Stare de incompatibilitate

next generation
User avatar
Spark
senior
senior
Posts: 168
Joined: Fri Oct 03, 2008 10:45 am

Stare de incompatibilitate

Postby Spark » Sun Sep 25, 2011 5:22 am

Buna! Sunt rezident (pe loc) pe o specialitate chirurgicala si ma intereseaza un post scos anul acesta la rezidentiat, pe specialitatea mea. Conceptul de "stare de incompatibilitate" imi este oarecum strain, a fost adaugat dupa ce am promovat acest examen. As dori mai multe informatii de la cei care s-au confruntat cu aceasta problema in trecut. Se aplica doar pentru optarea pt alta specialitate sau si daca raman pe specialitatea mea? Daca nu prind postul respectiv, ma pot intoarce linistita la locul meu de rezident sau risc sa il pierd? Starea de incompatibilitate trebuie anuntata in termen de 15 zile de la... ce anume? Inscrierea in concurs, aflarea rezultatelor, repartitie?

Multumesc anticipat!
Just because I'm sorry doesn't mean I didn't enjoy it at the time.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Stare de incompatibilitate

Postby Chingachgook » Sun Sep 25, 2011 9:11 am

Cred ca dupa ce alegi.

Pana atunci practic nu esti incompatibila cu nimic, poti sa faci ce vrei
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Stare de incompatibilitate

Postby Rasurbo » Sun Sep 25, 2011 7:13 pm

Starea de incompatibilitate se declara la 15 zile de la repartitie. Asta in cazul in care ai avut o specialitate si ai luat acum o alta specialitate. Legea spune asa: daca nu declari starea de incompatibilitate, ministerul sanatatii constata ca ai fost rezident intr-o specialitate si acum ti-ai ales alta, si mentine ca reala noua specialitate aleasa, anuland-o pe cea veche.
Daca doresti insa sa-ti pastrezi specialitatea veche, asta poti sa o faci in cerere scrisa catre ministerul sanatatii in timp de 2 saptamani.
In cazul tau, in care vrei sa-ti pastrezi vechea specialitate, nu cred ca se poate vorbi de incompatibilitate, pentru ca practic tu nu schimbi nimic in ceea ce priveste specializarea...
Deci nu e cazul. In schimb, va trebui sa-ti echivalezii anii facuti pana acum in specializarea ta chirurgicala, astfel incat Ministerul Sanatatii sa nu te recunoasca drept rezident de anul 1. Pentru ca fara echivalare, asta vei fi dupa ce obtii postul :)
Succes!

User avatar
Spark
senior
senior
Posts: 168
Joined: Fri Oct 03, 2008 10:45 am

Re: Stare de incompatibilitate

Postby Spark » Mon Sep 26, 2011 3:52 am

Multumesc pt raspunsuri!!
Just because I'm sorry doesn't mean I didn't enjoy it at the time.

ghinea_roxana
Posts: 1
Joined: Mon Sep 26, 2011 6:30 am

Re: Stare de incompatibilitate

Postby ghinea_roxana » Mon Sep 26, 2011 6:36 am

Va rog tare mult ajutati-ma si cu mine cu ceva informatie.Sunt rezidenta in anul 2 trec in 3 si as dori anul asta sa dau pe post pe aceeasi specializare .Ce demersuri trebuiesc facute ptr recunoastrea celor doi ani in eventualitatea in care o sa reusesc sa iau postul?Va multumesc mult ptr intelegere!

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Stare de incompatibilitate

Postby Rasurbo » Mon Sep 26, 2011 6:02 pm

Ca si mai sus, ma repet...
Dai rezidentiatul, obtii postul dorit, te relaxezi pentru sfarsitul lunii noiembrie si decembrie, si apoi de la 1 ianuarie incepi sa faci dosarul de echivalare. Mai exact, faci cerere catre minister in care specifici ca vrei echivalati toti anii, cerere care trebuie parafata si semnata de spitalul primitor, indeosebi de coordonatorul la care te duci(daca te muti dintr-un centru in altul) sau vechiul coordonator(daca postul e in spitalul in care ai lucrat si pana acum). Nu cunosc exact toate actele care iti trebuiesc, dar stiu sigur ca cererea asta e indispensabila, plus nu stiu cate alte legalizari si adeverinte(inclusiv copii dupa adeverintele de rezident sau carnetul de rezident cu toate notele obtinute pe module), documente pe care le afli sunand la ministerul sanatatii si cerand relatii despre chestia asta.
Practic, vei fi rezident(a) recunoscuta in anul 3 din luna februarie sau martie cel mai sigur,pentru ca intre timp ministerul iti echivaleaza cererea si figurezi ca rezident de anul 1. Asta inseamna ca ianuarie si februarie vei primi cel mai probabil salar de rezident de anul 1, dar asta e ultima problema a ta. :) Oricum succes in demersuri.


Return to “Rezidentiat 2011”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests