Echivalare stagiu Franta

amelie22
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Nov 29, 2007 10:05 pm
Location: Iasi

Echivalare stagiu Franta

Postby amelie22 » Tue Dec 02, 2008 8:23 pm

Eu tocmai m-am intors din Franta si vreau sa imi echivalez stagiul facut acolo ca ffi.
Mi-am tradus adeverinta de acolo mi-am strans 7 semnaturi de pe la profii de aici si nu stiu exact ce safac mai departe.mentionez ca sunt din Iasi. Nu vreau sa ma deplasez pana in Buc sa duc 3 hartii.Stie cineva daca se poate trimite prin posta si la cine exact? Sigur ajung unde trebuie si nu se pierd pe altundeva prin minister?...nu de alta da trebuie sa trimit adev in original...Si hartia c uechivalare o trimit ei la Iasi sau trebuie sa ma deplasez eu la Buc?

tavio
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sat Sep 13, 2008 10:14 am

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby tavio » Tue Dec 02, 2008 10:57 pm

trebuie sa intrebi la dsp iasi.colegii intorsi din franta si au depus la dsp iasi certificatele si dsp-ul s-a ocupat in continuare pt a le trimite la bucuresti.

amelie22
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Nov 29, 2007 10:05 pm
Location: Iasi

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby amelie22 » Sun Dec 07, 2008 11:17 pm

tavio wrote:trebuie sa intrebi la dsp iasi.colegii intorsi din franta si au depus la dsp iasi certificatele si dsp-ul s-a ocupat in continuare pt a le trimite la bucuresti.



Am fost si i-am intrebat si mi-au zis ca nu e treaba lor. Ca ma priveste sa vb cu rectoratul...si sa trimit eu la buc actele...care nu stiu exact defapt....ce anume trebuie...

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby rouadefoc » Mon Dec 08, 2008 8:11 pm

amelie22 wrote:
tavio wrote:trebuie sa intrebi la dsp iasi.colegii intorsi din franta si au depus la dsp iasi certificatele si dsp-ul s-a ocupat in continuare pt a le trimite la bucuresti.



Am fost si i-am intrebat si mi-au zis ca nu e treaba lor. Ca ma priveste sa vb cu rectoratul...si sa trimit eu la buc actele...care nu stiu exact defapt....ce anume trebuie...



Trimite o scrisoare recomandata cu aviz de primire la Ministerul Sanatatii Directia Generala Organizare, Resurse Umane Dezvoltare Profesionala si Salarizare in care faci o cerere de echivalare a stagilor efectuate in strainatate atasezi hartiile de la profi originale, copii color si traducere , eventual contractul in franceza.Cel mai sigur e sa te deplasezi , dar ei vor face acelasi lucru adica vor anunta DSP ul tau.Si mentionezi ca vrei sa ti continui rezi in Romania.Ministerul decide si nu DSP ul, el executa.
Bafta.

lauraoana
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Dec 08, 2008 9:05 pm

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby lauraoana » Mon Dec 08, 2008 9:22 pm

amelie22 wrote:Eu tocmai m-am intors din Franta si vreau sa imi echivalez stagiul facut acolo ca ffi.
Mi-am tradus adeverinta de acolo mi-am strans 7 semnaturi de pe la profii de aici si nu stiu exact ce safac mai departe.mentionez ca sunt din Iasi. Nu vreau sa ma deplasez pana in Buc sa duc 3 hartii.Stie cineva daca se poate trimite prin posta si la cine exact? Sigur ajung unde trebuie si nu se pierd pe altundeva prin minister?...nu de alta da trebuie sa trimit adev in original...Si hartia c uechivalare o trimit ei la Iasi sau trebuie sa ma deplasez eu la Buc?



buna,

nu stiu daca va ajuta , dar vroiam sa va spun experienta mea in Franta.
sunt aici de 6 ani , venind in anul intii de rezi rominesc.
toate stagiile pe carea le an facut au fost orientate in asa fel incit sa corespunda curriculei de rezi.
in martie 2007 am dat ex de specialitate in Rominia.
cum am echivalat stagiile?n a fost nici simplu , nici super complicat.
pt toata perioada facuta afara am avut certificate cu durata stagiului si specialitatea facuta.n a contat exact ordinea stagiilor impusa de curricula.
am facut traduceri in romina si am prezentat dosarul sefului de comisie nationala a specialitatii mele( onco med).

acesta mi a controlat durata si stagiile facute si mi a spus ca e ok pt recunoasterea stagiilor.
apoi cu hirtia de la el, si cu acelasi dosar am depus o cerere la minister, serviciu de resurse umane...etc, pt echivalarea stagiilor.

vreau sa precizez ca am facut toate astea chiar cu o luna si juma inaintea ex. de specialitate.
n am primit un raspuns imediat, cred ca dureaza citeva sapt. dar am putut da examenul.

n am avut nevoie de hirtii de la facultatea de medicina frantuzeasca, nici de la rectori de facultate romaneasca.

totul e facut cu cererea mea, acte ( fotocopii si nu originale)in romana si franceza si acordul sefului de comisie de specialitate( e unu pe tara pt fiece specialitate)

sper sa fa fie de folos

bafta...si rabdare

amelie22
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Nov 29, 2007 10:05 pm
Location: Iasi

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby amelie22 » Mon Dec 08, 2008 11:54 pm

Merci de info...Am mai intrebat in stanga si in dreapta si tot acolo mi-au zis sa trimit(resurse umane, MS)
Dupa ce imi trimit ei adev la ASP Iasi ce se intampla? Cine imi pune nota in carnet ? Trebuie sa mai umblu cumva pe la CNPDS Buc?

lauraoana
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Dec 08, 2008 9:05 pm

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby lauraoana » Tue Dec 09, 2008 8:48 am

amelie22 wrote:Merci de info...Am mai intrebat in stanga si in dreapta si tot acolo mi-au zis sa trimit(resurse umane, MS)
Dupa ce imi trimit ei adev la ASP Iasi ce se intampla? Cine imi pune nota in carnet ? Trebuie sa mai umblu cumva pe la CNPDS Buc?


nimemi nu va pune o nota pe perioada in care ai lipsit.
de fapt nici nu au cum.
si nici nu ai nevoie.

cei de la DSP local vor completa in carnetul tau , pt perioada de absenta, faptu' a ministerul a fost la curent ca esti plecata.

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby rouadefoc » Tue Dec 09, 2008 2:35 pm

lauraoana wrote:
amelie22 wrote:Eu tocmai m-am intors din Franta si vreau sa imi echivalez stagiul facut acolo ca ffi.
Mi-am tradus adeverinta de acolo mi-am strans 7 semnaturi de pe la profii de aici si nu stiu exact ce safac mai departe.mentionez ca sunt din Iasi. Nu vreau sa ma deplasez pana in Buc sa duc 3 hartii.Stie cineva daca se poate trimite prin posta si la cine exact? Sigur ajung unde trebuie si nu se pierd pe altundeva prin minister?...nu de alta da trebuie sa trimit adev in original...Si hartia c uechivalare o trimit ei la Iasi sau trebuie sa ma deplasez eu la Buc?



buna,

nu stiu daca va ajuta , dar vroiam sa va spun experienta mea in Franta.
sunt aici de 6 ani , venind in anul intii de rezi rominesc.
toate stagiile pe carea le an facut au fost orientate in asa fel incit sa corespunda curriculei de rezi.
in martie 2007 am dat ex de specialitate in Rominia.
cum am echivalat stagiile?n a fost nici simplu , nici super complicat.
pt toata perioada facuta afara am avut certificate cu durata stagiului si specialitatea facuta.n a contat exact ordinea stagiilor impusa de curricula.
am facut traduceri in romina si am prezentat dosarul sefului de comisie nationala a specialitatii mele( onco med).

acesta mi a controlat durata si stagiile facute si mi a spus ca e ok pt recunoasterea stagiilor.
apoi cu hirtia de la el, si cu acelasi dosar am depus o cerere la minister, serviciu de resurse umane...etc, pt echivalarea stagiilor.

vreau sa precizez ca am facut toate astea chiar cu o luna si juma inaintea ex. de specialitate.
n am primit un raspuns imediat, cred ca dureaza citeva sapt. dar am putut da examenul.

n am avut nevoie de hirtii de la facultatea de medicina frantuzeasca, nici de la rectori de facultate romaneasca.

totul e facut cu cererea mea, acte ( fotocopii si nu originale)in romana si franceza si acordul sefului de comisie de specialitate( e unu pe tara pt fiece specialitate)

sper sa fa fie de folos

bafta...si rabdare



Sa inteleg ca ai stat din anul 1 pana la final in Franta si ei ti au echivalat tot?Seful comisiei nationale pe specialiati ti a cerut si contractul cu spitalul sau a fost destul atesatul sefilor de sectie cu perioada facuta si specialiatea?Merci mult , ptr. mine conteaza diferenta.

lauraoana
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Dec 08, 2008 9:05 pm

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby lauraoana » Tue Dec 09, 2008 9:06 pm

rouadefoc wrote:
lauraoana wrote:
amelie22 wrote:Eu tocmai m-am intors din Franta si vreau sa imi echivalez stagiul facut acolo ca ffi.
Mi-am tradus adeverinta de acolo mi-am strans 7 semnaturi de pe la profii de aici si nu stiu exact ce safac mai departe.mentionez ca sunt din Iasi. Nu vreau sa ma deplasez pana in Buc sa duc 3 hartii.Stie cineva daca se poate trimite prin posta si la cine exact? Sigur ajung unde trebuie si nu se pierd pe altundeva prin minister?...nu de alta da trebuie sa trimit adev in original...Si hartia c uechivalare o trimit ei la Iasi sau trebuie sa ma deplasez eu la Buc?



buna,

nu stiu daca va ajuta , dar vroiam sa va spun experienta mea in Franta.
sunt aici de 6 ani , venind in anul intii de rezi rominesc.
toate stagiile pe carea le an facut au fost orientate in asa fel incit sa corespunda curriculei de rezi.
in martie 2007 am dat ex de specialitate in Rominia.
cum am echivalat stagiile?n a fost nici simplu , nici super complicat.
pt toata perioada facuta afara am avut certificate cu durata stagiului si specialitatea facuta.n a contat exact ordinea stagiilor impusa de curricula.
am facut traduceri in romina si am prezentat dosarul sefului de comisie nationala a specialitatii mele( onco med).

acesta mi a controlat durata si stagiile facute si mi a spus ca e ok pt recunoasterea stagiilor.
apoi cu hirtia de la el, si cu acelasi dosar am depus o cerere la minister, serviciu de resurse umane...etc, pt echivalarea stagiilor.

vreau sa precizez ca am facut toate astea chiar cu o luna si juma inaintea ex. de specialitate.
n am primit un raspuns imediat, cred ca dureaza citeva sapt. dar am putut da examenul.

n am avut nevoie de hirtii de la facultatea de medicina frantuzeasca, nici de la rectori de facultate romaneasca.

totul e facut cu cererea mea, acte ( fotocopii si nu originale)in romana si franceza si acordul sefului de comisie de specialitate( e unu pe tara pt fiece specialitate)

sper sa fa fie de folos

bafta...si rabdare



Sa inteleg ca ai stat din anul 1 pana la final in Franta si ei ti au echivalat tot?Seful comisiei nationale pe specialiati ti a cerut si contractul cu spitalul sau a fost destul atesatul sefilor de sectie cu perioada facuta si specialiatea?Merci mult , ptr. mine conteaza diferenta.



salut,

nu mi a cerut nimeni contractul de munca,ci doaratestatele cu tipul si durata stagiului!

nu mi au cerut nici justificari privint statutul , FFI sau altceva.
ii intereseaza doar sa ai facute stagiile corespunzatoare curriculei tale.

inca o chestie: la minister nu m au blocat niciodata cu durata petrecuta afara.
i am informat de fiecare data (cu o scrisoare simpla) ca imi prelungesc sederea afara.

in acelasi timp avertizam si seful de rezi ca eu sunt tot afara.
atit

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby rouadefoc » Thu Dec 11, 2008 2:52 pm

Merci, exact asa fac si eu, informez ministerul ca imi prelungesc rezi.Si faptul ca poti sa stai mai mult se 2 ani este perfect, banuiam ,dar esti prima care il confirma care s a si intors si si a dat si ex de specialitate.Inca o data merci si bafta.

lauraoana
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Dec 08, 2008 9:05 pm

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby lauraoana » Thu Dec 11, 2008 10:15 pm

[quote="rouadefoc"]Merci, exact asa fac si eu, informez ministerul ca imi prelungesc rezi.Si faptul ca poti sa stai mai mult se 2 ani este perfect, banuiam ,dar esti prima care il confirma care s a si intors si si a dat si ex de specialitate.Inca o data merci si bafta.[/q


da , m am intors doar pt examen, apoi am revenit in France

pa

corinna
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:49 pm

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby corinna » Tue Dec 16, 2008 4:39 pm

Buna tuturor!

O intrebare in legatura cu intreruperea rei..2 ani e perioada max, sau la fiecare an trebuie anuntat ministerul sanatatii?

mersi

lauraoana
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Dec 08, 2008 9:05 pm

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby lauraoana » Tue Dec 16, 2008 8:56 pm

corinna wrote:Buna tuturor!

O intrebare in legatura cu intreruperea rei..2 ani e perioada max, sau la fiecare an trebuie anuntat ministerul sanatatii?

mersi



cind iti intrerupi rezidentiatul ,o faci pe o perioada data, ex . 1 luna, sase, un an etc.
apoi, odata perioada aceasta terminata, si in caz de prelungire a stagiului afara, vei trimite hirtii la minister pt a justifica noua intrerupere.
nu exista o regula cu durata intreruperii ,odata ce aduci justificari

User avatar
claudya
senior
senior
Posts: 238
Joined: Mon Oct 31, 2005 11:21 pm
Location: somewhere

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby claudya » Sat Dec 20, 2008 12:17 pm

am si eu o intrebare: coordonatorul de rezidentiat, pe specialitate, din centrul universitar unde esti rezident are vreo legatura cu recunoasterea stagiilor parcurse in franta? sau asta tine doar de minister?
am o prietena care e plecata in franta de1,5 ani iar coordonatorul ei ii trimite un mail pe saptamana in care ii spune ca daca nu se intoarce la 1 iunie 2009 (cand implineste 2 ani de cand e plecata) o da afara din rezidentiat :shock: . cica s-ar fi hotarat la nivel de umf ca nu mai au voie rezidentii sa plece decat 2 ani; ori din cat am citit pe forum nu e chiar asa.
ideologiile ne despart, visele si suferinta ne apropie :)

lauraoana
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Dec 08, 2008 9:05 pm

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby lauraoana » Sat Dec 20, 2008 7:43 pm

claudya wrote:am si eu o intrebare: coordonatorul de rezidentiat, pe specialitate, din centrul universitar unde esti rezident are vreo legatura cu recunoasterea stagiilor parcurse in franta? sau asta tine doar de minister?
am o prietena care e plecata in franta de1,5 ani iar coordonatorul ei ii trimite un mail pe saptamana in care ii spune ca daca nu se intoarce la 1 iunie 2009 (cand implineste 2 ani de cand e plecata) o da afara din rezidentiat :shock: . cica s-ar fi hotarat la nivel de umf ca nu mai au voie rezidentii sa plece decat 2 ani; ori din cat am citit pe forum nu e chiar asa.


nu stiu ce e chestia cu UMF ul?

iar coordinatorul national al specialitatii e cel ce valideaza stagiile.ideea e ca coordinatorul local al specialitatii trebuie sa fie si el la curent cu plecarea afara!
nu cred ca cineva poate fi dat afara din rezi , care e un concurs national, si nu la bunul plac al cuiva pe plan local.
oricum, seful local nu poate valida stagii facute afara, pt nici nu se poate valida de doua ori aceeasi perioada, cea din France si alta acasa.
cred ca e doar o maniera de forcing pt ca sa aiba rezidenti acasa!

corinna
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:49 pm

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby corinna » Sat Dec 20, 2008 7:49 pm

poate nu pot sa stai mai mult de doi ani( adika asta ar fi perioada maxima de intrerupere permisa), asta nu inseamna ca nu poti sa stai efectiv doi ani, sa te intorci, sa ti prelungesti cu inca doi ani si sa pleci din nou!
sau sa ti intrerupi rezi cu prelungire la fiecare an...

plus sa nu uitam ca avem un nou ministru al sanatatii asa ca...mai stii ce o fi la anu..?

User avatar
claudya
senior
senior
Posts: 238
Joined: Mon Oct 31, 2005 11:21 pm
Location: somewhere

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby claudya » Sat Dec 20, 2008 8:58 pm

aveti foarte mare dreptate amandoua si e logic ce spuneti. asa gandesc si eu. problema este ca la iasi (pt ca despre acest "minunat" centru universitar este vorba) s-ar parea ca profesorimea vrea sa impuna alte regulamente decat cele valabile la nivel national: poti pleca maxim 2 ani. apoi esti obligat sa te intorci ca daca nu...pierzi rez-ul. mie mi se pare o mare stupizenie si am trimis-o pe prietena mea direct la bucuresti sa lamureasca aceasta problema ca sa poata sta linistita; vroiam doar sa vad daca s-a mai lovit si altcineva de aceasta ineptie. multumesc frumos :D
ideologiile ne despart, visele si suferinta ne apropie :)

User avatar
alandala
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Dec 20, 2004 6:04 pm
Location: here!

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby alandala » Sun Feb 15, 2009 5:12 pm

ok...deci cu atestatele de la sefii de sectie francezi ne prezentam in romania la sefii de comisie de specialitate personal? sau e vreun secretariat ceva pe la ms?...

lauraoana
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Dec 08, 2008 9:05 pm

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby lauraoana » Mon Feb 16, 2009 9:08 am

alandala wrote:ok...deci cu atestatele de la sefii de sectie francezi ne prezentam in romania la sefii de comisie de specialitate personal? sau e vreun secretariat ceva pe la ms?...


eu am trimis actele, de fapt am mers personal laseful de comisie de specialitate!
pt ca daca treci prin minister dureaza mult si nu stii cind vor trimite actele!

deci pt siguranta sau rapîditate vezi direct cu seful de comisie, si lasa ministerul.

User avatar
alandala
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Dec 20, 2004 6:04 pm
Location: here!

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby alandala » Mon Feb 16, 2009 4:23 pm

mda...sefii aia de comisii sunt cunvins ca sunt niste dulci...toti...si de-abia ma asteapta sa imi aprobe...bleah

lauraoana
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Dec 08, 2008 9:05 pm

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby lauraoana » Tue Feb 17, 2009 9:49 pm

alandala wrote:mda...sefii aia de comisii sunt cunvins ca sunt niste dulci...toti...si de-abia ma asteapta sa imi aprobe...bleah



crezi ca esti singura persoana care le cere echivalarea stagiilor?

ori ca treci prin minister, unde pierzi vremea, ori ca te duci la ei direct , tot ei sunt cei ce decit!
cu decizia lor te prezinti la minister ca sa ti echivaleze stagiile!

alegerea e a ta!

faci cum vrei!
era o solutie!

User avatar
briana
junior
junior
Posts: 40
Joined: Wed Jul 09, 2003 3:07 pm
Location: sibiu

demersuri la intoarcere

Postby briana » Fri Aug 07, 2009 5:05 pm

sunt rezidenta pe chiru si sunt pt un an in franta, dar nu intr-un centru universitar ci intr-un orasel mai mic, deci fara indrumator de stagiu, fara titulatura de universitate

cand am plecat mi-am intrerupt rezidentiatul pt anul acesta si urmeaza sa ma intorc in octombrie
cand am plecat in cerere spre minister si spre proful indrumator am mentionat motivul pt care intrerup rezidentiatul si toata lumea a fost de acord

imi poate spune ce demersuri trebuie sa fac pt a-mi recunoaste anul facut in franta ?
ce hartii trebuie sa aduc din franta pt a fi ok
voi intampina ceva probleme ?

mersi
doar eu

bebica
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Aug 27, 2006 4:06 am

Re: demersuri la intoarcere

Postby bebica » Fri Aug 07, 2009 8:45 pm

E important daca serviciul in care esti este sau nu un serviciu formator de interni.In Franta nu numai centrele universitare sunt formatoare ci si periferia.Daca e serviciu acrediatat sa formeze interni iti trebuie hartie de la universitatea de care tine sau de la profesorul ce trimite interni francezi in acel serviciu care sa ateste ca pana in anul x(sa zicem 2012) serviciul e acreditat sa formeze interni.Cu hartia aia si cu alta semnata de seful de serviciu in care esti si care zice perioada de stagiu facuta acolo
te duci la minister la camera 351-d-na Chivu si le depui acolo alaturi de o cerere se echivalare.
Echivalarea vine in 1 luna si jumate dupa depunere.
Daca servicuil in care esti nu e acreditat sa formeze interni,ma tem ca esti in belea mare.Cel putin asa cereau cei de la minister:sa tii cumva de o universitate.Mie,pe carnetul de rezident,mi-au scris mereu universitatea de care tinea serviciul,chiar daca am avut si stagii facute in periferie.
Daca serviciul nu e acreditat,convinge-ti seful sa obtina o hartie contrasemnata de un prof de specialitate(sa vada ministerul parafa lui sau antetul unui centru universitar)>
Si,nu uita:in Franta,daca insisti,se rezolva orice. :D
Sa ne zici ce ai facut!

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: demersuri la intoarcere

Postby vazi » Fri Aug 07, 2009 8:48 pm

din ce stiu eu: teoretic nu ti se recunoaste daca nu esti in CHU insa tu... practic vei vb cu omu la care lucri care la randul lui stie ca sp este arondat in coordoanrea unui CHU si va face demersurile ca proful de acolo sa iti semneze o hartiuza cum ca ai facut stagiul de chiru in perioada x si aai vaut cazuri si te-ai pregatit teoretic conform uneio curiculle asemantoare cu a ta.
cu aia in dinti mergi/ trimiti pe cineva la MS si o depui alaturi de o cerere prin care ceri sa ti se recunoasca stagiile conforme cu curiculla.
sau inveti adobe& correl si iti faci acces la un birou de print.
pq pas?

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: demersuri la intoarcere

Postby rouadefoc » Sun Aug 09, 2009 1:18 am

Ba se recunoaste si CH

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: demersuri la intoarcere

Postby rouadefoc » Sun Aug 09, 2009 1:22 am

Trebuie sa faci o cerere de echivalare la minister la care sa atasezi dovada stagiului facut in franta.Adica cere de la seful tau de sectie din franta o atestatie, scrisoare de recomandare care sa certifice perioada, sectia si cateva gesturi chirurgicale generale pe care seful sa le spuna ca le ai facut , ce nu stiu la fiecare specializare e diferit, scrie in curicula ta.
La minister depui copie legalizata.Si astepti.
Bafta!

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: demersuri la intoarcere

Postby vazi » Sun Aug 09, 2009 1:57 am

rouadefoc wrote:Trebuie sa faci o cerere de echivalare la minister la care sa atasezi dovada stagiului facut in franta.Adica cere de la seful tau de sectie din franta o atestatie, scrisoare de recomandare care sa certifice perioada, sectia si cateva gesturi chirurgicale generale pe care seful sa le spuna ca le ai facut , ce nu stiu la fiecare specializare e diferit, scrie in curicula ta.
La minister depui copie legalizata.Si astepti.
Bafta!

da, dar imho de fapt... nu. ce zici tu ii acelasi lucru cu optiunea 2 - cei de la min nu se agita cu prea multe verificari si unii dintre noi sunt experti postprint. verificari minime sunt un lucru normal daca te gandesti la buget, la oamenii angajati si nu in ultimu rand la dim umana - cum sa-i zici unui amarat de rezident an x ca sa mearga sa isi mai puna o stampila cand aia costa z -euro, omu nu a tras chiulul, iar cei ramasi rezi in tzara nu sunt mai breji.
pq pas?

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby rouadefoc » Wed Jan 20, 2010 1:34 am

S a intors cineva recent si si a echivalat stagiile la minister? Coordonatorul de rezi mai conteaza sau depui doar cerere de recunoastere si astepti?S a mai schimbat ceva?

amelie22
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Nov 29, 2007 10:05 pm
Location: Iasi

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby amelie22 » Thu Feb 11, 2010 10:42 pm

rouadefoc wrote:
amelie22 wrote:
tavio wrote:trebuie sa intrebi la dsp iasi.colegii intorsi din franta si au depus la dsp iasi certificatele si dsp-ul s-a ocupat in continuare pt a le trimite la bucuresti.



Am fost si i-am intrebat si mi-au zis ca nu e treaba lor. Ca ma priveste sa vb cu rectoratul...si sa trimit eu la buc actele...care nu stiu exact defapt....ce anume trebuie...



Trimite o scrisoare recomandata cu aviz de primire la Ministerul Sanatatii Directia Generala Organizare, Resurse Umane Dezvoltare Profesionala si Salarizare in care faci o cerere de echivalare a stagilor efectuate in strainatate atasezi hartiile de la profi originale, copii color si traducere , eventual contractul in franceza.Cel mai sigur e sa te deplasezi , dar ei vor face acelasi lucru adica vor anunta DSP ul tau.Si mentionezi ca vrei sa ti continui rezi in Romania.Ministerul decide si nu DSP ul, el executa.
Bafta.



Postez raspunsul meu destul de tarziu, dar totusi o fac ca sa stie si altii.
Am trimis actele prin recomandata la Buc (asa cum a zis roua de foc) si am primit tot prin recomandata pe adresa mea si nu la DSP adeverinta de echivalare (intr-un timp f scurt de 2 sapatamani).Mai departe stau cu ea in buzunar...ca nu am stiut ce sa fac...proful din iasi de la stagiul respectiv a zis ca nu stie cum se procedeaza cu nota in acest caz...da mi-a pus totusi o parafa in carnet. De la DPS mi-au zis ca nu e treaba lor ,ca rectoratul tre sa stie , insa acolo nu am mai ajuns....si uite asa astept finalul rezidentiatului sa imi bat capul atunci.

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby rouadefoc » Fri Feb 12, 2010 3:07 pm

Deci ministerul ti a recunoscut si echivalat stagiul facut in Fr.
Asta este inportant si asta e tot :D Ce altceva ai vrea sa obtii?Cu aceasta hartiuta mergi la cei ce te au angajat spital platitor, spital coordonator si le lasi copii xerox.
Cine iti face tie acum schimbarea de stagiu , rotatia in RO?Ministerul sau faculta de care ti?La ei sa duci la fel copie dupa adeverinta.Carnetul de rezident nu se completeaza pe perioada petrecuta in Fr nici nota nu se pune.Profesorul tau nu are nici o treaba cu stagiul facut de tine, n ai nevoie nici la plecare nici la intoarcere de aprobarea sau recunosterea lui, nu el te a angajat ci ministerul prin contractul semnat cu spitalul platitor.
Inca o data la cine ai depus cererea de schimbare de stagiu si de reluarea rezidentiatului?
Multa bafta.

amelie22
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Nov 29, 2007 10:05 pm
Location: Iasi

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby amelie22 » Sun Feb 14, 2010 11:43 am

rouadefoc wrote:Deci ministerul ti a recunoscut si echivalat stagiul facut in Fr.
Asta este inportant si asta e tot :D Ce altceva ai vrea sa obtii?Cu aceasta hartiuta mergi la cei ce te au angajat spital platitor, spital coordonator si le lasi copii xerox.
Cine iti face tie acum schimbarea de stagiu , rotatia in RO?Ministerul sau faculta de care ti?La ei sa duci la fel copie dupa adeverinta.Carnetul de rezident nu se completeaza pe perioada petrecuta in Fr nici nota nu se pune.Profesorul tau nu are nici o treaba cu stagiul facut de tine, n ai nevoie nici la plecare nici la intoarcere de aprobarea sau recunosterea lui, nu el te a angajat ci ministerul prin contractul semnat cu spitalul platitor.
Inca o data la cine ai depus cererea de schimbare de stagiu si de reluarea rezidentiatului?
Multa bafta.


Cererea de reincepere a rezului in Ro am depus-o la spitalul platitor. Cand mi-a venit si hartiuta de la minster am dus-o si pe aia la spital ca sa imi treaca vechimea de 4 luni (atat am stat in Fr). Vechimea mi-au trecut-o in cartea de munca (asa reiesea din salar) dar ce mi-au scris efectiv in cartea de muca nu stiu, caci nu mi-au cerut fluturasii din Fr (ori eu stiu ca in cartea de munca se scrie salariul :P). Sincera sa fiu nu m-am dus sa agit apele(recalcuare de impozite si alte minunatii de care am mai auzit): m-au trecut in anul 2 (la acea vreme), adica mi-a crescut salariul, mi-a venit hartiuta de la Minister si punct.
Cred ca am lasat o copie dupa hartia de la minster si la ASP, dar nu mai stiu sigur (a trecut 1 an de atunci :D).
Deci cand ma inscriu la ex de specialitate prezint carnetul si pt stagiul din FR hartiuta de la Minister.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby Phat Skidz » Tue Feb 23, 2010 1:04 am

Io mă întorc în mai, şi mi-au mai rămas 3 luni de rezi. Acuma, s-ar putea să-mi fie lene să le echivalez, plus că o să am şi 3 luni de salariu ceea ce e nu e rău. Deci ce ar mai trebui să fac? Întreruperea, la minister, era pe 6 luni. E suficientă o cerere la spitalul plătitor ca să reiau rezidenţiatul în Ro?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby rouadefoc » Tue Feb 23, 2010 11:23 am

vlad stroescu wrote:Io mă întorc în mai, şi mi-au mai rămas 3 luni de rezi. Acuma, s-ar putea să-mi fie lene să le echivalez, plus că o să am şi 3 luni de salariu ceea ce e nu e rău. Deci ce ar mai trebui să fac? Întreruperea, la minister, era pe 6 luni. E suficientă o cerere la spitalul plătitor ca să reiau rezidenţiatul în Ro?


Daca vrei sa reiei reziul cerere la minister.In rest sincer n am inteles vrei sau nu sa ti echivalezi stagiile si daca nu le echivalezi dai sau ai dat deja ex de specialitate?In mai se termina reziul tau daca echivalezi stagiile din Fr, sau in afara de ceea ce a facut pana azi mai iti raman 3 luni?

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby Phat Skidz » Tue Feb 23, 2010 10:36 pm

Am dat ex de specialitate înainte să plec. Acum mai am o restanţă de 3 luni de rezi. După care am terminat rezidenţiatul. Nu prea are rost să-mi echivalez lunile din Franţa, că doar nu mă aşteaptă cine ştie ce post de specialist. Mai bine îmi fac şi ultimele 3 luni, aşa mai am şi eu 3 luni de salariu, după care nu ştiu, mă reprofilez, dau cu mătura, whatever, nu aici e întrebarea.

Bun, introduc cerere la minister, dar, în aşteptarea răspunsului, ce fac? Stau? Dacă stau, stau, dar s-o ştiu şi io.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby rouadefoc » Tue Feb 23, 2010 10:41 pm

:D Poate ne intalnim in mai in Ro si eu mai am stagii mici.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby Phat Skidz » Tue Feb 23, 2010 10:52 pm

Mi-ar face plăcere. Dacă ai nevoie de o persoană care să dea cu mătura, nu cer mult.
Deci, cerere la minister?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby rouadefoc » Fri Feb 26, 2010 1:25 am

Yep, cateva luni o sa dau si eu la matura vezi sa nu-ti fac concurenta :D .

anca popa
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Thu Dec 10, 2009 9:06 pm

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby anca popa » Fri Feb 26, 2010 10:06 am

Buna
Eu am depus cererea de echivalare la Minister, dar nu am primit nici un raspuns.
Stie cineva daca un numar de telefon la care pot sa sun sa intreb daca este gata sau trebuie sa merg intr-un anumit loc sa o ridic?
Multumesc

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby Phat Skidz » Thu Mar 04, 2010 6:50 pm

Bun, tot n-am înteles, poate cineva ma poate lamuri, desi cazurile de întoarcere in România e rare.

Deci, recapitulând. Eu mi-am dat ex. de specialist, si mi-au mai ramas 3 luni din stagiul principal. Mi-am facut cerere de intrerupere pe 6 luni si am plecat in Franta imediat dupa ex. de specialist. 6 luni mai târziu, la 1 mai ma intorc. Nu cred ca vreau sa-mi echivalez lunile facute aici: trei luni de rezidentiat in Ro inseamna 3 luni de salariu cu spor, deci mai bine imi termin stagiul, linistit.

Ce tre sa fac in acest caz? Cerere la minister pentru reluarea rezidentiatului? Inteleg ca raspunsul dureaza niste saptamâni, in timpul asta stau linisit acasa , fara bani si asigurari, sau ma duc la serviciu? Sunt convins ca e o întrebare cretina, dar asta e.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby ciresar1988 » Thu Mar 04, 2010 7:34 pm

La intoarcerea din Franta, eu m-am dus la minister si i-am anuntat ca m-am intors, la CNPCDSGYTFBJIYC , cum dracu se chema centrul ala de rezidentiat din Bodesti , si la spitalul platitor. Nu am stat pe bara nici o zi. M-au platit din prima.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)


Return to “Franta”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests