Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Apocalypse NOW
Dr Tamara
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Tue May 15, 2012 3:25 pm

Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby Dr Tamara » Tue May 15, 2012 3:52 pm

Petitie
privind modificarea Ordonantei nr 18/2009 privind
organizarea si finantarea rezidentiatului



Ca urmare a efectelor negative produse de , Ordonanta nr. 18/2009, privind organizarea si finantarea rezidentiatului ,lege incompleta ce ce aplica discriminari intre categorii socioprofesionale cum ar fi dentisti ,farmacisti,si medici si pe de alta parte discriminare fata de alte nationalitati europene solicit amendarea sau modificarea acestei Ordonante cu urmatoarele subpuncte conform legislatiei europene nediscriminatorii.

1. Dreptul de libera practica odata cu dobandirea licentei pentru absolventii facultatilor de medicina ,drept care in mod discriminatoriu este acordat doar absolventilor facultatii de medicina dentara si facultatii de farmacie.

Art. 25. - Incepand cu promotia 2005, absolventii licentiati ai facultatilor de medicina dentara si farmacie obtin dreptul de libera practica odata cu dobandirea licentei.

2. Dreptul de a face rezidentiatul partial sau total in mediul privat,
aceasta contribuind la o mai buna intelegere a actului medical
si totodata contribuind la o mai buna specializare a rezidentului.
3. Acordarea de aceleasi drepturi si facilitati rezidentilor germani din Romania ,aceleasi pe care le au (primesc)rezidentii romani din Germania.
4. Dreptul pentru rezidentii ce au in ingrijire/intretinere copii,bolnavi sau persoane cu handicap ,de a face rezidentiatul in localitatea de domiciliul sau in localitati apropiate de acesta in limita a 35 km.
5. Dreptul de a ocupa un post in localitatea de domiciliu sau localitati limitrofe pentru rezidentii ce depasesc virsta de 35 de ani.

Vezi Petitie online
sau Contact sub Tamara_s2000@yahoo.de

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby pc7 » Tue May 15, 2012 4:13 pm

ies sa-mi iau seminte, de data asta il sustin pe trident!

Dr Tamara wrote:5. Dreptul de a ocupa un post in localitatea de domiciliu sau localitati limitrofe pentru rezidentii ce depasesc virsta de 35 de ani.


totusi pana vine el, imi explici te rog partea de mai sus, nu stiam ac nu am dreptul sa profesez la mine-n sat
Life's not fair, get used to it

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby Chingachgook » Tue May 15, 2012 8:26 pm

Dr Tamara wrote:3. Acordarea de aceleasi drepturi si facilitati rezidentilor germani din Romania ,aceleasi pe care le au (primesc)rezidentii romani din Germania.



m-am inecat de ras


estimez maxim 3 posturi pana se intoarce si ne injura ca de aia nu merge nimic in tara asta ca nu ne ajutam intre noi
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby Jerome » Tue May 15, 2012 9:41 pm

Mogaaaaa, unde estiiii?? Protesteaza astia fara tiiine!
Si par genul tau...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby 187.92a » Tue May 15, 2012 11:54 pm

Dr Tamara wrote:Ca urmare a efectelor negative produse de , Ordonanta nr. 18/2009, privind organizarea

virgula
Dr Tamara wrote:lege incompleta ce ce aplica discriminari intre categorii socioprofesionale

postulez ca cine a scris asta era analfabet sau beat, oricum cel putin ametit (1)
Dr Tamara wrote:categorii socioprofesionale cum ar fi dentisti ,farmacisti,si medici

si virgula
si spatiu
Dr Tamara wrote:categorii socioprofesionale cum ar fi dentisti ,farmacisti,si medici

..si rezidenti..
Dr Tamara wrote:Dreptul de a face rezidentiatul partial sau total in mediul privat, :lol: :lol: :lol:
aceasta contribuind la o mai buna intelegere a actului medical

says who

Dr Tamara wrote:si totodata contribuind la o mai buna specializare a rezidentului.

aiurea
Dr Tamara wrote:Acordarea de aceleasi drepturi si facilitati rezidentilor germani din Romania


ESTE O GLUMAAAA?????????????
in plus.. cum era cu "discriminare fata de alte nationalitati europene "? :D

vezi (1)

Dr Tamara wrote:,de a face rezidentiatul in localitatea de domiciliul

de domiciliuL, cu L mare
Dr Tamara wrote:Dreptul de a ocupa un post in localitatea de domiciliu sau localitati limitrofe pentru rezidentii ce depasesc virsta de 35 de ani.

asta este o prostie imensa, le intrzice cineva?
+discriminare pe criteriul varsta
vezi (1)

tamara, te sustin. noi, ca tine, nu gasim.
vezi (1)

SKS
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Feb 18, 2010 6:15 pm

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby SKS » Wed May 16, 2012 3:38 am

,,dentisti ,farmacisti,si medici''
:help:
De unde venim, si incotro!
Inca putin si ajungem la:
,, barbieri, spiteri, (si) felceri''
Mai usor cu petitii pentru ce in luna si in stele!

SKS
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Feb 18, 2010 6:15 pm

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby SKS » Wed May 16, 2012 3:49 am

discriminare fata de alte nationalitati europene
:lol:
Putina istorie sau chiar putina cultura generala!

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby pinkobsession » Wed May 16, 2012 12:31 pm

Ce petitie ridicola, va faceti de ras cu ea. Sper numai ca persoana care a putut sa o conceapa a gandit-o de la sine putere, nu e rezultatul unor consultari. Refuz sa cred ca rezidentii din Romania sunt atat de caraghiosi.
Ma intreb de ce solicita "acordarea acelorasi drepturi si facilitati rezidentilor germani din Romania", eu nu stiam ca exista asa ceva. Daca vrei facilitati ca-n Germania si esti neamt, du-te in Germania si o sa le ai, nu e mai logic? Mai ales ca acolo nu te pune nimeni sa dai nici un rezidentiat? Ai dreptul de libera practica? Ai salariu de 10 ori (cel putin, banuiesc) mai mare? :shock:

Dr Tamara
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Tue May 15, 2012 3:25 pm

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby Dr Tamara » Wed May 16, 2012 1:03 pm

pinkobsession wrote:Ce petitie ridicola, va faceti de ras cu ea. Sper numai ca persoana care a putut sa o conceapa a gandit-o de la sine putere, nu e rezultatul unor consultari. Refuz sa cred ca rezidentii din Romania sunt atat de caraghiosi.
Ma intreb de ce solicita "acordarea acelorasi drepturi si facilitati rezidentilor germani din Romania", eu nu stiam ca exista asa ceva. Daca vrei facilitati ca-n Germania si esti neamt, du-te in Germania si o sa le ai, nu e mai logic? Mai ales ca acolo nu te pune nimeni sa dai nici un rezidentiat? Ai dreptul de libera practica? Ai salariu de 10 ori (cel putin, banuiesc) mai mare? :shock:


"Du-te in Germania si o sa le ai", of sunt multi neghiobi ca tine in tara asta de asta merge traba asa, fara informatii dar iti merge gura, doar gura din nefericire

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby pinkobsession » Wed May 16, 2012 1:15 pm

Draga Tamara, pacat (pentru tine, pentru mine e din fericire, si unul din motive e si ca mi-ar fi fost rusine sa fiu asociata cu cei care cer asa ceva) ca eu nu sunt in tara asta. Cred ca trebuie sa cauti "neghiobul" in propria curte, si sa incetezi sa te mai vaicaresti pe net prin petitii ridicole. Daca vrei ceva FACI.
Daca e vreun rezident neamt in Romania il salut, dar nu pot sa inteleg de ce ar cersi de la statul roman- ala care nu da nimic nici propriilor cetateni- drepturi pe care le-ar putea avea bine-mersi in propria lui tara. :?:

Dr Tamara
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Tue May 15, 2012 3:25 pm

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby Dr Tamara » Wed May 16, 2012 1:30 pm

pinkobsession wrote:Draga Tamara, pacat (pentru tine, pentru mine e din fericire, si unul din motive e si ca mi-ar fi fost rusine sa fiu asociata cu cei care cer asa ceva) ca eu nu sunt in tara asta. Cred ca trebuie sa cauti "neghiobul" in propria curte, si sa incetezi sa te mai vaicaresti pe net prin petitii ridicole. Daca vrei ceva FACI.
Daca e vreun rezident neamt in Romania il salut, dar nu pot sa inteleg de ce ar cersi de la statul roman- ala care nu da nimic nici propriilor cetateni- drepturi pe care le-ar putea avea bine-mersi in propria lui tara. :?:

Se pare ca tu nu intelegi de loc despre ce este vorba, este clar explicat caci medicii romani sunt bine tratati in Germania, nu acelasi tratament il primesc cetatenii germani aici, este si foarte clar caci romanii isi trateaza foarte rau proprii cetateni, de aceea se cere clar in petitie ca medicii sa primeasca dupa licenta dreptul de libera practica , pe care nu il au, ci doar medicilor stomatologi li se acorda un astfel de drept, de ce?
Cum mi- ai propune tu sa fac?

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby Jerome » Wed May 16, 2012 1:43 pm

Dr Tamara wrote:este clar explicat caci medicii romani sunt bine tratati in Germania, nu acelasi tratament il primesc cetatenii germani aici

si asta ar trebui sa fie o prioritate pentru medicii rezidenti din ro? :shock:

Dr Tamara
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Tue May 15, 2012 3:25 pm

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby Dr Tamara » Wed May 16, 2012 1:49 pm

Jerome wrote:
Dr Tamara wrote:este clar explicat caci medicii romani sunt bine tratati in Germania, nu acelasi tratament il primesc cetatenii germani aici

si asta ar trebui sa fie o prioritate pentru medicii rezidenti din ro? :shock:

Nu asta este prioritatea, dar daca tu iti sustragi ceea ce iti dicteaza inteligenta ta,
prioritatea este dreptul la libera practica, sa poti face ceva dupa atitia ani de studiu

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby pinkobsession » Wed May 16, 2012 2:35 pm

Draga Tamara, NU te obliga nimeni, cetatean strain (sau roman) fiind, sa fii medic rezident in Romania. Si eu am terminat facultatea in Romania si am drept de libera practica pentru ca in tara unde sunt dupa licenta primesti DLP si diploma mea a fost echivalata cu a lor cand am venit aici.

Daca tot vrei DLP dupa licenta, mi s-ar parea normal sa se introduca la examenul de licenta proba practica, ca la stoma sau farma. Sunt absolut sigura ca daca acea proba ar fi corecta (nu o formalitate, cum e examenul de licenta) unii NU ar reusi sa o promoveze, dupa "atatia ani de studiu".

Intelege te rog ca agresivitatea in limbaj (manifestata prin atitudinea pe care o afisezi fata de restul participantilor la discutie si jignirile pe care le aduci unor oameni necunoscuti) nu o sa te ajute sa fii mai credibila si nici sa iti sustii cu mai mari sanse de succes petitia. Sunt curioasa cati dintre colegii tai rezidenti sustin acest demers, ne poti oferi niste cifre in acest sens?
De asemenea, e irelevant (si usor ridicol) sa ceri ca "drepturile rezidentilor germani in Romania sa fie aceleasi cu cele ale rezidentilor romani in Germania". Pentru ca sunt rezidenti romani si in Danemarca, Franta, Suedia, Norvegia, Belgia, UK, si in Irlanda si in Spania, si TOTI au drepturi "mai egale cu ale lor" in tarile respective decat au rezidentii danezi/ francezi/ norvegieni/ spanioli/ etc... in Romania. Cerand doar drepturi pentru rezidentii germani ii discriminezi pe ceilalti (si din cate stiu sunt rezidenti straini si in Ro), nu crezi?

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby Melania » Wed May 16, 2012 2:40 pm

Dr Tamara e un fan al virgulei de Oxford.

Dr Tamara
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Tue May 15, 2012 3:25 pm

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby Dr Tamara » Wed May 16, 2012 2:51 pm

pinkobsession wrote:Draga Tamara, NU te obliga nimeni, cetatean strain (sau roman) fiind, sa fii medic rezident in Romania. Si eu am terminat facultatea in Romania si am drept de libera practica pentru ca in tara unde sunt dupa licenta primesti DLP si diploma mea a fost echivalata cu a lor cand am venit aici.

Daca tot vrei DLP dupa licenta, mi s-ar parea normal sa se introduca la examenul de licenta proba practica, ca la stoma sau farma. Sunt absolut sigura ca daca acea proba ar fi corecta (nu o formalitate, cum e examenul de licenta) unii NU ar reusi sa o promoveze, dupa "atatia ani de studiu".

Intelege te rog ca agresivitatea in limbaj (manifestata prin atitudinea pe care o afisezi fata de restul participantilor la discutie si jignirile pe care le aduci unor oameni necunoscuti) nu o sa te ajute sa fii mai credibila si nici sa iti sustii cu mai mari sanse de succes petitia. Sunt curioasa cati dintre colegii tai rezidenti sustin acest demers, ne poti oferi niste cifre in acest sens?
De asemenea, e irelevant (si usor ridicol) sa ceri ca "drepturile rezidentilor germani in Romania sa fie aceleasi cu cele ale rezidentilor romani in Germania". Pentru ca sunt rezidenti romani si in Danemarca, Franta, Suedia, Norvegia, Belgia, UK, si in Irlanda si in Spania, si TOTI au drepturi "mai egale cu ale lor" in tarile respective decat au rezidentii danezi/ francezi/ norvegieni/ spanioli/ etc... in Romania. Cerand doar drepturi pentru rezidentii germani ii discriminezi pe ceilalti (si din cate stiu sunt rezidenti straini si in Ro), nu crezi?


Si ce faci daca vi cu un examen absolvit in Germania, Hammerexamen care nu se compara cu acel examen de licenta?
Hammerexamen absolvit recent in Bavaria care include si proba pratica si esti nevoit din motive personale a cotinua rezidentiatul in Romania?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby 187.92a » Wed May 16, 2012 2:56 pm

Dr Tamara wrote:
pinkobsession wrote:Draga Tamara, NU te obliga nimeni, cetatean strain (sau roman) fiind, sa fii medic rezident in Romania. Si eu am terminat facultatea in Romania si am drept de libera practica pentru ca in tara unde sunt dupa licenta primesti DLP si diploma mea a fost echivalata cu a lor cand am venit aici.

Daca tot vrei DLP dupa licenta, mi s-ar parea normal sa se introduca la examenul de licenta proba practica, ca la stoma sau farma. Sunt absolut sigura ca daca acea proba ar fi corecta (nu o formalitate, cum e examenul de licenta) unii NU ar reusi sa o promoveze, dupa "atatia ani de studiu".

Intelege te rog ca agresivitatea in limbaj (manifestata prin atitudinea pe care o afisezi fata de restul participantilor la discutie si jignirile pe care le aduci unor oameni necunoscuti) nu o sa te ajute sa fii mai credibila si nici sa iti sustii cu mai mari sanse de succes petitia. Sunt curioasa cati dintre colegii tai rezidenti sustin acest demers, ne poti oferi niste cifre in acest sens?
De asemenea, e irelevant (si usor ridicol) sa ceri ca "drepturile rezidentilor germani in Romania sa fie aceleasi cu cele ale rezidentilor romani in Germania". Pentru ca sunt rezidenti romani si in Danemarca, Franta, Suedia, Norvegia, Belgia, UK, si in Irlanda si in Spania, si TOTI au drepturi "mai egale cu ale lor" in tarile respective decat au rezidentii danezi/ francezi/ norvegieni/ spanioli/ etc... in Romania. Cerand doar drepturi pentru rezidentii germani ii discriminezi pe ceilalti (si din cate stiu sunt rezidenti straini si in Ro), nu crezi?


Si ce faci daca vi cu un examen absolvit in Germania, Hammerexamen care nu se com?


Ce sa faci, iaca: o petitie :)

Dr Tamara
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Tue May 15, 2012 3:25 pm

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby Dr Tamara » Wed May 16, 2012 3:00 pm

trident wrote:
Dr Tamara wrote:
pinkobsession wrote:Draga Tamara, NU te obliga nimeni, cetatean strain (sau roman) fiind, sa fii medic rezident in Romania. Si eu am terminat facultatea in Romania si am drept de libera practica pentru ca in tara unde sunt dupa licenta primesti DLP si diploma mea a fost echivalata cu a lor cand am venit aici.

Daca tot vrei DLP dupa licenta, mi s-ar parea normal sa se introduca la examenul de licenta proba practica, ca la stoma sau farma. Sunt absolut sigura ca daca acea proba ar fi corecta (nu o formalitate, cum e examenul de licenta) unii NU ar reusi sa o promoveze, dupa "atatia ani de studiu".

Intelege te rog ca agresivitatea in limbaj (manifestata prin atitudinea pe care o afisezi fata de restul participantilor la discutie si jignirile pe care le aduci unor oameni necunoscuti) nu o sa te ajute sa fii mai credibila si nici sa iti sustii cu mai mari sanse de succes petitia. Sunt curioasa cati dintre colegii tai rezidenti sustin acest demers, ne poti oferi niste cifre in acest sens?
De asemenea, e irelevant (si usor ridicol) sa ceri ca "drepturile rezidentilor germani in Romania sa fie aceleasi cu cele ale rezidentilor romani in Germania". Pentru ca sunt rezidenti romani si in Danemarca, Franta, Suedia, Norvegia, Belgia, UK, si in Irlanda si in Spania, si TOTI au drepturi "mai egale cu ale lor" in tarile respective decat au rezidentii danezi/ francezi/ norvegieni/ spanioli/ etc... in Romania. Cerand doar drepturi pentru rezidentii germani ii discriminezi pe ceilalti (si din cate stiu sunt rezidenti straini si in Ro), nu crezi?


Si ce faci daca vi cu un examen absolvit in Germania, Hammerexamen care nu se com?


Ce sa faci, iaca: o petitie :)

Hammerexamen care contine si proba practica si care nu se compara cu acel examen de licenta, avind in vedere ca este absolvit in Bavaria la o universitate de elita.

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby pinkobsession » Wed May 16, 2012 3:07 pm

Dr Tamara wrote:
Si ce faci daca vi cu un examen absolvit in Germania, Hammerexamen care nu se compara cu acel examen de licenta?
Hammerexamen absolvit recent in Bavaria care include si proba pratica si esti nevoit din motive personale a cotinua rezidentiatul in Romania?


A, deci pe tine te intereseaza un caz particular, al tau sau al unui cunoscut (nu conteaza), si pentru asta faci petitie publica privind interesele rezidentilor? Cred ca ar fi mai potrivita in acest caz o petitie.... privata, privind interesele rezidentului.
Nu doar ca petitia ta e discriminatoare fata de rezidentii din Ro cu alte cetatenii decat cea romana sau germana, e discriminatoare fata de cei romani :lol:. Tu vrei sa fii "mai egal decat ei" doar pentru ca ai absolvit in alt stat?

Dr Tamara
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Tue May 15, 2012 3:25 pm

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby Dr Tamara » Wed May 16, 2012 3:26 pm

pinkobsession wrote:
Dr Tamara wrote:
Si ce faci daca vi cu un examen absolvit in Germania, Hammerexamen care nu se compara cu acel examen de licenta?
Hammerexamen absolvit recent in Bavaria care include si proba pratica si esti nevoit din motive personale a cotinua rezidentiatul in Romania?


A, deci pe tine te intereseaza un caz particular, al tau sau al unui cunoscut (nu conteaza), si pentru asta faci petitie publica privind interesele rezidentilor? Cred ca ar fi mai potrivita in acest caz o petitie.... privata, privind interesele rezidentului.
Nu doar ca petitia ta e discriminatoare fata de rezidentii din Ro cu alte cetatenii decat cea romana sau germana, e discriminatoare fata de cei romani :lol:. Tu vrei sa fii "mai egal decat ei" doar pentru ca ai absolvit in alt stat?


Nu stiu cum ai ajuns tu in acea tara unde esti in care se pare ca duci lipsa de ocupatie, dar bine ca nu mai esti aici in Romania, sunt destui ca tine aici, care citesc doar ce vor ei si interpreteaza doar ce vor ei
Citeste cu atentie petitia si vezi exact ce se cere. Iar daca tie ti se pare ca acel examen de licenta este luat asa usor in Romania, nu ti se pare ca ai avut doar foloase de pe urma lui,vezi ca fugi doar acolo unde ti- e tie mai bine, tu nu ai pic de sociabilitate, alegi drumul cel mai usor pentru tine si nu iti pasa de cei ce ramin in Romania.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby 187.92a » Wed May 16, 2012 3:31 pm

Petitia urmareste interesele tale particulare si este discriminatorie si este foarte urat ce faci.

Hammerexam :) cica este pt prosti, nu e un examen serios ca exam romanesc

Treb efectuat test comparativ dublu orb randomizat ca sa spui ce spui tu. Asta dureaza nu se poate face acum pa


tamaara to pinkobsexion wrote: nu ai pic de sociabilitate

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby Jerome » Wed May 16, 2012 3:35 pm

Dr Tamara wrote:
Jerome wrote:
Dr Tamara wrote:este clar explicat caci medicii romani sunt bine tratati in Germania, nu acelasi tratament il primesc cetatenii germani aici

si asta ar trebui sa fie o prioritate pentru medicii rezidenti din ro? :shock:

Nu asta este prioritatea, dar daca tu iti sustragi ceea ce iti dicteaza inteligenta ta,
prioritatea este dreptul la libera practica, sa poti face ceva dupa atitia ani de studiu

mai..., nu toti suntem elite, precum astia din germania...
Da' io am drept de libera practica. ooops!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby 187.92a » Wed May 16, 2012 3:36 pm

Nu toti au terminat fac in 2001 ca tine

Nu ai sociabilitate

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby Jerome » Wed May 16, 2012 3:37 pm

trident wrote:Nu toti au terminat fac in 2001 ca tine

Nu ai sociabilitate

aaa...

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby pinkobsession » Wed May 16, 2012 3:44 pm

Dr Tamara wrote:
Nu stiu cum ai ajuns tu in acea tara unde esti in care se pare ca duci lipsa de ocupatie, dar bine ca nu mai esti aici in Romania, sunt destui ca tine aici, care citesc doar ce vor ei si interpreteaza doar ce vor ei
Citeste cu atentie petitia si vezi exact ce se cere. Iar daca tie ti se pare ca acel examen de licenta este luat asa usor in Romania, nu ti se pare ca ai avut doar foloase de pe urma lui,vezi ca fugi doar acolo unde ti- e tie mai bine, tu nu ai pic de sociabilitate, alegi drumul cel mai usor pentru tine si nu iti pasa de cei ce ramin in Romania.


Ma simt rusinata, propun sa vin inapoi si sa cedez locul unui sarman absolvent german de medicina care din cauza vitregiei sortii a fost obligat si nevoit sa vina in Romania unde este discriminat, fiind tratat absolut la fel cu absolventii romani. Oribil! :lol:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby Chingachgook » Wed May 16, 2012 9:21 pm

Dr Tamara wrote:prioritatea este dreptul la libera practica, sa poti face ceva dupa atitia ani de studiu


dupa atatia ani de studiu nu stii sa faci nimica.
libera practica inseamna ca nu mai ai pe careva care sa supervizeze ceea ce faci.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby Chingachgook » Wed May 16, 2012 9:25 pm

Dr Tamara wrote:
Si ce faci daca vi cu un examen absolvit in Germania, Hammerexamen care nu se compara cu acel examen de licenta?


hai ca ne-am lamurit, esti analfabeta.



Dr Tamara wrote:Hammerexamen absolvit recent in Bavaria care include si proba pratica si esti nevoit din motive personale a cotinua rezidentiatul in Romania?


desi rusinea asta de petitie e pentru alea 0,0000000054% cazuri in care un neamt absolvent in bavaria e nevoit sa continue rezi in ro

later edit, am citit si mai jos

deci prietenul tau pe care l-ai prostit sa vina in ro nu se adapteaza la realitatile romanesti?
sper ca macar are bani ca prea destept nu e.
iar neamtz frumos e o contradictie in termeni.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby pc7 » Wed May 16, 2012 11:46 pm

iar neamtz frumos e o contradictie in termeni.



tin sa te contrazic, am avut eu in generala un coleg de-ti venea saa-l mananci, toate fetele lesinau cand aparea ala
Life's not fair, get used to it

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby Jerome » Thu May 17, 2012 7:27 pm

...si? a supravietuit?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby 187.92a » Fri May 18, 2012 3:09 am

il mancau in fiecare zi, in pauze, si apoi si el pe ele etc etc terminati cu offtopicul. aici se pune in discutie o chestiune foarte serioasa, soarta medicilor nemti din Romania.
in loc s adati cu pietre mai bine puneti mana si il ajutati ca sa se rezolva odata pt totdeauna problema asta spinoasa cu rezidentii germani care trebuie sa poata practica nestingheriti, mai ales cei care au trecut hammerexamenul

eu nu doresc libera practica pentru rezidenti.

cum ar fi sa practice ATI un medic rezident in a treia luna de rezidentiat, de exemplu, sa dea anestezie in privat.
nu stiu cum era inainte de 2005, dar asa ceva acum pare de neconceput.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby gaurav_singh_md » Sat May 19, 2012 5:19 am

trident wrote:cum ar fi sa practice ATI un medic rezident in a treia luna de rezidentiat, de exemplu, sa dea anestezie in privat.
nu stiu cum era inainte de 2005, dar asa ceva acum pare de neconceput.


DLP ptr proaspat absolventi de MG sau med rez = medic generalist

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby 187.92a » Sat May 19, 2012 8:46 pm

nu, aia a fost dupa 2005, eu de exemplu am ca rezident DLP de generalist
acum nu mai exista nici macar generalisti, am rezolvat

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby Calico » Sat May 19, 2012 11:33 pm

kooksee wrote:estimez maxim 3 posturi pana se intoarce si ne injura ca de aia nu merge nimic in tara asta ca nu ne ajutam intre noi


DrTamara wrote:of sunt multi neghiobi ca tine in tara asta de asta merge traba asa, fara informatii dar iti merge gura, doar gura din nefericire


Cinci posturi, you lose.

Asta e ca si cum m-as duce eu in state si as pretinde sa nu dau step-uri, pentru ca in Romania nu se dau?

sandoz

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby sandoz » Sat May 19, 2012 11:53 pm

numai cretini.
sau nu, mai cretini pe Imedul asta :)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby Chingachgook » Sun May 20, 2012 8:53 pm

da.

si in loc sa stea linistiti se apuca si initiaza petitii.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby Rasurbo » Fri May 25, 2012 6:44 pm

e las ca nici cretinii care au sarit pe ea nu-s mai prejos.
Parca v-ati vorbit... si toti numai unu si unu, scursurile societatii...
In fine, una peste alta trebuie sa recunosc faptul ca petitia asta e cam aiurea, nu-si are locul, cel putin continutul ei e sumbru, ca sa nu zic altceva.

gothicsaina
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Mon Dec 03, 2012 7:42 pm

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby gothicsaina » Thu Dec 06, 2012 2:05 pm

E o diferenta majora intre cei care termina facultatea de medicina generala si cei de la farmacie si medicina dentara. Faptul ca lor li se acorda dreptul de libera practica este pentru ca, spre deosebire de noi, ei au sanse mult mai mici sa ISI OMOARE PACIENTII. Subscriu la ce a scris un coleg mai sus, cum ar fi sa dai drept de libera practica unui rezident, nu numai pe ATI ci si pe urgente? Cum ar fi sa dai drept de libera practica unui rezident pe chirurgie vasculara? Nu au drept de libera practica nici macar asistentii care ies din facultate, care fac injectii si pun sonde urinare, cum sa dai unui rezident? (sau poate ca asistentii au, aici e posibil sa ma insel, dar nu se compara)
In primul rand ca dreptul de libera practica te face direct raspunzator de ceea ce ii faci pacientului, iar avand in vedere ca, in calitate de medic rezident, esti inca invatacel si trebuie sa casti ochii la ce fac cei mai in varsta ca tine si sa bagi la cabesa, ar insemna ca nu mai este raspunzator de tine nenea care te invata. In al doilea rand, nu cred ca se compara sa tratezi o carie sau sa dai niste medicamente sau sa faci un implant cu operatii sau cu alte manevre periculoase pe care noi, absolventii de medicina generala trebuie sa le invatam, ca de-aia suntem rezidenti, nu? altfel ma duceam si imi deschideam singura un cabinet de chirurgie plastica de capul meu, sau de dermato sau de orice altceva si faceam ce ma taia pe mine capul ca am drept de libera practica si sunt direct raspunzator.
NU este o discriminare ca ei au si noi, nu, in momentul in care iti alegi facultatea iti cam alegi soarta si alegi si ce poti sau nu poti sa faci dupa ce ai absolvit-o. Ei asta fac in facultate, trateaza carii si casca ochii la implanturi sau mai stiu eu ce fac ei pe acolo, tu in facultate ai facut o intubatie? ai taiat pe cineva, ai fost macar mana a doua intr-o operatie mare? Atunci cum poti sa ceri asa ceva?
Si apropo, regula de logica, din logica ce se face in liceu, chiar, cazurile particulare nu se aplica populatiei generale, asa ca faptul ca tu sau un prieten sunteti pusi intr-o situatie de ***** si ca acesta este rezultatul unor alegeri personale, dupa cum ai precizat mai sus este, este intru totul suma alegerilor pe care le-ai(-ati) facut pana acum, so man up and get over it!

chiromf
senior
senior
Posts: 149
Joined: Fri Jan 01, 2010 6:42 pm
Location: Bucuresti

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby chiromf » Thu Dec 06, 2012 4:01 pm

hello!
cred ca faza asta cu dreptul de libera practica ar trebui sa fie cam asa:
- un drept de libera practica limitat dupa terminarea facultatii, pe medicina generala.
- drept de libera practica pe specialitate inca din timpul rezidentiatului, limitat in functie de anul de rezidentiat.
bafta!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby 187.92a » Thu Dec 06, 2012 8:51 pm

gothicsaina wrote:E o diferenta majora intre cei care termina facultatea de medicina generala si cei de la farmacie si medicina dentara. Faptul ca lor li se acorda dreptul de libera practica este pentru ca, spre deosebire de noi, ei au sanse mult mai mici sa ISI OMOARE PACIENTII. Subscriu la ce a scris un coleg mai sus, cum ar fi sa dai drept de libera practica unui rezident, nu numai pe ATI ci si pe urgente? Cum ar fi sa dai drept de libera practica unui rezident pe chirurgie vasculara? Nu au drept de libera practica nici macar asistentii care ies din facultate, care fac injectii si pun sonde urinare, cum sa dai unui rezident? (sau poate ca asistentii au, aici e posibil sa ma insel, dar nu se compara)
In primul rand ca dreptul de libera practica te face direct raspunzator de ceea ce ii faci pacientului, iar avand in vedere ca, in calitate de medic rezident, esti inca invatacel si trebuie sa casti ochii la ce fac cei mai in varsta ca tine si sa bagi la cabesa, ar insemna ca nu mai este raspunzator de tine nenea care te invata. In al doilea rand, nu cred ca se compara sa tratezi o carie sau sa dai niste medicamente sau sa faci un implant cu operatii sau cu alte manevre periculoase pe care noi, absolventii de medicina generala trebuie sa le invatam, ca de-aia suntem rezidenti, nu? altfel ma duceam si imi deschideam singura un cabinet de chirurgie plastica de capul meu, sau de dermato sau de orice altceva si faceam ce ma taia pe mine capul ca am drept de libera practica si sunt direct raspunzator.
NU este o discriminare ca ei au si noi, nu, in momentul in care iti alegi facultatea iti cam alegi soarta si alegi si ce poti sau nu poti sa faci dupa ce ai absolvit-o. Ei asta fac in facultate, trateaza carii si casca ochii la implanturi sau mai stiu eu ce fac ei pe acolo, tu in facultate ai facut o intubatie? ai taiat pe cineva, ai fost macar mana a doua intr-o operatie mare? Atunci cum poti sa ceri asa ceva?
Si apropo, regula de logica, din logica ce se face in liceu, chiar, cazurile particulare nu se aplica populatiei generale, asa ca faptul ca tu sau un prieten sunteti pusi intr-o situatie de ***** si ca acesta este rezultatul unor alegeri personale, dupa cum ai precizat mai sus este, este intru totul suma alegerilor pe care le-ai(-ati) facut pana acum, so man up and get over it!


Aici te-ar contrazice ioio, care diagnostica si trata si inteena (!) in anul 3 sau 4 de studentie pt ca statea p acolo prin spital si o lasase un medic (ce comisie, trebe comisie...) si pt ca ea "simtea" ca este apta pt asta

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Medicii rezidenti cer libera practica, PETITIE

Postby Iepurita » Thu Dec 06, 2012 9:47 pm

Adevarul este ca mi se pare distractiva revolta asta tridentsciana cand e vorba de practica.
Asa e cand in facultate ai frecat menta sau pur si simplu ai avut alte treburi si nu te-ai dus prin garzi.
Sunt unii numiti de trident 'loseri' care aleg in timpul liber sa mearga in garzi si sa invete. Asa ajung sa aiba experienta practica, sa invete multe.

Ma rog, revolta mi se pare amuzanta pt ca in Germania de exemplu tanarul absolvent este trimis in garzi linia 1 cu un alt medic care sta acasa si vine cand e sunat. Si rezidentul asta la o luna dupa inceperea lucrului e singur in garda, in ambulanta, pe sectie. Evident variaza asta in fctie de sefii de sectie si de spital, nu e peste tot la fel. Dar asa, ca idee. Cu operatiile la fel, poti opera mana 1 in prima luna de lucru.
Bineinteles ca poate sun oricand are probleme fara sa se enerveze medicul specialist/primar.
Medicul ATI face garzi in Ro singur si din anul 2 daca vrea.

In rest, ma distreaza cum distorsionezi ce spun oamenii dar nu meriti osteneala.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara


Return to “Rezidentiat 2012”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests