UNGARIA

adrian00m
Posts: 4
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:45 pm

UNGARIA

Postby adrian00m » Wed Mar 30, 2011 9:54 pm

Buna :) As dori sa obtin niste informatii despre rezidentiatul din Ungaria. Am cautat pe net dar nu am gasit foarte multe informatii. Sper ca ma poate ajuta cineva. Multumesc anticipat :)

adrian00m
Posts: 4
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:45 pm

Re: UNGARIA

Postby adrian00m » Mon Apr 04, 2011 8:54 pm

Nimeni nimic? :(

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: UNGARIA

Postby Chingachgook » Mon Apr 04, 2011 9:14 pm

de ce ar vrea cineva sa faca rezi in ungaria?
e cam aceeasi saracie ca la noi.
si medicii lor pleaca in occident
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

adrian00m
Posts: 4
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:45 pm

Re: UNGARIA

Postby adrian00m » Mon Apr 04, 2011 9:34 pm

Exista diferente destul de mari :D , am mai multe motive pt care vreau sa plec in Ungaria! Am crezut ca stie cineva mai multe.

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: UNGARIA

Postby Bogdan R. » Mon Apr 04, 2011 10:06 pm

Am o fost colega de facultate care a facut rezidentiatul in Ungaria si acum lucreaza acolo.
O voi intreba, daca aflu ceva postez aici.
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

adrian00m
Posts: 4
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:45 pm

Re: UNGARIA

Postby adrian00m » Mon Apr 04, 2011 10:35 pm

Multumesc anticipat!!! :)

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: UNGARIA

Postby Bogdan R. » Wed Apr 06, 2011 8:52 am

[quote="Bogdan R."]O voi intreba...[quote]

Am intrebat-o, foarte multe nu mai stie despre situatia actuala dar a zis ca se intereseaza si revine cu date proaspete.

Ea a dat examen de rezidentiat acum 8 ani, a fost destul de greu, acum zice ca e si mai greu pt ca sunt putine locuri si multi candidati.
Din cate spune ea cea mai usoara cale ar fi inceperea unui doctorat in Romania si apoi continuarea lui in Ungaria, o alta colega (nici nu stiam ca e si ea in Ungaria) asa a facut si i-a fost mult mai usor decat daca urma calea clasica.

Ca sa reiau ce spunea kooksee mai sus, cred ca mai simplu si mult mai bine dpdv financiar ar fi un rezidentiat mai in vest sau mai in nord. Ungaria sta ea mai bine decat Romania dar fata de tarile dezvoltate e mult in spate....
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

User avatar
Mephistopheles
senior
senior
Posts: 461
Joined: Thu Feb 21, 2008 7:50 pm

Re: UNGARIA

Postby Mephistopheles » Wed Apr 06, 2011 6:45 pm

lasati mai baiatul in pace, ca stie el de ce vrea in ungaria.

sincer sa fiu si eu as prefera sa traiesc in budapesta decat in cam orice alt oras european. fac max 3 ore cu masina pana acasa in tm, oamenii imi sunt mult mai familiari si simpatici ca nemtii sau englezii, iar budapesta e pur si simplu un oras mai frumos si totodata mult mai ieftin decat londra sau berlin.
pescar de oameni

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: UNGARIA

Postby Chingachgook » Wed Apr 06, 2011 9:43 pm

si ce te opreste fratele meu albastru sa te duci sa te angajezi la budapesta?


ce ma enerveaza astia cu "mi-ar placea..."
sau nu e decat budapesta mai frumoasa ca londra sau ca berlinul :lol: :lol: :lol: :lol:
medicina ungureasca nu e?



@adrian
cu exceptia unei unguroaice nu ai nicio scuza sa te duci sa faci rezi in ungaria.
deci nu sunt mai multe motive. e unul singur.


uneori insa poate fi suficient
:D
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Mephistopheles
senior
senior
Posts: 461
Joined: Thu Feb 21, 2008 7:50 pm

Re: UNGARIA

Postby Mephistopheles » Wed Apr 06, 2011 11:44 pm

ma opreste limba koocsanule. si faptul ca sunt deja pe un drum.
dar daca as termina acum faculta si as sti maghiara bine-bine, ar fi o optiune f interesanta.
londra si berlin chiar nu exceleaza la capitolul estetic. budapesta e mai frumoasa.
pescar de oameni

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: UNGARIA

Postby harciogu » Fri Apr 08, 2011 10:53 pm

dupa umila-mi parerea budapesta bate si praga, viena si berlinul, toate la un loc, ca si restaurante, viata de noaptea, cladiri, oameni, femei, femei, femei :mrgreen: . dar deh, pentru asta nu trebuie sa te muti acolo, poti sa mergi 2-3 saptamani pe an intr-un mega concediu pt a-ti clati ochii. :rightblinky:
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: UNGARIA

Postby Chingachgook » Fri Apr 08, 2011 11:42 pm

Mephistopheles wrote:ma opreste limba koocsanule. si faptul ca sunt deja pe un drum.
dar daca as termina acum faculta si as sti maghiara bine-bine, ar fi o optiune f interesanta.
londra si berlin chiar nu exceleaza la capitolul estetic. budapesta e mai frumoasa.



daaa, ca nu suntem cel putin vreo 30-40 pe forumul asta care am inceput germana de la 0.

eu inteleg ce vrei tu sa zici dar m-a luat de exprimarea cum ca budapesta e asa si pe dincolo.

e, dar nu atat de incat sa merite sa te duci acolo.


ca daca era mai bine ca in uk erai in ungaria acuma.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: UNGARIA

Postby Bogdan R. » Fri May 06, 2011 9:07 am

Rezidentii castiga foarte putin in Ungaria, in EVZ-ul de astazi se mentioneaza un salariu de 297 euro/luna, adica de vreo 7-8 ori mai putin decat in Germania si de vreo 10-12 ori mai mic decat in Tarile Nordice.

http://www.evz.ro/detalii/stiri/ungaria ... 29196.html
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

magda_D
Posts: 1
Joined: Wed Feb 17, 2016 10:43 pm

Re: UNGARIA

Postby magda_D » Wed Jun 07, 2017 8:10 pm

adrian00m wrote:Buna :) As dori sa obtin niste informatii despre rezidentiatul din Ungaria. Am cautat pe net dar nu am gasit foarte multe informatii. Sper ca ma poate ajuta cineva. Multumesc anticipat :)


Stiu ca vin cam tarziu, dar incerc sa gasesc aceleasi informatii 6 ani mai tarziu, fara prea mult succes. Ai mai aflat atunci ceva ce m-ar putea ajuta? Sunt disperata, orice informatie e bine-venita :))


Return to “Europa- altele”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests