REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Apocalypse NOW
sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby sms_mihai » Tue Nov 29, 2011 4:16 pm

Mesaj catre cei care dati la anul:

Cartea Book des ECN va fi inclusa in bibliografie, scrie clar in prefata.

Multe capitole sunt tratate superficial (nu sumar!), cam jumatate dintre ele sunt efectiv un scandal, zici ca sunt un curs luat de un student adormit.

Insist sa ne intalnim undeva fizic (daca nu ati vazut cartea) sa vedeti despre ce e vorba si eventual sa facem ceva. Eu nu cred ca cei care fac subiecte au vazut cartea.

Cartea in Bucuresti se gaseste la editura UMF, dar vine intr-un plastic si nu va lasa s-o rasfoiti (decat dupa ce o cumparati).

Daca nu, eu unul ma voi duce la rector in audienta. Au sarit calul, vorbesc serios. Asta daca nu or da si alte subiecte (dar ma indoiesc). Aveau la francezi altermative mult mai bune.

Grile din materie putina inseamna fie ca nu se va face diferenta, fie ca din nou vor da din nu stiu ce enumerare dubioasa.

Sa stiti ca si daca aveti de invatat 200 de pagini si sunt 500 de oameni peste 850, nu-i deloc o fericire. Vor castiga cei care au memorie fotografica si atat. S-a intamplat asa intr-un an prin 2003, cu grile publicate, a trebuit sa se faca balotaj etc

Eu am cumparat cartea. Voi veni cu alte alternative ale francezilor, considerate mai bune (de catre studentii lor). E clar ca pentru la anul nu pot fi traduse. Insa o parte din captiole sunt efectiv simplist tratate, ar trebui lasate din Harrison sau ce sunt - asta pana la anul cel putin.
Dar mai intai haideti sa vedeti cartea noua, va veti cruci.

Haideti sa facem totusi ceva pana in ianuarie, cand se stabileste bibliografia. E important sa vina si din cei care au mai dat, ca sa existe termen de comparatie.
Last edited by sms_mihai on Tue Nov 29, 2011 4:20 pm, edited 1 time in total.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby sms_mihai » Tue Nov 29, 2011 4:18 pm

Am rasfoit ceva din ea, ieri, detalii aici:

viewtopic.php?f=51&t=13655

Hedwig
junior
junior
Posts: 47
Joined: Sat Nov 26, 2011 3:17 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby Hedwig » Tue Nov 29, 2011 6:58 pm

Sincer nici eu nu stiu de ce anume au ales tocmai aceasta carte si in momentul de fata, doar cu cartea si fara pic de tematica sa stim ce si cum si de unde invatam, e cam foarte aiurea. E naspa si pentru cei care nu au luat anul asta sau au luat dar nu vor sa ramana pe specialitatea aleasa pentru ca practic o cam iau de la 0. Bine ar fi fost ca reforma asta sa fie facuta cu cap si treptat, dar in fine...

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby Rasurbo » Tue Nov 29, 2011 7:23 pm

Cum ma? cu atata pam pam a fost anuntata cartea de toti rectorii incat ma gandeam si eu s-o iau. Acum asta spune ca nu-i buna. O s-o caut la biblioteca intai sa vad despre ce e vorba...

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby sms_mihai » Tue Nov 29, 2011 7:34 pm

Rasurbo wrote:Cum ma? cu atata pam pam a fost anuntata cartea de toti rectorii incat ma gandeam si eu s-o iau. Acum asta spune ca nu-i buna. O s-o caut la biblioteca intai sa vad despre ce e vorba...


Unele capitole sunt acceptabile, chiar bunicele. Insa cca jumatate sunt inaceptabile, mult prea schematic tratat totul. M-am uitat peste cel putin 20 de teme din cele 50.

@Hedwig: de acord. Cred ca n-au putut obtine dreptul de traducere pt alte carti. Variante mai bune exista cu certitudine, la francezi - stiu eu de ele. Voi reveni.

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby MedRx » Tue Nov 29, 2011 7:43 pm

Daca vor fi 50 de teme din DES ECN veti avea de citit(recapitulare)150-200 de pagini,asta in cazul in care intelegeti si ati inteles deja cu ce sa maninca medicina.Cartea se adreseaza unor oameni ce vor de devina medici si nu studenti !Pt 'nefericitii 'va fi greu,caci vor avea nevoie de cineva care sa traduca ce e in DES ECN.Este fix o carte absolut normala(o carte de povesti).Asadar,spor la treaba de acum!!

User avatar
johnny
senior
senior
Posts: 422
Joined: Fri Feb 04, 2011 5:44 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby johnny » Tue Nov 29, 2011 7:53 pm

De acord cu @MediX
Cartea avantajeaza clar pe cei care se apuca de invatat din ea de pe acum, nu pe cei care au dat deja rezidentiatul (invatand dupa vechiul sistem) si acum probabil ca nu mai au chef sa reinvete <alta materie>.
E de fapt o aceeasi Marie,dar cu alta palarie. (mult mai noua si mai frumoasa).
Spor la invatat, ca la comentat si la criticat, suntem toti buni!
Blegoo wrote:"Băgamiash... ce de-a mai gropi!"
Trident:
"Uliliuuu... ce de-a multe vagine pă stradă...! Hai să intru și în asta... și în ailaltă... să nu ratez nici una!"

http://www.youtube.com/watch?v=hE3HdcdZ ... re=related

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby sms_mihai » Tue Nov 29, 2011 7:53 pm

MedRx wrote:Daca vor fi 50 de teme din DES ECN veti avea de citit(recapitulare)150-200 de pagini,asta in cazul in care intelegeti si ati inteles deja cu ce sa maninca medicina.Cartea se adreseaza unor oameni ce vor de devina medici si nu studenti !Pt 'nefericitii 'va fi greu,caci vor avea nevoie de cineva care sa traduca ce e in DES ECN.Este fix o carte absolut normala(o carte de povesti).Asadar,spor la treaba de acum!!


Cum ramane cu tocilarii care vor stii "exact" cum scrie in carte?
Nu-s de acord: prea multe lucruri omise: ia cancerul gastric de ex: nimic de linita plastica, ggl supraclavicular stg, stadializare, displazie etc In fapt: 1 pagina si 3/4, din care jumatate numai stadializari! Nimic de Japonia si cancer precoce, factori de risc foarte putini (nimic alimente conservate etc), nimic de histologie. Foarte putin de chirurgie.
Da, e buna pt cineva foarte bun, ca o recapitulare. Insa examenul francezilor nu se limiteaza la materia din cartea asta, nici vorba.
Se va ajunge la aceeasi chestie: grile date fix dintr-o enumerare, si aia lacunara si cu un anumit sens (in context)
Se vor lua (dupa cativa ani) punctaje foarte mari.
Atunci, sa facem ca francezii: largim bibliografia. Cand ai de dat din toata cartea (cum au ei), atunci da, poate.

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby MedRx » Tue Nov 29, 2011 8:03 pm

Pana acum nu am avut nici un japonez pe sectie,dar in caz de tumori ai stadializarea trecuta in FO si treb sa intelegi despre ce e vb.,tocilarii se retrag dupa un an sau doi din specialitatea cu care s-au incaltat,avnd in vedere ca palaria e prea mare.Din ian pana acum au renuntat 3 persoane!In medicina daca vrei sa stii mai mult,esti liber sa o faci cat si cand vrei!!Cartea este o orientare generala si nimic mai mult!Cu ce e in ea nu poti sa tratezi nici o gasca!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby 187.92a » Tue Nov 29, 2011 8:12 pm

sms_mihai wrote:Cum ramane cu tocilarii care vor stii "exact" cum scrie in carte?


daca vor citi atent cum le sta bine unor tocilari vor stii... si ca se scrie "vor sti", pt ca viitorul se formeaza la pers III plural cu vor+infinitivul, acesta in cazul constructului de fata fiind "a sti", cu 1 i.

bibliografia nu trebuie sa fie neaparat un material exhaustiv -si cu atat mai putin unul UTIL -cat un material din care sa se poate departaja candidatii

ce vreau sa zic este ca utilitatea si celelalte aspecte pe care le peneti voi in discutie trec pe planul secundar, important este sa departajezi, mai important decat sa educi. nu conteaza cum e facut nu stiu ce capitol, ca nu discutati despre programa analitica din studentie, ci despre o carte de departajare. putea fi la fel de bine gherasim sau ginghina sau sinelnikovul.
nu ACUM se invata medicina. acum se da examen dintr-o carte. e destul de simplu. medicina se modifica in mare masura, trebuie sa ai niste lacune logice imense sa iti inchipui ca trebuie sa ramai in priofesia ta de medic cu ce ai invatat pt rezi.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby sms_mihai » Tue Nov 29, 2011 8:34 pm

cat un material din care sa se poate departaja candidatii

Cartea de fata cuprinde in proportie de 80% numai acele baze, stiute practic de orice student. Se vor lua punctaje foarte mari, la o asa materie 700 va fi luat de oricine. Probabil 40% din studenti vor lua 850 si peste. Diferenta va fi facuta de stiutul pe de rost a manuntelor obscure. Ajugem la aceeasi chestie ca pana acum, nerelevanta examenului.

Deci, cum departajezi? Pentru ca grile vor fi facute din nou fara cap - si ca fapt divers multe lucruri sunt complet diferite din materia de pana acum. Ce relevanta are? Inseamna ca practic timp de vreo 10 ani, 50% din grile au fost din amanunte nerelevante sau/si depasite. Ceea ce e partial adevarat.

Pai n-ai ce sa mai inveti, ceea ce scrie acolo (2-3 pagini schematizat) stie orice student de nota 5. Ah, ca poti sa dai o grila dintr-o enumerare si sa nu iei decat 40% pentru ca nu mai stii exact ce scrie in cartea aceasta? Da, dar nerelevant. In materia de pana acum scria altfel.

Ideea este de a da grile din "partea esentiala" a materiei. Insa la cat de subtiri sunt capitolele de aici, asemenea grile ar fi facute de oricine practic. Singura solutie ar fi atunci largirea bibliografiei. Altfel ne paste o curba a lui Gauss mult deplasata la dreapta, cu multe note mari, departajari de sute de pozitii cu numai 10 puncte diferenta si alte asemenea aberatii.

Ca se schimba medicina e adevarat, dar atunci cum explici faptul pana acum ai dat din amanunte, care asa ca fapt divers nu se mai gasesc in noua carte in proportie de 70-80%? Da, stiu, dupa 2-3 ani lumea nu mai stie decat (optimist) decat ccea ce e in cartea asta, dar totusi...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby 187.92a » Tue Nov 29, 2011 8:37 pm

nu, dupa 2-3 ani lumea stie ce e important pt specialitatea lor+ ce a invatat in facultate

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby rox » Tue Nov 29, 2011 9:34 pm

sms_mihai wrote:
MedRx wrote:Daca vor fi 50 de teme din DES ECN veti avea de citit(recapitulare)150-200 de pagini,asta in cazul in care intelegeti si ati inteles deja cu ce sa maninca medicina.Cartea se adreseaza unor oameni ce vor de devina medici si nu studenti !Pt 'nefericitii 'va fi greu,caci vor avea nevoie de cineva care sa traduca ce e in DES ECN.Este fix o carte absolut normala(o carte de povesti).Asadar,spor la treaba de acum!!


Cum ramane cu tocilarii care vor stii "exact" cum scrie in carte?
Nu-s de acord: prea multe lucruri omise: ia cancerul gastric de ex: nimic de linita plastica, ggl supraclavicular stg, stadializare, displazie etc In fapt: 1 pagina si 3/4,
Se vor lua (dupa cativa ani) punctaje foarte mari.
Atunci, sa facem ca francezii: largim bibliografia. Cand ai de dat din toata cartea (cum au ei), atunci da, poate.

inteleg ca de fapt tie iti este frica de "tocilarii" care au apucat sa toceasca mai bine/ mult decat tine? pentru ca altfel zau ca nu inteleg de ce te legi de astfel de chestii, medicina e tot aia, asta nu e o carte menita sa te invete medicina ci sa iti recapituleze niste chestii de baza, minime, pe care trebuie sa le stie oricine.
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby Cactus » Tue Nov 29, 2011 9:36 pm

rox wrote:
sms_mihai wrote:
MedRx wrote:Daca vor fi 50 de teme din DES ECN veti avea de citit(recapitulare)150-200 de pagini,asta in cazul in care intelegeti si ati inteles deja cu ce sa maninca medicina.Cartea se adreseaza unor oameni ce vor de devina medici si nu studenti !Pt 'nefericitii 'va fi greu,caci vor avea nevoie de cineva care sa traduca ce e in DES ECN.Este fix o carte absolut normala(o carte de povesti).Asadar,spor la treaba de acum!!


Cum ramane cu tocilarii care vor stii "exact" cum scrie in carte?
Nu-s de acord: prea multe lucruri omise: ia cancerul gastric de ex: nimic de linita plastica, ggl supraclavicular stg, stadializare, displazie etc In fapt: 1 pagina si 3/4,
Se vor lua (dupa cativa ani) punctaje foarte mari.
Atunci, sa facem ca francezii: largim bibliografia. Cand ai de dat din toata cartea (cum au ei), atunci da, poate.

inteleg ca de fapt tie iti este frica de "tocilarii" care au apucat sa toceasca mai bine/ mult decat tine? pentru ca altfel zau ca nu inteleg de ce te legi de astfel de chestii, medicina e tot aia, asta nu e o carte menita sa te invete medicina ci sa iti recapituleze niste chestii de baza, minime, pe care trebuie sa le stie oricine.

si cum se face departajarea? ok, aia f slabi o sa fie tot la coada clasamentului, aia geniali o sa fie primii, dar aia medii cum sunt diferentiati?

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby rox » Tue Nov 29, 2011 9:42 pm

asa cum se face la orice examen grila, dupa numarul de raspunsuri corecte. nici un examen de tipul asta nu testeaza "capacitatea intelectuala" sau "desteptaciunea", ci capacitatea de a memora cat mai exact o informatie x redata intre paginile y-z. tocmai de aceea, cu cat paginile respective cuprind o informatie cat mai simplificata cu atat mai usor de recunoscut.
intr-adevar, diferentierea celor medii va fi cvasi-inexistenta, dar asta nu inseamna ca e din cauza informatiei in sine ci a modului cretin de examinare.
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby Cactus » Tue Nov 29, 2011 9:44 pm

rox wrote:asa cum se face la orice examen grila, dupa numarul de raspunsuri corecte. nici un examen de tipul asta nu testeaza "capacitatea intelectuala" sau "desteptaciunea", ci capacitatea de a memora cat mai exact o informatie x redata intre paginile y-z

pai asta zic. studentii cu nivel mediu au cam aceeasi capacitate de memorare (sau toceala, cum vrei).

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby rox » Tue Nov 29, 2011 9:48 pm

Cactus wrote:pai asta zic. studentii cu nivel mediu au cam aceeasi capacitate de memorare (sau toceala, cum vrei).

the magic word :D

intocmai, problema la acest examen (rezidentiatul) nu este doar actuala materie, ci actuala materie SI modul in care se fac grilele respective, intrebarile in sine.
rezolvarea pe care as fi vazut-o eu la "problema" era updatarea bibliografiei si alcatuirea unor altfel de intrebari, nu fraze decupate dintr-un text oarecare si reformulate sub forma de intrebari... adica, ceva care sa testeze logica medicala si cunostintele generale, nu capacitatea de a memora ceva pe de rost.
ceea ce incerc sa zic e ca E POSIBIL (nu stiu, presupun, habar nu am daca e asa sau nu) ca odata cu introducerea acestei carti sa se schimbe putin modul de a formula intrebarile....
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby Cactus » Tue Nov 29, 2011 10:01 pm

rox wrote:
Cactus wrote:pai asta zic. studentii cu nivel mediu au cam aceeasi capacitate de memorare (sau toceala, cum vrei).

the magic word :D

intocmai, problema la acest examen (rezidentiatul) nu este doar actuala materie, ci actuala materie SI modul in care se fac grilele respective, intrebarile in sine.
rezolvarea pe care as fi vazut-o eu la "problema" era updatarea bibliografiei si alcatuirea unor altfel de intrebari, nu fraze decupate dintr-un text oarecare si reformulate sub forma de intrebari... adica, ceva care sa testeze logica medicala si cunostintele generale, nu capacitatea de a memora ceva pe de rost.
ceea ce incerc sa zic e ca E POSIBIL (nu stiu, presupun, habar nu am daca e asa sau nu) ca odata cu introducerea acestei carti sa se schimbe putin modul de a formula intrebarile....

ma indoiesc sincer:))))

User avatar
SALUCO
junior
junior
Posts: 38
Joined: Mon Oct 11, 2004 8:03 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby SALUCO » Tue Nov 29, 2011 10:06 pm

m-am uitat prin carte ...pentru cei care au avut de -a face cu STEP-urile pentru USMLE cartea mi se pare ca se vrea un fel de 1st aids for STEP (1, 2&3 :D) din pacate mai prost facuta (in opinia mea si ma refer aici la autorii francezi fata de cei americani)...ca sa largesc paranteza as zice ca , pentru un examen , cele mai bune carti mi s-au parut de departe cele pentru STEP-uri..dar cred ca e si o chestie de "gust")
Cartea se vrea un review mai degraba nu un Textbook precum Harrison (care nu a fost gandita niciodata ca o carte pentru pregatirea unui examen) daca vrei sa stii mai multe nu te impiedica nimeni sa aprofundezi subiectul de unde vrei .
Deasemeni, cred ca unii se amagesc ca vai, o sa fie plin de punctaje mari...chiar nu cred ca o sa fie asa, cartea pare foarte aerisita dar fiind schematica , o sa trebuiasca sa tii minte aproape toate notiunile si "liniutele" asa ca olumul de date care trebuie memorat e mai mare in opinia mea pentru ca lipsesc partile de "poveste/umplutura/barbologie" ..cum vreti sa le ziceti

Singura mare problema care mi se pare e ca cu stim cum or sa fie intrebarile ceea ce destul de important...de bine de rau stiam cam sunt formulate acum; habar n-aveam dupa ce sa ne orientam...vor fi cazuri clinice sau nu vor fi in cascada sau nu....cred ca prima serie care o sa dea din cartea asta va fi putin carne de tun din punctul asta de vedere - se va experimenta putin pe pielea lor

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby sms_mihai » Tue Nov 29, 2011 10:16 pm

rox wrote:
Cactus wrote:pai asta zic. studentii cu nivel mediu au cam aceeasi capacitate de memorare (sau toceala, cum vrei).

the magic word :D

intocmai, problema la acest examen (rezidentiatul) nu este doar actuala materie, ci actuala materie SI modul in care se fac grilele respective, intrebarile in sine.
rezolvarea pe care as fi vazut-o eu la "problema" era updatarea bibliografiei si alcatuirea unor altfel de intrebari, nu fraze decupate dintr-un text oarecare si reformulate sub forma de intrebari... adica, ceva care sa testeze logica medicala si cunostintele generale, nu capacitatea de a memora ceva pe de rost.
ceea ce incerc sa zic e ca E POSIBIL (nu stiu, presupun, habar nu am daca e asa sau nu) ca odata cu introducerea acestei carti sa se schimbe putin modul de a formula intrebarile....


Tocmai ca fiind totul extrem de schematic, vor fi numai enumerari si fraze decupate. Am dat mai demilt exemplul: La francezi cauza nr 1 de FiA e HTA, in Ginghina nu e trecuta deloc, e trecuta numai dilatarea atriilor. Oricine stie ca HTA poate duce la dilatare etc, dar, fatal, daca nu stii fix enumerarea (2011 - Ginghina si 2012 - franceza) atunci nu iei grila. Deci, o tampenie. Poti foarte bine sa stii substartul logic dar pur si simplu sa nu stii exact ce este enumerat. Tocmai ca cineva cu cunostinte din facultate va fi usor derutat, pe cand un tocilar poate rezolva local" memorand acele enumerari.

Eu zic sa vedeti macar 10-15 capitole din carte si apoi mai vorbim. Uitati-va in special pe fracturi, epilepsia la copil, ulcerul gastric, tumorile stomacului, tumorile mamare, tumorile genitale, insuf renala acuta.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby sms_mihai » Tue Nov 29, 2011 10:32 pm

asta nu e o carte menita sa te invete medicina ci sa iti recapituleze niste chestii de baza, minime, pe care trebuie sa le stie oricine

Pe chestiile de baza iei si acum un 5-600, cu care nu faci nimic. Intrebari nu vor fi din chestii de baza (Complicatii ale diabetului sunt: oculare, renale, CV, hepatice etc) decat pt 5-600, cu care repet nu faci nimic. Restul pana la 950 vor fi din liste si fraze decupate (vezi exemplul meu de mai sus) care de fapt nu arata decat fix cat ai tocit pt examen.

Uite, pe textul vechi mai puteai pune intrebari de genul: Cand se recomanda endoscopia fata de Rx in dg ulcerului gastric etc, puteai sa intrebi cand nu se recomanda chirurgia ca tratament al cancerului pulmonar. In Harrison scria de infarct vechi de 3, 6 luni. Pe textul nou, nu mai poti intreba. Sunt chestii care pot face diferenta. la fracturi nu mai zic - nu mai exista deloc complicatii de niciun fel etc
La fel, niciun antiepileptic, asta dupa ce anii trecuti dadeai doze!
Idem pt chirurgia gastrica - acum practic 0. Era o chestie cu ansa aferenta, cu vagotomii, eu zic ca nu era de aruncat. desigur ca se intra deseori in amanunte stupide, dar de aici pana la a arunca chirurgia la cos...

Dar vedeti cartea, chiar insist, apoi discutam.

User avatar
SALUCO
junior
junior
Posts: 38
Joined: Mon Oct 11, 2004 8:03 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby SALUCO » Tue Nov 29, 2011 10:44 pm

sms_mihai wrote:
rox wrote:
Cactus wrote:pai asta zic. studentii cu nivel mediu au cam aceeasi capacitate de memorare (sau toceala, cum vrei).

the magic word :D

intocmai, problema la acest examen (rezidentiatul) nu este doar actuala materie, ci actuala materie SI modul in care se fac grilele respective, intrebarile in sine.
rezolvarea pe care as fi vazut-o eu la "problema" era updatarea bibliografiei si alcatuirea unor altfel de intrebari, nu fraze decupate dintr-un text oarecare si reformulate sub forma de intrebari... adica, ceva care sa testeze logica medicala si cunostintele generale, nu capacitatea de a memora ceva pe de rost.
ceea ce incerc sa zic e ca E POSIBIL (nu stiu, presupun, habar nu am daca e asa sau nu) ca odata cu introducerea acestei carti sa se schimbe putin modul de a formula intrebarile....


Tocmai ca fiind totul extrem de schematic, vor fi numai enumerari si fraze decupate. Am dat mai demilt exemplul: La francezi cauza nr 1 de FiA e HTA, in Ginghina nu e trecuta deloc, e trecuta numai dilatarea atriilor. Oricine stie ca HTA poate duce la dilatare etc, dar, fatal, daca nu stii fix enumerarea (2011 - Ginghina si 2012 - franceza) atunci nu iei grila. Deci, o tampenie. Poti foarte bine sa stii substartul logic dar pur si simplu sa nu stii exact ce este enumerat. Tocmai ca cineva cu cunostinte din facultate va fi usor derutat, pe cand un tocilar poate rezolva local" memorand acele enumerari.

Eu zic sa vedeti macar 10-15 capitole din carte si apoi mai vorbim. Uitati-va in special pe fracturi, epilepsia la copil, ulcerul gastric, tumorile stomacului, tumorile mamare, tumorile genitale, insuf renala acuta.



dar asa si in Harrison (de Anghelescu nu mai zic ) era o gramda de lucruri depasite - care in Harry 17 nici nu mai erau mentionate (in Anghelescu o gramada de porcarii de-a dreptul , dupa parerea mea)
faptl ca e o carte schematica nu inseamna ca intrebariel o sa fie musai Enumerari.....tine de creativitatea celui care face intrebarile


nu vad dee ce unnul ar fi mai derutat acum cu cunostintele din facultate fata de cum era vis a vis de Harrison unde era deja o gramada de chestii depasite si cutuma era clara, ca trebuie sa raspunzi ca in carte...asa ca la fel o sa fie si acum

nu am fost ala de a alerggat dupa 10 in facultate dar vad ca multi o dau dupa cires ca se Glorifica Toceala......hai sa fi m seriosi medicina fara s a pui serios burta pe carte nu se face....eu ce n-am citit calumea in facultate a trebuit sa citesc dupa...unele lucruri chiar e indicat sa le stii pe dinafara ...unii le retin mai usor altii trebuie sa le citeaasca de zece ori.. numai cu toceala n-o sa ajungi cine stie ce medic dar nici fara sa citesti din greu nu merge

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby Chingachgook » Tue Nov 29, 2011 11:00 pm

sms_mihai wrote:
Cum ramane cu tocilarii care vor stii "exact" cum scrie in carte?
.



aia vor fi niste medici buni.

discutia cu logica si alte balarii e deja fumata. logica vine dupa ce ai inmagazinat o cantitate mare de informatii, nu inainte cum credeti voi.


ascultati aici la bulibasha. orice carte e buna atat timp cat o aveti la dispozitie de acuma.

amintea unul de stepuri. voi stiti in ce hal se toceste pentru stepuri?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby mihai_525 » Tue Nov 29, 2011 11:05 pm

nu ascultati ce zice kooksee, e batran si rau.
America first

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby Cactus » Tue Nov 29, 2011 11:24 pm

mihai_525 wrote:nu ascultati ce zice kooksee, e batran si rau.

cam are dreptate.

User avatar
SALUCO
junior
junior
Posts: 38
Joined: Mon Oct 11, 2004 8:03 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby SALUCO » Tue Nov 29, 2011 11:33 pm

kooksee wrote:
sms_mihai wrote:
Cum ramane cu tocilarii care vor stii "exact" cum scrie in carte?
.



aia vor fi niste medici buni.

discutia cu logica si alte balarii e deja fumata. logica vine dupa ce ai inmagazinat o cantitate mare de informatii, nu inainte cum credeti voi.


ascultati aici la bulibasha. orice carte e buna atat timp cat o aveti la dispozitie de acuma.

amintea unul de stepuri. voi stiti in ce hal se toceste pentru stepuri?


eu aminteam de stepuri si tocmai de aia...spre deosebire de cartea asta cnumai cartile de la step 1 i,i treceau de genunchi...si am 181 asa ca, dupa cum am spus...nu merge fara sa pui burta pe carte...asta nu inseamna ca e plin de rezidenti ca habar n-au sa prinda o linie venoasa...(e doar un exemplu ...nu sariti in sus :D)

hmm
junior
junior
Posts: 48
Joined: Sat Sep 11, 2010 2:58 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby hmm » Tue Nov 29, 2011 11:37 pm

asa-i! nu mai amanati, lasati-i sa va dea odata bibliografia ca sa aveti timp s-o rumegati.
Ca sa ajungi cineva trebuie sa incepi prin a fi nimic.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby sms_mihai » Tue Nov 29, 2011 11:43 pm

kooksee wrote:
sms_mihai wrote:
Cum ramane cu tocilarii care vor stii "exact" cum scrie in carte?
.



aia vor fi niste medici buni.

discutia cu logica si alte balarii e deja fumata. logica vine dupa ce ai inmagazinat o cantitate mare de informatii, nu inainte cum credeti voi.


ascultati aici la bulibasha. orice carte e buna atat timp cat o aveti la dispozitie de acuma.

amintea unul de stepuri. voi stiti in ce hal se toceste pentru stepuri?


Bre, "matale stii sa citesti"?

Am dat exemplul ala cu FiA (daca vrei mai dau si altele) unde nu conteaza ce ai in cap (fiziopatologie). Conteaza ce scrie fix in Gignhina, respectiv BookdesECN. Nu conteaza cata fiziopat stii tu, conteaza fix ce ai tocit, "ca asa scrie in carte". Nu pui ca in carte, pierzi grila.

Aha, carevasazica nu sunt medici buni aia care stiu materia din facultate, asa "la general", ci cei care stiu fix la cate saptamani apare tesutul limfoid in apendice, sau care e categoria VI de factori de risc in sarcina (da, s-au dat grile, trebuia sa stii nr cateogoriei, sfinte n-am bazut atata prostie) Cati mai stiu astfel de detalii? ce relevanta ai ca le stii cu cateva luni inainte si dupa examen? De ce brusc pana acum era relevant sa stii asemenea amanunte (40-50% din grile fix asa erau) iar acum, brusc, devine nerelevant? Pai, hotarati-va, inseamna ca examenele pana acum s-au dat teribil de prost, de nerelevant (ceea ce asa si este!)

Nu vor fi medii mari? Mai vorbim... Vor fi, mai ales dupa 2-3 ani, cand vede lumea cam ce se da. Se vor pierde puncte ca si pana acum, nu din nestiinta (nu e indicata chirurgia dupa infarct etc), ci din faptul ca dl doctor nu stie fix ce contine enumerarea aia din carte. care ce sa vezi, nici nu mai corespunde cu altele nici din alte carti, nici de acum cativa ani; pentru ca sunt niste formalizari, de fapt. Trebuie sa stii ce sa testezi intr-o grila.

ma uitai pe astm, acolo sunt puse clase de astm moderat, sever, cu defintii si tratament. (tot felul de criterii: mai mult decat 2 ore etc) Ce relevanta are pt un generalist sa stie fix Ce inseamna astm moderat, cand defintia se schimba peste cativa ani?

Mai zicea cineva de TNM. Stiti ce scrie la TNM, cancer pulmonar: ultima actualizare: 2009. Sigur ca e bine sa stii ce conduita ai de adoptat daca sunt prinsi sau ggl contralaterali, dar de aici pana la a toci definitia valabila fix cativa ani... e distanta mare. poti sa faci grile, daca ai cap. Ah, desigur cea care zicea de TNM era probabil pe gastroenterologie. Sigur ca dupa cativa ani ca specialist le stii pe de rost, la fel cum chirurgul stie pe de rost diametrele nu stiu caror sonde, eventual diverse coduri. Dar asta se invata acolo.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby Chingachgook » Wed Nov 30, 2011 12:19 am

nu prietene.

e vorba de aia care pot ingurgita o cantitate mare de materie. nu poti - asta e.
probabil ca nici protocoale nu vei putea invata, nici doze de medicamente nu o sa tii minte.

intelegeti ca e o metoda de departajat niste concurenti.

de fapt care e problea ta
ce ai fi vrut sa contina bibliografia?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby sms_mihai » Wed Nov 30, 2011 12:33 am

kooksee wrote:nu prietene.

e vorba de aia care pot ingurgita o cantitate mare de materie. nu poti - asta e.
probabil ca nici protocoale nu vei putea invata, nici doze de medicamente nu o sa tii minte.

intelegeti ca e o metoda de departajat niste concurenti.

de fapt care e problea ta
ce ai fi vrut sa contina bibliografia?


Pai eu putui (daca ne luam dupa rezi), sunt rezident. Departajarea ar trebui facute pe baza de cunostinte clinice, rationament, sigur poate bilirubinemie, hematocrit (si alte vreo 200 de valori care intra la obliagtoriu si pt francezi). Insa nu lista data de Ginghina in 2011, care nu mai apare ad literam niciunde.
Bibliografia ar fi trebuit sa contina ce contine (plus alte cateva 30-40 de subiecte de boli de intalnit - nu s-a dat nimic din derma, psihiatrie etc) Totul la nivel de carte de la francezi agreata de studenti:
http://www.e-carabin.net/forumdisplay.php?f=175
Cateva pagini de lucruri esentiale (5-10-12) pe fiecare tema. Sunt facute carti deja pt studentii francezi.
Studentii discuta dupa ce carte sa invete. asadar examenul e facut independent de liste ci bazat pe realitati medicale. La noi, grilele sunt problema.

Nici amanuntele din harry, dar nici ce e in cartea asta.

Uitati-va domnule pe link-ul ala si mai ales uitati-va pe un dosar clinic sa vedeti ce si cum se puncteaza. Nicidecum nu te intreaba fix itemii din lista. Ah, desigur, daca nu ii ceri bolnavului venit cu transpiratii si dureri in piept troponine, atunci te trimite acasa.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby Chingachgook » Wed Nov 30, 2011 12:52 am

deci da.

cand e cu chestii punctuale o dai in diverse. nici asa, nici altminteri. harisonul era prea stufos asta e prea schematica.

ai niste exemple favorite de care te tot legi.


esti rezident dar nu-i asa ca mai dai si la anul? deci ai putut, dar nu cat trebuia
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby sms_mihai » Wed Nov 30, 2011 1:10 am

kooksee wrote:deci da.

cand e cu chestii punctuale o dai in diverse. nici asa, nici altminteri. harisonul era prea stufos asta e prea schematica.

ai niste exemple favorite de care te tot legi.


esti rezident dar nu-i asa ca mai dai si la anul? deci ai putut, dar nu cat trebuia


Oleo :D
Da, mai dau. Putui destul si anul asta, eu insa vroiam cardio, dar nu-i capat de tara daca nu prind. Nici macar n-am ales printre ultimii. Daca e dupa volum, harry mai degraba.

Hai ca s-a inteles, e vorba de niste principii - cum se fac grilele, cat de departe se merge cu amanuntele. Chestiile astea se respecta la francezi, nu si la noi.
Nu-i nimic, eu am atras atentia, in ianuarie se bate totul in cuie.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby 187.92a » Wed Nov 30, 2011 1:19 am

recunoastem putin ca daca ramane si nsite harrison ne simtim mai bazati pe materie decat cei care dau prima data si pe cale de consecinta cresc sansele de a prinde cardio? :)

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby sms_mihai » Wed Nov 30, 2011 1:53 am

trident wrote:recunoastem putin ca daca ramane si nsite harrison ne simtim mai bazati pe materie decat cei care dau prima data si pe cale de consecinta cresc sansele de a prinde cardio? :)



Sigur, sigur. Ia uite-l, are interes! :D

Va dati seama ca practic ma lupt cu morile de vant, nu?

Eu am propus variante mai bune: Colectia Hippocrate (care are acces free), cartile francezilor de la link-ul ala, care sunt echilibrat facute.

As face un pariu: ca de la 850 incolo e chestie de sansa si inspiratie: daca s-ar da un test de aceeasi dificultate, acelorasi medici, la acelasi moment, altii ar fi cei care iau peste 850. Rezultatul testul nu e reproductibil, ceea ce in sine e grav. Exceptia fac desigur cei care stiu materia cuvant cu cuvant. Da, ei vor lua constant 900 de pct (mai sunt scapari, greseli, emotii etc). Dar ce treaba are asta cu medicina?

Din partea mea, sa stabileasac de maine materia, sa ma apuc de invatat.

Da, am interes: daca ar ramane la fel materia, nu ar mai trebui sa injur peretii pentru toate micile im*ecilitati pe care le am de tocit, la nivel de enumerare, fix asa cum e in carte. Cu cunostinte clinice chiar bune nu sari de 700, in mod sigur. 20% (peste 760, adica) sunt numai din chestii ce tin fix de carte, autor si timpul in care a scris-o, deci total nerelevant. Ca dovada ca o gramada de chestii sunt schimbate.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby 187.92a » Wed Nov 30, 2011 2:10 am

si totusi ai interes.

si totusi rezidentiatul s-a diovedit pana acum destul de eficient in separarea desteptilor de loaze, foarte mici exceptii si alea puse pe seama emotiilor indragostelilor etc

de la un nr de pagini incolo lucrurile stau foarte bine la partea de separare, si intelg limitarea capacitatii de discriminare daca e un nr redus de pagini.

totusi cate pagini sunt? volumul mi se pare ca ar putea regla indeajuns de bine chestia asta.


auzi, iti mai aduci aminte acum 20 de ani cand se intra la medicina la concurenta de 20 pe loc pe cartea de anato?

sau pe cartea de anato aia de 175 de pagini (inclusiv multe poze) pe care se dadea pana in 2000?

si capacitatea de discriminare a testarii era foarte ok. FOARTE ok.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby sms_mihai » Wed Nov 30, 2011 2:22 am

Iuhuu: traducatorii lui harry se pot mandri:

BPH: picaturi retardate
BPOC: pacient anturat

eh, dar totusi e mai bine...

totusi cate pagini sunt? volumul mi se pare ca ar putea regla indeajuns de bine chestia asta.


Pai subiectele noastre cred ca ar intra in max 250-300 de pagini, scrise foarte rarefiat, practic o gluma (cancer mamar de nici 2 pagini, cancer colorectal vreo 3-4, litiaza renala: 3 pagini) Scrise rarefiat. De ex: examinari la litiaza urinara: sunt 8 randuri. Uneori e bine sintetizat, dar in multe cazuri sunt scapari foarte mari
Cartea are 1400 de pagini, dar nu intra toata. Deci volumul nu mai are cum sa filtreze.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby 187.92a » Wed Nov 30, 2011 2:26 am

s-a stabilit cumva ca nu intra toata? :o
programa aceea cu 50 de subiecte era pt bibliografia aia, de unde stii ca raman temele alea?> ar fi ciudatel, personal gasesc cel putin dubitabila ideea tA

asteptam cu interes o imagine cu paginatia, pt ca si aia e importanta.. (de ex 300 de pagini de harrison ar fi destul cat sa separi candidati..)
de ex 2 pagini de harrison faceau cat 3 de X care la randul lor ...etc etc etc etc

daca ar fi 1400 de pagini cred ca teoria ta nu ar mai fi valida si atunci ar putea avea o foarte buna capactiate de discriminare a candidatilor

User avatar
SALUCO
junior
junior
Posts: 38
Joined: Mon Oct 11, 2004 8:03 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby SALUCO » Wed Nov 30, 2011 10:44 am

@MIHAI

sincer , ma ca indoiesc ca peste 850 de chestie de Inspiratie ...nu ...e vorba de cat de bine esti Pregatit (a se citit Tocit daca preferi) :)

a nu se intelege ca vreau musai sa dicut in contradictoriu cu tine si oricum nici nu cred ca trebuie sa avem toti aceeasi parere ca nu trebuie sa fim in "1984"

si ca sa nu existe nedumeriri , eu sunt clar unul dintre cei cu Interes sunt pe urgente la MA (pentru ca f putin am invatat ...putin am si luat....ca sa zic asa INDUBITABIL...) si o sa vreau ATI .
nu cred ca , daca ai cunostinte clinice f bune (eu am terminat facultatea de destul de multi ani si am lucrat destul de mult) care intra in contradictie cu bibliografia te impiedica sa iei un punctaj bun la Rezi. la urma urmei, la roma te comporti ca romanii...e valabil sii pentru Harri...chiar daca stiam ca in carte scrie o prostie, nu te impiedica sa raspunzi cum "trebuie"...da, normal ca n-ar trebuii sa fie asa...dar atata de multe lucruri in tara asta n-ar trebuii sa fie asa si 100% n-o sa se schimbe peste noapte nici daca imi dau foc in piata universitatii
dei subiectele de pana acum incap in vreo 300 de pagini , cum am mai spus, daca are sa fie toata cartea, nu o sa fie asa de usor de luat punctaje mari, daca era asa usor sa tii minte peste 1000 de pagini eram si eu pe ATI cu o luna de invatat.


nu cred ca trebuie sa ne facem "griji" ca o sa ajunga medici toti Tocilarii si noi astialalti , buni cliniciieni o sa ramanem pe dinafara..se cern si aia cu timpul, in rezidentiat s i dupa....
sunt unii care au o greata teribila in a pune mana pe pacient si daca o fac zici ca o fac mecanic si e chiar posibil ca ajunga si "Dom'Profesor" ca asa merge treaba in Romanica, dar asta nu te poate impiedica sa ai drumul tau si din experienta mea...daca iti faci treaba bine si vorbesti frumos ....omul te mai cauta


Spor la "toceala" tututor care or sa dea la anul ...chiar daca n-o sa fie toata ECN la rezi....daca citesti niste medicina in plus n-o sa strice nimanui

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby rox » Wed Nov 30, 2011 10:45 am

sms_mihai wrote:
Oleo :D
Da, mai dau. Putui destul si anul asta, eu insa vroiam cardio, dar nu-i capat de tara daca nu prind. Nici macar n-am ales printre ultimii. Daca e dupa volum, harry mai degraba.

Hai ca s-a inteles, e vorba de niste principii - cum se fac grilele, cat de departe se merge cu amanuntele. Chestiile astea se respecta la francezi, nu si la noi.
Nu-i nimic, eu am atras atentia, in ianuarie se bate totul in cuie.

deci ai dat, n-ai luat cardo, ai luat ceva ce nu iti doreai si planuiai sa spulberi concurenta la anu' cu 2 ani de harri si ginghina intensiv. si astia ti-au stricat planul introducand cartulia asta "superficiala" cum ii zici tu. acuma, nu stiu ce te nemultumeste mai mult, ca tu ai invatat balariile din bibliografia de pana acum cam degeaba si nu iti vor folosi data viitoare, ca astia mici scapa mai usor, ca te gandesti ca unu' cu o mai mare capacitate de toceala va lua mai bine?

mie mi se pare ca nu ai cum sa fii super-obiectiv cand esti direct interesat
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
SALUCO
junior
junior
Posts: 38
Joined: Mon Oct 11, 2004 8:03 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby SALUCO » Wed Nov 30, 2011 11:03 am

rox wrote:
sms_mihai wrote:

mie mi se pare ca nu ai cum sa fii super-obiectiv cand esti direct interesat



SUPER - obiectiv nu o aa fii nicicum...indiferent ca esti "interesat" sau nu :D


Return to “Rezidentiat 2012”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests