Norvegia

User avatar
nabbie
junior
junior
Posts: 40
Joined: Sun Nov 30, 2003 2:41 pm

Norvegia

Postby nabbie » Tue Jan 27, 2004 11:00 pm

stie cineva ceva despre cum poti practica medicina in Norvegia ca absolvent a unei fac dintr-o tara nonUE?
oare diploma recunoscuta in Anglia este valabila si in Norvegia?

medstud
senior
senior
Posts: 269
Joined: Sat Jan 24, 2004 11:58 pm

norv

Postby medstud » Tue Jan 27, 2004 11:31 pm

citeste aici
http://www.sta-mrc.org.uk/
sau..
CCST Specialties Recognised By All EEA Countries (Article 5 of the Medical Directive)

Anaesthetics Obstetrics and gynaecology
General (internal) medicine Ophthalmology
General psychiatry Otolaryngology
General surgery Paediatrics
Histopathology Respiratory medicine
Neurosurgery Trauma and orthopaedic surgery
Neurology Urology

CCST Specialties Recognised By Two Or More EEA Countries (Article 7 of the Medical Directive) Speciality
Recognised in

Accident and emergency medicine
Ireland

Cardiology
Belgium, Denmark, Finland, France, Greece, Iceland, Ireland, Italy, Luxembourg, Netherlands, Norway, Portugal, Spain, Sweden, Switzerland

Cardiothoracic surgery
Belgium, Denmark, Finland, France, Germany, Greece, Iceland, Ireland, Italy, Luxembourg, Netherlands, Norway, Portugal, Spain, Sweden, Switzerland

Chemical Pathology
Austria, Denmark, Finland, Ireland, Italy, Luxembourg, Netherlands, Spain, Sweden

Child and adolescent psychiatry
Denmark, Finland, France, Germany, Greece, Iceland, Ireland, Italy, Liechtenstein, Luxembourg, Norway, Portugal, Sweden, Switzerland

Clinical neurophysiology
Denmark, Finland, Ireland, Spain, Sweden

Clinical oncology
Austria, Belgium, Denmark, Finland, France, Germany, Greece, Ireland, Italy, Liechtenstein, Luxembourg, Netherlands, Norway, Portugal, Spain, Sweden, Switzerland

Clinical pharmacology and therapeutics
Austria, Denmark, Finland, Germany, Iceland, Ireland, Norway, Spain, Sweden

Clinical radiology
Austria, Belgium, Denmark, Finland, France, Germany, Greece, Ireland, Italy, Liechtenstein, Luxembourg, Netherlands, Portugal, Spain, Sweden, Switzerland

Dermatology
Ireland

Endocrinology and diabetes mellitus
Denmark, Finland, France, Greece, Iceland, Ireland, Italy, Luxembourg, Norway, Portugal, Spain, Sweden, Switzerland

Gastro-enterology
Belgium, Denmark, Finland, France, Greece, Iceland, Ireland, Italy, Luxembourg, Netherlands, Norway, Portugal, Spain, Sweden, Switzerland

Genito-urinary medicine
Ireland

Geriatrics
Denmark, Finland, Iceland, Ireland, Italy, Liechtenstein, Netherlands, Norway, Spain, Sweden

Haematology
Denmark, Finland, Greece, Iceland, Ireland, Italy, Luxembourg, Norway, Portugal, Spain, Sweden, Switzerland

Infectious diseases
Denmark, Finland, Iceland, Ireland, Italy, Norway, Sweden

Immunology
Austria, Denmark, Iceland, Ireland, Norway, Spain, Sweden, Switzerland

Medical microbiology and virology
Austria, Denmark, Finland, Germany, Greece, Iceland, Ireland, Italy, Luxembourg, Netherlands, Norway, Spain, Sweden

Nuclear medicine
Austria, Belgium, Denmark, Finland, France, Germany, Greece, Italy, Luxembourg, Netherlands, Portugal, Spain, Sweden, Switzerland

Occupational medicine
Austria, Belgium, Denmark, Finland, France, Germany, Greece, Iceland, Ireland, Italy, Luxembourg, Netherlands, Norway, Portugal, Sweden, Switzerland

Oral and maxillofacial surgery
Belgium, Finland, Germany, Ireland, Liechtenstein, Luxembourg, Norway, Switzerland

Paediatric surgery
Austria, Finland, France, Germany, Greece, Iceland, Ireland, Italy, Luxembourg, Norway, Portugal, Spain, Sweden, Switzerland

Plastic surgery
Austria, Belgium, Denmark, Finland, France, Germany, Greece, Iceland, Ireland, Italy, Luxembourg, Netherlands, Norway, Portugal, Spain, Sweden, Switzerland

Public health medicine
Austria, Denmark, Finland, France, Germany, Greece, Iceland, Ireland, Italy, Liechtenstein, Luxembourg, Netherlands, Norway, Spain, Sweden, Switzerland

Renal medicine
Denmark, Finland, France, Greece, Iceland, Ireland, Italy, Luxembourg, Norway, Portugal, Spain, Sweden, Switzerland

Rheumatology
Belgium, Denmark, Finland, France, Greece, Iceland, Ireland, Italy, Liechtenstein, Luxembourg, Netherlands, Norway, Portugal, Spain, Sweden, Switzerland

Tropical medicine
Austria, Ireland, Italy, Portugal, Switzerland

User avatar
recruiter
Posts: 3
Joined: Thu Sep 02, 2004 2:04 pm
Location: Brasov
Contact:

Postby recruiter » Wed Sep 08, 2004 4:35 pm

Institutia care acorda dreptul de a practica medicina in Norvegia este

The Norwegian Registration Authority for Health Personnel (SAFH)

In pursuance of the Health Personnel Act, the authority to give authorisation and licences to health care personnel lies in SAFH.

SAFH is responsible for granting the professional authorisation which is required for practising the applicants' profession within the legally regulated health personnel categories. Authorisation represents full and permanent approval, while licences impose one or more limitations with respect to duration, independent or supervised practise, etc.


vezi mai multe informatii la http://www.intelliget.ro/healthcare/norway.php
www.intelliget.ro - recrutare personal medical

User avatar
dac
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jul 27, 2004 6:24 pm
Location: Tara Iluziilor
Contact:

Postby dac » Sat Sep 11, 2004 2:17 pm

Pt. recunoastere trebuie sa faci ultimul an de medicina la ei si apoi intri la rezidentiat.
Sau daca cunosti un profesor din Norvegie se poate sa te primeasca si fara anul ala de scoala.
Salariul ca rezident e 3000 euro ca cardiolog.
Cam atat stiu.
"In lume veti avea necazuri, dar indrazniti, Eu am biruit lumea." Ioan 16:33

User avatar
antoneasca
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sat Sep 23, 2006 10:50 pm

Postby antoneasca » Fri May 04, 2007 9:14 pm

oare nu mai e nimeni interesat de norvegia? :cry:

User avatar
antoneasca
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sat Sep 23, 2006 10:50 pm

Re: Norvegia

Postby antoneasca » Mon Feb 11, 2008 2:38 am

vad ca nu mai stie nimeni nimic de Norvegia
uite ce stiu eu:
-daca ai mers la o universitate de stat in Romania, ai toate sansele sa iti recunoasca diploma in Norvegia
-daca ai facut stagiatura in tara, s-ar putea sa iti recunoasca o parte din ea aici
-daca nu , indiferent ca esti rezident, tb sa faci aici stagiatura care dureaza un an jumate, 6 luni chirurgie, 6 luni medicale, 6 luni policlinica
-dupa stagiatura iti alegi specializarea, asta se face in functie de nr care l-ai tras la sorti, indiferent ce medie ai avut la universitate, licenta etc
(nu se da examen de rezidentiat)

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Re: Norvegia

Postby andrita » Mon Feb 11, 2008 1:32 pm

adica specializarea pe care o vei face toata iata depinde de....mana ta?sau cum e cu tragerea asta la sorti?
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Re: Norvegia

Postby andrita » Mon Feb 11, 2008 1:32 pm

adica specializarea pe care o vei face toata viata depinde de....mana ta?sau cum e cu tragerea asta la sorti?
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
antoneasca
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sat Sep 23, 2006 10:50 pm

Re: Norvegia

Postby antoneasca » Thu Feb 14, 2008 5:58 pm

adica primesti un nr de ordine, apoi se face o tragere la sorti , si fiecare isi alege specializarea in functie de asta
daca nu iti convine, mai astepti 6 luni si iti alegi iar, dar vei fi printre primii
numai ca aici nu prea isi fac probleme de specializare, mai mult de locul care orasul care il vor alege sa fie mai aproape de casa etc
pentru ca unt mai multe posturi decat candidati, deocamdata

User avatar
antoneasca
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sat Sep 23, 2006 10:50 pm

Re: Norvegia

Postby antoneasca » Thu Feb 14, 2008 6:02 pm


Alexandru_unicul
junior
junior
Posts: 46
Joined: Wed Nov 07, 2007 1:25 pm
Location: Romania

Re: Norvegia

Postby Alexandru_unicul » Fri Feb 15, 2008 4:00 pm

tu esti deja acolo antoneasca? cum se zice medic de familie in norvegiana? :)
Not kennt kein Gebot.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Norvegia

Postby Chingachgook » Fri Feb 15, 2008 11:51 pm

cum e cu limba?
se cere din start sa vb in norvegieneste?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Re: Norvegia

Postby andrita » Sat Feb 16, 2008 11:49 am

kooksee wrote:cum e cu limba?
se cere din start sa vb in norvegieneste?

te preia nu stiu ce companie care iti ofera cursuri de limba(platite de tine,dar nu integral,adica iti dau si ei o reducere) si apoi intri in sistem.cu alte cuvinte te duci acolo si iti iei un job sa ai ceva banuti.dupa ce intri in sistem mai faci inca vreo 2 ani aprox,dupa care dai un ex.daca vrei sa ajungi mai sus,adica sa faci un fel de rezi ,mai dai un ex.si tot asa.au vreo 3-4 trepte.
asa mi au zis alti romani plecati in norvegia.
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
antoneasca
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sat Sep 23, 2006 10:50 pm

Re: Norvegia

Postby antoneasca » Mon Feb 18, 2008 9:14 pm

medic de familie in norvegiana se cheama "fastlege" :rightblinky:
eu inca nu am inceput, abea mi-am bagat actele de recunoastere, dar pt ca nu am facut stagiatura in Romania va tb sa fac aici
deocamdata inca mai invat norvegiana, tb sa ai "Bergen test" luat cu 500 de puncte,care nu e chiar usor

User avatar
antoneasca
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sat Sep 23, 2006 10:50 pm

Re: Norvegia

Postby antoneasca » Mon Feb 18, 2008 9:18 pm

nu poti sa incepi practica ca medic fara sa ai test de limba, adica sa vb f bine norvegiana, sau sa ai dovada ca, cunosti norvegiana ca ex daca ai facut scoala aici, facultatea
kooksee wrote:cum e cu limba?
se cere din start sa vb in norvegieneste?
cum e cu limba?
se cere din start sa vb in norvegieneste?

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Re: Norvegia

Postby Doftoroiu` » Mon Feb 18, 2008 10:51 pm

Inveti Bokmal sau Nynorsk? :roll:Scuze de grafiedar cerculetul de deasupra lui a nu a iesit! 8)

User avatar
antoneasca
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sat Sep 23, 2006 10:50 pm

Re: Norvegia

Postby antoneasca » Mon Feb 18, 2008 11:19 pm

bokmål, majoritatea vb bokmål

User avatar
antoneasca
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sat Sep 23, 2006 10:50 pm

Re: Norvegia

Postby antoneasca » Tue Feb 19, 2008 3:22 pm

Information for doctors with a foreign medical degree: How to gain recognition of a foreign medical degree in order to apply for authorisation to practise in Norway


Secretariat for Foreign Medical Doctors
Faculty of Medicine, University of Oslo
Postal address: P.O. Box 1078 Blindern, 0316 Oslo
Street address: Harald Schjelderups hus, 3rd floor, Forskningsveien 3 A, 0373 Oslo
Tel.: + 47 22 84 53 00, 22 84 53 02, 22 84 53 04
E-mail: postmottak@medisin.uio.no

Information in Norwegian



CATEGORY OF DOCTOR

1. Doctors with a medical degree from an EU/EEA country
Doctors with a medical degree from a country within the EU/EEA may apply directly for internship and/or authorisation to practise in Norway. The authority which grants autorisation (and issues licences) is:

Statens autorisasjonskontor for helsepersonell (SAFH)
(Norwegian Registration Authority for Health Personnel)
Postal adress: P.O. Box 8053 Dep, NO-0031 Oslo
Street adress: Calmeyersg 1, 0183 Oslo
Tel.: +47 21 52 97 00
Fax: +47 21 52 97 03
E-mail: postmottak@safh.stat.no
Web site: http://www.safh.no


2. Doctors with a medical degree from a country outside the EU/EEA area
Doctors with a medical degree from a country outside the EU/EEA area are normally required to do as follows in order to gain authorisation to practise in Norway:

gain recognition of their medical degree as the equivalent of the medical degree conferred by the University of Oslo
successfully complete a period of internship, stipulated and administrated by Statens autorisasjonskontor for helsepersonell
Only doctors holding a medical degree within general medicine and with a duration of minimum of 5 years can be admitted to the recognition process.

Education leading to a medical degree in Russia or former Soviet Union countries differs considerably from that which leads to a medical degree at bachelor level (first degree) at the University of Oslo. The Faculty of Medicine has decided that holders of medical degrees in special areas such as paediatrics and prophylactic medicine from Russia and former Soviet Union countries, will not be admitted to the courses and exams in the recognition process.



RECOGNITION OF FOREIGN MEDICAL DEGREE

The University of Oslo grants recognition of a foreign medical degree when some or all of the following requirements have been successfully completed:

Norwegian language test (level III exam or Bergen test)

Course and examination in the Norwegian language and communication for foreign medical doctors
Medical examination
Course and examination in radiology
Course in the use of antibiotics
Practical experience in Norwegian hospital
Course and examinations in the National Subjects
Clinical examinations (if found necessary)
All courses and examinations are held in Norwegian. Candidates may sit the same examination a maximum of 3 times.

All candidates must present their original diploma and transcript of records at the Secretariat for Foreign Medical Doctors when applying for the first course/examination they are required to complete in the recognition process. Please note that the documents will be verified.

All documents issued by a foreign university must be translated into Norwegian by a Norwegian state registered translator. All translations must be accurate. This means that all written text on the original documents must be translated including all annotations and stamps. It must be made absolutely clear which document the translation refers to. The translator must make a copy of the original document and certify with stamp and signature that it is a true copy of the original document (not a copy of a true copy) and staple it together with the original translation (which must also be stamped and signed). The top left-hand corner of the stapled documents must be folded forward and down, and then "sealed" with a stamp which covers both the corner of the true copy of the original document and the original translation. If this procedure is followed, there can be be no doubt that the translation, quite clearly, is the translation of the original document.


The content of each candidate's degree will be assessed individually. In accordance with regulations of the Faculty of Medicine, a candidate may be required to complete clinical examinations in clinical subjects at the University of Oslo if necessary.

The Faculty also requires that all medical students/candidates have assisted at 3 or more births.



Norwegian language requirements
Foreign medical doctors with a first language other than Norwegian, Swedish or Danish must pass the Norwegian level III examination with grade B in both the written and oral examination (the course and examination are offered at universitites in Norway), or the Bergen Test ("Bergenstesten") with a minimum of 500 points in both the written and oral examination to gain admission to the courses and examinations for foreign medical doctors.

For further information about the language courses available at the University of Oslo please contact:

Institutt for lingvistiske og nordiske studier (Department of Linguistics and Scandinavian Studies)
Det humanistiske fakultet (Faculty of Humanities)
Tel.: + 47 22 85 62 27
Web site: http://www.hf.uio.no/iln/




Other Norwegian language courses
The universities of Bergen, Trondheim and Tromsø offer level III courses and examinations
Sommerskolen (International Summer School) offers level III course and examination. Postal adress: University of Oslo, P.O. Box 1082 Blindern, 0317 Oslo, tel. + 47 22 85 63 85, web site: http://www.uio.no/iss/
Folkeuniversitetet i Oslo, P.O. Box 496, 0105 Oslo, tel. + 47 22 47 60 00, web site: http://www.norsktester.no/ and
AOF, P.O. Box 8703 Youngstorget, 0028 Oslo, tel. + 47 23 06 12 50, offer courses which prepare candidates for the Bergen Test
The Bergen Test is arranged by:
Folkeuniversitetet/Norsk språktest
Christian Kroghsgate 34, 0186 Oslo, tel. + 47 22 98 88 22
Web site: http://www.norsktester.no/



Course and examination in the Norwegian language and communication for foreign medical doctors
The course and examination in the Norwegian language and communication for foreign medical doctors is compulsory for doctors with a first language other than Norwegian, Swedish or Danish.

The University of Oslo holds courses in the Norwegian language and communication for foreign medical doctors several times a year.

The deadline for application is approximately 4 months prior to the start of the course. Course dates are listed at the top of the application form which is here.

Candidates must succesfully complete the course and examination in the Norwegian language and communication for foreign medical doctors before being admitted to the written medical examination, the course and examination in radiology and the course in the use of antibiotics.



Medical examination
The University of Oslo holds the medical examination twice a year, usually in April and October. The deadline for application is approximately 2 1/2 months before the examination.

The medical examination is under review. Further information will be published later on.



Radiology course
The course is arranged twice a year (together with the medical examination and the course in the use of antibiotics), and lasts for 6 days normally. There is an oral examination at the end of the course.


Course in the use of antibiotics
The course is arranged twice a year (together with the medical examination and the radiology course) and lasts for 1 day.



Practical experience in Norwegian hospital
Foreign medical doctors are required to work as physicians in a Norwegian public hospital - in a medical, surgical, pediatric or gynaecological division - for at least 6 months. This practical experience is not to be confused with the internship requirements of Statens autorisasjonskontor for helsepersonell (SAFH).

A temporary licence is required for the practical experience. A temporary licence will normally be issued on the succesful completion of the medical examination, the radiology course and examination and the course in the use of antibiotics.

It is the candidate's responsibility to find a subordinate position in one of the above mentioned divisions/departments in a Norwegian public hospital.

Applications for temporary licence are to be sent to:
Statens autorisasjonskontor for helsepersonell

NB! The Faculty of Medicine does not assist students who wish to carry out practical training in Norway as a part of their studies eg. the German "Praktisches Jahr". The Faculty can not register such students at the University of Oslo, nor can it confirm the content of their practice in Norway. Furthermore, the Faculty is in no way responsible for approving practical training for a student's home university or medical school.



Course and written examinations in the "National Subjects"
The national subjects consist of community medicine, forensic psychiatry, forensic medicine and prescription writing.

Candidates must successfully complete all the previous required courses and examination in the recognition process before they are granted admission to the national subjects.

The duration of the national subjects is approximately 5 weeks, including an examination period of one week. The course and written examination is held twice a year at the University of Oslo. The spring term course starts in January, the deadline for application is 15th September of the previous year. The autumn term course starts in August, the deadline for application is 15th May.



Internship, licences and authorisation
Internship, licences and authorisation are administered by Statens autorisasjonskontor for helsepersonell . All inquiries regarding internship, licences and authorisation are to be made to this office.



Further information
Registration and examination fees at the University of Oslo
Candidates granted admission to the courses and examinations for foreign medical doctors will be registrered at the University of Oslo by the Faculty of Medicine.

The candidates are required to pay the term fee for all terms in which classes or examinations are taken : Nok. 490,- per semester (2006).
Post-graduate education/specialisation
Post-graduate courses are organised by:

Den Norske Lægeforening (Norwegian Medical Association)
Postal adress: P.O.Box 1152 Sentrum, 0107 Oslo
Street adress: Legenes hus, Akersgt. 2, 0107 Oslo
Tel.: + 47 23 10 90 00
Web site: http://www.legeforeningen.no/

Residency/work permits
Applications for residency and/or work permits are to be sent to:

Utlendingsdirektoratet (Norwegian Directorate of Immigration)
Postal adress: Postboks 8108 Dep. 0032 Oslo
Street adress: Hausmannsgt. 21 0182 Oslo
Web site: http://www.udi.no/templates/Tema.aspx?id=4479

Mirry22
Posts: 1
Joined: Wed Mar 26, 2008 11:28 am

Re: Norvegia

Postby Mirry22 » Wed Mar 26, 2008 2:31 pm

Mi-au prins bine informatiile astea:-) Apropos...ma numesc Mirela,am 22 d ani si-s studenta la Medicina,an 4 in Oradea.In viitorul apropiat am de gand sa ma stabilesc in Norvegia,cu viitorul meu sot.Asa k orice informatie privind stagiile d rezi pe-acolo is bine venite. Si dak ati putea lasa niste id-uri...ar fi nice :) Cius pa-pa

User avatar
antoneasca
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sat Sep 23, 2006 10:50 pm

Re: Norvegia

Postby antoneasca » Fri May 02, 2008 4:23 pm

pai daca prietenul tau e norvegian, o sa iti fie mai usor sa inveti limba, daca nu deja ai invatat-o
eu m-am apucat de 10 luni, si inca mai am de invatat, nu e o limba usoara
daca vrei sa sti ceva, poti sa imi trimit mesaj pe privat, o sa fiu anuntata pe mail
bafta

alexatr
Posts: 2
Joined: Wed May 07, 2008 12:43 pm

Re: Norvegia

Postby alexatr » Wed May 07, 2008 1:01 pm

Aici este un link cu datele de contact ale celor de la
Folkeuniversitet din Bergen, unde se poate lua legatura, de preferat pe email,
in limba engleza, referitor la posibilitatea inscrierii pentru testul de limba - nivel avansat.
http://www.fu.no/kontakt.asp?reg=1
Din experienta proprie, recomand celor cu adevarat interesati, sa intrebe si despre posibilitatea
cumpararii - prin comanda online, cu plata prin card, a materialelor pregatitoare.
Acum nu mai gasesc, insa acum doi ani, cand am sustinut testul, exista posibilitatea cumpararii unor
caietele cu cd-urile corespunzatoare, pe care erau testele din anii trecuti si pe al caror
tipar a a fost facut si cel pe care l-am dat eu.
Sunt de un real ajutor, insa sunt utilizabile dupa ce ai atins un nivel in jur de mediu.
Si pe care l-am realizat in circa un an de zile cu:
cd-urile "talk now" pt incepatori si mediu (daca nu sunt pe stoc, se comanda la libraria NOI in Buc sau la alte librarii care aduc carti, cd-uri etc pe comanda de afara),
lectiile gratuite gasite pe net (cautare simpla cu google)
un cd (la care n-a contat ca imi lipsea cartea adiacenta) numit "Ny i Norge", cumparat online (de cineva de afara, tinand cont de accesul limitat in Romania la cumpararea de asemenea lucruri online). De incercat daca se poate si asta adus prin comanda la vreo librarie mai mare.


In momentul in care am avut certificatul de la Bergen Folkeuniversitet cu min 500pct. la testul scris,
l-am trimis impreuna cu toate actele de la facultate in sus (inclusiv certificatul de conformitate de la MS) traduse in engleza (e cumplit sa platesti zeci de foi de tradus in norvegiana si se accepta si in engleza) si legalizate.

A fost suficient pentru a obtine dreptul de libera practica. Mai departe, inscrierea la un rezidentiat (nu ceea ce ei numesc "turnus", ci inscrierea la "pregatire pt obtinerea unei specialitati") este accesibila oricui si nu necesita decat optiunea respectiva, nici un fel de examen sau altceva.

Sper sa aveti succes! si spor la invatat limba!

Goran.Zadrin
elder
elder
Posts: 1711
Joined: Sun Dec 19, 2004 6:36 pm

Re: Norvegia

Postby Goran.Zadrin » Wed May 07, 2008 11:32 pm

care e salariul ca "rezident"?

User avatar
antoneasca
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sat Sep 23, 2006 10:50 pm

Re: Norvegia

Postby antoneasca » Tue May 13, 2008 8:50 am

daca alegi tara dupa salariu, Norvegia nu e cea mai buna alegere
vorbeau pe forum anu asta ca Norvegia si Germania platesc foarte prost medicii in comparatie cu alte tari ca SUA, Anglia
salariul unui medic e in jur de 30.000-35.000 de coroane, dar asta cu garzi si suplimentare adica in jur de 4000 euro; asta nu e mult in Norvegia, daca ti cont de preturile de aici, cred ca sunt cele mai mari din lume
un salariat normal castiga 20.000 de coroane, asa ca da, cu doua salarii iti permiti sa iti iei o casa, care e in jur de 250 mii euro
nivelul de trai e foarte ridicat in Norvegia , e adevarat si diferenta fata de Romania e ca dintr-un salariu normal iti permiti sa traiesti, sa iti platesti chiria etc, dar nu ramai cu nimic
ca medic, iti permiti mai multe, dar daca compari cu alte tari bogate si cu nivelul de trai de aici, nu e chiar asa mult
dar e muuuuuuuuuult mai bine decat in Romania oricum

User avatar
antoneasca
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sat Sep 23, 2006 10:50 pm

Re: Norvegia

Postby antoneasca » Tue May 13, 2008 9:09 am

pentru invatarea limbii norvegiene, sunt multe carti, mai putin in Romania
eu cel putin cand am cautat acum un an, am gasit doua ghiduri de conversatie de la cluj, si nu pot spune ca sunt asa bune, e total insuficient, e mai mult asa sa iti faci o odee despre limbasi doua dictionare, dar numai roman-norvegian, care tot asa, nu e sufcient, mai mare nevoie e de un dictionar norvegian-roman; asa ca , pt cei care stiu engleza, pot sa isi cumpere un dictonar, norvegian-englez, sunt mai usor de gasit; eu asa am facut
poti cumpara multe carti din Norvegia, si in comparatie cu ce gasesti in Romania, sunt foarte bune; Ny i Norge e pentru incepatori, Bo i Norge e pentru mediu
Klar for Norge patru module, sunt foarte bune, På vei , Stein på stein si Her på berget de a editura Cappelen m-au ajutat foarte multdin pacate cartine se pot cumpara doar din Norvegia, si costa in jur de 90 ron una
de aici puteti cumpara cartile http://www.cappelendamm.no/main/katalog.aspx?f=8605
sau puteti face exercitii aici la doua din carti
http://pavei.cappelen.no/
http://www.steinpastein.cappelen.no/
spor la treaba :rightblinky:

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Norvegia

Postby Bogdan R. » Tue May 20, 2008 9:59 pm

antoneasca wrote:daca alegi tara dupa salariu, Norvegia nu e cea mai buna alegere
vorbeau pe forum anu asta ca Norvegia si Germania platesc foarte prost medicii in comparatie cu alte tari ca SUA, Anglia
salariul unui medic e in jur de 30.000-35.000 de coroane, dar asta cu garzi si suplimentare adica in jur de 4000 euro; asta nu e mult in Norvegia, daca ti cont de preturile de aici, cred ca sunt cele mai mari din lume
un salariat normal castiga 20.000 de coroane, asa ca da, cu doua salarii iti permiti sa iti iei o casa, care e in jur de 250 mii euro
nivelul de trai e foarte ridicat in Norvegia , e adevarat si diferenta fata de Romania e ca dintr-un salariu normal iti permiti sa traiesti, sa iti platesti chiria etc, dar nu ramai cu nimic
ca medic, iti permiti mai multe, dar daca compari cu alte tari bogate si cu nivelul de trai de aici, nu e chiar asa mult
dar e muuuuuuuuuult mai bine decat in Romania oricum


Doar 4000 euro la preturile de acolo? :shock:
Eu locuiesc in Finlanda unde preturile sunt pe jumatate fata de Norvegia dar aici un medic ia totusi pe la 2500 - 3000 euro, ceea ce inseamna o putere de cumparare mai mare...cu toate ca Finlanda este tara cu cel mai scazut nivel de trai dintre toate tarile nordice.

alexatr
Posts: 2
Joined: Wed May 07, 2008 12:43 pm

Re: Norvegia

Postby alexatr » Wed May 21, 2008 10:17 am

Daca nu faci garzi, 4000 euro poate fi salariul brut, din care, dupa ce platesti toate taxele, ramai cam cu 3000. Numai ca asta este salariul de incepator - echivalentul de reziden de la noi. In momentul in care obtii o specializare, eventual faci si garzi (care exista chiar si in medicina generala, sau "de familie"), se poate ajunge la un 10000brut, din care iti raman cam 5500 sau 6000.
Doar ca ceea ce se duce pe taxe (mari, dupa parerea mea) se simte, pe de alta parte, in protectia sociala: alocatii pt copii, asistenta medicala, concedii medicale etc.
Eu, acasa, am avut nevoie, niste luni, de tratament injectabil zilnic, ce ma costa cca. 30 euro pe zi. Cand am ajuns aici, pana sa devin asigurat, pretul intreg la farmacie era de 5 ori sub cel din Romania, iar din momentul in care am intrat in sistemul de asigurari, maximul de "cota parte" servicii medicale (medicamente, tratamente, consultati...orice) a fost, ca pt orice locuitor de aici, de 200 euro pe an. Tot ce depaseste asta este gratuit.
Asa ca, daca adun, pot spune ca, in mare, salariile sunt rezonabile, doar ca, dupa cum scria si Victoria mai sus, poti trai bine, fara insa sa poti pune ceva bani deoparte.
Nici ca ar merita. Cand ajungi la o suma rezonabila in banca, incep sa iti ia taxa pe avere 28% :devil:

User avatar
Lorelai
junior
junior
Posts: 87
Joined: Tue Mar 23, 2004 9:59 pm

Re: Norvegia

Postby Lorelai » Tue Sep 02, 2008 2:26 pm

Este cineva care chiar a plecat?ca sa intrii in internship acolo in afara de testul de limba ce acte iti trebuiesc mai exact din romania daca nu ai dat rezi?Si in afra de acte mai tb sa indeplinesti vreo conditie sau pur si simplu aplici si te primesc cu bratele deschise?

emacic
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Tue Oct 14, 2008 4:16 pm
Location: Bucharest

Re: Norvegia

Postby emacic » Tue Oct 14, 2008 4:22 pm

Este cineva care practica deja medicina in Norvegia?
Ca medic rezident, iti recunosc anii de rezidentiat, adica poti sa intri la ei pe aceeasi specializare pe care o faci in Ro si sa iti continui rezidentiatul ( nu sa il iei de la capat)?
Dar ca medic speciliast, cat este de greu sa iti gasesti post intr-un oras, presupunand ca ai luat testul de limba?

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Norvegia

Postby vmc » Wed Oct 15, 2008 11:20 am

Am o colega care a facut un an de facultate in Norvegia. Norvegienii nu aleg postul, in general, in functie de specialitate ci in functie de amplasare. Au initiat un program prin care studenti din Germania pot continua facultatea la ei, deficitul incepe sa scada.

Daca ai testul de limba, in principiu e usor sa gasesti de lucru, depinde unde vrei sa lucrezi, in orasele mari si in sud gasesti mai greu. In nord ai 4 ore lumina iarna...

DIn cate mi-a zis colega mea, nu se recunosc anii de rezidentiat din alta tara, in principiu incepi de la zero.
nicht wahr?

User avatar
Lorelai
junior
junior
Posts: 87
Joined: Tue Mar 23, 2004 9:59 pm

Re: Norvegia

Postby Lorelai » Thu Oct 30, 2008 2:44 pm

Am inteles ca dupa ce termina facultatea ei trag la sorti sa vada in ce oras vor face internshipul,exista vreo posibilitate sa schimbi orasul? eu as vrea sa stau cu un prieten in orasul in care locuieste el, nu as vrea sa ma trezesc prin cine stie ce oras singura.eu termin anul asta facultatea si as vrea sa plec dupa ce dau licenta,dar va trebui sa fac si cursuri de limba acolo, exista posibilitatea sa ma angajez part time cat timp invat limba?dupa ce iti depui toate actele si ai si testul de limba stiti cumva cat dureaza pana intri in internship? a trecut cineva prin asta sa-mi explice si mie care e procedura dupa ce iti depui toate actele?

ciresica
Posts: 1
Joined: Wed Jun 03, 2009 10:08 pm

Re: Norvegia

Postby ciresica » Thu Jun 04, 2009 8:50 pm

As fi foarte recunoscatoare daca ar scrie cineva care a plecat ca rezident de curand, sa shareuiasca din experienta sa. Multumesc!

User avatar
Lorelai
junior
junior
Posts: 87
Joined: Tue Mar 23, 2004 9:59 pm

Re: Norvegia

Postby Lorelai » Mon Aug 17, 2009 9:31 pm

Salut! Vroiam sa va intreb dc e cineva care a stat in Norvegia pt a invata limba, ce ati lucrat pana vi s-au legaizat toate actele si ati avut si testul de limba?merci!

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Norvegia

Postby Bogdan R. » Sun Mar 07, 2010 8:39 am

Se pare ca diploma se poate echivala si din Romania, completand formularul de aici si trimitandu-l impreuna cu celelalte acte cerute:
http://www.nokut.no/Documents/NOKUT/Art ... skjema.pdf

Alte informati, aici: http://www.nokut.no/en/Foreign-Education/
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Norvegia

Postby drcraciun » Mon Apr 12, 2010 9:18 pm

Vroiam sa stiu daca a aplicat cineva pentru un job in Norvegia cu ajutorul firmelor de recrutare de la Targul de Cariere Medicale (MedPro sau MediCarrera) si care au fost experientele voastre cu aceste firme. Multumesc.

mihailefter
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu May 13, 2010 11:01 pm

Re: Norvegia

Postby mihailefter » Thu May 13, 2010 11:07 pm

Post-ul e cam vechi insa-mi incerc norocul.
Ai ajuns sa profesezi ca medic in Norvegia? In mare stiu cam care-s pasii insa as vrea sa mai stiu cateva detalii inainte de a face marele pas.
imi poti da adresa ta de e-mail?
Multumesc,
antoneasca wrote:vad ca nu mai stie nimeni nimic de Norvegia
uite ce stiu eu:
-daca ai mers la o universitate de stat in Romania, ai toate sansele sa iti recunoasca diploma in Norvegia
-daca ai facut stagiatura in tara, s-ar putea sa iti recunoasca o parte din ea aici
-daca nu , indiferent ca esti rezident, tb sa faci aici stagiatura care dureaza un an jumate, 6 luni chirurgie, 6 luni medicale, 6 luni policlinica
-dupa stagiatura iti alegi specializarea, asta se face in functie de nr care l-ai tras la sorti, indiferent ce medie ai avut la universitate, licenta etc
(nu se da examen de rezidentiat)

Miry85
Posts: 1
Joined: Tue Feb 23, 2010 7:51 pm

Re: Norvegia

Postby Miry85 » Fri May 21, 2010 9:18 pm

Salutare. Mi-ar prinde si mie bine ceva informatii...sau sfaturi...Eu ma aflu intr-o situatie mai...delicata sa zic asa. Sunt in ultimul an la M.G,in sept. iau licenta...si am o mare dilema:sa dau rezi aici sau sa plec in norway? mentionez k sunt insarcinata in 3 luni,si k sotul meu lucreaza acolo( de 4 ani,dar intrerupt) Nu stiu ce sa fac...sa nasc acolo si pe viitor sa incerc sa dau rezi acolo...sau sa il dau aici in nov.? M-ar interesa medicina de familie. Sfaturi,informatii...id-uri sau adrese de mail...sunt bine-venite. See ya!

User avatar
Lorelai
junior
junior
Posts: 87
Joined: Tue Mar 23, 2004 9:59 pm

Re: Norvegia

Postby Lorelai » Sun May 23, 2010 12:14 am

Salut! eu am venit in Norvegia imediat cum am terminat anul 6, m-am intors doar sa dau licenta. Daca vrei sa lucrezi aici pe viitor,ce rost are sa dai rezidentiatul in Romania? Aici nu exista examen de rezidentiat, iti trebuie doar testul de limba si poti incepe sa lucrezi,la inceput ca intern - pt 18 luni apoi poti incepe specializarea. Nu stiu exact cati ani pentru med de fam. Eu inca invat limba care e destul de grea, cred ca o sa mai dureze cava pana voi lucra in spital, dar nu regret alegerea facuta.

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Norvegia

Postby swiss » Sun May 23, 2010 11:58 am

Miry85 wrote:Salutare. Mi-ar prinde si mie bine ceva informatii...sau sfaturi...Eu ma aflu intr-o situatie mai...delicata sa zic asa. Sunt in ultimul an la M.G,in sept. iau licenta...si am o mare dilema:sa dau rezi aici sau sa plec in norway? mentionez k sunt insarcinata in 3 luni,si k sotul meu lucreaza acolo( de 4 ani,dar intrerupt) Nu stiu ce sa fac...sa nasc acolo si pe viitor sa incerc sa dau rezi acolo...sau sa il dau aici in nov.? M-ar interesa medicina de familie. Sfaturi,informatii...id-uri sau adrese de mail...sunt bine-venite. See ya!


de obicei sper ca lucrurile importante (gen nascut, planuri de viitor etc) le vorbesti cu sotul tau si probabil ca ii si iei in considerare sfaturile, parerile...
nu gasesc util sa iti spuna cineva strain ce sa faci, pe un forum public.


insa cu plecatul din Romania, daca citeai cat de cat forumul, ai fi inteles ca majoritatea celor ce nu pot/nu sunt in stare sa ia rezidentiatul in Romania (pt ca nu pot/sunt prosti/nu sunt motivati/nu au chef sa lucreze pe 200 EU/nu vor sa fie sub papucul infirmierei/femeii de serviciu/etc, pleaca peste horare sa faca medicina!
asa ca sfatul meu e sa cresti copilul acela intr-o familie unita, oriunde ar fi, dar in cele mai bune conditii!

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Norvegia

Postby drcraciun » Tue Jun 01, 2010 6:38 am

Iata ca am primit si eu o oferta de job in Norvegia, ca medic specialist psihiatru (am fost printr-o firma de recrutare) si acum sunt pe cale de a-mi aduna actele necesare obtinerii licentei. Singurul element de baza care lipseste este faimosul certificat de conformitate, pentru care am aplicat deja acum 2 luni dar nu e inca gata. Am auzit ca poate dura si pana la 6 luni, dar sa bat in lemn de asa ceva. Oricum, in curand plec la cursul de limba organizat de firma de recrutare.

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Norvegia

Postby Bogdan R. » Tue Jun 01, 2010 11:47 am

drcraciun wrote:Iata ca am primit si eu o oferta de job in Norvegia, ca medic specialist psihiatru


Felicitari!
Cam cat ar fi salarizarea, daca nu-i cumva secret? ;)
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii


Return to “Europa- altele”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests