Acte necesare pt Spitalul Sfantu Ioan Bucuresti

next generation
User avatar
Dixie
senior
senior
Posts: 460
Joined: Tue Oct 25, 2011 10:29 am

Acte necesare pt Spitalul Sfantu Ioan Bucuresti

Postby Dixie » Wed Dec 07, 2011 10:36 pm

deci s-a tot scris pe forum, da nimeni se pare ca nu stie ceva concret.
dintre rezidentii mai mari, nu ne poate ajuta nimeni?...

ce acte cer cei de la sfantul ioan???

daca are cineva un raspuns la intrebarea mea,il rog frumos sa-mi raspunda... multumesc anticipat !
Inteligenta mea sclipitoare incepe sa devina o povara . ~ Dr. House

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Acte necesare pt Spitalul Sfantu Ioan Bucuresti

Postby mihai_525 » Wed Dec 07, 2011 10:43 pm

Image
America first

User avatar
Dixie
senior
senior
Posts: 460
Joined: Tue Oct 25, 2011 10:29 am

Re: Acte necesare pt Spitalul Sfantu Ioan Bucuresti

Postby Dixie » Wed Dec 07, 2011 10:57 pm

unde ai gasit asta afisata, la spital sf ioan?

in plus, am cateva nelamuriri :
1. cererea de incadrare adresata directorului, banuiesc ca ti-o dau ei, si tu o completezi, nu?
2. repartitie de la dspmb - e foaia aia ce-am primit-o la repartitie, corect?
3. repartitie de stagiu de la centrul national de perfectionare - asta ce vrea sa fie? de unde o luam?
4. copia dupa diploma de licenta/foaia matricola - ei zic copie. copie xerox simpla, sau legalizata la notar?
5. copie dupa diploma de bac - din nou, copie legalizata sau copie xerox normala?
6. adeverinta medic de familie, cum ca sunt apt pt munca? fara alte analize? ca lumea se tot "cearta" pe forum, ba ca tre analize, ba ca NU trebuie, ba ca tre HIV si B&C , ba ca nu trebuie...
7. intre 12-16 dec se face incadrarea, asa cum avem pe fisa aia de la ei?

daca stii sa ma lamuresti, iti foarte multumesc, ca eu ma simt total in ceata... :hammer:
Inteligenta mea sclipitoare incepe sa devina o povara . ~ Dr. House

intashu
Posts: 3
Joined: Thu Dec 08, 2011 2:24 am

Re: Acte necesare pt Spitalul Sfantu Ioan Bucuresti

Postby intashu » Thu Dec 08, 2011 2:40 am

sal,tin sa spun ca am fost personal la spitalul sf ioan bucuresti,la resurse umane si am vorbit cu o doamna care a fost f amabila si mi-a spus exact de ce acte avem nevoie pentru ca ma saturasem ca fiecare de pe acest forum sa isi dea cu parerea despre una si alta.doamna respectiva mi-a spus ca am nevoie de urmatorele:

-adeverinta DSP (cea pe care o avem din ziua repartitiei)

-COPIE adeverinta licenta (adica acea adeverinta cu care ne-am inscris la rezidentiat pentru cei din promotiile 2011) sau COPIE diploma de licenta, oricare ar fi, NELEGALIZATE

-foaia matricola

-COPIE diploma de bacalaureat, de asemenea nelegalizata

-COPIE certificat de nastere

-COPIE carte identitate in dublu exemplar cu nr de telefon

-dosar cu sina

-adeverinta de la medicul de familie (apt de munca) (probabil s-au gandit ei ca nu au bani ca sa deconteze analizele tuturor si ca sunt multi care nu au bani sa suporte analizele si au gasit solutia salvatoare cu adeverinta care e apa de ploaie)

Am intrebat de 2 ori dupa fiecare data ce imi zicea un act.Mi-a spus clar ca nici o copie nu trebuie sa fie legalizata plus ca doamna de la DSP care s-a uitat peste dosarul meu la inscriere la rezidentiat mi-a spus atunci ca originalul ramane la ei si la angajare o sa pot folosi o copie dupa adeverinta respectiva.

Tot ce am scris aici ama uzit personal de la cea care se ocupa cu angajarile,sper ca ceilalti care aud in stanga si in dreapta sau iau informatiile de la alte spitale sa se abtina de la asa ceva ca duc lumea in eroare.

P.S. in caz ca pe 12 cand ma duc cu dosaru si imi spune ca nu e bine ceva din el o strang de gat!!!!!!!! glumesc >P

Copie certificat de casatorie si acte pentru cei care au mai lucrat nu stiu nimic. Eu m-am interesat din punctul meu de vedere, adica necasatorit si absolvent promotie 2011!

User avatar
Dixie
senior
senior
Posts: 460
Joined: Tue Oct 25, 2011 10:29 am

Re: Acte necesare pt Spitalul Sfantu Ioan Bucuresti

Postby Dixie » Thu Dec 08, 2011 12:10 pm

intashu, multumesc mult pt ajutor...

deci sa-nteleg ca pe noi ne scutesc de analize si de cazier? ca parca citeam pe forum ca pe la alte spitale cere cazierul?
si nici pe la medicina muncii nu trebuie sa mai trecem?

PS: eu nu o sa vin pe 12 in buc cu dosarul, ci probabil pe 14-15. asa ca, te rog posteaza aici daca cumva ti-a cerut si alte acte... multumesc !
Inteligenta mea sclipitoare incepe sa devina o povara . ~ Dr. House

User avatar
Dixie
senior
senior
Posts: 460
Joined: Tue Oct 25, 2011 10:29 am

Re: Acte necesare pt Spitalul Sfantu Ioan Bucuresti

Postby Dixie » Thu Dec 08, 2011 12:19 pm

deci am sunat si eu la sf ioan, si am intrebat la resurse umane.
intashu, ai fost mai mult decat corect in publicarea actelor !
am intrebat eu special daca ne trebuie CAZIER sau ANALIZE sau MEDICINA MUNCII !!! mi-a spus d-na ( care de altfel a fost extrem de amabila si cu un glas tare placutttt ) ca NU avem nevoie de asa ceva !!!
iar toate actele trebuiesc doar copie xerox, deci NU legalizata !!!

super tareeee... incepe sa-mi placa de cei de la sf ioan ! oameni cu bun simt, nu ma pun sa dau bani pe nicaieri, ca-i criza peste tot !!! bravoooo !!! respectele mele ! :peace: :peace: :peace:
Inteligenta mea sclipitoare incepe sa devina o povara . ~ Dr. House

luhian1
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Nov 25, 2011 2:34 pm

Re: Acte necesare pt Spitalul Sfantu Ioan Bucuresti

Postby luhian1 » Thu Dec 08, 2011 7:26 pm

Si eu am sunat la Sf.Ioan . Si nu au zis nimic de cazier si analize. Sper sa nu se trezeasca luni k mai trebuie si astea...
Daca-i asa, ai dreptate, Dixie...super tareee .

User avatar
Dixie
senior
senior
Posts: 460
Joined: Tue Oct 25, 2011 10:29 am

Re: Acte necesare pt Spitalul Sfantu Ioan Bucuresti

Postby Dixie » Thu Dec 08, 2011 7:53 pm

eu am intrebat special daca ne tre' cazier si analize si medicina muncii.
si d-na mi-a raspuns foarte amabil ca NU , mai ales analizele is de fapt "adeverinta de la medicul de familie cum ca suntem apti pt munca"... deci eu sper ca luni NU veti avea surprize ! :) daca aveti , sa ma anuntati si pe mine in timp util, pls pls pls ! :P
Inteligenta mea sclipitoare incepe sa devina o povara . ~ Dr. House

dr_d
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Nov 22, 2011 12:10 pm

Re: Acte necesare pt Spitalul Sfantu Ioan Bucuresti

Postby dr_d » Thu Dec 08, 2011 11:05 pm

eu am terminat in iasi si cei de acolo sunt ''fffff draguti'' nu binevoiesc sa ne dea diploma de bac si nici foaia matrocola (cel putin nu inainte de jumatatea lunii ianuarie) dar parsonalul de la Sf Ioan chiar a da dovada de intelegere si au zis ca putem aduce aceste acte pe parcursul anului...asa da oameni

intashu
Posts: 3
Joined: Thu Dec 08, 2011 2:24 am

Re: Acte necesare pt Spitalul Sfantu Ioan Bucuresti

Postby intashu » Fri Dec 09, 2011 12:47 am

da,si eu tot la iasi am terminat,niste nenorociti si mai ales secretarele alea amortite sa le fie tarana usoara :P

P.S. sper sa fie dragute in continuare cele de la sf ioan pe parcursul anilor.

User avatar
Dixie
senior
senior
Posts: 460
Joined: Tue Oct 25, 2011 10:29 am

Re: Acte necesare pt Spitalul Sfantu Ioan Bucuresti

Postby Dixie » Fri Dec 09, 2011 11:49 am

pfff, si eu sper.... chiar a fost amabila d-na cand am sunat, mi-a dictat actele, mi-a raspuns la orice intrebare ... cu un glas asa, angelic... deci chiar am ramas uimita, mai ales ca stiam ca prin buc, cand suni pe la resurse umane si dsp-uri, esti trimis pe la origini intr-un mod academic si iti vine sa regreti ca ai indraznit sa suni si sa intrebi.... dar se pare, cei de la sf ioan, sunt cu adevarat OAMENI !!! si vb voastra, sa speram ca vor ramane asa si pe viitor... :) :peace:
Inteligenta mea sclipitoare incepe sa devina o povara . ~ Dr. House

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Acte necesare pt Spitalul Sfantu Ioan Bucuresti

Postby b3 » Sat Dec 10, 2011 3:02 am

Dixie wrote:6. adeverinta medic de familie, cum ca sunt apt pt munca?

intashu wrote:-adeverinta de la medicul de familie (apt de munca) (probabil s-au gandit ei ca nu au bani ca sa deconteze analizele tuturor si ca sunt multi care nu au bani sa suporte analizele si au gasit solutia salvatoare cu adeverinta care e apa de ploaie)

Dixie wrote:d-na mi-a raspuns foarte amabil ca NU , mai ales analizele is de fapt "adeverinta de la medicul de familie cum ca suntem apti pt munca"...


Doamna draguta de la RUNOS este si pe dinafara... Medicul de familie nu poate sa va dea "apt" ! Apt poate sa scrie doar medicul de medicina muncii, el stabileste daca esti apt sa muncesti sau nu si cat si cum. Voi n-ati invatat astea in facultate ??

Medicul de familie va scrie doar "sanatos clinic in momentul examinarii. Nu este in evidenta cu boli cronice." si va taxeaza 10-20-50 de lei, cat vrea muschiul lui ca este privat iar Casa de asigurari nu deconteaza adeverintele.

Acum sigur ca e posibil sa gasiti unii medici de familie care sa va dea si "apt" ca nu stiu sau ca s-au saturat sa se certe cu pacientii care vin montati ca "a zis doamna de la... ca trebuie sa-mi dati !" sau ca le e mila de voi si vor sa va ajute. Dar in cazul in care vi se spune ca nu va poate da "apt" sa stiti despre ce e vorba.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

intashu
Posts: 3
Joined: Thu Dec 08, 2011 2:24 am

Re: Acte necesare pt Spitalul Sfantu Ioan Bucuresti

Postby intashu » Mon Dec 12, 2011 1:26 am

in facultate nu am pus accent pe medicina muncii sau cea de familie ca nah am avut alte prioritati spre deosebire de tine b3 :!: .
iar cei de la spital au specificat medic de familie si nu medicina muncii. si nu dai nici un ban,cel putin eu nu am dat. mai lasa aerele astea de superioritate! :peace:

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Acte necesare pt Spitalul Sfantu Ioan Bucuresti

Postby b3 » Mon Dec 12, 2011 3:39 am

ce alte prioritati decat sa te duci la stagii si sa inveti ce-ti spune acolo ?

Ti-am explicat ca cei de la spital sunt pe langa si de ce este posibil sa ai bafta si sa primesti ce ceri si chiar fara bani.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Acte necesare pt Spitalul Sfantu Ioan Bucuresti

Postby 187.92a » Mon Dec 12, 2011 3:51 am

intashu wrote:in facultate nu am pus accent pe medicina muncii sau cea de familie ca nah am avut alte prioritati spre deosebire de tine b3


da, nici eu nu am inteles, ce alte prioritati? cum adica "altele"?

este psobil ca adev de la MF sa fi fost trecuta de un glumet cu pixul, eu mai faceam din astea la aviziere..

User avatar
Dixie
senior
senior
Posts: 460
Joined: Tue Oct 25, 2011 10:29 am

Re: Acte necesare pt Spitalul Sfantu Ioan Bucuresti

Postby Dixie » Mon Dec 12, 2011 10:05 am

:lol: 8) :twisted: :devil:
trident wrote:
este psobil ca adev de la MF sa fi fost trecuta de un glumet cu pixul, eu mai faceam din astea la aviziere..


LOL trident.... asta a fost buna. unde sa fie trecuta de un glumet cu pixul? pe foaia d-nei din biroul de la resurse umane??? cand eu am vb direct la telefon cu d-na??? te pomenesti ca o fi intrat careva in biroul lor, o fi scris cu pixul si apoi individa mi-a dictat avioane??? :lol: :lol: 8) 8) :lol: :lol:

asa ma amuza oamenii care tre sa comenteze doar ca sa aiba si ei ceva de zis. no offence, da pe bune, nici la mine in facultate, medicina muncii sau mf-ul NU au fost printre cele mai "strong" stagii la care ne rupeam coatele....

iar pt b3, dragul meu sau draga mea, eu personal am intrebat-o pe aia de la resurse umane: d-na , avem nevoie de vreo adeverinta sau vreun act sau ceva de pe la medicina muncii??? si a zis categoric NU !!!

mai romaneste de-atat, ce-ai vrea??? sa-mi deseneze???

hai sa nu de mai dam in stamba ca suntem mari doctori dom'le si .... hai sa nu mai facem analiza pe text "apt sau sanatos clinic" .... LOL !!! mie d-na de la resurse umane, cand am sunat a zis expresia " clinic sanatos".... dar ma rog... pt multi dintre noi ( inca neajunsi mari doctori ) , a fi "clinic sanatos" e cam egal cu a fi "apt de munca" :peace: :peace: :peace: :lol: :lol: :lol: :lol:
asa ca.... sanatate multa celor ce se cred "mari doctori", ca si noi astia pafaristi suntem sanatosi ! :mrgreen: :green:
Inteligenta mea sclipitoare incepe sa devina o povara . ~ Dr. House

luhian1
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Nov 25, 2011 2:34 pm

Re: Acte necesare pt Spitalul Sfantu Ioan Bucuresti

Postby luhian1 » Mon Dec 12, 2011 12:34 pm

Salutare! Eu am fost azi la Sf.Ioan si mi-am depus dosarul. E ok daca ai adev.de la medicul de fam.pe care sa scrie clinic sanatos. Nu trebuie adev.de la MM. Super dragute doamnele de acolo.

User avatar
Dixie
senior
senior
Posts: 460
Joined: Tue Oct 25, 2011 10:29 am

Re: Acte necesare pt Spitalul Sfantu Ioan Bucuresti

Postby Dixie » Mon Dec 12, 2011 12:41 pm

luhian1 wrote:Salutare! Eu am fost azi la Sf.Ioan si mi-am depus dosarul. E ok daca ai adev.de la medicul de fam.pe care sa scrie clinic sanatos. Nu trebuie adev.de la MM. Super dragute doamnele de acolo.


ahaaa.... super ! deci actele de mai sus ce le-a notat colegu intashu daca nu gresesc, sunt suficiente, da? :allright: :allright: :allright:
Inteligenta mea sclipitoare incepe sa devina o povara . ~ Dr. House

User avatar
Dixie
senior
senior
Posts: 460
Joined: Tue Oct 25, 2011 10:29 am

Re: Acte necesare pt Spitalul Sfantu Ioan Bucuresti

Postby Dixie » Mon Dec 12, 2011 12:44 pm

intrebare: trebuie vreun IBAN de la vreun card ? ca sa stiu sa iau dupa mine si datele astea...
Inteligenta mea sclipitoare incepe sa devina o povara . ~ Dr. House

luhian1
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Nov 25, 2011 2:34 pm

Re: Acte necesare pt Spitalul Sfantu Ioan Bucuresti

Postby luhian1 » Mon Dec 12, 2011 3:06 pm

Dixie wrote:intrebare: trebuie vreun IBAN de la vreun card ? ca sa stiu sa iau dupa mine si datele astea...

Da, trebuie IBAN, dar pana pe 25 ianuarie. adica nu e obligatoriu sapt asta. Ei prefera BCR. Dar accepta si ING,BRD si parca Banca Transilvania.

luhian1
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Nov 25, 2011 2:34 pm

Re: Acte necesare pt Spitalul Sfantu Ioan Bucuresti

Postby luhian1 » Mon Dec 12, 2011 3:08 pm

Da, sunt suficiente actele enumerate mai sus de colegul intashu..

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Acte necesare pt Spitalul Sfantu Ioan Bucuresti

Postby Calico » Mon Dec 12, 2011 4:11 pm

Acum, nu ca b3 ar fi prietena mea si ii iau apararea, dar in general nu poti sa te bazezi pe informatiile date prin telefon. N-ar fi prima oara cand mi s-a intamplat sa-mi zica o tanti de-asta draguta ceva la telefon si sa am surpriza ca la fata locului sa nu se potriveasca. Inclusiv sa vorbesc cu o secretara si sa schimb o programare la medic prin telefon si sa constat apoi ca programarea disparuse ca prin minune. Si ce faci? Nu stii cu cine ai vorbit, nu ai nicio dovada...

Acum ca in cazul vostru s-a potrivit, e altceva. Oricum e suspect sa va angajeze fara sa treceti pe la MM, dar nu sunt eu expertul in legislatie al forumului.

User avatar
Dixie
senior
senior
Posts: 460
Joined: Tue Oct 25, 2011 10:29 am

Re: Acte necesare pt Spitalul Sfantu Ioan Bucuresti

Postby Dixie » Mon Dec 12, 2011 6:09 pm

pfff, intreb si eu ca prostu, FOAIA MATRICOLA - care? aia ce arata anii de faculta, banuiesc, nu? doar nu aia cu clasa 1-12 :lol: :lol: :lol:
Inteligenta mea sclipitoare incepe sa devina o povara . ~ Dr. House

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Acte necesare pt Spitalul Sfantu Ioan Bucuresti

Postby Calico » Mon Dec 12, 2011 7:13 pm

da, aia

User avatar
Dixie
senior
senior
Posts: 460
Joined: Tue Oct 25, 2011 10:29 am

Re: Acte necesare pt Spitalul Sfantu Ioan Bucuresti

Postby Dixie » Mon Dec 12, 2011 8:49 pm

MumaPadurii wrote:da, aia


bun asa.... deci foaia matricola de la faculta o iau... :allright:

merci mult!!! :peace:
Inteligenta mea sclipitoare incepe sa devina o povara . ~ Dr. House

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Acte necesare pt Spitalul Sfantu Ioan Bucuresti

Postby b3 » Tue Dec 13, 2011 6:35 pm

MumaPadurii wrote:Acum, nu ca b3 ar fi prietena mea si ii iau apararea, dar in general nu poti sa te bazezi pe informatiile date prin telefon. N-ar fi prima oara cand mi s-a intamplat sa-mi zica o tanti de-asta draguta ceva la telefon si sa am surpriza ca la fata locului sa nu se potriveasca. Inclusiv sa vorbesc cu o secretara si sa schimb o programare la medic prin telefon si sa constat apoi ca programarea disparuse ca prin minune. Si ce faci? Nu stii cu cine ai vorbit, nu ai nicio dovada...

Acum ca in cazul vostru s-a potrivit, e altceva. Oricum e suspect sa va angajeze fara sa treceti pe la MM, dar nu sunt eu expertul in legislatie al forumului.


Prietena mea, Muma :D, eu gasesc grav ca deja pare normalitate sa fie incalcate legile. Ca se iau de bune informatiile date la telefon de o tanti nu e asa grav, intr-o tara normala oamenii sunt responsabili si iti spun la telefon ceea ce gasesti si scris pe site sau pe vreo hartie cu stampila institutiei la avizier. Ca sunt draguti si vor sa te scuteasca de un drum si vor sa se scuteasca si pe ei de usa deschisa de o mie de ori si aceeasi intrebare.

Grav gasesc ca se fac angajari fara medicina muncii, daca asa stau intr-adevar lucrurile. Eu inca mai sper ca de fapt lor acum le-a cerut toate hartiile ca sa le faca dosarul de angajare, iar in curand ii vor chema si la consult la medicul de medicina muncii al spitalului. Nu este doar o birocratie inutila, are si examinarea asta rolul ei si ar trebui facuta pe bune. Adeverinta cu "clinic sanatos, nu este in evidenta cu boli cronice" de la medicul de familie al angajatului (asa ar trebui, nu orice medic de familie...) trebuie si ea ceruta de MM, ca sa nu se bazeze doar pe ce ii spune angajatul la anamneza. Dar in nici un caz nu tine loc de consult de MM, care intra in obligatia angajatorului.

Ma rog, ei n-au nici o vina si nici o responsabilitate in toata treaba asta. Daca se face vreun control, spitalul va plati amenzile. Angajatul nu era obligat sa ceara respectarea legii. Era doar in avantajul lui/ei sa ceara ca sa-si faca un control complet pe banii angajatorului.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Rezidentiat 2011”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests