REZIDENTIAT 2012

Apocalypse NOW
pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby pinkobsession » Tue Jan 03, 2012 12:53 pm

alice18 wrote:Problema cea mai mare e ca din cate stim eu si colegii mei nu prea au voie sa schimbe absolut toata materia de la un an la altul. Era candva o "lege" ca o schimbare de peste 15% din materie trebuie anuntata oficial cu un an inainte. Unde e anul? Stiu ca traim in Romania dar asta parca e prea de tot...

Si DA! Grilele sunt extrem de importante iar noi vom fi foarte dezavantajati de faptul ca nu exista un precedent...

Lansarea Book des ECN s-a anuntat in preajma rezidentiatului din noiembrie 2011, daca nu ma insel. Si a fost lansata ca "noua bibliografie pentru 2012". Deci, iacata anul.

Ce nu intelege lumea e ca acele grile de pe acel site erau orientative. Unele din ele erau facute de mine, de tine, de alti colegi, unele erau aberante, altele erau jenante, si doar o parte din ele erau facute de niste profesori/conferentiari, candva, de mult. Toata lumea realizeaza ca nu te ajuta cu nimic sa vezi cum am formulat eu sau cum au formulat alti colegi, sau pe ce au pus ei accentul, ca nu ei vor compune grilele pentru rezidentiat.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby 187.92a » Tue Jan 03, 2012 1:06 pm

Dar ei sunt dezavantajati

User avatar
alice18
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Apr 01, 2004 1:26 pm
Location: Bucuresti

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby alice18 » Tue Jan 03, 2012 3:39 pm

Lansarea Book des ECN s-a anuntat in preajma rezidentiatului din noiembrie 2011, daca nu ma insel. Si a fost lansata ca "noua bibliografie pentru 2012". Deci, iacata anul.


Da s-a lansat cartea dar ce capitole sunt incluse in programa nu s-a mentionat. Ma indoiesc sincer ca vor da toata cartea...

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby pinkobsession » Tue Jan 03, 2012 4:07 pm

Probabil ca nu, doar ca tu ziceai ca legal o schimbare mai mare de 15% a bibliografiei trebuie anuntata cu un an inainte, si eu iti spuneam ca s-a anuntat cu un an ca asta e noua bibliografie. Ca din ea vor fi mai putine capitole sau mai multe, e irelevant, schimbarea a fost anuntata. Daca voiati sa va opuneti sau sa va ia cineva in seama parerea trebuia sa incepeti de la lansarea cartii, nu din ianuarie (daca nu ma inseala memoria scria cineva pe aici pe forum, la un topic in care argumenta de ce nu e buna cartea si de ce trebuie sa va opuneti schimbarii materiei, ca pana in ianuarie cand se va anunta definitiv tematica, mai exista sanse sa schimbati ceva). Interesant ca abia acum s-a trezit lumea....

6caifrumosi
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sun Oct 11, 2009 12:33 am

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby 6caifrumosi » Wed Jan 04, 2012 10:30 pm

As vrea si eu Book des ECN in format electronic, daca se poate. Multumesc frumos!

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby sms_mihai » Fri Jan 06, 2012 12:41 am

6caifrumosi wrote:As vrea si eu Book des ECN in format electronic, daca se poate. Multumesc frumos!


Eu o am "pe hartie", daca intereseaza pe cineva. Si nu cred ca mai dau anul acesta.
S-ar putea sa ma intereseze "sa scap" de ea, dar mai asteptam putin...

Cat despre materie: miercuri in fiecare saptamana la Rectorat e zi de audiente. Am spus ce se va intampla: multi se vor trezi prin prejma examenului ca nu le convine ceva, altii vor face galagie dupa examen; apoi va fi liniste si tot asa.

Hello, people!
Ia uitati-va ce fac capitalistii astia:
http://www.sihp.fr/article.php?CleArticle=209
sau:
http://internatlyon.com/cms2/:
Sindicatul rezidentilor din Lyon a obtinut dreptul de rambursare a 50% din costul calatoriilor cu trenul, transportul in comun si bicicleta (ceva comun la ei, sunt biciclete de inchiriat).

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby sms_mihai » Fri Jan 06, 2012 12:44 am

Cat despre primul link:

Au cours du dernier semestre les internes en chirurgie d'un service de l'HEGP n'étaient pas payés conformément à la loi lors des astreintes qu'ils effectuaient.

Ils ne touchaient d'argent que si un bloc était ouvert au cours de leurs astreintes. S'ils se déplaçaient pour donner simplement un avis, ceci ne donnait pas lieu à rémunération.

Ils nous ont informés de cette situation et nous ont demandé comment nous pourrions les aider courant juin.

Le Syndicat des Internes des Hôpitaux de Paris a d'abord alerté la direction de cet hôpital, leur rappelant la loi. La réponse qui nous a été fournie se résumait en substance à cela: "de toutes manières nous n'avons pas l'argent pour les payer" (vous pouvez lire ce courrier en pièce jointe de cet article).

Nous avons décidé de passer à la vitesse supérieure en mettant en demeure l'HEGP de payer leurs internes conformément à ce que prévoit la loi.

Nous devions attendre un délai de 2 mois avant de les attaquer au tribunal administratif. Les deux mois se sont écoulés, et alors que nous allions transmettre notre mémoire au tribunal, début novembre, tous les internes lésés ont reçu un courrier les informant qu'ils seraient finalement rémunérés pour l'ensemble du travail effectué.

Chacun percevra ainsi une somme allant de 500 à 1000€ suivant ce qui leur était dû.



La morale de cette histoire est double: La première chose à retenir est que le SIHP est présent a vos cotés pour défendre vos intérêts. La seconde est que pour que nous accomplissions notre mision nous avons plus que jamais besoin que vous nous sollicitiez quand vous pensez être lésés. Sans cela nous restons impuissants à agir.



A bon entendeur...


A bon entendeur... salut! :wink:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby 187.92a » Fri Jan 06, 2012 2:38 am

eu inteleg ce spui: in regula, sa mergem atunci sa lucram acolo. lyon cica nu e rau, mai ales acum ca putem avea acolo 50% gratuit la biciclete

sigur, pacat ca ils n'ont pas l'argent pour payer les medecins comme ceux dans les etats allemands.

cum ar veni poa sa se chinuie aia pana le iese sange prin piele, Fanta plateste medicii INFECT (comparativ cu tarile civilizate, si aici ma refer la Germania)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby Chingachgook » Fri Jan 06, 2012 2:46 am

care nu e in stare sa invete limba germana se duce in franta, ce sa faca...
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby 187.92a » Fri Jan 06, 2012 1:17 pm

e un paradops, cei care nu iau rezidentiatul pleaca in franta pe bani putini, cei care nu iau rezidentiatul pleaca in germania dar sunt platiti mai bine

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby Chingachgook » Fri Jan 06, 2012 10:04 pm

un paradrops

mai sunt si cei care nu iau rezi si ne-am dus in elvetia. pe bani mai putini ca in germania.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11019
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby pc7 » Fri Jan 06, 2012 10:17 pm

Book des ECN se vine in craiova numai pe baza numelui si a CNP, cat de tare!
:hammer:
Life's not fair, get used to it

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby 187.92a » Sat Jan 07, 2012 3:25 am

:) eh am gresit. bygone

daca e pe bune la craiova asa, probabil li se vor da puncte in plus " ca au cumparat cartea" :)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby Chingachgook » Sat Jan 07, 2012 3:33 am

pai daca se da descentralizat fiecare centru vrea sa atraga cat mai multi clienti. e un fel de concurenta pe piata centreleor de examen.

+ ca fie vorba intre noi, aia de acolo stiu ce studenti au produs in ultimii ani asa ca sunt maxim interesati sa atraga si altii din alte zone. daca vine un lot de absolventi de la bucuresti creste nivelul medical al craiovei.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby sms_mihai » Sat Jan 07, 2012 9:30 am

trident wrote:eu inteleg ce spui: in regula, sa mergem atunci sa lucram acolo. lyon cica nu e rau, mai ales acum ca putem avea acolo 50% gratuit la biciclete

sigur, pacat ca ils n'ont pas l'argent pour payer les medecins comme ceux dans les etats allemands.

cum ar veni poa sa se chinuie aia pana le iese sange prin piele, Fanta plateste medicii INFECT (comparativ cu tarile civilizate, si aici ma refer la Germania)


O plati infect, dar stai sa vezi ce-i plateste Romania.
Cat are un rezi in Germania?
25-30% mai putin nu mi se pare infect. Oricum, un rezi de an I isi permite mancare, chirie, carti, distractii, avion.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby 187.92a » Sat Jan 07, 2012 8:28 pm

din 1200 de E pe luna? daaa, distractii la greu :)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby Chingachgook » Sat Jan 07, 2012 9:00 pm

plus gratuitate la biciclete.

nu e chiar asa rau. pacat ca statutul nu e de rezident francez.

asa cum e in germania
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby rox » Sat Jan 07, 2012 11:27 pm

Nu stiu daca 1200 ia un rezident in Franta dar eu am o colega romanca pe psihiatrie (acum in noiembrie a inceput) si are cazare gratuita pentru primele 6 luni, plus masina de serviciu, plus cateva alte facilitati, care probabil scrise aici pentru rezidentii romani plini de bani din Germania sunt "nimic" dar pentru ea inseamna destul de mult. Si nu se vaita deloc, ba chiar ii merge f bine. Oricum, mult mai bine decat i-ar fi mers in Ro.
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11019
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby pc7 » Sun Jan 08, 2012 12:09 am

da, si eu am o colega care are 1300 euro si 500 e numai chiria, deci pas
Life's not fair, get used to it

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby 187.92a » Sun Jan 08, 2012 12:20 am

rox wrote:Nu stiu daca 1200 ia un rezident in Franta dar eu am o colega romanca pe psihiatrie (acum in noiembrie a inceput) si are cazare gratuita pentru primele 6 luni, plus masina de serviciu, plus cateva alte facilitati, care probabil scrise aici pentru rezidentii romani plini de bani din Germania sunt "nimic" dar pentru ea inseamna destul de mult. Si nu se vaita deloc, ba chiar ii merge f bine. Oricum, mult mai bine decat i-ar fi mers in Ro.


are masina de serviciu pe naiba. si laptop, nu? si telefon nelimitat?

inseamnha ca este reprezeintant

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby rox » Sun Jan 08, 2012 1:33 am

nu stiu de laptop si telefon da' masina chiar are. putin ma intereseaza daca tu crezi sau nu, e un fapt, asa ca din partea mea poti sa crezi ce vrei. cert e ca aceasta colega exista, o cunosc mai multi colegi de pe forum si acolo unde e lucrurile stau asa cum le-am expus mai sus. restul sunt povesti, ce crede x sau y.
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby Chingachgook » Sun Jan 08, 2012 1:37 am

e masina din aia lunga care merge cu curent electric? si opreste in toate statiile de pe traseu?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby rox » Sun Jan 08, 2012 1:42 am

nu, e un peugeot 307 :) stiu, stiu, e naspa, e mic, e urat, consuma mult si e sigur uzat. mai bine in germania
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby Chingachgook » Sun Jan 08, 2012 1:45 am

nu, nu e mai bine in germania. aici nu avem masini de serviciu.

daca nu ar fi limba aia imposibila si eu m-as duce in franta.

serios acum, alege-ti mai bine prietenii. asta isi bate joc de tine cu masina de serviciu.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby rox » Sun Jan 08, 2012 1:56 am

cum ziceam, tu poti sa crezi ce vrei, realitatea e aia de care zic :) masina e in destinata deplasarii intr-un orasel invecinat unde spitalul la care e asigura garda la psihiatrie (si probabil si la alte specialitati). poate daca nu as fi vazut respectiva masina (si alte x la fel in parcarea spitalului, toate fiind destinate doctorilor) as fi crezut ca isi bate joc de mine (ceea ce nu e cazul oricum, cunoscand-o).
oricum nu despre masina sau franta sau germania e vorba in topicul asta, asa ca am cam luat-o pe langa subiect :)
LE: franceza nu e imposibila. daca vrei ceva imposibil te invit in nord, sa incerci niste daneza (pe care nu stiu cum o inteleg toti suedezii ca e horror) :lol:
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby Chingachgook » Sun Jan 08, 2012 2:10 am

cred ca avem o intelegere diferita asupra conceptului de masina de serviciu.

deci nu ea are o masina ci spitalul pune la dispozitie un peugeot in ziua in care are garda in alta oras.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby 187.92a » Sun Jan 08, 2012 6:51 pm

rox wrote:cert e ca aceasta colega exista, o cunosc mai multi colegi de pe forum si acolo unde e lucrurile stau asa cum le-am expus mai sus.


da?? ia sa auzim. cine o mai cunoaste

eu nu cred asa ceva. ai inteles tu gresit. unele cand ajung in franta se lasa intretinute de medicii de pe sectie care le dau fosta masina a nevestei, la asta te referi? deci, cine este tipa?

didiland11
senior
senior
Posts: 256
Joined: Wed Apr 09, 2008 12:02 am

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby didiland11 » Sun Jan 15, 2012 9:50 am

Un nou Concurs de intrare în rezidenţiat se va organiza in primul trimestru al anului 2012 pentru ocuparea posturilor ramase vacante in urma desfasurarii concursului de rezidentiat, sesiunea 20 noiembrie 2011, a declarat ministrul sanatatii Ritli Ladislau saptamanalului Viata Medicala.
http://www.emedic.ro/Rezidentiat/135.htm

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby pinkobsession » Sun Jan 15, 2012 2:16 pm

Pe 16.01.2011 cand e datat articolul ala Ritli nu era ministru :lol:
Daca e o greseala la an, atunci iar e o problema, ca nu e inca 16 ianuarie 2012 (azi e 15, cel putin dupa calendarul meu). Deci, lol again
Daca e o greseala si la zi si la an, atunci... cam cand o sa anunte ministrul data concursului, nr de locuri, posturi, pe ce s-o concura, unde, dupa ce metodologie, cum, cum se face repartitia, etc...?

Mi se pare o stire la deruta, asa, gen "habar nu am ce o sa fac cu ei da' o sa mai facem un Rezidentiat. Nu stiu cand, nu stiu unde, nu stiu cum, da' o sa aflu pe parcurs. Cand imi transmite cineva de mai sus ce sa fac si ce sa zic revin cu o declaratie"

didiland11
senior
senior
Posts: 256
Joined: Wed Apr 09, 2008 12:02 am

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby didiland11 » Sun Jan 15, 2012 3:55 pm

reise ca declaratia a fost data dupa rezi din nov.2011.

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby MedRx » Sun Jan 15, 2012 7:24 pm

Au mai fost cazuri cand s-a organizat o noua sesiune de rezidentiat doar pe post, si anuntul a aparut cu 3 luni inaiente de data sustinerii concursului.E un soi de concurs de umplutura nimic mai mult,in genere sunt posturi pt cei de tara!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby 187.92a » Mon Jan 16, 2012 1:12 am

din moment ce nimeni nu le-a vrut prima data..

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby sms_mihai » Mon Jan 16, 2012 8:17 pm

trident wrote:din moment ce nimeni nu le-a vrut prima data..


"Ba nu, nu-i adevarat. Sunt si medici dedica-ti si bine pregati-ti, care vor sa stea la tara, inca de la 25 de ani, cu familie si copil.
Sunt la fel de buni ca ceilal-ti." Doar daca "i-au" concursul, se cheama ca l-au luat, nu?

Ehe, pana unde orgoliul si plinatatea de sine poate afecta judecata omului...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby 187.92a » Mon Jan 16, 2012 8:20 pm

ai drepta-te, m-ai!

User avatar
neurondemedic
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sat Nov 19, 2011 6:59 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby neurondemedic » Wed Jan 18, 2012 12:15 am

Noutati de la Cluj!

conform site-ului www. osmcluj.ro :

"Referior la tematica pentru rezidențiat, propunerea care o face UMF Cluj către Asociația Rectorilor este de a păstra întreaga carte ECN (și doar cartea ECN) cu excepția capitolului de Sănătate Publică. Dat fiind că celelalte centre au alte propuneri, mai multe detalii vom ști după 23 februarie când va avea loc întâlnirea Asociației Rectorilor. Până atunci studenții anului 6 sunt sfătuiți să înceapă învățatul cu capitolele mari care cu siguranță nu vor fi scoase din tematică (exemplu Pediatrie, Gastroenterologie, Cardiologie etc ...)"

crissu83
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Thu Jan 19, 2012 3:39 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby crissu83 » Thu Jan 19, 2012 3:59 pm

Salutare, mai e cineva pe aici?:( va roggg am o nelamurire si nu mai stiu pe cine sa intreb?:( voi cei care ati terminat medicina sigur ma puteti ajuta mai mult decat daca intreb pe oricine altcineva:(
eu am o poveste cam trista....tine de ginecologie....poate nu am nimerit unde trebuie dar nu mai stiu pe unde sa mai intreb.
La medic cand merg nu mai stiu ce sa mai intreb prima data..niciodata nu imi amintesc tot ce am de intrebat.

*am ramas insarcinata anul trecut si am pierdut sarcina la 10 sapt fara nici un simptom de dinainte..nicodata nu am avut probleme de sanatate:( am facut investigatii dupa si am aflat ca am mycoplasma/ureaplasma si o mica insufucienta de progesteron (s-a vazut la o ecografiie in z 24 ca endometrul meu era de grosime 6 mm abia) . S-a presupus ca de la toate astea adunate sau doar o simpla selectie naturala, am facut avort spontan. Acum mi s-a recomandat utrogestan vaginal 2 pe zi din z14 pana in z 24 a CM.
Am urmat 7 zile de tratament cu doxicilina pt ureaplasma si la control imi disparuse ureaplasma dar imi aparuse mycoplasma..cum, nu stiu!! Acum sunt iar pe tratament 10 zle cu ofloxacin pt mycoplasma si il termin duminica. As dori sa va intreb , poate cunoasteti: daca refac analizele de mycplasma dupa 5 zile de la terminarea tratamentului, e ok?? adica nu e prea devreme , nu? sper sa scap de ea:(
vroiam sa va mai intreb si daca dupa acest tratament, daca nu mai am mycoplasma, pot sa ramana gravida din nou, desi abia am terminat tratamentul cu antibiotic? ma refer: nu afecteaza cu nimik un eventual embrion nou format, faptul ca abia am terminat tratamentul cu antibiotic cu 10 zile in urma??

sunt disperata, numai la asta ma gandesc zilnic..la un bebe!
a fost cea mai dura palma pe care viata mi-a dat-o cand am pierdut sarcina trecuta!

Radonne
senior
senior
Posts: 100
Joined: Tue Jun 14, 2011 2:28 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby Radonne » Tue Feb 21, 2012 11:10 am

Intrebare: Ati auzit careva, la nivel de zvon/barfa, din cei ce va pregatiti pentru examenul din noiembrie, cum ca in acest an va fi examen in engleza si/sau franceza pentru absolventii de la sectiile respective???

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby Chingachgook » Tue Feb 21, 2012 3:12 pm

Nu va fi
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby Velvet Underground » Wed Mar 07, 2012 6:39 pm

Se aude ceva de metodologie?
Tot 200 intrebari ca si pana acum cu raspuns simplu/multiplu ?
Tot descentralizat se da?
etc etc

De tematica nu mai zic ca se discuta pe alt topic :)

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby laleaua neagra » Wed Mar 07, 2012 6:45 pm

buna,mai are careva variantele rezi din anii trecuti?(cu tot cu raspunsuri)
ms anticipat!


Return to “Rezidentiat 2012”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 64 guests