Cazare stagiu radiologie pediatrica Paris - CHU Robert Debré

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Cazare stagiu radiologie pediatrica Paris - CHU Robert Debré

Postby otalen » Fri Dec 02, 2011 2:28 am

Salut

Am o prietena rezidenta pe radiologie care o sa faca un stagiu de 3 luni (incepand in ianuarie 2012) de radiologie pediatrica in CHU Robert Debré (Paris, arondismentul 19). Incearca sa gaseasca cazare prin intermediul spitalului dar se pare ca a gasit doar pe la 6-700 euro/luna daca am inteles eu bine.

Daca ne-ati putea da vre-o pista despre cazari cat de cat in zona (sau datorita transportului metropolitan nu e nevoie sa fie aproape?!) v-am ramane indatorati. :)) vre-o "rezidență de rezidenți" sau asa ceva? cam care sunt tarifele la cazari pe termen scurt-mediu intr-o zona in care nu ti-e frica sa te intorci acasa la ore tarzii? banuiesc ca de la particulari e nevoie de o multime de garantii / hartii / bani ...

Cireasa de pe tort ar fi sa fie destul de mare studioul / garsoniera cat sa poata venii prietenii in vizita :)) ... caci la ce bun sa ai prieteni in stagiu in Paris daca nu-i poti inoportuna cu vizitele tale?!

Multumesc mult ca ati citit pana aici. Daca-mi dati si solutii ... jos palaria :)

Bafta multa!
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
BellaDonna
senior
senior
Posts: 189
Joined: Tue Jun 03, 2008 3:52 pm

Re: Cazare stagiu radiologie pediatrica Paris - CHU Robert D

Postby BellaDonna » Mon Dec 05, 2011 12:58 am

bafta multa la ce?

drops
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Nov 08, 2007 10:14 pm

Re: Cazare stagiu radiologie pediatrica Paris - CHU Robert D

Postby drops » Mon Dec 05, 2011 3:20 pm

Cam greu sa gaseasca mai ieftin de atat la Paris. Poate sa incerce la Cite Universitaire (www.ciup.fr) au si locuri pt interni, e cam 450-500 de euro. In zona metropolitana poate fi si mai ieftin dar daca nu are masina sa aiba grija sa fie aproape de o statie de RER/metrou.

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Re: Cazare stagiu radiologie pediatrica Paris - CHU Robert D

Postby otalen » Tue Dec 06, 2011 12:21 am

drops wrote:Cam greu sa gaseasca mai ieftin de atat la Paris. Poate sa incerce la Cite Universitaire (http://www.ciup.fr) au si locuri pt interni, e cam 450-500 de euro. In zona metropolitana poate fi si mai ieftin dar daca nu are masina sa aiba grija sa fie aproape de o statie de RER/metrou.


nu are masina. a gasit la una dintre rezidentele din arondismentul 19, chiar de langa spital, cu vreo 760 plus taxe de dosar plus garantie. apoi am mai gasit pe net o tipa (particular) in arondismentul 18 care inchiria o camera cu 640 sau asa ceva.

multumim ff fain de ideea cu cite universitaire. desi e destul de departe in metro (la vreo 40 de minute schimband 3 linii) si nu are masina ... trebuie sa fie chiar interesant intr-un asa mediu. o sa sune maine la casa spaniolilor (Colegio de España) dat fiind ca ea e rezidenta aici in Spania.

merçi mult inca o data !!
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Re: Cazare stagiu radiologie pediatrica Paris - CHU Robert D

Postby otalen » Tue Dec 06, 2011 12:22 am

BellaDonna wrote:bafta multa la ce?


conteaza??!!! :))
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
BellaDonna
senior
senior
Posts: 189
Joined: Tue Jun 03, 2008 3:52 pm

Re: Cazare stagiu radiologie pediatrica Paris - CHU Robert D

Postby BellaDonna » Wed Dec 07, 2011 12:51 am

daca nu conteaza, de ce ai mai zis-o?

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Re: Cazare stagiu radiologie pediatrica Paris - CHU Robert D

Postby otalen » Wed Dec 07, 2011 3:39 am

BellaDonna wrote:daca nu conteaza, de ce ai mai zis-o?

ultima linie din postul meu ("bafta multa") era o formula de incheiere, o urare. in loc de "salut", "noroc" sau "la recitire" sau oricare alta formula (intotdeauna mi-a placut urarea asta si de multe ori am folosit-o in posturile mele)

ceea ce nu eram sigur daca conteaza sau are sens era postul tau off-topic. avand in vedere rugamintea din postul meu, ai considerat ca intrebarea "bafta multa la ce?" este importanta pentru desfasurarea discutiei? parafrazand: daca nu era importanta, de ce ai mai postat?

multumesc, oricum, pentru atentia acordata postului.

baft ... :oops: ... LA RE ... :) (sper ca nimeni sa nu intrebe: "La Re..."-ce?)
"Dont't just Do something, Sit there!"

drops
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Nov 08, 2007 10:14 pm

Re: Cazare stagiu radiologie pediatrica Paris - CHU Robert D

Postby drops » Wed Dec 07, 2011 7:45 pm

Exista si 2 residences de la ciup care sunt in arrondismentul 19, ar fi mai ok pt ea. Cele din 14eme sunt un pic cam departe, asa e, dar oricum atmosfera de acolo e foarte faina, merita efortul de deplasare. Bafta multa! :)

User avatar
BellaDonna
senior
senior
Posts: 189
Joined: Tue Jun 03, 2008 3:52 pm

Re: Cazare stagiu radiologie pediatrica Paris - CHU Robert D

Postby BellaDonna » Thu Dec 08, 2011 11:22 am

e nemaipomenit cum plecatul asta a devenit o moda.

problema prietenei tale are o rezolvare simpla de tot: nu se mai duce, daca nu e in stare sa-si administreze problemele.

parisul e scump si asta e. cine poate, oase roade. cine nu, isi alege ceva mai accesibil.

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Re: Cazare stagiu radiologie pediatrica Paris - CHU Robert D

Postby otalen » Thu Dec 08, 2011 2:15 pm

drops wrote:Exista si 2 residences de la ciup care sunt in arrondismentul 19, ar fi mai ok pt ea. Cele din 14eme sunt un pic cam departe, asa e, dar oricum atmosfera de acolo e foarte faina, merita efortul de deplasare. Bafta multa! :)


@drops: SA FIE! multzam fain pentru informatii!! cica pana maine ar trebui sa-i dea un raspuns cei de la "casa spaniei". e o placere sa gasesti pe aici si useri care fac diferenta intre un topic de taclale si unul de informatii utile.

@belladonna: chiar trebuie sa fie off-topic tot ce debitezi?!
- plecatul nu este o moda, este o oportunitate.
- a solicita informatii/raspunsuri UTILE prin intermediul acestui thread este una dintre caile de a "administra problema" (si dupa cum vezi a functionat ff bine, in ciuda insistentelor tale penibile).
- cu datele de care dispui acum esti incompetent(a) sa decizi daca parisul i-e accesibil sau nu. a plati aprox 300 de euro mai mult pe acelasi serviciu/produs doar pentru ca dispui de banii respectivi (inainte de a studia alte optiuni) denota IN CEL MAI BUN CAZ infantilism.
"Dont't just Do something, Sit there!"


Return to “Franta”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests