Nov 26, 2012 7:18 pm

Freyja wrote::)


Pentru ca oamenilor nu le pasa, si-au vazut sacii in car si cu asta basta. In primele zile se poate invoca oboseala. Si totusi nici dupa o luna nimeni nu posteaza mai nimc.

S-a cam dus vremea intelectualilor medicinisti :wink:

Luati cartea aceasta Books des ECN. Pe vremea asta, anul trecut a fost adoptata - citez "cu acordul studentilor". Mai nimeni nu a scris atunci nimic, am si propus pe forumul asta sa ne intalnim sa discutam, eventual sa ne ducem in audienta sa nu se aprobe. Nu s-a sinchisit nimeni. Abia cand toti au inceput sa invete "lumea s-a sesizat" si a aparut o plangere. Cu care desigur ca mai marii, ma scuzati, s-au sters undeva.

Pen' ca medicina nu selecteaza intelectuali, ci doar tocilari (in cel mai fericit caz)

oldboy
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Nov 23, 2011 8:39 am

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby oldboy » Mon Nov 26, 2012 7:28 pm

sms_mihai wrote:
Freyja wrote::)


Pentru ca oamenilor nu le pasa, si-au vazut sacii in car si cu asta basta. In primele zile se poate invoca oboseala. Si totusi nici dupa o luna nimeni nu posteaza mai nimc.

S-a cam dus vremea intelectualilor medicinisti :wink:

Luati cartea aceasta Books des ECN. Pe vremea asta, anul trecut a fost adoptata - citez "cu acordul studentilor". Mai nimeni nu a scris atunci nimic, am si propus pe forumul asta sa ne intalnim sa discutam, eventual sa ne ducem in audienta sa nu se aprobe. Nu s-a sinchisit nimeni. Abia cand toti au inceput sa invete "lumea s-a sesizat" si a aparut o plangere. Cu care desigur ca mai marii, ma scuzati, s-au sters undeva.

Pen' ca medicina nu selecteaza intelectuali, ci doar tocilari (in cel mai fericit caz)


:allright: adevarat, pentru ca nimanui nu-i pasa, pentru fiecare se gandeste strict la el si doar la el. Si asa am ajuns noi, medicii in aceasta situatie, blamati de oameni/pacienti - fiecare alege ce apuca/ce e platit mai bine, apoi unii renunta...altii nu, dar ajung niste medici slabi, frustati, suparati pe viata. NU STIM sa ne aparam interesele COMUNE

ana_c
junior
junior
Posts: 66
Joined: Sat Jan 21, 2012 7:14 pm

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby ana_c » Mon Nov 26, 2012 7:30 pm

bai frate anul trecut am avut niste colegi care si-au luat interne cu 800 de puncte si apoi i-am vazut pe la dsp spunand ca nu mai vor locul respectiv,cine sa ii mai inteleaga ..si tot anul trecut cu 700 si punctaj bun s-a ales medicina de familie,asa ca pana al urma conteaza ce vrea fiecare

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby Cactus » Mon Nov 26, 2012 7:31 pm

sms_mihai wrote:
Freyja wrote::)


Pentru ca oamenilor nu le pasa, si-au vazut sacii in car si cu asta basta. In primele zile se poate invoca oboseala. Si totusi nici dupa o luna nimeni nu posteaza mai nimc.

S-a cam dus vremea intelectualilor medicinisti :wink:

Luati cartea aceasta Books des ECN. Pe vremea asta, anul trecut a fost adoptata - citez "cu acordul studentilor". Mai nimeni nu a scris atunci nimic, am si propus pe forumul asta sa ne intalnim sa discutam, eventual sa ne ducem in audienta sa nu se aprobe. Nu s-a sinchisit nimeni. Abia cand toti au inceput sa invete "lumea s-a sesizat" si a aparut o plangere. Cu care desigur ca mai marii, ma scuzati, s-au sters undeva.

Pen' ca medicina nu selecteaza intelectuali, ci doar tocilari (in cel mai fericit caz)

studentii de la medicina nu cred ca vor fi vreodata uniti, parerea mea. poa' sa arda ca nu se unesc pt ceva. noi am incercat la un moment dat sa facem niste miscari pe la rector (prin anii 4-5) din cauza unor examene de ***** unde profii si-au batut joc de noi si pe scurt ne-a ras in nas. Ce poate sa faca cei care vor da anul asta e macar sa ceara o erata. ar mai drege busuiocul.
Pt Freyja: oamenii cred ca inca testeaza terenul pe aici si nu se arunca sa comenteze. Si eu am punctaj bun si, desi inainte de examen eram sigura ca vreau o anumita specialitate, acuma sunt in cumpana asa ca nu o sa ma avant la nici o lista de specialitati.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby sms_mihai » Mon Nov 26, 2012 8:05 pm

unde profii si-au batut joc de noi si pe scurt ne-a ras in nas. Ce poate sa faca cei care vor da anul asta e macar sa ceara o erat


V-a ras in nas pentru ca are si cui. Adica sunt prea multi studenti.

Treaba e asa:

Examen de admitere lax. Mai multi studenti decat medici ne purtem permite.
Versus Franta care are de 2-3 ori mai putini studenti medicinisti la mia de loc (Franta la 60 de milioane de oameni are cca 7500 de concurenti, va dati seama?)
Studentilor le convine pt ca sunt multe locuri si nu mai trebuie sa invete 2 ani ca pe vremuri, ci 3 luni...
Profesorilor le convine. Multi studenti = multi bani la facultati, catedre multe etc
Dar multi studenti => multi absolventi. Care nu vor putea intre in rezi - luati acum Bucurestiul, din nou, jumatate vor ramane pe afara.

Asta duce la o atitudine de genul :
Bai, baiatule, nu-ti convine, sunt altii la poarta.

Ia cititi aici:
http://www.learner.org/biographyofameri ... age04.html

By staying in business through ruthless cost cutting, Armour claimed he was doing the only two things he could do for American workers: providing them jobs and affordable, mass-produced meat for their families. What Armour ignored, or chose to put out of his mind, was that he ran a business that treated its workers like industrial slaves. In winter, the unheated packing houses were so cold that workers would stick their feet inside the hot carcasses of freshly slaughtered cattle.

Foremen barked at the workers as if they were galley slaves to keep them moving, for in this business, speed was everything. And to keep down labor costs, packers hired hundreds of workers for only as long as they were needed, for a week or a day or even a few hours. The unemployed showed up at the plant gates every morning at dawn, and the strongest-looking ones, or the ones with a little money to shell out for bribes, were picked out by company guards and ushered into the plant. Then a policeman would wave his club, and the rest of the men would go dejectedly home.

With this system, it was easier to keep down complaints. There was always a hungry man waiting at the gate to take your job. And because your job was so simple, because most of the skill had been taken out of it, the guy at the gate could learn it in a few hours. At Armour and Company, almost every worker was a disposable product.



Pe scurt, rezidentii, fiind multi si infometati, nu pot face prea mare galagie.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby sms_mihai » Mon Nov 26, 2012 8:14 pm

Si in rezidentiat treaba e la fel.

Luati cazul cu Dl Astarastoae, care zice de prin vara ca "se vor organizxa greve". Apoi da termen guvernului ca pana in oct sa mareasca salariile ca daca vor avea loc demisii in bloc. Au trecut 2-3 termene si nu s-a intamplat nimic.
http://www.realitatea.net/astarastoae-v ... 57180.html
NB: Vorbim de seful Colegiului Medicilor.

De fapt Colegiul nici nu are voie sa organizeze greva.

Sindicatul nu face nimic pe tema asta, intrebari orice rezident sa vdem daca stie ca exista sindicat.

User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby Freyja » Mon Nov 26, 2012 10:37 pm

sms_mihai wrote:
Freyja wrote::)


S-a cam dus vremea intelectualilor medicinisti :wink:


Pen' ca medicina nu selecteaza intelectuali, ci doar tocilari (in cel mai fericit caz)


1. S-a cam dus vremea intelectualilor de orice fel, de acord. :lol:
2. Te contrazic, rezidentiatul (ca doar de el discutam) nu selecteaza nici intelectuali, nici tocilari (si tocilarii sunt intelectuali , sa fim seriosi), selecteaza nu stiu cum sa zic, caracterele "bune" de "nebune".

@ Cactus, ce teren sa mai testeze?? In fine, asta e o observatie generala. Punctajul luat e "ce-i in mana, nu-i minciuna", dar multi traiesc ca pe vremea matusilor superstitioase, "sa nu spun ce vreau, daca nu mai prind". :lol: Tine de... flexibilitatea si adaptabilitatea fiecarui candidat de a selecta din ce e bine, ce e rau... :D Bafta, oricum!
NU mai schimbati avatarul!

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby Dan » Mon Nov 26, 2012 10:42 pm

Asta n-am inteles nici eu - la urma urmei este in interesul tuturor sa-ti faci o idee de ce se intampla si sa nu stai ca strutu'. :?
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby sms_mihai » Mon Nov 26, 2012 10:49 pm

si tocilarii sunt intelectuali


Daca te referi la oamenii care stau in birou, soarceii de biblioteca, in sens ft larg, atunci da, tocilarii (in sens adolescentin) sunt intelectuali.

Daca te referi la tocilar = om care e interesat de memorarea lucrurilor asa cum sunt, nu de ratinament, fiziopatologie etc - atunci nu. Mai degraba tocilarii sunt profund ne-intelectuali.

Destul de putine grile au fost de fiziopat de ex si inca destul de multe legate de formalisme.

Ca mi-am adus aminte: ce importanta are sa stii exact care e riscul pierderii sarcinii in caz de amniocenteza, la modul: nu e 0.5%, e 1.5%? Nu e suficient, ca generalist, sa stii ca e pe undeva pe la 0.5-2-3%, adica mic, dar nu neneglijabil?

Stii, daca ar fi sa cred ca-i neintentionat, as spune ca cei care au facut astfel de grile au ochelari de cal. Chestia e ca nu prea cred...

User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby Freyja » Mon Nov 26, 2012 11:08 pm

Dan wrote:Asta n-am inteles nici eu - la urma urmei este in interesul tuturor sa-ti faci o idee de ce se intampla si sa nu stai ca strutu'. :?


Stii de ce? Pentru ca nu mai avem generatii "world trade center", ci un fel de "new world worder", cola-light generation! De asta!
Strutu light! :lol: :allright:
NU mai schimbati avatarul!

User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby Freyja » Mon Nov 26, 2012 11:16 pm

"sms_mihai" wrote:
Daca te referi la oamenii care stau in birou, soarceii de biblioteca, in sens ft larg, atunci da, tocilarii (in sens adolescentin) sunt intelectuali.
Daca te referi la tocilar = om care e interesat de memorarea lucrurilor asa cum sunt, nu de ratinament, fiziopatologie etc - atunci nu. Mai degraba tocilarii sunt profund ne-intelectuali.
Destul de putine grile au fost de fiziopat de ex si inca destul de multe legate de formalisme.


Stii ceva, Mihai? Memorarea lucrurilor mecanic nu iti aduceau peste 800 puncte la rezidentiat, timp pentru rationament NU AI CUM sa ai in 4 ore de examen (era o regula undeva, "minutul si grila"), tocilarii au si ei diverse grade de inteligenta (mai putina aia care stau 100% timp liber pe imed, a se vedea cazuistica exemplele de studiu :twisted:), deci, iti ramane sa dezvolti o definitie personala a tocilarului ca sa treci bacul, pardon examenul de rezidentiat, important este sa-l iei cu peste 800 puncte! ASTA nu vor sa ne arate colegii care nu posteaza?
NU mai schimbati avatarul!

veronika19
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Jul 18, 2008 12:15 pm

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby veronika19 » Mon Nov 26, 2012 11:50 pm

Nu mi-o luati in nume de rau, dar mi se pare urat sa incadrezi un om intr-o categorie in functie de punctajul pe care l-a avut la rezidentiat.
Eu nu pot sa cred ca daca ai luat sub 800 de puncte esti tampit si daca ai luat peste 800 esti geniu.
Lucrurile sunt relative. Poate ca si din cei picati sunt niste oameni capabili care doar nu s-au pregatit suficient.
Cred ca unii candidati s-au pregatit de aproximativ jumatate de an-1 an, poate unii s-au stresat cu lucrarea de licenta sau nu au luat in considerare varianta rezidentiatului pt ca s-au pregatit sa plece din tara. S-au apucat tarziu. Unii au servici, copii, dureri, nu au timp sa se pregateasca, nu stiu cum sa invete. Cartea nu are cea mai buna traducere si nici cea mai buna aranjare in pagina. E mai greu de descifrat si mai are si greseli gramaticale. In fine, ideea e ca sunt multe motive pt care un om nu a luat un punctaj mai bun. Si refuz sa cred ca este din cauza ca nu ii duce capul. Inteleg lipsa organizarii, timp folosit fara a tine cont de prioritati, lenea, lipsa de incredere in forte proprii, teama si emotiile. In sfarsit, nu zic lucrurile astea ca o scuza, sunt sigura ca si cei cu punctaj mare au avut poate emotii, teama (ca nu prind ce specializare vor sau altele) si nu cred ca au invatat chiar non-stop. Au gasit un fel de echilibru. Si cei care au tras pe ultima suta de metri sunt niste oameni de respectat, ca si cei care au luat rezidentiatul, ca si cei care nu au luat rezidentiatul.
Inteligenta nu este totul in viata. Este o calitate importanta, dar fara alte calitati, e degeaba.
Mie mi se pare ca toti s-au straduit, au incercat, indiferent de rezultat.
Unii au putut mai mult, altii mai putin, viata merge inainte indiferent de rezultatul acestui examen.
Este totusi important sa tragi unele invataminte din acest examen, sa iti recunosti greselile, sa incerci sa nu le mai faci, sa schimbi ceva in atitudinea pe care o ai...

veronika19
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Jul 18, 2008 12:15 pm

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby veronika19 » Mon Nov 26, 2012 11:56 pm

PS - Memorarea lucrurilor mecanic poate duce la un rezultat de peste 800 de puncte. Ai fi uimita

User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby Freyja » Tue Nov 27, 2012 12:06 am

veronika19 wrote:PS - Memorarea lucrurilor mecanic poate duce la un rezultat de peste 800 de puncte. Ai fi uimita


Nope, nu ma mai uimeste nimic
Stiu ca mai exista si "tocilarese", in general absolvente de medicina. Absolventii, adica baietii, au atu-ul ca mai fac o pauza
Eu fac exceptie, pauze multe si dese, am invatat odata de la Melania. :mrgreen:


"Este totusi important sa tragi unele invataminte din acest examen, sa iti recunosti greselile, sa incerci sa nu le mai faci, sa schimbi ceva in atitudinea pe care o ai..."- esti simpatica, mie imi suna a spovedanie :) Si cu noua atitudine sa te prezinti in anul urmator la examenul de rezidentiat , noi ,colegii te vom sustine moral si colegial.
NU mai schimbati avatarul!

veronika19
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Jul 18, 2008 12:15 pm

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby veronika19 » Tue Nov 27, 2012 12:14 am

Nu este nevoie sa ma prezint si la anul. Am si planuri de rezerva :D din fericire
Mie mi se pare normal sa inveti din greseli :)

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby sms_mihai » Tue Nov 27, 2012 12:24 am

Bine v-a zis colega din Fr. Francezii nu dau dupa acea carte,d e fapt ei au carti separate pt fiecare materie. Iar examenul e din cazuri clinice - se da un caz (cam 70% sunt boli relativ comune - un BPOC, o hipertensiune, poate un cancer de prostata). Doar 2-3 cazuri din raritati. Si pt fiecare caz se pun 10 intrebari (investigatii cerute, ipoteze diagnostice - deci de scris, nu se accepta telegrafic). Se puncteaza proportional cu importanta intrebarii. Am vazut zeci de cazuri (am niste carti) si inca n-am gasit intrebari despre facomatoze la epilespie sau renal, punctate cu 50% din dosar. Pe scurt: nu stii un amanunt pierzi 5-10%, nu stii ca trebuie sa ceri troponina in infarct pierzi 20-30%.

Nu mai spun ca, repet poate, francezii nu dau di cartea asta. Ia uitati-va si voi aici: http://www.e-carabin.net/forumdisplay.p ... a-Bibliothèque-Médicale-Universitaire&s=be3ce4a3fd8095c7f203f25d50454732
si vedeti cum fac sondaje - despre ce carti sa ia.

Eu, sincer, la cate greseli are cartea, nu cred ca rectorii au citit macar 10pagini din ea
Nu cred nici ca vreun medic a citit tot, dovada fiind greseli copilaresti, de genul: VSH 30 mm in prima ora :peace: urgenturie, TSH frenat si alte aberatii, care nu se gasesc nu in dictionar, dar nici in jargonul medical.

Pe scurt, nu se compara obiectivitatea examenului francez cu cel de la noi.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby sms_mihai » Tue Nov 27, 2012 12:25 am

De ca naiba nu ma lasa forumul sa citez, nu stiu...

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby Dan » Tue Nov 27, 2012 12:27 am

sms_mihai wrote:De ca naiba nu ma lasa forumul sa citez, nu stiu...

Vezi daca merge cu IE.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby sms_mihai » Tue Nov 27, 2012 12:32 am

Scriu din Internet Explorer, updatat etc

@Freyja - Insusi faptul ca, intr-adevar, in examen nu mai ai timp de gandit, e una dintre probleme. Oricum 60-70% e de tocit, daca nu gandim nici la fiziopatologie...

@Veronika - Da, pe astea le are fiecare in diferite proportii. Noi ne referim aici la cat de obiectiva e examinarea. Iar factorul asta nu depinde de candidat.

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby Lizz22 » Tue Nov 27, 2012 9:30 am

Stii ceva, Mihai?[i][i][i] Memorarea lucrurilor mecanic nu iti aduceau peste 800 puncte la rezidentiat, timp pentru rationament NU AI CUM sa ai in 4 ore de examen[/i][/i][/i] (era o regula undeva, "minutul si grila"), tocilarii au si ei diverse grade de inteligenta (mai putina aia care stau 100% timp liber pe imed, a se vedea cazuistica exemplele de studiu :twisted:), deci, iti ramane sa dezvolti o definitie personala a tocilarului ca sa treci bacul, pardon examenul de rezidentiat, important este sa-l iei cu peste 800 puncte! ASTA nu vor sa ne arate colegii care nu posteaza?[/quote]

ai fi uimita sa afli/vezi ca se poate. am o colega care a luat de 2 ori peste 800 (a2a oara vrea post) cu o memorie de elefant, despre care chiar ea vorbeste. cat despre rationament ... crede-ma, ai timp sa gandesti - daca stii sa gandesti!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby 187.92a » Tue Nov 27, 2012 11:28 am

nu exista stii sa gandesti, etc.
ai timp s gandesti la rezi
Dan wrote:
sms_mihai wrote:De ca naiba nu ma lasa forumul sa citez, nu stiu...

Vezi daca merge cu IE.


aca dai mai multe quoturi separate NU te lasa.
daca scoti semnul egal si "..." din quoturi te lasa. se pare ca doar max 1 quote cu sintazaxa completa
e ceva cu semnul egal.
am pus un egal la oricare din aceste randuri la final da Forbidden. scoti egalul, merge.

valica2012
junior
junior
Posts: 77
Joined: Mon Nov 26, 2012 9:34 am

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby valica2012 » Tue Nov 27, 2012 11:34 am

Lizz22 wrote:Stii ceva, Mihai?[i][i][i] Memorarea lucrurilor mecanic nu iti aduceau peste 800 puncte la rezidentiat, timp pentru rationament NU AI CUM sa ai in 4 ore de examen[/i][/i][/i] (era o regula undeva, "minutul si grila"), tocilarii au si ei diverse grade de inteligenta (mai putina aia care stau 100% timp liber pe imed, a se vedea cazuistica exemplele de studiu :twisted:), deci, iti ramane sa dezvolti o definitie personala a tocilarului ca sa treci bacul, pardon examenul de rezidentiat, important este sa-l iei cu peste 800 puncte! ASTA nu vor sa ne arate colegii care nu posteaza?


ai fi uimita sa afli/vezi ca se poate. am o colega care a luat de 2 ori peste 800 (a2a oara vrea post) cu o memorie de elefant, despre care chiar ea vorbeste. cat despre rationament ... crede-ma, ai timp sa gandesti - daca stii sa gandesti![/quote]

Stau şi mă întreb de tb să fie un examen bazat pe "toceala" şi nu pe logică? Pentru mine toceala este pentru facultăţi precum dreptul,psihologia,etc. Ar tb pus accentul pe gîndirea logică,practică. Nu înseamnă că eşti un dr bun daca şti nu ştiu ce procente sau stadializari sau chestii de amănunt din nu ştiu ce specializare. Pt asta e rezidenţiatul .

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby Melania » Tue Nov 27, 2012 11:37 am

Freyja wrote:
veronika19 wrote:PS - Memorarea lucrurilor mecanic poate duce la un rezultat de peste 800 de puncte. Ai fi uimita


Nope, nu ma mai uimeste nimic
Stiu ca mai exista si "tocilarese", in general absolvente de medicina. Absolventii, adica baietii, au atu-ul ca mai fac o pauza
Eu fac exceptie, pauze multe si dese, am invatat odata de la Melania. :mrgreen:

Esti sexist. Pun pariu ca in realitate sunt mai multi tocilari decat tocilarese.
Ar trebui sa stiti dupa 6 ani de facultate ca logica in medicina nu prea isi are locul.
Prefer medicul cu experienta unui pifan cu logica.

User avatar
M Creanga
senior
senior
Posts: 159
Joined: Fri Nov 23, 2012 10:24 pm

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby M Creanga » Tue Nov 27, 2012 1:49 pm

Freyja wrote:Din 50 de vizitatori pe "rezidentiat 2012", doar 4-5 utilizatori "noi" se incumeta sa scrie si sa comenteze. De ce? Acum, cand toata lumea are un punctaj si o parere, de ce anume ne-am mai teme sa discutam? Oricum, sansa de a ocupa un post/ loc e 1:1, ori da , ori ba!

Imi imaginez de ce... :)

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby sms_mihai » Tue Nov 27, 2012 1:51 pm

Cel mai bine e sa marturisesti singur...

Iti dau partial dreptate.

Problema este ca nu iti vor da si colegii tai, mai orgoliosi din fire.

Intr-adevar, poti face medicina fara sa ai o minte prea stralucita (dpdv IQ sau calitati de intelectual).

Eu oricum am facut si altceva, nu ma deranjeaza.

Ba chiar as spune ca se poate sa faci medicina fara sa stii prea multa carte. Jurnalistii suedezi o demonstreaza.

Suedia a trimis vreo 200 de studenti la Cluj. Pentru ca la ei in tara intrau greu (invatamantul e gratuit si fiind asa intra doar cei cu medii ft mari etc), si pt ca nu isi permit ca infiinteze alte scoli etc, au hotarat sa ii trimita la Cluj. Numai ca la Cluj au vazut studentii suedezi ca nu se prea respecta deontologia profesionala sa zicem asa, mai pe sleau, se copiaza in draci, se vand subiecte etc Au scris decanului, nu s-a intamplat nimic. NB: oamenii aia nu-s obisnuiti cu potlogariile de pe la noi, pesemne.

Si intr-un final, au scris si unui ziar din Suedia. Care ziar a trimis o jurnalista ce a intrat sub acoperire, a dat examen copiind de la altii, a luat 8 etc etc etc

Deci, daca ar numa' problema cu toceala, ar mai fi cum ar mai fi.

PS: Rectorul zicea ca nu-s probleme, facultatea e de clasa A, ca nu stie sa se intample asa ceva. Si ne mai miram ca romanii sunt priviti in afara drept hoti. Pai cum vreti sa fim vazuti, daca asta sunt multi dintre noi, oameni buni?

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby sms_mihai » Tue Nov 27, 2012 1:52 pm

Si articolul (nu ma lasa sa postez, Trident - am incercat si fara quotes si nu merge)

http://oradecluj.oradestiri.ro/mita-si- ... 012/02/21/

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby sms_mihai » Tue Nov 27, 2012 1:56 pm

Sau asta.

http://www.ziarulatac.ro/dezvaluiri/stu ... iversitate

Studenţii discută încă de pe culoar cum să se aşeze fiecare în bănci, astfel încât să se poată ajuta reciproc cât mai eficient...Profesorul care şade la catedră nu pare să bage de seamă zumzetul din jurul său. E imposibil să discerni ceva în murmurul de şoapte din sala în care studenţii la medicină din primul an de studiu, de la Universitatea din Cluj-Napoca, îşi susţin primul examen. Stau umăr lângă umăr şi încercuiesc variantele a, b, c sau d de pe testul grilă, uitându-mă constant pe lucrările vecinilor. Cuvintele celor care îşi şoptesc unii altora care e varianta corectă se aud atât de tare, încât cu greu profesorul se face auzit atunci când citeşte câte una din întrebări

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby sms_mihai » Tue Nov 27, 2012 2:10 pm

Examene bazate pe logica etc


Inca o data, in Franta se testeaza rationamentul medical. E si acolo de tocit (care sunt inf materno fetale cele mai frecvente etc) dar nu veti gasi niciodata intrebari de genul: Care este riscul exact al pierderii sarcinii la amnioceneteza - 1% sau 2%. NICIODATA ASA CEVA. La fel chestia cu clasificare batranilor. Ci mai degraba precautii.
Dimpotriva, daca uiti de chestii ce pun in discutie prognosticul vital, vei avea 0 la intrebare, indiferent de ce scrii.
Sunt 7-8 intrebari pe caz, punctate proportional cu importanta lor. Si acolo corectura se face de profesori care stau izolati. E drept ca trebuie sa fie niste cuvinte cheie punctate de computer, insa nici pomeneala sa te intrebe cineva din reumato: ia spune ce e sdr Felty etc Decat poate pt 2-3% din punctaj. Dar daca uiti de uveita si diaree, atunci da, ti se scade mai serios. Facute absolut cu cap subiectele. Luati caiete si cititi, se gasesc pe net, va veti minuna cat de echilibrate sunt.

Daca iti vine un caz cu abces/panaritiu si te intreaba de factori favorizanti, nici poveste sa te depuncteze ca vai, nu tine de factori etiologici, stai sa vezi ca tine de teren, oh, ba nu ca asa scrie in carte, uite aici. NICI NU AU O CARTE DUPA CARE SA INVETI SAU SA SE FACA GRILE, au o tematica, poti sa inveti dupa orice (de obicei sunt 4-5 carti). Subiectele sunt din aderaruri medicale, nu din 2 randuri din cartea cutare.

valica2012
junior
junior
Posts: 77
Joined: Mon Nov 26, 2012 9:34 am

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby valica2012 » Tue Nov 27, 2012 3:02 pm

Ştie cineva dc s-au contestat grile?

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby Cactus » Tue Nov 27, 2012 7:19 pm

valica2012 wrote:Ştie cineva dc s-au contestat grile?

pai in ce centru ai dat? in bucuresti s-au contestat.

valica2012
junior
junior
Posts: 77
Joined: Mon Nov 26, 2012 9:34 am

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby valica2012 » Tue Nov 27, 2012 7:24 pm

Cactus wrote:
valica2012 wrote:Ştie cineva dc s-au contestat grile?

pai in ce centru ai dat? in bucuresti s-au contestat.



Da. In Bucureşti. Ştii cam câte ?

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby andy gavrilescu » Tue Nov 27, 2012 7:34 pm

am auzit de tentative de frauda la rezidentiatul asta. se poate asa ceva?
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby Cactus » Tue Nov 27, 2012 7:38 pm

valica2012 wrote:
Cactus wrote:
valica2012 wrote:Ştie cineva dc s-au contestat grile?

pai in ce centru ai dat? in bucuresti s-au contestat.



Da. In Bucureşti. Ştii cam câte ?

am auzit ca au fost 60 de cereri depuse, insa nu toate pt grile, ci si pt note. asa ca nu stiu cate or fi fost.

User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby Freyja » Tue Nov 27, 2012 8:35 pm

Melania wrote:
Freyja wrote:
veronika19 wrote:PS - Memorarea lucrurilor mecanic poate duce la un rezultat de peste 800 de puncte. Ai fi uimita


Nope, nu ma mai uimeste nimic
Stiu ca mai exista si "tocilarese", in general absolvente de medicina. Absolventii, adica baietii, au atu-ul ca mai fac o pauza
Eu fac exceptie, pauze multe si dese, am invatat odata de la Melania. :mrgreen:

Esti sexist. Pun pariu ca in realitate sunt mai multi tocilari decat tocilarese.
Ar trebui sa stiti dupa 6 ani de facultate ca logica in medicina nu prea isi are locul.
Prefer medicul cu experienta unui pifan cu logica.


Iar tu esti cu experienta. De aceea am prefeat sa invat cu tine pentru rezidentiat. :D
Cine a mai avut timp si de logica la examen? Nu mai stiu de cate ori am exersat incadrarea bulinelor in timp si spatiu si "grila si minutul"!

Despre ce frauda vorbiti? Si anul acesta?
NU mai schimbati avatarul!

emergency_dr
junior
junior
Posts: 25
Joined: Wed Oct 31, 2012 1:07 pm

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby emergency_dr » Tue Nov 27, 2012 11:19 pm

Melania wrote:
Freyja wrote:
veronika19 wrote:PS - Memorarea lucrurilor mecanic poate duce la un rezultat de peste 800 de puncte. Ai fi uimita


Nope, nu ma mai uimeste nimic
Stiu ca mai exista si "tocilarese", in general absolvente de medicina. Absolventii, adica baietii, au atu-ul ca mai fac o pauza
Eu fac exceptie, pauze multe si dese, am invatat odata de la Melania. :mrgreen:

Esti sexist. Pun pariu ca in realitate sunt mai multi tocilari decat tocilarese.
Ar trebui sa stiti dupa 6 ani de facultate ca logica in medicina nu prea isi are locul.
Prefer medicul cu experienta unui pifan cu logica.


Draga Melania , te inseli amarnic: medicina are multe de-a face cu logica, totul e logic, daca nu cunosti mecanismul unei boli, nu faci nimic, nu poti stabili nici un diagnostic, nu faci un diagnostic diferential, nu poti stabili un tratament....esti doar medic si atat, prescrii doar aspirina siparacetamol ca asa ai invatat tu pe de rost in cartea ECN....Da probabil ca asa inveti tu, fara logica, de aia ai obtuinut 900 si de puncte iar acum nu stii ce sa alegi! :lol:

User avatar
Vp.
senior
senior
Posts: 231
Joined: Mon Oct 10, 2011 5:50 pm

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby Vp. » Tue Nov 27, 2012 11:32 pm

emergency, ce-ti zice logica in legatura cu melania?

ca tot zici de paracetamol, de ce are efect analgezic/antipiretic ? care e logica?

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: De ce se tem sa posteze?

Postby sms_mihai » Wed Nov 28, 2012 9:56 am

@emergency_dr Are medicina legatura cu logica, dar nu intr-atat incat sa solicite serior inteligenta.
Daca stii ft bine biochimie, fiziopatologie, medicina e cat de cat logica. Daca stii microbiologie, la fel.
Dar cine le stie pe toate, sa fim seriosi? Pe urma, sa stii ca microorg cutare e sensibil la antibioticul cuitare iarasi nu tine de logica (decat daca stii si mai mult).

Nu va mai impaunati atat. Orice realist (ITist/fizician) da clasa oricarui medic in materie de capacitate de analiza si sinteza, inteligenta etc (mai ales de cand nu se mai da fizica)

Nu ma credeti? Treaba voastra.

PS. Cardio e intr-adevar cat de cat logica. Asta daca stii mecanica si iti imaginezi cum se contracta cordul, poti cat de cat sa deduci suflurile. Era o intrebare cu S2 diminuat - era logic ca apare in stenoza aortica, dar trebuia sa fi facut acasa rationamentul - pt ca acolo efectiv n-ai timp.


Return to “Rezidentiat 2012”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests