Informatii DELE

paul-psi
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Wed Nov 15, 2006 12:09 am

examen DELE

Postby paul-psi » Tue Nov 28, 2006 6:07 pm

vreau sa plec in Spania.
am fost la Institutul Cervantes pentru cursuri pregatitoare de limba spaniola.
Mi-au spus ca daca ne strangem cel putin 10 medici se poate forma o grupa pentru cursuri intensive de limba spaniola.
noi suntem trei, daca mai doreste cineva va rog sa postati pe forum .
din cate mi-au spus examenul DELE intermediar este destul de greu si se da in mai, asa ca mai suntcam 5 luni.

User avatar
terry
senior
senior
Posts: 230
Joined: Mon Aug 22, 2005 11:19 pm

Postby terry » Wed Nov 29, 2006 9:34 am

poti sa ne spui si cam cat costa si cate ore se fac pe saptamana?
Trebuie sa stii ceva spaniola sau o iei de la zero?
"For my dreams I hold my life/For wishes I behold my night/The truth at the end of time/Losing faith makes a crime".....
"For this gift of dream I must pay the price
with the loss of lïfe's pleasures"

User avatar
mirabilis
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sun Jul 02, 2006 10:46 pm
Contact:

Postby mirabilis » Wed Nov 29, 2006 6:29 pm

Si pe mine m-ar interesa daca pretul este rezonabil. Nu stiu o boaba spaniola, dar sunt antrenata in ceea ce priveste cursurile intensive :)
Si inca ceva: examenul in sine costa si el, nu?
Astept informatii....

paul-psi
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Wed Nov 15, 2006 12:09 am

Postby paul-psi » Wed Nov 29, 2006 8:43 pm

maine sunt la Institut sa aflu mai multe detalii. Mi-au spus ca s-au mai facut astfel de cursuri intensive pentru medicii care doreau sa dea MIR ul.
oricum merita o investitie pentru ca ei stiu exact ce se cere la examenul MIR si te pregatesc tintit. nu are rost sa imi rup capul cu zeci de mii de carti. Cel putin asa cred.
deci suntem cam cinci , ne mai trebuie 5 ca sa formam o grupa.

User avatar
georgia
junior
junior
Posts: 35
Joined: Tue Dec 13, 2005 10:39 am
Location: cluj napoca

Postby georgia » Thu Nov 30, 2006 12:44 pm

Sincer nu cred ca are rost sa va stresati sa faceti cursuri speciale de spaniola medicala ...
Daca invatati spaniola si dati DELE Intermedio e mai mult decat suficient ! Termenii medicali sunt 99% identici cu cuvintele romanesti (exemplu artrita se spune artritis , artroza=artrosis , etc ...)
Eu am venit in Spania dupa ce am dat DELE incepatori... si nu am avut nici un fel de probleme cu termenii medicali , in schimb imi era greu sa vorbesc cu lumea pentru ca nu stiam restul cuvintelor : ))
Multa Bafta !

cindrellaa_1
Posts: 4
Joined: Sun Apr 23, 2006 12:38 pm

spaniola

Postby cindrellaa_1 » Thu Nov 30, 2006 3:48 pm

Buna as dori si eu sa invat spaniola dar mai mult pt mine nu pt plecat in Spania eu oricum vreau sa plec in USA.
Daca va strangeti suficienti pt grupa anuntati-ma si pe mine yahoo mess m_ilie20001, ms

paul-psi
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Wed Nov 15, 2006 12:09 am

Postby paul-psi » Thu Nov 30, 2006 4:18 pm

georgia wrote:Sincer nu cred ca are rost sa va stresati sa faceti cursuri speciale de spaniola medicala ...
Daca invatati spaniola si dati DELE Intermedio e mai mult decat suficient ! Termenii medicali sunt 99% identici cu cuvintele romanesti (exemplu artrita se spune artritis , artroza=artrosis , etc ...)
Eu am venit in Spania dupa ce am dat DELE incepatori... si nu am avut nici un fel de probleme cu termenii medicali , in schimb imi era greu sa vorbesc cu lumea pentru ca nu stiam restul cuvintelor : ))
Multa Bafta !


am fost la Institutul Cervantes si am vorbit cu o doamna foarte amabila.
mi-a spus ca aceste cursuri nu sunt prevazute in programa dar se pot face special pentru medicii care vor sa sustina examenul DELE pentru MIR.
in ceea ce priveste costul mi-a spus ca pretul este cam acelasi ca si pentru alte cursuri de spaniola. cam 150 euro
eu m-am inscris impreuna cu alti 2 colegi. sunt niste formulare pe care trebuie sa le completati.
deasemenea mi-a spus ca cu cat incepem mai devreme cu atat mai bine.
in ceea ce priveste examenul DELE acesta nu este pentru termeni medicali ci cunostinte generale de limba spaniola.
nu este usor sa sa inveti singur o limba de la zero doar citind din diferite manuale avand in vedere ca avem doar 4-5 luni la dispozitie.
este totusi un examen la care se si pica.
din cate am inteles se fac cursuri pe o perioada de 3 luni cate 3 ore in fiecare zi.
eu unul nu vreau sa risc.
daca mai sunt doritori puteti merge la institut sa va inscrieti.
cu cat mai repede cu atat mai bine.

paul-psi
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Wed Nov 15, 2006 12:09 am

Postby paul-psi » Fri Dec 01, 2006 12:58 am

stie cineva cum si cand se fac inscrieri la CTO?
ma intereseaza varianta online.
si cat costa?
multumesc

alexya27
Posts: 2
Joined: Sun Dec 03, 2006 11:56 pm

Postby alexya27 » Mon Dec 04, 2006 12:11 am

mirabilis wrote:Si pe mine m-ar interesa daca pretul este rezonabil. Nu stiu o boaba spaniola, dar sunt antrenata in ceea ce priveste cursurile intensive :)
Si inca ceva: examenul in sine costa si el, nu?
Astept informatii....


M-am inscris si eu la Institutul Cervantes.
Am vorbit cu o domnisoara de la cursuri care
mi-a spus ca la examen se urmaresc anumite aptitudini, cele mai importante fiind gramatica si conversatia libera.
De pret nu mi-a spus ceva sigur, doar ca nu este un pret special.
cursurile dureaza cam 3 luni, cate 3 ore pe zi, si ne dau si materiale.
Cred ca s-au mai inscris vreo 3 sau patru inaintea mea.
sper sa facem o grupa de 10 ca abia astept sa ma apuc serios de invatat.
Maine incep sa alerg cu hartiile pentru omologare.
Daca mai doreste sa se mai inscrie cineva se poate inscrie fie direct la institut fie la telefon
021/2102737 2104777
bafta
Daca va inscrieti postati si voi sa stim cati suntem

paul-psi
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Wed Nov 15, 2006 12:09 am

Postby paul-psi » Mon Dec 04, 2006 12:15 am

maine merg la institut sa vad cate persoane s-au inscris, si sa intreb de materiale.

masquenada
senior
senior
Posts: 225
Joined: Tue Dec 05, 2006 11:14 am

Postby masquenada » Tue Dec 05, 2006 11:26 am

salutare
am intrebat si eu ieri la Cervantes despre cursurile intensive de spaniola pentru DELE intermedio...repet DELE intermedio...fiindca nu e nici spaniola pentru medici nici pentru MIR. Ideea e ca fara DELE intermedio nu poti da MIR-ul.
revine la subiect...mi-a zis tipa de acolo ca in jur de 17 ianuarie e data probabila a urmatorului astfel de curs asa ca tre sa ne miscam repede. eu unul stiu ceva spaniola (A1 pentru cunoscatori) dar ma inscriu chiar daca se incepe de la 0.
deci mai aveti un om
e posibil sa mai vina cineva...depinde...
eu joi mai merg la institut asa ca daca mai e nevoie de oameni care sa puna niste intrebari pe acolo.. ma ofer
a...sa nu uit...or fi ei spanioli dar traiesc in Romania asa ca tre frecati cu cursul asta...sa vada ca se intereseaza oamenii ca sa aiba sustinere pentru cei aproba astfel de cursuri mai neoficiale..deci....
numa bine...
astept reactii

masquenada
senior
senior
Posts: 225
Joined: Tue Dec 05, 2006 11:14 am

Postby masquenada » Tue Dec 05, 2006 7:40 pm

pentru paul...DELE =Diplomas de Espanol como Lengua Extranjera (Diplomele de Spaniola ca Limba Straina), e ca un Cambridge, DELF, etc...un certificat de limba straina...care e folositor pentru a te angaja legal la firme serioase din Spania sau tarile vorbitoare si de asemenea pentru examene cum ar fi MIR-ul.
deci cei de la Cervantes nu o sa ne pregateasca deloc pentru MIR, aia e treaba noastra cum invatam...
DELE e obligatoriu de anul asta pentru MIR deci pana acum nu s-au mai organizat astfel de cursuri intensive fiindca nu era nevoie.
inca ceva...acolo sunt mai multi profesori...singurul care mai are experienta cu medici care au invatat spaniola pentru DELE, mai concret cei care dau MIR acum in ianuarie, e o tipa....Pamela (baieti nu visati, nu e cine credem noi) care a reusit in 2 luni sa faca acest curs cu rezultate f bune.
ideea era ca dc mergem, sa vorbim sa rugam sa facem tot cu ea cursul...
noi am fi a doua serie care face un astfel de curs...
de altfel cursul asta nici nu a fost inclus pe lista de site-ul lor oficial
cele oficiale sunt pe: http://bucarest.cervantes.es/learnspani ... _10_30.htm

numa bine...
astept reactii...eu unul as vrea sa ne strangem cei 10 pana de sarbatori si sa mergem toti odata sa le propunem...dc nu e prea mult...poate fi mai impresionant si pe deasupra am fi toti sa stabilim si orarul, cand sa incepem, de la ce nivel, etc...

masquenada
senior
senior
Posts: 225
Joined: Tue Dec 05, 2006 11:14 am

Postby masquenada » Fri Dec 08, 2006 11:31 am

mmdea...
nu se inghesuie nimeni...
oricum la Cervantes nu ne poate rezolva nimeni pana marti...eu mai merg luni acolo...poate pana la urma iese ceva
ce-mi place foarte mult e cat de multi citesc si se intereseaza de subiect dar nu pune nimeni mana sa scrie...
hai numa bine...

Mello
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Mar 30, 2006 10:26 pm

Postby Mello » Sun Dec 10, 2006 9:03 pm

Salut

Suntem doua persoane care vrem sa ne inscriem la cursul asta intensiv, am fost acolo vineri si am vorbit cu o doamna care a spus ca pana acum au mai intrebat doar alte 2 persoane. Deci macar oficial suntem pana acum 4.
Ideea este ca daca vrem sa avem o certitudine ca luam DELE ar trebui sa ne adunam mai multi si sa facem cursul acesta. Noi am facut pana acum cursurile pt A3 la Cervantes si ne-au placut pt ca nu se pierde timpul aiurea ci se face gramatica si se pune accentul pe chestiile care se dau la DELE.
Este un curs util si examenul DELE este esential pt inscrierea la MIR asa ca ar trebui sa va hotarati si sa facem cursul asta!

romaniasatraiasca
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Thu Dec 08, 2005 12:03 pm

despre mir

Postby romaniasatraiasca » Sun Dec 10, 2006 9:20 pm

salut! stie cineva sa imi spuna cat costa examenul mir?multumesc

paul-psi
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Wed Nov 15, 2006 12:09 am

Postby paul-psi » Sun Dec 10, 2006 10:20 pm

Mello wrote:Salut

Suntem doua persoane care vrem sa ne inscriem la cursul asta intensiv, am fost acolo vineri si am vorbit cu o doamna care a spus ca pana acum au mai intrebat doar alte 2 persoane. Deci macar oficial suntem pana acum 4.
Ideea este ca daca vrem sa avem o certitudine ca luam DELE ar trebui sa ne adunam mai multi si sa facem cursul acesta. Noi am facut pana acum cursurile pt A3 la Cervantes si ne-au placut pt ca nu se pierde timpul aiurea ci se face gramatica si se pune accentul pe chestiile care se dau la DELE.
Este un curs util si examenul DELE este esential pt inscrierea la MIR asa ca ar trebui sa va hotarati si sa facem cursul asta!



cele doua persoane (eu si o colega) voi doi si masequida, deci 5 .
mai avem nevoie de trei
Doamna de la cursuri mi-a spus ca daca suntem si 8 putem forma o grupa.
eu invat acasa dar am o groaza de intrebari , nelamuriri.
nu cred ca pot promova DELE fara o pregatire sustinuta cu un profesor.
cine nu vrea sa se inscrie treaba lui eu insa sper sa facem o grupa cat mai repede.
deci cine mai doreste sa se inscrie sa se inscrie sa se inscrie acum ca nu avem mult timp la dispozitie avand in vedere ca trebuie sa invatam si materia pentru MIR.

nellanel
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Fri Nov 03, 2006 11:58 am
Location: Bucarest
Contact:

Interesata de DELE si de MIRul

Postby nellanel » Mon Dec 11, 2006 3:08 pm

eu sunt inscrisa la Cervantes in A1 si termin in 2saptamani, dar as fiu si eu interesata pentru formarea unui grup de medici pentru limba spaniola si chiar sa ne consultam mutual pentru o oarecare pregatirea la DELE si MIR ul.
Am o intrebare cu nivelul A3 se poate inscrie pe loc intro scola gen ECTO si in aceleasi timp intro scoala de limba spaniola acolo pe loc pentru a da DELE inainte de inscrirea la MIR?

MERCI

masquenada
senior
senior
Posts: 225
Joined: Tue Dec 05, 2006 11:14 am

Postby masquenada » Mon Dec 11, 2006 11:59 pm

sal
eu m-am inscris si eu azi la Cervantes si oficial suntem doar 5 cei care au completat acel formular de inscriere asa ca doritorii...go for it!
precizati si voi care s-a inscris ca sa stim exact cati sunt de pe forum poate stabilim tot aici si cand sa-l incepem de la ce ore sa facem, etc
astept propuneri de la cei inscrisi
suerte!

paul-psi
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Wed Nov 15, 2006 12:09 am

Postby paul-psi » Tue Dec 12, 2006 10:57 am

masquenada wrote:sal
eu m-am inscris si eu azi la Cervantes si oficial suntem doar 5 cei care au completat acel formular de inscriere asa ca doritorii...go for it!
precizati si voi care s-a inscris ca sa stim exact cati sunt de pe forum poate stabilim tot aici si cand sa-l incepem de la ce ore sa facem, etc
astept propuneri de la cei inscrisi
suerte!


eu sunt inscris

alexya27
Posts: 2
Joined: Sun Dec 03, 2006 11:56 pm

Postby alexya27 » Tue Dec 12, 2006 11:00 am

si eu sunt inscrisa

oana_23
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Jan 09, 2006 12:09 pm

Postby oana_23 » Wed Dec 13, 2006 12:13 am

salut!si pe mine ma intereseaza sa fac cursul.as vrea sa stiu pana la ce ora au program sau daca ma pot inscrie doar sunand la numarul acela de tel.
eu nu stiu deloc spaniola si as vrea sa incepem de la zero

masquenada
senior
senior
Posts: 225
Joined: Tue Dec 05, 2006 11:14 am

Postby masquenada » Wed Dec 13, 2006 10:04 am

hola!
programul la Cervantes la inscrieri e pana la 19 dar cred ca poti sa te inscrii si la telefon. suna si vezi. dc nu mergi la institut. te-as inscrie eu cand mai merg acolo da vreau sa vada aia mai multe fetze care se intereseaza de cursu asta.
suerte!

User avatar
nyco3000ro
senior
senior
Posts: 400
Joined: Thu Oct 21, 2004 12:32 am
Location: la poarta sufletului!
Contact:

buna!

Postby nyco3000ro » Wed Dec 13, 2006 7:42 pm

ola!as dori si eu sa ma inscriu la aceste cursuri..desi nu stiu o boaba de spaniola...decat de pe la filme ce am prins(deci as vrea sa-ncepem nivel 0!)!as avea insa o intrebare....cat costa exact cursul....si cat dureaza mai exact(am vazut ca s-a scris ca 3 luni)....si ca orar.... si cum se poate plati..in rate..sau totul odata...daca stie cineva precis!o sa merg si eu saptamana viitoare sa ma inscriu..deci mai aveti un om!.si daca stie cineva sa-mi raspunda la intrebari...astept un raspuns...!va pup!
doctor de suflete!:)

oana_23
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Jan 09, 2006 12:09 pm

Postby oana_23 » Wed Dec 13, 2006 9:43 pm

salutare!am fost azi la cervantes si m am inscris eu si o colega.acolo mi au spus ca [b]mai e un loc[/b](deci grabiti-va),ca se vor face 3 ore pe zi caci e curs intensiv si ca nu se stie inca cat va costa cursul(costul in functie de nr de ore,de cum vor aranja ei cursul)(nu am intrebat dc se poate plati si in rate);se incepe de la zero cu studiul.noi doua am optat sa facem dupa amiaza pt ca suntem anul 6 si avem stagii dimineata.va pup pe toti!pa :wink:

User avatar
nyco3000ro
senior
senior
Posts: 400
Joined: Thu Oct 21, 2004 12:32 am
Location: la poarta sufletului!
Contact:

Postby nyco3000ro » Thu Dec 14, 2006 6:10 pm

Buna!Se pare ca fetele care tocmai s-au inscris..nu au intrebat si cat costa cursul....asta ma interesa pe mine...!Daca poate cineva sa ma ajute si pe mine..cu raspunsul la aceasta intrebare.O sa merg si eu saptamana viitoare,luni..sa ma inscriu(dar as fi vrut sa stiu totusi si la ce pret sa ma astept...daca sa "sparg sau nu pusculita")... si as vrea tot dupa amiaza.... :D .Daca stie cineva..raspunsul..astept un semn..!va pup! :lol: [/b[/i]]
doctor de suflete!:)

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Thu Dec 14, 2006 7:12 pm

Ia uitati ce scrie pe alta tema referitor la pretul cursului:
http://www.imed.ro/forum/viewtopic.php?t=443&start=80 (mesajul lui dice de pe 21 sept).
Poate se jeneaza un pic si cer un pret mai mic... Mai ales ca v-ati inscris pe nevazute, nestiute.

oana_23
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Jan 09, 2006 12:09 pm

Postby oana_23 » Thu Dec 14, 2006 9:47 pm

am intrebat cat costa cursul,dar nu au stiut ce sa mi spuna.au spus ca o sa ni-l calculeze in functie de numarul de ore.am citit si eu ce s-a mai scris pe forum dar nu puteam sa spun sigur.o sa vedem :wink:
mai intrebati si voi

User avatar
nyco3000ro
senior
senior
Posts: 400
Joined: Thu Oct 21, 2004 12:32 am
Location: la poarta sufletului!
Contact:

Postby nyco3000ro » Fri Dec 15, 2006 12:42 am

ola!merci mult de tot pentru informatii....dupa ce o sa ajung si eu pe acolo o sa mai intreb si eu..si o sa va dau detalii de ultima ora!va pup..si tinem legatura!
doctor de suflete!:)

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Fri Dec 15, 2006 7:18 pm

ola, ola, si noi ar trebui sa ne ridicam sa facem valuri.

(salutul se scrie "hola"; ce ziceti voi acolo -"ola" - inseamna val ;) )

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Mon Dec 18, 2006 11:36 am

nellanel wrote:eu sunt inscrisa la Cervantes in A1 si termin in 2saptamani, dar as fiu si eu interesata pentru formarea unui grup de medici pentru limba spaniola si chiar sa ne consultam mutual pentru o oarecare pregatirea la DELE si MIR ul.
Am o intrebare cu nivelul A3 se poate inscrie pe loc intro scola gen ECTO si in aceleasi timp intro scoala de limba spaniola acolo pe loc pentru a da DELE inainte de inscrirea la MIR?

MERCI


pentru inscrierea la cto sau la scoala de limba spaniola nu te intreaba nimeni de nivelul de limba actual (doar ca te descurci cam greu, banuiesc :) ). in functie de patternul tau de studiu poti sa iei dele intermedio fara nici o scoala de limba spaniola. iar la cto...mai ales dc alegi cursul la distanta...nu ai nici o problema. cred ca e cam greu la clasele cu prezenta caci ziua de studiu tine cam 12 ore si cursuri fara pauza de 3-3,5ore (din cate se plang pe forumuri spaniolii inscrisi la cto). nu stiu cat de bine te poti concentra pana la sfarsitul zilei in conditiile in care stii spaniola de a3. dar cred ca georgia ar putea sa raspunda mai la obiect in privinta aspectului acesta. examenul de limba poti sa il dai de 3 ori pe an (2 sesiuni ordinare in mai si nov si una extraordinara in august) iar contorizand de acum, pana la mir-ul din 2008 le ai la dispozitie pe toate 3 (in caz ca nu elimina din convocatoria din 2007 paragraful cu depunerea diplomei/certificatului pana la sfarsitul perioadei de contestatii la rezultatele provizorii)
suerte y ... ¡animad! :)

User avatar
georgia
junior
junior
Posts: 35
Joined: Tue Dec 13, 2005 10:39 am
Location: cluj napoca

Postby georgia » Mon Dec 18, 2006 5:07 pm

Pentru a te inscrie la CTO iti trebuie o copie xerox dupa diploma de medicina si banii pe 2 luni (se plateste prima si ultima luna).
NU SE CERE : omologarea diplomei , DELE , nici un alt test de limba ! e pe barba ta daca intelegi sau nu ... pe ei ii intereseaza sa platesti :)
NU trebuie sa mergi personal ! te poate inscrie un prieten (suna un prieten ;) )
In cazul meu am trimis unui prieten in Spania : copie dupa diploma in romaneste! (inca nu aveam facute traducerile...) + banii + copie dupa pasaport , el m-a inscris iar eu am venit doar inainte de 1iulie cand au inceput orele.
Din cate am inteles nu trebuie sa amani inscrierea pt ultimul moment s-ar putea sa ramai fara loc daca e inghesuiala mare.

Orarul la cursul intensiv :
luni, marti si joi (luni se face doar o data la 2sapt)
16.00--19.00 ore
19.00--19.30 pauza
19.30--22.30 ore
Concluzie : nu sunt 12 ore , ci 6 cu pauza de juma de ora.
Nu te intreaba nimeni daca sti sau nu spaniola , profesorul preda , tu asculti , daca intelegi bine, daca nu, treaba ta. Daca vrei sa pui intrebari si nu te poti exprima ... te abti si ti le notezi sa i le pui peste o luna cand iti vine curajul sa vorbesti :)
PS: avand in vedere ca majoritatea strainilor sunt din America Latina (vorbesc spaniola de prunci, dar deloc engleza), in prima luna m-am simtit oarecum stinghera, marginalizata ... in pauze imi beam cafeau singura ... Dupa ce am inceput in sfarsit sa vorbesc am reusit sa si relationez , asa ca acum am cu cine sa ies de Craciun, etc ... :)

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Tue Dec 19, 2006 12:54 pm

dupa cum spuneam, spaniolii au teorii diferite despre cto. georgia, fiind un insider, are cele mai avizate opinii dintre noi astia de aici. :)
uite 3 posturi de pe forumul de la http://www.trainmed.com care acopera plaja de pareri despre cto :) (exceptand zvonurile/barfele despre directoare, care nu cred ca au vreo relevanta si d´aia nu am ales nici un post cu asa ceva):
Re: Consejos sobre CTO Barcelona
Enviado: Dec 6, 2006 12:02 AM
Enviado por: clara_ccv

Yo estoy en esta academia y la verdad es que si repitiera el MIR no me volvería a apuntar. Los profesores bien, pero, para mí, tener jornadas de 12 o más horas no es normal. Y menos clases de 3,5 horas del tirón. No sé los demás, pero yo no lo asimilo. El material vale la pena, pero después de mi experiencia, creo que es mejor hacer el curso a distancia (por no hablar de lo que te ahorras).

Re: Consejos sobre CTO Barcelona
Enviado: Dec 12, 2006 11:28 PM
Enviado por: Butxaques

Yo he hecho el curso a distancia y estoy contenta. El material siempre me ha llegado a tiempo, te dan un calendario con todo el estudio organizado, puedes ir a la academia a hacer los examenes con los demás... Además tienes un tutor que te llama cada 15 días, para que le comentes tus dudas y eso... (que acaba siendo un kleenex para llorar las crisis, por lo menos en mi caso, pero weno...).
La pega que tiene el curso a distancia es que tienes que ser bastante constante. No puedes columpiarte un poco durante la semana con la excusilla de que el sábado en clase ya te lo explicarán...
Yo escogí curso a distancia porque me veía incapaz de aguantar las maratones que organizan de clases, y además en sábado... Sin contar que a veces estás todo el sábado de clases y el examen te lo ponen el domingo, de regalo...
Uf, que rollo te he pegado. Se nota que no hay ganas de estudiar!!! Espero haberte ayudado.

Re: Consejos sobre CTO Barcelona
Enviado: Dec 13, 2006 12:38 PM
Enviado por: tesi

Hola yo estoy en CTO Barcelona para este MIR, y la verdad es que yo también estoy contenta. Eso no quiere decir que todo sea maravilloso, pero te aseguro que vayas donde vayas es difícil que te guste todo.
Para empezar, las clases en general estan bastante bien, lo que no quita que de vez en cuando venga algun profesor que no te guste...por contra hay otros que son sencillamente geniales.
Para el estudio se te dan consejos específicos según la vuelta en que estás, y luego tu decides si los sogues o no. Los tutores no es que hagan gran cosa, alguna tutoría de vez en cuando y las tutorías de los simulacros cada vez que haces uno, esto último es bastante útil y suelen hacerlo bastante bien, resolviendo muchas dudas. Aparte son bastante majos en general y puedes ir a consultarles cosas siempre que puedas. Si en momentos de tu preparación fallas o empiezas a rendir menos, se te programa una tutoría individualizada. También puedes solicitarla tú si lo crees conveniente o sencillamente pillar a algún tutor y desahogarte un poco.
Luego el material es bueno, al principio asustan esas paginas densas con letra pequeña, pero cuando estudias te das cuenta de que está todo muy explicado y o son de esos libros que se limitan a poner listas para empollar...cuando tienes el material un poco trabajado te das cuenta de que en general es bastante bueno.
Siempre habrá gente que, por algún motivo u otro, han tenido algún tipo de problema, por culpa de quien sea, en eso ya no me meto, o que no les gusta el sistema o algo, pero piensa que la mayoria de gente no los tiene, afortunadamente.
Si que es cierto que la directora de la academia está algo loca, o al menos eso se rumorea y se deice, porque yo desde barcelona no la he visto nunca, nunca he hablado con ella ni nada, así que por muy loca que esté, no me preocuopa ya que no significa nada en mi vida. Lo que debe de importante es tu vida y el dia a día no esa mujer.
Yo creo que si estabs decidid@ seria por algo, seguramente ya habias ojeado el material que te gustaba, o habias hablado con gente que estaba apuntada...yo creo que si mas o menos te habias decidido hazlo, fíate siempre de tí y no de los demás (de mi tampoco jeje).
Claro que hay gente a la que no le gusta el sistema CTO y se va a Asturias o eligen el colegio de médicos porque les gusta más. Y esos sistemas no son ni mejores ni peores, sencillamente es que a todos no nos funciona lo mismo.
Espero haberte ayudado, suerte y un besito...y deseadme suerte a mi que estoy a un mesecito del MIR!!!

holby
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Fri Nov 24, 2006 8:21 pm

curs cervantes

Postby holby » Tue Dec 19, 2006 7:30 pm

Buna!
Si eu as dori sa urmez acest curs, desi nu sunt inca hotarata cu plecarea in Spania, dar l-as face ca sa fie facut. Am sunat la Cervantes si am inteles ca va costa 500 euro, acest pret incluzand si taxa de examen, care e de 51 euro. Ceea ce am uitat sa intreb este cat dureaza exact si as vrea sa-mi spuneti voi daca stiti. Am inteles ca a fost si un alt curs care s-a terminat pe 4 noiembrie si ca cei care l-au facut, au luat Dele. Daca mai aveti si alte info va rog sa le postati.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Tue Dec 19, 2006 7:38 pm

DELE s-a dat in nov iar rezultatele vor aparea in ian-feb 2007.

holby
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Fri Nov 24, 2006 8:21 pm

Postby holby » Tue Dec 19, 2006 7:39 pm

Am mai citit in urma si alte mesaje in legatura cu pretul cursului si unii zic 150, altii 350. Nu stiu ce sa cred, poate nu am inteles f bine. Totusi 500 mi se pare destul de mult.
As vrea sa-mi spuna si mie cineva care stie ce sanse de angajare are in Spania un programator destul de experimentat(sotul meu) sa se angajeze si cam care este salarizarea. Am mai citit pe site-uri de joburi dar as vrea sa stiu de cazuri concrete. Merci de raspuns.

masquenada
senior
senior
Posts: 225
Joined: Tue Dec 05, 2006 11:14 am

La multi ani!

Postby masquenada » Wed Jan 03, 2007 10:56 am

La multi ani tuturor si feliz cumpleanos a todos (stiti voi cu ce fel de "n" ca altfel suna ......).
Sper ca v-ati intors cu bine de pe unde ati fost si sunteti gata de treburi importante.
Eu o sa merg de luni la Cervantes sa vaz cam cum stau treburile pe acolo asta dc nu ne inzapezim de tot...
Sunt curios cati suntem si daca o sa iasa ceva fiindca pe 17 incep cursurile normale si daca pana atunci nu facem nimic cu acest curs eu merg pe vrabia din mana si renunt la acest curs special pentru cei care vor sa dea MIR in mai.
Hai sa mai stabilim o data cati suntem si sa mergem la Cervantes mai multi sa stabilim si un program si eventual profesorul fiindca e democratie fratilor. Dar daca nu ne organizam noi o sa ne bage ei program din burta si la fel si profesorul deci....nu fiti romani!
Astept reactii...[/code]

mikimihaela
Posts: 3
Joined: Sat Sep 23, 2006 11:07 pm

Postby mikimihaela » Wed Jan 03, 2007 5:13 pm

am fost astzi la cervantes si pt a1 special pt cei care vor sa dea mir nu erea inscris nimeni la a2 ereau inscrisi 2 .cine stie mai multe ? vreau si eu informatii ma intereseaza. pot sa le cer sa ma primeasca la intensiv pt dele intermedio fara sa le zic ca vreau sa dau mir?

User avatar
girasol
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon May 29, 2006 11:44 pm

Postby girasol » Thu Jan 04, 2007 12:37 am

mikimihaela wrote:am fost astzi la cervantes si pt a1 special pt cei care vor sa dea mir nu erea inscris nimeni la a2 ereau inscrisi 2 .cine stie mai multe ? vreau si eu informatii ma intereseaza. pot sa le cer sa ma primeasca la intensiv pt dele intermedio fara sa le zic ca vreau sa dau mir?


ma introduc si eu ca musca in lapte, nu fac parte din cei de aici, fiind in an mai mic.dar totusi am facut spaniola de placere si tocmai am terminat a-ul incep acum b-ul.
deci ti-as putea raspunde.te poti duce la ce nivel vrei tu dupa sustinerea unui test de plasare la nivel care nu e foarte drastic din ce am observat eu, daca esti slabut te baga oricum la a2-a3 daca vrei asta.
practi poti urma ce curs vrei tu, in masura in care esti pregatita sa o faci.
bafta.

masquenada
senior
senior
Posts: 225
Joined: Tue Dec 05, 2006 11:14 am

Postby masquenada » Thu Jan 04, 2007 5:11 pm

oameni buni sa ne intelegem.
in primul rand cursul e pentru DELE intermedio nu pentru MIR iar in al doilea rand eu vroiam sa ne strangem 10 insi pentru un curs special, intensiv, care sa cuprinda materia de la A1 la B1-B3 intr-o perioada mai scurta sa pot da DELE in mai fiindca daca te apuci ca tot omu de A1 nu mai apuci sa dai DELE in mai si nici in noiembrie poate. Ideea era sa facem ca cei de anul trecu 3ore/zi in fiecare zi timp de 2 luni juma ca altfel dc incepi cu A1 chiar intensiv adica 2ore/zi zilnic tot nu apuci ca mai sunt si pauze intre module si nu ai timp fizic din cate am calculat eu. Asa cu 3ore/zi in fiecare zi e ok. Plus cred ca cel mai democratic e sa incepem cu nivelul celui mai slab care probabil va fi A1 chiar dc unii stim ceva spaniola fiindca tot apuci pana in mai sa dai DELE asa dc eu sunt A3 urmand pasii normali ca tot omu nu apuc sa dau DELE in mai, repet nu MIR ci DELE.
Eu asta vroiam sa ma lamuresc dc sunt oameni care vor sa faca acest curs. Eu stiu ce zic aia de la Cervantes fiindca si eu am fost acolo si m-am inscris da tanti aia sa face ca nu intelege ce vrem fiindca nu e un curs oficial, cel facut de Pamela anul trecut. Asta e un motiv in plus pentru care as vrea sa mergem mai multi intr-o zi acolo, pana pe 17 sa stabilim ca eu pe 17 ma inscriu eventual si la A3 si B1 in paralel ca alta solutie nu am, daca nu se face acest curs special.
Nu o sa se stranga niciodata 10 de A2 care sa dea DELE in mai si nici 10 de A1 si sa se faca un curs intensiv de la A2, respectiv A1 asa cum ma abureste tanti de la Cervantes...sau cei inscrisi la nivele mai sus de A1 vin si ei de la A1 ca altfel daca nu esti mai sus de A2 nu apuci sa faci pana in mai materia de DELE.
¿Lo has entendido?
Gracias.
Hai sa ne hotaram repede ce facem...

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Thu Jan 04, 2007 5:26 pm

pt cei fff speriati ca nu mai apucati sa dati dele pana la mirul urmator daca nu il dati/luati acum in mai (ma rog, si sa va mai ramana si timp de invatat pt mir) nu e de colo de amintit ca in august e sesiune extraordinara dele care se da in spania si in ceva tari latinoamericane. ma rog, costa 140 in loc de cat costa in rom. plus drumul si cazarea (in principiu se da in 2 zile consecutive). dar e bine de stiut....ca safety-net

bafta multa


Return to “Spania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest