Noua curricula

next generation
clara_luna
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Nov 18, 2008 12:04 pm

Noua curricula

Postby clara_luna » Sun Jan 02, 2011 6:51 pm

Am si eu o intrebare,cei din centru Bucuresti au primit in decembrie curricula de rezidentiat?sau ati primit doar caietul acela?
Noi din provincie nu am primit nimic,suntem in aer :)

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Noua curricula

Postby DarkComy » Sun Jan 02, 2011 7:17 pm

noi suntem la 2m sub pamant in bucuresti :lol: nu am primit nici curricula, nici acel "caiet" numit generic logbook. referitor la curricula, o sa apara probabil pana la sfarsitul celor 6 luni din stangiul de baza, iar pana atunci ne ghidam dupa vechea curricula. ca si logbook poti folosi diferite logbooks online sau iti treci si tu datele pacientilor si manevrele intr-un carnetel si le vei completa mai tarziu in logbook (data, diagnostic, procedura/tehnica/manopera, unitatea sanitara sau sectia si gradul de implicare al rezidentului, aici se noteaza cu o cifra dupa cum urmeaza - 1. asis pasiv 2. necesita atenta supraveghere 3. oarecare supraveghere 4. fara supraveghere 5. abilitatea de a superviza) oricum logbook-ul la noi e cam frectie, dar cine stie cum va fi peste X ani. iti trebuie insa logbook daca vrei sa dai european board si cred ca si pentru a pleca pe afara.

clara_luna
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Nov 18, 2008 12:04 pm

Re: Noua curricula

Postby clara_luna » Sun Jan 02, 2011 8:19 pm

Mersi frumos,asa o sa fac,pentru ca trebuie sa completezi si acel caiet,asta este :)
Sper sa ne vina peste 6 luni,asa cum ne-au anuntat aia de la dsp,desi nu-mi pun baza in ce spune ministerul si dsp-ul :?

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: Noua curricula

Postby ikujjj » Tue Jan 04, 2011 10:55 am

clara_luna wrote:Am si eu o intrebare,cei din centru Bucuresti au primit in decembrie curricula de rezidentiat?sau ati primit doar caietul acela?
Noi din provincie nu am primit nimic,suntem in aer :)

log-book = frectie, nu scrie nici dracu-n el, si oricum nu respecta nimeni (dintre cei "batrani" care ar trebui sa ne invete) curba de invatare a procedurilor din acel log-book, mai dati si banii pe el degeaba.
luati-va niste carmol ceva, e mai bine.
sau o domnisoara si niste ciocolata pentru impachetari (e la moda).

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Noua curricula

Postby Riley » Tue Jan 11, 2011 11:58 pm

Curicula noua pe laborator

48 de luni (4 ani)
Biochimie clinica 6 luni
Biologie moleculara si genetica 3 luni
Bacteriologie 9 luni
Imunologie 3 luni
Micologie 1 luna
Parazitologie 2 luni
Virusologie 3 luni
Hematologie 9 luni
Organizarea si managementul laboratorului de analize medicale 3 luni
Biostatistica 1 luna
Epidemiologie 1 luna si 2 sapt
Bioetica 2 sapt
Stagiu optional 6 luni (oricare stagiu de mai sus mai putin Biostatistica, Epidemiologie, Bioetica).

Am inteles ca tematica de curs nu se modifica.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Noua curricula

Postby md_gr » Wed Jan 12, 2011 5:09 pm

De unde pot gasi noua curricula?

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Noua curricula

Postby Riley » Wed Jan 12, 2011 7:17 pm

Noua ne-a spus-o la stagiu. Nu e inca afisata pe nicaieri. Am vazut doar hartia oficiala de la coordonator.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Noua curricula

Postby md_gr » Wed Jan 12, 2011 7:22 pm

Mersi.

clara_luna
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Nov 18, 2008 12:04 pm

Re: Noua curricula

Postby clara_luna » Tue Jan 18, 2011 9:04 pm

Interesant,deci coordonatorii stiu noua curricula :) pe noi nu ne-a anuntat nimic...am colegi la a doua specialitate care schimba stagiul in 3 luni si nu stiu pe ce...

RoxanaR
Posts: 2
Joined: Wed Jan 26, 2011 7:00 pm
Location: Iasi

Re: Noua curricula

Postby RoxanaR » Wed Jan 26, 2011 7:11 pm

Salutare la toata lumea,

noua in zona...nevoie mare am si eu de curricula intucat mi-am trimis echivalare pe cateva module si acum nu prea stiu incotro...
Pe site MS:
"Pentru anul viitor, metodologia, bibliografia şi noua curiculă pentru specialităţile la care perioada de Rezidenţat a fost scurtată vor fi realizate de către reprezentanţii universităţilor de medicină şi farmacie până cel târziu la data de 1 decembrie 2010, astfel încât absolvenţii de medicină şi rezidenţii să poată cunoaşte din timp noile reglementări."

Ajutati-ma si pe mine cu curicula de pneumologie daca stie careva de la vreun coordonator.
As trimite un mail la minister da cred ca nici nu ar fi deschis :x .
Va multumesc.

clara_luna
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Nov 18, 2008 12:04 pm

Re: Noua curricula

Postby clara_luna » Mon Feb 07, 2011 6:18 pm

Din pacate nu intereseaza pe nimeni ca am ramas noi fara curricula :)
Chiar asa o fi ca stiu coordonatorii noua curricula?ca l-as intreba si eu pe al meu daca ar fi o chestie sigura :)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Noua curricula

Postby Riley » Mon Feb 07, 2011 6:55 pm

Nu stiu daca pe toate specialitatile se stiu, pe lab se stiu pt ca s-au intalnit la sf anului trecut si au discutat clar cu cat se reduc toate stagiile. Totusi materia de parcurs a ramas cam la fel tocmai sa fim aliniati cu cerintele UE (ne-au pus un stagiu in plus de epidemiologie si statistica).
Intreaba coordonatorul oricum.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

RoxanaR
Posts: 2
Joined: Wed Jan 26, 2011 7:00 pm
Location: Iasi

Re: Noua curricula

Postby RoxanaR » Thu Feb 17, 2011 5:12 pm

Nu toti coordonatori stiu, cel putin nu al meu ca dealtfel imi spunea exact ce modul as putea face acu...mi-a zis sa iau sa fac unu care e mai lung si poate intre timp apare ceva...am luat cardio care era 6 luni inainte dar acu cu reducerea...sper sa apara ceva pana-n aprilie.

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Noua curricula

Postby md_gr » Thu Feb 17, 2011 5:15 pm

Eu daca as vrea sa imi intrerup stagiul de acum si sa fac alt stagiu (a carui durata nu o stiu), o pot face?

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Noua curricula

Postby Riley » Sat Feb 19, 2011 6:27 pm

Nu cred ca se poate dar cel mai bine intrebi la centrul de perfectionare din str George Vraca nr 9. Cautand pe forum am dat si peste un nr de telefon de acolo.

pentru iinformatii legate de rezidentiat (stagii, etc) adresati-va la noul centru de perfectionare DIRECT. tot in cadrul acestei cladire mai puteti afla inform despre: certificat conformitate, diplome/certificate de la cursuri de competente, etc. probabil sunt mai multe, dar despre asta stiu. nr tel pt rezidenti (nu cel de pe site-ul updatat acum 15 mii de ani in urma al centrului de calcul): 0212551574 . bafta
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

clara_luna
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Nov 18, 2008 12:04 pm

Re: Noua curricula

Postby clara_luna » Thu Mar 31, 2011 7:55 pm

Nici coordonatorul meu nu sti,se pare ca stiu doar cei din Bucuresti ca acolo e miezul :)
O sa incerc si eu sa sun saptamana viitoare..
Am colegi care fac a doua specialitate,si care au inceput din octombrie si au terminat azi stagiu si nu stiu ce sa faca,adica Ministerul nimic...se pare ca mai continua cu specialitatea de baza inca 2 luni pana s-o afla,alea de la DSP sunt si ele bulversate cred...Minister de cacao :)

bounty
junior
junior
Posts: 92
Joined: Sat Apr 14, 2007 10:48 am

Re: Noua curricula

Postby bounty » Mon Apr 04, 2011 8:22 pm

Am fost eu acum vreo 2 saptamani la minister sa intreb pentru echivalari. Puteam sa depun chiar din acel moment dosarul pentru echivalare, dar se facea pe echea curicula.Mi s-a recomandat sa mai astept 1-2 luni pentru a beneficia de curicula noua scurtata. Pentru cei care au luat rezi anul trecut, dar nu sunt din Bucuresti si nu au carnet de rezident este necesara o adeverinta cu nota, eliberata de clinica unde au fost efectuate stagiile.

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Noua curricula

Postby schnauzer » Fri Apr 15, 2011 4:55 pm

Eu am auzit ca s-ar prelungi stagiul de baza cu 2 luni,deorece nu sunt gata curriculele.

chiromf
senior
senior
Posts: 149
Joined: Fri Jan 01, 2010 6:42 pm
Location: Bucuresti

Re: Noua curricula

Postby chiromf » Mon May 16, 2011 7:32 pm

hello!
mai stie cineva ceva de curricula noua?
ma intereseaza noua curricula pe chirurgie plastica, va rog, daca are cineva informatii.
va multumesc!

yrys
senior
senior
Posts: 112
Joined: Wed Feb 03, 2010 6:04 pm

Re: Noua curricula

Postby yrys » Tue May 17, 2011 3:52 pm

chiromf wrote:hello!
mai stie cineva ceva de curricula noua?
ma intereseaza noua curricula pe chirurgie plastica, va rog, daca are cineva informatii.
va multumesc!



mie mi s-a spus de la minister ca inainte cu 2 sapt de a termina stagiul de baza sa merg sa anunt...acu asteptam sa vedem daca se concretizeaza cumva, desi colegilor mei care sunt la a2a specializare li s-a prelungit stagiul cu inca 4 luni....

jeremi
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sat Jan 01, 2011 1:30 pm

Re: Noua curricula

Postby jeremi » Thu Jun 23, 2011 5:27 pm

Ce se mai aude despre noile curicule?Are cineva info?La oftalmologie nu a aparut inca?
merci

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Noua curricula

Postby md_gr » Thu Jun 23, 2011 7:03 pm


jeremi
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sat Jan 01, 2011 1:30 pm

Re: Noua curricula

Postby jeremi » Fri Jun 24, 2011 7:34 am

md_gr wrote:http://www.umfiasi.ro/Rezidenti/Pages/TraseuCurricular.aspx


Multumesc!!!sa stiti ca nu peste tot stiu inca de noile curicule(ma refer la DSP-uri).

User avatar
nelly_ct
junior
junior
Posts: 59
Joined: Sun Nov 13, 2005 4:18 pm
Location: Constanta
Contact:

Re: Noua curricula

Postby nelly_ct » Thu Jun 30, 2011 6:58 am

WAW!!! In sfarsit! Da' le-a luat ceva timp sa faca asta!!!
Ma uitam la pediatrie: nu ziceau c-o fac de 4 ani? vad ca are tot 5, din care numai 1 an si cateva luni stagiul de baza.
au scurtat neonatul, in sfarsit si au bagat dermato.
Orice shut in fund e un pas inainte!

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: Noua curricula

Postby anncush » Fri Jul 01, 2011 7:57 am

nelly_ct wrote:WAW!!! In sfarsit! Da' le-a luat ceva timp sa faca asta!!!
Ma uitam la pediatrie: nu ziceau c-o fac de 4 ani? vad ca are tot 5, din care numai 1 an si cateva luni stagiul de baza.
au scurtat neonatul, in sfarsit si au bagat dermato.


Nu, pediatria nu intra in discutia pt scurtarea timpului de pregatire. S-a modificat totusi curricula, chiar daca au ramas tot 5 ani. Cele mai evidente schimbari sunt scurtarea stagiului de neonat, cum ai observat deja, marirea la 6 luni a stagiului de infectioase si da, adaugarea stagiului de derma. Din punctul meu de vedere puteau sa faca loc si pt putin ORL, dar ma rog, am inteles ca nici curricula asta nu e cu adevarat definitiva - desi din experienta, exact ca in legile lui Murphy, la noi nu e nimic mai definitiv decat ceva ce se credea a fi provizoriu :) Ramane de vazut daca se mai modifica ceva. All in all, arata mai bine noua curricula de pediatrie :)
Slowly getting less stupid :)

User avatar
dr_madalina
junior
junior
Posts: 43
Joined: Wed Aug 19, 2009 2:16 pm
Location: bucuresti

Re: Noua curricula

Postby dr_madalina » Fri Jul 08, 2011 8:28 am

anncush wrote:
nelly_ct wrote:WAW!!! In sfarsit! Da' le-a luat ceva timp sa faca asta!!!
Ma uitam la pediatrie: nu ziceau c-o fac de 4 ani? vad ca are tot 5, din care numai 1 an si cateva luni stagiul de baza.
au scurtat neonatul, in sfarsit si au bagat dermato.


Nu, pediatria nu intra in discutia pt scurtarea timpului de pregatire. S-a modificat totusi curricula, chiar daca au ramas tot 5 ani. Cele mai evidente schimbari sunt scurtarea stagiului de neonat, cum ai observat deja, marirea la 6 luni a stagiului de infectioase si da, adaugarea stagiului de derma. Din punctul meu de vedere puteau sa faca loc si pt putin ORL, dar ma rog, am inteles ca nici curricula asta nu e cu adevarat definitiva - desi din experienta, exact ca in legile lui Murphy, la noi nu e nimic mai definitiv decat ceva ce se credea a fi provizoriu :) Ramane de vazut daca se mai modifica ceva. All in all, arata mai bine noua curricula de pediatrie :)



Buna!
Pentru cei care au Tratatul de Pediatrie de Ciofu la indemana ii rog sa im dea si mie
-titlul complet, autorii, editura--vreau volumul in care apar bolile genetice.
va multumesc!(imi trebuie pt LD)

User avatar
No More
senior
senior
Posts: 170
Joined: Tue Jun 13, 2006 9:54 pm
Location: Diham
Contact:

Re: Noua curricula

Postby No More » Thu Jul 14, 2011 11:58 am

md_gr wrote:http://www.umfiasi.ro/Rezidenti/Pages/TraseuCurricular.aspx

Da. De urologie nu zice nimic... Or fi desfiintat specializarea :lol:

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: Noua curricula

Postby razi » Wed Jul 20, 2011 11:56 am

Cred ca pentru uro nu s-a modificat nimic, de aceea nu apare.

User avatar
nelly_ct
junior
junior
Posts: 59
Joined: Sun Nov 13, 2005 4:18 pm
Location: Constanta
Contact:

Re: Noua curricula

Postby nelly_ct » Fri Jul 22, 2011 7:26 am

Buna!
Pentru cei care au Tratatul de Pediatrie de Ciofu la indemana ii rog sa im dea si mie
-titlul complet, autorii, editura--vreau volumul in care apar bolile genetice.
va multumesc!(imi trebuie pt LD)[/quote]



Imi pare rau, dar tratatul nu se mai gaseste de ani de zile pe nicaieri. Am cautat si eu peste tot. Ce am eu este xeroxat, la a 7-a generatie, de la o colega, care il are de la o alta colega de an mai mare, care si ea il are de la altcineva, etc, si nu are primele pagini in care scrie autorii si editura.
Incearca sa-l iei de la colegii mai mari, sau mergi la o biblioteca.
Orice shut in fund e un pas inainte!

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: Noua curricula

Postby CristianM » Fri Aug 05, 2011 12:24 pm

dr_madalina wrote:Buna!
Pentru cei care au Tratatul de Pediatrie de Ciofu la indemana ii rog sa im dea si mie
-titlul complet, autorii, editura--vreau volumul in care apar bolile genetice.
va multumesc!(imi trebuie pt LD)


Dacă te ajută cu ceva:
http://www.multiupload.com/9B5S06RSDT

Acesta e volumul cu boli genetice, dar am scanat doar hemato si cardiovascular.

aura
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Mon Nov 24, 2008 3:40 pm

Re: Noua curricula

Postby aura » Mon Aug 29, 2011 7:56 am

buna!
dintre cei care au trimis actele pentru echivalarea stagiilor e cineva care a primit raspuns?aveti vreun numar de tel unde sa sun sa aflu ce se intampla cu dosarul?in Timisoara ca de obicei nu se stie nimic,mi-a zis sa sun la minister dar nici macar numarul nu-l stiau


Return to “Rezidentiat 2011”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests