SUA

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby Calico » Sun Sep 06, 2009 10:57 pm

gaurav_singh_md wrote:otherwise brush up on your english first (3 months perfecting your language skills

Exagerezi.
Fata stie suficienta engleza incat sa inteleaga un text medical, daca are Cambridge Advanced. Poate nu stie destul incat sa vorbeasca fluent, sau sa scrie o compunere fara greseli, dar de inteles sunt sigura ca intelege.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Rezidentiat SUA

Postby gaurav_singh_md » Mon Sep 07, 2009 6:14 pm

MumaPadurii wrote:
gaurav_singh_md wrote:otherwise brush up on your english first (3 months perfecting your language skills

Exagerezi.
Fata stie suficienta engleza incat sa inteleaga un text medical, daca are Cambridge Advanced. Poate nu stie destul incat sa vorbeasca fluent, sau sa scrie o compunere fara greseli, dar de inteles sunt sigura ca intelege.

ca sa dai usmle sau plab tre sa gandesti in engleza....n-ai timp sa citesti in engleza si sa traduci in romana in mintea ta...si la pregatire ai mult de citit si daca nu citesti rapid in engleza iti ia mult timp sa acoperi tot materialul (oricum nu reusesti sa citesti tot ce vrei)

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby Calico » Mon Sep 07, 2009 7:14 pm

gaurav_singh_md wrote:ca sa dai usmle sau plab tre sa gandesti in engleza....n-ai timp sa citesti in engleza si sa traduci in romana in mintea ta...

Are un anumit nivel in engleza, nu e incepatoare. Ma indoiesc sincer ca citeste in engleza si apoi traduce in romana in mintea ei.
E engleza, nu germana. Poate o sa-i fie putin greu la inceput daca e mai "ruginita", dar nimic care sa nu se poata rezolva cu cateva teste. In nici un caz nu cred ca e nevoie de 3 months perfecting your language skills

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Rezidentiat SUA

Postby gaurav_singh_md » Mon Sep 07, 2009 7:47 pm

MumaPadurii wrote:
gaurav_singh_md wrote:ca sa dai usmle sau plab tre sa gandesti in engleza....n-ai timp sa citesti in engleza si sa traduci in romana in mintea ta...

Are un anumit nivel in engleza, nu e incepatoare. Ma indoiesc sincer ca citeste in engleza si apoi traduce in romana in mintea ei.
E engleza, nu germana. Poate o sa-i fie putin greu la inceput daca e mai "ruginita", dar nimic care sa nu se poata rezolva cu cateva teste. In nici un caz nu cred ca e nevoie de 3 months perfecting your language skills

i think he/she can decide for himself/herself.....that is why i suggested the harrison's acid test. 350 questions, 8 hours, and this is just step 1 (if the format is unchanged)....that says it all .... (scuze ptr engleza....nu vroiam sa scriu in ro)
the kaplan material itself takes 3-4 months for the first read if u r really quick, then there is pretests, first aid, blackwell's clinical vignettes, katzung's, some parts from snell's, some parts of cotran and robbin's, a little bit of lippincott's reviews of microbiology and biochem, lange's case files, Goljan's pathology, and some more. all this takes 5-6 months if u put in 10-12 hours a day. the romanian med school does not prepare u for usmle (unlike american med schools) so u have to put in that much more effort.
some people just go through kaplan's notes 3-4 times and it's enough for them (these r people who still remember most of what they learned in med school, the gray's anatomy, harper's biochem, guyton's physiology kind of people)....
oricum este o opinie personala, nobody has to follow it.
Last edited by gaurav_singh_md on Mon Sep 07, 2009 7:50 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby Calico » Mon Sep 07, 2009 7:50 pm

N-am zis ca-i usor. Tocmai pentru ca-i atat de greu si mult cred ca cel mai important e sa se concentreze pe studiul medical propriu-zis.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Rezidentiat SUA

Postby gaurav_singh_md » Mon Sep 07, 2009 8:00 pm

MumaPadurii wrote:N-am zis ca-i usor. Tocmai pentru ca-i atat de greu si mult cred ca cel mai important e sa se concentreze pe studiul medical propriu-zis.

perfecting language skills meant in the time that is left after study (CNN and not PRO tv, Wuthering heights and not o scrisoare pierduta).

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby Calico » Mon Sep 07, 2009 8:12 pm

gaurav_singh_md wrote:perfecting language skills meant in the time that is left after study (CNN and not PRO tv, Wuthering heights and not o scrisoare pierduta).

:)
Nu tin neaparat sa ma cert, dar n-o intoarce acum. Permite-mi sa cred ca nu ai vrut sa zici asta.

gaurav_singh_md wrote:otherwise brush up on your english first (3 months perfecting your language skills will save u 6-8 months later on in prep time).

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Rezidentiat SUA

Postby gaurav_singh_md » Mon Sep 07, 2009 9:45 pm

MumaPadurii wrote:
gaurav_singh_md wrote:perfecting language skills meant in the time that is left after study (CNN and not PRO tv, Wuthering heights and not o scrisoare pierduta).

:)
Nu tin neaparat sa ma cert, dar n-o intoarce acum. Permite-mi sa cred ca nu ai vrut sa zici asta.

gaurav_singh_md wrote:otherwise brush up on your english first (3 months perfecting your language skills will save u 6-8 months later on in prep time).

ai dreptate....i advised to first concentrate on language skills and then purely on medical knowledge. :D

fiulia
junior
junior
Posts: 63
Joined: Sun Sep 06, 2009 1:01 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby fiulia » Tue Sep 08, 2009 12:30 am

Ei, acuma nu cred eu ca fiecare student/absolvent care s-a apucat de invatat pt USMLE a inceput cu ceva cursuri de engleza. Eu, daca o sa ma apuc de invatat, ma gandesc ca o sa-mi dau jos rugina acumulata in timp ce citesc materia pt stepuri. Chiar refuz sa cred ca toti cei care si-au dat stepurile au fost inca de la inceput asi in engelza. Recunosc, poate la inceput voi invata mai greu, dar cred ca mai bine as buchisi niste cuvinte medicale la inceputul procesului de invatare decat sa mai pierd timp (care oricum s-a cam scurs :( ) pe street-English.

Oricum, gaurav_singh_md, iti multumesc pt mesaj si pt sugestie. Sunt sigura ca intentia ta a fost una foarte buna. Adica ai dat, pana la urma, mai multe sfaturi pt invatare din care eu sa mi-l aleg pe cel care mi se potriveste cel mai bine statusului meu actual. Dar eu tot vreau sa cred ca MumaPadurii are dreptate si ca ma voi adapta din mers.

:peace:

exKarol
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Tue Sep 08, 2009 12:54 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby exKarol » Tue Sep 08, 2009 1:12 pm

gaurav_singh_md wrote:ca sa dai usmle sau plab tre sa gandesti in engleza....n-ai timp sa citesti in engleza si sa traduci in romana in mintea ta...si la pregatire ai mult de citit si daca nu citesti rapid in engleza iti ia mult timp sa acoperi tot materialul (oricum nu reusesti sa citesti tot ce vrei)


Stiu pe unii care au reusit, chiar daca nu "gandeau in engleza".
Insa ai dreptate, e mai usor asa. Plus ca simti imediat diferenta cand mergi acolo si intri in rezidentiat. Engleza lor difera de engleza noastra conversationala. Cine a fost in State, stie asa.

Sharpe-nPar
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri Sep 04, 2009 1:56 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby Sharpe-nPar » Fri Sep 18, 2009 3:12 pm

Am si eu o curiozitate, daca mergi la doctorat in america pe neuroscience de exemplu si apoi vrei sa faci rezidentiatul tot pe neuro, merge sa dai stepurile dupa doctorat sau in timpul doctoratului(daca ai timp..)? sau ca sa apuci sa faci rezidentiat la ei nu trebuie sa ai mai mult de un numar N de ani de la terminarea facutatii? :help:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat SUA

Postby Chingachgook » Fri Sep 18, 2009 4:46 pm

daca tot esti decis sa pleci da stepurile in timpul facultatii si cand ai luat licenta la noi ai si plecat
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21858
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Rezidentiat SUA

Postby Melania » Fri Sep 18, 2009 6:47 pm

Daca tot plecati, de ce alegeti USA? E ca si cum ai pleca de pe o barca gaurita pe un iacht care se scufunda.

Sharpe-nPar
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri Sep 04, 2009 1:56 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby Sharpe-nPar » Fri Sep 18, 2009 7:27 pm

daca tot esti decis sa pleci da stepurile in timpul facultatii si cand ai luat licenta la noi ai si plecat


Mi se pare mai costisitor sa pleci in sua direct pe clinic. La doctorat am vazut ca iti mai dau ei un fellowship ceva si in timp, prin economie acolo, dai si un step.(gandesc eu, sper sa nu spun tampenii) La clinic e cheltuiala mare cu stepurile, interviewurile, du-te, vino, du-te...

Daca tot plecati, de ce alegeti USA? E ca si cum ai pleca de pe o barca gaurita pe un iacht care se scufunda.

De ce zici asta? din cauza crizei? Cred ca pana voi absolvi eu nu o sa mai fie criza nici in Romania.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby Calico » Fri Sep 18, 2009 8:51 pm

Sharpe-nPar wrote:Mi se pare mai costisitor sa pleci in sua direct pe clinic. La doctorat am vazut ca iti mai dau ei un fellowship ceva si in timp, prin economie acolo, dai si un step.(gandesc eu, sper sa nu spun tampenii) La clinic e cheltuiala mare cu stepurile, interviewurile, du-te, vino, du-te...

Mie mi se pare dificil (spre imposibil) sa inveti pentru stepuri in timp ce faci un doctorat in USA.

tweety_doc
Posts: 3
Joined: Sat Feb 21, 2009 4:34 am

Re: Rezidentiat SUA

Postby tweety_doc » Sat Sep 19, 2009 12:59 am

Melania wrote:Daca tot plecati, de ce alegeti USA? E ca si cum ai pleca de pe o barca gaurita pe un iacht care se scufunda.


Asta cred multi... din fericire nu este de loc asa. Tocmai am fost la o conferinta internationala cu europenii si americanii, si se pare ca americanii o duc mult mai bine - de la capitolul "salarii" pana la "bani pentru cercetare".
Daca esti intr-un spital bun si esti un medic capabil - criza asta nu are nici un fel de impact asupra ta. In plus se plang mereu ca nu au suficienti medici si ca in 10 ani o sa aiba un deficit foarte mare la capitolul asta.
Sunt multe argumente pentru State in comparatie cu Europa, si evident multe argumente contra.. Eu sunt biased, dar pentru cei care incearca sa aleaga continentul, nu va bazati decizia pe mitul ca America este in criza si ca o sa cada financiar...

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Rezidentiat SUA

Postby originaltup » Sat Sep 19, 2009 6:54 am

Am si eu o curiozitate, daca mergi la doctorat in america pe neuroscience de exemplu si apoi vrei sa faci rezidentiatul tot pe neuro, merge sa dai stepurile dupa doctorat sau in timpul doctoratului(daca ai timp..)? sau ca sa apuci sa faci rezidentiat la ei nu trebuie sa ai mai mult de un numar N de ani de la terminarea facutatii?


Trebuie sa-ti dai stepurile inainte de rezidentiat. Cand anume conteaza mai putin. Se poate invata pentru stepuri in doctorat (stiu multi care au putut) doar ca e mai greu si trebuie sa tragi tare. Conteaza oarecum impotriva ta ca aplici pentru rezidentiat la multi ani dupa, dar daca publici poti compensa.
E mai greu de explicat, dar in medicina interna: un doctorat iti scade sansele sa ajungi intr-un program de rezidentiat mai slab cotat, dar ti le creste pentru un program mai cunoscut (si care de obicei face cercetare mai multa decat un program comunitar mai slab cotat, de unde si interesul lor pentru oameni cu publicatii). Si cu siguranta iti creste semnificativ sansele pentru un fellowship.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

Sharpe-nPar
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri Sep 04, 2009 1:56 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby Sharpe-nPar » Sat Sep 19, 2009 11:51 am

un doctorat iti scade sansele sa ajungi intr-un program de rezidentiat mai slab cotat, dar ti le creste pentru un program mai cunoscut

Pai si asta nu e de bine?

Pai cred ca enormal sa publici ce faci acolo, doar nu o sa tii numai pentru tine :lol:

Si cu siguranta iti creste semnificativ sansele pentru un fellowship


Pai cred ca si asta e bine, ca nu cred ca as vrea sa ramam medic care a trecut doar medicina interna, vreau cardiologie sau neurologie.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Rezidentiat SUA

Postby originaltup » Sun Sep 20, 2009 4:28 am

Pai si asta nu e de bine?

Sansele sa ajungi intr-un program comunitar sunt de cateva ori mai mari decat intr-un program universitar, asa iti scad sansele sa intri in rezidentiat daci aduni si tragi linie.

Pai cred ca enormal sa publici ce faci acolo, doar nu o sa tii numai pentru tine

Nu e suficient sa faci cercetare ca sa publici, trebuie sa si ai ce. Nu e atat de simplu pe cat crezi, cercetarea e plina de multe frustrari si trebuie sa fii foarte perseverent (o sa faci basic research most likely).

Pai cred ca si asta e bine, ca nu cred ca as vrea sa ramam medic care a trecut doar medicina interna, vreau cardiologie sau neurologie.

Am zis mai sus. Ca sa faci un fellowship, trebuie intai sa prinzi un rezidentiat.
Ca sa faci un fellowship insa e mult mai bine daca esti intr-un program universitar.

Deci overall un PhD iti scade sansele sa prinzi un rezidentiat pe IM, dar daca il prinzi vei avea sanse mai mari sa faci un fellowship.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

Sharpe-nPar
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri Sep 04, 2009 1:56 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby Sharpe-nPar » Sun Sep 20, 2009 10:24 pm

Offff, de ce la lucrurile bune se ajunge greu? :( . Multumesc pentru informatii otup. Sper ca pana termin eu facultatea(peste 5 ani) sa se schimbe lucrurile in bine. Sa fie criza mare de medici, peste tot....

dr.pogonici
junior
junior
Posts: 69
Joined: Wed Oct 29, 2008 10:58 am

Re: Rezidentiat SUA

Postby dr.pogonici » Tue Sep 22, 2009 4:30 pm

Social Security Number este ca si CNP-ul nostru.In orice tara straina in care te muti pentru o perioada nedefinita, pentru studiu, pentru munca etc ai nevoie de un astfel de numar.Doar denumirile difera( in Romania e CNP, in SUA e SSN, in Irlanda e PPS etc).astea sunt valabile o viata intreaga, deci, daca iesi din tara respectiva si te intorci nu mai trebuie sa mai aplici inca o data. Le obtii aplicand la orice Social Security Office din raza localitatii unde stai.

Succes![/quote]
Stii ce e ala social security?[/quote]

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rezidentiat SUA

Postby Sz11 » Wed Sep 23, 2009 9:13 pm

MumaPadurii wrote:
Sharpe-nPar wrote:Mi se pare mai costisitor sa pleci in sua direct pe clinic. La doctorat am vazut ca iti mai dau ei un fellowship ceva si in timp, prin economie acolo, dai si un step.(gandesc eu, sper sa nu spun tampenii) La clinic e cheltuiala mare cu stepurile, interviewurile, du-te, vino, du-te...

Mie mi se pare dificil (spre imposibil) sa inveti pentru stepuri in timp ce faci un doctorat in USA.


nu e nici dificil nici imposibil...e greut sa zicem..plus ca nu uitati, toate statele (chiar si cele care scriu pe site ca nu au conditii de aplicare) vor sa fi absolvit sub 5 ani ..iar un doctorat tine cam 5 ani...
mai bine dai stepurile cit esti in facultate si pleci asa cum a spus mai sus..kooksee..
..ideea cu voluntariat vara sau ceva staigi clinice facute in us ajuta super la cv si apoi la aplicatia pt stepuri...
insa toate astea costa...

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rezidentiat SUA

Postby Sz11 » Wed Sep 23, 2009 9:15 pm

Sharpe-nPar wrote:Offff, de ce la lucrurile bune se ajunge greu? :( . Multumesc pentru informatii otup. Sper ca pana termin eu facultatea(peste 5 ani) sa se schimbe lucrurile in bine. Sa fie criza mare de medici, peste tot....


si eu imi doresc asta :))

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Sep 23, 2009 9:55 pm

Lipsa de medici o sa tot fie, însa locurile caldute se vor ocupa pâna terminati voi.
Spor la învatat. :D
Singura durere suportabilă e durerea altora.

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re:

Postby Sz11 » Thu Sep 24, 2009 12:16 am

Im wrote:Lipsa de medici o sa tot fie, însa locurile caldute se vor ocupa pâna terminati voi.
Spor la învatat. :D


n-as fi atit de convinsa de asta...
cei din locurile caldute or mai muri si ei..n-or trai toti pina la 150 de ani si in timpul asta sa tina si locul ocupat...:))))) :devil:

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Thu Sep 24, 2009 1:04 am

Dar nici voi nu absolviti în 150 de ani.
Iar noi înca mai avem vlaga, ne agatam cu toate puterile.
Veti fi ultimii sositi, ne va parea rau ca n-au mai ramas locuri faine, dar asta e.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

Sharpe-nPar
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri Sep 04, 2009 1:56 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby Sharpe-nPar » Thu Sep 24, 2009 1:52 pm

ar nici voi nu absolviti în 150 de ani.
Iar noi înca mai avem vlaga, ne agatam cu toate puterile.
Veti fi ultimii sositi, ne va parea rau ca n-au mai ramas locuri faine, dar asta e.
Dar nici voi nu absolviti în 150 de ani.
Iar noi înca mai avem vlaga, ne agatam cu toate puterile.
Veti fi ultimii sositi, ne va parea rau ca n-au mai ramas locuri faine, dar asta e.



Si oricum se elibereaza cele pe care sunteti voi acum, nu-i bai e ca un cerc. Sau mai filosofic, atat timp cat un pahar este gol si unul este plin, apa din cel plin nu o sa umple niciodata pe ambele. Iar raportul pnesionare/abolventi este supreaunitar... deci nu exista posiblitatea sa se inmulteasca apa.

Dar tot ma rog, si imi doresc din tot sufletelul sa fie criza mare, Foarte Mare, PESTE TOT!

peyton
senior
senior
Posts: 351
Joined: Tue Mar 10, 2009 10:24 pm
Location: where the grass is always greener
Contact:

Re: Rezidentiat SUA

Postby peyton » Thu Sep 24, 2009 2:36 pm

Sharpe-nPar wrote:imi doresc din tot sufletelul sa fie criza mare, Foarte Mare, PESTE TOT!


da...si eu. e misto sa ai posibilitati de unde alege.
doar sa nu faca astia vreo magarie sa nu mai lase medicii sa emigreze.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Thu Sep 24, 2009 3:22 pm

Sharpe-nPar wrote:Si oricum se elibereaza cele pe care sunteti voi acum, nu-i bai e ca un cerc. Sau mai filosofic, atat timp cat un pahar este gol si unul este plin, apa din cel plin nu o sa umple niciodata pe ambele. Iar raportul pnesionare/abolventi este supreaunitar... deci nu exista posiblitatea sa se inmulteasca apa.

Eu sunt realist, tu visezi roz.
In tarile în care acum e deficit de medici, s-au luat/se iau masuri pentru cresterea numarului de locuri pentru studentii/absolventii lor.
Deficitul ala pe care-l doresti cu atâta ardoare sa se mentina si sa se amplifice pâna absolvi tu, se va reduce, pentru ca
- absolventii lor sunt din ce în ce mai multi
- imigrantii au dat si dau deja navala
Sigur, vor mai si iesi la pensie, dar în mai mica masura, si orice ai face, tot vei fi "ultimul sosit" pe un teritoriu unde ce era bun a fost deja luat de cei de mai sus.

Exista un "golden age" pentru emigrare pentru toate meseriile. De exemplu IT-ul l-a avut la sfârsitul anilor 90, medicina româneasca odata cu intrarea în UE în 2007. Tu, ca absolvent de medicina peste un car de ani, vei debarca într-o era post-golden, unde joaca va consta din câte bucatele de firmituri uscate reusesti sa mai prinzi.

Uite, ia-o altfel. La ce te astepti când stii ca vrei sa-ti tentezi sansa abroad, si abroad dai de români din vechea garda ?
a) numai la chestii faine, voi fi ajutat, protejat, propulsat, ma asteapta o cariera extraordinara
b) nenorocitilor !!!
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat SUA

Postby Chingachgook » Thu Sep 24, 2009 3:37 pm

eu personal abia astept sa emigrez si apoi sa le pun bete in roate celor care vor sa vina dupa mine.

si asta pentru ca sunt bine intentionat, vad niste mentalitati la astia mai mici de imi vine sa le rup capul.

sharpe'n par, probabil ca vei fi o victima colaterala.


dar asta e
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Sharpe-nPar
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri Sep 04, 2009 1:56 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby Sharpe-nPar » Thu Sep 24, 2009 4:15 pm

Eu sunt realist, tu visezi roz.

poti sa fii si strugure...

Exista un "golden age" pentru emigrare pentru toate meseriile. De exemplu IT-ul l-a avut la sfârsitul anilor 90, medicina româneasca odata cu intrarea în UE în 2007. Tu, ca absolvent de medicina peste un car de ani, vei debarca într-o era post-golden, unde joaca va consta din câte bucatele de firmituri uscate reusesti sa mai prinzi.

Esti esti si sociolog? :lol: tare teoria asta a ta, idea e ca nu ma intereseaza. Si vai vai vai ce ma mai ingrozesc ca o sa prind doar firimiturile de la voi. Pana una alta, nu s-a declarat oficial ca e criza. Si oricum nu s-a ajuns la un apogeu. Asa ca pana una alta voi asteptati firimiturile de la medicii gazda.

eu personal abia astept sa emigrez si apoi sa le pun bete in roate celor care vor sa vina dupa mine.

si asta pentru ca sunt bine intentionat, vad niste mentalitati la astia mai mici de imi vine sa le rup capul.

ce sa ne faci? suntem generatia postcomunista, copunter de la 3 ani:)

sharpe'n par, probabil ca vei fi o victima colaterala.


Eu ce sa zic de mentalitatea ta?Comunista. Nu cre dca vei fii primit nicaieri in afara, cu asa mentalitate, mai mult, nu cred ca se vor ingramadi pacientii la tine.
Inca mai ai si tu mult pana termini facultatea(din cate am citit pe aici) asa ca, kooksee, probabil ca vei fi o victima colaterala, dar asta e. Plus ca orice are si o rasplata sau pret.
Eu gadesc ca daca nu ai ceva frumos de zis, poti sa tii pentru tine, nu e nimeni interesat de idei ca cele de mai sus.

da...si eu. e misto sa ai posibilitati de unde alege.
doar sa nu faca astia vreo magarie sa nu mai lase medicii sa emigreze.

Peyton, ce pot face? nimic. ei sunt cativa noi suntem sute-un protest nu o sa strice-numai ca trebuie sa fim uniti, iar cu persoane ca cele mai sus amintite....

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Thu Sep 24, 2009 4:35 pm

Ah, înca un tânar cu reflex "om rau = comunist". :lol:

Nu trebuie neaparat sa te îngrozesti ca n-o sa vezi decât firmituri în loc de planuri marete de afirmare abroad. As zice ca e mai fain daca te resemnezi, sau macar revii cu picioarele pe pamânt.

Nu sunt sociolog dar vad lucrurile de la alt nivel decât tine, nu e vreun merit, doar vârsta.
Pâna sa ajungi tu în ipostaza favorabila de a emigra (eheiii, ce simplu e din vorbe), o gramada de generatii înaintea ta se vor înfige acolo unde e cald si bine. Deci ori te gândesti ca aia dinaintea ta sunt toti prosti si-ti vor rezerva un loc fain în detrimentul lor, ori o lasi mai moale cu claxonatul victorios juvenil.

Inteleg verva specifica vârstei, dar chiar nu va gânditi ca sunteti doar niste pui cu caş la gura care înca n-au realizat nimic din lunga lista de planuri de realizare trâmbitata, dar în schimb dau lectii de vânatoare unor vulturi parsivi ? :)
Singura durere suportabilă e durerea altora.

peyton
senior
senior
Posts: 351
Joined: Tue Mar 10, 2009 10:24 pm
Location: where the grass is always greener
Contact:

Re: Rezidentiat SUA

Postby peyton » Thu Sep 24, 2009 4:46 pm

sharpe, traim in romania...cred ca stii vorba aia cu infinitul, universul si prostia umana.
never say never!

la faza cu kooksee si facultatea nu cred ca ai nimerit-o :lol:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat SUA

Postby Chingachgook » Thu Sep 24, 2009 4:52 pm

Sharpe-nPar wrote:Peyton, ce pot face? nimic. ei sunt cativa noi suntem sute-un protest nu o sa strice-numai ca trebuie sa fim uniti, iar cu persoane ca cele mai sus amintite....


nu te supara ca te'ntreb
ai participat in viata ta la un protest?



las la o parte ca ai auzit de comunism in cartile de istorie doar si ar trebui sa fii mai circumspect cu folosirea termenului
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Sharpe-nPar
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri Sep 04, 2009 1:56 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby Sharpe-nPar » Thu Sep 24, 2009 4:57 pm

As zice ca e mai fain daca te resemnezi, sau macar revii cu picioarele pe pamânt.

Ar trebui sa te mai dai jos dupa piedestalul acela pe care te-ai suit singur si sincer, nu imi influetezi deloc viitorul vulturau rau pasiv ce esti. Chiar nu ma intereseaza predictile tale despre viitor.
doar vârsta.


voi astia mosii ce le mai stiti pe toate... Sunt sigur ca nu sunt toti la fel de incuiati ca tine, si inca o data: chiar nu vad cum ar putea cei dinaintea mea sa puna vreun bat in roata...zicand minciuni pe forum? :lol: Se gasesc site-uri oficiale, stim si noi sa citim intr-o limba straina... deci mai usor cu calauzirea asta a noastra spre desert, ca nu faceti decat sa pareti penibili, vai domne ce rai sunteti voi grrrr. A si nu cred ca v-ati ales generatia potrivita.
Oricum nu esti tu cel care decide, ce, cum, unde, cand, chiar esti lipsit de orice putre sa zic asa, ca tot iti place tie sa tre crezi vrajitor, vultur, sef pe aici...
Iti doresc ca ce imi doresti tu mie si ce imi prezici tu mie sa ti se indeplineasca tie si eu sa rad de tine, cum razi tu acum de mine.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat SUA

Postby Chingachgook » Thu Sep 24, 2009 5:01 pm

Sharpe-nPar wrote:si inca o data: chiar nu vad cum ar putea cei dinaintea mea sa puna vreun bat in roata...zicand minciuni pe forum?



iti e strain conceptul de lobby nu?
:lol: :lol: :lol:

si eu la 17 anui credeam ca tot ce zboara se mananca
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Sharpe-nPar
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri Sep 04, 2009 1:56 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby Sharpe-nPar » Thu Sep 24, 2009 5:16 pm

si eu cred ca sunteti prea stresati, o sa muriti mai devreme decat credeti si nu o sa aveti voi timp sa ne puneti voi bete in roate, cu tot cu lobby-ul vostru. Orice afirmatie impotriva noastra este aplicabila si pentru voi asa ca daca bagati strambe pe la sefi ca romanii fac dreg sau orice alta chestie..., voi tot in aceasi oala sunteti.

si eu la 17 anui credeam ca tot ce zboara se mananca


da, si inca mai crezi...ti-am zis... nu e la tine puterea. La mine e:), nu te mai stresa sa imi zici una alta...ca nu merge, ti-am zis, generatia gresita, persoana gresita:)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat SUA

Postby Chingachgook » Thu Sep 24, 2009 5:18 pm

ai auzit im?
suntem 2 mosi stresati.

adica mai mult tu
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Thu Sep 24, 2009 5:42 pm

Sharpe-nPar wrote:voi astia mosii ce le mai stiti pe toate... Sunt sigur ca nu sunt toti la fel de incuiati ca tine, si inca o data: chiar nu vad cum ar putea cei dinaintea mea sa puna vreun bat in roata...zicand minciuni pe forum? :lol: Se gasesc site-uri oficiale, stim si noi sa citim intr-o limba straina... deci mai usor cu calauzirea asta a noastra spre desert, ca nu faceti decat sa pareti penibili, vai domne ce rai sunteti voi grrrr. A si nu cred ca v-ati ales generatia potrivita.
Oricum nu esti tu cel care decide, ce, cum, unde, cand, chiar esti lipsit de orice putre sa zic asa, ca tot iti place tie sa tre crezi vrajitor, vultur, sef pe aici...

Bai, câta filozofie ca sa eviti o perspectiva realista si simpla, fireasca : locurile bune vor fi deja ocupate când vei absolvi tu. Restul e poezie, nu la noi trebuie sa faci reclamatie.


Sharpe-nPar wrote:Iti doresc ca ce imi doresti tu mie si ce imi prezici tu mie sa ti se indeplineasca tie si eu sa rad de tine, cum razi tu acum de mine.

Oh câta candoare, sper ca ai atins un trifoi cu patru foi imediat dupa ce ai scris.



kooksee wrote:ai auzit im?
suntem 2 mosi stresati.

adica mai mult tu

Normal ca eu, tu nici n-ai absolvit. :lol:
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21858
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Rezidentiat SUA

Postby Melania » Thu Sep 24, 2009 6:36 pm

Im si Kooksee reprezinta nucleul dur ar comunitatii moshilor de pe imed. Vlad Stroescu a cedat din cauza unei supradoze de Ginseng si umbla vorba ca s-ar fi retras la un azil de prin Rahova. :?
Trident inca isi face singur liftinguri cu shishul si peelinguri cu pipi de virgina, ca sa se mentina in forma.
Last edited by Melania on Thu Sep 24, 2009 6:39 pm, edited 1 time in total.


Return to “US”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests