Spania - rezidențiatul

dafnee
junior
junior
Posts: 35
Joined: Mon May 26, 2008 8:27 am

Re: Spania

Postby dafnee » Thu Mar 11, 2010 6:54 pm

mai ales ca daca nu reusim in 2011, din 2012 o sa fie si proba practica

nu nu.din 2011 o sa fie proba practica.atentie.asa s-a anuntat.

kingme
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu Sep 24, 2009 11:59 am

Re: recunoastere rezi in spania?

Postby kingme » Thu Mar 11, 2010 9:25 pm

hmm, buna ideea cu intrebatul acolo, in schimb as fi curios cum sa dau de respectivii sefi.. caut pe site-uri? scru la secretariat pe la ei?... trebuie sa vad nitel. mersi de idee oricum!

moksha
junior
junior
Posts: 99
Joined: Fri Nov 02, 2007 5:18 pm

Re: Spania

Postby moksha » Thu Mar 11, 2010 9:42 pm

dafnee wrote:
mai ales ca daca nu reusim in 2011, din 2012 o sa fie si proba practica

nu nu.din 2011 o sa fie proba practica.atentie.asa s-a anuntat.


nu s-a anuntat oficial nicaieri. eu am primit de la academie cartea de pregatire pentru practic, dar ei eu zis ca nu e oficial si practic nu a aparut nicaieri exact, din ce stiu eu. daca tu ai informatia oficiala si clara, lasa-ne si noua linkul. cei de la academie, prietenii mei din spania si o doctorita cu care am facut practica nu au auzit sa fie oficial.

nu imi e teama deosebita de proba practica, dar e o grija in plus. oricum nu e asta problema cea mare, avand in vedere ca probabil nu vom avea diplomele omologate..

moksha
junior
junior
Posts: 99
Joined: Fri Nov 02, 2007 5:18 pm

Re: recunoastere rezi in spania?

Postby moksha » Thu Mar 11, 2010 10:28 pm

kingme wrote:buna!
as fi curios daca o data inceput rezidentatul aici poate fi recunoscut in stainatate, mai precis in spania. am inceput in ro anul acesta pe specializarea urologie, si as dori sa merg in spania sa continui acolo rezidentiatul, cel putin un an... parca nu as da mir-ul lor, ca e destul de greu cu reziul aici sa si invat in acelasi timp, si daca ma apuc serios de invatat, pierd specializarea de aici, si nu as da specializarea de aici pe mf acolo

ar cineva experienta in acest sens?
va multumesc


din ceea ce stiu eu nu se poate sa incepi rezidentiatul aici si sa il continui acolo, daca asta ai intrebat. cunosc si persoane care au incercat sa faca asta si li s-a raspuns politicos ca trebuie sa faca mir-ul. in sens invers se poate sa faci stagii acolo si sa se recunoasca aici, cum ai zis tu, poti face un an acolo si sa te intorci.

dar sa incepi aici si sa continui propriu-zis mirul acolo si sa il termini ca mir in mod oficial, sunt destul de sigura ca nu se poate.
probabil ca poti sa incerci sa intrebi la agregaduria, chiar si de la noi sau sa scrii la ms-ul lor. dar asta doar pentru varianta 2, ca sa intri in mir trebuie sa dai mir-ul :)

in plus nu cred ca trebuie sa fii asa lipsit de incredere in fortele proprii, nu cred ca ai lua neparat mf acolo si nu mi se pare un examen mai greu decat rezidentiatul de aici, prin simplul fapt ca e mult mai putin bazat pe memorie, ci centrat pe situatii clinice. cel putin asa il percep eu acum.

dafnee
junior
junior
Posts: 35
Joined: Mon May 26, 2008 8:27 am

Re: Spania

Postby dafnee » Fri Mar 12, 2010 12:27 am

.eu am citit in Diario medico.e drept, stirea e din 2008.numai ca nu stiu de unde ai luat data de 2012 cand toata lumea vb si intreaba de 2011.
tot in Diario medico am citit si ca se insista pe langa minister sa nu mai conteze atata expedientele academico.de aia am zis ca s-ar putea sa nu mai conteze,nu am zis ca e oficial.

moksha
junior
junior
Posts: 99
Joined: Fri Nov 02, 2007 5:18 pm

Re: Spania

Postby moksha » Fri Mar 12, 2010 1:05 am

dafnee wrote:.eu am citit in Diario medico.e drept, stirea e din 2008.numai ca nu stiu de unde ai luat data de 2012 cand toata lumea vb si intreaba de 2011.
tot in Diario medico am citit si ca se insista pe langa minister sa nu mai conteze atata expedientele academico.de aia am zis ca s-ar putea sa nu mai conteze,nu am zis ca e oficial.


am inteles. pai am luat data de 2012 pentru ca initial in diario medico si peste tot s-a vorbit despre 2011, inclusiv asta-vara, dupa care aproape peste tot pe unde am citit si inclusiv cand am facut practica si am discutat cu studentii de acolo s-a vehiculat ideea ca de fapt schimbarile vor fi din 2012, cand nu va mai conta asa mult expedientele si cand se va introduce probabil si troncalidad. plus ca de la academie am primit raspunsul ca pentru anul urmator nu se crede ca se va schimba ceva..

nu ai zis ca s-ar putea, ai zis atentie, asa s-a anuntat, de unde am crezut ca e ceva oficial si sigur si de aceea te-am intrebat. ramane de vazut, multumesc.

oricum, eu am primit de la academie si cartea ecoe pentru eventuala proba practica, asa ca daca e cineva care are nevoie de ea - nu prea poate fi xeroxata, dar se poate incerca - sa ma anunte.

moksha
junior
junior
Posts: 99
Joined: Fri Nov 02, 2007 5:18 pm

Re: Spania

Postby moksha » Fri Mar 12, 2010 1:11 am

moksha wrote:
dafnee wrote:.eu am citit in Diario medico.e drept, stirea e din 2008.numai ca nu stiu de unde ai luat data de 2012 cand toata lumea vb si intreaba de 2011.
tot in Diario medico am citit si ca se insista pe langa minister sa nu mai conteze atata expedientele academico.de aia am zis ca s-ar putea sa nu mai conteze,nu am zis ca e oficial.


am inteles. pai am luat data de 2012 pentru ca initial in diario medico si peste tot s-a vorbit despre 2011, inclusiv asta-vara, dupa care aproape peste tot pe unde am citit si inclusiv cand am facut practica si am discutat cu studentii de acolo s-a vehiculat ideea ca de fapt schimbarile vor fi din 2012, cand nu va mai conta asa mult expedientele si cand se va introduce probabil si troncalidad. plus ca de la academie am primit raspunsul ca pentru anul urmator nu se crede ca se va schimba ceva..

nu ai zis ca s-ar putea, ai zis atentie, asa s-a anuntat, de unde am crezut ca e ceva oficial si sigur si de aceea te-am intrebat. ramane de vazut, multumesc.

oricum, eu am primit de la academie si cartea ecoe pentru eventuala proba practica, asa ca daca e cineva care are nevoie de ea - nu prea poate fi xeroxata, dar se poate incerca - sa ma anunte.


intre timp am intrebat pe forumul amir si se pare ca la academia din oviedo, la cursul intensiv, au inceput tutoria despre proba ecoe, in speta au inceput cu ekg-ul. sincer nu stiu ce sa mai cred, chiar ca ramane de vazut, pana una alta e doar o posibilitate.

crisadi
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sun Jun 07, 2009 9:27 am

Re: Spania

Postby crisadi » Fri Mar 12, 2010 6:55 pm

Principiul este urmatorul: daca nu este publicat in BOE, nu este oficial. Dar exista zvonuri...cum ca in 2011 (nu am auzit pe nimeni zicand ceva de 2012) va fi introdusa proba practica, la fel si penalizacion pentru rezidentii care renunta la specialitate. Sa detaliez putin: daca ai ales o specialitate, pt a te inscrie la MIR anul urmator, trebuie sa renunti la ea prin septembrie. Penalizarea ar consta in faptul ca nu te lasa sa mai dai examenul decat peste 1 an ( desi am citit si de 2...). Acum, nu se stie exact daca aceste schimbari vor intra in vigoare in 2011, dar forumistii se asteapta la orice, avand in vedere ca in acest an au anuntat modificari ale examenului cu foarte putin timp inainte. Oricum, convocatoria din BOE se publica prin septembrie, asa ca pana atunci putem doar emite si schimba pareri, nimic mai mult.

kingme
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu Sep 24, 2009 11:59 am

Re: Spania

Postby kingme » Sun Mar 14, 2010 2:58 pm

salut! sa particip si eu cu niste zvonuri primite de la oameni ce lucreaza in CTO, se zice ca nu se introduce proba practica in 2011, ci doar se extinde tipul de testare prin imagini si poate se adauga si sunet (adica cd audio cu zgomote cardiace, eventual raluri ceva). ce e totusi destul de sigur e ideea de troncalidad dar aia doar pentru 2012....
asta si introducerea unor intrebari din examen in limba engleza.. din nou pentru 2012.

luchym84
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sat Mar 20, 2010 6:46 pm
Contact:

Re: Spania

Postby luchym84 » Sat Mar 20, 2010 7:48 pm

Buna tuturor,

Sunt noua aici...si nici pe forum-uri nu prea am activat pana acum, dar dupa ce am citit opiniile voastre am ajuns la concluzia ca sunt avizate, si ca faceti tot posibilul sa-i sustinetzi si pe cei mai nestiutori, asa ca mine.

Am inceput nu de curand sa ma interesez de MIR, pentru ca in romania stim cu totii cum e.
Cum sunt deja anul 6 si nu sunt nici 100% sigura sansele mele pt MIR 2011 sunt cam mici, asa ca ramane 2012, dar nu strica sa incep din timp sa ma informez temeinic.

Pentru inceput cateva intrebari, la care poate ati mai raspuns dar sunt si eu "mica" intr-ale MIR:
1) Imi poate da cineva o adresa unde gasesc mai multe informatii cu pasii oficiali ce trebuie facuti pana la examenul propriu-zis.
2) Ceva sfaturi pentru invatat pe cont propriu spaniola? DELE se da doar la Cervantes?
3) Vorbea cineva de cursurile CTO ed 7, se pot lua de undeva de pe net gratuit?
4) Am vazut postat un exemplu de calcul al salariului. Am o nelamurire...R3 se refera cumva la faptul ca persoana in cauza era deja anul 3 de rezidentiat.

Le multumesc anticipat tuturor celor care ma vor ajuta!

PS: Felicitari tuturor celor care au dat MIR in 2010 si asteptam pareri despre cum e sa fii propriu-zis rezident in Spania.

miru piru
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Mon Feb 18, 2008 2:40 am

Re: Spania

Postby miru piru » Wed Mar 31, 2010 7:35 pm

Salut!!! Am si eu o intrebare pentru cei care au obtinut deja omologarea...cat timp vi s-a spus de la biroul unde ati depus actele ca dureaza omologarea si cat a durat de fapt??? Mie imi tot spun ca dureaza un an, ceea ce mi se pare foarte mult, avand in vedere ca am vorbit cu persoane care au primit-o cam in 3 luni. La fel v-au spus si voua??? :(

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42585
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Spania

Postby Calico » Thu Apr 01, 2010 1:05 am

@luchym84

1. pagina ministerului sanatatii unde gasesti informati generale despre MIR
http://sis.msps.es/fse/PaginasEstaticas ... nuId=IE-08
pagina ambasadei spaniole cu informatii in ceea ce priveste homologarea, dar nu stiu daca e actualizata
http://www.educacion.es/exterior/ro/es/ ... ario.shtml

2. cumpara-ti o carte de gramatica
fa-ti un abonament la biblioteca de la cervantes, au carti pregatitoare pentru DELE, poti sa le xeroxezi
asculta programe TV in spaniola, de preferinta reportaje, stiri, interviuri, de-astea se dau la DELE, citeste presa in spaniola
o sa-ti fie cam greu pe cont propriu, mai ales la proba orala, dar nu imposibil

DELE se da doar la Cervantes din cate stiu eu, dar nu e obligatoriu sa ai neaparat DELE ca sa te inscrii la MIR, se accepta si alte diplome, de exemplu de la Escuela Oficial de Idiomas, problema e ca nu cred ca exista in Romania.

3. aici te pot ajuta cei care le-au luat gratuit, sa-ti spuna de unde. sigur exista
4. da, R3 inseamna ca esti anul 3 de rezidentiat

@miru piru

eu tot in vreo 3-4 luni am obtinut-o, dar poate dura si mai mult. Din ce mi-au explicat mie fetele de la ambasada, comisia se reuneste doar de vreo 2 ori pe an ca sa discute omologarile si... depinde cat esti de norocos. Nu stiu, poate s-or mai fi schimbat lcururile intre timp

bafta!

dafnee
junior
junior
Posts: 35
Joined: Mon May 26, 2008 8:27 am

Re: Spania

Postby dafnee » Thu Apr 01, 2010 12:06 pm

salut@luchym84

-info despre mir mai poti sa gasesti si pe siturile academiilor pregatitoare:grupocto.es si academiamir.es
-poti sa inveti singur/a spaniola pana la un anumit nivel.adica grama si cuvintele.dar iti recomand ca macar o luna inainte de dele sa mergi la un profesor sa te "lustruiasca" un pic ptr oral si scris.altfel vei ramane cu niste romanisme demne de capsunari.nu e chiar asa usor sa vb spaniola la inceput!
-poti sa dai si alt examen in afara de dele.sunt fff multe scoli de limbi in spania care elibereaza certificate de limbi utile ptr mir(scrie si in boe).acolo iti trebuie niv b1 ptr ca e diferit de notarile cervantesului.partea proasta este ca trebuie sa stai in spania si sa ai empadronamiento ca sa poti sa dai aceste examene.
-mai recomand tie si celor care dau dele ca sa intrati pe situl cervantesului si sa va uitati ce s-a dat la dele anii trecuti.sunt postate toate examenele cu raspunsuri cu tot.sa faci macar acele modele pe 5 ani nivelul intermedio.asa o sa ai si o imagine cam cum stai cu spaniola ptr examen
alte intrebari?

dr_paull
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Mon Dec 14, 2009 4:43 pm

Re: Spania

Postby dr_paull » Fri Apr 02, 2010 2:13 pm

miru piru wrote:Salut!!! Am si eu o intrebare pentru cei care au obtinut deja omologarea...cat timp vi s-a spus de la biroul unde ati depus actele ca dureaza omologarea si cat a durat de fapt??? Mie imi tot spun ca dureaza un an, ceea ce mi se pare foarte mult, avand in vedere ca am vorbit cu persoane care au primit-o cam in 3 luni. La fel v-au spus si voua??? :(


Am obtinut omologarea in 2 luni...am depus dosarul direct la Minister,in Madrid, deci fi optimist.

copanu
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Mar 27, 2009 11:47 pm

Re: Spania

Postby copanu » Sun Apr 18, 2010 6:51 pm

miru piru wrote:Salut!!! Am si eu o intrebare pentru cei care au obtinut deja omologarea...cat timp vi s-a spus de la biroul unde ati depus actele ca dureaza omologarea si cat a durat de fapt??? Mie imi tot spun ca dureaza un an, ceea ce mi se pare foarte mult, avand in vedere ca am vorbit cu persoane care au primit-o cam in 3 luni. La fel v-au spus si voua??? :(

salut eu am depus actele pe 26 ianuarie si pe 2 aprilie a venit scrisoarea ca am primit omologarea. cand le-am depus tot asa mi-au zis ca dureaza peste 3-4 luni, cel mai sigur ca le primesc dupa 6 luni, deci se poate si mai repede nu te speria. daca vrei poti sa iti trimiti actele si la ministerul sanatatii de acolo pentru recunoasterea diplomei. atat cu omologarea cat si cu recunoasterea poti sa te inscrii la MIR. cei de la ministerul sanatatii au zis ca e gata in maxim 3 luni (am intrebat la ei cand am fost la madrid, deci sursa sigura:D) actele pentru ministerul sanatatii sunt ceva mai multe insa fata de cele de omologare.

miru piru
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Mon Feb 18, 2008 2:40 am

Re: Spania

Postby miru piru » Mon Apr 19, 2010 5:36 pm

salut!! multumesc celor care mi-au raspuns si m-au incurajat! am primit scrisoarea muuult mai repede decat ma asteptam...a durat cam doua luni si jumatate.. acum am alta intrebare...omologarea se ia numai din madrid sau o pot lua si din alt oras de la subdelegacion del gobierno. eu am depus actele in valencia si locuiesc in valencia..trebuie sa merg la madrid?? :roll:
abia maine ajung la subdelegacion sa intreb...

multumesc!! :mrgreen:

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Spania

Postby alimori » Wed Apr 21, 2010 10:13 pm

nu au specificat in scrisoare?

miru piru
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Mon Feb 18, 2008 2:40 am

Re: Spania

Postby miru piru » Thu Apr 22, 2010 8:51 pm

ba da...dar credeam k nu e nevoie sa merg la madrid....dar m-am inselat :)...

ulise28
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Tue Jun 23, 2009 1:42 pm

Re: Spania

Postby ulise28 » Sun Apr 25, 2010 9:57 pm

Salutare!
Dintre cei care au depus anul acesta actele pentru omologare si le-au si primit..a depus cineva programa analitica tradusa? este obligatoriu sa depunem copie dupa pasaport sau se poate si cu buletinul?

copanu
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Mar 27, 2009 11:47 pm

Re: Spania

Postby copanu » Sun Apr 25, 2010 10:32 pm

ulise28 wrote:Salutare!
Dintre cei care au depus anul acesta actele pentru omologare si le-au si primit..a depus cineva programa analitica tradusa? este obligatoriu sa depunem copie dupa pasaport sau se poate si cu buletinul?

Salut
Eu am depus si programa analitica tradusa. nu stiu daca trebuia intr-adevar dar pentru siguranta, ca sa nu te trezesti ca o cer mai incolo, cred ca e bine sa o depui. acum cum vrei, daca ai noroc poate nu iti trebuie si nu o cer.

copanu
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Mar 27, 2009 11:47 pm

Re: Spania

Postby copanu » Sun Apr 25, 2010 10:36 pm

cei care s-au inscris anul trecut la MIR, ce acte anume trebuie pentru inscriere? banuiesc ca omologarea sau recunoasterea, pasaportul. altceva? :?:

miru piru
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Mon Feb 18, 2008 2:40 am

Re: Spania

Postby miru piru » Mon Apr 26, 2010 3:10 am

ulise28 wrote:Salutare!
Dintre cei care au depus anul acesta actele pentru omologare si le-au si primit..a depus cineva programa analitica tradusa? este obligatoriu sa depunem copie dupa pasaport sau se poate si cu buletinul?





eu am depus anul asta actele pt omologare si nu mi-a trebuit programa analitica....si am si primit omologarea...:D ...deci dc depui actele in Spania nu ti-o cere nimeni...
in legatura cu pasaport/buletin nu stiu.....cred k le trebuie un act de identitate care sa arate nationalitatea....ceea ce apare si in buletin....intereseaza-te

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42585
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Spania

Postby Calico » Mon Apr 26, 2010 11:39 am

copanu wrote:cei care s-au inscris anul trecut la MIR, ce acte anume trebuie pentru inscriere? banuiesc ca omologarea sau recunoasterea, pasaportul. altceva?

copie a omologarii, copie a foii matricole + traducere autorizata, copie a diplomei de licenta + traducere autorizata (nu stiu exact daca mai e obligatorie si copia diplomei de licenta atata timp cat ai omologarea, dar foaia matricola e necesara pentru ca iti calculeaza baremul academic), copie a diplomei de limba, copie a pasaportului, chitanta taxei de inscriere, formularul pe care il descarci de pe site-ul lor cand o veni vremea, altceva nu-mi mai amintesc.
Daca nu-ti venise inca omologarea trebuia sa prezinti o hartie care sa dovedeasca ca ai trimis dosarul la Madrid in vederea obtinerii ei, fiind obligat sa o trimiti ulterior. Asta e valabil pentru inscrierea din septembrie 2009.

ulise28
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Tue Jun 23, 2009 1:42 pm

Re: Spania

Postby ulise28 » Mon Apr 26, 2010 3:41 pm

Va multumesc pentru raspunsul promt!!! O sa risc si o sa depun programa analitica netradusa...Bafta multa si spor la pregatiri!

dafnee
junior
junior
Posts: 35
Joined: Mon May 26, 2008 8:27 am

Re: Spania

Postby dafnee » Tue Apr 27, 2010 10:53 am

In legatura cu inscrierea cu pasaportul sau buletinul.Am depus ptr cineva actele si nu avea pasaport.Mi s-a zis sa aduc certificatul de nastere tradus.Tre sa rezulte de undeva nationalitatea.La depunere mi-a luat si copia de buletin si certificatul de nastere tradus.Dar cititi pe situl ministerului la sectiunea cu omologari.Acolo scrie exact ce trebuie sa aduceti.Sau da-ti un tel la Atencion al ciudadano.E cel mai corect asa.

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Spania

Postby Bogdan R. » Tue Apr 27, 2010 1:43 pm

dafnee wrote:Tre sa rezulte de undeva nationalitatea.


Nu cetatenia?
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

dafnee
junior
junior
Posts: 35
Joined: Mon May 26, 2008 8:27 am

Re: Spania

Postby dafnee » Tue Apr 27, 2010 3:10 pm

"Documentación

Los documentos necesarios son los siguientes:

* Fotocopia compulsada del título académico y profesional (en su caso) o del certificado sustitutorio del título expedido por la autoridad competente de la Universidad.
* Fotocopia compulsada del documento acreditativo de nacionalidad.
* Fotocopia compulsada de la certificación académica de los estudios realizados para la obtención del título en la que consten, entre otros extremos, la duración de los mismos en años académicos y las asignaturas cursadas.

Los documentos anteriores son imprescindibles para iniciar el procedimiento, posteriormente si se necesita documentación adicional le será solicitada."
CRED ca cetatenia si nationalitatea pot fi folosite ca sinonime,dinsa ai o singura nationalitate dar poti avea dubla cetatenie.Pe ei ii intereseaza din ce tara esti ca origine,nu cate cetatenii ai.

dafnee
junior
junior
Posts: 35
Joined: Mon May 26, 2008 8:27 am

Re: Spania

Postby dafnee » Tue Apr 27, 2010 3:15 pm

Iar ptr cei care vor sa stie cu ce acte este necesara inscrierea la mir,decat sa citeasca amintiriile lui Muma padurii, mai bine citesc in Boe din 2009.Acolo sunt trecute toate.Tot acolo se vede si ca in loc de diploma Dele se pot duce si alte diplome de limba.Ii informatia oficiala.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42585
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Spania

Postby Calico » Tue Apr 27, 2010 3:57 pm

dafnee wrote:Iar ptr cei care vor sa stie cu ce acte este necesara inscrierea la mir,decat sa citeasca amintiriile lui Muma padurii, mai bine citesc in Boe din 2009.Acolo sunt trecute toate.Tot acolo se vede si ca in loc de diploma Dele se pot duce si alte diplome de limba.Ii informatia oficiala.

Normal ca intotdeauna e mai bine sa te documentezi dintr-o sursa oficiala, dar uneori oamenii gasesc ca e mai simplu sa intrebi si pe forum pentru a obtine informatia sintetizata. Mai ales ca oricum ce s-a intamplat anul trecut nu mai e valabil si anul asta, deci nu prea conteaza.
Referitor la diploma DELE, eu am zis mereu ca exista alternativa altor diplome, chiar am scris ca e nevoie de "certificat de limba", nu de "diploma DELE".

copanu
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Mar 27, 2009 11:47 pm

Re: Spania

Postby copanu » Tue Apr 27, 2010 9:22 pm

ulise28 wrote:Va multumesc pentru raspunsul promt!!! O sa risc si o sa depun programa analitica netradusa...Bafta multa si spor la pregatiri!

salut, eu am traducerea programei din 2009 de la UMF bucuresti daca o vrei.

ulise28
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Tue Jun 23, 2009 1:42 pm

Re: Spania

Postby ulise28 » Wed Apr 28, 2010 2:18 pm

copanu wrote:
ulise28 wrote:Va multumesc pentru raspunsul promt!!! O sa risc si o sa depun programa analitica netradusa...Bafta multa si spor la pregatiri!

salut, eu am traducerea programei din 2009 de la UMF bucuresti daca o vrei.



Salut. Sigur ca da..iti multumesc mult de tot. Numai bine

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Re: Spania

Postby otalen » Wed Apr 28, 2010 10:38 pm

nu stiu daca e sectiunea potrivita dar ii priveste pe cei care deja au luat MIR-ul si au ales loc in Barcelona asa ca e despre SPANIA :) : stiu de doua apartamente de inchiriat in BARCELONA care sunt ok din punct de vedere al pretului/conditiilor si sunt inchiriate direct de catre proprietari evitand comisionul agentiilor:
1. apartamentul in care stau eu acum dar schimb orasul asa ca ramane liber de la inceputul lui iunie:
- - 2 camere + living, 1 baie, 2 balcoane, 66mp - in zona Maragall/Congres - o multime de mijloace de transport, aproape de Hospital de Sant Pau (o statie de metrou)
- - proprietara e multumita cu noi asa ca prefera tot rezidenti; il inchiriaza cu aprox 750.
2. altul de 2 camere + living langa Hospital Clinic - nu stiu alte detalii despre apartament dar cunosc proprietarul si e ok.
- - proprietara e nefrolog si prefera chiriasi MIRisti de asemenea; nu stiu nimic despre pret

mai multe informatii: dan +34664587456; isa +34664726364 sau mesaj pe private (sunt numerele noastre, nu ale proprietarilor!!) - pe interesati ii putem pune in contact cu ei daca vor (fara comision :)) ).

daca adminii au alta amplasare pt mesaj ... sunt deschis la sugestii :)
"Dont't just Do something, Sit there!"

andrada85
Posts: 2
Joined: Mon Mar 08, 2010 2:01 pm

Re: Spania

Postby andrada85 » Sun May 02, 2010 11:19 pm

Salut,
In primul rand vreau sa iti multumesc pentru raspunsuri si sa imi cer scuze pentru intarzierea cu care scriu inapoi . Intre timp am facut cateva cerecetari si am ajuns la aceiasi concluzie ca sanse exista.Sper sa avem bafta si sa putem da rezi in ianuarie 2010.
Mi-ar placea sa discutam mai pe larg in privinta examenului Mir, sa impartasim informatii daca esti de acord.Mi-ar surade ideea de a invata impreuna.Avand in vedere ca suntem colegi/e s-ar putea sa ne stim deja, daca nu, mi-ar placea sa ne cunoastem.
Poti sa imi dai id-ul tau sau un numar de telefon?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42585
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Spania

Postby Calico » Mon May 03, 2010 9:48 am

Multumesc pentru mesaj, otalen, noi cautam apartament.
Ti-am scris pe pm.

zarathustra
Posts: 2
Joined: Mon May 03, 2010 10:31 pm

Re: Spania

Postby zarathustra » Mon May 03, 2010 10:47 pm

Sant medic-specialist,cine stie ce acte imi trebue pentru omologarea specialitatii in Spania si iunde trebue sa le depun ca sa mearga mai repede(e necesara si diploma deja omologata?)mersi anticipat

alexa.alexav
Posts: 1
Joined: Wed Feb 24, 2010 5:01 pm

Re: Spania

Postby alexa.alexav » Tue May 04, 2010 2:15 am

buna

am si eu o intrebare -cum se procedeaza cu platitul taxei de omologare rapid de tot ptr ca am trimis actele dar fara sa achit taxa :roll: ...si nici tipa de la ambasada nu m'a tras de maneca..iar acum am primit si instiintare de la ei ca sa platesc taxa in termen de 10 zile ,dar n'au precizat 10 zile incepand cu care zi ..si de'asta caut o varianta mai rapida :help: .


merci

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42585
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Spania

Postby Calico » Tue May 04, 2010 8:58 am

Parca trebuia platita prin transfer bancar la o banca din Spania, nu? Biskaia-nu-stiu-cum.
Eu cred ca e o modalitate destul de rapida si oricum, iti iau in considerare data la care apare pe chitanta ta ca ai facut transferul bancar.

dafnee
junior
junior
Posts: 35
Joined: Mon May 26, 2008 8:27 am

Re: Spania

Postby dafnee » Tue May 04, 2010 12:06 pm

10 zile din momentul in care a iesit scrisoarea de la ei.transferul se face in contul lor de la bbva.se ia data la care ai trimis tu banii nu cand ajung .oricum ajung cam in 2 zile.

copanu
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Mar 27, 2009 11:47 pm

Re: Spania

Postby copanu » Tue May 04, 2010 10:10 pm

zarathustra wrote:Sant medic-specialist,cine stie ce acte imi trebue pentru omologarea specialitatii in Spania si iunde trebue sa le depun ca sa mearga mai repede(e necesara si diploma deja omologata?)mersi anticipat

Salut
Pentru recunoasterea diplomei la ministerul sanatatii iti trebuie: copie pasaport, traducere oficiala a diplomei de medic, traducere oficiala a foii matricole, traducere neoficiala programa analitica, certificat de conformitate- tradus oficial, certificat de la Colegiul medicilor (Certificate of good standing)- tradus oficial, cerere tip completata (e pe site-ul lor). si copii ale tuturor actelor originale.
cred ca astea sunt. nu pot sa iti atasez modelo de solicitud sa vezi exact. acum nu stiu sigur daca iti trebuie neaparata foaia matricola dar e bine sa fie acolo:). asta e linkul cu documentatia necesara
http://www.msps.es/profesionales/formac ... saria2.pdf
succes :allright:

copanu
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Mar 27, 2009 11:47 pm

Re: Spania

Postby copanu » Tue May 04, 2010 10:13 pm

alexa.alexav wrote:buna

am si eu o intrebare -cum se procedeaza cu platitul taxei de omologare rapid de tot ptr ca am trimis actele dar fara sa achit taxa :roll: ...si nici tipa de la ambasada nu m'a tras de maneca..iar acum am primit si instiintare de la ei ca sa platesc taxa in termen de 10 zile ,dar n'au precizat 10 zile incepand cu care zi ..si de'asta caut o varianta mai rapida :help: .


merci

nu-mi spune ti-a zis secretara de la agregaduria ca nu trebuie nicio taxa platita. daca e asa inseamna ca e foarte dusa cu capul. si mie mi-a zis la fel cand am fost sa ma interesez de acte. cu toate ca pe site-ul ministerului educatiei scrie ca trebuie platita acea taxa de omologare.
oricum succes cu taxa si sper sa se rezolve rapid :D


Return to “Spania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests