Informatii DELE

mikimihaela
Posts: 3
Joined: Sat Sep 23, 2006 11:07 pm

Postby mikimihaela » Thu Jan 04, 2007 11:45 pm

pai haide-ti sa mergem luni 8 ian la 12.30 sa rezolvam problema ce spune-ti? se poate ?

masquenada
senior
senior
Posts: 225
Joined: Tue Dec 05, 2006 11:14 am

Postby masquenada » Fri Jan 05, 2007 4:08 am

merci otalen.
cred ca e mai ieftin cursul intensiv :wink:
in plus mai e si in noiembrie asa.... pentru cei ffff relaxati.

masquenada
senior
senior
Posts: 225
Joined: Tue Dec 05, 2006 11:14 am

Postby masquenada » Fri Jan 05, 2007 11:10 am

eu unul nu poci la 12.30 ca deh...spitalul, operatii..da mai dupa un 15 mai merge. mie mi-ar conveni sa facem si cursul dupa amiaza de pe la 15 la 18.
numa bine

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Fri Jan 05, 2007 4:30 pm

mikimihaela wrote:am fost astzi la cervantes si pt a1 special pt cei care vor sa dea mir nu erea inscris nimeni la a2 ereau inscrisi 2

pai haide-ti sa mergem luni 8 ian la 12.30 sa rezolvam problema ce spune-ti?


mikimihaela, sunt fascinata de romana ta.
Vezi ca la Cervantes nu se-nvata dupa ureche, trebuie sa si scrii din cand in cand.

mikimihaela
Posts: 3
Joined: Sat Sep 23, 2006 11:07 pm

Postby mikimihaela » Fri Jan 05, 2007 9:54 pm

scuze. data viitoare voi fi mai atenta

masquenada
senior
senior
Posts: 225
Joined: Tue Dec 05, 2006 11:14 am

Postby masquenada » Sat Jan 06, 2007 12:21 pm

of moralistii astia de la medicina....niciodata (nici o data) nu i-am (ia-m) inghitit (am scris bine alimori?). Oameni buni, avem un doct printre noi! Atentie la regulile de punctuatie si greselile de gramatica.
Adevarul e ca la examenul de spaniola este :P foarte importante...regulili.
Si ce-i (sau cei ca nu mai stiu) drept trebuie sa stii si ceva din gramatica limbii romane ca sa inveti corect spaniola, lucru valabil si pentru alte limbi (straine).
Sa revenim la oi-le noastre...
Am fo ieri la Cervantes si am vb cu tipa de la inscrieri care mi-a spus ca nu se mai organizeaza un curs ca atare, precum cel de anul trecut, ci ca sunt cursuri intensive speciale de la A1, A2 insa astea erau si anul trecut si i-am spus stimabilei ca nu e nimic special pentru noi acum si am fost indrumat catre directoarea de studii Sra. Da. Maribel Jimenez care este in Institut de marti, 12.01 asa ca...este... 2 posibilitati: fie incepem un d'asta intensiv si fiecare merge pe treaba lui fie ne strangem mai multi si mergem marti sa vb cu Jimena (suna frumos in spaniola) sa o rugam sa se m-ai (??? :D ) organizeze cursul si pentru noi.
Haideti marti dupa amiaza nu pe la 12 ca eu e ocupat cu spitalu. Saru'mana pentru intelegere.

masquenada
senior
senior
Posts: 225
Joined: Tue Dec 05, 2006 11:14 am

Postby masquenada » Sat Jan 06, 2007 1:16 pm

perdoname!
marti e 09.01. de la Institut mi s-a spus ca de marti o gasim pe Maria Isabel Jimeno, jefe de estudios, nu de pe 12 care e vineri (mai ametit rau ma-i alimori).
asa ca mai bine mergem marti ca sa avem timp de negocieri pana pe 17 cand ar fi data limita de inscriere la cursuri.
vreau sa stiu cine vrea sa mearga sa vorbim cu sefa de studii marti...asa de impresie
macar vreo 4 sa fim..
numa bine

masquenada
senior
senior
Posts: 225
Joined: Tue Dec 05, 2006 11:14 am

Postby masquenada » Mon Jan 08, 2007 6:25 pm

mdea...
nu se inghesuie nimeni...as i expected (nu stiu in spaniola)
tipic romanesc...lasa-l pe altul sa se descurce si apoi inscrie-te la curs...
gracias

masquenada
senior
senior
Posts: 225
Joined: Tue Dec 05, 2006 11:14 am

Postby masquenada » Tue Jan 09, 2007 8:45 pm

hola a todos!
am fost astazi la cervantes si am vorbit cu sefa de studii in spaniola mea de balta da macar inteleg mai tot ce mi-a zis.
e de acord cu acest curs cu urmatoarele conditii: sa ne strangem cel putin 10 insi, sa respectam saptamana de paste de vacanta in care nu vom face ore, sa mergem majoritatea odata sa stabilim orarul cel mai potrivit si sa fim de acord cu 3 ore pe zi.
de pret nu am vb nimic.
a tot insistat ca e foarte mult de invatat insa ea nu stie ce antrenament avem noi la examene.
am nevoie de inca 9 oameni si adresele de email pentru a forma grupul asta. eu o sa mai comunic prin email cu dansa insa va trebui sa mergem acolo intr-o zi.
eu unul prefer sa se intample asta pana pe 17 cand e data de inscriere la cursurile normale, fiindca daca nu se organizeaza acest curs pana atunci eu renunt la idee si ma apuc de cursurile obisnuite.
astept intrebari si comentarii.
cu cat mai repede cu atat mai bine fiindca sunt 200 de ore de curs si terminam pe la inceputul lui mai iar DELE e pe 11 mai pt romania (pe 12 e pentru alte tari, pentru otalen care zicea ca se da in 2 tari in mai).
in plus tot pentru otalen, se zvoneste printre medicinistii din spania ca MIR-ul va fi in luna noiembrie , asa cum era mai de mult in spania, ceea ce mi se pare foarte plauzibil ca si mie mi-ar conveni sa dau rezi imediat dupa ce termin facultatea si nu dupa sarbatorile de iarna.
s-a incercat si in 2006 dar nu s-a reusit. poate reusesc baietii anul asta.
plus tot pentru otalen daca vrea sa dea DELE in spania e si mai scump si examenul oral sustinut aici, in Romania e mult mai lejer, deci...
pentru cei ffffff relaxati mai bine renuntati la idee si ramaneti in Romania la mentalitatea de aici.
suerte!

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Wed Jan 10, 2007 2:21 pm

polemica e ultimul lucru de care sunt interesat (doar in urmatoarele 11 zile, apoi sunt deschis sugestiilor caci...orice e mai mult decat nimic, nu?!)

dupa 21 o sa caut mai atent in posturile mele sa vad ce te-a facut sa te infoiezi asa, querid@ masquenada, dar pana atunci o sa-ti raspund din amintiri :)

masquenada wrote:DELE e pe 11 mai pt romania (pe 12 e pentru alte tari, pentru otalen care zicea ca se da in 2 tari in mai).


nu cred sa fi afirmat vreodata ca dele se da doar in doua tari in mai. sunt ¨mas que¨sigur ca am spus ca dele se da in doua sesiuni ordinare, in mai si noiembrie (in o multime de tari printre care si romania), si intr-o sesiune extraordinara in august (in spania si inca vreo doua tari latinoamericane). daca asocierea ¨dele¨+¨mai¨+¨romania¨+¨doua tari¨ in aceeasi fraza sau mai rau in acelasi paragraf au dus la confuzia asta...eu n-am nici o vina.

masquenada wrote:in plus tot pentru otalen, se zvoneste printre medicinistii din spania ca MIR-ul va fi in luna noiembrie , asa cum era mai de mult in spania, ceea ce mi se pare foarte plauzibil ca si mie mi-ar conveni sa dau rezi imediat dupa ce termin facultatea si nu dupa sarbatorile de iarna.
s-a incercat si in 2006 dar nu s-a reusit. poate reusesc baietii anul asta.


spania seamana f mult cu romania la capitolul zvonuri si din pacate si la schimbarea din mers a regulamentelor. stiu de zvonuri, multumesc de informatie. intr-un articol, in diario medico daca nu ma insel, de prin luna mai-iunie 2006 se vorbea de necesitatea unor schimbari in examen printre care un test de limba pt cei nevorbitori de spaniola, examenul decalat spre noiembrie si chiar introducerea unei probe practice la examen. toate erau cu caracter de ¨ar trebui sa, candva¨. convocatoria din nov 2006 o stiti cu totii :). iar de decalat...se decaleaza incet incet :)) in 2002 a fost in 23 feb; 2003 a fost in 15 feb; 2004 - 31 ian; 2005 - 22 ian; 2006 - 21 ian; 2007 - 20 ian. nu vreu sa afirm prin asta ca urmatoarea convocatorie se va inscrie cu siguranta in acest trend fff lent de decalare. doar expun fapte.

de asemenea, mir-ul inainte era si in noiembrie (convocatoria especifica para resid familia) si in aprilie (convocatoria general - especialidades). cel putin asta stiu din grilele de examen din 1999 si 2000 :))

masquenada wrote:plus tot pentru otalen daca vrea sa dea DELE in spania e si mai scump si examenul oral sustinut aici, in Romania e mult mai lejer, deci...
pentru cei ffffff relaxati mai bine renuntati la idee si ramaneti in Romania la mentalitatea de aici.
suerte!


de data asta sunt sigur ca am subliniat ca examenul costa €140!! plus drumul si cazarea!! stiu ca e mai scump pt ca l-am dat in august 2006. despre diferenta de lejeritate intre examenul din rom si cel de aici...nu pot sa ma pronunt pt ca este o chestie total subiectiva. cert este ca eu am inceput sa invat serios spaniola pt dele in iunie-iulie cand a aparut pe msc.es linkul acela cu pdful minune (pe care, de altfel, l-am si postat la vremea respectiva pe forum, parca). inainte stiam suficienta spaniola cat sa citesc articole din literatura de specialitate dar stiti cu totii ca nu are nici in clin nici in maneca spaniola ¨medicala¨ cu cea pentru dele intermedio. nu stiu cum au fost tribunalele in romania dar eu nu puteam sa-mi doresc unul mai bun ca cel de aici :) ce-i drept mie intotdeauna mi-au placut mai mult examenele orale asa ca poate fi si ... matter of attitude. unde mai pui ca dc ai posibilitatea (nu doar financiara) sa-l dai in aug...iti ramane un monton de timp pt a invata pt mir, ceea ce nu se poate spune despre exam din noiembrie.

hewww, ya´sta!!

glumeam cand spuneam ca nu-mi plac polemicile :)) doar ca acum, pana la examen, prefer sa-mi pierd cat mai putin timp cu factori perturbatori.
oricum, multumesc pt atentia acordata posturilor mele, masquenada. dar se poate si mai bine :))

spor la studii.

EDIT: ulterior am vazut ca masquenada a mai creat un topic pt dele (chiar ii lipsea forumului inca un topic legat de plecarea in spania :) ).

masquenada wrote:[...]cum se zvoneste ca MIR s-ar da in noiembrie 2007 pentru cei care au absolvit in 2007 si restul doritorilor si cum in Spania e destul de scump si mai dificil sa dai DELE cea mai buna varianta ramane sa dai DELE in mai.[...]


toate bune doar ca in topicul asta infloreste f frumosul zvon ca mir-ul s-ar da in noiembrie. hmmm.... o fi stiind mai bine. dar de unde pana unde stii atat de sigur estimad@ compañer@ ca e mai dificil in spania (de scump, am stabillit ca asa e, ce-i drept). sau e doar tehnica de manipulare sa vina oamenii la curs??

bafta multa!![/quote]

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21840
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Postby Melania » Wed Jan 10, 2007 2:43 pm

Ay ay ay....Olé!

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21840
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Postby Melania » Wed Jan 10, 2007 2:43 pm

Ay! Ay! Ay! ... Olé!

masquenada
senior
senior
Posts: 225
Joined: Tue Dec 05, 2006 11:14 am

Postby masquenada » Wed Jan 10, 2007 3:26 pm

pt otalen
in primul rand vorbesti din postura unuia care a scapat de DELE si care a vrut sa aiba timp suficient de invatat pt MIR asa ca nu esti cel mai in masura sa spui altora sa fie relaxati...
se vede ca esti bun la orale...de vreme ce te pierzi in detalii...cu siguranta ai fost vreun sef de serie
stai linistit ca nimeni nu are nevoie de factori perturbatori, nici dupa 20 cand o sa scapi de morcov...deci consider subiectul incheiat
am mai deschis un topic din mai multe motive si se vede ca a avut rezultat dar nu vreau sa intru in detalii care nu ar interesa pe nimeni.
nu e nici o manipulare.
normal ca e si interesul meu sa se faca acest curs ca doar nu ma interesam de nebun doar pentru altii. esti utopic...
doar ca tre sa ne miscam repede si asta e o realitate, nu o manipulare.
cine vrea sa dea DELE in mai, bine, cine nu, nu.
lasa-ma cu detalii si cu polemicile astea inutile, nu-si au rostul acum.
spor la invatat ca nu mai aveti mult timp...si mai vb la o cerveza in espana ca doar ne stim...

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Wed Jan 10, 2007 3:47 pm

de veras, ne stim?? atunci trebuie sa stii ca nici n-am fost sef de serie si nici adept al morcovului inainte de examen nu am fost??!! nici pe departe. chestia cu oralul tine cel mai mult de atitudine. vorbesc din postura unuia caruia ii place sa stie ca exista un safety-net undeva, acolo... sfatul meu de a fi relaxat e valabil in orice context (crisparea/incordarea nu aduce mari beneficii).

despre pierdere in detalii....nu stiu despre ce vorbesti dar cred ca nici tu :) iar utopic ... nu sunt. nici macar utopist.

scuze celorlalti dc acesta e considerat flaming. si totusi...pe ce te bazezi cand spui ca e mai dificil exam dele in spania?! (in afara de cheltuieli ca asta ar insemna ca te repeti).

en cuanto la cerveza....encantado :)

masquenada
senior
senior
Posts: 225
Joined: Tue Dec 05, 2006 11:14 am

Postby masquenada » Wed Jan 10, 2007 3:54 pm

uf...se vede ca inveti pentru un rezidentiat...despici firul in 4
tranquila!
am "uitat" de "" cand am zis ca ne stim...ne stim de pe forum :lol:
ne mai "pupam" dupe 20
suerte! si iarta-ma pentru toate prejudicile aduse eu-lui tau.

masquenada
senior
senior
Posts: 225
Joined: Tue Dec 05, 2006 11:14 am

Postby masquenada » Wed Jan 10, 2007 4:08 pm

urmeaza corectura gramaticala cu "i"-uri nescrise si tot asa....pana la un exhaustivism dus la extrem...
acum inteleg si eu rolul abstractizarii in viata...

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Wed Jan 10, 2007 4:17 pm

:) :D iti multumim cu totii: eu-ul, alter-eu-ul si supra-eu-ul...sper ca n-am uitat pe nimeni :)
iar in cate despic eu firul de obicei...ni siquiera te imaginas.. :)

tengo que admitirlo que me gustó esta polémica...deasiado :twisted:

un abrazo

masquenada
senior
senior
Posts: 225
Joined: Tue Dec 05, 2006 11:14 am

Postby masquenada » Wed Jan 10, 2007 4:53 pm

la cate eu-uri ai mosule... esti bazat
atunci dai tu berea aia :lol:
hai ca plictisim lumea pe forum
spor la invatat!
P.S. pe temele de mai sus raspund doar pe private

masquenada
senior
senior
Posts: 225
Joined: Tue Dec 05, 2006 11:14 am

Postby masquenada » Fri Jan 12, 2007 1:52 pm

salutare
cine mai vrea sa se inscrie la cursul intensiv pt DELE asta e ultima strigare
luni mergem acolo sa vedem dc ne strangem 10 insi si sa stebilim si prima rata si orarul "potrivit" tuturor, dc e posibil asa ceva.
am nevoie de emailul vostru sa i le trimit sefei de studiu
besos

Mello
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Mar 30, 2006 10:26 pm

Informatii DELE

Postby Mello » Fri Mar 02, 2007 6:09 pm

Am si eu o intrebare pentru cei care au luat DELE: examenul a fost dificil?din ce ati invatat?ati facut cursuri la Cervantes ?sunt de ajuns?tre' sa dau si eu DELE in mai si imi fac probleme cu privire la ex!Multumiri!
PS: sunt de acord cu ideea schimbului de manuale!are cineva grile pt fiecare specialitate,in afara de cele date la MIr in anii trecuti?
adaug aici un manual de reumato de la o Univ nou infiintata.eu inv dupa manuale Cto ed a 5a,dar nu le am in format pdf.
spor la invatat !
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

masquenada
senior
senior
Posts: 225
Joined: Tue Dec 05, 2006 11:14 am

Postby masquenada » Thu Aug 09, 2007 10:57 am

de ieri s-au afisat rezultatele la dele...www.diplomas.cervantes.es apoi candidatos/consulta de calificaciones...cunoscatorii stiu...
se mai poate afla punctajul si la Institutul Cervantes
felicitari tuturor care au luat iar celor interesati le transmit ca e a doua grupa de medici care au facut cursurile intensive si au avut procentaj de promovabilitate >90% (sper sa nu fiu acuzat de publicitate indirecta)...
spor la invatat in continuare

masquenada
senior
senior
Posts: 225
Joined: Tue Dec 05, 2006 11:14 am

Postby masquenada » Wed Aug 29, 2007 2:27 pm

cine a luat dele si are nevoie de o dovada pentru inscrierea la mir cititi http://www.imed.ro/forum/viewtopic.php?t=443&start=280

masquenada
senior
senior
Posts: 225
Joined: Tue Dec 05, 2006 11:14 am

Postby masquenada » Fri Nov 16, 2007 1:11 am

bafta celor care dau dele pe 16

seiciperis
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sat Mar 24, 2007 12:42 pm

Postby seiciperis » Fri Nov 16, 2007 4:53 pm

cine face rost de rezultate la grile poate e atat de amabil sa le afiseze! os agradezco de antemano!

seiciperis
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sat Mar 24, 2007 12:42 pm

Postby seiciperis » Fri Nov 16, 2007 4:55 pm

aproposito, cine administreaza forumul poate trece la ora de iarna... ca mi-e greu sa ma obisnuiesc.

irina83
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sat Jan 27, 2007 11:03 pm
Location: Madrid

Postby irina83 » Wed Nov 21, 2007 12:54 am

Pentru cei interesati, va anunt ca s-au afisat pe site subiectele si raspunsurile de la examenul DELE din 16 nov. Le gasiti la adresa:http://www.diplomas.cervantes.es/candidatos/modelo.jsp
Multa bafta tuturor celor care se pregatesc pentru MIR!

mihaadriana
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu May 31, 2007 9:44 pm

din nou dele

Postby mihaadriana » Mon Nov 26, 2007 4:41 pm

salut
nu ne-am mai "vazut" de mult :)
o intrebare pentru cei care au dat dele acuma in nopimebrie si vor sa dea mir-ul in ianuarie 2008: se poate? cum faceti? eu am trimis un e-mail la ministerul sanatatii spania in care le ziceam ca am dat dele dar nu am inca rezultatul (asta ca raspuns la e-mail lor de instiintare cum ca cererea mea de inscriere la mir a fost respinsa din cauza lipsei testului de limba); raspunsul lor (rapid, spre deosebire de ministerul sanatatii romania unde am trimis un e-mail acum 2 sapt si nici acuma nu am nici un raspuns) a fost ca trebuia depusa diploma pana in ultima zi de inscriere (4 oct); cu toate astea, si pe noul topic deschis, despre dele 2007 noiembrie, am vazut mesaje gen "succes la mir 2008" - deci sunt multi care spera totusi sa prinda examenul din ianuarie 2008.
stiti ceva in plus? ce se mai poate face?
si inca ceva, chiar daca nu scrie niciunde, pentru cei care incep acuma sa umble cu actele nu mai este nevoie de apostila de la haga (cica de la 1 ianuarie 2007 nu mai era nevoie de ea), deci fara vizite la prefectura, tribunal, facultate.

in concluzie, ma pun sa invat pt mir sau iau o pauza?

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Mon Nov 26, 2007 8:27 pm

Cand au publicat convocatoria au spus ca anul asta NU VOR MAI FI admiteri conditionate fara DELE; cand ti-au respins dosarul, ti-au motivat la fel. In mailul de la minister - acelasi raspuns. Ce anume nu intelegi? Din cauza unor mesaje pe forum nu crezi 3 raspunsuri OFICIALE?

masquenada
senior
senior
Posts: 225
Joined: Tue Dec 05, 2006 11:14 am

Postby masquenada » Mon Nov 26, 2007 10:48 pm

din pacate nu cred ca o sa te accepte...ai fi putut, asa in ultima instanta, da nu vreau sa-ti faci sperante desarte, sa le trimiti hoja de inscripcion de la dele si sa mergi pe principiul "de sila", desi personal nu cred ca o sa mearga da doar asa ca masura in disperare de cauza...
OFICIAL dc nu ai depus diploma nu te inscrie...oricum rezultatul final o sa-l aflii acum in decembrie deci si dc inveti nu o sa pierzi mult timp si dc nu inveti si te accepta nu e mare pierdere, recuperezi...
eu personal nu stiu pe nimeni din cei care au dat dele in noiembrie si s-au inscris la mir...si stiu destui
probabil ai inteles gresit de pe forum,
faptul ca cei care au dat dele acu le urau bafta celor care dau mir in 2008 nu inseamna ca dau si ei...
bafta

seiciperis
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sat Mar 24, 2007 12:42 pm

Re: examen DELE

Postby seiciperis » Sat Feb 09, 2008 12:22 pm

a primit cineva (dintre cei care au dat) rezultatul de la DELE sesiunea noiembrie 2007?

miru piru
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Mon Feb 18, 2008 2:40 am

Re: examen DELE

Postby miru piru » Mon Feb 18, 2008 1:04 pm

Salut!!am si eu o intrebare: pt mir trebuie DELE initial(B1) si DELE intermediar(B2) sau numai DELE intermediar (B2). multumesc!! :D

seiciperis
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sat Mar 24, 2007 12:42 pm

Re: examen DELE

Postby seiciperis » Wed Feb 27, 2008 9:43 pm

deci nimic de DELE? au trecut 3 luni si ceva.... daca totusi cuiva i-a venit rezultatul poate ne spune si noua...

seiciperis
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sat Mar 24, 2007 12:42 pm

Re: examen DELE

Postby seiciperis » Mon Mar 03, 2008 9:26 pm

Au venit rezultatele la DELE!!! Felicitari tuturor celor care l-au luat si ne vedem in Spania!

User avatar
emptyspaces
senior
senior
Posts: 138
Joined: Mon Jan 01, 2007 11:56 pm

Re: examen DELE

Postby emptyspaces » Tue Mar 04, 2008 1:57 am

felicitari enrique.. subtil mod de a ne anunta k ai luat dele :allright:
Nu vreau sa ma schimb, fiindca nu stiu cum sa ma schimb. Sunt deja foarte obisnuita cu mine insami.

borisul2000
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Dec 02, 2007 1:27 pm

Re: Informatii DELE

Postby borisul2000 » Wed Apr 30, 2008 7:22 pm

Buna! o intrebare....

In cat timp se afiseaza raspunsurile dupa examenul DELE, pe site-ul http://www.cervantes.es? Cum s-a procedat de exemplu cu modelul Dele din 16 Noiembrie 2007, de exemplu? In cat timp ati gasit pe site-ul Cervantes "Hoja de respuestas"?
Adica modelul de examen din 23 Mai, sa fie trecut pe site la "modelos de examen" 23 de mayo de 2008".
Va multumesc si o zi buna!

irina83
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sat Jan 27, 2007 11:03 pm
Location: Madrid

Re: Informatii DELE

Postby irina83 » Mon May 05, 2008 1:09 am

Subiectele si raspunsurile examenului DELE din 16 nov.2007 s-au afisat pe siteul cervantes pe 21 nov.2007, iar rezultatele au aparut pe site pe 3 martie 2008. Rezultatele oficiale trimise prin posta nu le-am primit inca.

User avatar
cristianlica
senior
senior
Posts: 175
Joined: Wed Oct 12, 2005 2:21 pm

Re: Informatii DELE

Postby cristianlica » Tue May 06, 2008 3:25 pm

Am fost la Biroul Invatamant - cel de pe str. Tirana si mi-au dat o lista cu acte care imi sunt necesare pentru echivalarea diplomei In Spania. Ma intereseaza sa-mi spuneti daca stiti ce implica "traducere oficiala" - traducere cu legalizare notariala, mai e necesare si supralegalizare? Pentru ca pe site-urile birourilor de traduceri am vazut mai multe oferte :?:
Decat mult si fara rost, mai bine putin si prost

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Informatii DELE

Postby alimori » Tue May 06, 2008 8:27 pm

Ii zice apostila de la haga. Supralegalizare se numeste daca o faci pt tari care NU au semnat conventia de la Haga.
Io zic ca-i trebuie si apostilare. Cand mi-am facut eu actele (in 2005) trebuia mai intai de toate sa iau pe diploma UMF o stampila de la ministerul educatiei...Apoi mi-am apostilat toate actele la prefectura, apoi le-am tradus+legalizat traducerea, dupa care mi-am luat iar o apostila de la tribunal.

borisul2000
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Dec 02, 2007 1:27 pm

Re: Informatii DELE

Postby borisul2000 » Tue Jun 17, 2008 8:07 pm

Buna tuturor !
Azi s-a afisat pe http://www.cervantes.es modelul de examen de la Dele, din 23 Mai...
Cei interesati se pot verifica....
Multa bafta!

User avatar
cristianlica
senior
senior
Posts: 175
Joined: Wed Oct 12, 2005 2:21 pm

Re: Informatii DELE

Postby cristianlica » Thu Aug 07, 2008 5:45 pm

Cand se afiseaza rezultatele pentru examenul din 23 mai? Stie cineva ceva? :?:
Decat mult si fara rost, mai bine putin si prost


Return to “Spania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest