Rezultate din sali

Apocalypse NOW
sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Rezultate din sali

Postby sms_mihai » Tue Nov 27, 2012 6:51 pm

Ai ceva argumente?

Ipoteza nu e atat de neplauzibila precum vrei sa para.

ella56
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Nov 27, 2012 7:58 pm

Re: Rezultate din sali

Postby ella56 » Tue Nov 27, 2012 8:14 pm

:peace: daca cineva din Bucuresti care a dat acum in 2012 rezidentiatul la medicina generala si a obtinut peste 800 punte doreste sa faca pregatire cu fiul meu pentru rezidentiatul din 2013 (materia ramane neschimbata) il rog sa ma sune la tel 0745.17.00.19

emergency_dr
junior
junior
Posts: 25
Joined: Wed Oct 31, 2012 1:07 pm

Re: Rezultate din sali

Postby emergency_dr » Tue Nov 27, 2012 8:42 pm

veronika19 wrote:Au fost f putine intrebari din cardio! Asta m-a uimit si pe mine. Asa a fost si la licenta.
Cel mai bine era sa nu insistam pe cardio. Dar cardio e importanta, nu iti vine sa nu insisti :)
Era bine de stiut daca subiectele sunt proportionate sau disproportionate.
Si mi s-a parut ca au fost multe grile din neurologie si psihiatrie si oftalmo si uro
Per total, nu au fost niste subiecte chiar grele. Dificultatea a fost medie, cred. Dar era important sa fi trecut de mai multe ori prin materie, sa te fi apucat de cel putin jumatate de an. Daca dadeau subiectele putin mai proportionate poate erau niste rezultate putin mai bune.
In fine :) Aia e


Sa te fi apicat de cel putin jumate de an....practic imposibil, atat a timp cat abia de lka jumatea anului s-a hotarat cartea ECN .... sa nu uitam ca la rezi din mai 2012 s-a dat dupa vechea bibliografie

valica2012
junior
junior
Posts: 77
Joined: Mon Nov 26, 2012 9:34 am

Re: Rezultate din sali

Postby valica2012 » Tue Nov 27, 2012 8:50 pm

valica2012 wrote:
Lizz22 wrote:
valica2012 wrote:S-ar putea să ai dreptate. Apropo,am auzit un zvon că ar fi răsuflat nişte grile. E adevărat?

in fiecare an apar zvonuri de genul asta! zvonuri....


N-aş fi chiar aşa de sigur că sunt doar "zvonuri". Anul acesta au apărut nişte posturi pe care unii le urmăresc de ani buni. Aşa că nu cred in nişte simple zvonuri. Au ştiut grilele cine tb să le ştie!!!!!
:idea:



Bine. Atunci explica-mi şi mie cum de sunt rezidenţi care anul ăsta au dat examen şi au luat note in jur de 900? Mai ales ă s-au apucat de învăţat după ce s-au afişat posturile. Ca rezident te duci in stagii , mai ales dc vrei să înveţi in specialitatea pe care ai ales-o (exclus cei care au luat un loc doar ca să ia un ban cât învaţă pt rezi următor) . Vb aici de unii care sunt in anşi vor post. Vrei să-mi spui mie ca ăia sunt cumva genii nedescoperite? Au învăţat materia in nici 2 luni(in timp ce mai şi merg la spital,in gărzi) şi au luat note cât să poată să aibă siguranţa ca nu pierd ceea ce vor? Sunt unii care învaţă de luni bune non stop şi tot nu ajung la asemenea punctaje. Zău aşa !!!! Sunt doar zvonuri, nu? :mrgreen:

valica2012
junior
junior
Posts: 77
Joined: Mon Nov 26, 2012 9:34 am

Re: Rezultate din sali

Postby valica2012 » Tue Nov 27, 2012 8:51 pm

valica2012 wrote:
Lizz22 wrote:
valica2012 wrote:S-ar putea să ai dreptate. Apropo,am auzit un zvon că ar fi răsuflat nişte grile. E adevărat?

in fiecare an apar zvonuri de genul asta! zvonuri....


N-aş fi chiar aşa de sigur că sunt doar "zvonuri". Anul acesta au apărut nişte posturi pe care unii le urmăresc de ani buni. Aşa că nu cred in nişte simple zvonuri. Au ştiut grilele cine tb să le ştie!!!!!
:idea:



Bine. Atunci explica-mi şi mie cum de sunt rezidenţi care anul ăsta au dat examen şi au luat note in jur de 900? Mai ales ă s-au apucat de învăţat după ce s-au afişat posturile. Ca rezident te duci in stagii , mai ales dc vrei să înveţi in specialitatea pe care ai ales-o (exclus cei care au luat un loc doar ca să ia un ban cât învaţă pt rezi următor) . Vb aici de unii care sunt in anşi vor post. Vrei să-mi spui mie ca ăia sunt cumva genii nedescoperite? Au învăţat materia in nici 2 luni(in timp ce mai şi merg la spital,in gărzi) şi au luat note cât să poată să aibă siguranţa ca nu pierd ceea ce vor? Sunt unii care învaţă de luni bune non stop şi tot nu ajung la asemenea punctaje. Zău aşa !!!! Sunt doar zvonuri, nu? :mrgreen:

User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Re: Rezultate din sali

Postby Freyja » Tue Nov 27, 2012 8:58 pm

sms_mihai wrote:Cum poti DEMONSTRA treaba asta?
Se poate "colecta" sonor orice sunet/ voce care rosteste grila de la distanta de, sa dam exemplu, 5-10-20 metri?

Da, se poate. Si e banal.

Se poate cu un microfon wireless. Dar hai sa zicem ca-s sub pamant, izolati intr-o cusca Faraday, nu pot comunica prin niciunn semnal radio etc (stiti voi, cam cum e cand intri intr-un tunel si n-ai semnal la telefon)

Am spus ca nu trebuie sa stea nimeni afara sa sculte. E suficient ca un "elev hot" si un profesor sa stie dinainte o regula de calcul ascuns (ceva de genul litera 2 din cuvantul 3 - codul ascii pt ele). Profesorul face subiectul cu cartea in fata, apoi, in cap, calculeaza raspunsul pe baza frazei-enunt. Cu putin antrenament se poate face.

La examen, folosind aceeasi cheie, elevul hot calculeaza raspunsul in acelasi mod. In cap.

Voila, nu se vede nimic. Nu iti trebuie nicio comunicatie.

Dar da, daca vrei asa, se poate comunica folosind orice tip de mediu: mai sunt si indrarosiile, de aia ar trebui sa nu ai niciun geam deschis. Mai sunt si tevile de canalizare sau zidurile, poti comunica prin simple vibratii (o faceau si cei din puscariile comuniste, prin cod morse). Insa, cum spuneam, nu e nevoie.

Nu am cum sa demonstrez treaba asta, e doar o teorie. Vorbeste cu orice informatician, sa vezi ca se poate. Nu ai cum decat interceptand comunicatiile intre cei doi (ascultat de telefoane) - ceea ce e evident ca nu pot eu face. Nu mai spun ca pot vorbi in parc.

Legat de asta, exista si o logica pentru care, constant zic eu, in fiecare an, exista vreo 10-15% intrebari imposibile. Voi n-ati observat chestia asta, vorbesc de cei care au dat si anii trecuti? In timpul anilor profesorii erau atat de incuiati de te intrebau procente din alea, sau erau mai umani, testau chestii cu scaun la cap?
Va mai las sa va dati cu parerea.

Cat despre examenul in sine - acolo nu-i nevoie sa copiezi nimic - si precum ati vazut - organizarea a fost ft buna, tocmai sa nu existe suspciuni. 4 numere, martori, paza, saci, sigilii. Adica pe scurt: cand se vrea se poate. Chestia e ca cine vrea sa copieze nu o face la examen, ci asa cum am zis eu mai sus. Repet, asta e numai o ipoteza, deloc fantezista insa.


Daca e cum spui tu, cati candidati ar putea beneficia de asemenea servicii, cati si-ar permite si de ce nu au mai multi peste 900 puncte, ca idee pentru ca aia care investesc bani, vor si un loc psychotic de bun si care da bine la fraierii care au tocit?

Tu mai incerci sa ne convingi ca interceptatul cu telefoanele e o "fapta buna"? :shock:
NU mai schimbati avatarul!

valica2012
junior
junior
Posts: 77
Joined: Mon Nov 26, 2012 9:34 am

Re: Rezultate din sali

Postby valica2012 » Tue Nov 27, 2012 9:12 pm

emergency_dr wrote:
veronika19 wrote:Au fost f putine intrebari din cardio! Asta m-a uimit si pe mine. Asa a fost si la licenta.
Cel mai bine era sa nu insistam pe cardio. Dar cardio e importanta, nu iti vine sa nu insisti :)
Era bine de stiut daca subiectele sunt proportionate sau disproportionate.
Si mi s-a parut ca au fost multe grile din neurologie si psihiatrie si oftalmo si uro
Per total, nu au fost niste subiecte chiar grele. Dificultatea a fost medie, cred. Dar era important sa fi trecut de mai multe ori prin materie, sa te fi apucat de cel putin jumatate de an. Daca dadeau subiectele putin mai proportionate poate erau niste rezultate putin mai bune.
In fine :) Aia e


Sa te fi apicat de cel putin jumate de an....practic imposibil, atat a timp cat abia de lka jumatea anului s-a hotarat cartea ECN .... sa nu uitam ca la rezi din mai 2012 s-a dat dupa vechea bibliografie



Tematica s-a publicat in VM nr16/20 aprilie, deci cu 7 luni înainte!!!

veronika19
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Jul 18, 2008 12:15 pm

Re: Rezultate din sali

Postby veronika19 » Tue Nov 27, 2012 10:35 pm

E o diferenta intre a te decide sa dai rezi cu 7 luni inainte sau sa te decizi dupa licenta - cum a fost cazul meu.
Ma decisesem sa plec din tara si sa nu mai dau rezi. Apoi mi-am zis ca nu ar strica un plan de rezerva si chiar putina experienta, avand in vedere ca acolo o sa inceapa din septembrie.

emergency_dr
junior
junior
Posts: 25
Joined: Wed Oct 31, 2012 1:07 pm

Re: Rezultate din sali

Postby emergency_dr » Tue Nov 27, 2012 11:12 pm

veronika19 wrote:E o diferenta intre a te decide sa dai rezi cu 7 luni inainte sau sa te decizi dupa licenta - cum a fost cazul meu.
Ma decisesem sa plec din tara si sa nu mai dau rezi. Apoi mi-am zis ca nu ar strica un plan de rezerva si chiar putina experienta, avand in vedere ca acolo o sa inceapa din septembrie.



Incercati sa cititi titlul topicul;ui inainte de a posta tot soiul de intrebari sau pareri personale, ca in cazul de mai sdus....rolul acestui forum e altul, nu sa ne exprimam fiecare parerile mai mult sau mai putinin cunostinta de cauza....e enervant, intelegeti....daca nu aveti ce scrie, nu scrieti, ca nu trebuoie umplut acest forum de intrebarile voastre personale... :| :mrgreen:

veronika19
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Jul 18, 2008 12:15 pm

Re: Rezultate din sali

Postby veronika19 » Tue Nov 27, 2012 11:37 pm

Imi cer scuze :)

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Rezultate din sali

Postby sms_mihai » Wed Nov 28, 2012 12:55 am

Daca e cum spui tu, cati candidati ar putea beneficia de asemenea servicii, cati si-ar permite si de ce nu au mai multi peste 900 puncte, ca idee pentru ca aia care investesc bani, vor si un loc psychotic de bun si care da bine la fraierii care au tocit?

Ar putea beneficia toti cei care stiu de aceele chei, insa natural ca nu stiu decat cativa. Cin ecrezi ca s-ar risca sa nu-si tina gura?

Se poate imagina si cazul in "care vinzi o parte din subiecte" - avand diverse seturi de "chei" pt diverse intervale etc Asta daca cineva ar plati si apoi ar vrea sa-si scoata banii. Dar asta e pura speculatie.

Normal ca nu-si permit multi, cati oameni crezi ca ii stiu pe cei din comisii? Si inca o data, cat de fraieri ar fi cei care stiu sa nu-si tina gura?

Nici cei care stiu cheile, deci teoretic pot face la perfectie (950) nu vor avea interesul sa faca perfect, pt ca pur si simplu bate la ochi. E suficient sa scoata un 895... gresind intentionat niste grile. Varianta: s-ar putea ca profii sa se autoprotejeze si sa nu respecte inteionat niste grile, tocmai pt daca ar aparea un gica smecherica d-asta care stie cheile si le vinde la altii, s-ar trezi brusc cu 20 de oameni cu 950, rupti de restul plutonului. Si ar aparea banuieli.

Nu te teme , nu-s oamenii asa de prosti...
In orice caz, ia-ti un informatician sa-ti explice, daca nu crezi.

teksecristina
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Nov 27, 2012 3:30 am

Re: Rezultate din sali

Postby teksecristina » Wed Nov 28, 2012 2:56 am

sa stiti ca am avut o persoana care este din UMF Bucuresti care mi-a zis inainte cu vreo 3 saptamini de rezidentiat ca vor fii punctaje mari si sa citesc ft mult ( in special tabele ,dozaje , denumiri corecte de bacterii, virusuri,etc) . eu am zis ca totusi este exagerat ,am inteles sa stii medicatie (vezi tabel septicemii, bpoc ,etc) .
plus ca a zis ca vor fii cel putin 50 de studentii peste 900p . Oare cum stia , ca nu e mama omida!!!!!
poate NU AM FOST DESTUL DE PERCEPTIVA !!!!!!!! AS VREA SA II VAD PE UNII ,NU ZIC CU RAUTATE CARE AU TOCIT CARTEA SI SA APLICE TOT CE AU CITIT IN PORCARIA AIA INTR-O GARDA, FIIND SINGURI!
CARTEA ASTA DC NU VEDETI NE INGRADESTE DREPTUL DE A MAI GANDII, SI UITATI-VA CA SUNT CAPITOLE CARE SUNT FACUTE DUPA NU STIU CE CONGRESE LA FRANCEZI ! :mrgreen:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Rezultate din sali

Postby 187.92a » Wed Nov 28, 2012 3:54 am

interesant. cine stia dinainte, la UMF?
caci nu cred ca se poate asa ceva

User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Re: Rezultate din sali

Postby Freyja » Wed Nov 28, 2012 4:38 am

veronika19 wrote:E o diferenta intre a te decide sa dai rezi cu 7 luni inainte sau sa te decizi dupa licenta - cum a fost cazul meu.
Ma decisesem sa plec din tara si sa nu mai dau rezi. Apoi mi-am zis ca nu ar strica un plan de rezerva si chiar putina experienta, avand in vedere ca acolo o sa inceapa din septembrie.


Dar de ce sa iti ceri scuze? Tu esti o mihaela a lui trident cu planuri de rezerva? :lol:
Obstetrix, ti-ai facut clona? Asa mi-a zis cineva pe pm.


Ontopic, la ce ora se afiseaza clasifcarea finala a candidatilor? Ms
NU mai schimbati avatarul!

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Rezultate din sali

Postby sms_mihai » Wed Nov 28, 2012 9:42 am

@teksecristina - a zis asa cum am zis multi, fiind (in aparenta) mai usor - materie mai rarefiata. Fii (de data asta cu doi i) sigura ca daca ar fi stiut ceva, nu ar fi dat de banuit.

@trident, citeste cu atentie, te rog. De putut, se poate.
Si asta explica si chestia cu grile date de te miri unde.

Nu-i nicio smecherie cu datul grilelor, e adevarat ca nu mai pot fi discutate rezultatele. Insa de trisat se poate, si asta mult mai puti evident. Ideea asta mi-a venit, oricum, cu niste saptamani-luni mai devreme, n-are legatura cu examenul asta. Principalul e sa va puneti putin mintea la contributie si sa imi spuneti daca cineva rau intentionat ar putea sa faca ce am scris eu in posturile de mai sus.

valica2012
junior
junior
Posts: 77
Joined: Mon Nov 26, 2012 9:34 am

Re: Rezultate din sali

Postby valica2012 » Wed Nov 28, 2012 10:38 am

sms_mihai wrote:@teksecristina - a zis asa cum am zis multi, fiind (in aparenta) mai usor - materie mai rarefiata. Fii (de data asta cu doi i) sigura ca daca ar fi stiut ceva, nu ar fi dat de banuit.

@trident, citeste cu atentie, te rog. De putut, se poate.
Si asta explica si chestia cu grile date de te miri unde.

Nu-i nicio smecherie cu datul grilelor, e adevarat ca nu mai pot fi discutate rezultatele. Insa de trisat se poate, si asta mult mai puti evident. Ideea asta mi-a venit, oricum, cu niste saptamani-luni mai devreme, n-are legatura cu examenul asta. Principalul e sa va puneti putin mintea la contributie si sa imi spuneti daca cineva rau intentionat ar putea sa faca ce am scris eu in posturile de mai sus.


Cu siguranţă. Şi nu numai ca ar putea să să facă, ci chiar au făcut-o. Intr-adevar nu cu punctaje de 950,ci la limita de maximă siguranţă. Şi chiar nu sunt mulţi!!

woody
senior
senior
Posts: 399
Joined: Fri Feb 23, 2007 10:02 am

Re: Rezultate din sali

Postby woody » Wed Nov 28, 2012 10:39 am


Ontopic, la ce ora se afiseaza clasifcarea finala a candidatilor? Ms :shock: :shock: :shock: :( :( :( :o

ana_c
junior
junior
Posts: 66
Joined: Sat Jan 21, 2012 7:14 pm

Re: Rezultate din sali

Postby ana_c » Wed Nov 28, 2012 11:15 am

deci azi se afiseaza|?? :roll:

User avatar
oneill
junior
junior
Posts: 26
Joined: Thu Sep 27, 2012 1:45 pm
Location: Banat

Re: Rezultate din sali

Postby oneill » Wed Nov 28, 2012 11:33 am

din metodologia de concurs:
"Universitatile de medicina si farmacie au obligatia de a transmite, în format electronic, Ministerului Sanatatii cu cel putin 24 de ore înainte de afisare clasificarile definitive, în vederea emiterii ordinului ministrului sanatatii de confirmare a rezultatelor".


are cineva pile la minister, sa intrebe daca s-au primit ieri rezultatele?

Enap
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Fri Feb 04, 2011 10:15 am

Re: Rezultate din sali

Postby Enap » Wed Nov 28, 2012 11:44 am

valica2012 wrote:

Bine. Atunci explica-mi şi mie cum de sunt rezidenţi care anul ăsta au dat examen şi au luat note in jur de 900? Mai ales ă s-au apucat de învăţat după ce s-au afişat posturile. Ca rezident te duci in stagii , mai ales dc vrei să înveţi in specialitatea pe care ai ales-o (exclus cei care au luat un loc doar ca să ia un ban cât învaţă pt rezi următor) . Vb aici de unii care sunt in anşi vor post. Vrei să-mi spui mie ca ăia sunt cumva genii nedescoperite? Au învăţat materia in nici 2 luni(in timp ce mai şi merg la spital,in gărzi) şi au luat note cât să poată să aibă siguranţa ca nu pierd ceea ce vor? Sunt unii care învaţă de luni bune non stop şi tot nu ajung la asemenea punctaje. Zău aşa !!!! Sunt doar zvonuri, nu? :mrgreen:


Mai, uite cum stau lucrurile din perspectiva mea. Sint rezident de an IV (ultimul la specialitatea pe care o fac eu) si vreau sa fac o a doua specialitate. M-am hotarit sa dau si examenul de specialitate si rezidentiatul in acelasi an (as fi putut amina specialitatea pina in martie 2013, de exemplu, dar am vrut sa termin odata cu asta; toti din jur imi ziceau ca sint nebun). M-am pregatit deci pentru ambele. Cartea ECN o am din decembrie trecut, dar... n-am putut nici macar s-o deschid pina in aprilie din cauza programului incarcat din spital. Asadar, m-am apucat din aprilie de invatat, umar la umar pentru rezi si specialitate. Am luat primul la specialitate, iar la rezi am luat 801. Am citit materia de 2 ori iar a 3-a oara am citit inca jumatate din subiecte (cele mici, pentru ca se citesc repede si am mizat pe faptul ca va fi macar cite o intrebare din fiecare). Am facut a 2-a citire in ultima luna, iar a 3-a (incompleta) in ultima saptamina. Va spun clar ca am vazut, citind grilele, am vazut clar diferenta intre siguranta de la subiectele citite de 3 ori si ceata relativa de la subiectele citite de 2 ori. Fiecare zi pe care as fi avut-o in plus s-ar fi simtit la nota. Deci, se poate, va spun eu. Poti lua si note de 900: nu multi rezidenti au dat si specialitatea si rezi, ca mine, deci au avut mai mult timp ca mine. Iar studentii... sa fim seriosi, citi isi fac diploma serios? Cei mai multi compileaza ceva, mai traduc de prin carti, si gata diploma. Deci au timp. Nu zic ca nu s-o fi trisat, probabil intotdeauna exista unii care au locul caldut asigurat, habar n-am cine si cum a trisat - tot ce pot sa va spun este ca e fezabil, poti avea nota mare la c***tul asta de examen. A, si uitasem ca am dat si examenul pentru permis de conducere, ca anul asta mi-a venit chef sa-mi iau si eu permis, si mi-a mincat si ala citeva saptamini bune cu grile, lectii practice si alte alea. In fine... bafta tuturor, va tin pumnii sa prindeti ce va doriti! :)

woody
senior
senior
Posts: 399
Joined: Fri Feb 23, 2007 10:02 am

Re: Rezultate din sali

Postby woody » Wed Nov 28, 2012 12:04 pm

are careva numarul de telefon sa sune la dspb sau la minister sa intrebe , cand se afiseaza ceva?

valica2012
junior
junior
Posts: 77
Joined: Mon Nov 26, 2012 9:34 am

Re: Rezultate din sali

Postby valica2012 » Wed Nov 28, 2012 12:13 pm

Enap wrote:
valica2012 wrote:

Bine. Atunci explica-mi şi mie cum de sunt rezidenţi care anul ăsta au dat examen şi au luat note in jur de 900? Mai ales ă s-au apucat de învăţat după ce s-au afişat posturile. Ca rezident te duci in stagii , mai ales dc vrei să înveţi in specialitatea pe care ai ales-o (exclus cei care au luat un loc doar ca să ia un ban cât învaţă pt rezi următor) . Vb aici de unii care sunt in anşi vor post. Vrei să-mi spui mie ca ăia sunt cumva genii nedescoperite? Au învăţat materia in nici 2 luni(in timp ce mai şi merg la spital,in gărzi) şi au luat note cât să poată să aibă siguranţa ca nu pierd ceea ce vor? Sunt unii care învaţă de luni bune non stop şi tot nu ajung la asemenea punctaje. Zău aşa !!!! Sunt doar zvonuri, nu? :mrgreen:


Mai, uite cum stau lucrurile din perspectiva mea. Sint rezident de an IV (ultimul la ....sa va spun este ca e fezabil, poti avea nota mare la c***tul asta de examen. A, si uitasem ca am dat si examenul pentru permis de conducere, ca anul asta mi-a venit chef sa-mi iau si eu permis, si mi-a mincat si ala citeva saptamini bune cu grile, lectii practice si alte alea. In fine... bafta tuturor, va tin pumnii sa prindeti ce va doriti! :)



Eu nu zic de toţi. Vb de cei care s-au apucat cu 2-3 luni în urmă după ce ştiau sigur ce posturi se scot!!!! Şi oricum 801 nu e un punctaj " de siguranţă". In 2 luni nu poti trece de 3 ori prin materie !!!

User avatar
skyfall
elder
elder
Posts: 896
Joined: Sun Oct 07, 2012 1:00 am

Re: Rezultate din sali

Postby skyfall » Wed Nov 28, 2012 12:22 pm

Enap wrote:
valica2012 wrote:

Bine. Atunci explica-mi şi mie cum de sunt rezidenţi care anul ăsta au dat examen şi au luat note in jur de 900? Mai ales ă s-au apucat de învăţat după ce s-au afişat posturile. Ca rezident te duci in stagii , mai ales dc vrei să înveţi in specialitatea pe care ai ales-o (exclus cei care au luat un loc doar ca să ia un ban cât învaţă pt rezi următor) . Vb aici de unii care sunt in anşi vor post. Vrei să-mi spui mie ca ăia sunt cumva genii nedescoperite? Au învăţat materia in nici 2 luni(in timp ce mai şi merg la spital,in gărzi) şi au luat note cât să poată să aibă siguranţa ca nu pierd ceea ce vor? Sunt unii care învaţă de luni bune non stop şi tot nu ajung la asemenea punctaje. Zău aşa !!!! Sunt doar zvonuri, nu? :mrgreen:


Mai, uite cum stau lucrurile din perspectiva mea. Sint rezident de an IV (ultimul la specialitatea pe care o fac eu) si vreau sa fac o a doua specialitate. M-am hotarit sa dau si examenul de specialitate si rezidentiatul in acelasi an (as fi putut amina specialitatea pina in martie 2013, de exemplu, dar am vrut sa termin odata cu asta; toti din jur imi ziceau ca sint nebun). M-am pregatit deci pentru ambele. Cartea ECN o am din decembrie trecut, dar... n-am putut nici macar s-o deschid pina in aprilie din cauza programului incarcat din spital. Asadar, m-am apucat din aprilie de invatat, umar la umar pentru rezi si specialitate. Am luat primul la specialitate, iar la rezi am luat 801. Am citit materia de 2 ori iar a 3-a oara am citit inca jumatate din subiecte (cele mici, pentru ca se citesc repede si am mizat pe faptul ca va fi macar cite o intrebare din fiecare). Am facut a 2-a citire in ultima luna, iar a 3-a (incompleta) in ultima saptamina. Va spun clar ca am vazut, citind grilele, am vazut clar diferenta intre siguranta de la subiectele citite de 3 ori si ceata relativa de la subiectele citite de 2 ori. Fiecare zi pe care as fi avut-o in plus s-ar fi simtit la nota. Deci, se poate, va spun eu. Poti lua si note de 900: nu multi rezidenti au dat si specialitatea si rezi, ca mine, deci au avut mai mult timp ca mine. Iar studentii... sa fim seriosi, citi isi fac diploma serios? Cei mai multi compileaza ceva, mai traduc de prin carti, si gata diploma. Deci au timp. Nu zic ca nu s-o fi trisat, probabil intotdeauna exista unii care au locul caldut asigurat, habar n-am cine si cum a trisat - tot ce pot sa va spun este ca e fezabil, poti avea nota mare la c***tul asta de examen. A, si uitasem ca am dat si examenul pentru permis de conducere, ca anul asta mi-a venit chef sa-mi iau si eu permis, si mi-a mincat si ala citeva saptamini bune cu grile, lectii practice si alte alea. In fine... bafta tuturor, va tin pumnii sa prindeti ce va doriti! :)



Sefu', pot sa te ating?
Nu poti niciodata ingenunchea un popor deprins sa se taraie
Image
http://youtu.be/bhozsa8bNEE

Enap
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Fri Feb 04, 2011 10:15 am

Re: Rezultate din sali

Postby Enap » Wed Nov 28, 2012 12:36 pm

skyfall wrote:

Sefu', pot sa te ating?


:)))) Se pare ca mi-a iesit mai laudativ decit voiam (sau poate in inconstient asta voiam :P). Oricum ceea ce incercam sa accentuez nu era ce am facut eu, cit mai degraba faptul ca se poate face in atare conditii, si chiar mult mai bine in conditii mai usoare. Am tot citit ce scriau cei dinaintea mea si s-a ridicat problema cum ca notele atit de mari sint suspecte. Nu sint de acord. Din experienta mea, la o nota decenta si cu un timp foarte limitat, nu e deloc imposibil sa faci un scor bun, mai ales daca ai mai mult timp.

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: Rezultate din sali

Postby MedRx » Wed Nov 28, 2012 12:48 pm

Se poate,fara gluma.Am raspun sacasa la grile fara sa deschid cartea si am facut 641 de puncte! Am gresit mult la CS.in rest subiectele sunt de bun simt ! Cand esti deja rezident ai un orizont medical mai larg !

adyz
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Jun 17, 2008 8:59 pm

Re: Rezultate din sali

Postby adyz » Wed Nov 28, 2012 12:54 pm

si cind esti acasa esti acasa....

valica2012
junior
junior
Posts: 77
Joined: Mon Nov 26, 2012 9:34 am

Re: Rezultate din sali

Postby valica2012 » Wed Nov 28, 2012 1:04 pm

MedRx wrote:Se poate,fara gluma.Am raspun sacasa la grile fara sa deschid cartea si am facut 641 de puncte! Am gresit mult la CS.in rest subiectele sunt de bun simt ! Cand esti deja rezident ai un orizont medical mai larg !



Într-adevăr ai un orizont medical mai larg ca rezident, dar nu cu ECN-ul!!!!

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: Rezultate din sali

Postby MedRx » Wed Nov 28, 2012 1:21 pm

E aceasi Marie cu alta palarie,treb doar sa stii medicina!

valica2012
junior
junior
Posts: 77
Joined: Mon Nov 26, 2012 9:34 am

Re: Rezultate din sali

Postby valica2012 » Wed Nov 28, 2012 3:43 pm

Nici o veste de nicăieri?

fnell
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Nov 26, 2012 1:38 pm

Re: Rezultate din sali

Postby fnell » Wed Nov 28, 2012 4:59 pm

DOMENIUL MEDICINA
S-au înregistrat un numar de 20 contestaii privind modul de alcatuire a 26 de întrebari.
În urma analizarii acestora nu a fost admisa nici o contestaie.
S-au înregistrat 39 solicitari privind rescanarea grilelor de concurs.
În urma rescanarii nu s-au înregistrat modificari de punctaj.
Punctaj maxim realizat: 941 puncte
Punctaj minim de promovare (60%): 564 puncte
Au obinut punctaj de promovare un numar de 1181 candidai.
Grilele cu raspunsurile corecte, comunicate în salile de concurs în ziua

woody
senior
senior
Posts: 399
Joined: Fri Feb 23, 2007 10:02 am

Re: Rezultate din sali

Postby woody » Wed Nov 28, 2012 5:40 pm

Clasificarea finală, data, locul şi ora pentru repartiţia candidaţilor pe specialităţi şi
centre vor fi afişate ulterior.

CAND ????? :( :( :( :( :( :(

User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Re: Rezultate din sali

Postby Freyja » Wed Nov 28, 2012 5:42 pm

Enap wrote:
valica2012 wrote:

Bine. Atunci explica-mi şi mie cum de sunt rezidenţi care anul ăsta au dat examen şi au luat note in jur de 900? Mai ales ă s-au apucat de învăţat după ce s-au afişat posturile. Ca rezident te duci in stagii , mai ales dc vrei să înveţi in specialitatea pe care ai ales-o (exclus cei care au luat un loc doar ca să ia un ban cât învaţă pt rezi următor) . Vb aici de unii care sunt in anşi vor post. Vrei să-mi spui mie ca ăia sunt cumva genii nedescoperite? Au învăţat materia in nici 2 luni(in timp ce mai şi merg la spital,in gărzi) şi au luat note cât să poată să aibă siguranţa ca nu pierd ceea ce vor? Sunt unii care învaţă de luni bune non stop şi tot nu ajung la asemenea punctaje. Zău aşa !!!! Sunt doar zvonuri, nu? :mrgreen:


Mai, uite cum stau lucrurile din perspectiva mea. Sint rezident de an IV (ultimul la specialitatea pe care o fac eu) si vreau sa fac o a doua specialitate. M-am hotarit sa dau si examenul de specialitate si rezidentiatul in acelasi an (as fi putut amina specialitatea pina in martie 2013, de exemplu, dar am vrut sa termin odata cu asta; toti din jur imi ziceau ca sint nebun). M-am pregatit deci pentru ambele. Cartea ECN o am din decembrie trecut, dar... n-am putut nici macar s-o deschid pina in aprilie din cauza programului incarcat din spital. Asadar, m-am apucat din aprilie de invatat, umar la umar pentru rezi si specialitate. Am luat primul la specialitate, iar la rezi am luat 801. Am citit materia de 2 ori iar a 3-a oara am citit inca jumatate din subiecte (cele mici, pentru ca se citesc repede si am mizat pe faptul ca va fi macar cite o intrebare din fiecare). Am facut a 2-a citire in ultima luna, iar a 3-a (incompleta) in ultima saptamina. Va spun clar ca am vazut, citind grilele, am vazut clar diferenta intre siguranta de la subiectele citite de 3 ori si ceata relativa de la subiectele citite de 2 ori. Fiecare zi pe care as fi avut-o in plus s-ar fi simtit la nota. Deci, se poate, va spun eu. Poti lua si note de 900: nu multi rezidenti au dat si specialitatea si rezi, ca mine, deci au avut mai mult timp ca mine. Iar studentii... sa fim seriosi, citi isi fac diploma serios? Cei mai multi compileaza ceva, mai traduc de prin carti, si gata diploma. Deci au timp. Nu zic ca nu s-o fi trisat, probabil intotdeauna exista unii care au locul caldut asigurat, habar n-am cine si cum a trisat - tot ce pot sa va spun este ca e fezabil, poti avea nota mare la c***tul asta de examen. A, si uitasem ca am dat si examenul pentru permis de conducere, ca anul asta mi-a venit chef sa-mi iau si eu permis, si mi-a mincat si ala citeva saptamini bune cu grile, lectii practice si alte alea. In fine... bafta tuturor, va tin pumnii sa prindeti ce va doriti! :)


Taica neni`tu trident, daca nu iti sustii si teza de doctorat in toamna asta, iti organizezi si ceremonia de cununie si esti si broker part-time, da-te jos de pe piedestal! Mai ales ca eu cunosc 2 rezidenti care au invatat doar 1 luna dupa publicarea posturilor, iar unul dintre ei a fost de garda sambata inainte de examenul de rezidentiat (a venit direct din garda la examen, daca poti sa crezi asa ceva!) si au luat unul peste 800 iar celalalt peste 850.
NU mai schimbati avatarul!

iurges
Posts: 4
Joined: Mon Nov 26, 2012 11:04 pm

Re: Rezultate din sali

Postby iurges » Wed Nov 28, 2012 7:10 pm

Vai de mine. Poftiți și vă calmați domniță, că cine știe ce poznă mai faceți!
Dacă acum sunteți stresați, că ce specialitate o să prindeți, că nu știu ce... Să vă văd cînd o să trebuiască să vă alegeți unitatea de îndrumare metodologică.

Enap
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Fri Feb 04, 2011 10:15 am

Re: Rezultate din sali

Postby Enap » Wed Nov 28, 2012 8:11 pm

Freyja wrote:Taica neni`tu trident, daca nu iti sustii si teza de doctorat in toamna asta, iti organizezi si ceremonia de cununie si esti si broker part-time, da-te jos de pe piedestal! Mai ales ca eu cunosc 2 rezidenti care au invatat doar 1 luna dupa publicarea posturilor, iar unul dintre ei a fost de garda sambata inainte de examenul de rezidentiat (a venit direct din garda la examen, daca poti sa crezi asa ceva!) si au luat unul peste 800 iar celalalt peste 850.


Te oftici, bai, te oftici! :)) Ia zi-i confratelui tau, tu cit ai luat, si cit te-ai pregatit?

User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Re: Rezultate din sali

Postby Freyja » Wed Nov 28, 2012 9:26 pm

[quote"Enap"]Te oftici, bai, te oftici! :)) Ia zi-i confratelui tau, tu cit ai luat, si cit te-ai pregatit?[/quote]

4 luni, 3 saptamani si 2 zile. Am luat aproape 900 pct. Ti-e ciuda , da? :D


[quote"iurges"]Vai de mine. Poftiți și vă calmați domniță, că cine știe ce poznă mai faceți!
Dacă acum sunteți stresați, că ce specialitate o să prindeți, că nu știu ce... Să vă văd cînd o să trebuiască să vă alegeți unitatea de îndrumare metodologică.[/quote]

Daca nu mai pot duce stresul, am sa-ti solicit o consultatie psihiatrica la cabinetul privat. Dar pana atunci sa incercam cu forta un EKG, ceva cordiologic in viitorul meu cabinet, nu m-ar susprinde sa diagnosticam o patologie cronica, ceva morbid si iremediabil doar cu tratament oral.
NU mai schimbati avatarul!

Enap
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Fri Feb 04, 2011 10:15 am

Re: Rezultate din sali

Postby Enap » Wed Nov 28, 2012 9:50 pm

Freyja wrote: 4 luni, 3 saptamani si 2 zile. Am luat aproape 900 pct. Ti-e ciuda , da?


Mai zeita lu' tata, tu nu-ti dai seama ca-mi faci jocul? Daca dam cu mopul si indepartam sputa veninoasa, postarile tale imi sustin perfect afirmatia. Doi rezidenti pe care-i cunosti au invatat relativ putin si au scos rezultate bune si foarte bune. Tu ai invatat relativ putin si ai luat o nota foarte buna (voi lua acea citare obosita drept o aproximare a duratei de pregatire). Ergo, se poate. Iti multumesc pentru ca, desi fara voia ta, ai cazut in bratele logicii, minuite cu indeminare de catre mine. :D

User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Re: Rezultate din sali

Postby Freyja » Wed Nov 28, 2012 10:23 pm

Enap wrote:
Mai zeita lu' tata, tu nu-ti dai seama ca-mi faci jocul? Daca dam cu mopul si indepartam sputa veninoasa, postarile tale imi sustin perfect afirmatia. Doi rezidenti pe care-i cunosti au invatat relativ putin si au scos rezultate bune si foarte bune. Tu ai invatat relativ putin si ai luat o nota foarte buna (voi lua acea citare obosita drept o aproximare a duratei de pregatire). Ergo, se poate. Iti multumesc pentru ca, desi fara voia ta, ai cazut in bratele logicii, minuite cu indeminare de catre mine. :D


Tataie, eu nu am zis nimic de sputa veninoasa! Matale ai ceva la sputa, fa si tu un examen obiectiv, nu se stie niciodata ce poti descoperi spuzopatologic la tine. Poti incepe uitandu-te in oglinda dupa limba saburala (metaforica), care sigur nu a sters inter-bircumvolatiunilor paroase (metaforice)? Am putea pune astfel un dg online, intre noi, colegii!

Bratele logicii imi apartin, sunt vaccinata. In alta parte, orice brate logice manuite cu indemanare de catre tine, NU ma intereseaza. In bratele altei logici, DA la modul cel mai sincer, ma intereseaza, peren! Te oboseste adevarul?
NU mai schimbati avatarul!

Enap
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Fri Feb 04, 2011 10:15 am

Re: Rezultate din sali

Postby Enap » Wed Nov 28, 2012 10:50 pm

Cred ca incep sa ma plictisesc. Cu un post-doua inainte imi erai simpatica... dar prea iei totul ca pe o lupta. Iar femeile care nu stiu ca "peren" e adjectiv, niciodata adverb sint cel mai potent antagonist al oxidului nitric penian. Chiar si cele cu aproape 900 la rezi. :D

iurges
Posts: 4
Joined: Mon Nov 26, 2012 11:04 pm

Re: Rezultate din sali

Postby iurges » Wed Nov 28, 2012 11:39 pm

Daca nu mai pot duce stresul, am sa-ti solicit o consultatie psihiatrica la cabinetul privat. Dar pana atunci sa incercam cu forta un EKG, ceva cordiologic in viitorul meu cabinet, nu m-ar susprinde sa diagnosticam o patologie cronica, ceva morbid si iremediabil doar cu tratament oral.

Eeeee, de asta cu stress-ul se ocupă mai mult psihologii. Nu trebuie să fii atît de drastică. Dar dacă insiști, o să mă căznesc să dau și eu examenul ăsta la anul și o să-mi aleg psihiatria. Special pentru consultația aia la cabinetul privat. Asta pentru început.

User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Re: Rezultate din sali

Postby Freyja » Wed Nov 28, 2012 11:51 pm

Enap wrote:Cred ca incep sa ma plictisesc. Cu un post-doua inainte imi erai simpatica... dar prea iei totul ca pe o lupta. Iar femeile care nu stiu ca "peren" e adjectiv, niciodata adverb sint cel mai potent antagonist al oxidului nitric penian. Chiar si cele cu aproape 900 la rezi. :D


:lol: De la prea multe examene concentrate in toamna asta, ai uitat rolul unei virgule?

Oxidul nitric penian pastreaza-l pentru tine, dar verifica si tu piata dupa antioxidanti de la natura opusa tie... Mie nu imi aduci a simpatie, totusi incearca virtual, ceva copy-paste de la altii.
NU mai schimbati avatarul!


Return to “Rezidentiat 2012”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests