o intrebare...

User avatar
angry4ever
junior
junior
Posts: 95
Joined: Wed Mar 14, 2007 4:02 pm
Location: Undeva in Romania

o intrebare...

Postby angry4ever » Fri Sep 23, 2011 2:41 pm

o intrebare...de incepator: ca roman plecat pentru prima data in Fr., daca spitalul angajator nu ofera posibilitatea de cazare in internat, si daca nu cunosti pe nimeni pe acolo, este posibil sa inchiriezi ceva ( nu hotel :) ) ? adica sa nu dormi in gara?... si daca da cum se procedeaza fara garanti sau altceva de genul asta... alta intrebare: pt ffi este nevoie de titre de séjour si Autorisation Provisoire de Travail ? Multumesc.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Fri Sep 23, 2011 2:55 pm

Sigur ca e posibil.
Site-uri cu anunturi www.pap.fr (particulari) www.seloger.com (agentii, peste tot niste paraziti :cry: )
Intreaba la afaceri medicale daca nu cunosc ei chestii disponibile. Sau résidences étudiantes.
Pt închiriere pe cont propriu ai nevoie de contractul de munca si de doua chirii (una pentru luna în curs, alta pentru garantie, care se recupereaza la sfârsit). Când spui ca esti medic se lumineaza proprietarii la fata. :)
Nu am informatii recente dar cred ca înca mai e nevoie de titre séjour si autorisation de travail. Vezi cu afacerile medicale.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
angry4ever
junior
junior
Posts: 95
Joined: Wed Mar 14, 2007 4:02 pm
Location: Undeva in Romania

Re: o intrebare...

Postby angry4ever » Fri Sep 23, 2011 3:00 pm

multumesc

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Re:

Postby otalen » Fri Dec 02, 2011 2:45 am

Im wrote:Pt închiriere pe cont propriu ai nevoie de contractul de munca si de doua chirii (una pentru luna în curs, alta pentru garantie, care se recupereaza la sfârsit). Când spui ca esti medic se lumineaza proprietarii la fata. :)
Nu am informatii recente dar cred ca înca mai e nevoie de titre séjour si autorisation de travail. Vezi cu afacerile medicale.


si daca lucrezi de fapt in alta tara si doar faci un stagiu de 3 luni in Franta? iti trebuie acel titre séjour si autorizatia de travail? in locul contractului de munca oare merge o scrisoare de la spitalul din Franta unde pune ca o sa faci un stagiu de 3 luni la ei?
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Re: o intrebare...

Postby otalen » Fri Dec 02, 2011 11:21 am

Holy Cow !! m-am uitat pe pap.fr si daca pana acum credeam ca barcelona e un oras scump in privinta chiriilor ... :(

pt un "apartament" / "loft/moft" de 9mp(!!) - 15mp (!!) iti cer in paris cel putin 650/700euro. se pare ca va trebui sa ne axam pe colocations (care nu scad sub 350-400, oricum)
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Fri Dec 02, 2011 12:46 pm

Chestia asta trebuia s-o faceti înainte de a accepta stagiul în Paris :)
Cel mai frecvent proprietarii nu accepta sa închirieze pe termen atât de scurt, 3 luni e doar preavizul de plecare. Încercati coloc, résidence étudiante, mult google "hebergement paris courte durée".
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Re: o intrebare...

Postby otalen » Sat Dec 03, 2011 12:12 am

:))

alegerea a fost intre londra si paris ... din lac in put :) cel putin in londra eu am stat destul de ieftin cu niste indieni in eastham pe vremea cand dadeam plab-urile doar ca acum studiez piata pentru o prietena care o sa stea singura 3 luni in paris si ma tem ca situatia e putin diferita.

multzam de hints
"Dont't just Do something, Sit there!"


Return to “Franta”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests