lista specialitati recunoscute UE

User avatar
drmam2
junior
junior
Posts: 26
Joined: Mon Nov 30, 2009 1:54 pm

lista specialitati recunoscute UE

Postby drmam2 » Sat Sep 18, 2010 6:26 pm

Salut
Ma intereseaza o lista, un link catre o hotarare oficiala cu lista specialitatilor de la noi care sunt recunoscute in UE.
Stiti ca unele s-au asimilat, schimbat denumiri, micsorat ani pt a se alinia si totusi exista sp precum diabetul, neonat, chir cv care nu se suprapun pe lista UE. Psihiatrie ped, med leg de ex. sunt recunoscute?
Merci

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: lista specialitati recunoscute UE

Postby drcraciun » Sun Sep 19, 2010 12:11 am

Daca ai rabdare
http://www.ms.ro/documente/57%2032006l0 ... 3_5792.pdf

Ai sa vezi ca anumite specialitati sunt recunoscute doar in unele tari si in altele nu, de ex. medicina de laborator.

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: lista specialitati recunoscute UE

Postby drcraciun » Sun Sep 19, 2010 12:22 am

Psihiatria pediatrica este recunoscuta ca o specializare de sine statatoare, dar am inteles ca este destul de greu sa obtii oferte de lucru in aceasta specialitate daca nu cunosti limba tarii respective f. f. bine si daca nu ai ceva ani de experienta.
Nu e ca anestezia, de exemplu, unde poti sa gasesti usor de tot loc peste tot, unde vrei.
Eu, medicina legala nu am vazut-o pe lista. Cred ca se va asimila "anatomo-patologiei", dar am vazut ca in unele tari la "patologie" ei includ si anatomo-patologie+ citologie (deci macro+ micro).
Mai era un pdf si mai lung tot pe site-ul MS sub link-ul numit "libera circulatie", poate mai scrie ceva in plus acolo.

User avatar
drmam2
junior
junior
Posts: 26
Joined: Mon Nov 30, 2009 1:54 pm

Re: lista specialitati recunoscute UE

Postby drmam2 » Mon Sep 20, 2010 6:20 pm

multumes


Return to “Europa- altele”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests