REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Apocalypse NOW
User avatar
SALUCO
junior
junior
Posts: 38
Joined: Mon Oct 11, 2004 8:03 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby SALUCO » Sat Dec 10, 2011 12:58 pm

trident wrote:Nu e lib ed med
Nici macar sa cititi cecscrie pe carte nu puteti




Trident, nu era vorba de editura care a scos cartea ci de libraria unde o gaseste in bucuresti , cea din spatele facultatii ,care, am impresia, chiar asa se cheama... oricum nu avea mare importanta

cat despre imagini , daca urmareai link-ul , gaseai si unele cu pagina intreaga si in detaliu...important era sa vezi cum e structurata materia in pagina si nu sa citesti cartea din poze...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby 187.92a » Sat Dec 10, 2011 1:12 pm

Nu e lib ed medicale, aia e la piata IANCULUI

Frate sta greu ardealu cu intelegerea: exact asta ziceam EU, ca e importanta paginatia - iar tu ai pus o pagina doar si restul 9 pagini cu coperta:)))
Ca sa stim clar ca ai si coperta

si amarata aia de pagina nu e reprezentativa ca e ibceput de capitol daca tin minte

Ghici ce editura e in spate la umf caro l davila..!

Cand nu cunoasteti e mai bine sa va abtineti de la supozitii fara fundament sau sa il intrebati pe Goaghiel. Nu induceti colegii in eroare doar ca avansati asa o idee la nimereala

Oricum ma mir cu pozele, smsmihai NU a fost in stare

Pare FOARTE OK CARTEA!!!!!!

User avatar
SALUCO
junior
junior
Posts: 38
Joined: Mon Oct 11, 2004 8:03 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby SALUCO » Sat Dec 10, 2011 1:51 pm

trident wrote:Nu e lib ed medicale, aia e la piata IANCULUI

Frate sta greu ardealu cu intelegerea: exact asta ziceam EU, ca e importanta paginatia - iar tu ai pus o pagina doar si restul 9 pagini cu coperta:)))
Ca sa stim clar ca ai si coperta

si amarata aia de pagina nu e reprezentativa ca e ibceput de capitol daca tin minte

Ghici ce editura e in spate la umf caro l davila..!

Cand nu cunoasteti e mai bine sa va abtineti de la supozitii fara fundament sau sa il intrebati pe Goaghiel. Nu induceti colegii in eroare doar ca avansati asa o idee la nimereala

Oricum ma mir cu pozele, smsmihai NU a fost in stare

Pare FOARTE OK CARTEA!!!!!!



cum am spus , nu cred ca avea mare importanta cum se numea editura , am si spus ca "am impresia" dar i-am explicat foarte clar unde e , nu e nevoie sa fii asa inflamat, cred ca o atitudine mai relaxata ar fi mai de asteptat la un USER cu atata vechime...


poza e destul de reprezentativa pentru cum e structurata cartea deoarece temele sunt foarte scurte - o sa exemplific cu cateva poze noi

am pus poze cu cartea 3D ca sa se observe cam care e formatul ei, ca si dimensiuni iar din cuprins poti sa-ti dai seama cam cate pagini are o tema

o sa pun poze cu o tema intreaga



http://minus.com/mJbWMbIg4#1

nu pot sa atasez mai multe aici cat despre calitate..sorry , le-am facut cu telefonul

User avatar
SALUCO
junior
junior
Posts: 38
Joined: Mon Oct 11, 2004 8:03 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby SALUCO » Sat Dec 10, 2011 2:03 pm


User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby Jerome » Sat Dec 10, 2011 2:20 pm

cum e vremea la ct?

ANNAKARINA
Posts: 1
Joined: Sat Dec 10, 2011 2:02 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby ANNAKARINA » Sat Dec 10, 2011 2:32 pm

Cer o parere : sa imi cumpar cartea si sa ma apuc de invatat sau nu?
Am nevoie de timp ,am terminat acum 4 ani si nu e usor sa o iei de la capat!

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby canci » Sat Dec 10, 2011 2:35 pm

Eu nu inteleg ce nu este in regula cu cartea asta? N-am vazut decat franturile care s-au pus pe forum dar pare in regula si ce s-a discutat ca e materie noua si bla-bla...hellooo! este noua toata lumea si-n plus, pt rezi sunt suficiente 8-6 luni de studiu si pana se da examenul daca se aduna o mana de studenti mai putin miserupisti se fac si grile, nu-i bai.
Cazuri clinice si ce mai viseaza lumea...pff, ma repet, astia nu sunt in stare sa faca 200 de grile corecte si care sa nu fie interpretabile, in fiecare an se anuleaza 2-3 intrebari si voi vreti cazuri clinice? Hai ma. :D
Eu nu zic, la modul teoretic, e frumos sa discutam asa cam cum ar fi misto, sa fie si cazuri clinice si examen practic, da, foarte frumos dar nu in Romania, nu la momentul asta. :) Exam de rezi este corect pt majoritatea absolventilor, cine a invatat si este in stare sa-si stapaneasca emotiile poate sa obtina un punctaj ok.

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby Jerome » Sat Dec 10, 2011 2:37 pm

Cer o parere : sa imi cumpar cartea si sa ma apuc de invatat sau nu?
Am nevoie de timp ,am terminat acum 4 ani si nu e usor sa o iei de la capat!

Pai si cine poate sa stie mai bine decat tine daca merita sa o iei de la capat? Asta tine doar de ceea ce iti doresti sa faci, nu are legatura cu bibliografia.
In alta ordine de idei, cartea e noua pt toata lumea, deci practic ii aduce pe toti la acelasi start. Relativ...

User avatar
SALUCO
junior
junior
Posts: 38
Joined: Mon Oct 11, 2004 8:03 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby SALUCO » Sat Dec 10, 2011 2:38 pm

Jerome wrote:cum e vremea la ct?



;) ...close to spectacular

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby Riley » Sat Dec 10, 2011 4:11 pm

Cartea pare foarte ok, la obiect, fara povestioare fara sfarsit. Sunt lucruri pe care le stii din facultate si unele pe care le stii si din Harrison (de ex la TBC cu rifabutin la HIV, trat la gravida, la copil, miliara si cate mai sunt dar nu imi mai amintesc eu bine ce scria prin Harry :) ). Grile uratele si de detaliu se pot face si din materia asta mai ales ca e posibil sa fie toata cartea nu numai cele 50 de patologii abordate pana acum.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby 187.92a » Sat Dec 10, 2011 8:54 pm

my words exactly!

chiar, ne pare rau pt siteul de grile pt rezidentiat, cu toate miile de reclame care -ti scoteau ochii cand faceai grile :D

md_axel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Mar 27, 2009 8:26 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby md_axel » Sun Dec 25, 2011 12:44 pm

Exista vreun centru de unde studentii inca NU pot sa-si cumpere cartea? Ca la Bucuresti, Cluj, Iasi sigur se poate, dar in rest?

User avatar
neurondemedic
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sat Nov 19, 2011 6:59 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby neurondemedic » Wed Jan 18, 2012 12:16 am

Noutati de la Cluj!

conform site-ului www. osmcluj.ro :

"Referior la tematica pentru rezidențiat, propunerea care o face UMF Cluj către Asociația Rectorilor este de a păstra întreaga carte ECN (și doar cartea ECN) cu excepția capitolului de Sănătate Publică. Dat fiind că celelalte centre au alte propuneri, mai multe detalii vom ști după 23 februarie când va avea loc întâlnirea Asociației Rectorilor. Până atunci studenții anului 6 sunt sfătuiți să înceapă învățatul cu capitolele mari care cu siguranță nu vor fi scoase din tematică (exemplu Pediatrie, Gastroenterologie, Cardiologie etc ...)"

ana_c
junior
junior
Posts: 66
Joined: Sat Jan 21, 2012 7:14 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby ana_c » Sat Jan 21, 2012 7:23 pm

cartea e deja publicata?
de unde se poate cumpara

User avatar
grasuX
senior
senior
Posts: 142
Joined: Sat Sep 16, 2006 11:13 am
Location: Bucuresti

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby grasuX » Sat Jan 21, 2012 7:56 pm

Este publicata. Se gaseste la editura Carol Davila (in curtea facultatii). Costa 200 LEI.
"If every instinct you have is wrong, then the opposite would have to be right."

ana_c
junior
junior
Posts: 66
Joined: Sat Jan 21, 2012 7:14 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby ana_c » Sat Jan 21, 2012 8:14 pm

grasuX wrote:Este publicata. Se gaseste la editura Carol Davila (in curtea facultatii). Costa 200 LEI.

eu sunt din Craiova,dar probabil ca exista si in librari...

User avatar
grasuX
senior
senior
Posts: 142
Joined: Sat Sep 16, 2006 11:13 am
Location: Bucuresti

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby grasuX » Sat Jan 21, 2012 9:03 pm

Eu zic sa intrebi in Craiova la facultate. In librarii nu cred ca a aparut...
"If every instinct you have is wrong, then the opposite would have to be right."

woody
senior
senior
Posts: 399
Joined: Fri Feb 23, 2007 10:02 am

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby woody » Tue Feb 07, 2012 6:29 pm

cum e medicina interna la Fundeni? am un coleg care a primit repartitie acolo

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby pinkobsession » Tue Feb 07, 2012 6:43 pm

si te-ai gandit sa intrebi in topicul pentru rezidentiat 2012?
foarte intelept, sigur o sa iti si raspunda cineva cum e med interna la fundeni avand in vedere ca aici discuta cei care vor da rezi anul asta :lol:

woody
senior
senior
Posts: 399
Joined: Fri Feb 23, 2007 10:02 am

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby woody » Tue Feb 07, 2012 7:22 pm

pinkobsession wrote:si te-ai gandit sa intrebi in topicul pentru rezidentiat 2012?
foarte intelept, sigur o sa iti si raspunda cineva cum e med interna la fundeni avand in vedere ca aici discuta cei care vor da rezi anul asta :lol:
mai greseste omu eu sunt din rezi mici care au o lene sa isi dac cont propriu si lucreaza pe contul unui coleg mai vechi de pe imed sorry


Return to “Rezidentiat 2012”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests