In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Apocalypse NOW
rhodococcus
junior
junior
Posts: 40
Joined: Tue Dec 15, 2009 4:40 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby rhodococcus » Tue Nov 22, 2011 10:40 am

Studentii care vor da rezi in 2012 ar trebui sa se opuna schimbarii bibliografiei cu aceasta carte frantuzeasca . E o nebunie sa incerci sa inveti pt rezi FARA SA FACI MII DE GRILE . Nu exista mii de intrebari grila pt aceasta carte = nu se poate da rezi decent . CA sa raspunzi la 200 de intrebari in 3 ore ( o ora inbulinezi ) , trebuie sa fi facut mii de grile inainte . Va spune unul care a dat rezi . SPUNETI NU ACESTEI CARTI ATATA VREME CAT NU VA DAU SI MII DE GRILE PT EXERCITIU . ESTE SINUCIDERE .
In plus , numarul paginilor este APROAPE DUBLU fata de biblografia 2011 .
Pretul este mult mai mare , (cu 50 de lei iti iei toata biblografia de xerox ) . CArtea costa 200 de lei .
Acum aveti rezitests care contine mii de grile absolut indispensabile pregatirii examenului, daca se schimba bibliografia , nu mai aveti nimic .
Nu orice schimbare este neaparat mai buna
Am auzit argmentul ca Harrison este invechit . CArdio s-a schimbat in totalitate . Este nou , in plus , hai sa fim seriosi . In rezidentiat ce pazesti , ramai doar cu stiinta pt rezi ? ai timp sa inveti si cele mai proaspete informatii medicale .

luly_boy
senior
senior
Posts: 227
Joined: Tue Aug 15, 2006 9:53 am

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby luly_boy » Tue Nov 22, 2011 10:59 am

Exagerezi! Da' rau de tot! Chiar nu e nevoie sa exersezi cu "mii de grile" ca sa iei rezidentiatul sau chiar specialitatea dorita. Eu am facut grile doar la cateva teme, ca sa-mi fac o idee, sa vad daca am reusit sa invat cum trebuia. Apoi am preferat sa repet temele decat sa fac "mii de grile". Sau sa ma plimb. Sau sa dorm. Sau orice altceva dar nu grile. Chiar e pierdere de timp. Si nu numai eu am procedat asa ci si altii care au avut punctaje mai bune decat al meu.
Da, ai nevoie de o ora pt "buline" dar restul iti sunt mai mult decat suficiente pt intrebari. Eu terminasem de bifat pe caiet in doua ore (si chiar m-am lalait, nu gluma). Am facut prostia sa ma verific si aici am pierdut timp, ar fi trebuit sa trec direct la "imbulinat"

Cartea costa 200 lei dar imediat vor circula xeroxurile, mai mult ca sigur vor exista binevoitori care sa o scaneze, nu-ti imagina ca vor cumpara prea multi cartea din librarii.

Eu aud prima data de cartea asta, habar n-am cat o fi de buna, dar ceea ce sustii tu acolo cum ca ai nevoie de mii de grile, mi se pare o aberatie. Fara suparare! Poate vrei sa dai rezi din nou si te sperie schimbarea.

medinst
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Oct 29, 2011 7:16 am

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby medinst » Tue Nov 22, 2011 11:13 am

rhodococcus wrote:Studentii care vor da rezi in 2012 ar trebui sa se opuna schimbarii bibliografiei cu aceasta carte frantuzeasca . E o nebunie sa incerci sa inveti pt rezi FARA SA FACI MII DE GRILE . Nu exista mii de intrebari grila pt aceasta carte = nu se poate da rezi decent . CA sa raspunzi la 200 de intrebari in 3 ore ( o ora inbulinezi ) , trebuie sa fi facut mii de grile inainte . Va spune unul care a dat rezi . SPUNETI NU ACESTEI CARTI ATATA VREME CAT NU VA DAU SI MII DE GRILE PT EXERCITIU . ESTE SINUCIDERE .
In plus , numarul paginilor este APROAPE DUBLU fata de biblografia 2011 .
Pretul este mult mai mare , (cu 50 de lei iti iei toata biblografia de xerox ) . CArtea costa 200 de lei .
Acum aveti rezitests care contine mii de grile absolut indispensabile pregatirii examenului, daca se schimba bibliografia , nu mai aveti nimic .
Nu orice schimbare este neaparat mai buna
Am auzit argmentul ca Harrison este invechit . CArdio s-a schimbat in totalitate . Este nou , in plus , hai sa fim seriosi . In rezidentiat ce pazesti , ramai doar cu stiinta pt rezi ? ai timp sa inveti si cele mai proaspete informatii medicale .


Iti dau dreptate, dar nu cred ca studentii vor avea castig de cauza.
In realitate problema este si a studentului de anul 5. E probabil ca in 2013, daca nu este modificat iarasi rezidentiatul, studentul sa fie tot in situatia de a avea putine grile per subiect. Vezi exemplul de anul acesta: majoritatea sunt dezamagiti ca in examen (la Timisoara) au fost foarte multe intrebari de cardiologie, iar pe rezitests sunt prea putine.
Un plan B ar fi sa-i ajutam noi(cei care am terminat) si in cea mai mare masura studentii de anul 5. Trebuie sa punem mana pe carti si sa scriem grile pentru 2012. Gandirea mea zice ca studentii an 5 si 6 sa se organizeze pe centre: X subiecte/centru = X intrebari noi. In felul acesta, intrebarile vor fi de calitate superioara.

Mi-e greu sa ma pronunt asupra pretului cartii. Insa, un lucru mi-e clar: eu as fi preferat hartia normala pentru a mazgali, sublinia si marca textul.

rhodococcus
junior
junior
Posts: 40
Joined: Tue Dec 15, 2009 4:40 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby rhodococcus » Tue Nov 22, 2011 11:17 am

@luly boy : hei, oamenii sunt diferiti , unii au nevoie de mai multe grile ,altii de mai putine . Cand citesti este o activitate de acordare a semnificatiilor semnelor din carte dar asta nu vei face la examen . Totul ramane acolo chiar daca citesti o singura data ( sub hipnoza iti poti aminti orice ) problema este cu accesul la informatie , de aceea , ca sa poti face asta , trebuie sa exersezi accesul la informatie , adica sa faci grile . Exact activitatea de la examen . Toti colegii cu care am vorbit , si au luat puncaje mari au facut multe grile , din toate subiectele , si mai ales grile complexe . Adica teste din toate temele . Eu de asemenea , si mi-a prins bine . Evident , mult inseamna pt unul 50 de teste , petru altul 15 teste , deci oamenii sunt diferiti . In plus , toti ne grozavim fata de altii , si exageram genialitatea noastra macar putin ...asa ca ....permitem sa ma indoiesc de celebra poveste : am facut 3 teste , am citit 3 ore pe zi , ma-am dus la mare si la munte , m-am plictisit si am luat 850 de puncte .....

medinst
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Oct 29, 2011 7:16 am

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby medinst » Tue Nov 22, 2011 11:28 am

luly_boy wrote:Exagerezi! Da' rau de tot! Chiar nu e nevoie sa exersezi cu "mii de grile" ca sa iei rezidentiatul sau chiar specialitatea dorita. Eu am facut grile doar la cateva teme, ca sa-mi fac o idee, sa vad daca am reusit sa invat cum trebuia. Apoi am preferat sa repet temele decat sa fac "mii de grile". Sau sa ma plimb. Sau sa dorm. Sau orice altceva dar nu grile. Chiar e pierdere de timp. Si nu numai eu am procedat asa ci si altii care au avut punctaje mai bune decat al meu.
Da, ai nevoie de o ora pt "buline" dar restul iti sunt mai mult decat suficiente pt intrebari. Eu terminasem de bifat pe caiet in doua ore (si chiar m-am lalait, nu gluma). Am facut prostia sa ma verific si aici am pierdut timp, ar fi trebuit sa trec direct la "imbulinat"

Cartea costa 200 lei dar imediat vor circula xeroxurile, mai mult ca sigur vor exista binevoitori care sa o scaneze, nu-ti imagina ca vor cumpara prea multi cartea din librarii.

Eu aud prima data de cartea asta, habar n-am cat o fi de buna, dar ceea ce sustii tu acolo cum ca ai nevoie de mii de grile, mi se pare o aberatie. Fara suparare! Poate vrei sa dai rezi din nou si te sperie schimbarea.


Ajuta-ma sa inteleg ce idee ti-ai facut dupa ce ai rezolvat doar cateva grile?

Parerea mea, grilele sunt foarte bune pentru ca:
1. Te ajuta sa intelegi care sunt subiectele pe care le gresesti cel mai des si implicit doar pe acelea trebuie sa le repeti.
2. Iti cresc punctajul cu minim 10% daca gandesti dupa logica "2-sau-4 raspunsuri".
3. Iti scurteaza timpul de studiu.
4. CEL MAI IMPORTANT: esti mai eficient(d.p.d.v al timpului) la rezolvarea grilelor in timpul examenului.

Dan Puric zicea: "..este gresit atat timp cat excluzi alternativa."
Mi-e greu sa-mi imaginez ce punctaj ai luat la rezidentiat. Sunt sigur ca ai avut intrebari al caror raspuns nu l-ai "recunoscut" la prima vedere; adica ai fost nevoit sa te folosesti de logica medicala. Acea logica te-a costat timp. Trebuia doar sa recunosti ce fel de intrebare e: cu 2 sau 4 raspunsuri. Punctajul ar fi fost intre 3-5 puncte.
Pe deasupra, iti garantez ca orice student (fara sa fie tocilar) poate raspunde la 200 intrebari(+ imbulinat) in fix 3 ore.

luly_boy
senior
senior
Posts: 227
Joined: Tue Aug 15, 2006 9:53 am

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby luly_boy » Tue Nov 22, 2011 11:35 am

:lol: Eu nu am zis ca am luat 850 de puncte, nici ca am citit doar 3h pe zi si nici nu am mers in vacanta. Am avut zile cand am stat cu nasul in foi, am subliniat, am facut scheme, am invatat cate 8h. Si am fost si f stressata ca nu facusem destule teme mari. Si eu eram satula sa aud prin august "vai, dar eu nu m-am apucat serios de invatat" cand eu stiam din facultate cum abordau ei materia pt sesiune. I-am admirat pe cei care au luat punctaje mari si au recunoscut ca au invatat de le-au sarit capacele. In schimb, nu pot sa cred ca-ti trebuie mii de grile ca sa iei ex asta. Chiar nu. Cazurile de care am pomenit ca au luat punctaje bune fara sa se omoare cu grilele le cunoasc f bine si pot garanta ca nu au mintit. E adevarat ca suntem diferiti, dar crede-ma, cei mai multi nu au nevoie de mii de grile asa cum cei mai multi pot sa ia examenul asta invatand pentru el doar 6 luni de zile si nu cate un an.

medinst
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Oct 29, 2011 7:16 am

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby medinst » Tue Nov 22, 2011 11:36 am

rhodococcus wrote:@luly boy : hei, oamenii sunt diferiti , unii au nevoie de mai multe grile ,altii de mai putine . Cand citesti este o activitate de acordare a semnificatiilor semnelor din carte dar asta nu vei face la examen . Totul ramane acolo chiar daca citesti o singura data ( sub hipnoza iti poti aminti orice ) problema este cu accesul la informatie , de aceea , ca sa poti face asta , trebuie sa exersezi accesul la informatie , adica sa faci grile . Exact activitatea de la examen . Toti colegii cu care am vorbit , si au luat puncaje mari au facut multe grile , din toate subiectele , si mai ales grile complexe . Adica teste din toate temele . Eu de asemenea , si mi-a prins bine . Evident , mult inseamna pt unul 50 de teste , petru altul 15 teste , deci oamenii sunt diferiti . In plus , toti ne grozavim fata de altii , si exageram genialitatea noastra macar putin ...asa ca ....permitem sa ma indoiesc de celebra poveste : am facut 3 teste , am citit 3 ore pe zi , ma-am dus la mare si la munte , m-am plictisit si am luat 850 de puncte .....


Corect. Si sa stii ca simularile au avut rolul lor. Chiar m-a uimit simularea organizata de SSMT cu ajutorul colegilor Ieseni. Grilele (1+3/subiect) au fost lasate in ordine (pe subiecte). Cand mi-am corectat raspunsurile de pe caiet, mi-a fost usor sa realizez care erau subiectele gresite.

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby rox » Tue Nov 22, 2011 11:39 am

Grilele alea mult laudate pot sa te si incurce putin, pentru ca iti pot lasa falsa impresie ca stii o tema la care ai facut super-punctaj, cand lucrurile nu stau chiar asa.
In plus, nu inteleg logica voastra, de ce trebuie sa isi faca studentii grile si sa le exerseze? Cum ii ajuta sa inteleaga care sunt subiectele pe cae trebuie sa le repete, atata timp cat grilele reale de la examen sunt facute de o comisie de medici si pot fi evident altele, nu luate de pe rezitests?
Ramaneti fratilor cu prostia asta de bibliografie, sa nu va vaicariti la anu' pe vremea asta de halul in care e. Pun pariu ca astia cu trompeta n-ati citit splendorile si minunatiile gogonate din actuala materie, ca altfel nu imi explic de ce toti cei care stiu ce scrie in ea sustin cu indarjire schimbarea si voi nu.

medinst wrote: Sunt sigur ca ai avut intrebari al caror raspuns nu l-ai "recunoscut" la prima vedere; adica ai fost nevoit sa te folosesti de logica medicala. Acea logica te-a costat timp. Trebuia doar sa recunosti ce fel de intrebare e: cu 2 sau 4 raspunsuri. Punctajul ar fi fost intre 3-5 puncte.

De fapt, retrag tot ce am spus. Dupa chestia de mai sus nu mai am nimic de zis,vorbeste pentru sine. Mult succes!
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

medinst
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Oct 29, 2011 7:16 am

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby medinst » Tue Nov 22, 2011 11:43 am

luly_boy wrote::lol: Eu nu am zis ca am luat 850 de puncte, nici ca am citit doar 3h pe zi si nici nu am mers in vacanta. Am avut zile cand am stat cu nasul in foi, am subliniat, am facut scheme, am invatat cate 8h. Si am fost si f stressata ca nu facusem destule teme mari. Si eu eram satula sa aud prin august "vai, dar eu nu m-am apucat serios de invatat" cand eu stiam din facultate cum abordau ei materia pt sesiune. I-am admirat pe cei care au luat punctaje mari si au recunoscut ca au invatat de le-au sarit capacele. In schimb, nu pot sa cred ca-ti trebuie mii de grile ca sa iei ex asta. Chiar nu. Cazurile de care am pomenit ca au luat punctaje bune fara sa se omoare cu grilele le cunoasc f bine si pot garanta ca nu au mintit. E adevarat ca suntem diferiti, dar crede-ma, cei mai multi nu au nevoie de mii de grile asa cum cei mai multi pot sa ia examenul asta invatand pentru el doar 6 luni de zile si nu cate un an.


Draga Iulyshco,
Ai inteles gresit. Permite-mi sa iti explic. A zis cineva ca grilele sunt cele mai importante? Ai grile, "ai parte"? :)
Este important cititul, dar si rezolvatul grilelor. Uite ca ma repet; Iuly, daca rezolvai grile/citeai(in paralel), atunci tu luai cu 10-20% mai multe puncte. Gandeste-te la asta.

Draga Rox,
Eu sustin doar importanta/utilitatea grilelor.

luly_boy
senior
senior
Posts: 227
Joined: Tue Aug 15, 2006 9:53 am

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby luly_boy » Tue Nov 22, 2011 11:47 am

medinst wrote:
luly_boy wrote:Exagerezi! Da' rau de tot! Chiar nu e nevoie sa exersezi cu "mii de grile" ca sa iei rezidentiatul sau chiar specialitatea dorita. Eu am facut grile doar la cateva teme, ca sa-mi fac o idee, sa vad daca am reusit sa invat cum trebuia. Apoi am preferat sa repet temele decat sa fac "mii de grile". Sau sa ma plimb. Sau sa dorm. Sau orice altceva dar nu grile. Chiar e pierdere de timp. Si nu numai eu am procedat asa ci si altii care au avut punctaje mai bune decat al meu.
Da, ai nevoie de o ora pt "buline" dar restul iti sunt mai mult decat suficiente pt intrebari. Eu terminasem de bifat pe caiet in doua ore (si chiar m-am lalait, nu gluma). Am facut prostia sa ma verific si aici am pierdut timp, ar fi trebuit sa trec direct la "imbulinat"

Cartea costa 200 lei dar imediat vor circula xeroxurile, mai mult ca sigur vor exista binevoitori care sa o scaneze, nu-ti imagina ca vor cumpara prea multi cartea din librarii.

Eu aud prima data de cartea asta, habar n-am cat o fi de buna, dar ceea ce sustii tu acolo cum ca ai nevoie de mii de grile, mi se pare o aberatie. Fara suparare! Poate vrei sa dai rezi din nou si te sperie schimbarea.


Ajuta-ma sa inteleg ce idee ti-ai facut dupa ce ai rezolvat doar cateva grile?

Parerea mea, grilele sunt foarte bune pentru ca:
1. Te ajuta sa intelegi care sunt subiectele pe care le gresesti cel mai des si implicit doar pe acelea trebuie sa le repeti.
2. Iti cresc punctajul cu minim 10% daca gandesti dupa logica "2-sau-4 raspunsuri".
3. Iti scurteaza timpul de studiu.
4. CEL MAI IMPORTANT: esti mai eficient(d.p.d.v al timpului) la rezolvarea grilelor in timpul examenului.

Dan Puric zicea: "..este gresit atat timp cat excluzi alternativa."
Mi-e greu sa-mi imaginez ce punctaj ai luat la rezidentiat. Sunt sigur ca ai avut intrebari al caror raspuns nu l-ai "recunoscut" la prima vedere; adica ai fost nevoit sa te folosesti de logica medicala. Acea logica te-a costat timp. Trebuia doar sa recunosti ce fel de intrebare e: cu 2 sau 4 raspunsuri. Punctajul ar fi fost intre 3-5 puncte.
Pe deasupra, iti garantez ca orice student (fara sa fie tocilar) poate raspunde la 200 intrebari(+ imbulinat) in fix 3 ore.


Fii, te rog, un pic mai atent/a! Am spus ca am facut grile doar la cateva teme, nu ca am facut doar cateva grile. E o mare diferenta! Am invatat temele acelea scurte si apoi am facut grilele doar la ele si doar o singura data. Nu mai tin minte cate teme foarte scurte am citit atunci (eu am dat in 2007), cred ca vreo 10. Ei, la acele 10 teme am facut toate grilele. Asta m-a ajutat sa-mi dau seama daca am fost suficient de atenta la ceea ce am citit, daca si cat am retinut, daca-mi aduceam aminte exact paragrafele din care fusesera facute grilele, pe ce se pune accentul, etc. Si am facut grile dintre cele alcatuite de concurenti (era un programel la care contribuiau concurentii cu grile). Acelasi lucru poate fi facut si acum. Nu aveti voi nevoie de miile lor de grile. si toti veti fi in aceeasi situatie. Toti concurentii vor citi aceeasi carte si niciunul nu va avea grile date "de ei". Daca ar fi fost 100 de concurenti care ar fi facut grile la greu si restul nu ar fi avut acces la grile, atunci ar fi fost o diferenta, recunosc! Dar asa, chiar nu intelegeti ca TOTI sunteti in ACEEASI situatie?

User avatar
johnny
senior
senior
Posts: 422
Joined: Fri Feb 04, 2011 5:44 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby johnny » Tue Nov 22, 2011 11:51 am

rhodococcus wrote:Studentii care vor da rezi in 2012 ar trebui sa se opuna schimbarii bibliografiei cu aceasta carte frantuzeasca . E o nebunie sa incerci sa inveti pt rezi FARA SA FACI MII DE GRILE . Nu exista mii de intrebari grila pt aceasta carte = nu se poate da rezi decent . CA sa raspunzi la 200 de intrebari in 3 ore ( o ora inbulinezi ) , trebuie sa fi facut mii de grile inainte . Va spune unul care a dat rezi . SPUNETI NU ACESTEI CARTI ATATA VREME CAT NU VA DAU SI MII DE GRILE PT EXERCITIU . ESTE SINUCIDERE .
In plus , numarul paginilor este APROAPE DUBLU fata de biblografia 2011 .
Pretul este mult mai mare , (cu 50 de lei iti iei toata biblografia de xerox ) . CArtea costa 200 de lei .
Acum aveti rezitests care contine mii de grile absolut indispensabile pregatirii examenului, daca se schimba bibliografia , nu mai aveti nimic .
Nu orice schimbare este neaparat mai buna
Am auzit argmentul ca Harrison este invechit . CArdio s-a schimbat in totalitate . Este nou , in plus , hai sa fim seriosi . In rezidentiat ce pazesti , ramai doar cu stiinta pt rezi ? ai timp sa inveti si cele mai proaspete informatii medicale .


ce prostie..
de ce te tot agiti ca pepsi mai @rhodococcus, daca ai dat deja rezidentiatul?
sau nu l'ai luat :) si nu mai vrei sa inveti 'alta' materie, ceea ce e de inteles.
Blegoo wrote:"Băgamiash... ce de-a mai gropi!"
Trident:
"Uliliuuu... ce de-a multe vagine pă stradă...! Hai să intru și în asta... și în ailaltă... să nu ratez nici una!"

http://www.youtube.com/watch?v=hE3HdcdZ ... re=related

medinst
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Oct 29, 2011 7:16 am

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby medinst » Tue Nov 22, 2011 11:57 am

rox wrote:Grilele alea mult laudate pot sa te si incurce putin, pentru ca iti pot lasa falsa impresie ca stii o tema la care ai facut super-punctaj, cand lucrurile nu stau chiar asa.
In plus, nu inteleg logica voastra, de ce trebuie sa isi faca studentii grile si sa le exerseze? Cum ii ajuta sa inteleaga care sunt subiectele pe cae trebuie sa le repete, atata timp cat grilele reale de la examen sunt facute de o comisie de medici si pot fi evident altele, nu luate de pe rezitests?
Ramaneti fratilor cu prostia asta de bibliografie, sa nu va vaicariti la anu' pe vremea asta de halul in care e. Pun pariu ca astia cu trompeta n-ati citit splendorile si minunatiile gogonate din actuala materie, ca altfel nu imi explic de ce toti cei care stiu ce scrie in ea sustin cu indarjire schimbarea si voi nu.

De fapt, retrag tot ce am spus. Dupa chestia de mai sus nu mai am nimic de zis,vorbeste pentru sine. Mult succes!


Rox,
Mie-mi plac oamenii care-si sustin ideile pana la capat.
Cate teste ai facut din fiecare subiect? Cate teste generale ai facut?
Ma lasi cu impresia ca ii consideri pe toti prosti.
Evident ca la test/subiect punctajul e mai mare. Vice-versa, testele generale au punctaj mai mic.
Ai facut minim 5 teste generale si dupa fiecare ti-ai notat gradul de corectitudine?
Ai comparat rezultatele intre acele teste generale?
Sau
Te-ai uitat doar la "statistici corectitudine" generale(pe toate testele)?

medinst
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Oct 29, 2011 7:16 am

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby medinst » Tue Nov 22, 2011 11:58 am

luly_boy wrote:
medinst wrote:
luly_boy wrote:Exagerezi! Da' rau de tot! Chiar nu e nevoie sa exersezi cu "mii de grile" ca sa iei rezidentiatul sau chiar specialitatea dorita. Eu am facut grile doar la cateva teme, ca sa-mi fac o idee, sa vad daca am reusit sa invat cum trebuia. Apoi am preferat sa repet temele decat sa fac "mii de grile". Sau sa ma plimb. Sau sa dorm. Sau orice altceva dar nu grile. Chiar e pierdere de timp. Si nu numai eu am procedat asa ci si altii care au avut punctaje mai bune decat al meu.
Da, ai nevoie de o ora pt "buline" dar restul iti sunt mai mult decat suficiente pt intrebari. Eu terminasem de bifat pe caiet in doua ore (si chiar m-am lalait, nu gluma). Am facut prostia sa ma verific si aici am pierdut timp, ar fi trebuit sa trec direct la "imbulinat"

Cartea costa 200 lei dar imediat vor circula xeroxurile, mai mult ca sigur vor exista binevoitori care sa o scaneze, nu-ti imagina ca vor cumpara prea multi cartea din librarii.

Eu aud prima data de cartea asta, habar n-am cat o fi de buna, dar ceea ce sustii tu acolo cum ca ai nevoie de mii de grile, mi se pare o aberatie. Fara suparare! Poate vrei sa dai rezi din nou si te sperie schimbarea.


Ajuta-ma sa inteleg ce idee ti-ai facut dupa ce ai rezolvat doar cateva grile?

Parerea mea, grilele sunt foarte bune pentru ca:
1. Te ajuta sa intelegi care sunt subiectele pe care le gresesti cel mai des si implicit doar pe acelea trebuie sa le repeti.
2. Iti cresc punctajul cu minim 10% daca gandesti dupa logica "2-sau-4 raspunsuri".
3. Iti scurteaza timpul de studiu.
4. CEL MAI IMPORTANT: esti mai eficient(d.p.d.v al timpului) la rezolvarea grilelor in timpul examenului.

Dan Puric zicea: "..este gresit atat timp cat excluzi alternativa."
Mi-e greu sa-mi imaginez ce punctaj ai luat la rezidentiat. Sunt sigur ca ai avut intrebari al caror raspuns nu l-ai "recunoscut" la prima vedere; adica ai fost nevoit sa te folosesti de logica medicala. Acea logica te-a costat timp. Trebuia doar sa recunosti ce fel de intrebare e: cu 2 sau 4 raspunsuri. Punctajul ar fi fost intre 3-5 puncte.
Pe deasupra, iti garantez ca orice student (fara sa fie tocilar) poate raspunde la 200 intrebari(+ imbulinat) in fix 3 ore.


Fii, te rog, un pic mai atent/a! Am spus ca am facut grile doar la cateva teme, nu ca am facut doar cateva grile. E o mare diferenta! Am invatat temele acelea scurte si apoi am facut grilele doar la ele si doar o singura data. Nu mai tin minte cate teme foarte scurte am citit atunci (eu am dat in 2007), cred ca vreo 10. Ei, la acele 10 teme am facut toate grilele. Asta m-a ajutat sa-mi dau seama daca am fost suficient de atenta la ceea ce am citit, daca si cat am retinut, daca-mi aduceam aminte exact paragrafele din care fusesera facute grilele, pe ce se pune accentul, etc. Si am facut grile dintre cele alcatuite de concurenti (era un programel la care contribuiau concurentii cu grile). Acelasi lucru poate fi facut si acum. Nu aveti voi nevoie de miile lor de grile. si toti veti fi in aceeasi situatie. Toti concurentii vor citi aceeasi carte si niciunul nu va avea grile date "de ei". Daca ar fi fost 100 de concurenti care ar fi facut grile la greu si restul nu ar fi avut acces la grile, atunci ar fi fost o diferenta, recunosc! Dar asa, chiar nu intelegeti ca TOTI sunteti in ACEEASI situatie?


Sa-mi fie cu iertare. N-a fost cu intentie. Mihai. :)

medinst
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Oct 29, 2011 7:16 am

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby medinst » Tue Nov 22, 2011 1:09 pm

luly_boy wrote: Nu aveti voi nevoie de miile lor de grile. si toti veti fi in aceeasi situatie. Toti concurentii vor citi aceeasi carte si niciunul nu va avea grile date "de ei". Daca ar fi fost 100 de concurenti care ar fi facut grile la greu si restul nu ar fi avut acces la grile, atunci ar fi fost o diferenta, recunosc! Dar asa, chiar nu intelegeti ca TOTI sunteti in ACEEASI situatie?


Inca ceva: ce parere isi pot face medicinistii de anul 6? Argumentul tau este corect, dar e responsabilitatea noastra sa-i "ajutam". E usor sa zic ca toti sunt in aceeasi oala si "Dumnezeu cu mila". Mi-e greu sa observ "sprijinul" din aceasta atitudine.

Ca sa inchei: e dreptul fiecaruia sa hotarasca ce&cum invata.
Am citit si pe forum: in cartile francezilor, dupa fiecare subiect exista un set de grile.
E dreptul studentului sa aiba acces la grile pentru a usura studiul.

Cat despre ignoranta fata de grilele rezitests: Ganditi-va ca au fost facute doar ca sa va ajute. Daca unii nu au profitat, asta nu inseamna grilele sunt inutile. Eu abia asteptam sa ma testez, ca sa fac pauza de la citit. :lol:
Da! Poti lua punctaj bun cu cititul. Nu poti lua examenul doar cu grile, dooh! :)
Formula de studiu e simpla: Citesti mult-mult si iei punctaj 700-850. Daca in paralel faci multe teste generale(urmarind evolutia/corectitudinea), atunci poti lua si peste 850.
Mie mi-e clar ca oricine poate gresi intr-un mod stupid, din variate motive(graba, emotii), chiar la grile usoare.

medinst
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Oct 29, 2011 7:16 am

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby medinst » Tue Nov 22, 2011 1:20 pm

medinst wrote:
luly_boy wrote: Nu aveti voi nevoie de miile lor de grile. si toti veti fi in aceeasi situatie. Toti concurentii vor citi aceeasi carte si niciunul nu va avea grile date "de ei". Daca ar fi fost 100 de concurenti care ar fi facut grile la greu si restul nu ar fi avut acces la grile, atunci ar fi fost o diferenta, recunosc! Dar asa, chiar nu intelegeti ca TOTI sunteti in ACEEASI situatie?


Inca ceva: ce parere isi pot face medicinistii de anul 6? Argumentul tau este corect, dar e responsabilitatea noastra sa-i "ajutam". E usor sa zic ca toti sunt in aceeasi oala si "Dumnezeu cu mila". Mi-e greu sa observ "sprijinul" din aceasta atitudine.

Ca sa inchei: e dreptul fiecaruia sa hotarasca ce&cum invata.
Am citit si pe forum: in cartile francezilor, dupa fiecare subiect exista un set de grile.
E dreptul studentului sa aiba acces la grile pentru a usura studiul.

Cat despre ignoranta fata de grilele rezitests: Ganditi-va ca au fost facute doar ca sa va ajute. Daca unii nu au profitat, asta nu inseamna grilele sunt inutile. Eu abia asteptam sa ma testez, ca sa fac pauza de la citit. :lol:
Da! Poti lua punctaj bun cu cititul. Nu poti lua examenul doar cu grile, dooh! :)
Formula de studiu e simpla: Citesti mult-mult si iei punctaj 700-850. Daca in paralel faci multe teste generale (urmarind evolutia/corectitudinea), atunci poti lua si peste 850.
Mie mi-e clar ca oricine poate gresi intr-un mod stupid, din variate motive(graba, emotii), chiar la grile usoare.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby sms_mihai » Tue Nov 22, 2011 1:22 pm

Eu zic asa:

Materia de acum ar fi cam de schimbat (tinand cont si de cum e tradusa)
Totusi schimbarea e putin cam brusca. Nu sunt grile, totul e cam nou, nu avem un punct de referinta. Si mai sunt si multi dintre cei care vor da la anul. Chiar foarte multi!
Daca ne gandim bine poate ca nu materia ar fi foarte rea, daca s-ar da niste grile mai rezonabile, adica nu din amanunte.
Eu as fi facut o schimbare gradata, as fi inlocuit o parte totusi buna a subiectelor, dar as fi reinnoit totul in vreo 2-3 ani.
Pe de alta parte din cate imi dau seama, materia va fi mult mai schematic scrisa (multe capitole au numai 5-6 pagini), asa incat as introduce 20-30 de teme suplimentar, evident ceva de bun simt din dermato, psihiatrie etc
Deci as lua-o mai gradat cu schimbarea, mai ales ca studentii si medicii nu prea au bani de carti.
Totusi schimbarea se impune. La fel, si modul de concepere a grilelor. Numai ca acum, nemaiavand o lista cu efecte adverse puse la si altele, nu vor mai putea da din asa ceva.
S-ar fi putut face si subiecte mai rezanabile si mai relevante si cu actuala materie. Ginghina e scris ca un tratat, dar la rezidentiat nu poti da din parametrii echo la nivelul asta (MAPSE etc), trebuie mentinuta totusi o limita.

Si foarte important, as anunta bibliografia noua pana pe 15 ianuarie.

Eu propun sa facem un memoriu si sa-l trimitem, voi redacta eu un draft dupa ce se termina cu repartitiile. Si eu voi mai da la anul (chiar daca iau anul asta, cel mai probabil), cred ca voi vrea sa iau ceva mai bun etc

Si se pot da si cazuri clinice ca grila, cuprinzand 2-3 paragrafe de rationament medical. Pe bune acum, ce specialist non cardio stie de MAPSE?

Lipsa de grile e totusi un argument pentru a nu face o schimbare asa brusca. Altul ar fi ca, repet, deja anul asta vor ramane jumatate din oameni pe dinafara, iar la anul sanse sunt sa se repete povestea. S-ar putea largi nitel baza de studiu si renunta la amanunte din grile, initial schimbat vreo 20 de subiecte din harrison. Electronic se poate vedea ce punctaje se iau pe grilele din materia noua, se pot face si comparatii (de catre autori)

luly_boy
senior
senior
Posts: 227
Joined: Tue Aug 15, 2006 9:53 am

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby luly_boy » Tue Nov 22, 2011 1:59 pm

medinst wrote:
Am citit si pe forum: in cartile francezilor, dupa fiecare subiect exista un set de grile.



Aha! Si cate grile erau la fiecare capitol? tongue3.gif Cereti si voi sa le traduca si pe alea sau sa va conceapa niste intrebari (cate au si francezii, ca doar nu sunteti mai prosti ca ei). Dar nu mii de grile, fratilor! Ma omorati cu chestia asta. Parca ati fi la gradinita. Doamne-fereste de ceva la prima vedere (impropriu spus, oricum, pt ca daca stii capitolul, deja nu mai este "la prima vedere") ca va este teama ca nu sunteti in stare sa raspundeti decat daca ati mai vazut respectiva intrebare de nu stiu cate ori! E prea de tot, zau asa!

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby sms_mihai » Tue Nov 22, 2011 2:05 pm

luly_boy wrote:
medinst wrote:
Am citit si pe forum: in cartile francezilor, dupa fiecare subiect exista un set de grile.



Aha! Si cate grile erau la fiecare capitol? tongue3.gif Cereti si voi sa le traduca si pe alea sau sa va conceapa niste intrebari (cate au si francezii, ca doar nu sunteti mai prosti ca ei). Dar nu mii de grile, fratilor! Ma omorati cu chestia asta. Parca ati fi la gradinita. Doamne-fereste de ceva la prima vedere (impropriu spus, oricum, pt ca daca stii capitolul, deja nu mai este "la prima vedere") ca va este teama ca nu sunteti in stare sa raspundeti decat daca ati mai vazut respectiva intrebare de nu stiu cate ori! E prea de tot, zau asa!


La cata coruptie e la noi (si este) ar fi greu sa fie de necontestat daca nu poti arata ca ai raspuns exact ca in carte. Francezii si permit. Dar si eu sunt pentru cazuri clinice

medinst
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Oct 29, 2011 7:16 am

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby medinst » Tue Nov 22, 2011 2:08 pm

luly_boy wrote:Aha! Si cate grile erau la fiecare capitol? tongue3.gif Cereti si voi sa le traduca si pe alea sau sa va conceapa niste intrebari (cate au si francezii, ca doar nu sunteti mai prosti ca ei). Dar nu mii de grile, fratilor! Ma omorati cu chestia asta. Parca ati fi la gradinita. Doamne-fereste de ceva la prima vedere (impropriu spus, oricum, pt ca daca stii capitolul, deja nu mai este "la prima vedere") ca va este teama ca nu sunteti in stare sa raspundeti decat daca ati mai vazut respectiva intrebare de nu stiu cate ori! E prea de tot, zau asa!


Zau asa!
teste generale ≠ teste pe subiecte
si ai optiunea suplimentara: test general din toate intrebarile NEREZOLVATE.
Dar cred ca stiai toate astea; am dreptate? :lol:

luly_boy
senior
senior
Posts: 227
Joined: Tue Aug 15, 2006 9:53 am

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby luly_boy » Tue Nov 22, 2011 2:28 pm

Nu stiam, eram chiar curioasa. Merci pt lamuriri. Suna f interesant!

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby MedRx » Tue Nov 22, 2011 2:51 pm

Sunt rezidenta si am luat cartea sa vad de ce sunt atat de multe comentarii!Motivul nr 2,vreau sa fiu pregatita oricand sa dau rezi pe post in cazul in care apare un post bun!
Cartea este ft buna si nu am vazut nimic negativ in ea,problema voastra este ca voi nu ati ivatat si nu invatat logic,6 ani faceti grile ABCDE si asta este rezultatul!

procust
senior
senior
Posts: 193
Joined: Sat Feb 21, 2009 2:01 am
Location: Timisoara

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby procust » Tue Nov 22, 2011 2:56 pm

Doamne, MedRx, iar incepi?? :x :x

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby MedRx » Tue Nov 22, 2011 3:06 pm

vezi ca prin aprilie trec prin TM,daca ai nevoie de niste palme ?ne vedem la judetean! :allright:

procust
senior
senior
Posts: 193
Joined: Sat Feb 21, 2009 2:01 am
Location: Timisoara

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby procust » Tue Nov 22, 2011 3:12 pm

stii, daca nu ai avea aerele alea de superioritate poate ai fi mai acceptata si parerile tale (asa cum sunt ele) poate ar fi luate in serios...

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby MedRx » Tue Nov 22, 2011 3:20 pm

cine are minte le accepta pt sunt reale!!tu stai jos !

procust
senior
senior
Posts: 193
Joined: Sat Feb 21, 2009 2:01 am
Location: Timisoara

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby procust » Tue Nov 22, 2011 3:24 pm

bine MedRx, o ultima intrebare mai am: ce sunt reale: aerele sau sfaturile???

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby durere de cap » Tue Nov 22, 2011 3:26 pm

[Am citit si pe forum: in cartile francezilor, dupa fiecare subiect exista un set de grile.
E dreptul studentului sa aiba acces la grile pentru a usura studiul.]


francezii au cazuri clinice, iar rezidentiatul este examen scris, nicidecum grile.

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby MedRx » Tue Nov 22, 2011 3:38 pm

ultimul raspuns;ca si unii colegi dintre ai mei vezi un bagaj superior de cunostinte sub forma de aere! Indrumatorul meu de rezidentiat este o tipa ft de treaba si stie bine!acum cateva zile nu stia raspunsul corect la o intrebare pe care am pus-o,in loc de o valoare 7-14 ml ea spus 50ml.Nu s-a suparat deloc si chiar a spus :eu stiam de 50, iar eu i am argumentat de ce 50ml este gresti! Acum intelegi de ce un om care stie nu se supara si altul care nu stie mai nimic se supra?

procust
senior
senior
Posts: 193
Joined: Sat Feb 21, 2009 2:01 am
Location: Timisoara

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby procust » Tue Nov 22, 2011 3:47 pm

MedRx hai sa o lasam asa, oricum suntem offtopic, iti doresc multa sanatate si un viitor stralucit in specialitatea ta! p.s nu sunt ironic

User avatar
Cron0s
junior
junior
Posts: 59
Joined: Wed Apr 30, 2008 9:48 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Cron0s » Tue Nov 22, 2011 3:54 pm

Intr-o tara sau sistem sanitar care se respecta, isi pun la punct o platforma de evaluare si de formare a medicului (bibliografie bine pusa la punct cu tot cu grile de autoevaluare, anunturi facute din timp etc). In US chiar e subiect de profit cu Questionbankul si totodata un mod eficient de autoevaluare. Oricat de bestial ai invata, ala care a invatat la fel ca tine dar a facut si cateva grile seara, va observa ce subiecte nu stapaneste si intr-un final va avea un punctaj mai mare.
Nu ne ridicam la nivelul acestor tari, si luam din bibliografia lor, ok, dar nici francezul cand invata pentru ECN nu toceste cartea aia. Aici e diferenta de mentalitate, la ei in biblioteca ai carti de genul asta pentru fiecare specialitat(din cate imi aduc aminte cu exact aceasi coperta ECN, aici poate detaliaza Im) e. Cartea tradusa de noi e un fel de rezumat al rezumatului, cu care sa iti faci o recapitulare scurta dupa ce ai trecut deja prin grosul materiei.
Personal am vazut doar varianta in lb franceza a cartii, si nu ma pot declara un fan. Pur si simplu nu inghit stilul asta de carte cu multe subpuncte care promoveaza toceala la modul crunt. Ca ai invatat in timpul facultatii sau nu, daca tot stai si inveti pentru un examen, macar sa ramai cu ceva in cap, nu doar tabele si semne/sindroame trecute cu liniuta la fiecare boala. Ma rog, zic asta dupa ce am rasfoit putin prin carte, poate doar asta mi-a sarit mie in ochi la prima vedere.
Asta a fost si motivul pentru care in US de exemplu pentru step 2 au introdus clinical skills, nu te poti baza pe ceva ce reflecta doar capacitatea de memorare( si la ei intrebarile inca sunt logice, cu radiografii, MRI, diagrame in test, nu doar "in boala cutare nu apare "a.b.c.d" )
Asa ca parerea mea e ca intr-un fel se incearca o miscare in bine, dar pur si simplu trebuie schimbata infrastructura, nu e suficienta o grila ca sa decizi daca ala e bun de specialitatea X. Desigur, cu totii stim ca la noi in tara nu s-ar putea niciodata asa ceva,dar asta din cu totul alte motive :)

medinst
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Oct 29, 2011 7:16 am

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby medinst » Tue Nov 22, 2011 4:04 pm

MedRx wrote:Sunt rezidenta si am luat cartea sa vad de ce sunt atat de multe comentarii!Motivul nr 2,vreau sa fiu pregatita oricand sa dau rezi pe post in cazul in care apare un post bun!
Cartea este ft buna si nu am vazut nimic negativ in ea,problema voastra este ca voi nu ati ivatat si nu invatat logic,6 ani faceti grile ABCDE si asta este rezultatul!

Draga medrx, acum vorbeste experienta sau vanitatea?
Mi se pare normal: dai examen grila, atunci te pregatesti si cu grile.
De ce generalizezi? Cine a facut 6 ani doar grile?
Ajuta-ma sa inteleg ce stii; poate stiu eu prea putine.
Eu am cunoscut o singura colega care putea lua peste 900 puncte fara macar sa fi citit un rand. Cat sa fie? O persoana din 100? 500?
Sa fim realisti. Sunt studenti cu aptitudini speciale:
-cei cu toceala pura
-si cei cu logica pura, experienta si un bagaj genetic bogat.
Dar cei mai multi au un stil mixt de invatare: logica, toceala, experienta si numaratul variantelor de raspuns.

PS:Iti trimit acum un pm.

alexbere
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Feb 12, 2010 9:00 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby alexbere » Tue Nov 22, 2011 5:39 pm

nu putem sa adoptam modul de examinare al francezilor atat de brusc din simplul motiv ca nu ne putem ridic la standardul lor. studentii lor au fost invatati inca din primul an de facultate cu teste gen cazuri clinice, pentru ei nu este o noutate. insa, sa vii in anul 6 cu o schimbare drastica -atat bibliografia cat si metoda de testare- mi se pare un esec total.
ok, sunt de acord ca, incepand cu 2012, sa se adopte pentru studentii de anul 1 alta metoda de testare, sa se faca o departajare clara la sfarsitul anului1....
ar trebui ca un student de anul 1 sa stie f bine care va fi traseul in aceasta facultate. adica sa stie clar de la inceput care va fi bibliografia ptr rezi si cum va fi metoda de testare. nu sa se schimbe alandala de la un an la altul. jucam bambilici, sau ce facem aici ?

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Nov 22, 2011 7:12 pm

Pt orice bibliografie data poti adota orice mod de examinare doresti.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
mimi.
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Dec 07, 2010 12:54 am

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby mimi. » Tue Nov 22, 2011 7:35 pm

Bibliografia veche nu e buna, ca au schimbat subiectele de cardio nu a fost bine, ca au scos acum carte noua si vor sa schimbe tematica - iar nu e bine. Ce e bine atunci ? Ce anume se vrea? Sa invatam pt rezi chestii care se bat cap in cap cu ce invatam in timpul facultatii? Sa ne chinuim sa retinem medicatie si metode de diagnostic depasite? In momentul de fata nu merge cu binisorul. Trebuie daramat muntele asta de ***** de pana acum si sa o luam de la zero. Nu e capat de lume. Da, posibil ca in primul an de examen dupa o noua bilbiografie punctajele sa fie de cacao. Ei si ce, toate o sa fie. Nu iti tatueaza nimeni in frunte nota de la rezi; important e ce faci cu ea la repartitie.
In plus, daca cei care concep grilele pentru rezidentiat nu sunt capabili, poate sa fie bibliografia lui peste.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby sms_mihai » Tue Nov 22, 2011 9:36 pm

Da, decat sa nu se schimbe nimic, mai bine sa se schimbe cu totul.
Insa ar trebui schimbata si filosofia de concepre a grilelor, in esenta mai putine amanunte. Si eventual cca 30 de subiecte in plus la bibliografie.

E usor sa spui sa se schimbe insa trebuie tinut cont ca:
1. anul asta jumatate din oamenii care au dat la Bucuresti vor ramane pe dinafara, mai multi ca in alti ani.
2. Nu toti au bani sa cumpere acea carte (+ pana cand se anmunta oficial, pana cand o scaneaza altii etc)
3. E vorba totusi de un efort, sigur ca in aparenta materia va fi tot aia, insa intrebarile care vor conta vor fi din amanunte, cu siguranta. Nu pune problema o intrebare de genul: examenul esential pt dg de hipertrofie de prostata este; ci alte subtilitati

Ziceti voi ca nu conteaza, totusi aceasta bulibaseala cu punctaje diferite pe centre si in ani diferiti va conta pentru oricine face comparatii. Vor fi note mici, dar poate ca la anul 600 va fi mare realizare, insa pentru alti medici in mintea lor va fi un punctaj mic, ca asa a fost pe vremea lor. E patetic sa spui, stiti am luat 600, dar am fost in primii 10%.

Cheia credibilitatii unui examen a la long (pe langa corectitudine) e stabilitatea punctajelor. Luati situatia de la bac de anul asta, chiar credeti ca cineva care a luat un 7 amarat "pe bune" va fi mai apreciat decat cel care a luat un 9 copiat, dar care nu stia nici de 5? Nu, va spun eu ca nu. Din pacate lumea e superficiala, la interviuri prima impresie conteaza si (fie si mental) capeti rapid eticheta de "ala care a luat 600" chiar daca erai, repet intre primii 10% (zic si eu, presupunand ca s-ar da foarte greu)

Ar fi fost important sa avem un standard national, un punctaj national, care sa dureze in timp, un 6 de acum sa fie echivalent cu un 6 de peste 5 ani, pentru ca altfel fiecare va cauta sa fenteze sistemul.

In aceeasi idee nu cred ca e buna nici decentralizarea. Ca sa ce? Sa nu fie inghesuiala? Dupa ce criteriu obiectiv mai apreciezi cat stie omul ala, intr-o tara cu coruptia cat casa?
La fel si cu posturile. Oricine putea lua acum probabil gastro la Cucuieti, pe post, cu nota de 600. Cine imi garanteaza de fapt ca asta nu-i doar o schema, ca nu se va transfera apoi (peste n ani), ca nu va plati bine mersi acea taxa impusa de stat si se va muta in Bucuresti sau Cluj?

Reforma asta seamana cu reforma din educatie din ultimii 20 de ani - ce sa vezi ba cu teze nationale ba fara, toti au schimbat, au ajuns sa desfiinteze scolile profesionale - cand real acolo nu se duceau cei care aveau ca pasiune vreun mestesug, ci loazele, asa era pe vremea mea. In final, s-a vazut cati pot real sa promoveze bacul. Sigur ca formal anii trecuti 80% promovau. Cine mai are incredere intr-un 9 scris pe o diploma de bac, cand se stie ca se copia cu cartile pe masa?
Deci eu zic ca ar trebui stabilitate in primul rand, un sistem unitar, de referinta, schimbari totusi cu tact (de ce s-au mai schimbat anul asta cardio si pancreatitele) daca se imagina o schimbare atat de ampla?) Alaturi de grile judicios concepute. Cel putin 20% din grile sunt fie dubioase (se refera la amanunte scrise in carte, insa neuniversal valabile, sau chiar depasite), ori sunt date din amanunte ce fac apanajul specialitatii. Cu alte cuvinte diferenta (peste 700 punctaj) o face cel care stie pe dinafara amanunte nerelevante, care apropo pot fi nimerite din intamplare. Luati 100 de oameni si dati-le 2 zaruri, macar 4-5 din ei vor nimeri un 6-6, dar asta nu inseamna ca sunt cei mai buni. daca s-ar testa reproductibilitatea rezultatelor (adica, la alte teste date imediat, clasamentele sa fie cam aceleasi) cred ca s-ar descoperi mari suprize. Cel putin pentru acele 20% din grile, diferenta o face inspiratia de moment, norocul, intamplarea de a retine un amanunt si nu judecata medicala. Ceea ce in sine e un lucru grav.
Se puteau face grile bune, reprezentative chiar si din Harrison, daca nu s-ar fi legat de 4-5 randuri din carte, vezi doamne sa scrie negru pe alb, sa nu conteste nimeni.
Last edited by sms_mihai on Tue Nov 22, 2011 9:43 pm, edited 1 time in total.

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby rox » Tue Nov 22, 2011 9:42 pm

nu te intreaba nimeni niciodata ce punctaj ai avut la rezi, ci ce specialitate ai luat cu el.... daca poti sa iei cardio cu 600 f bine, inseamna ca a fost un punctaj bun.
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby sms_mihai » Tue Nov 22, 2011 9:53 pm

rox wrote:nu te intreaba nimeni niciodata ce punctaj ai avut la rezi, ci ce specialitate ai luat cu el.... daca poti sa iei cardio cu 600 f bine, inseamna ca a fost un punctaj bun.


Foarte rau, atunci ce relevanta ar mai avea punctajul? Atata vreme cat se poate ocoli o bariera pe care altfel a trece-o numai ft. bien pregatit, se vor gasi unii care vor ocoli bariera si in final vor ajunge cot la cot cu un specialist bun; pentru ca sistemul i-a permis.

Rezidentiatul ar trebui sa fie strict concurs de cunostinte, nu concurs de cum sa te orientezi in cariera, sau "lasa ca intru la Cucuieti, apoi mai vad eu" Asa s-a ajuns si in invatamant: au desfiintat in esenta xemenel grele, bacul a ajuns de 2 lei, universitatile nu mai dadeau admitere, iar cele care dadeau.. ce daca, puteai sa urmezi la privat, pe baza de bani si dosar. In final, ajungea inginer si unul cu cunostinte solide si altul care nu merita. Rezultatul final? Inflatia de diplome si specialisti si lipsa de valoarea si credibilitate.

Nu ma acuzati ca vreau sa creez o casta, dar accesul exclusivist are rolul sau, atata vreme cat se va observa ca poti sa intri mai usor "pe alte cai" (transferuri, posturi) si poti ajunge pe o pozitie buna, echivalenta, cu un efort mai mic, din ce in ce mai multa lume lenesa va urma aceasta cale. E in legea firii ca omul sa aleaga cea mai usoara cale. Nu domnule: vrei cardio, trebuie sa fii bun (ah, sigur, sa fie relevant examenul, asta e alta socoteala). Nu iei 800, dai pana cand iei sau te multumesti cu ce prinzi si basta. Nu faci artificii de genul: pai, am dat la Cucuieti, ca permitea legea etc

Si ca veni vorba, ma distreaza la culme ipocrizia unora care spun ca s-a ajuns etc S-a ajuns pentru ca elevii si parintii vor: vor sa fenteze sistemul. Stiu ca ei prin fortele lor n-ar putea, scolile profesionale nu erau dorite de nimeni, dar ei vroiau la liceu si chiar facultate. Sistemul le-a permis, ei au intrat. Asa s-a ajuns la absolventi care habar n-au sa scrie corect, inclsuiv la medicina. Acum 15 ani nu vedeai asa ceva la liceu, dara-mi-te la facultate.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby sms_mihai » Tue Nov 22, 2011 10:02 pm

Pana si chestie cu fluctuatie de locuri oferite nu e buna. Ce merit ar avea cineva care se intampla ca anul asta sa ia ceva pe care e bataie, doar pt ca s-au scos mai multe locuri?

Asta daca vrem sa aiba relevanta notele alea, altfel tine de intamplare, de sansa. Sau de iuteala de mana de a gasi cai ocolite, fara a mai trece prin selectia unui examen.

Eu am dat pe Bucuresti, dar uite ce citii despre Cluj:

procust wrote:la timisoara primele 50 au fost CS urmatoarele 150 CM, mi se pare o tampenie ce au facut la cluj cu amestecatul, de parca nu era destul stresul



Au amestecat complement simplu cu complement multiplu! Recunosc ca ar fi fost stresant. Probabil ca nu au anuntat inainte. Pentru ce sa bagi asemenea diferente artificiale intre candidati?
Un examen national si criterii unice ar fi fost mai potrivit. Asa e si in Franta si se stie ca ei au un sistem restrictiv.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby sms_mihai » Tue Nov 22, 2011 10:18 pm

Si chestia cu posturile, in afara ca avantajeaza probabil statul ca te leaga nitel de glie, introduce acea portita pentru cei mai putini competenti.
Ma intreb si eu ca tot romanul:
Cum de pana acum posturile (scoase pt zione defavorizate) constant nu atrageau pana acum pe nimeni, decat pe cei din coada clasamentului?
Cum de poti spune la 25 de ani ca vrei sa te legi de glie la Cucuieti, cand nu ai un pan de cariera bine definit, nu ai cel mai probabil casa, masa, familie etc Cum de altcumva daca nu din cauza avantajului principal, acela ca permite alegerea unei specialitati pe care e bataia mare, la un "pret" (punctaj) redus?

Am auzit in sala: Sunt pe post, vreau doar sa trec. Cred ca asta spune destule.

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby canci » Tue Nov 22, 2011 10:39 pm

sms_mihai wrote:Si chestia cu posturile, in afara ca avantajeaza probabil statul ca te leaga nitel de glie, introduce acea portita pentru cei mai putini competenti.
Ma intreb si eu ca tot romanul:
Cum de pana acum posturile (scoase pt zione defavorizate) constant nu atrageau pana acum pe nimeni, decat pe cei din coada clasamentului?
Cum de poti spune la 25 de ani ca vrei sa te legi de glie la Cucuieti, cand nu ai un pan de cariera bine definit, nu ai cel mai probabil casa, masa, familie etc Cum de altcumva daca nu din cauza avantajului principal, acela ca permite alegerea unei specialitati pe care e bataia mare, la un "pret" (punctaj) redus?

Am auzit in sala: Sunt pe post, vreau doar sa trec. Cred ca asta spune destule.

Gogule, cum le stii tu pe toate! Sa te uiti anul asta ce punctaje s-au luat si pe ce specializari si mai vb dupa. :rightblinky: Daca tu la 25 de ani nu ai un plan bine definit si nu stii ce sa faci cu viata ta asta nu inseamna ca si ceilalti sunt la fel, poate unii vor sa ramana in tara din diverse motive, n-are rost sa discutam acum despre asta, de ce, cum si in ce fel.
Nu te mai da tu asa atotstiutor.


Return to “Rezidentiat 2012”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests