REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Apocalypse NOW
sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby sms_mihai » Sat Dec 03, 2011 9:32 pm

Chiar nu stim, care mai e moda? Eu am terminat mai demult.

Examenul de rezi "e tampit" pentru ca se dau o parte intrebari simple, chiar prea simple, asa cam de vreo 2-300 de pct (estimez eu) - dar asta a fost prin 2010, anul asta le-au redus considerabil. Apoi vin cele care selecteaza, dar sunt rezonabile. De genul sa zicem: La un asmatic se dau hipertensivele abcde si una din litere e astmul bronsic. Sau sunt diuretice tiazidice cu exceptia a. spironolactona bcde etc. Astea merg, sunt totusi cunostinte de baza, diuretice vezi peste tot. Dar intrebari rezonabile, care sa faca totusi selectia sunt relativ putine, estimez eu cca 15-20%. Urmeaza esalonul "tare" cu intrebari dubioase, din chestii care nici nu sunt universal acceptate (vezi NO2 si astmul bronsic), din 3 randuri din carte, sau dintr-un paragraf ratacit. Semnele necrozei papilare etc cand alea erau date ca semne sugestive dar orientative asa in mare, necum patognomonice pt necroza papilara.

Deci sunt prea putine intrebari care selecteaza dupa mine. Pur si simplu cei care iau mult fie au memorie foarte buna (foarte util, dar totusi), fie se intampla sa pice pe raspunsuri. Cum sa spun, daca ultimele 300 de pct le alocam datului cu zarul, pur si simplu se va nimeri 9statistic) ca o mica parte sa scoata 6-6 si 5-6, apoi diverse combinatii mia putin castigatoare. Cei cu 6-6 vor lua 300 de pct. Asta nu inseamna ca sunt mai buni medici, inseamna ca "au picat pe subiect". E doar o ipoteza, de acord, insa invit onor comisie sa faca un test, si anume reproductibilitatea rezultatelor: ar trebui ca cineva care ia 850 de pct astazi, sa ia cca 850 de pct si peste 2 zile, la un grad de dificultate asemanator. Va garantez ca veti vedea diferente sensibile (totusi nu foarte mari). Diferentele au ca baza acele intrebari "dubioase" - tine mai mult de memorarea unui rand, decat de cunostintele de clinica generala.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby 187.92a » Sun Dec 04, 2011 4:30 pm

ei, aia buni iau bine, aia prosti pica rezi, deci e ok. nu e totusi operatie pe creier. cu siguranta insa cineva invata foarte bine ia aproape de maxim deci cardio. punctajele s-au distribuit foarte bine pana acum, gauss-p-acolo... nu au luat toti maxim sau minim si asta de muuulti ani de zile. sa nu incepem discutia cu faptul ca oricine ia 450 de puncte sau ca mai bine pui ABCD la intrebarile la care nu stii decat sa pui BC si din astea
ca incep si eu cu hai sa tinem cont de notele din facultate + coeficient den corectie acordat fiecareei facultati ca si weighting factor, ca asa orice neatent invata materia cu 2 ani inainte si ia puncte ca unul care a invatat pt facultate 6 ani.
pe principiul nu faci mare branza in campionat ca te antrenezi pt cupe
SALUCO wrote:zici ca examenul de rezi e tampit rau pentru ca scapa in spitale specimene din astea...care nu sunt DELOC putine...problema e ca si in facultate se trec acum examenele...oalei...eu am facut in bucuresti dar am vazut acum cat de "GREU" e sa intrii la medicina la Constanta(nu mai stiu cum mai e in bucuresti si nici nu se vrea o ofensa pentru aia care au facut la Constanta)

pana sa comentam cu admiterea la facultate cred ca avem cateva probleme care ne descalifica la partea de gramatica
adica nu putem vorbi despre notiuni ca "tampit rau" sau "specimene" atat timp cat nu reusim sa absolvim nivelul de scoala primara la aproape 20 de ani distanta.

Harapu
junior
junior
Posts: 66
Joined: Fri Nov 25, 2011 3:21 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby Harapu » Sun Dec 04, 2011 8:42 pm

sms_mihai wrote:Chiar nu stim, care mai e moda? Eu am terminat mai demult.

Examenul de rezi "e tampit" pentru ca se dau o parte intrebari simple, chiar prea simple, asa cam de vreo 2-300 de pct (estimez eu) - dar asta a fost prin 2010, anul asta le-au redus considerabil. Apoi vin cele care selecteaza, dar sunt rezonabile. De genul sa zicem: La un asmatic se dau hipertensivele abcde si una din litere e astmul bronsic. Sau sunt diuretice tiazidice cu exceptia a. spironolactona bcde etc. Astea merg, sunt totusi cunostinte de baza, diuretice vezi peste tot. Dar intrebari rezonabile, care sa faca totusi selectia sunt relativ putine, estimez eu cca 15-20%. Urmeaza esalonul "tare" cu intrebari dubioase, din chestii care nici nu sunt universal acceptate (vezi NO2 si astmul bronsic), din 3 randuri din carte, sau dintr-un paragraf ratacit. Semnele necrozei papilare etc cand alea erau date ca semne sugestive dar orientative asa in mare, necum patognomonice pt necroza papilara.

Deci sunt prea putine intrebari care selecteaza dupa mine. Pur si simplu cei care iau mult fie au memorie foarte buna (foarte util, dar totusi), fie se intampla sa pice pe raspunsuri. Cum sa spun, daca ultimele 300 de pct le alocam datului cu zarul, pur si simplu se va nimeri 9statistic) ca o mica parte sa scoata 6-6 si 5-6, apoi diverse combinatii mia putin castigatoare. Cei cu 6-6 vor lua 300 de pct. Asta nu inseamna ca sunt mai buni medici, inseamna ca "au picat pe subiect". E doar o ipoteza, de acord, insa invit onor comisie sa faca un test, si anume reproductibilitatea rezultatelor: ar trebui ca cineva care ia 850 de pct astazi, sa ia cca 850 de pct si peste 2 zile, la un grad de dificultate asemanator. Va garantez ca veti vedea diferente sensibile (totusi nu foarte mari). Diferentele au ca baza acele intrebari "dubioase" - tine mai mult de memorarea unui rand, decat de cunostintele de clinica generala.


Bine, examenul asa cum e el acum e tampit/ nedrept/ favorizeaza memorarea si atat...
Dar care ar fi solutia ideala, care sa nu aiba niciun dejavantaj?.....Sa ia fiecare ce vrea? (presupunand ca absolventii chiar stiu ce-si doresc dar sunt convins ca cel putin o treime ar schimba dupa mai putin de o luna,,,,)
Sa de dea cazuri clinice, dar tot grila? Sa se dea clasic? (Cine ar sta sa citeasca sute de bazaconii? corectitudine CANCI,,,,,). Sa se dea interviu?........
Grilele - dintr-o bibliografie cat de cat adusa la zi - sunt mijlocul cel mai corect/ transparent de departajare.
Sa se dea clasic

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby MedRx » Sun Dec 04, 2011 8:46 pm

Multi nu inteleg ca medicina cere talent!

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby sms_mihai » Sun Dec 04, 2011 9:06 pm

Harapu wrote:
Bine, examenul asa cum e el acum e tampit/ nedrept/ favorizeaza memorarea si atat...
Dar care ar fi solutia ideala, care sa nu aiba niciun dejavantaj?.....Sa ia fiecare ce vrea? (presupunand ca absolventii chiar stiu ce-si doresc dar sunt convins ca cel putin o treime ar schimba dupa mai putin de o luna,,,,)
Sa de dea cazuri clinice, dar tot grila? Sa se dea clasic? (Cine ar sta sa citeasca sute de bazaconii? corectitudine CANCI,,,,,). Sa se dea interviu?........
Grilele - dintr-o bibliografie cat de cat adusa la zi - sunt mijlocul cel mai corect/ transparent de departajare.
Sa se dea clasic



1. mai multe teme decat acum, nici ca la francezi (care au toata cartea), dar parca 20-30 de teme ar mai merge
2. mai putine amanunte decat in Harrison, chirurgie, tactica de abordare. Dar mai multe decat in cartea aceasta a francezilor, care nu reprezinta standardul apropo
3. Exista carti agreate de studenti, vezi Col Hippocrate sau cartile date pe e-carabin (care au zeci, sute de voturi. Cartea asta a francezilor nu reprezinta in niciun caz standardul
Cartile chiar agreate de francezi au ceva de genul 5-10 pagini pe tema, deci echilibrat, ceva intre ce aveam noi si ce e in Book des ECN
4. Examen cum am spus care sa contina si grile mai greute, dar nu din hemosuccus, amanunte de parametri echo etc Eventual si cazuri clinice (cum dau francezii) - am detaliat mai acum ceva zile

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby 187.92a » Mon Dec 05, 2011 3:47 am

sms_mihai wrote:1. mai multe teme decat acum, nici ca la francezi (care au toata cartea), dar parca 20-30 de teme ar mai merge


acum sunt 50, dar mai multe, adica 20-30 ar fi perfect!

cu toate astea ai remarcat ca nimeni nu e de acord cu tine, sper :)

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby sms_mihai » Mon Dec 05, 2011 9:25 am

trident wrote:
sms_mihai wrote:1. mai multe teme decat acum, nici ca la francezi (care au toata cartea), dar parca 20-30 de teme ar mai merge


acum sunt 50, dar mai multe, adica 20-30 ar fi perfect!

cu toate astea ai remarcat ca nimeni nu e de acord cu tine, sper :)


20-30 de teme in plus fata de cele de acum.

Da, mai nimeni nu o fi de acord cu ce spun eu, nimeni din cei poate 10 oameni care se plimba pe aici. Cand cei care n-au luat au pauza, cei care au luat s'enfiche, cei de anul 6 spun ca e prea devreme si de fapt prea putini au vazut cartea.
"Adica ia stai putin, majoritate?? Unanimitate, stimabile!"
Un sindrom demential ar fi demential de dat sa stiti, hehe...

Ehe, stim cum e cu chestiile astea. Interesant, numai francezii aia, ce s-or lamenta si-or scoate 2-3 variante de carti, iar studentii lor n-au ce face si discuta pe net. Mama, mama.

In rest, vi se pare normal ca un generalist sa stie de parametrii echo ai cardiomiopatiei cutare sau de hemosuccus, dar sa nu stie de o demeneta, o depresie, o acnee?

User avatar
SALUCO
junior
junior
Posts: 38
Joined: Mon Oct 11, 2004 8:03 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby SALUCO » Mon Dec 05, 2011 10:46 am

trident wrote:pana sa comentam cu admiterea la facultate cred ca avem cateva probleme care ne descalifica la partea de gramatica
adica nu putem vorbi despre notiuni ca "tampit rau" sau "specimene" atat timp cat nu reusim sa absolvim nivelul de scoala primara la aproape 20 de ani distanta.



mai degraba mi se pare ca unii n-au depasit nivelul de frustrare din scoala primara.
cand citesc post-urile tale in care te grabesti sa-mi corectezi gramatica pot sa zic doar ca "aceste cuvinte ne doare". Sunt profund indurerat ca exprimarea mea e prea colocviala pentru o persoana asa elevata si plina de elocinta ca dumneavoastra, dar ar fi trebuit sa gasesti alte metode pana la 30 de ani (banuiesc ca undeva in jur de..) ca sa-ti rezolvi nivelul asta de frustrare de copil de generala care isi ia mingea si pleaca acasa, suparat ca n-a dat gol.

O sa mai citesc regulile forumului ca nu cumva felul meu ignar de a fi sau exprimarea mea prozaica sa ma aduca in genunchi pe graunte sau nuci la coltul clasei.

TRIDENT....FII CAPITANUL NOSTRU

(FII SAU FI SAU FI-I ......OARE CUM S-O SCRIE ...HELP)

User avatar
SALUCO
junior
junior
Posts: 38
Joined: Mon Oct 11, 2004 8:03 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby SALUCO » Mon Dec 05, 2011 11:04 am

@mihai....exagerezi "rau de tot" (pardon, exagerezi mult) cu "picatul pe subiect". cei care au luat punctaje foarte mari , n-au picat pe subiect ci pur si simplu au invatat o gramada si e valabil si pentru alte examene , cum sunt Step-urile (probabil si pentru ECN ) unde trebuie sa inveti foarte serios ca sa iei punctaje mari. Stilul asta "romantic" a la Good Will Hunting in care vine unul de pe hol si rezolva ecuatia care zacea stinghera pe tabla nu "tine" .
acum e foarte posibil ca un examen, intr-un anumit format, sa avantajeze pe unii si sa nu fie pe placul altora ,si asta poate intr-adevar sa faca diferenta intre a lua cardio de ex si mai stiu eu ce specialitate se ia urmatoarea, da asta nu ar trebuii sa te impiedice sa iei in partea de sus a clasamentului.

acum, daca ar fi dupa mine , nu vad de ce ar trebuii sa faca iarasi teme, 20, 30 , 50 ...etc. corect mi s-ar parea sa se dea din toata cartea

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby sms_mihai » Mon Dec 05, 2011 11:35 am

SALUCO wrote:@mihai....exagerezi "rau de tot" (pardon, exagerezi mult) cu "picatul pe subiect". cei care au luat punctaje foarte mari , n-au picat pe subiect ci pur si simplu au invatat o gramada si e valabil si pentru alte examene , cum sunt Step-urile (probabil si pentru ECN ) unde trebuie sa inveti foarte serios ca sa iei punctaje mari. Stilul asta "romantic" a la Good Will Hunting in care vine unul de pe hol si rezolva ecuatia care zacea stinghera pe tabla nu "tine" .
acum e foarte posibil ca un examen, intr-un anumit format, sa avantajeze pe unii si sa nu fie pe placul altora ,si asta poate intr-adevar sa faca diferenta intre a lua cardio de ex si mai stiu eu ce specialitate se ia urmatoarea, da asta nu ar trebuii sa te impiedice sa iei in partea de sus a clasamentului.

acum, daca ar fi dupa mine , nu vad de ce ar trebuii sa faca iarasi teme, 20, 30 , 50 ...etc. corect mi s-ar parea sa se dea din toata cartea


Sigur ca, pana la urma, cineva cu vointa si cunostinte va lua ce isi va dori (fie si dupa 2,3 incercari). Intrebarile care fac diferenta (alea care trebuie luate ca sa fie peste 75% din punctaj) au fost pana acum din amanunte, din chestii care tin de carte. Am dat exemplul cu FiA din Ginghina vs FiA din Book des ECN. In loc sa se testeze fiziopataologia, mecanismul valabil universal indiferent de cartea din care ai citit, se testeaza memorarea ad-literam a unei liste. Nu mai zic de volumul si nivelul de amanunte, 800 de pct se vor lua mult mai usor, pt ca lipsesc de acum pur si simplu pagini intregi de chirurgie, tehnici de explorare, descrise aberant de in amanunt pana acum (si deseori si testate).
Nu mai spun ca si putinele pagini alea din cartea franceza nu mai corespund nici cu materia veche si nici cu alta noua, mai degraba sunt aruncate niste chestii mai ciudate.

Francezii nu invata dupa cartea asta, daca nu ati inteles pana acum. Testarea nu se face pe baza acestei carti. Ei au carti mai mari, de 3-500 de pagini pt fiecare materie, nu cum era Harrisonul, ci ca un fel de curs (note de curs), evident mai in detaliu decat ceea ce vedeti in Book des ECN.

Hedwig
junior
junior
Posts: 47
Joined: Sat Nov 26, 2011 3:17 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby Hedwig » Mon Dec 05, 2011 1:47 pm

eu as fi de acord sa se dea toata cartea (exceptand capitolele de genul "etica medicala", "medicina muncii" si cele care tin strict de legislatia franceza - nu din alte motive ci pentru ca nu sunt relevante pentru noi). mi se pare normal ca un student care termina 6 ani de medicina sa stie si cateva aspecte legate de dermato, orl, neurologie, psihiatrie etc. nu detalii ci lucruri generale, sa stii sa te orientezi la un pacient care evident nu va veni doar cu o afectiune.
anyways, da, poate cartea e prea sumara si tratata intr-un mod prea 'general' sa zicem. ideea e ca tot dupa ea vom da si suntem practic la 'mila' celor care vor face grilele. suntem cobai fiindca asa se lucreaza in romania. fara cap! nu cred ca vor ramane doar cele 50 de teme de pana acum. vor fi probabil tot 50 ca numar dar fiecare tema probabil va contine mai multi itemi (cu alte cuvinte cantitatea de materie sa fie la fel ca pana anul asta). asa mi s-ar parea normal. acum vom vedea.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Mon Dec 05, 2011 2:40 pm

SALUCO wrote:acum, daca ar fi dupa mine , nu vad de ce ar trebuii sa faca iarasi teme

Ce liceu zici ca ai terminat ? :roll:
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re:

Postby Jerome » Mon Dec 05, 2011 3:17 pm

Im wrote:
SALUCO wrote:acum, daca ar fi dupa mine , nu vad de ce ar trebuii sa faca iarasi teme

Ce liceu zici ca ai terminat ? :roll:

stai tu linistit, ca e typo, ar fi trebuit sa iti dai seama dupa tot ce a scris pana acum. Dar la unii rotitele se invart cu manivela...

User avatar
SALUCO
junior
junior
Posts: 38
Joined: Mon Oct 11, 2004 8:03 pm

Re:

Postby SALUCO » Mon Dec 05, 2011 3:28 pm

Im wrote:
SALUCO wrote:acum, daca ar fi dupa mine , nu vad de ce ar trebuii sa faca iarasi teme

Ce liceu zici ca ai terminat ? :roll:



Unul bun Im...poti sa dormi linistit din punctul asta de vedere

si nu e nevoie de ironii din astea "fine" ca sa scoti in evidenta orice typo de pe thread pe foruml asta sau pe altul...mai mult ca sigur daca o sa stai sa cauti o sa gasesti unele litere scrise de doua ori cuvinte legate si de multe ori chiar puncte in loc de cratima (din cauza tastaurii de pe mobil..e mai simplu asa).
daca ai fi fost atent ai fi constatat ca pot sa-mi recunosc o greseala daca o fac si nu e nevoie nici de tonul superior al lui Trident si nici de ironia ta sau sarcasm cum vrei sa-i spui.
daca intr-adevar vroiai (sau vroiati) sa ne arati cata clasa ai puteai sa mi-o spui direct nu e nevoie sa-mi arati ca "o ai mai mare", la fel si Trident care a tinut repede sa-mi mentioneze cum limbajul meu provincial ii zgarie urechea fina cu care asculta Bach


din cate stiu am raspuns strict "on topic" cu exceptia raspunsului catre tine si cel catre trident >nu am nici o "feuda" cu nici unul din voi si nici n-am venit sa demonstrez ceva cuiva. din punctul meu de vedere discutia in afara topic-ului se incheie aici

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby 187.92a » Mon Dec 05, 2011 3:51 pm

Hedwig wrote:mi se pare normal ca un student care termina 6 ani de medicina sa stie si cateva aspecte legate de dermato, orl, neurologie, psihiatrie etc. nu detalii ci lucruri generale, sa stii sa te orientezi la un pacient care evident nu va veni doar cu o afectiune.
.


De asta exista examene de stagiu. pt asta faci o facultate, remember??!
Concursul de admitere in rezi e concurs, mai, nu e ca sa invete lumea medicina. Pot intelege ca cei care nu invatau acum sunt fortati sa o faca si daca tot o fac, macar sa le foloseasca, "sa ramana cu ceva". Cu toate acestea ideea este sa departajezi.

Confundati conceptul de concurs cu cel de examen. Si asta dupa 6 ani de facultate. Inadmisibil!

Dezavuez incercarile de a modifica materia ca sa ia cei care nu prea au reusit (emotiile, desigur) sa ia cardiologie.
Socoteala este simpla: in 2011 nu am prins cardio incepand odata cu ceilalti, in 2012 daca ibcep odata cu ceilalti ce sanse sa am??!

Jerome, nu e ok sa te legi de rotitele lui saluco, nu e colegial, face si ea ce poate.."vroiai" nu este corect, se zice la Romania aici " voiai/ voiati"

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby sms_mihai » Mon Dec 05, 2011 7:29 pm

trident wrote:
Hedwig wrote:mi se pare normal ca un student care termina 6 ani de medicina sa stie si cateva aspecte legate de dermato, orl, neurologie, psihiatrie etc. nu detalii ci lucruri generale, sa stii sa te orientezi la un pacient care evident nu va veni doar cu o afectiune.
.


De asta exista examene de stagiu. pt asta faci o facultate, remember??!
Concursul de admitere in rezi e concurs, mai, nu e ca sa invete lumea medicina. Pot intelege ca cei care nu invatau acum sunt fortati sa o faca si daca tot o fac, macar sa le foloseasca, "sa ramana cu ceva". Cu toate acestea ideea este sa departajezi.

Confundati conceptul de concurs cu cel de examen. Si asta dupa 6 ani de facultate. Inadmisibil!

Dezavuez incercarile de a modifica materia ca sa ia cei care nu prea au reusit (emotiile, desigur) sa ia cardiologie.
Socoteala este simpla: in 2011 nu am prins cardio incepand odata cu ceilalti, in 2012 daca ibcep odata cu ceilalti ce sanse sa am??!

Jerome, nu e ok sa te legi de rotitele lui saluco, nu e colegial, face si ea ce poate.."vroiai" nu este corect, se zice la Romania aici " voiai/ voiati"


Bre, am mai zis ca multi vor sa ia cardio, asa ca statistica o treime din cei care ar fi putut alege orice, au alege cardio. N-are treaba cu asta, multi dau din nou.

Gramatica: vroiai in loc de voiai se accepta (pana acum ceva timp mergea din ce stiu eu) insa chestia cu "trebuii" e destul de critica. Dar, inca o data, nu stiu de ce va mirati. Am mai zis cine alege medicina in AD 2000-2010 (sigur ca sunt si exceptii) Nu le mai corectati pe toate, de dragul fluentei discutiei.

Concursul e concurs. Poti alege sa nu verifici domenii intregi, intr-adevar. Dar de ce francezii au ales altfel? In facultate stim cum se invata. Stim cum se iau examenele. Nu e mare branza. O verificare, o recapitulare nu strica.

Din pacate nici nu stiu sigur care e materia. In orice caz, daca sunt numai temele vechi (cum se spunea in acel articol de presa), nu vor fi mai mult de 250-300 de pagini super-aerate. Incluzand si acelea scoruri, clasificari, la fel de "valabile" ca cele de pana acum, din moment ce sunt cam altele. Poate la fel or fi ramas clasificarile TNM. Asta e unul din punctele extrem de supratoare, ca se dau grile din tot felul de scoruri si enumerari.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby 187.92a » Mon Dec 05, 2011 7:45 pm

sms_mihai wrote:Bre, am mai zis ca multi vor sa ia cardio, asa ca statistica o treime din cei care ar fi putut alege orice, au alege cardio. N-are treaba cu asta, multi dau din nou.

bre (bre esti tu) are treaba, motivatia ta este una individualista, te intereseaza binele personal si il maschezi cu binele celorlalti candidati etc. convenient, dar asta faci. nu dau 1/3 ca sa ia cardio.
sms_mihai wrote:Gramatica: vroiai in loc de voiai se accepta (pana acum ceva timp mergea din ce stiu eu) insa chestia cu "trebuii" e destul de critica.

nu se accepta, iar in lb romana nu exista"destul de critica", ai gresit
sms_mihai wrote:Concursul e concurs. Poti alege sa nu verifici domenii intregi, intr-adevar. Dar de ce francezii au ales altfel? In facultate stim cum se invata. Stim cum se iau examenele. Nu e mare branza. O verificare, o recapitulare nu strica

in ordine: da
da, poti sa alegi sa verifici selectiv,
treaba francezilor, poti imprumuta doar cartea, nu e musai sa o iei la apchet cu metodologia si cyultura si limba si civilizatia si tot, asta nu intelegi sau te faci ca nu intelegi.
nu conteaza cum se iau examenele, eu am luat not bune si am invatat si am luat notele cinstit, examenele sunt corecte si indiferent concursul de admitere in rezi nu are drept scop sa corecteze sitautia din facultati, pe aceea o poti adresa direct, nu indirect, prin intermediul unei verificari alterne etc ec etc. (adica aberezi mult, dar mult de tot)
nu asocia concursul de admitere in rezi cu recapitulari si verificari si ce mai vrei tu, nu asta este scopul, din cauza aceasta faci confuzia si multa lume o face. nu e o verificare,e sti medic, nu trebuie /nu te mai verifica nimeni, intelegem astA?
sms_mihai wrote:Din pacate nici nu stiu sigur care e materia

ti-am mai zis asta, discuti discutii ca sa te afli in treaba
sms_mihai wrote:In orice caz, daca sunt numai temele vechi (cum se spunea in acel articol de presa)

hai sa ne lansam in speculatii.
pana una alta discutia asta este absolut NULA pt ca nu se bazeaza pe nimic, vezi quote=ul anterior

Hedwig
junior
junior
Posts: 47
Joined: Sat Nov 26, 2011 3:17 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby Hedwig » Mon Dec 05, 2011 9:35 pm

trident wrote:
Hedwig wrote:mi se pare normal ca un student care termina 6 ani de medicina sa stie si cateva aspecte legate de dermato, orl, neurologie, psihiatrie etc. nu detalii ci lucruri generale, sa stii sa te orientezi la un pacient care evident nu va veni doar cu o afectiune.
.


De asta exista examene de stagiu. pt asta faci o facultate, remember??!
Concursul de admitere in rezi e concurs, mai, nu e ca sa invete lumea medicina. Pot intelege ca cei care nu invatau acum sunt fortati sa o faca si daca tot o fac, macar sa le foloseasca, "sa ramana cu ceva". Cu toate acestea ideea este sa departajezi.


i remeber. insa nu ma refeream ca trebuie sa le invete pentru rezidentiat, ci ma refeream ca mi se pare normal sa aiba idee despre ele din timpul facultatii (doar s-au facut stagii si s-au dat si examene practice si teoretice...teoretic) si sa poata fi puse intrebari din aceste specialitati si la rezi. nu pentru verificare ci pentru departajare asa cum spui si tu.

dar pentru o gramada de studenti o mare parte din materia pt rezi reprezinta notiuni noi, indiferent ca e vorba de cardio, chirurgie, pneumo, urologie etc. fiindca desi sunt si studenti care invata sunt si unii care habar nu au lucruri elementare. asa ca pentru ei multe pot fi noi si la prima vedere.

chiar nu stiu cum anume si ce anume ar putea modifica in asa fel incat sa fie studentii multumiti. intotdeauna vor si persoane carora nu le va conveni ceva. dar e trist ca ni se baga pe gat niste chestii fara sa fim consultati. si tot noi intre noi ne certam si ne contrazicem si dam din una in alta pana pierdem din vedere ideea de la care pornisem. :lol:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby 187.92a » Mon Dec 05, 2011 9:50 pm

ma rog, studentii au fost de acord. cum spui si tu, poate nu toti studentii, desigur.
dar na, poate ar trebui intrebat si portarul

eu unul consider topicul drept o elucubratie fantezista pe marginea unor idei de posibilitati neintelemate, ceva de genul asta.
vorbe fara substanta, anxietatile unuia legate de faptul ca (in fata faptului de a) nu va putea prinde specialitatea mult-dorita din cauza egalitatii de sanse cu restul candidatilor, ca sa ma exprim mai exact

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby Jerome » Tue Dec 06, 2011 3:52 pm

trident wrote:face si ea ce poate.

poate da, poate nu...
Vezi, daca nu e clona nu esti in stare sa te prinzi daca e un el sau o ea. Mai iesi si tu de pe imed, mai da cu nasul de realitate.

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Re:

Postby Jerome » Tue Dec 06, 2011 4:14 pm

SALUCO wrote:si nu e nevoie de ironii din astea "fine" ca sa scoti in evidenta orice typo de pe thread pe foruml asta sau pe altul...mai mult ca sigur daca o sa stai sa cauti o sa gasesti unele litere scrise de doua ori cuvinte legate si de multe ori chiar puncte in loc de cratima (din cauza tastaurii de pe mobil..e mai simplu asa).

ar trebui sa vezi cum scrie trident de pe telefon ... :lol:

si Trident care a tinut repede sa-mi mentioneze cum limbajul meu provincial ii zgarie urechea fina cu care asculta Bach

frumos ar fi sa-i explici si cine e Bach.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby sms_mihai » Wed Dec 07, 2011 1:47 am

trident wrote:
sms_mihai wrote:Bre, am mai zis ca multi vor sa ia cardio, asa ca statistica o treime din cei care ar fi putut alege orice, au alege cardio. N-are treaba cu asta, multi dau din nou.

bre (bre esti tu) are treaba, motivatia ta este una individualista, te intereseaza binele personal si il maschezi cu binele celorlalti candidati etc. convenient, dar asta faci. nu dau 1/3 ca sa ia cardio.
sms_mihai wrote:Gramatica: vroiai in loc de voiai se accepta (pana acum ceva timp mergea din ce stiu eu) insa chestia cu "trebuii" e destul de critica.

nu se accepta, iar in lb romana nu exista"destul de critica", ai gresit
sms_mihai wrote:Concursul e concurs. Poti alege sa nu verifici domenii intregi, intr-adevar. Dar de ce francezii au ales altfel? In facultate stim cum se invata. Stim cum se iau examenele. Nu e mare branza. O verificare, o recapitulare nu strica

in ordine: da
da, poti sa alegi sa verifici selectiv,
treaba francezilor, poti imprumuta doar cartea, nu e musai sa o iei la apchet cu metodologia si cyultura si limba si civilizatia si tot, asta nu intelegi sau te faci ca nu intelegi.
nu conteaza cum se iau examenele, eu am luat not bune si am invatat si am luat notele cinstit, examenele sunt corecte si indiferent concursul de admitere in rezi nu are drept scop sa corecteze sitautia din facultati, pe aceea o poti adresa direct, nu indirect, prin intermediul unei verificari alterne etc ec etc. (adica aberezi mult, dar mult de tot)
nu asocia concursul de admitere in rezi cu recapitulari si verificari si ce mai vrei tu, nu asta este scopul, din cauza aceasta faci confuzia si multa lume o face. nu e o verificare,e sti medic, nu trebuie /nu te mai verifica nimeni, intelegem astA?
sms_mihai wrote:Din pacate nici nu stiu sigur care e materia

ti-am mai zis asta, discuti discutii ca sa te afli in treaba
sms_mihai wrote:In orice caz, daca sunt numai temele vechi (cum se spunea in acel articol de presa)

hai sa ne lansam in speculatii.
pana una alta discutia asta este absolut NULA pt ca nu se bazeaza pe nimic, vezi quote=ul anterior

Nu propun sa ramana neaparat aceeasi materie. Ba chiar e mai bine sa se schimbe o buna parte din subiecte (>25-30). In plus s-ar putea introduce alte subiecte noi, scurte (din cartea noua). Am expus alternative. Uite, dati 80 de subiecte noi.
Daca tu nu reusesti sa vezi ca dincolo de interesul propiu (destul de vag, chestia cu datul la anul nici macar nu-i sigura), asta e altceva.
trident, te de fapt ce te zbati sa sustii? Ca un user (ca mine) e partinitor si isi vede de interesul prorpiu zbierand pe forum (la luna, de fapt, se vede ca nici dracu' nu dezbate acum). Unde sunt ceilalti? Unde sunt solutii mai bune, mai proaste, altfel decat cea propusa?

Eu cand am zis ca nu stiu sigur, am zis pt ca am un mic dubiu ca vor fi numai 50 de subiecte, Astarastoiae asa spunea.
OK, daca sta fiecare cu mainile in san, atunci vom ridica din umeri dupa ianuarie. Nu e normal sa te zbati, sa discuti inainte?
Mie imi pare rau ca nu amprins marile dezbateri studentesti, la care au participat zeci, ba nu, sute de studenti, discutand despre cum e mai bine sa se dea rezi. M-am trezit cam tarziu, scuzati, chestile astea s-au stabilit cu 3 ani inainte, nu'asa?

Deci e absurd ce spui tu: asteptati pana cand se stie sigur, dupa care nu mai puteti schimba nimic :D
Eu scriu aici mai mult ca sa ramana o marturie pentru la anul, de fapt pentru peste 2-3 ni, cand sistemul actual va fi criticat. Si dac-as strange cativa temerari, prea multe n-o sa facem noi acum.
Departe de a lua ad-literam sistemul francez, insa numai cine nu cunoaste nu vede diferentele mari de principiu (le-am mai spus). Daca la grila nu se poate renunta, macar sa se ia o bibliografie ca lumea. Sau sa se dea subiecte independente de bibliografie. Francezii nu invata dupa o singura carte, nu dau grile dupa o anumita carte! Asta e una dintre idei.

Inca o data, lipsa de dezbatere mi se pare dezolanta.
Studentii sunt de acord... care studenti? 2-3, dintr-o liga? Cum puteau fi de acord in cunostinta de cauza studentii cand cel mai probabil nici n-au vazut cartea!

Nu vi se pare ciudat ca e anuntata schimbarea bibliografiei si doar cativa oameni din sute-mii de candidati dezbat pe un forum, si nimeni nu vine cu alternative, nu dezbate, nu zice nimic? Inainte de a se hotari, ca dupa aia la intins la vorba post factum, cand chiar nu se mai poate schimba nimic, suntem buni... Uite, macar cum a zis Im, desi cred ca reziul nu-l mai priveste.
Si sa incerci sa-ti impui argumentat ideile pe un forum, sau chiar sa convingi lumea, nu-i o infractiune sau un pacat.

Cam inchei discutia cu tine, trident, nu prea ai argumente, o tot tii pe aia cu "ia uite, n-a luat cardio, vrea sa ia pe aceeasi materie" mare branza. Crezi ca altii care sustineau sa nu se schimbe, iti ziceau macar ca au mai dat? Sa fim seriosi.
E chiar mai bine sa se schimbe, cel putin o buna parte. Cartea francezilor in plus are chestii de prise en charge, unele aspecte practice (daca va uitati si la teme). Ideea e ca sunt vreo 10-15 teme care au 2-3 pagini aerate cu care nu iei nici nota 5 la examen cred. Am spus cum se poate si "drege" aceasta chestie: fie pastrand totusi cele 10-15 teme din materia veche, sau/si adaugand alte teme suplimentare (psihi, dermato) etc

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Dec 07, 2011 2:22 am

Hai sa simplificam un pic.
Tu vrei sa schimbi sistemul. Sa priceapa ministrul ca un examen de rezi ca lumea e altfel, ca facultatea se face altfel, ca profii trebuie sa fie altfel, ca ministerul trebuie sa actioneze altfel. Ca sunt suficiente 2-3 mici chestii si totul ar fi la un nivel mai înalt. Ca peste tot, oriunde si oricând. Nu cred ca merita sa-ti bati capul, sincer.
Orice carte ar fi fost, nu ar fi fost perfecta, si oricum nu ai fi avut vreo comisie ministeriala, cu profi din aia întelepti care colaboreaza cu studenti si rezidenti asa cum îti place tie.
Din cartea aia se poate da un examen perfect gaussian, dur sau lejer, grila sau redactional, memorizare sau cazuri în cascada. Obiectivul ministerului, al rectorilor, e atins. 100% atins.
Dezbaterea lipseste nu pentru ca e asa sau pe dincolo cartea aia frantuzeasca, ci pentru ca asa e sistemul.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby holliday » Wed Dec 07, 2011 2:32 am

ascultati'l pe Im, stie ce zice, pt.ca si mie mi'a dat sfaturi acum cativa ani, dar eram prea 'prins' de val ca sa'l ascult.
cel mai simplu e sa scapati de sistem, mergeti intr'unul deja pus pe roate. asta incearca sa va zica Im.

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby md_gr » Wed Dec 07, 2011 2:48 am

Din ce am citit, Trident mi se pare cel mai pertinent, e un concurs, il iei ca atare, da, nu ti-ar strica sa stii dermatologie (nici mie), dar ce am pazit in facultate.
Rezidentiatul romanesc e ok, arata o competenta a studentului, e ca poate castiga un concurs si invata niste lucruri intr-o anumita durata de timp.
Nu e o solutie sa pleci, sistemul se poate schimba, doar noi facem parte din sistem. Cel mai intelept ar fi sa pleci cativa ani, dar sa nu uiti sa te intorci.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby holliday » Wed Dec 07, 2011 3:02 am

md_gr wrote:Cel mai intelept ar fi sa pleci cativa ani, dar sa nu uiti sa te intorci.




Ceva de genul, daca nu putem schimba sistemul incepand prin a ne schimba pe noi insine, sa mergem undeva unde ne schimba sistemul automat (ca e bun, el sistemul), apoi cand ne saturam de sistemul ala bun si de noi insine (ca am ajuns prea buni) sa revenim in tara, sa refacem sistemul (adica sa'i invatam si pe altii din bunatatea noastra).

eu pana una alta, continui sa trimit bani in tara sa sustin vechiul sistem.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby 187.92a » Wed Dec 07, 2011 6:22 am

nu a zis nimeni asa, ai citit tu pe siteul ceingroapapisica.ro (macar daca era vreun site din afara sau ceva, sau vreun site oficial).
sper ca ti-e clar ca NU e cum crezi tu, 50 si atat.
sms_mihai wrote:M-am trezit cam tarziu, scuzati, ch

'sta ete, teapa. nu e vina mea. e a ta ca dormi in front. sau ce imi zici mie??!?!
sms_mihai wrote: Unde sunt ceilalti? Unde sunt solutii mai bune, mai proaste, altfel decat cea propusa?


:) toti sunt... de acord cu schimbarea.
sms_mihai wrote:Eu scriu aici mai mult ca sa ramana o marturie pentru la anul, de fapt pentru peste 2-3 ni, cand sistemul actual va fi criticat.

mesianic de-a dreptul, as zice. dar personal nu ma impresioneaza, chiar daca vrei sa printam topicul si ingropam sub un ziar pe un camp, poate peste 50 de ani lumea va zice "ba mihai ala avea dreptate frate". de asta sscrii tu, asta te incalzeste?

in fine, treaba ta.

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby Jerome » Thu Dec 08, 2011 11:42 am

holliday wrote:ascultati'l pe Im, stie ce zice

mai holidei, chiar asa o dezamagire sa devii? :cry:

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby holliday » Thu Dec 08, 2011 1:38 pm

Jerome wrote:
holliday wrote:ascultati'l pe Im, stie ce zice

mai holidei, chiar asa o dezamagire sa devii? :cry:

Mda,mai stii zicala aia cu troaca de porci?
Din pacate am devenit unul.
Grija mare sa nu te infecteze si pe tine microbul
. Pana una alta,eu plec sa ma tratez.

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby Jerome » Thu Dec 08, 2011 10:39 pm

holliday wrote:
Jerome wrote:
holliday wrote:ascultati'l pe Im, stie ce zice

mai holidei, chiar asa o dezamagire sa devii? :cry:

Mda,mai stii zicala aia cu troaca de porci?
Din pacate am devenit unul.
Grija mare sa nu te infecteze si pe tine microbul
. Pana una alta,eu plec sa ma tratez.

sunt vaccinata :D

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby Velvet Underground » Fri Dec 09, 2011 8:29 pm

Am frunzarit si eu azi cartea.
Fiind obisnuit cu Harry si restul aceasta mi s-a parut socant de punctata :)
Insa mi s-a parut mult mai imbietoare la lectura decat materia veche.
Tare sunt curios cum se va da examenul. Grila, cazuri clinice...

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby md_gr » Fri Dec 09, 2011 8:36 pm

Unde se gaseste cartea, sunt curioasa cum e?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby 187.92a » Fri Dec 09, 2011 8:38 pm

cica o sa puna colegii un print screen ca sa ne arate cum este


*
la facultate, unde locuieste medicina

User avatar
SALUCO
junior
junior
Posts: 38
Joined: Mon Oct 11, 2004 8:03 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby SALUCO » Fri Dec 09, 2011 10:46 pm

md_gr wrote:Unde se gaseste cartea, sunt curioasa cum e?


sper ca din imaginile astea sa-ti faci o idee despre cum arata carte


daca esti din bucuresti, cartea o gasesti la Libraria din spatele facultatii, Libraria Editurii Medicale..ceva de genul asta , cum mergi spre Biofizica
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
SALUCO
junior
junior
Posts: 38
Joined: Mon Oct 11, 2004 8:03 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby SALUCO » Fri Dec 09, 2011 11:01 pm

cateva imagini in plus gasesti aici

http://minus.com/mbfF6Wmurr#1

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby md_gr » Fri Dec 09, 2011 11:08 pm

Mersi.

User avatar
SALUCO
junior
junior
Posts: 38
Joined: Mon Oct 11, 2004 8:03 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby SALUCO » Fri Dec 09, 2011 11:11 pm

md_gr wrote:Mersi.


pentru putin :)

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby 187.92a » Sat Dec 10, 2011 12:24 am

Nu e lib ed med
Nici macar sa cititi cecscrie pe carte nu puteti

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby holliday » Sat Dec 10, 2011 12:30 am

Normal ca nu, bucurestenii nu ar fi in stare ever sa faca asa ceva.
Cartea e facuta la Cluuuj. Acolo unde e civilitatie si cultura.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: REZI 2012: Cartea e cam "no comment"

Postby 187.92a » Sat Dec 10, 2011 6:24 am

frate deci zic si eu ca va punev reunu o poza cu cartea, sa vedem despre ce este vorba in propozitie, si astia pun poza cu coperta.
frateeeeeee...


ok, e si juma de pagina, dar in principiu 6 poze cu coperta (cartea deschisa, cartea ichisa,c artea semiintredeschisa, cartea 3 D, cartea de sus etc) si una cu cateva cuvinte.
interesat era CAT DE MARE E O PAGINAAAA, ca sa stii cat e de invatat.


ma rog. Saluco.


Return to “Rezidentiat 2012”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests