Dermatologie

next generation
andy8
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Jan 30, 2011 10:07 pm

Dermatologie

Postby andy8 » Sun Nov 27, 2011 4:21 pm

Eu mi-am ales astăzi Dermato si am fost a 11-a din cei 12.Cine a mai ales astăzi Dermato,sa vb si noi sa punem tara la cale...

cristinaiorga2008
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Thu Feb 07, 2008 1:57 am

Re: Dermatologie

Postby cristinaiorga2008 » Sun Nov 27, 2011 4:39 pm

Multe felicitari. S a terminat deja repartitia? Nu ai notat cumva in ce ordine s au luat specialitatile.

andy8
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Jan 30, 2011 10:07 pm

Re: Dermatologie

Postby andy8 » Sun Nov 27, 2011 5:29 pm

Multumesc frumos! De pe medicale cardiologia s-a luat prima,ultimul loc in jur de poz 50,apoi endocrine s-a terminat pe la 160 cred iar eu la poz 209 am luat penultimul loc la dermato,in rest pana la mine mai erau locuri din de toate,mai putin legală care s-a luat si ea destul de repede.aaaaaa si gastro s-a terminat repede înainte sa se ia toate locurile pe endocrine....mi-am notat si eu câte ceva pana la mine dar sunt prea obosita sa centralizez acum...

User avatar
dr_madalina
junior
junior
Posts: 43
Joined: Wed Aug 19, 2009 2:16 pm
Location: bucuresti

Re: Dermatologie

Postby dr_madalina » Sun Nov 27, 2011 5:43 pm

andy8 wrote:Multumesc frumos! De pe medicale cardiologia s-a luat prima,ultimul loc in jur de poz 50,apoi endocrine s-a terminat pe la 160 cred iar eu la poz 209 am luat penultimul loc la dermato,in rest pana la mine mai erau locuri din de toate,mai putin legală care s-a luat si ea destul de repede.aaaaaa si gastro s-a terminat repede înainte sa se ia toate locurile pe endocrine....mi-am notat si eu câte ceva pana la mine dar sunt prea obosita sa centralizez acum...


buna!

Si eu mi-am ales dermatologie azi si sunt ff fericita! Felicitari si tie! Informatii nu am de nici un fel.Daca stiti ceva postati aici.

Dinudragomir
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Nov 21, 2011 5:45 pm

Re: Dermatologie

Postby Dinudragomir » Sun Nov 27, 2011 6:07 pm

La pozitia 182 cat eram eu nu mai erau pe cj cardio gastro derma psihi ( cardio s-a terminat la pozitia 71 - erau 17 locuri , asa am tinut minte ).
La pozitia 180 s-a luat ultimul loc de gastro ( cel de pe Oradea), iar dupa ce am ales eu mai era doar un post pe cardio( tot la Oradea).
S-a luat in draci cardio, gastro, endo, derma, psihiatrie si radiologia a avut trecere. Mai putini anul asta dz si med interna
De pe chirurgicale gine si urologie

Dinudragomir
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Nov 21, 2011 5:45 pm

Re: Dermatologie

Postby Dinudragomir » Sun Nov 27, 2011 6:10 pm

Dinudragomir wrote:La pozitia 182 cat eram eu nu mai erau pe cj cardio gastro derma psihi ( cardio s-a terminat la pozitia 71 - erau 17 locuri , asa am tinut minte ).
La pozitia 180 s-a luat ultimul loc de gastro ( cel de pe Oradea), iar dupa ce am ales eu mai era doar un post pe cardio( tot la Oradea).
S-a luat in draci cardio, gastro, endo, derma, psihiatrie si radiologia a avut trecere. Mai putini anul asta dz si med interna
De pe chirurgicale gine si urologie


Am uitat sa mentionez ca lucrurile de mai sus s-au intamplat in centrul universitar Cluj. ca topicul era deschis pentru buc ?

andy8
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Jan 30, 2011 10:07 pm

Re: Dermatologie

Postby andy8 » Sun Nov 27, 2011 6:20 pm

Nu a mai luat nimeni Dermato pe Buc? dr_madalina ți-am scris pm

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Dermatologie

Postby mihai_525 » Sun Nov 27, 2011 7:00 pm

felicitari!
dar...
na gusturile omului :P
America first

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Dermatologie

Postby 187.92a » Sun Nov 27, 2011 10:53 pm

O specialitate urata si anosta dermatologia asta, voi ati ales-o pt ca o vrea toata lumea sau de ce,??

andy8
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Jan 30, 2011 10:07 pm

Re: Dermatologie

Postby andy8 » Sun Nov 27, 2011 10:56 pm

Da,am ales-o pt ca o vrea toată lumea.Si tu tot asta ai luat,nu-i ASA?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Dermatologie

Postby 187.92a » Sun Nov 27, 2011 11:54 pm

:) interesant dar Nu
Pe mine m-a ales dermatologia

andy8
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Jan 30, 2011 10:07 pm

Re: Dermatologie

Postby andy8 » Mon Nov 28, 2011 12:39 am

Probabil ca se poate spune si asa daca vrei neaparat....In ce an ești rezident?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Dermatologie

Postby 187.92a » Mon Nov 28, 2011 3:04 pm

:D

User avatar
dr_madalina
junior
junior
Posts: 43
Joined: Wed Aug 19, 2009 2:16 pm
Location: bucuresti

Re: Dermatologie

Postby dr_madalina » Tue Nov 29, 2011 2:02 pm

trident wrote::D



Am inteles ca pe dermato sunt trei spitale> Scarlat Loghin, Colentina si Elias.Aveti informatii cu privire la ele, in sensul de unde se face mai bine, profi, program ....?



Multumesc !

User avatar
dr_madalina
junior
junior
Posts: 43
Joined: Wed Aug 19, 2009 2:16 pm
Location: bucuresti

Re: Dermatologie

Postby dr_madalina » Tue Nov 29, 2011 2:04 pm

[quote="dr_madalina"][quote="trident"]:D[/quot

User avatar
dr_madalina
junior
junior
Posts: 43
Joined: Wed Aug 19, 2009 2:16 pm
Location: bucuresti

Re: Dermatologie

Postby dr_madalina » Tue Nov 29, 2011 2:07 pm

dr_madalina wrote:
trident wrote::D



Am inteles ca pe dermato sunt trei spitale> Scarlat Loghin, Colentina si Elias. Pe care sa il aleg ca spital indrumator, ce profi sunt dispusi sa te invete, ce program avem? daca aveti informatii rog sa le postati.


Multumesc

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Dermatologie

Postby 187.92a » Tue Nov 29, 2011 4:48 pm

depinde ce vrei. desi am o vaga idee despre ce ti-ai dori daca incepi cu "sa te invete". :D
remarc ca nu ai zis "de la care poti invata" :D :D


deci: ce vrei, ce te-ar interesa?

voi ce asteptari aveti de la rezidentiatul asta?

User avatar
dr_madalina
junior
junior
Posts: 43
Joined: Wed Aug 19, 2009 2:16 pm
Location: bucuresti

Re: Dermatologie

Postby dr_madalina » Tue Nov 29, 2011 5:26 pm

trident wrote:depinde ce vrei. desi am o vaga idee despre ce ti-ai dori daca incepi cu "sa te invete". :D
remarc ca nu ai zis "de la care poti invata" :D :D


deci: ce vrei, ce te-ar interesa?

voi ce asteptari aveti de la rezidentiatul asta?



Ma intereseaza sa stiu de la cine pot invata cat mai multe-eventual daca recomandati pe cineva anume. Sa stiu ce program are fiecare clinica-in sensul de cat se sta pe sectie ca rezident si orice imi este util ( carti, lucruri administrative). Va multumesc

andy8
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Jan 30, 2011 10:07 pm

Re: Dermatologie

Postby andy8 » Thu Dec 01, 2011 11:50 am

Înțeleg ca nu este nimeni doritor sa ne impartaseasca si noua ceva Informatii despre rezidentiatul pe Dermato?????
pt Trident:vad ca iti place sa faci pe secretosul....mă asteptam la mai multă deschidere...deh...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Dermatologie

Postby 187.92a » Thu Dec 01, 2011 5:38 pm

mda, se pare ca nu e nimeni doritor sa se traga de sireturi cu tine sau sa raspunda la chestii de genul "unde e lumea dispusa sa ne invete ceva", nu "sa invatam noi ceva de la ei", sau "vreau informatii care mi-ar putea fi utile, multumesc". si nici tu nu ai articulat o intrebare clara
imi pare rau dar o pozitionare inadecvata nu duce la un dialog :), poate ar trebui sa incluzi si asta in asteptarile tale

andy8
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Jan 30, 2011 10:07 pm

Re: Dermatologie

Postby andy8 » Thu Dec 01, 2011 6:46 pm

Ha,ha,ha....încă unul care se crede buricul pământului!!!! Dacă ai sa citesti mai cu atenție ce s-a scris pe topicul acesta ai sa vezi ca sunt 2 persoane care au cerut detalii nu doar una! Si pt a folosi terminologia de cartier,nu îmi doresc sa mă trag de sireturi cu nimeni,am dorit doar sa initiez o con versatie,dar m-am lovit de aroganta si desteptaciunea unora,ostili fără motiv,ca doar nu le mănâncă nimeni pâinea!!!!!iti multumesc oricum si te rog sa te abtii de la a-mi da o replica acida

User avatar
dr_madalina
junior
junior
Posts: 43
Joined: Wed Aug 19, 2009 2:16 pm
Location: bucuresti

Re: Dermatologie

Postby dr_madalina » Fri Dec 02, 2011 1:14 am

trident wrote:mda, se pare ca nu e nimeni doritor sa se traga de sireturi cu tine sau sa raspunda la chestii de genul "unde e lumea dispusa sa ne invete ceva", nu "sa invatam noi ceva de la ei", sau "vreau informatii care mi-ar putea fi utile, multumesc". si nici tu nu ai articulat o intrebare clara
imi pare rau dar o pozitionare inadecvata nu duce la un dialog :), poate ar trebui sa incluzi si asta in asteptarile tale





Ma intereseaza sa stiu de la cine pot invata cat mai multe-eventual daca recomandati pe cineva anume. Sa stiu ce program are fiecare clinica-in sensul de cat se sta pe sectie ca rezident si orice imi este util ( carti, lucruri administrative). Va multumesc

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Dermatologie

Postby 187.92a » Fri Dec 02, 2011 11:47 am

programul peste tot este 7 ore/zi plus 20 ore garda pe luna. uneori poate fi mai mult de munca si atunci trebuie sa stai atat cat este necesar.
nu stiu ce intelegi prin "lucruri administrative".
pentru inceput orice carte de dermatologie este suficienta, nu trebuie tratate scumpe. nu strica sa ai un atlas in casa, sau o cartoaie cu poze, imaginile sunt f importante pt ca diagn in derma este pattern recognition intr-o proportie considerabila. cartile de inceput depind si de clinica in care iti vei desf activitatea, cate bordeie, atatea obiceiuri.
cu cine sa faci, asta depinde de ce vrea fiecare/ ce asteptari are de la rezidentiat si de ce anume din derma este interesat rezidentul resp. de-aia am intrebat ce anume te interes. fiecare dr are o ramura preferata din derma, nu stiu pe nimeni (in afara de mine, bineinteles :) ) care sa exceleze in toate. D-V este un domeniu extrem de complex.

@andy8: cu placere. Sigur ca raspunsul meu se referea la 2 persoane, nu ai citit tu atent. observ ca ai niste dificultati in ceea ce priveste proprietatea unor termeni. anume: aroganta? deloc: este vorba despre self-esteem. si am pe ce sa il bazez. ostilitate? nicidecum, ci doar nu ma poti accesa la modul la care o faci tu (dezavuez familiaritatea cu care ai initiat conversatia) pt ca nu vei primi raspunsurile dorite (de la mine, cel putin). Cat despre desteptaciune, am putea incepe cu faptul ca eu la o varsta mult mai mica decat a ta stiam ca dupa virgula se pune spatiu; stiu ca nu ma crezi, dar daca ai deschide o carte ai intelege ce zic. daca nu ai asa ceva prin casa, iti imprumut una.

User avatar
dr_madalina
junior
junior
Posts: 43
Joined: Wed Aug 19, 2009 2:16 pm
Location: bucuresti

Re: Dermatologie

Postby dr_madalina » Fri Dec 02, 2011 12:38 pm

trident wrote:programul peste tot este 7 ore/zi plus 20 ore garda pe luna. uneori poate fi mai mult de munca si atunci trebuie sa stai atat cat este necesar.
nu stiu ce intelegi prin "lucruri administrative".
pentru inceput orice carte de dermatologie este suficienta, nu trebuie tratate scumpe. nu strica sa ai un atlas in casa, sau o cartoaie cu poze, imaginile sunt f importante pt ca diagn in derma este pattern recognition intr-o proportie considerabila. cartile de inceput depind si de clinica in care iti vei desf activitatea, cate bordeie, atatea obiceiuri.
cu cine sa faci, asta depinde de ce vrea fiecare/ ce asteptari are de la rezidentiat si de ce anume din derma este interesat rezidentul resp. de-aia am intrebat ce anume te interes. fiecare dr are o ramura preferata din derma, nu stiu pe nimeni (in afara de mine, bineinteles :) ) care sa exceleze in toate. D-V este un domeniu extrem de complex.

@andy8: cu placere. Sigur ca raspunsul meu se referea la 2 persoane, nu ai citit tu atent. observ ca ai niste dificultati in ceea ce priveste proprietatea unor termeni. anume: aroganta? deloc: este vorba despre self-esteem. si am pe ce sa il bazez. ostilitate? nicidecum, ci doar nu ma poti accesa la modul la care o faci tu (dezavuez familiaritatea cu care ai initiat conversatia) pt ca nu vei primi raspunsurile dorite (de la mine, cel putin). Cat despre desteptaciune, am putea incepe cu faptul ca eu la o varsta mult mai mica decat a ta stiam ca dupa virgula se pune spatiu; stiu ca nu ma crezi, dar daca ai deschide o carte ai intelege ce zic. daca nu ai asa ceva prin casa, iti imprumut una.


Multumesc pentru raspuns. Pe mine ma intereseaza dermatocosmetica si poate dermatopediatria....nu m-am hotarat ce vreau. Ma gandesc ca trebuie sa am o baza ca sa pot face mai tarziu ceea ce imi doresc ...sau cel putin asa am inteles eu lucrurile prin facultate. E bine de stiut ca pot merge de la inceput pe ceea ce vreau...numai ca nu stiu chiar tot depsre dermato venerologie. Revin cu o alta intrebare<Ce spital recomandati pentru ceea ce ma intereseaza?

andy8
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Jan 30, 2011 10:07 pm

Re: Dermatologie

Postby andy8 » Fri Dec 02, 2011 12:56 pm

Astept sa-mi imprumuti cartea!!!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Dermatologie

Postby 187.92a » Fri Dec 02, 2011 6:49 pm

Pt tine mi se pare ok elias
Andy: sure, but don't hold your breath :)

User avatar
johnny
senior
senior
Posts: 422
Joined: Fri Feb 04, 2011 5:44 pm

Re: Dermatologie

Postby johnny » Fri Dec 02, 2011 6:55 pm

un as de inima neagra.
dermatologia e cea mai frumoasa specialitate. este de asemenea (pentru ca e frumoasa, ea ca specialitate) destinata exclusiv femeilor.
Blegoo wrote:"Băgamiash... ce de-a mai gropi!"
Trident:
"Uliliuuu... ce de-a multe vagine pă stradă...! Hai să intru și în asta... și în ailaltă... să nu ratez nici una!"

http://www.youtube.com/watch?v=hE3HdcdZ ... re=related

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Dermatologie

Postby 187.92a » Fri Dec 02, 2011 6:59 pm

:)
la fel si venerologia :)

User avatar
johnny
senior
senior
Posts: 422
Joined: Fri Feb 04, 2011 5:44 pm

Re: Dermatologie

Postby johnny » Mon Dec 05, 2011 6:00 pm

trident wrote::)
la fel si venerologia :)

de ce ar vrea un barbat sanatos sa vada chestii intime 'bolnave' ?
Blegoo wrote:"Băgamiash... ce de-a mai gropi!"
Trident:
"Uliliuuu... ce de-a multe vagine pă stradă...! Hai să intru și în asta... și în ailaltă... să nu ratez nici una!"

http://www.youtube.com/watch?v=hE3HdcdZ ... re=related

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Dermatologie

Postby mihai_525 » Mon Dec 05, 2011 7:29 pm

nu stiu poate pentru ca e medic doh captain obvious strikes again
America first

User avatar
johnny
senior
senior
Posts: 422
Joined: Fri Feb 04, 2011 5:44 pm

Re: Dermatologie

Postby johnny » Mon Dec 05, 2011 7:56 pm

mihai_525 wrote:nu stiu poate pentru ca e medic doh captain obvious strikes again

dermatologii nu sunt medici, sunt artisti, chirurgi, etc.
Blegoo wrote:"Băgamiash... ce de-a mai gropi!"
Trident:
"Uliliuuu... ce de-a multe vagine pă stradă...! Hai să intru și în asta... și în ailaltă... să nu ratez nici una!"

http://www.youtube.com/watch?v=hE3HdcdZ ... re=related

User avatar
dr_madalina
junior
junior
Posts: 43
Joined: Wed Aug 19, 2009 2:16 pm
Location: bucuresti

Re: Dermatologie

Postby dr_madalina » Thu Dec 29, 2011 3:27 pm

johnny wrote:
mihai_525 wrote:nu stiu poate pentru ca e medic doh captain obvious strikes again

dermatologii nu sunt medici, sunt artisti, chirurgi, etc.









Este cineva pe dermato 1 si stie cand incepem?eu nu am avut cum sa ajung. Merci

User avatar
johnny
senior
senior
Posts: 422
Joined: Fri Feb 04, 2011 5:44 pm

Re: Dermatologie

Postby johnny » Thu Dec 29, 2011 10:36 pm

vrei sa'ti pictez o harta? :)
Blegoo wrote:"Băgamiash... ce de-a mai gropi!"
Trident:
"Uliliuuu... ce de-a multe vagine pă stradă...! Hai să intru și în asta... și în ailaltă... să nu ratez nici una!"

http://www.youtube.com/watch?v=hE3HdcdZ ... re=related

User avatar
dr_madalina
junior
junior
Posts: 43
Joined: Wed Aug 19, 2009 2:16 pm
Location: bucuresti

Re: Dermatologie

Postby dr_madalina » Thu Dec 29, 2011 10:58 pm

johnny wrote:vrei sa'ti pictez o harta? :)






Este cineva pe dermato 1 si stie cand incepem?eu nu am avut cum sa ajung. Merci

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Dermatologie

Postby Melania » Tue Jan 03, 2012 2:50 pm

trident wrote:Cat despre desteptaciune, am putea incepe cu faptul ca eu la o varsta mult mai mica decat a ta stiam ca dupa virgula se pune spatiu; stiu ca nu ma crezi, dar daca ai deschide o carte ai intelege ce zic. daca nu ai asa ceva prin casa, iti imprumut una.

Ce sa faca cu cartile tale, ca sunt din alea numai cu poze. Vlad ar trebui sa ii dea o carte.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Dermatologie

Postby 187.92a » Tue Jan 03, 2012 4:32 pm

Eu am si Cartea Bunelor Maniere!!

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Dermatologie

Postby Melania » Tue Jan 03, 2012 5:40 pm

Si la ce ti-a folosit?


Return to “Rezidentiat 2011”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests