Fara cadavru?

next generation
schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Fara cadavru?

Postby schnauzer » Wed Mar 23, 2011 5:49 pm

Am auzit azi dimineata la stiri ca este o criza de cadavre la universitatile din tara.
Eu consider ca munca cu cadavrul din anul 1 a fost cea mai mare pierdere de vreme din viata mea.
Chirurgi buni si foarte buni + clinicieni buni sunt si in strainatate (evident) si in tarile in care nu e la moda lucrul cu cadavrul.
Nu stiu care sunt tarile astea, dar la noi la catedra de anatomie tineau sa sublinieze cat de norocosi suntem, ca in alte parti se invata cu ajutorul mulajelor si a pozelor.

Ce ziceti,s-ar putea renunta la cadavru ma UMF-uri?
Voi considerati ca ati profitat din plin de sanasa de a diseca?
Daca ati fost lasati evident , cum se mai intampla in unele locuri, de ex la noi puteai, dar nici dracu nu vroia , asteptam cele 3 ore sa se termine odata cumva.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Fara cadavru?

Postby Iepurita » Wed Mar 23, 2011 6:47 pm

La noi erau atat de uscate incat mare lucru nu puteai face. Pielea era de-a dreptul cartonata.
Decat pe asa cadavre, mai bine pe mulaje.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Fara cadavru?

Postby ametist713 » Wed Mar 23, 2011 8:29 pm

Noi mai aveam grija de cadavrele alea sa nu se usuce, dar la examen am primit cadavrul altei grupe, total neingrijit si plin de viermisori, cum era vara si cald afara. De disecat am disecat f putin, mai veneau unii din ani mai mari sa disece..aveam un asistent cam zuzu si mai bine stateam la mese decat sa stam la cadavru sa ne intrebe ceva acolo si sa urle la noi:)
things can only get better

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Fara cadavru?

Postby Chingachgook » Wed Mar 23, 2011 9:20 pm

nu ati inteles nimic din facultate

bine, ioio e de la timisoara dar restul ce scuza aveti?

cadavrele alea au rol de initiere. ma rog, anatomia in sine. care ajunge chirurg oricum o invata in rezidentiat.
e pusa cu schepsis in anul 1. incepi sa porti halat, se adreseaza aia (la misto dar nu conteaza) cu "domnul doctor".

cu tehnica de azi probabil s-ar face mai misto anatomie cu mulaje si imagini 3d dar medicina e si cu oameni care put sau de care unui om normal i-ar fi scarba. dupa ce ai stat 2 ani printre stafidele de la anatomie restul e floare la ureche.

+ ca toti bococii povestesc prietenilor asa cam prin noiembrie cu maxima lejeritate despre disectii si cadavre.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Fara cadavru?

Postby ametist713 » Thu Mar 24, 2011 10:25 am

kooksee wrote:+ ca toti bococii povestesc prietenilor asa cam prin noiembrie cu maxima lejeritate despre disectii si cadavre.

Asta cam asa e :lol:
things can only get better

User avatar
adso1977
senior
senior
Posts: 114
Joined: Fri Jul 25, 2003 11:23 pm
Location: Cuba
Contact:

Re: Fara cadavru?

Postby adso1977 » Thu Mar 24, 2011 7:32 pm

Am avut sansa sa fac seminariile de anatomie in 2 centre universitare: Timisoara in primul an si Bucuresti in anul II. Diferenta a fost ca de la cer la pamant: daca in Timisoara, aveam un cadavru la 2 grupe, erau cate 2 studenti la disectie in fiecare zi, aveam manual de disectie si atlas la noi de fiecare dat si asistentii erau fie chirurgi fie anatomo-patologi/legisti la Bucuresti totul era execrabil: cadavre aproape putrezite, nu puteai pune in evidenta nimic, nu se lucra organizat si orele de seminar erau doar ore in care scriai la dictarea asistentilor. fara nimic practic, fara nici o utilitate + idiotenia aia de embriologie care nu foloseste nimanui ci doar doctorilor care vor sa isi justifice orele cu studentii...

daca in timisoara proful desena in acelasi timp cu noi la retroproiector, amfiteatrul era plin de studenti si chiar si acum pot folosi acele cursuri pt faptul ca sunt ff practice ( zona inghinala, poplitee, pedioasa..etc), la Bucuresti veneam la cursuri sa te vada profu si sa iti faci nervi intr-un amfiteatru friguros ascultand o perorartie fara sens....

Concluzie: am invatat sa iubesc anatomia de la Timisoara si am urat-o la Bucuresti pentru maniera in care era predata.
cadavrele sunt necesare. dar sa ai un angajat al facultatii sa le intretina si cu conditia sa se faca partea practica asa cum trebuie de catre cadrele didactice si nu doar niste lp-uri plictisitoare.
Patria or muerte!Venceramos!

zunthor
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sun Jan 30, 2011 6:03 pm

Re: Fara cadavru?

Postby zunthor » Thu Mar 24, 2011 9:03 pm

Nu prea inteleg ce legatura are aceasta lipsa acuta a cadavrelor cu topicul nostru, adica rezidentiatul din 2011?!

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Fara cadavru?

Postby Iepurita » Thu Mar 24, 2011 10:08 pm

Adso, vezi ca il enervezi pe Kooksee cu afirmatiile astea.

P.S: daaaa, cursurile de anato sunt fantastice! Cu cine ai facut?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Fara cadavru?

Postby Chingachgook » Thu Mar 24, 2011 10:55 pm

adso1977 wrote: fara nici o utilitate + idiotenia aia de embriologie care nu foloseste nimanui ci doar doctorilor care vor sa isi justifice orele cu studentii...

.


relativ ot dar embriologia mi se pare importanta. intelegi de ce niste chestii aparent fara legatura sunt asa cum sunt. sigur ca si eu am injurat-o in anul 1 dar mai tarziu am ajuns sa o apreciez
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Tasha
elite
elite
Posts: 5477
Joined: Sat Apr 29, 2006 2:23 pm

Re: Fara cadavru?

Postby Tasha » Fri Mar 25, 2011 1:06 pm

mie mi-a placut embriologia. Matematica pura.
Si am disecat aproape tot cadavrul, ca nu se mai baga nimerica.
Adso, nu mai stiu, tu ai venit in seria 6 in anul 2 direct, sau mai hancolo? Erai cand am scos ligamentul posterior sacro-coccigeal superficial si a pus Kirculescu bilet pe el, de m-a-njurat tata seria? :lol:

Mai tii minte cripta aia unde faceam cursul de anatomie, cu fosa aia septica intr-un colt, plina de apa, unde daca nu erai atent puteai sa te si ineci?

Memories...
Sexy chicken.

User avatar
Socrates
junior
junior
Posts: 27
Joined: Fri Jul 23, 2010 10:06 pm
Location: Timişoara

Re: Fara cadavru?

Postby Socrates » Fri Mar 25, 2011 2:40 pm

adso1977 wrote:Am avut sansa sa fac seminariile de anatomie in 2 centre universitare: Timisoara in primul an si Bucuresti in anul II. Diferenta a fost ca de la cer la pamant: daca in Timisoara, aveam un cadavru la 2 grupe, erau cate 2 studenti la disectie in fiecare zi, aveam manual de disectie si atlas la noi de fiecare dat si asistentii erau fie chirurgi fie anatomo-patologi/legisti la Bucuresti totul era execrabil: cadavre aproape putrezite, nu puteai pune in evidenta nimic, nu se lucra organizat si orele de seminar erau doar ore in care scriai la dictarea asistentilor. fara nimic practic, fara nici o utilitate + idiotenia aia de embriologie care nu foloseste nimanui ci doar doctorilor care vor sa isi justifice orele cu studentii...

daca in timisoara proful desena in acelasi timp cu noi la retroproiector, amfiteatrul era plin de studenti si chiar si acum pot folosi acele cursuri pt faptul ca sunt ff practice ( zona inghinala, poplitee, pedioasa..etc), la Bucuresti veneam la cursuri sa te vada profu si sa iti faci nervi intr-un amfiteatru friguros ascultand o perorartie fara sens....

Concluzie: am invatat sa iubesc anatomia de la Timisoara si am urat-o la Bucuresti pentru maniera in care era predata.
cadavrele sunt necesare. dar sa ai un angajat al facultatii sa le intretina si cu conditia sa se faca partea practica asa cum trebuie de catre cadrele didactice si nu doar niste lp-uri plictisitoare.


Doar că în vremurile contemporane există un cadavru la 6-7 grupe şi cam aceeaşi lipsa de interes atât din partea asistenţilor cât şi din partea studenţilor. Desigur, şi eu merg la LP-uri citind pana la 2-3 din manualul de disecţie a lui Papilian care cuprinde o gramada de sfaturi utile, şi încerc să disec cât mai meticulos. Uneori chiar mă iau la harţă cu domnişoarele chirurg care folosesc bisturiul pe post de cuţit de bucătărie, însă e greu să răzbaţi.

Singurul care mai desena la retroproiector era Lazăr, care între timp s-a pensionat. Omul avea o grămadă de creioane colorate şi la cursuri era ca un robot. Puţine fete reuşeau să scrie tot. :lol: Mai nou e la moda prezentarea în powerpoint.
Prefer să mor în mocirlă într-o Românie Mare decât să mor în paradisul unei Românii mici. - Ion Antonescu

User avatar
Mephistopheles
senior
senior
Posts: 461
Joined: Thu Feb 21, 2008 7:50 pm

Re: Fara cadavru?

Postby Mephistopheles » Fri Mar 25, 2011 11:26 pm

nu stiu daca a apucat careva de aici sa faca anato cu batranul Niculescu. poate ioio?
au fost cursurile mele preferate, de departe. modelul de curs si toate desenele pe care le foloseau/folosesc ceilalti profi sunt copiate dupa el.
amfiteatrul era plin, si toti sorbeam fiecare cuvant. pe bune, era o atmosfera cum n-am mai intalnit-o la nici un alt curs. batranul chiar avea carisma, impunea respect si te facea sa-ti dai interesul.
si nici lucrarilor practice nu as prea avea ce sa le reprosez. un cadavru la doua grupe, toata lumea avea ocazia sa disece, asistentii erau ok. pe vremea mea :) chiar se facea anato ca lumea la timisoara.

socrates, nu te intelegi cu colegele? :D
pescar de oameni

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Fara cadavru?

Postby ciresar1988 » Sat Mar 26, 2011 1:17 am

Pana la fraza asta
Mephistopheles wrote:chiar se facea anato ca lumea la timisoara.



am crezut ca vorbesti de Cezar Niculescu, de la Bucuresti, care a fost un cosmar pt oricine l-a apucat. Citeam si nu imi venea sa cred ce perceptie ai avut tu ! Acum inteleg ca era vorba de un alter ego pozitiv ! :lol:
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Fara cadavru?

Postby Iepurita » Sat Mar 26, 2011 7:13 am

Da, l-am rpins pe Niculescu dar nu am facut anato cu el, am facut cu Matusz si cu Lazar. La Matusz era mai greu sa te tii cu dictarea si desenul, dar preda superb si fiind plastician era pasionat de desenat.
In schimb Lazar m-a captivat total cu desenele lui, nu am pierdut nici un curs, inca le am pe toate. Pe langa faptul ca desena de picai in fund si puteai sa inveti doar dupa desenele alea, mai aveai si timp sa le faci, tinea putin un curs, ca atunci cand se termina parca imi parea rau...si mergeam si sambata. :)))))
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Cosette
junior
junior
Posts: 91
Joined: Tue Dec 21, 2004 12:10 pm
Location: nu ma vb pe la spate k sunt in spatele tau

Re: Fara cadavru?

Postby Cosette » Sun Mar 27, 2011 11:02 am

Eu am facut anato cu Filipoiu si cursurile erau fantastice!! Ma duceam de placere.
Iar la LP, cadavrul a fost nou, l-au adus in prima noastra zi de anato, tin minte si acum :) si nu ne-a interzis nimeni sa disecam, bunavointa exista din partea lor.
Asistentii (2 am avut) erau chirurgi.
Deci sa nu generalizam :)
Oricum, concluzia fiind "Bucuresti e naspa" hai sa facem un bine celor care inca nu stiu asta, sa nu ajunga sa treaca prin momente teribile: "Nu mai veniti in Bucuresti! Stati la voi sau duceti-va in timisoara!!! " suna bine? faceti pliante si impartiti-le
La,tout n'est qu'ordre et beaute,
Luxe,calme et volupte.

User avatar
adso1977
senior
senior
Posts: 114
Joined: Fri Jul 25, 2003 11:23 pm
Location: Cuba
Contact:

Re: Fara cadavru?

Postby adso1977 » Sun Mar 27, 2011 7:59 pm

Tasha wrote:mie mi-a placut embriologia. Matematica pura.
Si am disecat aproape tot cadavrul, ca nu se mai baga nimerica.
Adso, nu mai stiu, tu ai venit in seria 6 in anul 2 direct, sau mai hancolo? Erai cand am scos ligamentul posterior sacro-coccigeal superficial si a pus Kirculescu bilet pe el, de m-a-njurat tata seria? :lol:

Mai tii minte cripta aia unde faceam cursul de anatomie, cu fosa aia septica intr-un colt, plina de apa, unde daca nu erai atent puteai sa te si ineci?

Memories...

Salut Tasha !
Eu am ajuns in seria 6 chiar de la inceput. Cu mult avant muncitoresc si cu cheful de disectii din primul am cerut sa ma ocup si eu de partea practica...Desigur Kirculescu a fost de acord, dar doar dupa lp-uri...Poate iti aduci de scena memorabila cand cocotati pe un cadavru al unui tigan borat, taiam cu pasiune calota cu o panza de bonfaier ruginita....Colegul Oancea nu suporta sa vada cadavrul ala care din cand in cand parea ca mai si clipeste la noi...asa zicea Cristi, eu aveam dubii:-)

atat imi aduc aminte. ca am lucrat o perioada la teasta aluia si cand Kirculescu a adus un fetus si voia sa il injectam cu tus sa puna in evidenta reteaua vasculara....Restul nu conteaza....timp pierdut, nervi, examen de *****....
Patria or muerte!Venceramos!

User avatar
adso1977
senior
senior
Posts: 114
Joined: Fri Jul 25, 2003 11:23 pm
Location: Cuba
Contact:

Re: Fara cadavru?

Postby adso1977 » Sun Mar 27, 2011 8:04 pm

Ioio wrote:Adso, vezi ca il enervezi pe Kooksee cu afirmatiile astea.

P.S: daaaa, cursurile de anato sunt fantastice! Cu cine ai facut?


Prof Niculescu - UMF Timisoara. Numele asistentului de grupa nu il mai stiu, doar ca era neurochirurg.
Patria or muerte!Venceramos!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Fara cadavru?

Postby Riley » Mon Mar 28, 2011 12:34 pm

adso1977 wrote:Restul nu conteaza....timp pierdut, nervi, examen de *****....

+1 :allright:
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Fara cadavru?

Postby gaurav_singh_md » Fri Apr 01, 2011 2:32 pm

schnauzer wrote:Ce ziceti,s-ar putea renunta la cadavru ma UMF-uri?
Voi considerati ca ati profitat din plin de sanasa de a diseca?
Daca ati fost lasati evident , cum se mai intampla in unele locuri, de ex la noi puteai, dar nici dracu nu vroia , asteptam cele 3 ore sa se termine odata cumva.


i hear, i forget
i see, i remember
i do, i understand.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Fara cadavru?

Postby Chingachgook » Fri Apr 01, 2011 4:24 pm

i read gaurav's post, i laugh
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21937
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Fara cadavru?

Postby Melania » Fri Apr 15, 2011 3:55 pm

adso1977 wrote:
Ioio wrote:Adso, vezi ca il enervezi pe Kooksee cu afirmatiile astea.

P.S: daaaa, cursurile de anato sunt fantastice! Cu cine ai facut?


Prof Niculescu - UMF Timisoara. Numele asistentului de grupa nu il mai stiu, doar ca era neurochirurg.

Mi se pare ca era ruda cu Cezar Niculescu (the bona fide/real mccoy Niculescu).

User avatar
Mephistopheles
senior
senior
Posts: 461
Joined: Thu Feb 21, 2008 7:50 pm

Re: Fara cadavru?

Postby Mephistopheles » Fri Apr 15, 2011 9:27 pm

pescar de oameni

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21937
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Fara cadavru?

Postby Melania » Fri Apr 15, 2011 10:04 pm

respect


Return to “Rezidentiat 2011”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests