Rezi doomii unshpe'

next generation
User avatar
Cosette
junior
junior
Posts: 91
Joined: Tue Dec 21, 2004 12:10 pm
Location: nu ma vb pe la spate k sunt in spatele tau

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby Cosette » Tue Mar 29, 2011 11:11 am

:) da, le invat
dar ce conteaza asta? crezi ca daca sunt x oameni care nu le invata nu mai au voie sa intrebe din ele? :)
La,tout n'est qu'ordre et beaute,
Luxe,calme et volupte.

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby canci » Tue Mar 29, 2011 11:26 am

Cred ca o intrebare pertinenta era "voi invatati partea de cardio???" :lol: Eu iti raspund cat se poate de inocent ca nici nu m-am atins de cardio... inca :? si sunt cateva teme, gen boala cardiaca ischemica cu 80 si ceva de pag, pe care intentionez sa le citesc doar deci in niciun caz nu o sa ma dau peste cap sa tocesc studii si clase de recomandare (?). Acum depinde si ce vrei de la viata, daca vrei sa prinzi cardio atunci inveti cu sarg si spor tot ce... poti.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby Riley » Tue Mar 29, 2011 6:20 pm

Zici tu asta acum cand vezi cat mai ai de citit dar o sa vezi ca la un moment dat o sa inveti si cardiologia. Stiu ca sunt lungi, dar oricum cardio e ceva mai logica decat ce scrie la arsuri sau infectii respiratorii la copil sau nutritie sau mai stiu eu ce din materia aia.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

rhodococcus
junior
junior
Posts: 40
Joined: Tue Dec 15, 2009 4:40 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby rhodococcus » Sat Apr 02, 2011 12:49 pm

Am si eu o intrebare : stiu ca suna absurd dar asta am auzit ...si inca de la o doctorita . Am auzit ca , daca nu iti place specialitatea aleasa ,in termen de 6 luni ,o poti schimba ,in anumite conditii !!! este adevarat ? Mie mi se pare absurd , eu cunosc numai oameni care , daca au vrut sa schimbe ,au invatat si au dat examenul din nou .

kathalinna
junior
junior
Posts: 94
Joined: Wed Dec 08, 2010 1:01 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby kathalinna » Wed Apr 06, 2011 9:59 am

pana la urma vor fi subiecte unice la rezi? si inca o intrebare Brasovul de care centru apartine?

didiland11
senior
senior
Posts: 256
Joined: Wed Apr 09, 2008 12:02 am

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby didiland11 » Wed Apr 06, 2011 11:19 am

rhodococcus wrote:Am si eu o intrebare : stiu ca suna absurd dar asta am auzit ...si inca de la o doctorita . Am auzit ca , daca nu iti place specialitatea aleasa ,in termen de 6 luni ,o poti schimba ,in anumite conditii !!! este adevarat ? Mie mi se pare absurd , eu cunosc numai oameni care , daca au vrut sa schimbe ,au invatat si au dat examenul din nou .


Poti schimba. Dar...ca nu iti place nu este un motiv serios. De obicei se invoca o problema de sanatate care e incompatibila cu spec. Si poti alege dintre spec pt care au mai fost locuri dupa ce ai ales tu.

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby obstetrix » Wed Apr 06, 2011 5:33 pm

kathalinna wrote:pana la urma vor fi subiecte unice la rezi? si inca o intrebare Brasovul de care centru apartine?


eu am inteles din ceea ce au spus ei, ca subiectele vor fi unice pe fiecare centru in parte, facute de comisia respectiva, tematica si bibliografia, in schimb, unitare...iar Brasovul, eu cred ca de Bucuresti va apartine.
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

delia008
junior
junior
Posts: 46
Joined: Sun Mar 16, 2008 9:40 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby delia008 » Wed Apr 06, 2011 6:24 pm

imi poate da si mie cineva subiectele noi introduse in tematica, va rog...

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby canci » Thu Apr 07, 2011 3:32 pm

delia, le gasesti si pe forum. Ai incercat si nu mai sunt valabile link'urile? Mai erau si pe justmed.eu daca nu ma insel.

wasd_alex
junior
junior
Posts: 82
Joined: Fri Apr 01, 2011 3:36 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby wasd_alex » Thu Apr 07, 2011 4:34 pm

Treaba cu subiectele unice facute de fiecare centru in parte este batuta in cuie sau inca se discuta pe tema asta? Are cineva idee cand o sa stim si noi exact cum va decurge examenul asta? :?

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby canci » Thu Apr 07, 2011 6:21 pm

Probabil prin octombrie aflam si noi detalii importante legate de examenul asta. Dar din ce s-a speculat pana acum cred ca ramane varianta cu "fiecare centru isi face subiectele" si doar tematica si bibliografia raman comune, restul nu.

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8515
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby mihai_525 » Fri Apr 08, 2011 9:13 pm

am o intrebare... n-am gasit pe nicaieri raspuns.

eu de exemplu vreau la CONSTANTA.

UNDE DAU EXAMENUL ?

de cine apartine constanta ?

multumesc.
America first

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby obstetrix » Fri Apr 08, 2011 10:27 pm

Bucuresti, Iasi, Cluj-Napoca, Tg. Mures, Craiova si Timisoara sunt centrele univ...inca nu am vazut eu, concret unde anume apartine CT ta...
inca ceva : " Inscrierile: de la aparitia publicatiei de concurs pana pe 14 octombrie 2011" . Sursa: http://www.paginamedicala.ro/stiri-medi ... ata_11090/ .
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8515
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby mihai_525 » Sat Apr 09, 2011 8:38 am

draga obstetrix,

si constanta este centru universitar, numai ca nu este centru de rezidentiat, anul acesta.
iti dau un exemplu, ca sa intelegi mai bine:

daca termin facultatea in orasul constanta si imi doresc sa incep rezidentiatul tot in constanta, UNDE DAU EXAMENUL DE REZIDENTIAT, avand in vedere ca orasul constanta nu este centru de rezi ?

cu stima,
mihai.
America first

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby canci » Sat Apr 09, 2011 9:25 am

Nu e cazul sa ne certam :) Mihai, nu cred ca e cineva care stie exact toate detaliile astea pt ca nu au fost anuntate pe nicaieri, nu din cate stiu eu. Probabil urmeaza sa aflam atunci cand anunta si nr de locuri/posturi. Sunt inca multe neclaritati la mijloc dar nu'i bai, e timp pana in noiembrie sa le aflam, eu sunt multumita ca macar am bibliografia. :D Tu esti constantean? Termini anul asta?

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby kcuf_di » Sat Apr 09, 2011 9:49 am

Centru universitar inseamna ca ai o universitate de medicina acolo. CT nu are.
cse kestie

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby obstetrix » Sat Apr 09, 2011 10:06 am

mihai_525 wrote:draga obstetrix,

si constanta este centru universitar, numai ca nu este centru de rezidentiat, anul acesta.
iti dau un exemplu, ca sa intelegi mai bine:

daca termin facultatea in orasul constanta si imi doresc sa incep rezidentiatul tot in constanta, UNDE DAU EXAMENUL DE REZIDENTIAT, avand in vedere ca orasul constanta nu este centru de rezi ?

cu stima,
mihai.



am inteles, dar dupa cum le-am enumerat, evident ca va apartine de cele 6 de mai sus...cum si Oradea, sau Arad, desi au facultati acolo, studentii interesati de a ramane in zona respectiva, vor sustine la Timisoara.
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby obstetrix » Sat Apr 09, 2011 10:08 am

kcuf_di wrote:Centru universitar inseamna ca ai o universitate de medicina acolo. CT nu are.



Constanta nu are Facultate de Medicina?
http://www.medcon.ro/admitere.php
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby kcuf_di » Sat Apr 09, 2011 10:11 am

Am zis eu ca nu are facultate?
cse kestie

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby Riley » Sat Apr 09, 2011 10:42 am

canci wrote:Nu e cazul sa ne certam :) Mihai, nu cred ca e cineva care stie exact toate detaliile astea pt ca nu au fost anuntate pe nicaieri, nu din cate stiu eu. Probabil urmeaza sa aflam atunci cand anunta si nr de locuri/posturi. Sunt inca multe neclaritati la mijloc dar nu'i bai, e timp pana in noiembrie sa le aflam, eu sunt multumita ca macar am bibliografia. :D Tu esti constantean? Termini anul asta?

Nu va stresati prea tare cu detaliile astea organizatorice, voi sa aveti spor la citit si o sa va lamuriti si cu amplasarea. Este normal ca centrele care pana acum au pregatit rezidenti vor avea in continuare locuri, arondarea lor se va face publica probabil odata cu publicatia aia de concurs care o sa apara in toamna candva!
Spor mare la treaba!!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby canci » Sat Apr 09, 2011 12:24 pm

Credeam ca s-a lamurit cum sta treaba cu diferenta dintre universitate si facultate. C'ta are doar facultate de medicina in cadrul univ Ovidius, care in mod clar nu e umf-univ de medicina si farmacie, de asta nu e centru. Riley zice bine, noi sa avem spor la citit ca dc nu'i punctaju' nu'i nici locu'... Indiferent de centru!

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby obstetrix » Sat Apr 09, 2011 7:46 pm

kcuf_di wrote:Centru universitar inseamna ca ai o universitate de medicina acolo. CT nu are.


SO?
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby rox » Tue Apr 12, 2011 8:15 am

SO inseamna ca nu are UMF ci Facultate de medicina, si examenul se organizeaza in orasele care au UMF. e asa greu?
Ct o sa fie arondat unui centru (cel mai probabil Buc, eu spre deosebire de cei care au mai postat cred ca Bv va merge la TgM, de exemplu, la fel ca cei de la Sibiu)
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

kathalinna
junior
junior
Posts: 94
Joined: Wed Dec 08, 2010 1:01 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby kathalinna » Tue Apr 12, 2011 9:10 am

am auzit un zvon ca Brasovul ar merge la Craiova...

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby canci » Tue Apr 12, 2011 7:53 pm

Si eu zic ca astia din Cta merg la Buc, ca doar nu-i trimite la Cluj sau Timisoara. :D Sau, cine stie...poate se gandesc sa-i plimbe putin inainte de examen ca sa-si mai domoleasca din emotii, nimic nu-i exclus.

User avatar
Revenger
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sat Dec 11, 2010 4:06 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby Revenger » Thu Apr 14, 2011 10:42 pm

mda, cel mai probabil o sa arunc un ochi mai des asa pe noile subiecte, cine stie poate anul asta imi face cu ochiul alta specializare si imi incerc norocul iar :) ciudata chestia cu centrele, de abia acum depravatii din SSMI si alte "asociatii" similare, o sa-si vada sacii in car.
btw, canci, kul avatar :))

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby canci » Fri Apr 15, 2011 6:51 pm

Sunt curioasa ce fac depravatii de la ssmi (dat search pe google sa aflu ce reprezinta) nu de alta dar am si eu ceva prieteni prin asociatii din astea :d si ce alta specializare iti face cu ochiul, daca vrei sa zici bineinteles:)

User avatar
Revenger
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sat Dec 11, 2010 4:06 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby Revenger » Sat Apr 16, 2011 2:06 pm

Donno`, sa vedem la fata locului, in functie de punctaj evident... ca am mai avut eu idei si la repartitie nu s-au potrivit socotelile :)

User avatar
Revenger
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sat Dec 11, 2010 4:06 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby Revenger » Sat Apr 16, 2011 2:13 pm

Btw, cum adica ce fac aia de la SSMI? Pai in primu rand, lucreaza numai contra studentilor de cand s-au infiintat si pana acum, apoi is pupatori de dosuri profesoresti, isi vad numai de interesele propii(note,cunostinte,congrese, bagatori in seama, ei sunt "cei mai cei" etc), taberele de vara sunt adjudecate lingailor din ssmi, mai exact daca nu esti membru la ei nu prinzi tabara oricat de buna ar fi cererea ta, etc. Mie mi se par niste animalute sufocante si imi provoaca o repulsie de fiecare data cand aud de ei. Sunt convins ca multi cunoastem sefi de serie sau de grupa care is genetic fara creier, dar cum necum, numai 10 au... in fine m-am intins cam mult cu detaliile, dar daca tot ai intrebat... :)

PS: Cele afirmate mai sus se aplica pentru centrul in care am terminat eu, nu cunosc situatia in alte centre, unde poate sunt mai putini cunoscatori ai anatomiei valvulei ileo-cecale decat in alte parti.
cheers

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby canci » Sat Apr 16, 2011 7:04 pm

:lol: da, multumesc pt detalii. Adevarul e ca prin anul 1 ma batea si pe mine un gand sa ma inscriu in asociatie dar imi amintesc ca era o treaba ciudata ca nu stiam unde au sediu, daca au, cand se fac inscrieri si am lasat-o balta. Cunosc oameni inscrisi dar n-am inteles nici pana in ziua de azi ce fac ei acolo de fapt. In fine, detalii :)

Spor la citit, poate de data asta iti ies mai bine socotelile. :rightblinky:

User avatar
Revenger
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sat Dec 11, 2010 4:06 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby Revenger » Sat Apr 16, 2011 8:52 pm

ce sa zic... si tie la fel :)
sa vedem ce o mai fi...

ionut.tm
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sun Apr 17, 2011 4:23 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby ionut.tm » Sun Apr 17, 2011 4:31 pm

salutari la toti !
as vrea sa cumpar conspectele celor 50 de teme de la rezi, daca le are cineva rog mesaj la ionutzrug@yahoo.com.

multumesc.

procust
senior
senior
Posts: 193
Joined: Sat Feb 21, 2009 2:01 am
Location: Timisoara

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby procust » Sun Apr 17, 2011 7:43 pm

eu nu stiu de ce tot evitati atat sa spuneti ce specialitate va face cu ochiul? oricum se ia in functie de punctaj si in plus mai multa concurenta face bine, eu am intrebat-o prima data pe canci, nu a raspuns; ea l-a intrebar pe revenger care de asemenea nu a raspuns! :lol: Fac eu primul pas si spun ca vreau pediatrie!

o_tempora
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Jan 19, 2011 10:23 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby o_tempora » Sun Apr 17, 2011 9:33 pm

Eu as vrea sa aleg cardiologie daca o sa-mi permita punctajul desigur... As alege Tg Mures ca centru de pregatire. Insa as vrea sa aud si parerea unor persoane care au studiat medicina acolo. Credeti ca e o alegere buna?

wasd_alex
junior
junior
Posts: 82
Joined: Fri Apr 01, 2011 3:36 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby wasd_alex » Sun Apr 17, 2011 11:36 pm

Eu imi doresc dermato in Bucuresti. (in Cta nu avem prof :( ).

User avatar
Cosette
junior
junior
Posts: 91
Joined: Tue Dec 21, 2004 12:10 pm
Location: nu ma vb pe la spate k sunt in spatele tau

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby Cosette » Mon Apr 18, 2011 2:28 pm

eu nu stiu ce vreau, asta e cel mai prost scenariu :lol:
La,tout n'est qu'ordre et beaute,

Luxe,calme et volupte.

procust
senior
senior
Posts: 193
Joined: Sat Feb 21, 2009 2:01 am
Location: Timisoara

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby procust » Mon Apr 18, 2011 2:59 pm

asa-i, e destul de nasol dar inca mai e timp sa te gandesti si sa te razgandesti :)

User avatar
Revenger
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sat Dec 11, 2010 4:06 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby Revenger » Mon Apr 18, 2011 3:17 pm

sa spuna canci prima ce vrea, si apoi ma incumet si eu :P
btw, tempora, vrei cardio??? tu si toata romania de altfel... :D

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby canci » Mon Apr 18, 2011 5:00 pm

mai, mai :lol: bine, la cererea publicului :D Urgente.

Revenger, lasa ca e bine cand spune omu' ca vrea cardio, nu ca altii pe care-i auzi "si daca as avea un punctaj bun, de cardio sa zicem..." sau "si daca iau, dau un exemplu la intamplare... Cardio!" :lol: Si apoi ii intrebi daca isi doresc cardio, "cine? Eu? Ah, nuuu!"
Eh, noi sa fim sanatosi.

User avatar
Revenger
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sat Dec 11, 2010 4:06 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby Revenger » Mon Apr 18, 2011 5:19 pm

canci , atentie la ce-ti doresti :P
Eu sunt pe urgente deja... si ma bate gandul la altceva... deci... do the math :P


Return to “Rezidentiat 2011”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest