2 posturi de intern la CHU strasbourg din mai

nera80
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sun Jul 17, 2005 9:08 pm

2 posturi de intern la CHU strasbourg din mai

Postby nera80 » Mon Apr 25, 2011 12:59 pm

Exista doua posturi de intern disponibile la strasbourg, in CHU , pe cardiologie si respectiv in serviciul de reanimare medicala (ultimul se adreseaza internilor de cardio, pneumo, nefro, anestezie etc), incepand cu 1 mai.

Cristi.I.
Posts: 4
Joined: Mon Oct 03, 2011 12:20 pm

Re: 2 posturi de intern la CHU strasbourg din mai

Postby Cristi.I. » Mon Oct 03, 2011 12:24 pm

Buna. Eu sunt pe ATI anul 2 si sunt interesat sa luam legatura, pentru mai multe informatii despre post.

User avatar
lara_
senior
senior
Posts: 298
Joined: Fri Mar 04, 2005 6:32 pm
Location: pe-aiurea
Contact:

Re: 2 posturi de intern la CHU strasbourg din mai

Postby lara_ » Thu Oct 13, 2011 8:26 pm

posturile erau pt mai, nu mai sunt valabile acum. Se vor sti posturile pt interni straini dupa martea viitoare.
asha,shi?...

Cristi.I.
Posts: 4
Joined: Mon Oct 03, 2011 12:20 pm

Re: 2 posturi de intern la CHU strasbourg din mai

Postby Cristi.I. » Mon Oct 17, 2011 9:17 am

Multumesc.
Si cum as putea sa stiu ce locuri sunt vacante?

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Mon Oct 17, 2011 10:44 am

Nu ai cum, nu se publica. Fiecare sef de sectie e pe cont propriu ca sa-si gaseasca om pe urmatoarele 6 luni. Da cu mailul orb, suna colegi deja în Fr ...
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
lara_
senior
senior
Posts: 298
Joined: Fri Mar 04, 2005 6:32 pm
Location: pe-aiurea
Contact:

Re: 2 posturi de intern la CHU strasbourg din mai

Postby lara_ » Mon Oct 17, 2011 5:57 pm

cristi, o sa incerc sa fac rost de locurile ramase maine, la alegerea stagiilor, insa nu promit, pt ca asta ar insemna sa stau pana la sfarsit, si am niste treaba dupa amiaza...insa o sa fiu atenta la locurile de ATI... :)
asha,shi?...

Cristi.I.
Posts: 4
Joined: Mon Oct 03, 2011 12:20 pm

Re: 2 posturi de intern la CHU strasbourg din mai

Postby Cristi.I. » Tue Oct 18, 2011 6:19 am

Merci frumos. (nu mai rezist sa stau in tara)

ladyfly28
junior
junior
Posts: 25
Joined: Wed Jul 21, 2010 11:42 am

Re: 2 posturi de intern la CHU strasbourg din mai

Postby ladyfly28 » Tue Oct 18, 2011 1:20 pm

Cristi,de ce stagiu ai nevoie....poate te putem ajuta....deficitul e cam tot cel de anul trecut...adica pe la 700 posturi....deci,spune-ne exact ce cauti!

anaphase
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Jul 27, 2011 10:31 am

Re: 2 posturi de intern la CHU strasbourg din mai

Postby anaphase » Tue Oct 18, 2011 2:33 pm

dar un post de intern dermato? idei, sfaturi?

Cristi.I.
Posts: 4
Joined: Mon Oct 03, 2011 12:20 pm

Re: 2 posturi de intern la CHU strasbourg din mai

Postby Cristi.I. » Tue Oct 18, 2011 5:43 pm

Eu, acum, sunt anul 2 pe ATI. Pe aici am cam facut stagiile mai speciale, gen toracici, gineco, ccv...As vrea sa merg sa stau pana la specialitate, adica inca aproximativ 3 ani. raman stagii de terapie intensiva vreo 2 ani si inca ceva anestezie(cam 6 luni). Sotia e pe reumato, tot in anul 2. Ea ar putea sa faca vreo 6 luni de medicina interna si restul reumato. noi am trimis cv-uri cam peste tot, doar ca nu foarte de demult si acum speram la perioada din mai.
Merci mult pentru timpul vostru.

ladyfly28
junior
junior
Posts: 25
Joined: Wed Jul 21, 2010 11:42 am

Re: 2 posturi de intern la CHU strasbourg din mai

Postby ladyfly28 » Tue Oct 18, 2011 6:19 pm

pt Cristi:pai,cred ca tu poti aplica doar pe sectii de ATI....adica Rea,aici;asta iti reduce aria la un singur tip de sectie.Sotia ta,in schimb are o paleta mai larga de optiunii,pt ca reumato gasesti pe sectii de reumato in CHU-uri,sau in medicina polyvalenta sau in medicina interna,in CH-uri periferii de CHU-uri.Stagiul de med interna poate fi validat de pe o sectie de medicina interna sau o sectie de medicina polyvalenta sau o sectie de geriatrie-court sejour(care e tot medicina polyvalenta doar ca pacientii "cei mai tineri" sunt octagenari).Posturi de Rea,nu cunosc...dar de geriatrie-court sejour,cunosc...deci daca esti interesat da-mi un pm

Dermato,e cam aceasi poveste ca si in cazul cu reumato....

ioana.c
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Tue Nov 22, 2011 10:20 am

Re: 2 posturi de intern la CHU strasbourg din mai

Postby ioana.c » Mon Feb 25, 2013 12:26 am

Salut! Sunt Ioana, rezident an II cardio. Pana acum am facut 1 an de cardio si interne. M-ar interesa un stagiu in Franta (pe cardio de preferat...). In curricula mai am endo, neuro, ati, diabet...Incerc de cateva luni sa imi pun CV-uri pe Franta si am primit doar 2 raspunsuri, negative din pacate...cum ca le pare rau dar nu au nevoie de serviciile mele acum. Vorbesc destul de bine franceza, engleza si acum m-am apucat si de germana...Mi-ar conveni mai mult Franta, pentru ca se pare ca imi va lua cel putin inca un an pana cand voi vorbi cat de cat germana. Daca ma puteti ajuta, macar cu info referitoare la unde sa caut mai exact, va raman VESNIC recunoscatoare :)


Return to “Franta”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests