Spania - rezidențiatul

moksha
junior
junior
Posts: 99
Joined: Fri Nov 02, 2007 5:18 pm

Re: Spania - rezidențiatul

Postby moksha » Thu Sep 23, 2010 2:10 pm

copanu wrote:
tassonero81 wrote:A APARUT CONVOCATORIA PENTRU MIR 2011.....

Puteti veedea aici intregul Monitor Oficial http://www.boe.es/boe/dias/2010/09/22/p ... -14540.pdf sau mai bine structurat aici http://gangasmir.blogspot.com/

Bafta!

da intr-adevar a aparut convocatoria
succes la toti la inscriere:)


succes tuturor!

am si eu o intrebare pentru cei care deja si-au omologat diploma. vad ca este necesara traducerea oficiala a documentelor. ce inseamna mai precis? preturile la ambasada mie mi se par mult prea mari, asa ca ma intrebam daca nu este suficienta traducerea la un traducator autorizat din tara si legalizarea ulterioara. voi unde ati tradus actele?

multumesc.

miru piru
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Mon Feb 18, 2008 2:40 am

Re: Spania - rezidențiatul

Postby miru piru » Thu Sep 23, 2010 9:07 pm

salut!!! unde se face inscrierea?? numai in madrid??

copanu
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Mar 27, 2009 11:47 pm

Re: Spania - rezidențiatul

Postby copanu » Thu Sep 23, 2010 10:23 pm

moksha wrote:
copanu wrote:
tassonero81 wrote:A APARUT CONVOCATORIA PENTRU MIR 2011.....

Puteti veedea aici intregul Monitor Oficial http://www.boe.es/boe/dias/2010/09/22/p ... -14540.pdf sau mai bine structurat aici http://gangasmir.blogspot.com/

Bafta!

da intr-adevar a aparut convocatoria
succes la toti la inscriere:)


succes tuturor!

am si eu o intrebare pentru cei care deja si-au omologat diploma. vad ca este necesara traducerea oficiala a documentelor. ce inseamna mai precis? preturile la ambasada mie mi se par mult prea mari, asa ca ma intrebam daca nu este suficienta traducerea la un traducator autorizat din tara si legalizarea ulterioara. voi unde ati tradus actele?

multumesc.

salutare
nu trebuie sa le traduci la ambasada. poti sa le traduci la un traducator autorizat si apoi sa le legalizezi si supralegalizezi(apostilezi)
apostila se pune ori pe original la prefectura din judetul din care esti, ori pe copia legalizata la tribunalul din localitatea de unde e notarul la care ai legalizat.
ai grija ca poti sa iti faci tu singura apostilarea la prefectura-costa 25 de lei, iar la tribunal te costa 4 sau 4,5 lei pe document+timbru fiscal de 0,15 lei pt fiecare document. la un traducator care zice ca se ocupa el si de apostilare si legalizare s-ar putea sa te coste muuult mai mult. eu cand le-am facut am intrebat la mai multe firme si mi-au zis ca ma costa intre 80-100 de lei doar apostilarea.
deci puteti sa faceti voi unele lucruri ca sa va coste mai putin
bafta

copanu
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Mar 27, 2009 11:47 pm

Re: Spania - rezidențiatul

Postby copanu » Thu Sep 23, 2010 10:27 pm

miru piru wrote:salut!!! unde se face inscrierea?? numai in madrid??

inscrierea se face in mai multe orase
exista o lista in convocatoria de anul asta http://www.boe.es/boe/dias/2010/09/22/p ... -14540.pdf
e o lista prea mare sa o afisez aici. du-te direct la anexa III
bafta

miru piru
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Mon Feb 18, 2008 2:40 am

Re: Spania - rezidențiatul

Postby miru piru » Fri Sep 24, 2010 10:40 am

multumesc!! am vazut k inscrierea se poate face in mai multe orase la Subdelegacion del Gobierno. :)

moi_ioanastanca
junior
junior
Posts: 39
Joined: Thu Sep 03, 2009 8:09 pm

Re: Spania - rezidențiatul

Postby moi_ioanastanca » Sun Sep 26, 2010 3:15 pm

Care e perioada exacta de inscriere pt MIR 2011 si care sunt documentele necesare in acest sens?

Multumesc mult pt raspuns!

Bafta!

miru piru
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Mon Feb 18, 2008 2:40 am

Re: Spania - rezidențiatul

Postby miru piru » Sun Sep 26, 2010 10:35 pm

Perioada de inscriere a inceput vineri si se termina pe 4/10. actele:
-pasaport/ nie
-formularul de inscriere
-diploma omologata
-diploma dele
-foaia matricola tradusa si legalizata
...si cred k trebuie si o copie dupa diploma de la fac tradusa si legalizata.
.....daca am uitat ceva....poate ma completeaza cineva :)

copanu
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Mar 27, 2009 11:47 pm

Re: Spania - rezidențiatul

Postby copanu » Mon Sep 27, 2010 7:52 am

miru piru wrote:Perioada de inscriere a inceput vineri si se termina pe 4/10. actele:
-pasaport/ nie
-formularul de inscriere
-diploma omologata
-diploma dele
-foaia matricola tradusa si legalizata
...si cred k trebuie si o copie dupa diploma de la fac tradusa si legalizata.
.....daca am uitat ceva....poate ma completeaza cineva :)

taxa de 28,44 de euro:)
tu te-ai inscris deja? in ce oras?

miru piru
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Mon Feb 18, 2008 2:40 am

Re: Spania - rezidențiatul

Postby miru piru » Mon Sep 27, 2010 3:26 pm

taxa de 28,44 de euro:)
tu te-ai inscris deja? in ce oras?[/quote]



M-am inscris azi in Valencia. Spor la invatat!!

corina_zgz
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sun Aug 22, 2010 1:15 pm

dele august 2010

Postby corina_zgz » Wed Sep 29, 2010 11:25 am

eu tot scriu pe forum dar nu apare nimic,nu stiu dc.ati mai auzit ceva de rezultate dele august?ca azi e ultima zi cand ar fi trebuit sa dea raspunsul si inca nimic,merci

tassonero81
junior
junior
Posts: 47
Joined: Thu May 20, 2010 8:26 pm

Re: Spania - rezidențiatul

Postby tassonero81 » Thu Sep 30, 2010 4:07 pm

ANUNT UMANITAR!!!

Dragi colegi! M-am inscris ieri la MIR, 29 septembrie, la Madrid, pe Paseo del Prado nr 18-20 (sediul MSPS)... M-am grabit sa o fac fiindca seara trebuia sa ma intorc acasa deoarece cumparasem bilet de avion cu mult timp inainte.... M-am inscris fara rezulatul DELE pe care l-am asteptat indelung pana seara tarziu......
In dimineata aceasta cand am ajund in Bucuresti, am aflat ca am fost declarat APTO la DELE insa deja eram in tara....

Rog frumos pe cineva care va pleca la Madrid sa se inscrie maine sau luni, sa ia legatura cu mine ca sa ii trimit pe e-mail dovada faptului ca am fost declarat APTO, sa o printeze si sa mi-o depuna si mie cand se duce sa isi depuna propriul dosar....

Multumesc frumos din tot corazonul!

tassonero81
junior
junior
Posts: 47
Joined: Thu May 20, 2010 8:26 pm

Re: Spania - rezidențiatul

Postby tassonero81 » Fri Oct 15, 2010 9:23 pm

tassonero81 wrote:ANUNT UMANITAR!!!

Dragi colegi! M-am inscris ieri la MIR, 29 septembrie, la Madrid, pe Paseo del Prado nr 18-20 (sediul MSPS)... M-am grabit sa o fac fiindca seara trebuia sa ma intorc acasa deoarece cumparasem bilet de avion cu mult timp inainte.... M-am inscris fara rezulatul DELE pe care l-am asteptat indelung pana seara tarziu......
In dimineata aceasta cand am ajund in Bucuresti, am aflat ca am fost declarat APTO la DELE insa deja eram in tara....

Rog frumos pe cineva care va pleca la Madrid sa se inscrie maine sau luni, sa ia legatura cu mine ca sa ii trimit pe e-mail dovada faptului ca am fost declarat APTO, sa o printeze si sa mi-o depuna si mie cand se duce sa isi depuna propriul dosar....

Multumesc frumos din tot corazonul!


A expirat anuntul umanitar!

adyxz
junior
junior
Posts: 26
Joined: Tue May 20, 2008 10:19 am

Re: Spania - rezidențiatul

Postby adyxz » Thu Nov 04, 2010 10:04 am

buna intrebare, cam cat dureaza din perioada dupa ce iei b2 si pana lucrezi ca rezident, eu am invatat limba la Crucea Rosie din Com Valenciana si vreau sa dau b2, astept raspuns

claudiab
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed May 19, 2010 12:15 am

Re: Spania - rezidențiatul

Postby claudiab » Thu Nov 04, 2010 10:58 am

Salut

Stie cineva unde se posteaza listele cu admitidos si no admitidos pe 12 noiembrie? Multumesc si spor la invatat

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Re: Spania - rezidențiatul

Postby otalen » Sat Nov 06, 2010 5:26 pm

Stie cineva unde se posteaza listele cu admitidos si no admitidos pe 12 noiembrie? Multumesc si spor la invatat


Peste tot :))

la minister, la toate subdelegatiile de guvern, pe situl fostului msc folosind numarul documentului cu care te-ai inscris si chiar pe mail (iti trimit instintare in zilele urmatoare)...

n-ai cum sa ratezi stirea :)

bafta
"Dont't just Do something, Sit there!"

lovelly_girl
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Jan 22, 2007 2:34 pm

Re: Spania - rezidențiatul

Postby lovelly_girl » Tue Nov 09, 2010 4:41 pm

Hello! Sunt studenta in anul V si as vrea sa fac practica de vara in Spania. Stie cineva cum trebuie sa procedez?

dafnee
junior
junior
Posts: 35
Joined: Mon May 26, 2008 8:27 am

Re: Spania - rezidențiatul

Postby dafnee » Thu Nov 11, 2010 2:19 pm

Hola la toata lumea.
Am vazut ca cineva a intrebat la un moment dat cum e viata ca rezident in Spania.Daca veti citi pe forumul despre Germania veti vedea ca cineva a descris in ultimele posturi f bine cum e ca strain intr-o tara noua.
Ma voi rezuma sa subliniez cateva aspecte privind viata in spital.
1.In primul rand in Spania fiind persoane din Europa si Sud america nivelul practic si teoretic este foarte inegal.Noi mai teoretici, ei mai practici, iar spaniolii la mijloc.Asta va va demoraliza un pic daca nu ati fost ghidati bine in facultate in anumite discipline.
2.Daca nu faceti o academia acolo sau nu vorbiti spaniola medicala va va fi foarte greu sa va aduceti aminte de notiunile teoretice si sa le exprimati.
3.E bine sa alegeti un spital cat mai mare ptr ca docenta este mai buna.Veti fi bombardati cu informatie din toate partile. Eu care nu stiu sa lucrez cu un ghid m-am dus spre toate ghidurile care le-am intalnit in cale, si cu cat mai groase cu atat mult imi placeau.Dar ptr ca fiecare spital are ghidul lui este bine sa va obisnuiti sa lucrati cu ghidul spitalului.
4.Va va lua timp sa va obisnuiti si cu reactiile oamenilor. Veti vedea ca fiind atatia oameni din tot continenul Sud American+comunitari+spanioli+catalani (eu sunt in Catalunia) fiecare cam vine cu ce stie de acasa. Nu veti intelege anumite reguli ale societatii care pot fi diametral opuse de cum stiti voi sa faceti.
5.Salarul va va ajunge sa traiti decent.Mancarea nu e foarte scumpa si va veti permite sa iesiti din cand in cand la o cina cu colegii.La fel si hainele.Cand sunt promotii puteti gasi produse de calitate la preturi foarte bune.Sigur viata este mult mai buna din acest aspect. Dar trebuie sa si munciti mult.In Catalunia programul este pana la 5. Eu am stat si pana la 7.
6.Si cel mai important: daca veti invata sa respectati si sa intelegeti ca asa sunt regulile acolo veti fi respectat.Suntem noi care am ales sa mergem acolo, nu ei ne-au ales tintit pe noi.
Bafta tuturor!Sper sa va fie de folos informatia.

copanu
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Mar 27, 2009 11:47 pm

Re: Spania - rezidențiatul

Postby copanu » Fri Nov 12, 2010 2:30 pm

s-au afisat listele provizorii de admisi.
www.msps.es
bafta

claudiab
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed May 19, 2010 12:15 am

Re: Spania - rezidențiatul

Postby claudiab » Mon Dec 27, 2010 1:32 pm

S-au afisat listele definitive cu admitidos: https://sis.msps.es/fse/InstanciasExame ... nuId=IE-02

Tot ce va trebuie este numarul pasaportului.

Stie cineva sa imi spuna si mie cate locuri s-au scos la concurs pentru 2011 si cati s-au inscris (care este concurenta)?

Multumesc si succes

maraoanea
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed May 02, 2007 2:11 pm

Re: Spania - rezidențiatul

Postby maraoanea » Tue Jan 25, 2011 1:18 pm

Multa bafta si putere de concentrare va doresc! Succeees!!!!

maraoanea
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed May 02, 2007 2:11 pm

Re: Spania - rezidențiatul

Postby maraoanea » Sun Jan 30, 2011 10:53 am

Intrebare.. Dintre cei care au terminat facultatea in 2010 a reusit cineva sa se inscrie/sa dea examenul?? Este posibil sau imi fac sperante degeaba pentru rezi 2011?
Merci

crissabi
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sun Dec 05, 2010 7:20 pm

Re: Spania - rezidențiatul

Postby crissabi » Tue Feb 01, 2011 10:45 pm

Pentru cei care au sustinut MIR-ul pe 29, impartasiti-ne si noua, aspirantilor, experienta. Si inca ceva: m-am uitat pe programul de pregatire al Academiei CTO ptr 2012 si ei nu spun nimic de proba practica, singurele modificari oficiale fiind introducerea troncalidad-ului, scaderea valorii expedientelor de la 25% la 10% si cresterea valorii examenului de la 75% la 90%, scaderea numarului de intrebari de la 260 la 235 si eventual introducerea mai multor intrebari cu imagini. Oare exista posibilitatea sa se fi renuntat la aceasta proba practica? Si eu sunt curioasa daca a reusit cineva sa se inscrie vreun absolvent din 2010 la mir-ul 2011, desi ma indoiesc ptr ca au bagat omologarea obligatorie la inscriere. Eu dau licenta anul acesta in septembrie si tare bine ar fi fost sa ma pot prezenta la mir 2012. Astept lamuriri de la cei mai in tema.

Mersi.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42392
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Spania - rezidențiatul

Postby Calico » Fri Feb 04, 2011 5:08 am


User avatar
una
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Mar 15, 2006 1:32 pm
Location: somewhere over the rainbow..

Re: Spania - rezidențiatul

Postby una » Wed Feb 09, 2011 11:14 pm

Salut!

As vrea sa va intreb cam care este perioada in care ti se omologheaza actele necesare pt. inscrierea la MIR? Sunt rezidenta in Romania si ma gandesc sa merg la MIR in 2012.
Daca depun actele pt. omologare de acum, se poate intampla sa nu primesc omologarea la timp? Am inteles ca acum trebuie sa o ai deja pana la inscriere, in sept.-oct.
Unde este mai bine sa-mi depun actele? Si aici,am inteles ca cei care si-au depus direct in Spania, n-au intampinat probleme si chiar in 2-3 luni s-a rezolvat. Voi fi in Spania in aprilie si nu stiu cum e mai bine sa fac: sa astept sa le depun atunci, sau sa merg deja la Bucuresti?

Multumesc pentru orice sfat si imi cer scuze daca a mai fost formulata o intrebare asemanatoare pana acum.
Numai bine!

moksha
junior
junior
Posts: 99
Joined: Fri Nov 02, 2007 5:18 pm

Re: Spania - rezidențiatul

Postby moksha » Thu Feb 10, 2011 11:43 am

una wrote:Salut!

As vrea sa va intreb cam care este perioada in care ti se omologheaza actele necesare pt. inscrierea la MIR? Sunt rezidenta in Romania si ma gandesc sa merg la MIR in 2012.
Daca depun actele pt. omologare de acum, se poate intampla sa nu primesc omologarea la timp? Am inteles ca acum trebuie sa o ai deja pana la inscriere, in sept.-oct.
Unde este mai bine sa-mi depun actele? Si aici,am inteles ca cei care si-au depus direct in Spania, n-au intampinat probleme si chiar in 2-3 luni s-a rezolvat. Voi fi in Spania in aprilie si nu stiu cum e mai bine sa fac: sa astept sa le depun atunci, sau sa merg deja la Bucuresti?

Multumesc pentru orice sfat si imi cer scuze daca a mai fost formulata o intrebare asemanatoare pana acum.
Numai bine!


eu zic ca e mai bine sa ti le depui direct in spania. orice se poate intampla, dar in teorie in 4 luni ar trebui sa primesti omologarea.

succes.

User avatar
una
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Mar 15, 2006 1:32 pm
Location: somewhere over the rainbow..

Re: Spania - rezidențiatul

Postby una » Thu Feb 10, 2011 11:43 pm

Multumesc mult pentru raspuns!
Sper sa mearga lucrurile cat mai repede!

Numai bine!

The Godfather
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Fri Feb 04, 2011 2:47 pm

Re: Spania - rezidențiatul

Postby The Godfather » Fri Feb 11, 2011 7:24 pm

Ce este troncalidad-ul?

crisadi
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sun Jun 07, 2009 9:27 am

Re: Spania - rezidențiatul

Postby crisadi » Sun Feb 13, 2011 4:36 pm

Salutare!
Va impartasesc cateva din impresiile mele si ale colegilor mei... deci, nu sunt surse oficiale, ci telefonul fara fir dintotdeauna :)
Din cate am inteles eu, vor sa faca 3 "trunchiuri": interne, chirurgie si pediatrie. Fiecare din cele 3 va avea un anumit nr de ani in care toate specialitatile inrudite vor face acelasi lucru, si apoi se "bifurca" fiecare spre ramura ei. ( nu stiu daca m-am exrimat foarte clar, asa ca o sa dau un exemplu - chirurgia toracica si plastica vor face acelasi lucru la inceput... iar in anii mari, fiecare se ocupa de aria lui... ceva de genul).
Despre proba practica... zvonuri sunt multe. Realitatea este ca sunt peste 10000 de inscrisi pentru examen. Imaginati-va cat timp/oameni/bani ar trebui sa se investeasca... asa ca parerea mea este ca aceasta metoda de examinare nu se va implementa foarte curand. Repet, sursa este telefonul fara fir !!!

The Godfather
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Fri Feb 04, 2011 2:47 pm

Re: Spania - rezidențiatul

Postby The Godfather » Sun Feb 13, 2011 6:10 pm

Din cate am mai citit si eu vor fi:
1. Evaluari anuale.
2. Evaluare finala.
Apoi: La calificación final del periodo de formación troncal,
junto con la calificación de la prueba de acceso a la
formación sanitaria especializada (prueba MIR)
determinará el número de orden del residente para la
elección de plaza de especialidad en el ámbito de las
unidades docentes de especialidad vinculadas a la
UDT.
En la Orden de Convocatoria anual de plazas para la
FSE, se establecerá la fórmula para calcular la
calificación que determinará el orden de elección de
especialidad, siendo la propuesta inicial:

40% para la prueba de acceso (prueba MIR)
60% para la calificación de la formación troncal:
- 30% evaluación Comité de Evaluación de la
UDT
- 30% prueba externa final de tronco

Ar fi bine de stiut daca:
- or sa fie salarii mai mici sau mai mari in aia 2 sau mai multi ani de troncalidad;
- pt. ca examinarile vor fi regionale si mai complexe le va permite lor un control mai bun asupra strainilor (sa pierdem specialitati f bune din cauza faptului ca suntem romani);
- Volumul de invatat va creste considerabil daca nu se modifica si MIR-ul. Spre ex: daca vrei sa alegi trunchiul de chirurgie tu trebuie sa inveti toata medicala pt MIR apoi in aia 2 ani de troncalidad pe chirurgie trebuie sa mai inveti si toate specialitatile chirurgicale chiar daca nu au atat de multe in comun si pe tine chiar nu te intereseaza. Si vei invata in aia 2 ani ca nota inseamna 60% ...Plus ca mai stai si un an dupa facultate cu omologarea. Sincer nu stiu daca mai merita pt ca acelasi volum de munca poti foarte bine sa il depui in UK pe salarii mult mai mari (pana acum era rentabil sa inveti doar pt MIR).
- E mult mai greu sa stii ce specialitate o sa prinzi.
-CEL MAI IMPORTANT: E adevarat ca troncalidadu se va introduce in 2012?

The Godfather
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Fri Feb 04, 2011 2:47 pm

Re: Spania - rezidențiatul

Postby The Godfather » Sun Feb 13, 2011 6:18 pm

Informatii oficiale troncalidad:

http://www.megaupload.com/?d=IQQ07OZJ

luchym84
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sat Mar 20, 2010 6:46 pm
Contact:

Re: Spania - rezidențiatul

Postby luchym84 » Mon Feb 14, 2011 7:10 pm

Buna tuturor
Stie cineva unde gasesc si eu un clasament de la MIR si ce si-a ales fiecare? Asemanator cu ce se afiseaza la noi dupa rezi. Multumesc anticipat

crissabi
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sun Dec 05, 2010 7:20 pm

Re: Spania - rezidențiatul

Postby crissabi » Thu Feb 17, 2011 4:02 pm

The Godfather wrote:Din cate am mai citit si eu vor fi:
1. Evaluari anuale.
2. Evaluare finala.
Apoi: La calificación final del periodo de formación troncal,
junto con la calificación de la prueba de acceso a la
formación sanitaria especializada (prueba MIR)
determinará el número de orden del residente para la
elección de plaza de especialidad en el ámbito de las
unidades docentes de especialidad vinculadas a la
UDT.
En la Orden de Convocatoria anual de plazas para la
FSE, se establecerá la fórmula para calcular la
calificación que determinará el orden de elección de
especialidad, siendo la propuesta inicial:

40% para la prueba de acceso (prueba MIR)
60% para la calificación de la formación troncal:
- 30% evaluación Comité de Evaluación de la
UDT
- 30% prueba externa final de tronco

Ar fi bine de stiut daca:
- or sa fie salarii mai mici sau mai mari in aia 2 sau mai multi ani de troncalidad;
- pt. ca examinarile vor fi regionale si mai complexe le va permite lor un control mai bun asupra strainilor (sa pierdem specialitati f bune din cauza faptului ca suntem romani);
- Volumul de invatat va creste considerabil daca nu se modifica si MIR-ul. Spre ex: daca vrei sa alegi trunchiul de chirurgie tu trebuie sa inveti toata medicala pt MIR apoi in aia 2 ani de troncalidad pe chirurgie trebuie sa mai inveti si toate specialitatile chirurgicale chiar daca nu au atat de multe in comun si pe tine chiar nu te intereseaza. Si vei invata in aia 2 ani ca nota inseamna 60% ...Plus ca mai stai si un an dupa facultate cu omologarea. Sincer nu stiu daca mai merita pt ca acelasi volum de munca poti foarte bine sa il depui in UK pe salarii mult mai mari (pana acum era rentabil sa inveti doar pt MIR).
- E mult mai greu sa stii ce specialitate o sa prinzi.
-CEL MAI IMPORTANT: E adevarat ca troncalidadu se va introduce in 2012?


Daca intri pe site-ul academiei CTO, http://www.grupocto.es/web/medicina/index.asp, si accesezi oricare dintre cursurile pregatitoare ptr 2012, prezinta in descriere informatii despre desfasurarea examenului MIR, schimbarile in ce priveste examenul din 2012, dar si modificarile survenite pe parcursul perioadei propriu-zise de rezidentiat. Troncalidad-ul este descris in detaliu ca fiind principala modificare survenita in 2012.... sau cel putin eu asa am inteles.

User avatar
alinutza17avi
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sun Sep 24, 2006 1:00 pm
Location: Madrid
Contact:

Re: Spania - rezidențiatul

Postby alinutza17avi » Tue Mar 15, 2011 9:45 pm

Salutari, dragi viitori colegi de breasla
Ma bucur ca vad ca ni se vor alatura ( celor care suntem deja aici pe post de rezidenti, medici), alti compatrioti. Eu as propune sa ne vedem si noi la o cafea, prin Madrid( pt cei care se afla pe aici) si sa ne imparatasim experienta cu privire la examenul MIR, la viata de rezident din Spania,etc.
Astept propuneri

The Godfather
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Fri Feb 04, 2011 2:47 pm

Re: Spania - rezidențiatul

Postby The Godfather » Thu Mar 17, 2011 2:46 pm

Eu as vrea sa ajung in mai prin Spania asa ca sunt interesat :P

Atreyu
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sat Nov 24, 2007 4:40 pm

Re: Spania - rezidențiatul

Postby Atreyu » Thu Apr 07, 2011 12:35 am

Salut,

Si eu doresc sa sustin examenul MIR in 2012. M-ati facut curios in legatura cu troncalidad. Stiam ca o sa vina dar pana cand nu am citit pdf-ul lui 'The Godfather' nu mi-am dat seama cat nasol ii.
M-am interesat, si baietii de forumul CTO sustin ca s-a decis amanarea lui.
Ar fi o stire unde s-a anuntzat asa ceva. Ce ii drept pana la BoE nimica nu ii oficial.

http://foromir.ctolab.com/viewtopic.php?t=3330&highlight=troncalidad

http://foromir.ctolab.com/viewtopic.php?t=3245&highlight=troncalidad

http://foromir.ctolab.com/viewtopic.php?t=3331&highlight=troncalidad

Sper sa va fie de folos. Postati va rog daca gasiti unde s-a dat acel anunt cum ca nu va fi troncalidad in 2012.

Eu ma duc sa ma culc,

Noapte buna

maraoanea
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed May 02, 2007 2:11 pm

Re: Spania - rezidențiatul

Postby maraoanea » Tue Apr 19, 2011 8:38 am

Felicitari colegilor care au dat mir-ul anul acesta si de asemenea lui Nicolae Sarbu pentru performanta deosebita (pozitia 72)! Deci se poate... :) Mult succes in continuare si spor unora la invatatul catalanei :))

Alin S
Posts: 2
Joined: Tue May 10, 2011 10:14 pm

Re: Spania - rezidențiatul

Postby Alin S » Tue May 10, 2011 10:36 pm

Salut! Suntem 3 studenti in anul V si ne-ar interesa sa facem practica de vara intr-un spital in Spania in ideea sa ne obisnuim cu limba si conditiile de acolo pentru ca ne gandim serios sa sustinem MIR dupa terminarea facultatii. rugamintea noastra ar fii daca e cineva care ne poate ajuta cu o scrisoare de intentie sau nush un mail mai oficial eventual si o recomandare de spital bun (noi am prefera barcelona) sau orice fel de informatie care ne-ar putea ajuta in vreun fel. Multumim!

adyxz
junior
junior
Posts: 26
Joined: Tue May 20, 2008 10:19 am

Re: Spania - rezidențiatul

Postby adyxz » Thu May 26, 2011 7:57 pm

salutare totusi se mai pleaca in Spania?eu am fost anul trecut pentru 6 luni eram in zona Valencia (Benicarlo) dar nu am reusit nici macar ca si medico de cabecera, vreau sa dau DELE acum in aug si apoi daca l iau MIRUL...dati-mi va rog pe private un id de mess sa va adaug si sa povestim mai multe, cu stima Adi-Oradea

moksha
junior
junior
Posts: 99
Joined: Fri Nov 02, 2007 5:18 pm

Re: Spania - rezidențiatul

Postby moksha » Wed Jun 01, 2011 1:51 pm

Alin S wrote:Salut! Suntem 3 studenti in anul V si ne-ar interesa sa facem practica de vara intr-un spital in Spania in ideea sa ne obisnuim cu limba si conditiile de acolo pentru ca ne gandim serios sa sustinem MIR dupa terminarea facultatii. rugamintea noastra ar fii daca e cineva care ne poate ajuta cu o scrisoare de intentie sau nush un mail mai oficial eventual si o recomandare de spital bun (noi am prefera barcelona) sau orice fel de informatie care ne-ar putea ajuta in vreun fel. Multumim!


nu vreau sa fiu eu cea care spune replica vesnica de ce nu folositit google, asa ca nu o sa o fac :)
eu am facut practica de vara doi ani la rand in spitale din spania si pana sa ajung sa fac asta am trimis cred 50 mailuri...important e sa incercati. depinde foarte mult de posibilitatile voastre financiare, pentru ca practica nu se plateste, dar sa stai in barcelona in timpul asta poate iesi destul de scump. desi acum este un pic cam tarziu pentru a va inscrie, toate facultatile ofera programe de vara, trebuie doar sa aplicati.

calea este deci prin facultatile de medicina. in barcelona nu zic ca e imposibil sa ajungeti in afara unui program cum sunt stagiile ssmb, dar nu cred ca e foarte usor. uitati'va aici si trimiteti un mail http://www.ub.edu/medicina/queoferim/es/index/adm. barcelona e ok, dar trebuie luate in considerare toate aspectele.

un program bun au la fac din valencia, scrieti si intrebati de cursul fundamentos clinicos practicos http://centros.uv.es/web/centros/mio/castellano/ se plateste, dar chiar invatati lucruri.

o optiune ar fi si madridul, unde de asemenea daca o sa cautati pe google gasiti facultati de medicina si puteti aplica. cred insa ca perioada de inscriere s'a cam terminat.

ceea ce am facut eu a fost sa scriu la toate secretariatele facultatilor de medicina si am asteptat un raspuns. iti cer cv, foaia matricola si o cerere.

nu mi'am dat seama daca stiti sau nu spaniola, dar ar fi indicat, pe principiul ca ei nu prea stiu altceva, nu de alta.

aaa, si ideea cu spital bun...cred ca stiti de hospital clinic, bellvitge etc, dar in viata reala probabil nu o sa ajungeti sa lucrati chiar in cel mai bun spital, asa ca e bine sa mergeti intr'un spital mediu, pentru a vedea exact ce inseamna si daca va place. plus ca trebuie sa va ganditi ca o sa fiti niste studenti straini in practica..ei fiind adjunti, care au rezidenti, care au rezidenti de an mai mic, care au studentii lor in practica si pe urma ramaneti voi...deci sansele sa faceti cu adevarat ceva sunt mai mici intr'un spital foarte mare.

mult succes si daca va mai poti fi de ajutor contactati'ma, mai ales daca o sa veniti in barcelona.

crissabi
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sun Dec 05, 2010 7:20 pm

Re: Spania - rezidențiatul

Postby crissabi » Tue Jul 19, 2011 8:15 am

Am auzit azi la stiri ca Spania restrictioneaza piata muncii ptr romani, si vor introduce permisele de munca. Ne afecteaza treaba asta si pe noi, cei care vrem sa urmam rezidentiatul acolo? Eu tot aud ca e somajul mare,ca e greu in spania si totusi ma incapatanez sa ajung acolo.


Return to “Spania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests