Spania - rezidențiatul

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Fri Jan 06, 2006 12:53 am

cat despre persoane care l-au dat.....ask dac :)
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
georgia
junior
junior
Posts: 35
Joined: Tue Dec 13, 2005 10:39 am
Location: cluj napoca

Postby georgia » Fri Jan 06, 2006 4:18 pm

Buna , sunt Georgia , am inceput procesul birocratic la MEC pt omologarea diplomei in Spania.

1. eu am auzit ca exista ceva materiale scoase de Ministerul Sanatatii (al lor evident ). E o informatie falsa ? Nu imi pot lua bibliografia decat de la scoli particulare de pregatire pt rezidentiat ? Nu exista o bibliografie clara ?

2. la noi s-a marit durata rezidentiatului : de exemplu ortopedia nu mai e 5 ani , ci 6 ... Stiti vre-un sait care sa specifice clar cat si cum e acolo ?

3. chiar nu e nimeni care e deja rezident in Spania sa ne zica si noua cum e cu banii ? : )) Eu stiu ca in Grecia iei vreo 1200euro/luna.

Paa

skull
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Jan 04, 2006 12:11 am

salut

Postby skull » Fri Jan 06, 2006 4:36 pm

salut otalen si multumesc pt informatii
stii cum as putea lua legatura cu dac?

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Sat Jan 07, 2006 10:17 am

N-am auzit de bibliografie scoasa de MS spaniol; stiu doar de carti ale scolilor particulare. In alte tari, la fel: cumperi cartile care s-au dovedit cele mai bune, nu-ti spune ministerul pe care le prefera. D-asta tind sa cred ca nu exista o bibliografie oficiala.
La tematica intra tot: si clinic si preclinic.

Durata rezidentiatului:
http://sis.msc.es/fse/PaginasDinamicas/ ... nuId=QE-01

User avatar
georgia
junior
junior
Posts: 35
Joined: Tue Dec 13, 2005 10:39 am
Location: cluj napoca

Postby georgia » Sat Jan 07, 2006 6:34 pm

Iti multumesc mult pt raspuns.
Tu dai MIR-ul in 21 ian ? Daca da , mult Succes !

Nu inteleg exact cum se intra la rezi in Spania ... Pana acum credeam ca conteaza numai punctajul obtinut la MIR , acum pe saitul trimis de tine apare si ceva despre notele din timpul anului...
Nu stiu atat de bine spaniola ... Ma poti lamuri?

In lista cu durata specializarilor , nu apar ortopedia si nici psihiatria copilului care ma interesau defapt pe mine , mai stii alt sait ?

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Sun Jan 08, 2006 12:45 pm

Nu dau acum.
Notele din timpul facultatii conteaza 25% din cate imi amintesc (citeam in urma cu vreun an - doi)

Daca specialitatile pe care le cauti nu sunt pe lista, inseamna ca nu exista sau sunt supraspecializari. Si eu vroiam neonatologie, dar nu au decat "pediatrie si inrudite". Nu stiu cum e cu supraspecializarile.
Ortopedia apare in josul tabelului, la "chirurgie ortopedica si traumatologie" si dureaza 5 ani.

User avatar
georgia
junior
junior
Posts: 35
Joined: Tue Dec 13, 2005 10:39 am
Location: cluj napoca

Postby georgia » Wed Feb 01, 2006 11:13 am

Inainte de a pleca in Franta trebuie sa semnezi o clauza prin care te obligi sa te intorci in tara de origine dupa terminarea rezidentiatulu

Exista asa ceva si pt Spania?

User avatar
orhideea2003
junior
junior
Posts: 65
Joined: Thu Nov 11, 2004 5:51 pm
Location: in jungla

olaaa

Postby orhideea2003 » Tue Mar 21, 2006 8:31 pm

Pentru Tosca, as vrea sa vorbesc ceva cu tine in privat, dar nu vreau sa deranjez asa ca iti las adresa mea de mail: orhideea2003@yahoo.com[/b]

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Thu Mar 30, 2006 8:49 pm

georgia wrote:Inainte de a pleca in Franta trebuie sa semnezi o clauza prin care te obligi sa te intorci in tara de origine dupa terminarea rezidentiatulu

Cine te-a mintit ?

Asta e valabil doar daca ai bursa de la statul român, sau daca aplicai pt rezidentiatul pt strainezi non-UE. Dar cum esti practic cetatean UE ... si nici atunci nu semnai asa ceva, ci doar ca esti la curent ca nu vei obtine dreptul de practica în Fr. Mai departe îi doare în cot ce-o sa faci.

User avatar
georgia
junior
junior
Posts: 35
Joined: Tue Dec 13, 2005 10:39 am
Location: cluj napoca

ciao

Postby georgia » Thu Apr 06, 2006 10:00 pm

ok , ok , despe Franta am auzit de pe net + prieteni , bine ca nu-i adevarat : )

Eu mi-am terminat toate actele si am primit confirmarea ca or ajuns la Minister la Madrid... deci acum ... ASTEPT . Urasc sa astept , dar asta e :)

In rest invat spaniola pe rupte si incerc sa-mi inchei toate "conturile" aici pt a pleca cu inima impacata.

Pentru cei care nu stiu : DELE se da in 12 mai la Cluj Napoca la facultatea de litere (ultima zi de inscriere ... maine 7 aprilie , la biblioteca spaniola).

Va pup si mult curaj tuturor care vor sa plece :)

rowana
junior
junior
Posts: 84
Joined: Thu Nov 17, 2005 10:10 pm
Location: romania

Postby rowana » Thu Apr 06, 2006 10:25 pm

Draga Georgia...te rog imi poti spune si mie care sunt pasii pt a ajunge sa dau rezi in Spania?Sunt interesata...Cunosc spaniola nivel mediu.?
Merci si bafta multa

cristi1979
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:44 pm

Spania

Postby cristi1979 » Sat Apr 15, 2006 2:26 pm

Trebuie sa invatati spaniola la perfectie daca vreti in Spania...aia nu te admit sa lucrezi in spital daca nu stii spaniola la cel mai inalt nivel.Sunt foarte nationalisti si din cauza limbii,ii prefera dintre straini pe cei din America Latina.

cristi1979
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:44 pm

Postby cristi1979 » Sat Apr 15, 2006 2:27 pm

Trebuie sa invatati spaniola la perfectie daca vreti in Spania...aia nu te admit sa lucrezi in spital daca nu stii spaniola la cel mai inalt nivel.Sunt foarte nationalisti si din cauza limbii,ii prefera dintre straini pe cei din America Latina.

cristi1979
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:44 pm

Postby cristi1979 » Sat Apr 15, 2006 2:28 pm

Trebuie sa invatati spaniola la perfectie daca vreti in Spania...aia nu te admit sa lucrezi in spital daca nu stii spaniola la cel mai inalt nivel.Sunt foarte nationalisti si din cauza limbii,ii prefera dintre straini pe cei din America Latina.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sat Apr 15, 2006 5:31 pm

Acum daca aia prefera sa aibe medici care sa le vorbeasca limba, în loc de medici cu care sa nu se înteleaga, de ce îi acuzi de nationalism ? Ce legatura are sula cu prefectura ?

manu37top
Posts: 2
Joined: Tue Apr 18, 2006 5:41 pm

Rezidentiat Spania

Postby manu37top » Tue Apr 18, 2006 6:15 pm

Vand xerox dupa materia de rezidentiat din Spania cu 150 de euro.In Spania cartile se vand cu 450 sau 500 de euro.Nr. de telef.0745899833

cristi1979
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:44 pm

Spania

Postby cristi1979 » Fri Apr 21, 2006 10:26 pm

Manu,cum poti sa dezinformezi lumea spunand ca ceea ce vinzi reprezinta materia de rezidentiat...sunt niste minimanuale sarace in informatii care reprezinta doar un mic procent din tot ce iti trebuie.Eu am tot materialul de la o academie privata,am dat 2000 euro si nu se compara nici pe departe cu ce ai tu.Nu mai induce lumea in eroare,ca nu e corect !!!!!

User avatar
orhideea2003
junior
junior
Posts: 65
Joined: Thu Nov 11, 2004 5:51 pm
Location: in jungla

Postby orhideea2003 » Sat May 13, 2006 3:21 am

Multa bafta georgia la examen... si sa ne tii la curent. cu ce se mai intampla dupa ce iti iei DELR-ul, eventual dupa ce iei si MIR-ul...ca nu prea se mai gasesc oameni care sa ne informeze...ma intereseaza si pe mine multe si tot citesccc...si iar citesc....dar nasol cu spaniola ca inca nu o stiu...

User avatar
orhideea2003
junior
junior
Posts: 65
Joined: Thu Nov 11, 2004 5:51 pm
Location: in jungla

Postby orhideea2003 » Sat May 13, 2006 1:21 pm

[b]ptr cristi 1979 [/b]

materialul pe care il ai cuprinde cartile de CTO?
ca eu tot caut sa vad dupa ce ar trebui sa invet ptr mir si nu am gasit prea multe... inca sunt la stadiu de invatat limba spaniola incepatori... si mai am inca multe de facut... sa imi iau licenta si abia dupa ma apuc mai serios..
daca vrei trimite-mi si mie ceva nume de autori, carti.
cu multumiri anticipate!!!!

User avatar
georgia
junior
junior
Posts: 35
Joined: Tue Dec 13, 2005 10:39 am
Location: cluj napoca

DELE

Postby georgia » Sat Jun 10, 2006 10:00 pm

Sa va mai povestesc …

Am dat DELE in 12 mai , supersperiata :) , invatam spaniola doar de 2 luni … singura cu cartile in brate. Eu zic ca a fost bine , dar ramane de vazut … Rezultatele se dau doar prin august ( conform ultimelor zvonuri ).

Spaniola … toata lumea vorbeste de cat de simpla e : )) Ei bine cand te apuci serios de ea si vrei sa o vorbesti corect ca la carte te trezesti brusc inconjurat de carti pline de gramatica multa si obositoare … Pentru cei care au uitat cum sta treaba cu gramatica va recomand un pic de memory refresh cu gramatica romaneasca inainte de a va apuca de gramatica spaniola … (indicativ imperfect , conjunctiv, mai mult ca …. Etc …. )

In caz ca va hotarati sa plecati in Spania ganditi-va la DELE ! si nu il lasati pe ultimul moment , pentru ca se da doar de 2 ori pe an si dureaza mult pana primiti diploma.
Datele de examen nu sunt fixate de cei de la noi ( cum am crezut eu ) ci de Institutul Cervantes la nivel global. Credeam ca nu-i mare problema daca nu-l iau acum , doar merg oricum in Spania si am timp sa-l tot dau : )) Ei bine : NU E TIMP !

A fost acum in mai si urmatorul e in noiembrie , dureaza mult pana se dau rezultatele pt ca toate lucrarile se strang si se trimit in Spania unde vor fi corectate . Fiecare participant primeste un numar cu care isi verifica rezultatul online ( asta cand va aparea evident … )
Este nevoie de aceasta diploma ca sa aplicati pt dreptul de lucru la Ministerul Muncii.
Din cate am vazut se cere si daca vreti sa plecati cu bursa Erasmus in Spania
(erau multi studenti de la litere care il dadeau).

More info : http://www.cervantes.es/
http://diplomas.cervantes.es/index.jsp

Ideea e ca dupa ce dati MIR-ul , inarmati cu contractul eu-spital si cu diploma DELE atacati Ministerul pt a obtine dreptul de lucru.
Asa ca … daca la momentul x nu aveti inca diploma ……….

Cam asta despre DELE , in cazul in care ma insel in privinta vre-unei informatii let me know !

User avatar
georgia
junior
junior
Posts: 35
Joined: Tue Dec 13, 2005 10:39 am
Location: cluj napoca

Postby georgia » Sat Jun 10, 2006 10:10 pm

Omologarea diplomei :
am trimis actele la sfarsitul lui februarie si am primit instiintarea in 3 aprilie ca a fost omologata diploma , in concluzie a durat 1 luna : ))
Domnul de la Biroul Atasat Invatamant al Ambasadei Spaniei in Bucuresti mi-a zis ca la Minister in Madrid e o comisie care se intruneste o data pe an si se ocupa de omologarea diplomelor , motiv pentru care dureaza maxim 1 an , depinde cum ai noroc .
Omologarea se amana in cazul in care dosarul este incomplet , dar nu e cazul la voi pentru ca doamna de la Biroul Atasat verifica dosarul inainte sa il trimiteti.

Multa bafta !

PS : Nu stiu daca o puteti ridica si in Romania , eu merg oricum la Madrid in curand .

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Sat Jun 10, 2006 10:26 pm

Esti sigura ca ai nevoie de DELE pt incheierea contractului ca medic? Pt ca directiva UE spune ca nu se cere nici un examen de limba medicilor. In plus, daca treci un examen in spaniola, e clar c-o vorbesti, nu?
In Spania mi se pare ca se da de mai multe ori pe an (mai era o sesiune in august?). Parca asa scria intr-o brosura DELE.

Diploma omologata se ridica numai din Spania, pe baza de programare telefonica sau email. Nu se trimit acte oficiale prin posta.

User avatar
georgia
junior
junior
Posts: 35
Joined: Tue Dec 13, 2005 10:39 am
Location: cluj napoca

Postby georgia » Sat Jun 10, 2006 10:34 pm

Plecarea si scoala

Plec in curand si am niste emotii ……. Nu doresc nimanui sa fie in pielea mea acum :shock: :crazyeyes:
In 24 iunie voi fi in Madrid , in 1 iulie incep scoala!

In USA + Western Europe medicinistii nu invata singuri acasa pentru rezidentiat ci se inscriu la scoli care se ocupa numai cu asta : te invata cum sa inveti pt rezidentiat , cum sa iti structurezi materia , cum sa gandesti : )) probabil iti spala creierii inainte : ))

M-am inscris la Cursul Intensiv al scolii asteia http://www.ctomedicina.com/
Cursul incepe in 1 iulie si tine pana in ziua MIR-ului.
Sunt si cursuri mai lungi pentru cei care au timp de huzurit un an prin Spania.
Sunt si cursuri online pentru cei care au incredere in vointa proprie si nu au nevoie de o japa pe spinare ca sa invete ( nu e cazul meu :) )
Cursul costa 370 euro / luna , deci cam 2500 euro total.
Nu stiu cat costa cel online , dar zvonacii zic ca 2000.
Eu ma gandesc ca fiind cam aceeasi suma e preferabil sa si mergi …

Ce promit ei :
ca imi dau toate cartile si materialele din care trebuie sa invat ( in banii astia evident)
se merge 2 zile pe saptamana , de la 16.00 --- 22.00
la anumite intervale de timp se fac teste si evaluari
detalii pe saitul lor sau dupa ce ajung la fata locului :) :roll:

User avatar
georgia
junior
junior
Posts: 35
Joined: Tue Dec 13, 2005 10:39 am
Location: cluj napoca

Postby georgia » Sat Jun 10, 2006 10:42 pm

DELE : din cate am citit eu exista o singura exceptie de la regula mai-noiembrie , pentru Spania . In Spania se mai poate da examenul si in 25 august.

Nu stiu 100% sigur ca se cere DELE pt medici , dar si in alte tari se da rezidentiatul tot in limba tarii ceea ce nu ii opreste sa te oblige sa ai si diploma de limba (ca doar castiga din asta ). In ce priveste Spania aici pe forum am citit prima data despre faptul ca e nevoie de DELE , iar la examen mai erau o gasca de medicinisti , mai exact de mediciniste ca eram toate gagici ;)

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Sun Jun 11, 2006 12:09 am

georgia wrote:Cursul incepe in 1 iulie si tine pana in ziua MIR-ului.
Sunt si cursuri mai lungi pentru cei care au timp de huzurit un an prin Spania.
Sunt si cursuri online pentru cei care au incredere in vointa proprie si nu au nevoie de o japa pe spinare ca sa invete ( nu e cazul meu :) )
Cursul costa 370 euro / luna , deci cam 2500 euro total.
Nu stiu cat costa cel online , dar zvonacii zic ca 2000.
Eu ma gandesc ca fiind cam aceeasi suma e preferabil sa si mergi …

Compari 2000 E stat acasa la mama (sau orisicat, in Ro) cu 2500 si stat in Spania? :D

Succes!

User avatar
georgia
junior
junior
Posts: 35
Joined: Tue Dec 13, 2005 10:39 am
Location: cluj napoca

Postby georgia » Sun Jun 11, 2006 12:40 pm

Sa fie ! Succes si tie !
Vei da si tu in ianuarie 2007? Te pregatesti deja?

In privinta costurilor ai dreptate , dar depinde ce inseamna si statul “acasa”.
In cazul meu “acasa” nu e egal cu “la mama” … Si chiar daca ar fi nu as putea sa invat acasa (o gramada de factori disturbatori :x

Intr-adevar eu am ajutor
1 . verisoara mea care e stabilita acolo si sper sa ma ajute
2 . plec impreuna cu prietenul meu care speram sa isi gaseasca cat mai repede servici pt a putea intretine casa pana ajung eu doctorash : ))

Plus de asta am dat DELE incepatori … care spune multe despre nivelul meu de limba … :roll:
Ma gandesc ca fiind in inima poporului de engleza-nevorbitor se va prinde si de mine mai multa spaniola.

Ma rog ... asta e cazul meu particular. Sunt sigura ca cei care se hotarasc sa faca pasul vor stii sa aleaga ce e mai bun pentru ei , ce se potriveste fiecarei situatii.

Mello
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Mar 30, 2006 10:26 pm

Postby Mello » Tue Jun 20, 2006 10:40 am

Am vorbit cu cineva care a luat rezi in Spania si a spus ca nu i-au cerut nici o diploma dele...nu stiu de unde a aparut ideea asta cu diploma dele? :?:

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Postby tana » Tue Jun 20, 2006 1:33 pm

stiti ceva de plecat in spania cum pleaca astia in franta ca FSI?
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
orhideea2003
junior
junior
Posts: 65
Joined: Thu Nov 11, 2004 5:51 pm
Location: in jungla

Postby orhideea2003 » Fri Jun 23, 2006 12:49 am

Multa bafta Georgia pe mai departe! sunt sigura ca vei primi un raspuns pozitiv in privinta dele-ului... felicitari!!! . sper sa ne tii la curent si dupa ce vei promova exam de MIR. pana atunci mult spor la treaba, aduna-ti toata energia si mergi inainte increzatoare.

oana_23
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Jan 09, 2006 12:09 pm

spania

Postby oana_23 » Tue Aug 15, 2006 3:33 am

As vrea sa-i felicit pe cei care au reusit in Spania la rezi(sa nu uite de noi,cei de aici :P) si sa le urez mult succes celor care incearca!Te felicit Georgia ca faci parte dintre putinii oameni amabili din tara asta.Si eu vreau sa plec in Spania si de aceea as vrea sa-ti multumesc ,pt ca informatiile oferite de tine imi vor fi de mare ajutor!As vrea sa stiu dc cunosteai cat de cat limba spaniola inainte de a da DELE pt ca eu nu stiu nimic :roll: si as vrea sa invat singura.Ce sfat imi dai in privinta asta?

oana_23
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Jan 09, 2006 12:09 pm

Postby oana_23 » Tue Aug 15, 2006 3:39 am

aaa....uitasem!sa ne spui cum e acolo si cum sunt cursurile.sper sa-ti mearga bine!mult spor!

ekaterina
Posts: 2
Joined: Tue Aug 15, 2006 10:23 am

DELE + MIR(2006/2007)

Postby ekaterina » Tue Aug 15, 2006 10:46 am

ziua buna tuturor!


dupa cum ati aflat de anul acesta(2006/2007) pt a da ex MIR este nevoie si de o diploma de DELE cel putin intermedio.
aceasta este pagina de informare http://www.msc.es/profesionales/formaci ... ENERAL.pdf

in aceasta idee inst Cervantes s-a sesizat si vine in sprijinul celor interesati de DELE+MIR propunand cursuri intensive special pt "dele ce trebuie dat in conditii de stres pt mir".
ce se poate face pt asta? sunati la inst.Cervantes la secretariat pt a va confirma interesul pt acest lucru
ei vor sa faca o grupa de 10-12 persoane(dar cred ca se poate si cu 9).

eu mi-am manifestat deja interesul si pana in prezent sunt 5 persoane inscrise.

User avatar
corcodusa
senior
senior
Posts: 254
Joined: Tue Jun 13, 2006 7:16 pm
Location: din ianuarie iasi

Postby corcodusa » Tue Aug 15, 2006 10:55 am

cat costa cursu la cervantes?
inca un macelar in spitale

ekaterina
Posts: 2
Joined: Tue Aug 15, 2006 10:23 am

Postby ekaterina » Tue Aug 15, 2006 11:06 am

in jur de 100E ei faceu curs de 3 sapt zilnic
acum nu stiu ce oferta financiara o sa fac ei ...
e bine insa de sunat si vb 210.47.77

sparks
Posts: 3
Joined: Sun Jul 30, 2006 11:43 pm

Postby sparks » Sat Aug 19, 2006 8:19 pm

Ma gandesc din ce in ce mai serios sa plec in Spania pt rezidentiat. Dar as mai avea nevoie de ceva info despre cum e viata acolo pentru un medic emigrant (de ex. daca sunt anumite specialitati la care nu ai acces, cum esti tratat fata de ceilalti colegi, care sunt posibilitatile de angajare dupa terminarea rezidentiatului). Ma poate ajuta cineva cu info sau cu o adresa de email a cuiva de acolo?

User avatar
dice
senior
senior
Posts: 224
Joined: Sun Sep 11, 2005 12:53 am

Postby dice » Thu Aug 24, 2006 6:40 pm

am intrat pe site-ul facultatii de litere din cluj-napoca in cautarea unor informatii despre ex DELE despre care s-a spus in posturile anterioare ca se da doar de 2ori/an(noiembrie si mai).
in lista gasita aici,referitor la obtinerea atestatelor in diferite limbi,sunt m multe date de examen(aproape lunar).nicaieri nu scrie DELE,dar aceste atestate sunt valabile?pt cei cunoscatori-as aprecia dk m-ati lamuri

http://www.econ.ubbcluj.ro/lingua/index ... O&menuid=9

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Thu Aug 24, 2006 7:28 pm

Este nuevo requisito consiste en la obligatoriedad de acreditar un conocimiento suficiente del idioma, mediante la presentación de alguno de los siguientes documentos:

1) Diploma de español “nivel intermedio” o diploma de español “nivel superior” expedido con carácter oficial por el Instituto Cervantes según lo previsto en el Real Decreto 1137/2002, de 31 de octubre, por el que se regulan los “diplomas de español como lengua extranjera (DELE)”, publicado en el “Boletín Oficial del Estado” del 8 de noviembre de 2002.

2) Certificación académica o certificado de aptitud expedido por una escuela oficial de idiomas del Estado español o, en su caso, por la correspondiente Administración educativa que acredite haber superado el ciclo elemental o el ciclo superior del primer nivel de español en una escuela oficial de idiomas, en los términos previstos en el Real Decreto 967/1988, de 2 de septiembre, sobre Ordenación de las Enseñanzas correspondientes al primer nivel de las enseñanzas especializadas de idiomas (“Boletín Oficial del Estado de 10 de septiembre de 1988”).


cum pct 1 este cel despre care vorbeste toata lumea (DELE in noiembrie caci in mai e prea tarziu pt ian 2007), ramane pct 2.

ma indoiesc sa fie acreditat centrul Lingua conform BOE din 10 sept 1988.

dar cel mai usor e sa intrebi la centrul respectiv daca se incadreaza in categoria asta. dupa cum am mai spus: ma indoiesc.

toate cele
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Postby tana » Thu Aug 24, 2006 8:06 pm

ce inseamna 'vinculación laboral'?
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Thu Aug 24, 2006 8:59 pm

mot-á-mot.....legatura laborala

if it´s something else....hell if I know :)

User avatar
georgia
junior
junior
Posts: 35
Joined: Tue Dec 13, 2005 10:39 am
Location: cluj napoca

Postby georgia » Fri Aug 25, 2006 12:39 pm

Ola din Madrid !

Nu pot sa raspund acum intrebarilor deoarece inca nu am net acasa si la net cafe cel mai ieftin e 1.60 euro /ora .... Dar promit ca cu prima ocazie va scriu ce stiu despre cum e scoala , etc ...

Am aflat ACUM cu stupoare ca e obligatoriu DELE intermediar ... mi s-a facut rau de nervi :)) Eu am dat in 12 mai DELE incepatori pe care l-am luat , dar sub nici o forma nu puteam sa dau intermediarul pt ca am invatat spaniola doar 2 luni singura acasa cu cartile in fata si conversatie zero. Ma mir foarte tare ca am luat si DELE incepatori :)

Va pup si promit sa scriu !


Return to “Spania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests