Research in SUA

Sunnythedoc
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Tue Sep 01, 2015 12:16 am

Research in SUA

Postby Sunnythedoc » Tue Oct 20, 2015 12:47 am

Buna. Este cineva care ma poate lamuri si pe mine? Am auzit la un moment dat ca putem pleca in State pe research doar cu diploma de licenta si ca nu e nevoie sa dam step-urile pentru ca pe research diploma este echivalata. Ideea e ca imi vine greu sa cred asta. Merci.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Research in SUA

Postby Chingachgook » Tue Oct 20, 2015 12:59 pm

poti sa pleci pe research
dar nu poti practica medicina, o sa lucrezi doar in laborator
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Research in SUA

Postby Melania » Tue Oct 20, 2015 1:26 pm

Eu zic sa pleci din Europa, cu research fara research, loteria vizelor, stepuri, orice numai nu sta aici.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Research in SUA

Postby Chingachgook » Tue Oct 20, 2015 2:05 pm

mie in continuare sua mi se pare o alegere mai proasta decat europa

dar poate are motive personale
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Sunnythedoc
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Tue Sep 01, 2015 12:16 am

Re: Research in SUA

Postby Sunnythedoc » Sun Oct 25, 2015 1:43 am

Oricum vreau sa plec din tara. Prima varianta ar fi sa dau rezidentiatul direct in Franta si sa imi vad de ale mele acolo. Sunt anul 5 acum, m-am apucat de cateva luni bune de invatat, franceza e a doua mea limba..deci per total nu ar trebui sa am probleme. Ideea e ca eu m-am gandit prea tarziu la varianta de a pleca in state. Imi surade ideea pentru ca din cate am auzit/vazut medicina se practica la alt nivel. Si cum nu se mai poate pune problema de step-uri m-am gandit la ceva pe research. Oricum medicina de laborator ma incanta de prin anul 2 de la histologie si din anul 3 de la morfopat. Eu am luat legatura cu cineva din state si mi-a spus ca nu e problema cu diploma pe research , ca sunt cateva formalitati pentru echivalarea diplomei. Cautand niste job-uri pe net am vazut ca majoritatea cer PhD iar la noi , pana iti dai doctoratul dureaza niste ani.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Research in SUA

Postby Chingachgook » Sun Oct 25, 2015 1:54 am

pai nu poti practica medicina fara sa dai stepurile
daca lucrezi in laborator nu esti medic de laborator si oricum e incomparabil mai prost platit
de ce nu se pune problema de stepuri, ai inca timp
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Sunnythedoc
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Tue Sep 01, 2015 12:16 am

Re: Research in SUA

Postby Sunnythedoc » Sun Oct 25, 2015 2:10 am

Mmm..pentru ca nu am chiar cel mai atragator CV ( pentru americani conteaza foarte mult activitatile extracuriculare de genul : articole in reviste de specialitate, voluntariate, participari active la congrese internationale etc) si chiar nu am timp sa ma ocup de asa ceva acum. Plus, costa destul de mult ( cu taxele pentru fiecare examen, deplasarile, hotelurile, calatoriile in state ) pentru o loterie. Trebuie sa recunoastem ca e totusi o loterie. Eu pot sa sustin toate examenele, sa le promovez cu punctaje mari, sa fiu chemata la 2-3 interviuri iar la match sa nu ma puna pe lista. Si uite asa ajung sa dau o gramada de bani pentru nimic.

Sunnythedoc
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Tue Sep 01, 2015 12:16 am

Re: Research in SUA

Postby Sunnythedoc » Sun Oct 25, 2015 2:14 am

Ca sa nu mai zic de timpul pierdut.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Research in SUA

Postby Chingachgook » Sun Oct 25, 2015 3:03 am

am cel putin 10 colegi medici in sua si nicunul nu avea nicun articol publicat si nicio activitate extracuriculara. conteaza punctajul la stepuri iar daca esti dispusa sa te duci in wyoming la indieni merge si cu punctaj mai slabut
dar nu cred ca se compara postul de medic in franta cu cel e soarece de laborator in america
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Research in SUA

Postby Melania » Sun Oct 25, 2015 11:55 am

kooksee wrote:mie in continuare sua mi se pare o alegere mai proasta decat europa

dar poate are motive personale

Si eu credeam la fel pana acum 2-3 ani. Omul poate nu vrea sa fie medic de laborator in Franta. Daca vrea in state e mai bine cu stepurile.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Research in SUA

Postby Chingachgook » Sun Oct 25, 2015 2:37 pm

eu cred ca ordinea e medic in eu (aproape orice) > medic in state > laborant in state
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Research in SUA

Postby Melania » Sun Oct 25, 2015 2:38 pm

Deocamdata, mai vedem. :)
Din cate inteleg nemti blonzi se cam orienteaza. Cati medici pleaca din Germania si cati vin?
http://www.spiegel.de/international/spi ... 46045.html

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Research in SUA

Postby Chingachgook » Sun Oct 25, 2015 5:03 pm

vin multi si pleaca putini (majoritatea in elvetia, tarile nordice)
spiegel e o publicatie de stanga si trebuie citita prin aceasta prisma
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Research in SUA

Postby Melania » Sun Oct 25, 2015 6:11 pm

E o publicatie de stanga, asa e. Nu stiu cati vin nici cati pleaca, dar e clar ca medicii nemti pleaca, nu stiu de ce.
http://www.researchgate.net/profile/Tho ... iewer=true

cetatean
Posts: 1
Joined: Mon Jul 11, 2016 12:19 am

Re: Research in SUA

Postby cetatean » Mon Jul 11, 2016 12:49 am

am sa-ti raspund eu la intrebare, pt ca toti ceilalti nu au habar .
da, e posibil sa te duci in SUA sa faci cercetare cu diploma de licenta, dar mai toate departamentele (preclinice sau clinice) au anumite cerinte- GPA peste un anumit punctaj (GPA este pana la 4.0, dar se poate echivala din media pe toti anii), Toefl si GRE (Graduate record examination). Toate astea sunt pt a intra intr-un program de master (MSc) sau doctorat (PhD). Dupa ce te accepta departamentul si te accepta si un prof ti se va da un document de acceptare care va fi prezentat la ambasada pt viza de studii.
GRE este un examen care il dau cei care vor sa intre la master sau doctorat; GRE verifica matematica, vocabularul, gandirea analitica etc,

in cercetare exista o anumita ierarhie, la fel ca si in medicina. Un prof (numit si "principal investigator") are o echipa care poate fi formata din: research assistants, graduate students (MSc sau PhD), technicians, postdoctoral fellows (ei sunt cei care au terminat un PhD si pot ajunge profi mai tarziu), research associates.

daca vrei sa dai stepurile atunci lucrurile stau diferite - trebuie sa le iei cu punctaje cat mai mari si cat mai rapid dupa absolvire.


Return to “US”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests