Salarii rezidenti ?

next generation
User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Salarii rezidenti ?

Postby Jerome » Sat Nov 26, 2011 1:32 pm

kooksee wrote:
rhodococcus wrote:@ Rox : Ca sa faci orice specialitate intr-o limba straina trebuie sa stii limba foarte bine , ca sa faci psihiatrie intr-o tara nordica trebuie sa stii limba tarii respective si mai bine . Spune-mi si mie : cine stie Suedeza ,Norvegiana , Daneza ,Finladeza ? pt ca trebuie sa vorbesti bine cu pacientul , sa fii atent la nuante , subtilitati ! Poti pleca ca si psihiatru numai daca stii limba straina respeciva la fel de bine ca si limba materna altfel te poti apuca acolo de dat cu matura , pentru ca nu iti foloseste la nimic toata medicina din Romania daca nu te poti intelege cu nebunii si inca in limba lor . Permite-mi sa ma indoiesc profund ca exista interes al nordicilor petru pshiatrii romani .

Ai auzit vreodata de dr.craciun?

Face parte din familia lui Mos Craciun, doar ca rezolva treburile murdare.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Salarii rezidenti ?

Postby sms_mihai » Sat Nov 26, 2011 2:11 pm

Reamintim onor ministerului, in caz ca a uitat, ca de la anul (incepand cu 1 ian 2012) s-a promis in presa, de catre ministrul de la acea data, cresterea salariilor rezidentilor:

http://stirileprotv.ro/emisiuni/dupa-20 ... -2012.html

Asta dupa ce ministerul promisese o crestere asemanatoare de la 1 ian 2011 - ceea ce nu s-a respectat.

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Salarii rezidenti ?

Postby Rasurbo » Sun Nov 27, 2011 5:33 pm

Iti plac filmele SF? :))
Mie imi plac foarte mult dar incerc sa ma mentin realist, totusi, train in Romania...

Veninosul
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Nov 23, 2011 6:27 pm

Re: Salarii rezidenti ?

Postby Veninosul » Mon Nov 28, 2011 12:03 am

Pentru user rhosococcus
Da, se cauta psihiatria in tarile nordice, cand am fost la interviu se cauta si in Germania.
SI ce ma intereseaza pe mine ca nu este in "top"?
Important este sa o fac eu cu placere.
Asa nici hematologia nu este in "top" si este super tare.
SI zici tu ca nu e medicina? Pai trateaza omul ca intreg, il vede din alt unghi fata de alte specailitati care vad doar bucati din el: ortopedul vede doar oase si muschi, cardiologul vede inima si vase etc.
Si depresia poate fi indusa de o groaza de medicamante.
Si numeroase simptome din sfera psihiatrica au baza organica.
Cum sa nu fie medicina mai?
Ai tu o placere in a comenta la adresa altora.
Abtine-te.

alexsandu
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Fri Dec 11, 2009 1:21 pm

Re: Salarii rezidenti ?

Postby alexsandu » Mon Nov 28, 2011 2:52 pm

sms_mihai wrote:Reamintim onor ministerului, in caz ca a uitat, ca de la anul (incepand cu 1 ian 2012) s-a promis in presa, de catre ministrul de la acea data, cresterea salariilor rezidentilor:

http://stirileprotv.ro/emisiuni/dupa-20 ... -2012.html

Asta dupa ce ministerul promisese o crestere asemanatoare de la 1 ian 2011 - ceea ce nu s-a respectat.


Si tu crezi tot ce spun astia??? Intre timp s-a schimbat ministru........cred ca nici de-al dracu nu face asta ce a promis ala dinainte. Ala dinainte nu s-a tinut de propria promisiune....daramite.....asta.
Oricum Cseke vorbea cam fara aprobarea lu' Boc......baga de el din top......cred ca era convins ca o sa-i dea astia mai multi bani la anu'.
Stati linistiti ....Ramane cum am stabilit!!!!.....Rezidenti anu I tot sub 900 lei.
Sa traiti bine!!!! Salariile raman in continuare taiate!

Mihai.doc
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Oct 28, 2011 8:07 am

Re: Salarii rezidenti ?

Postby Mihai.doc » Mon Dec 19, 2011 4:41 pm

eu nu inteleg cum se calculeaza salariul asta...poate pierde 5 minute cineva care stie si sa scrie aici pas cu pas?
am vazut in legea salarizarii unice ca un medic rezistent anul I are coeficientul de ierarhizare 2,45.
totodata valoarea coeficientului de ierarhizare 1,00 in anul 2012 este de 845 de lei.
logic ar fi sa primim BRUT 2,45 x 845 lei? iese extrem de mult :))

xblc
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Dec 12, 2011 6:06 pm

Re: Salarii rezidenti ?

Postby xblc » Tue Dec 20, 2011 8:11 pm

Aceasta lege unica a salarizarii a fost blocata de mister Boc parca. Asa ca este ceea ce este, varianta de lege dinaintea celei mult dorite. Si nici tichete de masa nu vor mai fi.

Mihai.doc wrote:eu nu inteleg cum se calculeaza salariul asta...poate pierde 5 minute cineva care stie si sa scrie aici pas cu pas?
am vazut in legea salarizarii unice ca un medic rezistent anul I are coeficientul de ierarhizare 2,45.
totodata valoarea coeficientului de ierarhizare 1,00 in anul 2012 este de 845 de lei.
logic ar fi sa primim BRUT 2,45 x 845 lei? iese extrem de mult :))

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Salarii rezidenti ?

Postby sms_mihai » Tue Dec 20, 2011 8:40 pm

xblc wrote:Aceasta lege unica a salarizarii a fost blocata de mister Boc parca. Asa ca este ceea ce este, varianta de lege dinaintea celei mult dorite. Si nici tichete de masa nu vor mai fi.

Mihai.doc wrote:eu nu inteleg cum se calculeaza salariul asta...poate pierde 5 minute cineva care stie si sa scrie aici pas cu pas?
am vazut in legea salarizarii unice ca un medic rezistent anul I are coeficientul de ierarhizare 2,45.
totodata valoarea coeficientului de ierarhizare 1,00 in anul 2012 este de 845 de lei.
logic ar fi sa primim BRUT 2,45 x 845 lei? iese extrem de mult :))


Nici nu stim exact cum se calculeaza.
Mie de la spital, cand am semnat, mi-au spus ca dansii dau. Si eu stiam ca de la anul nu se mai dau, dar ma rog. Chiar ii invit sa nu mai dea...


Return to “Rezidentiat 2011”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests