Schimbare rezidentiat

next generation
kvall
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu Nov 26, 2009 1:13 am

Schimbare rezidentiat

Postby kvall » Thu Dec 01, 2011 3:39 pm

In primul rand mentionez ca am citit Metodologia de concurs Rezidentiat 2011 si urmatorul aspect este neabordat.

Daca, ai facut un an de rezidentiat intr-o specialitate 2010-2011 , apoi ai sustinut examnul de Rezidentiat 2011 si ai obtinut o alta specializare pe ca doreste sa o pastrezi , care sunt pasii de urmat care nu atrag dupa sine pierderea noului rezidentiat/ alte neregul in aceasta tranzitie de la un rezidentiat la altul :

1. Poti face in luna decembrie un stagiu de 1 luna din specialitatea primului rezidentiat ales, pana la 2 ianurie cand incepi noua specialitate ?

2. Prima specialitate se anuleaza automat cand te duci la alegerea spitalului indrumator / semnezi contractul cu spitalul paltitor pt noua specialitate ?

3. Trebuie depusa o declaratie la Registratura ministerului sanatatii prin care mentionezi ca renunti la primul rezidentiat si il pastrezi pe al doilea ?

Daca a mai fost cineva in aceasta situatie si cunoastre "caile" , deasemenea daca are informatii oficiale de pe vreun site , i-as ramane recunoscator pentru ajutor!

Multumesc.

User avatar
Allay
senior
senior
Posts: 111
Joined: Sat Nov 19, 2005 2:22 am
Contact:

Re: Schimbare rezidentiat

Postby Allay » Thu Dec 01, 2011 4:30 pm

si eu as vrea sa stiu :)

kvall
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu Nov 26, 2009 1:13 am

Re: Schimbare rezidentiat

Postby kvall » Thu Dec 01, 2011 4:44 pm

Poate ne lamuresc niste rezidenti de an mai mare care au trecut prin asta in anii trecuti!

doppelcake
Posts: 1
Joined: Wed Dec 10, 2008 10:52 am

Re: Schimbare rezidentiat

Postby doppelcake » Thu Dec 01, 2011 4:59 pm

Salut!
1. Anul se termina la 31.12. deci trebuie sa faci si ultima luna din an ca sa fii platit de actualul spital pe vechea specializare.
2. Teoretic ar trebui sa fii scos de pe vechea specializare si sa figurezi pe listele noii specializari, dar fiind in Romania cel mai sigur e sa anunti doamnele de la DSP.
3. Nu trebuie depusa nici o cerere nicaieri , de la DSP se rezolva trecerea de pe o specializare pe alta.
In concluzie, cu adeverinta de la repartitie mergi la noul spital de pe noua specializare si de acolo iti vor da o lista cu actele ce trebuiesc pt angajare. Va trebui sa mergi si la vechiul spital pt cererea de demisie si inca cateva acte, dar or sa le rezolve cei de acolo.
Va fi un pic de alergat dar or sa se rezolve toate!!
Bafta!

User avatar
Allay
senior
senior
Posts: 111
Joined: Sat Nov 19, 2005 2:22 am
Contact:

Re: Schimbare rezidentiat

Postby Allay » Thu Dec 01, 2011 5:20 pm

multumesc! Eu nu trebuie sa schimb spitalul platitor ceea ce e si mai bine :)

kvall
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu Nov 26, 2009 1:13 am

Re: Schimbare rezidentiat

Postby kvall » Thu Dec 01, 2011 5:21 pm

nici eu :)

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Schimbare rezidentiat

Postby Rasurbo » Fri Dec 02, 2011 1:27 am

kvall wrote:In primul rand mentionez ca am citit Metodologia de concurs Rezidentiat 2011 si urmatorul aspect este neabordat.

Daca, ai facut un an de rezidentiat intr-o specialitate 2010-2011 , apoi ai sustinut examnul de Rezidentiat 2011 si ai obtinut o alta specializare pe ca doreste sa o pastrezi , care sunt pasii de urmat care nu atrag dupa sine pierderea noului rezidentiat/ alte neregul in aceasta tranzitie de la un rezidentiat la altul :

1. Poti face in luna decembrie un stagiu de 1 luna din specialitatea primului rezidentiat ales, pana la 2 ianurie cand incepi noua specialitate ?

2. Prima specialitate se anuleaza automat cand te duci la alegerea spitalului indrumator / semnezi contractul cu spitalul paltitor pt noua specialitate ?

3. Trebuie depusa o declaratie la Registratura ministerului sanatatii prin care mentionezi ca renunti la primul rezidentiat si il pastrezi pe al doilea ?

Daca a mai fost cineva in aceasta situatie si cunoastre "caile" , deasemenea daca are informatii oficiale de pe vreun site , i-as ramane recunoscator pentru ajutor!

Multumesc.


S-au mai discutat chestiile astea si pe alte topicuri, dar cine sa caute... doar functia de search e pusa degeaba...
1)In primul rand, normal ca pe decembrie faci o luna dintr-un modul sau ceva, salariul trebuie sa mearga si pe decembrie...ca sa-ti poti inchide anul
2)In al doilea rand, te duci si semnezi contractul cu noul spital, in noua specialitate, faci formele de angajare, si depui cerere de incetare a contractului de munca pentru vechiul spital(daca e cazul). Ministerul Sanatatii, conform legii, constata faptul ca te afli in incompatibilitate, anuleaza vechea specializare, in detrimentul celei noi, si cam atat. In cazul in care te razgandesti si vrei sa ramai pe vechea specializare,in termen de 2 saptamani de la repartitie ai dreptul sa trimiti o cerere prin care sa mentionezi dorinta ta, si vei ramane atunci pe vechea specializare.
3)In al treilea rand,pentru cererea la care faci referire mai sus, vezi punctul 2)

:)) PS. Este impropriu spus 'pasii care nu atrag dupa sine pierderea noului rezidentiat', nu prea are inteles sintagma...

User avatar
mimi.
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Dec 07, 2010 12:54 am

Re: Schimbare rezidentiat

Postby mimi. » Sat Dec 24, 2011 11:28 am

Teoretic, da, MS vede ca tu te muti de la tanda la manda, INSA, cel putin in CJ, ne-au spus cei de la DSP sa facem o cerere +copii dupa confirmarile de anul asta si de anul trect, copie dupa prima pagina a carnetului de student, si sa o trimitem la Bucuresti. Mai stie cineva de asta?


Return to “Rezidentiat 2011”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests