Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

next generation
User avatar
Sim0n3l
senior
senior
Posts: 103
Joined: Sun Nov 15, 2009 8:44 pm

Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby Sim0n3l » Tue Oct 25, 2011 6:45 am

Neata tuturor!
Am creat acest topic, poate asa ne mobilizam si incurajam reciproc :)
Asadar:
Ce faceti? Ce invatati azi? Eu mi-am inceput dimineata cu o cafea si un test din capitolele recapitulate. Azi fac HTA si recapitulez alte 2 teme :) Sper sa ma tin de program! Mi-am propus ca pana pe 2.11 sa termin toata materia (mai am 8 capitole nefacute) si sa termin si de recapitulat tot (adica sa fac si 2 teme pe zi de recapitulare)...De pe 2-11 vreau sa recapitulez a treia oara materia si sa fac 4-5 capitole pe zi.. De pe 12-15 nasc, asadar pauza, si din 16-19 mai fac teste din toata materia.
Voi cum faceti?

User avatar
DrG
junior
junior
Posts: 77
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:57 am

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby DrG » Tue Oct 25, 2011 6:58 am

Simonel, ce faci intre 12 si 15?
eu mai am 10 teme de terminat si vreau sa le fac saptamana asta si apoi vreau sa fac numai teste.

procust
senior
senior
Posts: 193
Joined: Sat Feb 21, 2009 2:01 am
Location: Timisoara

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby procust » Tue Oct 25, 2011 7:06 am

sper ca pana pe 31 sa termin tot de recapitulat, apoi o iau de la capat, recapitulat plus teste! Mometan recapitulez si inca mai am cateva teme de care nu m-am atins! DrG crezi ca e suficient doar sa faci grile? M-am gandit si eu la asta dar parca tot mai bine as mai si citi

User avatar
latte
senior
senior
Posts: 280
Joined: Fri Oct 14, 2011 10:41 am

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby latte » Tue Oct 25, 2011 7:08 am

Simo nastere usoara, si un bebe sanatos tun! Eu mai am 14 teme de facut, am recapitulat 13, dar avc si boala ischemica le las. nu stiu dak o fi sau nu bn, dar asta e...
Spor la invatat/recapitulat! :roll:

User avatar
DrG
junior
junior
Posts: 77
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:57 am

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby DrG » Tue Oct 25, 2011 7:11 am

procust, nu am specificat daca am recapitulat sau nu, asa ca nu cred ca ai de ce sa fii rautacios.
Simo,nastere usoara!
Latte, spor la recapitulat si invatat!

procust
senior
senior
Posts: 193
Joined: Sat Feb 21, 2009 2:01 am
Location: Timisoara

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby procust » Tue Oct 25, 2011 7:21 am

nu am fost deloc rautacios, doar te intrebam daca crezi ca e de ajuns sa faci teste caci ti-am zis ca initial m-am gandit si eu la asta!

User avatar
DrG
junior
junior
Posts: 77
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:57 am

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby DrG » Tue Oct 25, 2011 7:24 am

scuze atunci! :D am devenit cam irascibila acum ca se apropie rezi.

User avatar
DrG
junior
junior
Posts: 77
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:57 am

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby DrG » Tue Oct 25, 2011 7:26 am

nu stiu daca ajuta sau nu.eu am recapitulat o data si atat.acum vreau sa termin si acele 10 teme de recapitulat si apoi fac numai grile. nu mai am nici un chef sa ma apuc sa iau materia de la capat.

User avatar
nelly_ct
junior
junior
Posts: 59
Joined: Sun Nov 13, 2005 4:18 pm
Location: Constanta
Contact:

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby nelly_ct » Tue Oct 25, 2011 7:28 am

HTA intr-o singura zi? Ai ambitie! Plus recapitulat 2 capitole din urma! Waw!
Sper sa reusesti.
Eu ma misc cu viteza melcului. Nu reusesc sa ma tin de nici o planificare!
Capitolele mari... max 1/zi, sau / 2zile la invatat. (mai am vreo 10)
Recapitulare la restul.
Grile dupa ce culc copiii.

Bafta cu nasterea. Esti cam sinucigasa, parerea mea.
Nu vreau sa te descurajez, dar la o saptamana dupa nastere sa dai rezi....o sa fie "distractiv".
Sper ca prin ceea ce numesc ei pauze pt "nevoi fiziologice" intra si alaptatul.
Orice shut in fund e un pas inainte!

procust
senior
senior
Posts: 193
Joined: Sat Feb 21, 2009 2:01 am
Location: Timisoara

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby procust » Tue Oct 25, 2011 7:29 am

ok,spor la recapitulat si la grile! Stai linistita, cred ca toti suntem irascibili si cu nervii la pamant

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby canci » Tue Oct 25, 2011 7:30 am

Citesc doar teme mici si foarte mici si fac grile. :D

User avatar
DrG
junior
junior
Posts: 77
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:57 am

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby DrG » Tue Oct 25, 2011 7:32 am

mersi procust!spor si tie!

bobi13
senior
senior
Posts: 257
Joined: Fri Jul 29, 2011 10:05 pm

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby bobi13 » Tue Oct 25, 2011 7:34 am

va ajuta grilele? eu nu am prea facut...la examen is la prima vedere din cate am inteles, nu prea seamana cu cele de pe rezitests...vreau sa termin de invatat si apoi sa vad daca apuc sa le fac macar o data

procust
senior
senior
Posts: 193
Joined: Sat Feb 21, 2009 2:01 am
Location: Timisoara

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby procust » Tue Oct 25, 2011 7:36 am

Ma ajuta ca-mi dau seama pe ce sa insist, ce n-am retinut. Asa stiu si eu ca sunt la prima vedere la rezi! Acum parerile sunt impartite, unii zic ca i-au ajutat grilele pt rezi altii ca nu. Am ceva colegi care fac numai grile, au citit odata materia si apoi doar grile!

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby canci » Tue Oct 25, 2011 7:37 am

Aiurea, seamana cu cele de pe rezitests. ;) Diferenta ar fi ca cele de la rezi sunt mai usoare, mult mai usoare decat cele de pe rezitests. Pe mine ma ajuta foarte mult.

User avatar
Sim0n3l
senior
senior
Posts: 103
Joined: Sun Nov 15, 2009 8:44 pm

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby Sim0n3l » Tue Oct 25, 2011 7:37 am

Nelly, sunt la a doua sarcina, de asta sunt asa optimista. Mai am in antecedente o cezariana, care a fost cu complicatii, cu 3 tuburi de dren, etc...Aia a fost nasoala. Acum sarcina a decurs beton, fara nici o problema, asa ca nu imi fac griji de nastere :)
M-am miscat repede sa fac bebeii ca sa am timp de rezidentiat..Prima sarcina a fost in anul 4 :)
Cu invatatul am noroc ca toata lumea ma sprijina in jur. Fetita e la gradi pana la 4, apoi e preluata de bunici. Sotul ma lasa in pace sa invat asa ca nu prea am treaba..De asta introduc eu acum ca Migul, ca sa termin pana pe 12 cand tre sa nasc :)
Ma gandeam si eu sa fac mai multe grile decat sa citesc, dar ma enerveaza unele enunturi de pe rezitest.
Eu deocamdata la fiecare capitol recapitulat am facut si 200 de grile. As vrea sa ma tina asa, dar se pierde vreme multa cu ele. Mai usor merge cititul...
In fiecare dimineata imi generez un test din toate capitolele. Ca sa nu uit ce am invatat mai din urma...In timp ce raspund la intrebare parca am flashuri cu locul de unde e intrebarea respectiva :)
Spor tuturor, eu ma duc sa pap!

User avatar
DrG
junior
junior
Posts: 77
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:57 am

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby DrG » Tue Oct 25, 2011 7:38 am

asa am inteles si eu, ca nu prea seamana cu cele de pe rezitests.pe mine ma ajuta.asa imi dau seama ce ar trebui sa mai recitesc.si retin mult mai bine asa procentele si valorile.

bobi13
senior
senior
Posts: 257
Joined: Fri Jul 29, 2011 10:05 pm

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby bobi13 » Tue Oct 25, 2011 7:40 am

da de la simulare cum vi s-au parut??? chiar nu seamana cu cele de pe rezitests...pai la noi in clasa dupa ce s-a terminat simularea toti erau surprinsi ca nu erau luate de pe rezitests..

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby canci » Tue Oct 25, 2011 7:47 am

Dar stiam ca nu vor fi teste de pe rezitests la simulare. Culmea e ca eu chiar am recunoscut cateva ca fiind de pe rezitests la simulare, nu stiu de ce toata lumea zice ca nu-s asemanatoare. Ca nu-s la fel e altceva dar pe rezitests sunt atat de multe si cam din tot incat mi se pare chiar imposibil sa nu recunosti... nu zic intrebarea mot a mot dar de unde este extrasa intrebarea.

bubitza
senior
senior
Posts: 198
Joined: Mon Sep 05, 2011 11:33 am

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby bubitza » Tue Oct 25, 2011 7:48 am

Voi ati incercat sa retineti doze si procente?

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby canci » Tue Oct 25, 2011 7:49 am

Cica nu s-ar da...

bobi13
senior
senior
Posts: 257
Joined: Fri Jul 29, 2011 10:05 pm

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby bobi13 » Tue Oct 25, 2011 7:52 am

avem sanse azi sa aflam lista cu inscrisii?

freexander
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon Oct 05, 2009 10:48 am

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby freexander » Tue Oct 25, 2011 7:53 am

eu nu mai am nici un chef de invatzat :( ... mai am 10 teme si trec a 2-a oara prin materie ... de 7 teme inca nici nu m-am atins : AVC, B cardiaca ischemica, HIV, peritonite, arsuri, infectii tract respirator la copil, Nutritia urlatorului

in legatura cu grilele m-am lasat pagubas ... ma exaspereaza rau de tot ... pierzi destul timp aiurea cu ele si nici macar nu acopera toata materia..doar cele mai tampite detalii din fiecare tema ... am impresia ca multe dintre ele sunt puse acolo la misto mai mult sa te enerveze ... procente , doze, date numerice , incidentze, date epidemiologice etc ...

bubitza
senior
senior
Posts: 198
Joined: Mon Sep 05, 2011 11:33 am

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby bubitza » Tue Oct 25, 2011 7:55 am

Eu nu cred ...probabil o sa o vedem cu cateva zile inainte de examen...

User avatar
DrG
junior
junior
Posts: 77
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:57 am

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby DrG » Tue Oct 25, 2011 7:55 am

bobi, noi macar nu ne pierdem speranta ca se vor afisa azi :))) sau maine...?la cat de neseriosi sunt...

bobi13
senior
senior
Posts: 257
Joined: Fri Jul 29, 2011 10:05 pm

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby bobi13 » Tue Oct 25, 2011 7:57 am

freexander, si eu sunt de acord cu tine la grile...pai pana la urma sunt puse de studenti, oricine poate sa puna grile si cum vrea...la examen nu le ia de acolo, zic eu...is prea mot a mot

kathalinna
junior
junior
Posts: 94
Joined: Wed Dec 08, 2010 1:01 pm

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby kathalinna » Tue Oct 25, 2011 8:21 am

greseli sigur vor fi si anul asta ca in fiecare an si anul trecut era lista cu temele unde se specifica foarte clar ce intra si ce nu si tot degeaba, asta este un examen de tot rahatul la care noi de fapt ne chinuim sa imbulinam o hartie prapadita si platesti o gramada de bani pt ?? nu se stie, ca sa iti dea o carioca sparta, cum am patit eu anul trecut, sa te innegresti pe maini si sa-ti pierzi timpul stergandu-te si sa intri in criza de timp ca nu mai ai cand sa imbulinezi si sa iti decalezi cu o grila tot si la sfarsit cand sa treci raspunsul la ultima grila sa-ti dai seama de fapt ce ai facut si da am luat rezi dar nu am prins loc si mai dau o data examenul anul asta fara emotii si de data asta o sa studiez atenta acea carioca de toata jena pe care nici la copiii tai sa coloreze nu o cumperi, a ca sa nu va mai spun ca acele carioci ti le cer inapoi ca imi venea sa i-o infig undeva acelei doamne. iar acum repet si fac si grile ca ma ajuta sa imi fixez anumite "chchite" mai bine. sper sa fie bine de data asta. spor la toata lumea si bafta.

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby canci » Tue Oct 25, 2011 8:23 am

Ha, si eu m-am facut ca o purcica pe maini de la carioca aia la simulare. :lol:
Dar n-ai voie sa schimbi carioca dc are probleme? Asa mi s-ar parea normal.

kathalinna
junior
junior
Posts: 94
Joined: Wed Dec 08, 2010 1:01 pm

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby kathalinna » Tue Oct 25, 2011 8:29 am

canci wrote:Ha, si eu m-am facut ca o purcica pe maini de la carioca aia la simulare. :lol:
Dar n-ai voie sa schimbi carioca dc are probleme? Asa mi s-ar parea normal.

pai am schimbat-o dar pana m-am sters pe maini, m-am dus la toaleta sa ma spal, a si am avut grija sa nu patez foaia ca o schimbasem deja o data....am pierdut ceva timp, acum anul asta o sa citesc intrebarea si trec imediat raspunsul ca cu ciorna+panica+emotii m-am lamurit

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby canci » Tue Oct 25, 2011 8:33 am

Cred ca asa o sa procedez si eu, fac intrebarea si trec raspunsul.

User avatar
latte
senior
senior
Posts: 280
Joined: Fri Oct 14, 2011 10:41 am

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby latte » Tue Oct 25, 2011 8:37 am

asa e cel mai bine...asta ca sa nu intri in panica...

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby Lizz22 » Tue Oct 25, 2011 8:51 am

Nu vreau sa intru in polemici.... dar cum naiba sa nu semene grilele de pe rezitests cu cele de la rezi cand sunt facute si unele si altele la litera cartii?
se poate intr-adevar ca unele sa fie mai grele pe rezitests, dar asta ...nu mi pare o problema. Daca la rezi sunt mai usoare inseamna ca vom vedea muuulte punctaje mari .... asa cum va doresc tuturor, de altfel!!!

kathalinna
junior
junior
Posts: 94
Joined: Wed Dec 08, 2010 1:01 pm

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby kathalinna » Tue Oct 25, 2011 8:55 am

apropo, ma scuzati ca acum deviez de la subiect, dar cei care sunteti din BV sau nu si dati in Craiova v-ati gasit cazare?? ati gasit ceva ok?? va rog sa-mi spuneti si mie. multumesc anticipat

ana_oi
junior
junior
Posts: 46
Joined: Sun Aug 28, 2011 11:08 am

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby ana_oi » Tue Oct 25, 2011 12:12 pm

eu m-am hotarat sa nu mai fac grile... :)) cred ca sunt singura... am tecut prin marea, foarte marea majoritate a grilelor o singura data, am insemnat pe tematica paragrafele din care au fost grile.. nu mai fac grile..e prea multa materie ca sa fac aceleasi grile de 7 ori
oricum..moral la pamant in ultima luna..
katalina imi pare rau ca nu am putut sa iti dau mai multe informatii despre cazare..fiind de loc din craiova habar nu am cum sta treaba..

cristina1986
junior
junior
Posts: 62
Joined: Tue Nov 30, 2010 10:43 am

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby cristina1986 » Tue Oct 25, 2011 1:23 pm

freexander wrote: de 7 teme inca nici nu m-am atins : AVC, B cardiaca ischemica, HIV, peritonite, arsuri, infectii tract respirator la copil, Nutritia urlatorului

in legatura cu grilele m-am lasat pagubas ... ma exaspereaza rau de tot ... pierzi destul timp aiurea cu ele si nici macar nu acopera toata materia..doar cele mai tampite detalii din fiecare tema ... am impresia ca multe dintre ele sunt puse acolo la misto mai mult sa te enerveze ... procente , doze, date numerice , incidentze, date epidemiologice etc ...


Eu in locul tau as citi macar o data Arsurile, HIV-ul si Peritonitele (hai sa zic si BCI daca mai ai timp) nu sunt chiar atat de rele si cine stie ce poate iti amintesti/iti suna ceva la Rezi. Grilele dupa parerea mea sunt foarte utile (exceptand greselile si cifrele care in fine sunt cum sunt) caci o sa-ti formeze "gandirea" de grila :) ceea ce este extrem de important caci o sa vezi ca la rezidentiat diferenta dintre un raspuns corect si unul incorect se face intre mic/mare, frecvent/rar, totala/subtotala etc (ai prins tu ideea).

Una peste alta eu cred ca fiecare informatie citita ramane undeva si o sa se dovedeasca folositoare la momentul potrivit ( si nu, nu ma refer la momentul post examen de rezidentiat) chiar daca in acest moment simt cum mi se incurca in cap toate informatile... incercati sa lasati panica si lenea (caci apropo si eu ma urc pe pereti de stat cu materia/grilele in brate) trageti cat puteti. Iar in ultima saptamana eu cred ca e musai de repetat cat de mult posibil.

bobi13
senior
senior
Posts: 257
Joined: Fri Jul 29, 2011 10:05 pm

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby bobi13 » Tue Oct 25, 2011 1:33 pm

in ultima sapt o sa fie punctul culminant cu repetatul...ca trebuie reluata toata materia, ca sa o avem proaspat in memorie ...ca altfel...

kathalinna
junior
junior
Posts: 94
Joined: Wed Dec 08, 2010 1:01 pm

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby kathalinna » Tue Oct 25, 2011 4:41 pm

ana_oi wrote:eu m-am hotarat sa nu mai fac grile... :)) cred ca sunt singura... am tecut prin marea, foarte marea majoritate a grilelor o singura data, am insemnat pe tematica paragrafele din care au fost grile.. nu mai fac grile..e prea multa materie ca sa fac aceleasi grile de 7 ori
oricum..moral la pamant in ultima luna..
katalina imi pare rau ca nu am putut sa iti dau mai multe informatii despre cazare..fiind de loc din craiova habar nu am cum sta treaba..

stai linistita mersi frumos pt informatii am gasit ceva dar vroiam sa aflu si de la altii care dau in Craiova pe unde se c(g)azeaza :green: spor

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby 187.92a » Tue Oct 25, 2011 5:00 pm

ultima zi: sex nebun
relazeaza musculatura fibrei nervoase, etc

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21958
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby Melania » Tue Oct 25, 2011 5:17 pm

In ultima luna trebuie sa faci teste. Activitatea sexuala (inclusiv masturbarea) nu e de dorit inainte de rezi pentru ca tampeste.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce facem in ultima luna inainte de rezi?!

Postby 187.92a » Tue Oct 25, 2011 5:23 pm

..ai incercat tu? a? a?

ba nu, sexul dezxvolta foarte frumos organismul, mai frumos decat inotul, iar eu sunt un exemplu in acest sens.
eu cred ca relaxarea poate oferi un cadru perfect pentru fixarea notiunilor acumulate in ultimele luni de invatat de dinainte de examen. dezvolta increderea in propriile forte si te ajuta sa iti invingi adversarii.
succes, sa ia toaata lumea ce doreste la rezi! :)

serios, sexul e foarte ok inainte de rezi. altfel, invatatul creeaza monstri


Return to “Rezidentiat 2011”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 69 guests