Sfaturi privind alegerea specialitatii

next generation
kitty_e
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Thu Apr 03, 2008 10:56 am

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby kitty_e » Fri Nov 25, 2011 1:01 pm

Multumesc Ana1 si jderitza pentru sfaturi.

Jderitza mi-a placut mult pediatria in facultate, iar majoritatea stagiilor le-am facut la neonatologie. Imi plac foarte mult copiii, am si eu unul si inteleg cat de greu este pentru un parinte sa aiba copilul bolnav. As vrea totusi sa mai am si timp pentru familie, se poate asa ceva la pediatrie?

Ana1 poate stii cumva, la Interne poti sa faci o supraspecializare, adica gastro, nutritie, hemato?

jderitza
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Tue Feb 05, 2008 1:40 pm

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby jderitza » Fri Nov 25, 2011 1:12 pm

Si eu am un copil mic acasa. Ai suficient timp sa te ocupi de el. Sa stii ca la Pediatrie Medicii tind sa fie mai intelegatori si spre deosebire de alte specialitati chiar se ajuta intre ei. Binenteles ca sunt si orgolii ca peste tot, dar marea majoritate sunt de treaba si atmosfera la lucru este mai placuta. Altfel te duci la servici cand stii ca te intelegi cu colegii.

ana1
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Thu Nov 24, 2011 10:00 am

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby ana1 » Fri Nov 25, 2011 1:18 pm

sincer la noi in tara nu cred...sau am eu o informatie prin cap(nu neaparat reala) ca s-ar putea sa faci 2 ani pe respectiva specialitate pentru ca ar fi absurd sa faci un al doilea rezidentiat din moment ce majoritatea au med interna perioada mare -gen 2 ani...si eu vreau o viata linistita si fara garzi cat se poate...ma gandesc ca pe reuma sau diabet garzile nu pot fi asa solicitante. in germania de exemplu faci 3 ani de med interna si apoi poti alege sa mergi pe o anumita ramura..eu ma gandesc la med interna daca nu prind reuma si eventul supra dupa pentru ca rezi din nou nu-l mai dau...

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby Rasurbo » Fri Nov 25, 2011 2:58 pm

rox wrote:Da' du-te domnule la Targu Mures si cu putina insistenta te iau aia si pe elicopter la caz, ce te contrazici atata.... Da, iau voluntarii (studenti) cu ei pe masinile care pleaca la caz, unul merge cu masina smurdului, celalalt cu masina de la pompieri, restul care sunt pe tura aia stau la UPU si se rotesc la urmatoarea solicitare. Mare inginerie! EXTRAORDINAR
Mai ai si tupeul fabulos de a-ti jignii colegii si pe toata lumea, vezi-doamne numai dumneata stii exact cum stau lucrurile si toti ceilalti sunt niste mincinosi, mucosi... Mai simte-te si lasa-ne pe noi astia "mici si prosti", n-ai treaba pe-acolo pe la spitalul ala unde esti "pe specialitatea respectiva"????
asta e ultimul post pe care ti-l adresez, ignore si pa



:)) esti egala cu zero... si ala barat :)) 'voi colegi'?? pai da cum sa afirmi asa ceva cand tu si pensionaru kooksee intrati doar sa aruncati cu namol?? v-a trecut vremea octogenarilor, lasati tineretu sa aiba idei mai aparte, nu impuneti voi la altii ce si cum sa faca, sa se comporte, etc.
Epoca comunista a cam trecut, si voi odata cu ea.

Veninosul
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Nov 23, 2011 6:27 pm

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby Veninosul » Fri Nov 25, 2011 3:21 pm

"asta inseamna ca esti slab pregatit, imi pare rau. puteai sa te faci tinichigiu, tamplar...."-->Am intrat la facultate si am terminat facultatea cu medie mai mare de 9 si nu am avut in viata mea o restanta, scumpa mea. Doar ca nu am nici o ruda in sistem, si sunt indecis la algere, ca multi alti absolventi. Crezi ca esti tu perfecta si poti sa arunci cu noroi in oameni. Ma cunosti cumva de zici asta despre mine? Doamne, nici nu ma mir ca exista asa mancatorie intre medici, daca exista "colegi" ca tine. Sper sa emigrezi, sincer.
"ce ai facut in practica la anatopat? intreb ca eu pe asta sunt si sunt curioasa ce se mai face prin alte spitale"--->punere in lucru, necropsii, si mi s-au aratat elemente de diagnostic pe lama. Am habar cu ce se mananca specialitatea.
Chiar va rog sa nu va mai certati.

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby rox » Fri Nov 25, 2011 3:26 pm

Imi pare rau ca te-ai simtit jignit, asta a fost impresia pe care mi-a lasat-o postul tau in care spuneai ca vrei o specialitate cu risc mic de malpraxis. In rest sunt in aceeasi situatie ca tine legata de medie si de rude.
Asta facem si noi, te-am intrebat ce faceai nu ca sa vad daca ai habar (nu e treaba mea sa descopar asta), ci pentru ca am auzit de la colegi ca unii fac si IHC si mi se parea "oaaau". Bafta, AP e o specialitate frumoasa dar cu responsabilitate foarte mare!
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

rhodococcus
junior
junior
Posts: 40
Joined: Tue Dec 15, 2009 4:40 pm

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby rhodococcus » Fri Nov 25, 2011 3:31 pm

Of, of, mai mai !

Veninosul
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Nov 23, 2011 6:27 pm

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby Veninosul » Fri Nov 25, 2011 10:51 pm

Rox, esti anatomopatoloaga? esti rezidenta?
Da stiu ca este mare responsabilitatea si ca este foarte greu la inceput...dar exista colegi, tratate, nu moare pacientul langa tine. Exista examenul extemporaneu pe care trebui sa-l rezolvi rapid, dar in rest mai ai metode ajutatoare. Cu totii gresim, mai ales la inceputul carierei.
Nu m-ai jignit, chiar nu ma afecteaza cu nimic "impresia" altora.
Dar suntem in POST daca stii ce este acesta si se presupune ca ar trebui sa evitam certuri, neintelegeri, chiar si la modul virtual.
Sanatate!!!!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby Chingachgook » Sat Nov 26, 2011 1:26 am

Rasurbo wrote:
rox wrote:Da' du-te domnule la Targu Mures si cu putina insistenta te iau aia si pe elicopter la caz, ce te contrazici atata.... Da, iau voluntarii (studenti) cu ei pe masinile care pleaca la caz, unul merge cu masina smurdului, celalalt cu masina de la pompieri, restul care sunt pe tura aia stau la UPU si se rotesc la urmatoarea solicitare. Mare inginerie! EXTRAORDINAR
Mai ai si tupeul fabulos de a-ti jignii colegii si pe toata lumea, vezi-doamne numai dumneata stii exact cum stau lucrurile si toti ceilalti sunt niste mincinosi, mucosi... Mai simte-te si lasa-ne pe noi astia "mici si prosti", n-ai treaba pe-acolo pe la spitalul ala unde esti "pe specialitatea respectiva"????
asta e ultimul post pe care ti-l adresez, ignore si pa



:)) esti egala cu zero... si ala barat :)) 'voi colegi'?? pai da cum sa afirmi asa ceva cand tu si pensionaru kooksee intrati doar sa aruncati cu namol?? v-a trecut vremea octogenarilor, lasati tineretu sa aiba idei mai aparte, nu impuneti voi la altii ce si cum sa faca, sa se comporte, etc.
Epoca comunista a cam trecut, si voi odata cu ea.


Deci nu ai fost la tg mures si nu stii cum functioneaza smurdul acolo

Dar ai pareri
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

MDC
Posts: 4
Joined: Wed May 26, 2010 1:08 pm

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby MDC » Sat Nov 26, 2011 9:53 am

jderitza, cum e pe neonat? te intreb pt ca neonatul este una din optiunile mele ...

jderitza
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Tue Feb 05, 2008 1:40 pm

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby jderitza » Sat Nov 26, 2011 1:18 pm

E frumos si pe Neonatologie. Desigur pe Neonat mai pierzi cate un copil, nascut prematur, dar in general este frumos si sa vezi cum o chichineata de 1500 g se zbate ca sa traiasca te face sa lupti si mai mult pentru el. Din pacate la noi gradul de educatie al viitoarelor mamici este prost si multe vin direct sa nasca, fara sa treaca pe la un Medic ( de Familie sau Obstretician) si atunci nu stii ce sa te astepti de la viitorul nou-nascut, dar tehnologia a avansat si poti sa-i ajuti pe marea majoritate.

oldboy
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Nov 23, 2011 8:39 am

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby oldboy » Sat Nov 26, 2011 2:33 pm

jderitza wrote:E frumos si pe Neonatologie. Desigur pe Neonat mai pierzi cate un copil, nascut prematur, dar in general este frumos si sa vezi cum o chichineata de 1500 g se zbate ca sa traiasca te face sa lupti si mai mult pentru el. Din pacate la noi gradul de educatie al viitoarelor mamici este prost si multe vin direct sa nasca, fara sa treaca pe la un Medic ( de Familie sau Obstretician) si atunci nu stii ce sa te astepti de la viitorul nou-nascut, dar tehnologia a avansat si poti sa-i ajuti pe marea majoritate.


probabil din greseala, dar...vezi ca e obstetrica, deci obstetrician

MDC
Posts: 4
Joined: Wed May 26, 2010 1:08 pm

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby MDC » Sat Nov 26, 2011 3:37 pm

jderitza wrote:E frumos si pe Neonatologie. Desigur pe Neonat mai pierzi cate un copil, nascut prematur, dar in general este frumos si sa vezi cum o chichineata de 1500 g se zbate ca sa traiasca te face sa lupti si mai mult pentru el. Din pacate la noi gradul de educatie al viitoarelor mamici este prost si multe vin direct sa nasca, fara sa treaca pe la un Medic ( de Familie sau Obstretician) si atunci nu stii ce sa te astepti de la viitorul nou-nascut, dar tehnologia a avansat si poti sa-i ajuti pe marea majoritate.


Multumesc pt raspuns

Alexandra 1111
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sat Nov 26, 2011 5:48 pm

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby Alexandra 1111 » Sat Nov 26, 2011 6:04 pm

ce parere aveti despre hematologie?

Alexandra 1111
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sat Nov 26, 2011 5:48 pm

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby Alexandra 1111 » Sat Nov 26, 2011 6:16 pm

sau hematologie?

Mihai.doc
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Oct 28, 2011 8:07 am

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby Mihai.doc » Sat Nov 26, 2011 6:21 pm

Seamana intre ele specialitatile... :lol:

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby canci » Sat Nov 26, 2011 6:23 pm

Hematologie sau...hematologie? :P Multi fug de hemato, cum fug si de onco...cica e deprimanta.

Mihai.doc
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Oct 28, 2011 8:07 am

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby Mihai.doc » Sat Nov 26, 2011 6:27 pm

Dar sincer sa fiu parca hematologia e mai dragutza

Alexandra 1111
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sat Nov 26, 2011 5:48 pm

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby Alexandra 1111 » Sat Nov 26, 2011 6:30 pm

am tastat de doua ori, crezand ca primul mesaj nu a fost afisat

Laura D
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sat Nov 26, 2011 10:14 pm

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby Laura D » Sun Nov 27, 2011 12:41 am

Daca ar fi sa alegeti intre cardio si gastro, tinand cont si de viata personala, care ar fi sfaturile? (eventual pentru mures)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby Chingachgook » Sun Nov 27, 2011 2:58 am

Identice si la fel
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby Rasurbo » Sun Nov 27, 2011 5:09 pm

da, deci cel mai bun an in care puteai sa termini facultatea in Romania... s-a destrabalat lumea pe specializari nevoie mare, cel putin pe Iasi, cu un 650 se lua diabet, ortopedie,interne,etc
Multe locuri pe specializari ... ce sa zic, an bun...

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby ametist713 » Mon Nov 28, 2011 6:44 pm

Faza cu Tg Muresul e adevarata, eu studiez acolo si intr-adevar te poti duce la smurd (upu) si pe ambulante...pe mine nu prea m-a pasionat, dar am colegi care s-au integrat f bine in echipa, merg la cazuri, ba chiar au infiintat organizatia studenteasca de medicina de urgenta (OSMU). Asa ca, draga Rasurbo, nu mai comenta fara sa stii cu adevarat despre ce e vorba.
things can only get better

ana.maria
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sun Nov 20, 2011 10:42 pm

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby ana.maria » Tue Nov 29, 2011 4:36 pm

oldboy wrote:mi se pare foarte interesant cum se afirma "imi place" asociat cu specialitati total diferite. pey...ramurile chirurgicale sunt chirurgicale si necesita anumite abilitati tehnice, manualitate, pe langa stiinta; apoi la cele medicale, baza e logica medicala, intuitia, capacitatea de sinteza si corelatiile. Si ca sa-ti alegi specialitatea gandindu-te cat sunt sporurile....mai bine va orientati pentru o corporatie care plateste in euro si va faceti manageri! asa, e prea riscant pentru pacienti. Macar va place meseria de medici??? Poate ar fi util ca fiecare dintre noi, inainte de repartitii, sa caute sa vada de ce vrea sa practice medicina, cel atrage, ce-si doreste de la viata, cum si de ce. Toti stiam de la inceput ca banii sunt putini, asa ca argumentul bani nu prea sta in picioare. Iar schimbarea specialitatii anual sau la 2-3 ani zau daca mi se pare productiva pentru cineva. Privatul e o alternativa bannoasa dar trebuie sa stii ce faci si sa te sustina cineva, macar pana convingi singur ca meriti.


Ce zici tu e foarte logic..... dar nu neaparat si adevarat! In Romanica noastra, studentii care ies de pe bancile facultatii sunt forte dezorientati, pt ca felul in care sunt structurati cei 6 ani de facultate lasa foarte mult de dorit!!!! Putina practica medicala, multa toceala degeaba... si uite rezulattul!

Laura D
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sat Nov 26, 2011 10:14 pm

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby Laura D » Wed Nov 30, 2011 3:15 am

ana.maria wrote:
oldboy wrote:mi se pare foarte interesant cum se afirma "imi place" asociat cu specialitati total diferite. pey...ramurile chirurgicale sunt chirurgicale si necesita anumite abilitati tehnice, manualitate, pe langa stiinta; apoi la cele medicale, baza e logica medicala, intuitia, capacitatea de sinteza si corelatiile. Si ca sa-ti alegi specialitatea gandindu-te cat sunt sporurile....mai bine va orientati pentru o corporatie care plateste in euro si va faceti manageri! asa, e prea riscant pentru pacienti. Macar va place meseria de medici??? Poate ar fi util ca fiecare dintre noi, inainte de repartitii, sa caute sa vada de ce vrea sa practice medicina, cel atrage, ce-si doreste de la viata, cum si de ce. Toti stiam de la inceput ca banii sunt putini, asa ca argumentul bani nu prea sta in picioare. Iar schimbarea specialitatii anual sau la 2-3 ani zau daca mi se pare productiva pentru cineva. Privatul e o alternativa bannoasa dar trebuie sa stii ce faci si sa te sustina cineva, macar pana convingi singur ca meriti.


Ce zici tu e foarte logic..... dar nu neaparat si adevarat! In Romanica noastra, studentii care ies de pe bancile facultatii sunt forte dezorientati, pt ca felul in care sunt structurati cei 6 ani de facultate lasa foarte mult de dorit!!!! Putina practica medicala, multa toceala degeaba... si uite rezulattul!


Eu as propune un stagiu de 2 ani dupa facultate (care ar putea fi redusa la 4-5 ani) in care sa treci prin aproape toate sectiile (eventual medicale/chirurgicale, dupa preferinta) si sa lucrezi efectiv in sistem, sa vezi concret cu ce ai de-a face, dupa care sa-ti alegi specialitatea care ti-a placut si care ti s-ar potrivi mai bine. Bineinteles, in timpul stagiului sa beneficiezi si de un venit, nu exagerat, minimul posibil. :D

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby 187.92a » Wed Nov 30, 2011 3:26 am

pentru ce vrei tu exista stagiul de vara, nu trebuie 2 ani ca sa vezi ce si cum, ai an de an posibilitatea de a tre duce cateva sapt sa vezi cum e pe diverse sectii. LOL

si sigur ca este mai misto sa fie cum zici tu, ca doar invatatul este dificil, asa ca mai bine il numim tocit si ne facem ca muncim pe o sectie :), si mai vrei si pe bani - how convenient :lol:

nu, invatatul face parte din educatia unui medic, fie ca vrei fie ca nu. sigur ca e convenabil cand suntem studenti nu tocmai straluciti sa spunem ca invatatul e de fapt tocit si noi nu suntem tocilari si sa pretextam ca am vrea altfel, ceva practic, pt ca daca invatatul nu ne pune in valoare s-o faca practica ..:D

am avut si eu numerosi colegi pe care "invatatul nu ii punea in valoare".

Laura D
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sat Nov 26, 2011 10:14 pm

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby Laura D » Wed Nov 30, 2011 3:54 am

trident wrote:pentru ce vrei tu exista stagiul de vara, nu trebuie 2 ani ca sa vezi ce si cum, ai an de an posibilitatea de a tre duce cateva sapt sa vezi cum e pe diverse sectii. LOL

si sigur ca este mai misto sa fie cum zici tu, ca doar invatatul este dificil, asa ca mai bine il numim tocit si ne facem ca muncim pe o sectie :), si mai vrei si pe bani - how convenient :lol:

nu, invatatul face parte din educatia unui medic, fie ca vrei fie ca nu. sigur ca e convenabil cand suntem studenti nu tocmai straluciti sa spunem ca invatatul e de fapt tocit si noi nu suntem tocilari si sa pretextam ca am vrea altfel, ceva practic, pt ca daca invatatul nu ne pune in valoare s-o faca practica ..:D

am avut si eu numerosi colegi pe care "invatatul nu ii punea in valoare".


nu cred ca se compara stagiul de vara cu un serviciu. atributiile sunt mult mai limitate, responsabilitatile sunt minime, riscul de a fi "invizibil" pentru cei care ar trebui sa te indrume este mult mai mare....

n-am spus niciunde ca invatul e dificil, din contra atunci cand lucrezi esti obligat sa te si informezi, poate entuziasmul este si mai mare atunci cand combini practica si invatatul...in medicina exista o nuanta de "tocit", mai ales la inceput cu termeni si definitii uneori imposibil de gandit pana in momentul in care informatiile incep sa se lege si sa contureze o oarecare logica, dar este greu de apreciat o specialitate fara a pune in practica informatiile acumulate...banii se justica pentru munca depusa pentru ca eu am afirmat ca lucrezi pentru suma respectiva si o motivatie in plus nu strica :D (vezi Franta)...cat despre "stundenti nu tocmai straluciti", sa nu ne pripim in afirmatii...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby 187.92a » Wed Nov 30, 2011 11:45 am

nu are niciun sens ce spui, din moment ce exista stagiul de vara ce zici tu ar fi o aiureala, gen "daca ne pun la treaba poate invatam si noi ceva".
daca esti interesat te pui singur la treaba, nu te faci invizibil etc
de altfel iti reamintesc ca daca te duci sa stai in garzi la 90% dintre spitale te lasa sa stai si sa inveti, deci iarasi aberam.
nu spui ca invatatul e dificil, ci ca ar trebui comprimat ca sa lase loc la practica. pai practica low-level poate face orice tampit, de invatat insa e muult mai dificil.
experienta ne arata ca stagiarii reusesc sa fie invizibili indiferent daca sunt platiti sau nu, daca au responsabilitati (nici rezidentul nu are, d-apoi stagiarul, lool_) sau nu, deci ce spui tu este per total o idee foarte proasta


iti aduc aminte ca daca mergi la facultate ai surpriza sa observi ca la fiecare stagiu exista o parte practica (*Lp-uri se numesc) si acolo ma astept ca "entuziasmul este si mai mare atunci cand combini practica si invatatul." :D : D

asa ca nu ai dreptate si este o idee proasta. ai timp sa iti alegi specialitatea la stagiile din facultate. si daca vrei ramai dupa program sa ajuti sa combini practica cu teoria si sa iti creasca si mai tare entuiziasmul :D

..daca nu poti extrapola din ce vezi s aintelegi ce ar trebui sa faci si cu ce se manaca specialitatea poate ca mai bine ai sta acasa, facultatea asta nu e pt toata lumea.

User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby Lysthenon » Wed Nov 30, 2011 3:33 pm

Laura D wrote:
trident wrote:pentru ce vrei tu exista stagiul de vara, nu trebuie 2 ani ca sa vezi ce si cum, ai an de an posibilitatea de a tre duce cateva sapt sa vezi cum e pe diverse sectii. LOL

si sigur ca este mai misto sa fie cum zici tu, ca doar invatatul este dificil, asa ca mai bine il numim tocit si ne facem ca muncim pe o sectie :), si mai vrei si pe bani - how convenient :lol:

nu, invatatul face parte din educatia unui medic, fie ca vrei fie ca nu. sigur ca e convenabil cand suntem studenti nu tocmai straluciti sa spunem ca invatatul e de fapt tocit si noi nu suntem tocilari si sa pretextam ca am vrea altfel, ceva practic, pt ca daca invatatul nu ne pune in valoare s-o faca practica ..:D

am avut si eu numerosi colegi pe care "invatatul nu ii punea in valoare".


nu cred ca se compara stagiul de vara cu un serviciu. atributiile sunt mult mai limitate, responsabilitatile sunt minime, riscul de a fi "invizibil" pentru cei care ar trebui sa te indrume este mult mai mare....

n-am spus niciunde ca invatul e dificil, din contra atunci cand lucrezi esti obligat sa te si informezi, poate entuziasmul este si mai mare atunci cand combini practica si invatatul...in medicina exista o nuanta de "tocit", mai ales la inceput cu termeni si definitii uneori imposibil de gandit pana in momentul in care informatiile incep sa se lege si sa contureze o oarecare logica, dar este greu de apreciat o specialitate fara a pune in practica informatiile acumulate...banii se justica pentru munca depusa pentru ca eu am afirmat ca lucrezi pentru suma respectiva si o motivatie in plus nu strica :D (vezi Franta)...cat despre "stundenti nu tocmai straluciti", sa nu ne pripim in afirmatii...[/quote]

Daca tu vrei sa te implici in activitatile lor poate deveni la fel de practic ca un...serviciu cum ii zici tu,depasind nivelul stagiului de vara garzile pot fi efectuate si in timpul anului.Aici ma refer la consult pacienti,cerut investigatii,completat foi.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby Calico » Wed Nov 30, 2011 4:24 pm

Lysthenon wrote:nu cred ca se compara stagiul de vara cu un serviciu.
[...]
riscul de a fi "invizibil" pentru cei care ar trebui sa te indrume este mult mai mare....

Mai sta draq sa te indrume dupa ce termini facultatea...

Lasa stagiul de vara, ala nu e nimic. In facultate treci prin toate stagiile cel putin o luna-doua. Ai timp sa-ti faci o parere despre fiecare specialitate. Daca tu o freci la stagiu in loc sa deschizi ochii si sa te uiti in jur sau daca nu treci pe la spital si preferi sa stai acasa si sa joci table... e doar vina ta.
Nu-mi spune mie ca cine n-a trecut pe la spital ca student (sau a trecut dar a sprijinit peretii) o sa devina brusc constiincios in acesti ani de stagiatura. O sa frece menta degeaba inca doi ani, de data asta platit.

Si da, mi se pare ok sa prelungim medicina si mai mult, in felul asta dupa sase ani de facultate, doi de stagiatura si cinci de rezidentiat, le poti cumpara o pereche de botosei nepotilor din primul salariu de specialist.

Laura D
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sat Nov 26, 2011 10:14 pm

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby Laura D » Wed Nov 30, 2011 5:11 pm

Jesus! Nu sariti asa ca n-am facut nici o revolutie!!! Era doar o idee, chiar daca proasta pentru unii...
De Lp-uri nici n-am auzit pana acum, trident, iti sunt recunoscatoare ca mi-ai luminat inconstientul...
Intr-adevar, in timpul stagiilor iti faci o parere despre specialitati, dar nu pe toate sectiile ai posibilitatea de a implica in activitate...si nu era vorba de prelungirea facultatii, ci de scurtarea ei (4-5 ani) si adaugarea acestei "stagiaturi"...in fine...era o idee pentru cei nehotarati...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby Calico » Wed Nov 30, 2011 6:34 pm

Adica propunerea era sa se renunta la ultimii doi ani din facultate (ca si asa nu se face nimic, doar toceala nefolositoare) si sa se trimita absolventii de anul 4 direct in spitale sa lucreze?

Laura D
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sat Nov 26, 2011 10:14 pm

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby Laura D » Wed Nov 30, 2011 7:00 pm

Eu nu am zis de toceala nimic, altii erau cu toceala...ideea era sa se comaseze cumva teoria cu practica (notiuni de baza) in primii 4 ani dupa care sa se introduca stagiatura...ceva mai hardcore decat 4 ore de stagiu...in fine, poate ca nu era o idee buna...oricum n-am sa propun ministerului, asa ca nu va mai agitati....

Harapu
junior
junior
Posts: 66
Joined: Fri Nov 25, 2011 3:21 pm

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby Harapu » Fri Dec 09, 2011 7:36 pm

Laura D wrote:Eu nu am zis de toceala nimic, altii erau cu toceala...ideea era sa se comaseze cumva teoria cu practica (notiuni de baza) in primii 4 ani dupa care sa se introduca stagiatura...ceva mai hardcore decat 4 ore de stagiu...in fine, poate ca nu era o idee buna...oricum n-am sa propun ministerului, asa ca nu va mai agitati....


Salutare! Eu sunt de acord cu Laura. Dar cu conditia ca stagiarul sa aibe responsabilitati clare, nu foarte multe, poa' sa fie si niscaiva atributiuni de asistenta...si sa fie obligat sa le respecte. Ptr ca atat timp cat nu sta unu' cu biciul normal ca majoritatea sprijina peretii cum zicea trident. Exemplu: 3 vaccinari pe luna. sau 5 clase de copii testare IDR (se facea cand eram eu prunc :) ) sau,,,,etc. Nu le faci nu iei leafa.
6 ani e extrem de mult pentru o facultate dupa care nu ai drept de practica.
Daca stai stramb insa ca sa poti judeca drept din programa de facultate pot fi eliminate (sau reduse la jumatate) fara problema materii care ocupa insumat cel putin un semestru cum ar fi metodologia cercetarii, SPM, sociologie, psihologie, filosofie, educatie fizica (NU, nu o doreste nimeni mai ales cand e pusa dela 7.30 iar dela 9 ai LP la care ajungi transpirat ca un caine), istoria medicinii, informatica (profu stia mai putine ca studentii), igiena, optionale cu duiumul, limbi straine, epidemiologie ( noi am apucat o aiureala de programa in care s-a facut epidemio si in anul 6 dar si prin anul 2 denumita APSS nu ma intreba de la ce vin initialele dar era aceeasi Marie), parazitologie,biochimie, (3 semestre am facut!!!,,, Unul ar fi suficient dupa parerea mea) s.a.
Toate aiurelile astea nu fac decat sa consume timp si bani.
,,,,Parazitologie iti poti inchipui ca asta e disciplina la care dai si examen? Sa inveti despre monstri despre leishmanioze si alte prostii utile dealtfel celor care vor sa faca munca de voluntariat in Africa sau Asia.(oricum inveti pe la dermato, gastro, neuro, etc unde e cazul si despre paraziti)

Pentru ca vb de solutii care sa sporeasca pregatirea si performanta generatiilor noi de absolventi, nu de cei cu vocatie. Cei cu adevarat pasionati (specie rara in orice profesie) pot invata si la lumina lumanarii, intr-o odaie din chirpici, avand grija si de 6-7-8-9...fratiori acasa ba se mai duce si la sapa....

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby 187.92a » Fri Dec 09, 2011 8:22 pm

da, domle , sa mergem direct in spitale sa nu ne mai chinuie cu exmene ca sa invatatm, mai bine mergem seara la petrecere si dimineata la spital ca invatam practic, ce atatea materii abstracte pe care le intelegem mai dificil si a caror utilitate ne scapa pt ca nu au poze? :))
Harapu wrote:si alte prostii utile dealtfel celor care vor sa faca munca de voluntariat in Africa sau Asia.(oricum inveti pe la dermato, gastro, neuro, etc unde e cazul si despre paraziti)

anatomia oaselor ar treb invatata la ortopedie, a nervilor la neuro, a vaselor la cardio, etc
Harapu wrote:educatie fizica (NU, nu o doreste nimeni mai ales cand e pusa dela 7.30 iar dela 9 ai LP la care ajungi transpirat ca un caine)

nu stiu din ce tara vii tu, dar la scoala se poate intampla ca lucrurile sa nu fie EXACT cum isi doresc copiii :))


acuma o sa vina unu sa sustina ca ar trebui facute doar gastro si anato de tub digestiv, ca lui alea ii plac, sa nu faca sport ca nu ii place lui sa isi miste suncile si in general,s a se faca doar materii usoare.

si de ce sa faca despre CT sau RMN ca el e din tulcea si acolo nu au RMN si CT, de ce, pt ca
Harapu wrote:Toate aiurelile astea nu fac decat sa consume timp si bani.


:D

frate sanatosi sa fim ca idei din astea am mai vazut inca din copilarie, cnad era voba aia cu "sa dam cu slanina pe scoala sa o manance cainii"

hai sa scoatem matematica - cui ii folosesc inele si corpusi si grupuri cand da la medicina, de ex, sau la phihologie? de ce atatea eduatii? de ce lagrange?????? sa-l scoatem pe lagrange.


moarte relatiilor lui Viete.
si in general sa scoatem exmanele si tezele pt ca ne indispun si pt ca noi nu credem ca ele ar fi intr-adevar utile

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby ametist713 » Fri Dec 09, 2011 9:31 pm

Lasa-l mai pe Lagrange, mai bine sa-l scoata pe Cesaro-Stolz
things can only get better

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby 187.92a » Fri Dec 09, 2011 9:34 pm

mai n-ati vrea mai bine sa scoata examenele cu totul? pe bune, mergi la facutlate sa dai examen, deci practic nu ivneti nimic in ziua aia... te duci degeaba, sa invete aia de la facutlate despre cat stii tu. pai de ce sa scrii la subiectele alea, ce , aia care corectreaza nu stiu deja? bai bine arati caietul

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby Chingachgook » Sat Dec 10, 2011 4:18 am

Harapu wrote:educatie fizica (NU, nu o doreste nimeni mai ales cand e pusa dela 7.30 iar dela 9 ai LP la care ajungi transpirat ca un caine), istoria medicinii, informatica


anatomia, fiziologia si restul


cand nu prea faci sport de felul tau transpiri si la tenis de masa.

ba o sa ajungeti niste medici grasi lipsiti de credibilitate cand recomandati pacientului sa faca sport
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby Rasurbo » Sat Dec 10, 2011 12:32 pm

da, corect.

Harapu
junior
junior
Posts: 66
Joined: Fri Nov 25, 2011 3:21 pm

Re: Sfaturi privind alegerea specialitatii

Postby Harapu » Sat Dec 10, 2011 6:10 pm

Bai trident,,,,,confunzi scoala generala cu facultatea, Aia de-aia ii zice generala inveti de toate asa in general. Deci de toate aia constituie o baza, cultura generala.
Educatia fizica? tu crezi ca in alea 2 ore pe saptamana sta sanatatea studentului? Bre, da destept mai esti,,,,,.Am aflat-o si pe asta faci 2 ore pe sapt sport si o sa fii sanatos tun :lol:

Dar ai evitat sa raspunzi la problema de fond si anume sa-mi fi spus asa pentru tine cat de folositoare iti sunt cunostintele acumulate in acele discipline in facultate?
Chiar te rog mult asa macar o definitie de pe la spm, o formula de pe la metodologia cercetarii, ce recomandari calduroase le faci pacientilor cu privire la normele de igiena (ce apa sa bea, cate legume sa manance),,,,,

Medicul trebuie sa stie medicina, militarul strategie, proiectantul desen tehnic, arhitectul arhitectura si asa mai departe. Asa e normal.
Absolventul de medicina trebuie sa fie MEDIC nu academician, nu personalitate enciclopedica, nu trebuie sa stie filosofie, poezie, ce molimi bantuiau in europa in secolul XIV, arta si orice altceva mai vrei tu .........


Return to “Rezidentiat 2011”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests